Fred Vos SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 31' Floor Hendriksen Gertjan van der Salm HET JAAR 1994 ligt bijna achter ons. Wat voor de een een hoogtepunt is, kan voor de ander een dieptepunt zijn. Mede werker Marijn de Grip legde namens de redactie van De Stem Weekbladen, uitgeefster van de huis-aan-huisbladen Ons Eiland, De Scheldebode, het Nieuwsblad voor de Bevelanden en de Zeeuws Vlaamse Koerier, zes Zeeuwen van verschillende pluimage tien vragen voor. Achter elke terugblik zit een eigen verhaal. Vanuit verschillende invals hoeken wordt het jaar geëvalueerd. Het leverde dan ook persoonlijke, uiteenlopende en kritische antwoorden op. We willen besluiten met de wens van de heer Vos van de Provinciale Stoomboot Diensten: „We wensen iedereen een behouden vaart in 1995". Huib Eversdijk Theo de Bakker Piet Wisse Vwo-scholiere Middelburg 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? Het zeilen op de Noordzee. Drie weken met een tweemaster rond Schotland en op de Noordzee gezeild. Het hoogtepunt was wel dat er soms meer dan een half uur lang dolfijnen naast de boot bleven zwemmen. Het winnen van de Elektra (Zeeuwse theaterprijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol) Het meedoen aan en het spelen in 'a Midsummernight's Dream' en 'Korzak en de kinderen'. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de diepte punten in 1994? Toen ik in het centrum van Den Haag middenin de nachtvoor een dichte deur stond bij mijn gastgezin. Door dit voorval kwam ik pas twee uur later in een 'vreemd' Haags hotel terecht. Dat ik ziek werd net voordat ik met school, in het kader van een uitwisselingsprogramma, naar Engeland zou gaan. 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? Mensen die zich te veel met mij bemoeien. T.V.; met name jomme spelletjes, lief en leed-achtige programma's en de reclame. 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? Premier Rabin en Arafat. Het besluit om vrede te stichten in Israël/Palestina. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1994 de meeste indruk op u gemaakt? Mijn zus Suzanne. Ik hoop dat wanneer ik ga studeren, alles net zo goed zal verlopen als bij haar. 6. Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. Ik kijk bijna geen tv. 'Pleidooi' en 'Het verdriet van België'. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek(concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Schindler's List'. Boek: 'De kleine Johannes' van Frederik van Eeden. Muziek: De cd van de muziek van de schoolmusical, waaraan ik heb meegedaan. Theater: 'Hamlet' van Shakespeare door het Zuidelijk To neel.(4 uur toneel.) 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? wat at u toen? Thuis: Flensjes met zalmmousse en stukjes gerookte zalm. Een heerlijk hapje! Uit: Gekookte mosselen bij Miniatuur Walcheren. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd. De afsluiting van het Vlissings Straattheaterfestival, het optreden van de theatergroep Kneehigh Theatre met 'Car men'. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? Net zo'n leuk jaar als dit jaar. Mijn rijbewijs halen. Overgaan naar de zesde klas van het VWO en eindelijk weten wat ik hierna wil gaan doen. En tot besluit, dat ik na 'Op Hoop van Zegen' weer aan een andere productie' kan meedoen. Fysiotherapeut/wethouder Burghsluis 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? Een paars kabinet, als historische doorbraak in de Nederland se politiek. Eén zetel winst voor de PvdA in Westerschouwen tegen de landelijke tendens in. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de diepte punten in 1994? De ondergang van de veerboot de 'Estonia'. De politieke situatie in de voormalige Sovjet-Unie en natuurlijk Bosnië. 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? Verjaardagsroddel met een hoog gehalte aan vreemdelin genhaat. Tendentieuze en/of niet geverifiëerde berichtge ving door de pers. 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? Louis van Gaal, een betere coach dan Johan Cruijff. Mevrouw W. Sorgdrager, minister van justitie. Haar manier van politiek bedrijven is open en verfrissend. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1994 de meeste indruk op u gemaakt? Peter van Vossen. 6.Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. 'Nova' en 'Jiskefet'. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Geen film gezien, geen boek gelezen, alleen het telefoon boek ingekeken. Muziek: 'Monster' van R.E.M. en de live-cd van Leonard Cohen. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Thuis: Andijviestamppot. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1994. De 'Kunstschouw' in Westerschouwen. Tijdens een weekend in juni exposeerden zeventig kunstenaars op 40 verschillende lokaties hun werken. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? Nu een gemeentelijke herindeling tot één gemeente Schou- wen-Duiveland waarheid lijkt te worden, hoop ik dat alle zes gemeenten zich constructief en positief zullen opstellen om deze moeilijke klus te klaren. Voor mijzelf de tijd om eindelijk weer eens rustig een boek te lezen. eeuwen blikken terug op 1994 Senator Eerste Kamer Rilland-Bath 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? Het bericht dat ik voor de eerste keer opa word. Het gesprek met premier Rabin en met minister van buitenlandse zaken Perez van Israël vlak na het bereiken van het vredesakkoord. Wat een politieke moed! Het besluit om de fusie van vier waterschappen tot een goed einde te brengen! 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de diepte punten in 1994? De enorme dreun die het CDA op 3 mei kreeg. Het bezoek aan Roemeense en Albanese kindertehuizen. Wat hebben we hier een enorme weelde. Hoe moet dat ooit goed komen! 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? Aan het geknoei van mevrouw Jorritsma van D'66 in de Tweede Kamer, ongelofelijk dat zoiets toegelaten wordt. Aan het gezwabber van Leen van Dijke van de RPF ook in de Tweede Kamer. ('Schotel linzen') Zeeland onwaardig, alle bei! 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? Rabin en Perez, zie vraag 1. Prinses Juliana (had ik al), die op hoge leeftijd een afdeling van Effatha opende, het dovenin- stituut waarvan ik voorzitter ben. Prins Bernhard, die onvermoeid het 5oste herdenkingsjaar van de bevrijding deed. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(hebben) in 1994 de mees te indruk op u gemaakt? Ad Kaland, toen hij afscheid nam van de Eerste Kamer. Adri Kaland, een neefje van de oud-senator, die fors gehandicapt zich blijmoedig overal doorheen slaat en zich enorm voor het CDA inzet. 6. Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. 'De André van Duin-show'. 'Het NOS-journaal'. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu- ziek(concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'De langste dag', toch weer.(D-Day in Normandië.) Boek: 'De engel en het zwaard' van Eva Bentis.(Roemenië onder Ceaucescu.) Muziek: 'The new London Chorale' van Ton Parker. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Ik twijfel tussen restaurant 'Nolet/Lepelstraat' te Yerseke en 'de Oesterbeurs' te Yerseke. Bij beiden heb ik heerlijk mossels gegeten! En dit jaar heb ik overal ter wereld gegeten, van Tokio tot Washington, maar dit was toch het lekkerst.(Hoewel je zelfs in Roemenië wel lekker kunt eten.) 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1994. Het optreden van de Zeeuwse Koorschool, dat echte Zeeuw se instituut moeten we koesteren en steunen! 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? 1. Een gezond kleinkind. 2. Einde aan de oorlog in Bosnië. 3. Vrede in het Midden-Oosten. 4. Een herstel van het CDA bij de Statenverkiezingen. Hoofd Provinciale Stoombootdiensten Middelburg 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? Drie hoogtepunten springen eruit: de 'maidentrip' en de indienststelling van de veerboot de Koningin Beatrix, een bezoek aan de 'Phantom of the Opera' in het prachtige circustheater in Scheveningen, het festival 'Pyromusical' in Cannes, vuurwerk op muziek! 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de diepte punten in 1994? In mijn werk: het overlijden van 5 (oud)medewerkers van de PSD binnen twee maanden. Persoonlijk: ernstige privé-problemen met mijn enige zoon. 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? Aan mijzelf, vanwege mijn onmacht om enkele slecht functionerende medewerkers tot betere prestaties te stimu leren. Aan de pers, omdat deze onevenredig veel aandacht en waarde schenkt aan individuele klachten, zonder de achter grond te onderzoeken,. Daartegenover wordt berichtgeving van bevoegde zijde steeds met een -overigens gezonde- kritische ondertoon benaderd. 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? Johan Olav Koss, de grote man van de Olympische Winter spelen. Wim van Hanegem, vanwege de onverstoorbare rust die hij onder alle omstandigheden uitstraalt. Claudia Schiffer. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1994 de mees te indruk op u gemaakt? Cathrien Koster, voor haar herverkiezing in de gemeente raad van Middelburg, tegen de verdrukking in. 6. Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. 'Nova' en 'Den Haag Vandaag'. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek(concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Top Gun', met Tom Cruise en Kelly Mc. Gillis. Lekker amusement, zonder onnodige diepgraverij. Boek: Mijn agenda. Die was zo interessant, dat ik er elke dag in heb gelezen. Muziek: Het 40-jarig jubileumconcert van de Chris Barber Jazz and Bluesband in de Doelen te Rotterdam. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? wat at u toen? Thuis: stamppot van boerenkool, met worst en spekjes. Uit: gegrilde zalm in 'De Zevende Hemel' in de Stationsstraat te Middelburg. 'Uit de kunst'! 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1994. Sail Vlissingen. Voor herhaling vatbaar. En het concert van het Zeeuws Orkest in de Grote Kerk te Veere. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? Een definitieve beslissing dat de Westerschelde-oeververbin- ding (WOV) niet doorgaat. Voor iedereen een Behouden Vaart in 1995. Ongetwijfeld hebben veel mensen veel wensen. Als er voor elk maar enkele worden vervuld, zal 1995 een geweldig jaar worden. Directeur VBO-scholengemeenschap Oostburg 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? Het doorgaan van de fusie tussen scholengemeenschap Oostdijke en scholengemeenschap 't Zwin, waardoor het voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsvlaanderen gewaar borgd blijft. Als onderwijsman vind ik dat erg belangrijk. Een ander punt was de vorming van een paars kabinet, omdat ik daar een sterk economisch en sociaal gericht beleid van verwacht. Maar het grootste hoogtepunt vond ik de vliegva kantie met ons gezin naar Schotland. Het was één groot feest. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepun ten in 1994? Dieptepunten genoeg in '94. Ik denk alleen al aan het geweld en de criminaliteit dichtbij en veraf, met voor mij bovenaan de onmacht van de V.N. om in het voormalige Joegoslavië orde op zaken te stellen. De wereld kijkt gewoon toe hoe mensen elkaar afslachten. Dat geeft te denken in een jaar dat bol stond van de oorlogsherdenkin gen. 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? Niet alleen dit jaar maar ook al daarvoor, heb ik mij enorm geërgerd aan het feit dat in een rijk land als Nederland nog steeds gecollecteerd moet worden voor bijvoorbeeld de kankerbestrijding en voor de gehandicapten. Ook dat er steeds weer opnieuw gediscussieerd moet worden over de gezondheidszorg en het ouderenbeleid. Ik zie dit toch als een uitvloeisel van het steeds egoïstischer worden van de maatschappij. 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? Ik heb grote bewondering gekregen voor de organisatie 'Artsen zonder grenzen'. Mensen die zich zonder materieel gewin inzetten voor de medemens. Ook heb ik grote bewondering voor Nelson Mandela, die voor zijn ideologie een lange gevangenisstraf overhad. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(hebben) in 1994 de mees te indruk op u gemaakt? Het gaat om twee mensen. De eerste is dhr. P.A. Bouwense uit Oostkapelle met het artikel in de P.Z.C. over zijn verzetsverleden in de tweede wereldoorlog. Ik ken deze man persoonlijk als oud-docent pedagogiek en heb veel bewon dering voor hem. Het is een zeer rechtgeaard mens. De tweede is een brugklasleerlinge op school die na de amputa tie van een been zich op voorbeeldige manier terugknokt. Een voorbeeld voor velen. 6. Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. Ik ben niet zo'n frequente tv-kijker en heb dan ook geen favoriet programma. Voor mij zijn de programma's gepre senteerd door Paul Witteman wel aardig. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek(concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Schindler's List'. Boek: 'Over de Rand' van Joe Simpson, een boek over alpinisme, het beschrijft een overlevingstocht in Peru. Muziek: Muziek van Strauss. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Ik heb het lekkerste gegeten in Noord-West Schotland te Lonchinver in een klein restaurant. Het betrof een prima klaargemaakte visschotel. 9. Welk evenment in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1994. Het meest geslaagde evenement in Zeeland vond ik de oorlogsherdenking op Walcheren. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? Een greep uit datgene wat ik hoop en verwacht in 1995. Voor iedereen uiteraard het allerbeste, en daarnaast: dat wij als onderwijsmensen de 'fusieschool' in goede harmonie gestalte kunnen geven in het belang van het voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsvlaanderen, dat wij de jeugd in WZVI. mogen houden zoals we die nu hebben, -daar is goed mee te werken- ,dat er een goed onderwijsbeleid komt rn het belang van jonge mensen die toch onze toekomst zijn, dat er een stevige aanpak komt ten opzichte van de criminaliteitsbestrijding en andere misstanden, en als laatste wens, -misschien een utopie- ,dat mensen op dit kleine ronde bolletje wat meer in vrede met elkaar zullen gaan leven. Burgemeester Wissenkerke 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1994? De totstandkoming van de wet tot samenvoeging van de gemeenten Wissenkerke en Kortgene. Mijn vakantie op Curasao en het afscheidsfeest als burgemeester, dat gepre senteerd werd door Gerrit den Braber. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de diepte punten in 1994? De degradatie van de voetbalclub de 'Bevelanders' uit de tweede klasse. De opheffing van de Olau Line. 3. Waar heeft u zich het afgelopen jaar het meest aan geërgerd? De toename van de criminaliteit, ook in Wissenkerke zoals fietsendiefstal en het ingooien van de ruiten van een abri. 4. Voor welke persoonlijkheid(heden) in binnen- of buitenland heeft u in 1994 grote bewondering gekre gen? De burgemeester van Harzgerode in het voormalige Oost- Duitsland. Hij werkt er intensief aan mee dat de economie in zijn gemeente weer uit het dal geraakt. Zo vestigde zich in zijn gemeente het recydingsbedrijf 'Maral', waarvan de moedervestiging zich in Kamperland (gemeente Wissenker ke) bevindt. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(hebben) in 1994 de mees te indruk op u gemaakt? Irma Heeren met haar wereldtitel duathlon, die zij won in Hobart op Tasmanië. 6. Wat vond u het beste televisieprogramma van 1994. De aktie voor Ruanda. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek(concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'The Pelican Brief'. Boek: 'De Jacobsladder' van Maarten 't Hart. Concert: Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaande ren, op 26 november 1994 in 'de Doelen' te Rotterdam. Het orkest begeleidde finalisten van jonge pianisten op het concertpodium. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? In 'de Korenbeurs' te Kortgene. Ik at daar: gebakken Zeeuwse oesters op een bedje van prei en verse Oosterschel- dekreeft, op de wijze van de chef met zeekraal bereid. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1994. Sail Vlissingen. De Goese kadefeesten. En het Pee-Rock festival in Colijnsplaat. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1995? Dat Wissenkerke en Kortgene zullen samensmelten tot een hechte eenheid. Verder hoop ik, dat de reis naar Amerika die mij is aangeboden door de gemeente, een prachtige reis zal worden.

Scheldebode | 1994 | | pagina 11