Mountain Bike Club komt er VW: in de voorverkoop Nigel Ogden bespeelt theaterorgel Jazz en poppentheater in Arsenaal Hondenbescherming geeft lezing over opvoeding Eindklassement Meeting Point Wie wordt Miss Beauty Zeeland Kees van Vredegem geeft Zeeuwse artiesten een kans SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Zeeuwen zijn enthousiast over populaire sport Keuze Label Internationaal Zeeuwse prijs Bij de WV-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen. aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voor verkoop zijn. ROTTERDAM 18-10 Diana Ross; 19-11 Back to the sixties met Jeans; 29-11 Gipsy Kings; 2-12 Chris de Burgh; 8-12 ZZ Top; 10-12 BZN; 25/27/28/29-1 Opera Carmen; AMSTERDAM 8 t/m 19-11 Her man Finkers; 16-11 Gordon Gala; 23-12 t/m 8-1 Wereldkerstcircus; 17 t/m 26-3 The Sound of Motown; 28-3 t/m 29-4 Youp van 't Hek; DIVERSEN 17-9 t/m 15-1 Zee land Mondriaan tentoonstelling; 15-10 Normaal, Goes; 21-10 Bad Manners, Den Bosch; 26-10 Tom Parker New London Chorale, Den Haag; 29-10 The Scene, Goes; 31-10,1-11 Mary Black, Den Haag, Eindhoven; 5-11 Status Quo, Am- hem; 7-11 JVC Supersession (mmv George Benson, Buddy Guy); 8-11 Emmylou Harris, Tilburg; 13-11 Primal Scream; 16-11 ZAP Mama, Tilburg; 23-11 Joe Cocker; 29-11 BB King, Eindhoven; 7-12 t/m 13-12 Walt Disney on Ice, Den Haag; 10-12 Mega Music Dance Experience, Utrecht; 18-12 t/m 14-1 My Fair Lady, Den Haag; GOES - Het Zeeuws Meeting Point Middelkamp klassement, waarvoor dit seizoen meetelden alle Zeeuwse wielercriteriums voor A-amateurs is gewonnen door Francois Franse. Hij streek daarmee een bedrag op van 750 gulden. Johan van Schaik uit Oost-Souburg moest genoegen nemen met een tien de plaats. Er waren tien prijzen uitgeloofd met een totaalbe drag van 2000 gulden. Voordat de sluitingskoers op 5 oktober in Hulst werd verreden was de spanning ten top geste gen omdat de ranglijst van het klassement werd aangevoerd door Francois Franse en Peter Mol, elk met 112 punten. Als concurrent van genoemd twee tal bezette Peter Hoondert de derde stek met 106 punten. In Hulst moest Peter Mol echter verstek laten gaan door fami lieomstandigheden terwijl Hoondert vroegtijdig in de koers werd uitgeschakeld door pech. Het licht stond dus op groen voor Franse, mits hij nog minstens een puntje zou incas seren. Omdat hij zich in Hulst als zesde klasseerde, wat vijf punten opleverde, was er dus voor hem geen vuiltje meer aan de lucht. De eindstand in het Zeeuws/ Meeting Point Middelkamp klassement luidt: 1. Francois Franse (Kwadendamme) 117 punten; 2. Peter Mol (Kapelle) 112; 3. Peter Hoondert (Goes) 106; 4. Eric Vereecken (Hulst) 88; 5. Wilfried Bastiaanse (Hoogerheide) 86; 6. Patrick van Passel (Sluiskil) 69; 7. Vital Timmermans (Yerseke) en Da vy Dubbeldam (Sluiskil) 64; 9. Niels van Elzakker (Hooger heide) 50; 10. Bob Rasenberg (Terheijden) en Johan van Schaik (Oost-Souburg) 48 pun ten. MIDDELBURG De Brit Nigel Ogden bespeelt zaterdag 15 oktober het Compton thea terorgel in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat. Om 20.00 uur. Nigel Ogden hoorde in 1964, hij was toen tien jaar, de be roemde Reginald Dixon spelen op het theaterorgel van de To wer Ballroom in Blackpool. Vanaf die tijd dateert zijn fas cinatie voor het theaterorgel. Eerst volgde hij een klassieke orlgelopleiding en op vijftien jarige leeftjjd werd hij kerkor ganist. Daarna begon hij te oefenen op het theaterorgel en op zijn achttiende zat hij voor het eerst achter het grote Wür- litzerorgel in Manchester. Naast zijn baan als organist is Ogden actief als presentator van het BBC-programma 'The organist entertains'. Dat hij kan entertainen laat hij zaterdag horen. Hij werkt een programma af van puur popu laire muziek, variërend van operettemelodieën, musical- en filmmuziek, tot hits uit de top tien. Kaarten kosten een tientje (kinderen onder de zestien, met begeleiding hebben gratis toe gang), en zijn in de voorver koop bij muziekcentrum Vre- denburg aan de Lange Delft. Nigel Ogden behoort tot Engelands meest vooraanstaande organisten. GOES - In Café Flora worden op 14 en 28 oktober en 11 november de voorrondes ge houden van de Miss Beauty Zeeland verkiezing. De hoofd prijs is een reis naar de Neder landse Antillen en een plaats in de landelijke finale van de Miss Beauty Holland verkiezing. Tijdens de finale die op vrijdag 18 november eveneens in Café Flora wordt gehouden zal een deskunige jury met behulp van enkele bekende Nederlanders garant staan voor de kwaliteit van de verkiezing. Meisjes die van een uitdaging houden en denken in aanmer king te komen voor de Miss Beauty Zeeland titel, kunnen zich tot 14 oktober melden bij Zeeland Entertaiment, telefoon 01184-16625. De minimale leeftijd is 16 jaar. MIDDELBURG De Hon denbescherming verzorgt maandag 24 oktober een lezing over gedrag en opvoeding van honden. De Bond tot Bescherming van Honden is een voortzetting van de in '1912 opgerichte bond 'Anti trek- en kettinghonden'. Trek- en kettinghonden moet je tegenwoordig met een lan taarntje zoeken daarom zet de Hondenbescherming zich te genwoordig in voor het welzijn en de gezondheid van honden in het algemeen. De vereniging telt vijfhonderd leden. De vereniging is van mening dat overlast van honden alleen voorkomen kan worden als de hond door de baas op de juiste manier is opgevoed. En dat is niet alleen in het belang van de hond, maar ook in het belang van de baas en zijn omgeving. Veel hondebaasjes denken nog altijd dat een hond niet opge voed hoeft te worden en dat hij vanzelf wel leert luisteren. He laas is dit beneven de waarheid en komen veel honden in het asiel terecht omdat ze bij ge brek aan leiding met de baas aan de haal gingen of hun behoefte ongecontroleerd op straat deponeerden. De lezing op 24 oktober wordt verzorgd door het echtpaar Verhoek. Deze mensen hebben een hondenopvoedingsschool in Bergen op Zoom. Samen met de Hondenbescherming hebben zij een resocialisatieproject op gestart voor Luchtmachthon den. Deze honden worden na hun dienstjaren heropgevoed zodat zij de rest van hun leven in een gezin kunnen slijten. In de lezing geeft Cok Verhoek informatie over het gedrag van de hond en uitleg over het hoe en waarom van de opvoeding van de hond. De bijeenkomst is niet alleen interessant voor mensen met een puppy, maar ook voor hondebezitters die denken dat ze het allemaal al weten. De lezing wordt gegeven in Hotel Arneville in Middelburg en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Kraamverzorgsters veilig op weg Debuut-cd: 'Music round the world' GOES - De eerste Mountain Bike vereniging in Zeeland wordt defenitief opgestart. Tij dens een informatieavond die gehouden werd in High Five Lifestyle Center in Goes bleek er ook in Zeeland genoeg be langstelling te bestaan voor de ze snel groeiende tak van sport in ons land. In Goes waren liefst 32 ATB-liefhebbers op de informatieavond afgekomen. De initiatief nemers Johan Bouman en Noël Geijs lieten dan ook weten dat het nu tijd is om spijkers met koppen te slaan en dat er een vereniging van de grond wordt getild. Bouman en Geijs gaan trachten de Zeeuwse bevolking ver trouwd te maken met het Mountain Biken en willen de sport naar het juiste niveau te tillen. De nieuwe vereniging gaat haar leden diverse mogelijkhe den bieden. Zowel voor recrea tieve ATB-ers als voor wed strijdrijders wil men in Zee land tochten organiseren, maar ook in andere provincies en in het buitenland kan worden deelgenomen aan toertochten en evenementen die georgani seerd worden door de Neder landse Tour Fiets Unie (NTFU) of andere nationaal opererende bonden. Voor de fanatieke wedstrijdsporters wordt een lidmaatschap op maat aange boden bij de KNWU. Dat biedt de mogelijkheid om deel te ne men aan nationale en interna tionale topwedstrijden. Er zijn reeds een aantal coureurs ge contracteerd en in de komende weken gaat de vereniging di verse bedrijven benaderen met betrekking tot sponsoring. Tijdens de bijeenkomst werd GOES In de Nederlandse muziekwereld en zeker in het Zeeuwse, is Kees van Vredegem geen onbeken de. Diverse lp's, mc's en cd's van Kees werden reeds uitgebracht, maar de grote doorbraak wilde maar niet komen. Vorig jaar had hij een gesprek met Tineke Nooy en daarin stelde zij Kees de vraag: „Waarom laat je jouw composities niet eens door anderen uitvoeren?" Dat bracht Kees ertoe om een cd te gaan maken met nieuw talent. Om dit doel te bereiken werden advertentie's geplaatst met de op vallende tekst: „Nieuw zangtalent opgelet, een unie ke kans". Toen Jan van Nieuwkoop, een zakelijk manager in de muziek- business, van dit initatief hoor de, besloot hij enthousiast om met Kees van Vredegem Pro ductions mee te do'en en een aantal werkzaamheden voor zijn rekening te nemen. De ad vertentie leverde honderdzestig reactie's op en na selectie werd een aantal mensen in de studio uitgenodigd. Voor iedere ar tiest 'werd een passend lied ge schreven door Kees van Vrede gem, Piet Leendertse en Mein- dert Inderwisch. Het resultaat mag er zijn, 12 september kwam de single 'Peace on earth' van Kevin Vil lage Friends uit en op dins- dag 27 september in het pro- gramma van Tineke Nooy werd de cd 'Music .round the world' gepresenteerd. Een cd maken op deze manier is geen alledaags werk. Ella van Vredegem die de papier winkel rond deze geluidsdrager verzorgt, kan daar over mee praten: „Er komt heel wat voor kijken. Als je er aan begint weet je niet wat je te wachten staat, maar het is leuk werk, het heeft een prima resultaat." „Na de advertentie zijn eerst alle ingezonden casette-band- jes beluisterd en daarna zijn er een aantal mensen hier in de kleine home-studio geweest en daar is uiteindelijk een defini tieve keuze uit gemaakt. Van de zeventien nummers worden er negen door Zeeuwse arties ten gebracht de acht artiesten die de cd compleet maken ko men uit Friesland, Noord-Hol land, Utrecht en Limburg. Dan komt er een periode van voor bereidingen, de arrangementen moeten gemaakt worden, dat deed Jacques Verburgt en dan de muziekbanden. Die zijn ge maakt in de Stonesound studio in Roosendaal door be roepsmusici. In augustus kon de zang opgenomen worden met de backing vocals van on der andere Harriët van Honk en Bianca Folkers. Dat gebeur de evenens in de Stonesound studio. En nu zijn we dan zo ver, dat het voor velen echt gaat gebeuren: een cd uitbren gen. Vooral Kees vindt het leuk om dit team van zangers bij elkaar te hebben. Hij heeft kei hard gewerkt om er iets mee te bereiken." Niet alleen de artiesten zijn nieuw op cd, dat geldt ook voor het label Patti Boom. Op deze CD staat het duo 'El Dorado', die beiden individueel zingen. 'El Dorado' staat voor Ronny (31) en Danny (20) Hannewijk uit Yerseke. Als klein jochie was Ronny al bezeten van mu ziek en bezig met het opnemen van cassette-bandjes. Toen hij wat ouder was ging hij zingen en vormt sinds vier jaar een duo met zijn broer. Hij vertolkt op romantische wijze het num mer 'Dreamboat'. Danny Han newijk speelde eerst met band jes voor hij samen met zijn broer ging optreden. Hij heeft thuis een eigen home-studio waar hij samen met Ronny vaak te vinden is. De jongste artieste van deze groep is Joëlle van Noppen (14). De laatste jaren zong zij drie keer mee in de produktie van 'Kinderen voor Kinderen'. Zij zit nu nog op de Havo en wil daarna graag naar de Kleinkunst Aca- zij vonden het leuk om zelf de afsluiting van de cd te verzor gen met 'Don't know what's going on'. Het uitbrengen van de cd wordt groots aangepakt, het label Patti Boom brengt de schijf in tien landen tegelijk uit. Kees van Vredegem licht toe: „Die aanpak is internatio naal en daarom is het bijge voegde boekje ook engelstalig. Ik kijk uit naar de presentatie volgende week dinsdag in Hil versum bij Tineke. Dan bren gen alle artiesten hun song live. Het is een cd om trots op te zijn. Door de ervaring die ik in de loop van de tijd opgedaan heb, kan ik hen begeleiden, zodat ze niet voor verrassingen komen te staan." GOES - In het nog steeds als gezondheids centrum te boek staande Magnolia-gebouw in Goes, heeft de Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid de nomina ties bekend gemaakt voor de Zeeuwse prijs bevordering integratie gehandicapten 1993. Voor die prijs, een bron zen beeldje van de Does- burgse kunstenares Rini Dado plus een ingelijste oorkonde hebben zich in een volgens juryvoorzit ter W. Don 'moelijke edoch unanieme jurybe slissing' geplaatst de Stichting Ambrosius die in Grijpskerke het be zoekerscentrum Pop- pendamme exploiteert, de speeltuinvereniging Meiveld in Middelburg waar onder meer een wip-wap staat waarop een complete rolstoel kan worden gezet en de kadowinkel, fietsenstal ling en koffieshop 'Dus- toch' in Middelburg. Wie dit jaar de prijs mee naar huis mag nemen wordt op vrijdag 14 ok tober bekend gemaakt tijdens de prijsuitrei king in de Concertzaal in Zierikzee. De Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland heeft 200 kraamverzorgsters in dienst. Het werk eist mobiliteit en een rijbewijs is dan ook gewenst. Er wordt tenslotte bij steeds nieuwe kraamadressen gewerkt. Jaarlijks wordt door de groep kraamverzorgsters ruim 800.000 auto-kilometers afgelegd. Dat is per verzorgster zo'n 4.000 kilometer per jaar. Bij nacht en ontij en onder allerlei weersomstan digheden moet de kraamverzorgster op pad. De grootste groep kraamverzorgsters is die in de leeftijdscategorie tussen de 20 en 26 jaar. Dat is juist de groep die in het verkeer de grootste risico's neemt, zo stelt José Muller. Als hoofd kraamzorg- verpleegkundige is Muller verantwoordelijk voor het dagelijkse werk. Nu in het najaar houdt zij, zo vertrouwt ze ons toe, haar hart vast als de weersverwachtin gen mist, gladheid of zware regenval voorspellen. In een stafvergadering opperde zij dat het geen overbodige luxe zou zijn aandacht te besteden aan de verkeersveiligheid en het verkeersgedrag van de kraamverzorgsters. De tijd dat een leerling-kraam verzorgster een dikke bruine jurk met witte manchetten en kraag droeg, ligt nog niet zo lang achter ons. Op haar hoofd droeg de kraamverzorgster een sluier. Als de verzorgster 's nachts moest kramen was het niet vreemd dat zij van de leiding te horen kreeg: "Ga maar liften en doe je sluier op." Op deze manier werden dure taxikosten uitgespaard. Als een kraamverzorgster ge motoriseerd was dan reed ze in de jaren vijtig en zestig op een bromfiets. De Mobylette of So lex was het vervoermiddel bij uitstek. Bij nacht en ontij re den ze door de polder op weg naar een of andere boerderij. Via de telefoon van buurtgeno ten -telefoon was tenslotte een pure luxe- kon de kraamver zorgster opgeroepen worden. De bromfiets maakte plaats voor het DAF-je. En tegen woordig rijden de meesten in een middenklasse wagen. Te gen een vergoeding spoeden de kraamverzorgsters zich anno 1994 op een comfortabele ma nier naar hun adres. De wegen zijn drukker gewor den. De gevaren bij gladheid of zware regenval liggen, net zo als voor iedere weggebruiker op de loer. Uit oogpunt van goed ondernemerschap besloot het hoofd dienst Kraamzorg, Tjeerd de Jong, van de Stich ting Provinciale Kraamzorg Zeeland het idee van José Mul ler over te nemen. Op maandag 17 oktober is het Goese Molenplein de plaats waar de kraamverzorgsters een veiligheidstraining krijgen. Door middel van uitgebalan ceerde oefeningen worden praktische vaardigheden ge leerd die in een noodsituatie van beslissende betekenis zijn. Er wordt die dag veel aandacht besteed aan stuur-, rem- en uitwijktechnieken. Zo wordt er geremd met diverse snelheden en vinden remtechnieken en noodstops op verschillende wegdekken plaats. De Goese afdeling Gemeente werken zorgt ervoor dat het wegdek op een gegeven mo ment blank wordt gezet. Op een nat wegdek wordt onder meer de bochtentechniek en het remmen in de bocht geoe fend. Aan het einde van de dag krijgen de eerste 24 kraamver- zorgenden van de Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, die uit alle delen van de provincie afkomstig zijn, een certificaat en een naslagwerk uitgereikt. Naast de kraamaantekening heeft de kraamverzorgster aan stonds een gecertificeerde vei ligheidstraining op zak. Hier is de verkeersveiligheid en ook de eigen veiligheid mee gediend. Het ligt in de bedoeling dat alle kraamverzorgsters deze een daagse veiligheidstraining vol gen. En nu maar hopen dat de gekwalificeerde en gecertifi ceerde kraamverzorgsters geen pech onderweg krijgen. kramverzorgster Diny Nieuwdorp met voet op de bumper), Angel van 't Westeinde en Tessa Ruiter rechtsbehoren tot de eerste lichting die de veiligheidstraining volgt. duidelijk dat is gekozen voor een nauwe samenwerking met High Five. Dit sportcentrum centraal in de provincie is een ideaal startpunt voor ritten over dijken en wegen en biedt tevens gelegenheid voor in- door- en outdoor-trainingen. Verder zijn er verschillende specialisten voor de medische en sportieve begeleiding aan wezig. Zaterdag 15 oktober om 13.00 uur wordt de tweede bijeen komst gehouden van de Eerste Zeeuwse Mountain Bike Vere niging in High Five. Belang stellenden kunnen dan meer informatie krijgen en aanslui tend meerijden in de eerste groepstocht (uiteraard een fiets meebrengen). Meer informatie is verkrijgbaar bij Johan Bou man, telefoon 01102-44445 of Noël Gijs, 01100-32207. Ook Irma Heeren pakt regelmatig de mountain bike voor een trainingsrit. foto harry de lange demie. Een van de opvallendste stemmen op deze produktie is die van Marion van Iwaarden (20) uit Kruiningen. Als zij haar 'I wanna climb every moutain' zingt, dan blijf je luisteren, het is een stem die er zeker komt. Sinds enige tijd zingt Marion in de groep 'Le Gia' symfonische rock. Krijn Dobbeiaar (43), artiestennaam Joe Dicer, is sinds tien jaar in de muziek actief, eerst als zan ger in de country music en later wat meer de pop-richting. Hij komt op de cd uit met 'My own score'. Samen met Joyce van Bavel zingt hij de solo in het lied 'Peace on earth'. Joyce (17) komt uit Goes en houdt veel van verschillende soorten muziek, dat loopt van klassiek tot hardrock. Sinds een jaar heeft zij pianoles. Op school, St. Willebrordcollege, zit zij in examenklas Havo 5: Zij zingt in vieringen en zong op school mee in de musical "n Maagd op je dak'. Uit Vlissin gen komt Suzan Steketee (30) en zij vertelt over haar ervarin gen: „Op een feestje zong ik eens wat en toen zei men dat ik wat moest gaan doen met mijn stem. Ik ben op zangles gegaan en dat werkt positief. Ik las de advertentie en dacht, kom, vooruit, dat doe ik eens, en het had tot resultaat 'Another day, another reason' zoals je hoort." Net als voor bijna iedereen is het voor Suzan haar debuut op cd. Niet voor Yvonne van Nop pen (48) uit Vlissingen: „In Amsterdam ben ik geboren en ik heb lang in Bussum ge woond en ik zong al vanaf mijn zesde jaar. Ooit zong ik in een kinderkoor, waar een opname van gemaakt is, dat was nog op een glasplaat en die kan ik helaas niet meer afspelen. Ik heb zes jaar zangles gehad, was bij de operette en ik zong bij het ensemble van Baby den Toonder. Mijn grote hobby is en blijft zingen." Uit Terneuzen komt Frank van de Berge (20) en hij kreeg als klein jongetje orgelles. Nu speelt hij piano en zingt daar bij. Van het een kwam het ander en zo begon Framk lied jes te componeren. Het resul taat is te beluisteren onder de titel 'Crystal Tears'. De CD wordt besloten met een song van Kevin Village Friends, de artiestennaam waaronder Kees van Vredegem en Piet Leendertse jarenlang musiceerden en optraden. Zij vinden het nu de tijd om nieuw talent een kans te geven, maar VLISSINGEN Het Arse naaltheater heeft de komende dagen twee jazzy concerten en een familiematinee op het pro gramma staan. Het concert van Madeline Bell The Swingma- tes is inmiddels uitverkocht, maar twee dagen eerder is er voor jazzliefhebbers een meer dan redelijk alternatief. Op donderdag 13 oktober om 20.30 uur brengt Astrid Seriese er met haar groep Invitation na melijk het theaterconcert Eclipse. Astrid Seriese won ooit samen met Mathilde Santing het Knokke-festival. Santing's car rière raakte al snel in een stroomversnelling maar Astrid leekt een goedbewaard geheim voor fijnproevers te blijven. Maar daarin komt nu eindelijk verandering. De recensies van zowel de CD als het program ma Eclipse spreken klare traal: dit is jazz van een kaliber zoals je dat maar weinig meer in Nederland hoort. En mensen die in het weekend met het hele gezin naar het theater willen, kunnen zondag middag terecht in het Arse naaltheater. De uit Wales af komstige poppentheatergroep Gren Ginger brengt dan om 15.00 uur de familieproduktie Frank Einstein maakt het Ars Frank Einstein. Een humoris tische en ook een beetje grieze lige voorstelling met levensgro te latex-poppen over een vreemde professor die in zijn laboratorium de vondst van zijn leven doet. Bijgestaan door zijn gebochelde assistent Ivar ontwikkelt hij namelijk een taaltheater onveilig. foto: mick brown stof die de doden tot leven kan wekken. Kaarten zijn in de voorverkoop bij het VVV aan de Nieuwen- dijk, en indien nog voorradig, vanaf één uur voor aanvang van de voorstelling aan het theater. i

Scheldebode | 1994 | | pagina 17