Zelf glazen meubelen bouwen naar eigen idee en portemonnee Glas is zo oud als de wereld IBAKKERIJ CORBIJN N; 7 Glas is overal BESTELLIJST VOOR DE KERSTDAGEN H. KERSTSTOL 500GR/1000GR TULBAND 500/1000/1500GR ROZIJNENBROOD 800GR. JfeaÉ SUCADEBROOD 800GR. 8 KRUIDENBROOD 800GR. I8..WALCHERS WITBROOD 800GR. BRUINBROOD 800GR. VOLKORENBROOD 800GR. Jt PRAIRIE BROOD 800GR. JËSk POLDERBROOD 800GR. MÊk POESTABROOD 400GR. 'mm 8 AMANDELROOMBOTER STAAF* 8 AMANDELROOMBOTER KRANS "Glas is binnenshuis in elk vertrek toepasbaar" Meest gestelde vragen over veiligheidsglas 1-2-3 klaar! 1001 woonideeën met glas SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 306 MEVROUW ZEUGMAN, ONTWERPSTER EN GLASADVISEUSE: VERRASSENDE CREATIES EN EFFECTEN MET HARDGLAS Glasmaken van ambacht tot machinaal proces De ingevulde l^jst kunt U afgeven of per telefoon aan ons doorgeven tot vrijdag 23 dec 12.00 uur. De bestelde produkten kunnen afgehaald worden in Vrouwenpolder of Middelburg op zat. 21 dec.na KXOO uur.l VROUWENPOLDER: DORPSDIJK 32 TEL:0118?-1402 MIDDELBURG: LANGEVIELE 6 TEL:01180-43250 "De belangstelling van de consument voor glas is momen teel groot." Glas is trendy. De consument heeft glas, net zoals andere milieuvriendelijke en natuurlijke grondstof fen ontdekt. Persoonlijk verwacht ik dat glas in het ko mende decennium nog veel meer nieuwe toepassingen zal vinden. Binnen- en buitenshuis." Dit voorspelt mevrouw Zeligman, ontwerpster van o.a. glazen meubels en adviseuse glasinrichting voor het interieur. Mevrouw Zeligman is werkzaam bij Euro pa's grootste glasgalerie en dagelijks be roepsmatig bezig met glas als object, kunst uiting en meubel voor het interieur. In aan raking gekomen met glas puur uit fascinatie voor dit materiaal, kan zij enthousiast vertel len over glas en glastoepassingen. Door vroeger veel zelf te experimenteren en door studie naar glaskunst, de eigenschappen van glas en toepassingen van glas heeft zij haar kennis verder uitgediept. "Glas is heel sfeervol", vertelt mevrouw Zeligman. "Van nature zorgt dit materiaal voor licht en ruimte in het interieur. Wat vooral opvalt is dat glazen meubels dankzij hun transparantie (doorzichtigheid) een gevoel van diepte aan kamers geven. Dit ondanks het feit dat er misschien weinig ruimte om het meubel zelf is. Dit is voor mij hèt grote voordeel ten opzichte van meu bels van andere materialen. Glas past ook in elk vertrek, niet alleen in de woonkamers maar ook in ruimtes waar men minder tijd doorbrengt, zoals de badkamer of keuken. Bovendien is glas makkelijk schoon te hou den en is het onverslijtbaar." De ontwerpster signaleert een toegenomen vraag van consumenten naar glas en toe passingen binnenshuis. "De evolutie van glas in huis is sinds de jaren zestig, toen kunstenaars voor het eerst gingen experi menteren met glas, pas goed ingezet. Op vallend is dat glas tot die tijd ook in de kunst een marginale rol speelde. Het glasgebruik thuis werd beperkt tot enkele praktische toepassingen zoals vensterglas of als drink glas. De laatste jaren is glas als schone grondstof zo in populariteit gestegen dat ook fabrikanten op de toegenomen vraag van consumenten hebben ingehaakt. Als gevolg van een toenemende concurrentie tussen fabrikanten komen er meer en betere glasprodukten op de markt." Een goed voorbeeld hiervan vind zij het assortiment veiligheidsglas dat momenteel op de markt is, zoals Duraglass. Een prettige gedachte voor de hobbyist, die graag zelf zijn glazen meubels wil maken. "Kies be wust voor een toepassing en stem daarop het ontwerp af. Met het huidige aanbod veiligheidsglas kan je dat meubel maken dat je of te duur vindt om kant-en-klaar te kopen of dat niet aan je smaak of verwachtingen voldoet. De eigen vormgeving maakt van iets functioneels tevens iets aangenaams en het zelf creëren schenkt natuurlijk veel meer voldoening dan simpelweg kopen." Glas is in elk vertrek toepasbaar en past in elk interieur, van klassiek tot modern. Foto: Fetim Is veiligheidsglas zoals Duraglass onbreekbaar? Mechanisch gezien is zelfs onverhard glas van nature een sterk materiaal. Aangezien zelfs de mooiste ruit microscopisch kleine scheurtjes en barstjes heeft, is het breekbaar als het te zwaar wordt belast. Zelfs veiligheidsglas. Dankzij het speciale hardingsproces is dit soort glas echter enorm sterk, ongeveer 5 a 6 keer zo sterk als gewoon glas. Mocht veiligheidsglas breken dan versplinterd het niet, maar ontstaan kleine niet-scherpe brokjes. Vergelijkbaar met bijvoorbeeld een kapotte autoruit. Is veiligheidsglas krasvast? Dankzij het speciale hardingsproces is veiligheidsglas zoals Duraglass moeilijk te bekrassen, maar blijft het risico op kleine krasjes bestaan. Krassen zijn echter eenvoudig te voorkomen door onder voorwerpen met scherpe uiteinden een onderzetter te plaatsen. Kan je veiligheidsglas zelf bewerken? )e kan veiligheidsglas niet zelf snijden of doorboren. Bij snijden of boren verbrokkelt veiligheidsglas zoals Duraglass, omdat de in het glas aanwezige spanning dan vrijkomt. Snijden of doorboren is niet nodig aangezien het assortiment Duraglass uit circa 30 panelen van verschillende afmetingen bestaat. Voor montage van de panelen aan elkaar of aan de wand biedt het Durafix assortiment genoeg mogelijkheden. Glaspanelen van veiligheidsglas kunnen met metaal of kunststof connectoren (Durafix) aan elkaar vast worden gekneld zonder dat het glas beschadigd. Door het losdraaien van de connectoren kunnen glazen meubelen eenvoudig weer gedemonteerd worden, eveneens zonder dat er iets beschadigd. Bij kunststof connectoren heb je zelfs geen gereedschappen nodig, aangezien de glasplaten eenvoudig ingeklemd kunnen worden. Waar kan je terecht voor veiligheidsglas Voor hardglazen panelen die geschikt zijn om zelf meubels mee te bouwen, kunt u terecht bij gerenommeerde dhz-zaken en bouwmarkten door heel Nederland. Steeds meer consumenten kiezen de laatste jaren heel bewust voor glazen meube len in huis. Glas laat zich immers goed combineren met zowel een modern als klassiek interieur en straalt een natuurlijke schoonheid uit. Glas geeft een interieur licht, lucht en ruimte. Glas als onderdeel van een meubel, als plank of als glasplaat op tafels werd al langer toegepast. De toepassingsmogelijkheden werden echter beperkt door het geringe draagvermogen van de glassoorten die tot nu toe werden gebruikt. Sinds de introduc tievan veiligheidsglas, dat 5 a 6 maal sterker is dan gewoon glas, zijn de toepassingen binnenshuis echter enorm toegenomen en is het nu mogelijk om glazen meubels te vervaardigen, die behalve fraai ook zeer sterk en veilig zijn. Voordelig zelfbouwsysteem Wanneer men voor geheel glazen meube len bij de interieurzaak ging informeren, moest men bereid zijn voor deze tamelijk exclusieve meubelen veel geld neer te tel len. Vaak bleef het bij bewonderende blik ken, doch weerhield de prijs menigeen van koop. Sinds kort is echter bij de bouwmarkten een zelfbouwsysteem verkrijgbaar, waarmee men zelf eenvoudig glazen meubelen kan samenstellen, geheel naar eigen idee en voor veel minder geld. Geen complete zelf bouwpakketten voor kant-en-klare meubels die je in een standaard keurslijf dwingen, Glazen meubels peren een interieur licht lucht en ruimte. Foto: Fetim maar losse glaspanelen in verschillende maten en uitvoeringen waarmee de doe- het-zelver in een handomdraai talloze crea ties kan maken. Glas misstaat in geen enkel interieur, of het nu de woon-, hobby-, kin- der-, of badkamer betreft. Omdat glas zich zo gemakkelijk laat reinigen - een wolkje Glassex en glanzen maar - is het zeer ge schikt voor vochtige ruimtes zoals de badka mer of keuken. Groot draagvermogen De basis van elk ontwerp voor thuis vormen Duraglass panelen van 6 mm of 10 mm dik veiligheidsglas, die net zo sterk zijn als een autoruit. Als u wilt weten of de plaat van uw keuze uw dure stereo of verzameling zeld zame stenen zonder problemen kan dra gen, leest u op de verpakking wat de maxi mum draagkracht is. Menigeen zal versteld staan van het draagvermogen van hardglas, dat in tests bij normaal gebruik als hard, oersterk, buigzaam en volstrekt veilig naar voren komt. De platen zijn er in rechthoeken, vierkanten en cirkels (hele cirkels, halve cirkels en kwart cirkels). Het kleinste paneeltje meet 30 x 15 cm, het grootste 140 x 80 cm. Met deze vormen kan men elke gewenste combinatie maken. Zo maakt u bijvoorbeeld met be hulp van vier rechthoekige panelen als dra gend onderstel en een ronde plaat een chique bijzettafel. Een ander voordeel is dat u zelf uw maten kunt vaststellen; zo kunt u ook voor die 'onhandige' hoekjes in huis een passend meubel maken. De losse panelen lenen zich Veiligheidsglas geschikt om zeH glazen meubels mee te bouwen en montagematerialen haalt u bij de bouwmarkt en erkende DHZ-zaak. Foto: Fetim verder ook goed als sterke 'planken' in kas ten. Omgekeerd kunnen ook houten en kunststof panelen toegepast worden in bouwsystemen van Durafix. Montageprobleem opgelost Omdat je niet zelf in veiligheidsglas kan boren of zagen zijn er verschillende bevestigingsmaterialen op de marktom gla zen panelen als 'planken' aan de muur te bevestigen of aan elkaar als men meubels van glas wilt maken. Voor glazen panelen als plank biedt het Durafix assortiment univer sele clips en paneelhouders. De universele clip is van metaal en wordt op de muur geschroefd. De clip bestaat uit twee delen die aan elkaar geschroefd wor den met daartussen geklemd het glazen paneel. Met deze clips kunnen Duraglass- panelen of panelen van ander materiaal van 5 tot 25 mm en tot 25 cm breed vastge klemd worden. Een andere mogelijkheid om panelen vast te klemmen is de paneel houder; een metalen strip van 60,80,100 of 120 cm lengte die aan de muur geschroefd wordt. Ze zijn er in de gangbare diktematen 6 mm (voor glas) en 18 mm (voor Soft- linepanelen. De clips en paneelhouders zijn er in de kleuren: goud, zilver, zwart en wit. Met elkaar verbinden Om glazen panelen met elkaar te verbinden bestaat sinds kort een handig systeem van Duraf ix-connectoren waarmee het vroegere montageprobleem op een even kunstzin nige als praktische wijze is opgelost. Er be staan twee soorten connectoren: die van kunststof en die van metaal. Kunststof connectoren zijn van transparant en slag- vast kunststof, waarmee Duraglasspanelen eenvoudig vastgeklemd kunnen worden door ze erin te drukken of te schuiven. Gereedschap is niet nodig en demontage is uiterst eenvoudig. Om de gewenste verbin dingen te kunnen maken zijn er twee typen hoekverbindingen en twee typen T-verbin- dingen. Bij de metalen Durafix connectoren worden glaspanelen in de connector ge klemd door het aandraaien van een schroefje in de connector. Het enige gereedschap dat u nodig heeft is een schroevedraaier. Plastic stootringetjes zorgen ervoor dat de glazen panelen onbeschadigd blijven, ook na demontage. Dit systeem kent 5 typen connectoren, waarmee drieweg-, vierweg- verbindingen, T-verbindingen, rechtdoor- gaande verbindingen en hoekverbindingen gemaakt kunnen worden. De metalen Welke doe-het-zelver heeft niet met de handen in het haar gestaan in de zoveelste poging om aan de hand van een ramme lende gebruiksaanwijzing een bouwpakket tot een goed einde te brengen. Dan ontbreekt weer een paar schroeven, dan weer een plaatje of heb je de hulp van je hele familie nodig om alles in elkaar te zetten... Het werken met Duraglass glaspanelen daarentegen is de eenvoud zelve. Het enige gereedschap dat je nodig hebt is een schroevedraaier en de gebruiksaan wijzing is zo helder als glas. Het 'moei lijkste' is misschien het boren van een gaatje in de muur om een paneelhouder te monteren. Verder worden de glas panelen eenvoudig en muurvast tegen elkaar geklemd met behulp van Durafix connectoren. Even een paar metalen connectoren aandraaien of de panelen vastklemmen met een kunststof connector en klaar is de klus. Van ont brekende onderdelen zoals bij meubel bouwpakketten heb je al helemaal geen last, wantje bepaalt aan de hand van het gekozen model meubel immers zelf hoe veel bevestigingsmaterialen nodig zijn. Voor de aspirant doe-het-zelver hebben we tenslotte nog een tip: maak vooraf een schetsje van het te maken object, inclusief de bevestigingsmaterialen. Dit vergemakkelijkt het bijeen zoeken van de benodigde panelen en connectoren in de bouwmarkt. 1 Met behulp van de kunststof connectoren zijn alle mogelijke verbindingen te maken. connectoren zijn in de kleuren zilver, zwart, goud en mat zilver verkrijgbaar. Meer informatie Bij het samenstellen van deze pagina is onder meer gebruikt gemaakt van infor matiemateriaal van de Nederlandse Glas- bond. Wilt u meer weten over toepassing van hardglas in huis dan kunt u schrijven naar de doe-het-zelf divisie van Fetim, Antwoordnummer 864,1000 RA Amster dam. 1 Dankzij de vele formaten glaspanelen zijn er duizend en één mogelijk heden om zelf glazen Duraglass meubels te maken voor elk interieur in huis. Van een toiletartikelenplankje voor de badkamer tot een salonta fel voor serre en woonkamer en van een blokvormige vitrine voor de kinderkamer tot een heus wandmeubel voor de woonkamer. Behalve voor geheel glazen meubels kunnen glaspanelen ook gebruikt worden als combinatiemateriaal in houten of kunststof meubels. Het leuke van losse bouwelementen is dat jezelf een eigen invulling kan geven aan je ontwerp. Of het nu een meubel is op basis van een bestaand ontwerp of een geheel eigen creatie. Zo kunt u zich laten inspireren door het lezen van een catalogus, een woon- of DHZ-blad of gewoon zelf een meubel ontwerpen. Om u een idee te geven welke meubels zoal van veiligheidsglas gemaakt kun nen worden, sommen wij een klein aantal mogelijkheden voor u op: Wand- meubel, boekenkast, (salon)tafel, krantenbak, CD-toren, vitrine, kruiden rekje, stereomeubel, slaapkamerkast, enzovoort, enzovoort. je staat er niet dagelijks bij stil, maar glas neemt een niet meer weg te denken plaats in ons mo derne leven in. Glas is overal en in allerlei vormen aanwezig: in het interieur, in de architectuur en bouwnijverheid, in de wetenschap en in de kunst. Glas kent in de vorm van platen, vezels en als chips talloze toepassingen in o.a. archi tectuur, micro-electronica (com puters en telecommunicatie),, optica en beeldende kunst; het einde is nog lang niet in zicht. Waarmee bewezen wordt: glas is even fraai als functioneel. Glas In haar allerprimitiefste en natuurlijkste vorm is zo oud als de wereld zelf, het is zelfs in maanmonsters aange troffen. De oudst bekende glazen voorwerpen, glasparels, dateren van 5000 voor Christus en zijn in tiet Nabije Oos ten gevonden. Waarschijnlijk ging het hier om spontaan door de natuur gevormd glas bewerkt door de mens. Het bewerken van glas tot kralen en kleine ornamenten vond plaats van 3500 tot 1500 voor Christus. Het zou tot circa 1500 voor Christus duren voordat de mens zelf glas ging produceren. Door vloeibaar glas rond een vorm van klei te gieten verkreeg men ruw glas, waarvan alleen kleine vazen en kruiken gemaakt werden. Holle blaaspijp Een grote stap vooruit werd gezet met de uitvinding van de holle blaaspijp, een uit vinding die kort voor onze jaartelling werd gedaan in Syrië. Voortaan was het mogelijk om grotere hoeveelheden glas te maken. Dat gebeurde hetzij door het glas in cilin ders te maken en open te snijden of door het maken van ronde schijven. Vanaf de 14e eeuw werden deze technie ken steeds verbeterd waardoor het moge lijk werd steeds grotere oppervlakten te krijgen en kwalitatief beter glas te produce ren. Mechanisch glas De ontwikkeling van de vlakglasmethode, waarmee in 1686 in Frankrijk de eerste ervaring werd opgedaan (voor het maken van spiegels), vormde de aanzet voor een techniek die men (in verbeterde vorm) vandaag de dag nog hanteert. Door de introductie van smeltovens (1875) en verbeterde mechanische processen (rond 1900) werd het mogelijk om mecha nisch getrokken vensterglas te vervaardi gen. Voortaan werd glas in een lange band vanuit de smeltoven op een productieband getrokken om verder bewerkt te worden. Een soortgelijk systeem hanteert men nu nog. De uitvinding van het moderne floatglas in 1959 maakte een einde aan het bestaan van twee verschillende produktie- methoden voor spiegel- en vlakglas. Voortaan werd van een en hetzelfde basis glas vensterglas, spiegelglas, maar ook ge hard-, gelaagd- en gecoat glas vervaar digd. Glasmaken is een eeuwenoude ambacht dat net zoals vele an dere ambachten tegenwoordig hoofdzakelijk fabrieksmatig ge schiedt. Zeker wanneer het de produktie van vlakglas betreft. Ambachtelijk (mondgeblazen) glas komt eigenlijk alleen nog maar bij sier- en speciaalglas voor. De basis voor elk soort glas is het onder hoge temperatuur smelten van de hoofdgrondstoffen zand [silicium] (70- 74%), kalk (5-12%) en soda(12-16%), onder toevoeging van geringe hoe veelheden chemische produkten (oxiden). Van dit basismengsel wordt vlakglas, figuurglas en draadglas ge maakt. Dit basisglas (floatglas) kan in een tweede stadium nog verder be werkt worden tot glas met andere eigenschappen zoals gehard glas, ge laagd glas, verzilverd glas (spiegels), isolerend glas en gecoat glas. Het maken van vlakglas is tegenwoor dig een geautomatiseerd proces. Grondstoffen worden automatisch uit silo's gehaald, gewogen, gemengd en in de smeltoven gestort. Onder een temperatuur van 1500 tot 1600 gra den celsius worden de grondstoffen met elkaar versmolten. Als het glas de oven verlaat is de temperatuur tot circa 1100 graden celsius gedaald. Nog steeds vloeibaar, wordt een ononder broken plak glas vervolgens over een bad van vloeibaar tin gevoerd dat er voor zorgt dat het oppervlak volko men glad wordt. De snelheid waar mee het glas door het tinbad wordt getrokken bepaalt de dikte van het glas. Tijdens het transport door het bad wordt de temperatuur geleidelijk teruggebracht van 1100 tot 600 gra den celsius. Bij 600 graden heeft het glas inmiddels vaste vorm aangeno men. Het wordt dan over rollers door een koeltunnel vervoerd en verder af gekoeld. Hierna wordt het glas op kwaliteit gecontroleerd, automatisch gesneden en van de band afgenomen. Dit vlakglas is direct bruikbaar of dient als basis voor andere glassoorten, zo als Duraglass veiligheidsglas.

Scheldebode | 1994 | | pagina 6