VRAAG NTWOORD Dorpen Schouwen-Duiveland Topcombinaties uit vijf landen in de ring DE SCHELDEBODE The Outhere Brothers in discocenter El Toro BUROVOOR RECHTSHULP Mercedes met airco voor Rinie Vaane Totaaltheater in Kloveniersdoelen Wijzigingen Kinderbijslag Goese Wallenloop AV'56 16e Indoor Zeeland met internationale spring- en dressuurrubrieken in Zeelandhallen iMet korting naar Mondriaan) Medehuren kinderen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1995 Gouden Mossel Programma 315 MIDDELBURG In de serie tentoonstellingen 'Dorpen op...' wordt van 2 januari tot en met 11 februari aandacht besteed aan Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke. Op een bescheiden expositie in het Zeeuws Documentatie Centrum in de bibliotheek in Middelburg zijn foto's en prentbiefkaarten te zien. Van de stad Brouwershaven zijn er o.a. foto's van de festiviteiten rond de verloving van Juliana en Berhard in 1936 en van de wandelsportvereniging uit 1958. Verder zijn er beelden van het stra-rijden in Scharendijke uit 1938 en van de opening van de lagere school in Kerkwerve. Op deze foto zie je mannen uit Brouwershaven rondhangen bij het standbeeld van Jacob Cats. De foto dateert uit 1954. GOES - Het tiendaagse paardesportevenement In- door Zeeland dat van 28 december tot en met 14 januari wordt afgewerkt in de Zeelandhallen te Goes krijgt dit keer wel een bijzonder sterke en grote bezetting. De 16e editie van Indoor Zeeland, georga niseerd door de Stichting Concoursen Hippique Weelruiters, is inmiddels dan ook uitgegroeid tot een der grootste indoor- sportevenementen van Zuid- West Nederland. Want behalve uit Nederland komen toppers opdraven uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Denemarken en België. wordt afgewerkt de nationale dressuur ZZ licht en zwaar, de internationale dressuur Prix St. George/Grand Prix, alsme de de finale springen voor paarden B-L en pony's M-Z (9.00 tot 22.00 uur). Tenslotte volgt op zaterdag 7 januari de finale dressuur Ml, M2, Zl, Z2, de internationale dressuur en de Intermediair 1 en Grand Prix Special. Het programma op zaterdag begint om 12.00 uur en wordt afgesloten om 23.30 uur. donderdag 12 janua ri Nationale hengsten competi tie (dressuur en springen); Springen klasse M; wedstrijd Nog tot 15 januari zijn in het Marie Tak van Poortvliet [Museum in Domburg en in het Zeeuws Museum in Middeh D)urg tentoonstellingen ingericht over Mondriaan en zijr (tijdgenoten. Normaal kost een toegangskaart voor beidt musea, een passe-partout, 12,50. Lezers van de Scheldebo We krijgen 2,50 korting en betalen slechts een tientje tegei inlevering van onderstaande bon. Het passe-partout blijf geldig tot en met 15 januari en is te koop bij de kassa van d musea. De bon is geldig voor twee personen. Ia, ik ga met de Scheldebode naar Mondriaan. J Naam Adres Woonplaats Wassily Kandinsky te zien. Op het ritme van muziek verschij nen vormen en kleuren op het scherm. Bij dit scherm staat een vleugel waarop muziek van Moessorgski wordt gespeeld. Het is muziek met een grote dramatische werking omdat het Moessorgski weergeeeft die op een tentoonstelling rond- Vorig jaar werd ter gelegenheid van het derde lustrum van In- door Zeeland de officiële CFS- status toegekend wat beteken de dat de Zeeuwse krachtme ting werd geplaatst op de NHS-kalender. Daardoor kon het programma worden uitge breid met internationale springrubrieken en Grand-Prix dressuur. Zij vormen de hoog tepunten in de Zeelandhallen. Van Nederlandse zijde heeft de organisatie zich verzekerd van deelname van de springruiters Jos Lansink, Roelof Bril, Al- bert Voorn, Eric van der Vleu ten, Jac. Neefs, Peter Geerink en Emiel Hendrix. Mannen dus met een reputatie. Maar dat geldt ook voor de Belgen Ludo Pilipaerts, Kristof Cleeren en Eric Wouters. Ook de andere reeds genoemde landen komen met een sterke afvaardiging naar Goes waar eveneens van de partij is de Zeeuw Simon den Exter. Door zijn steil van rijden is hij al jaren achtereen smaakmaker op menig hip pisch evenement. Wat de dressuur betreft hebben Tineke Bartels, Jeanette Hazen en Leida Strijk hun komst naar Goes aangekondigd. Daar ko men ook in de ring de Zeeuwse amazones Francisca Bakker, Janine Burger en Erica Jansen, om maar enkelen te noemen. Zij rijden in nationaal verband en komen uit voor de Neder landse Vereniging van Dres suurruiters. De rubrieken voor basisruiters in alle dressuur- en springklas- sen gehandhaafd zowel voor pony's als voor paarden. De internationale veteranen springrubriek heeft ook weer een plaats op het programma gekregen en als nieuw onder deel is toegevoegd een spring- wedstrijd voor regio equipes. Uiteraard is er bij het basis- springen weer de traditionele strijd om de Gouden en Zilve ren Mossels. Een garantie voor topsport, spanning en sensatie. Bij de zesduizend toeschouwers die vorig jaar de Zeelandhallen bevolkten ligt ongetwijfeld nog goed in het geheugen de over winning van Zeelands meest populaire ruiter Simon den Ex- ter. Enkele jaren geleden werd een nationale hengstencompetitie geïntroduceerd tijdens Indoor Zeeland. Dat sloeg bijzonder goed aan bij het publiek. De meest talentvolle vaderpaarden uit ons land kunnen ook nu weer bewonderd worden en dit onderdeel van het programma zal ongetwijfeld een trekker van formaat zijn. Met al de te verrijden rubrie ken, van B-pony's tot en met internationale Grand-Prix dressuur en springen (1.35/1.40 meter), circa 1700 deelnemende combinaties, tien wedstrijdda gen en de vele shows die wor den gepresenteerd heeft Indoor Zeeland dus heel veel te bie den. Nadat op 28 en 30 december de menwedstrijden en springen voor pony's en paarden werd afgewerkt in de Zeelandhallen is op 3 januari het programma De heer Sterkenburg kwam op het spreekuur in Temeuzen met een vraag over medehuurderschap. Hij had als thuiswo nend kind gevraagd aan de verhuurder om medehuurder te mogen worden. De verhuurder had dat verzoek afgewezen, omdat geen sprake zou zijn van de wettelijk vereiste „duur zaam gemeenschappelijke huishouding". De heer Sterken burg wilde dan ook graag weten wat zijn mogelijkheden waren om het besluit van de verhuurder aan te vechten. Personen die duurzaam samenwonen met een huurder van woonruimte kunnen aan de verhuurder vragen om als „medehuurder" te worden aangemerkt. Samenwoners die dit „medehuurderschap" verkrijgen worden volledig partij bij de huurovereenkomst: naast alle verplichtingen die voortvloeien uit de huurovereenkomst, zoals het betalen van de huur, heeft de medehuurder samen met de huurder de rechten uit de huurovereenkomst, zoals het recht op onderhoud van de woning. Indien de verhuurder weigert een verzoek om het medehuurderschap te honoreren kan het verzoek aan de kantonrechter worden voorgelegd. Deze kan het verzoek toewijzen indien de samenwoner voldoende geld heeft om de huur te betalen, het daarnaast niet de duidelijke bedoeling van de aanvrager is om op korte termijn de woning zelf te gaan huren en er sprake is van een duurzame gemeenschap pelijke huishouding met de huurder waarbij de samenwoner minimaal 2 jaar zijn hoofdverblijf in de gehuurde woning heeft gehad. In situaties waarin sprake is van samenwonen tussen ouders en kinderen wordt meestal aangenomen, dat van een duurza me gemeenschappelijke huishouding geen sprake is. Kinde ren worden in het algemeen geacht het ouderlijk huis te verlaten, zodat sprake is van een aflopende situatie. In bijzondere omstandigheden, bijvoorbeeld als het kind besluit na het zelfstandig worden bij zijn ouders te blijven wonen, kan er echter, volgens de Hoge Raad, aanleiding zijn om wel degelijk een duurzame relatie aan te nemen. Uit uitspraken van lagere rechters blijkt dat de neiging bestaat om thuiswonende kinderen vanaf 30 jaar een recht op het medehuurders chap toe te kennen. Deze grens ligt echter niet vast, omdat het steeds de individuele omstandigheden zijn die bepalen of een kind medehuurder kan worden. Personen ouder dan 30 jaar kunnen dus niet automatisch het medehuurderschap aanvragen. Zij kunnen wel op grond van bijkomende omstandigheden geacht worden het ouderlijk huis niet meer te verlaten, zodat sprake kan zijn van een duurzame relatie. De heer Sterkenburg wilde graag een nader verzoek bij de kantonrechter indienen. Gezien zijn 42-jarige leeftijd en het feit dat zijn moeder hulpbehoevend was en verzorging nodig had, waren er voldoende mogelijkheden om alsnog het medehuurderschap te verkrijgen. Uiteraard is het boven staande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Buro: In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen: „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. GOES '- De Outhere Brothers zijn terug op het hitfront. Donderdag 5 januari zijn de drie vrienden met hun typisch Amerikaanse show in El Toro. Het optreden begint om 22.00 uur en de zaal is om 20.30 uur open. De laatst uitgebrachte single van het drietal kwam de tweede week van november uit onder de titel'La La La Hey H ey'. De Zeeuwse dressuur amazones vanaf links Jeanine Burger, Miranda Zeeman, Erica Jansen en Francisca Bakker. FOTOTANNIE DE JONGE voortgezet met de Dressuur po ny-s klasse BZ. Op woensdag 4 januari: Dressuur paarden klasse B-L (vanaf 9.00 tot 23.00 uur) en op donderdag 5 januari komen in actie de paar den in de M-Z klasse voor hun dressuurproef(van 9.00 tot 19.30 uur). Op vrijdag 6 januari Rinie Vaane is trots op zijn nieuwe Mercedes met airconditio ning. MIDDELBURG Verke- eersinstructeur Rinie Vaane heeft sinds kort een nieuwe leswagen. En niet zomaar een tje, nee het is een Mercedes met airconditioning. Volgens Rinie Vaane is dat geen overbodige luxe maar een verbetering van de lessituatie. „In deze tijd van het jaar heb je geen last van beslagen ramen. En in de zo mer blijft het natuurlijk heer lijk koel in de wagen". De nieuwe lesauto, voluit een Mercedes-Benz C 220 Diesel Elegance, is de eerste in zijn soort die op Walcheren rond rijd. Rinie Vaane kocht de auto bij Van Oeveren, die dealer is in Goes en in Vlissingen. Vaane heeft al bijna vijftien jaar een rijschool. Hij geeft niet alleen les in een Mercedes, hij heeft ook een auto met auto matische schakeling en aan- passingen voor mensen met li chamelijke klachten. Daar naast geeft hij ook les aan mensen met rijangst en aan mensen die al jaren niet meer hebben gereden en wat bijles willen hebben. Voor vijfenvijftig-plussers is hij BROEM-instructeur. Dat wil zoveel zeggen dat hij de rijvaardigheid en de ogen test en de nieuwe verkeersregels nog eens doorneemt. (BROEM staat voor Breed Overleg Oude ren en Mobiliteit). MIDDELBURG In de Klo veniersdoelen vindt zaterdag 7 januari een bijzondere voor stelling plaats. Pianiste Moni que Copper speelt dan 'Schil derijen van een tentoonstelling, een intregratie van verschillen de kunstvormen. Op een groot scherm is het abstracte beeldtheater van loopt met schilderijen van een vriend die zojuist is overleden. Je hoort zijn emoties. Bij deze muziek en deze beel den horen gedichten van Wil lem Wilmink die aansluiten bij de sfeer van de beelden en de muziek. Deze theater-totaal voorstel ling begint om 20.30 uur. DONDERDAG 5 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03-18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 6 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. straatrumoer, straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 9.00 Muziek. 10.05 Die's nog van voor d'n oorlog. Vandaag de pianomuziek van Leen Zietse. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. Het Fort Zelan- dia, over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 16.00 UIT-gaanstips voor het weekeinde. 17.05-18.00 Avonde ditie met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actuali teit. Vandaag met: Alie Wisse, Marijn Dieleman en Jan Scheffers. ZATERDAG 7 JANUARI 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en mu ziek. 13.34-18.00 Omroep Zeeland ZONDAG 8 JANUARI 10.02 De tijdmachine, vandaag: Het Zeeuws Museum in Middelburg. 11.02 De Zeeuwse Lucht, muziekpro gramma. 12.05 Die's van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag oud voetballer Frans van de Kop uit Middelburg. 13.32-14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 15.25-16.30 Omroep zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05-18.00 Om roep Zeeland Sport, uitslagen, repor tages en commentaren. MAANDAG 9 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. de column 'zo gezegd'. 9.05 Muziek. 10.05 De Tijd machine, vandaag: De Schotse Hui zen in Veere. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 16.03 Sport- meneer, het diepere wezen van de sport. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 10 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Oogappels en muilperen, programma over opvoe ding en onderwijs. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast van de week. 16.03 Gefelici teerd! Verzoekplaten en gelukwen sen. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 11 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. Gedane Zaken. 9.05 Muziek. 10.05 Zeeuwse streken. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middage ditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Het kanaal door Zeeland, pro gramma over kunst en cultuur in de provincie. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. voor regio-equipes, vrijdag 13 januari: Springen internatio naal (CSA) tabel A 1.35/1.40 m. Paarden klasse Z en ZZ. Finale Paarden klasse M. zaterdag 14 januari: Springen internatio naal (CSA) tabel A 1.35/1.40 m (tevens finale). Paarden klasse Z en ZZ (tevens finale). MIDDELBURG Vraag- en antwoordrubriek van de Sociale Verzekeringsbank, uitvoerder van de AKW, AOW en AWW. Met ingang van 1 januari 1995 is de AKW (Algemene Kinderbij slagwet) op de hierna volgende punten gewijzigd: -de gezinsgrootte beïnvloedt niet langer de hoogte van het kinderbijslagbedrag per kind voor kinderen geboren op of na 1 januari 1995; - de kinderbijslag voor het eerste kind wordt verhoogd; -de kinderbijslagbedragen worden voor 1995 éénmalig vastge steld; -de percentages van het basisbedrag van de kinderbijslag per leeftijdscategorie gaan omlaag voor kinderen die na 1 oktober 1994 een andere leeftijdscategorie bereiken; de opslag vervalt. Alle AKW-gerechtigden ontvangen van de SVB in januari een brief met daarin een uitleg over deze wijzigingen. Tevens ontvangen alle AKW - gerechtigden gelijktijdig een nieuwe infor matiebrochure over de AKW. Voor alle duidelijkheid wijzen wij u er vast op dat de kinderbijslag die wordt uitbetaald in januari 1995 gebaseerd is op de wetgeving van voor 1 januari 1995, dit betreft de uitbetaling over het 4e kwartaal 1994. Eventuele consequenties van de wijzigingen in de AKW zullen dus pas merkbaar zijn bij de uitbetaling van de kinderbijslag over het eerste kwartaal 1995 in april! Heeft u vragen over de nieuwe kinderbijslagbedragen, wacht dan alstublieft de betaling in april af. Als u bepaalde vragen beantwoord wilt zien in deze rubriek dan kunt u uw vragen ook schriftelijk toesturen aan: Vraag- en antwoordrubriek, Sociale Verzekeringsbank, district Breda, Postbus 90151, 4800 RC BRE DA. Inmiddels doen tevens geruchten de ronde dat m.i.v. 1 oktober 1995 de kinderbijslag wordt afgeschaft voor kinderen die ouder zijn dan 18 en geen studiefinanciering ontvangen. Hierover valt nog geen zinnig woord te zeggen. Een wetsvoorstel hierover is wèl in de maak maar zal dan eerst nog goedgekeurd moeten worden door de Eerste en Tweede kamer. Bovendien doen tevens geruch ten de ronde dat de heer Ritzen, Minister Van Onderwijs en Wetenschappen, de studiefinanciering voor MBO - studenten wil afschaffen en dat zou betekenen dat deze groep studenten in aanmerking kunnen komen voor kinderbijslag. Hieronder volgt tot slot het antwoord op een eerste vraag die ons bereikte n.a.v. de wijzigingen in de AKW. Ik heb gehoord dat de grootte van mijn gezin vanaf 1 januari 1995 niet meer van invloed is op de hoogte van de kinderbijslag. Klopt dit Ja, voor het vaststellen van kinderbijslag voor kinderen die op of na 1 januari 1995 zijn geboren wordt alleen gekeken naar de leeftijd van het kind en niet naar de grootte van het gezin. Voor kinderen die geboren zijn voor 1 januari 1995 is echter een overgangsregeling van toepassing. Als binnen uw gezin kinderen aanwezig zijn die geboren zijn voor januari 1995 aanwezig zijn èn kinderen die geboren zijn op of na 1 januari 1995, zal voor de oudere kinderen nog wel gekeken worden naar de gezinsgrootte. Voorbeeld. Een gezin bestaat uit drie kinderen. De oudste kinderen zijn vier en twee jaar. De jongste is op 1 januari 1995 geboren. Voor het vaststellen van de kinderbijslag voor de oudste twee kinderen wordt gekeken naar de tabellen met daarin de vastgestelde kinderbijslagbedragen voor kinderen geboren voor 1 januari 1995. Voor het vaststellen van de kinderbijslag voor het jongste kind wordt gekeken de tabel met daarin vastgestelde kinderbijslagbedragen voor kinderen geboren op of na 1 januari, 1995. Bovenstaande lijkt ingewikkeld maar wanneer cliënten de bro chure hebben ontvangen wordt e.e.a. wellicht duidelijk. Voor overige vragen over de Algemene Ouderdomswet (AOW) de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) of de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW), kunt u terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is gelegen aan de Seegerssingel 10, te Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St. Maartensdijk, Temeuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer informatie kunt u ons uiteraard ook bellen: (01180)-91100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. GOES - De Goese atletiekvere niging AV'56 houdt op zater dag 7 januari de jaarlijkse Wallenloop voor wedstrijdatle ten en daarna een prestatieloop waaraan iedereen kan mee doen. Het parcours van 1300 meter is verhard en strekt zich uit over de Goese wallen. Start en fi nish zijn in de Voorstad bij café Baarends waar ook de inschrijving is. De 34e editie van de Interna tionale VSB-Wallenloop krijgt zoals gewoonlijk een grote en sterke bezetting met veel Zeeuwse deelnemers en een aantal Belgische atleten. Het wedstrijdprogramma begint om 13.00 uur. Als eerste gaan de pupillen op pad. Om 13.45 klinkt het startschot voor de junioren. Vrouwen en meisjes -A, die 3900 meter moeten af leggen vertrekken om 14.45 uur en de krachtmeting voor heren senioren en veteranen begint om 15.00 uur. Zij moe- De Rotterdammer Robin Punt liep vorig jaar naar de overwin ning in Goes. FOTOTANNIE DE JONGE ten een afstand afleggen van 7800 meter. Tenslotte volgt de prestatieloop over 6 x 1300 meter. De start hiervan is om 15.45 uur.

Scheldebode | 1995 | | pagina 15