Klassiek interieur vraagt om Vlakke vloeren als creatieve woontrend kwaliteit s consumenten Begonia en sierpot maken plaats voor bamboe, waterpijp en Turkse koffiekan Iets nieuws in je interieur daar knap je van op Opgeruimd staat netjes met kijk- en luistermeubels oktober Cd-rekken functioneel en mooi Leuk zijn de knallende klokjes Moderne badkuip is ergonomisch gevormd Verrijdbaar De consument wordt kritischer Patronen op de vloer verlevendigen interieur Laminaat Kurk Vinyl Stoffen Kleuren Weelderig UE Nationale Woonmaand is in aantocht. Na een prachtige zomer waarin iedereen van het buitenleven in Nederland heeft kunnen genieten, gaan we op zoek naar de warmte en gezelligheid van ons eigen huis. In oktober krijgen de meesten van ons weer zin om wat extra aandacht aan het interieur te besteden. Steeds vaker zien we in kranten, tijdschriften en op televisie goede voorbeelden van hoe je de inrichting van je huis helemaal in je eigen stijl en smaak kunt aanpassen. Er zijn eindeloos veel meer mogelijkheden dan vroeger als je kijkt naar het aanbod van 'alles wat met wonen' te maken heeft. We gaan steeds creatiever en gedurfder om met kleur in het interieur, het toepassen van alternatieve materialen en het mixen van verschillende woonstijlen. Vooral in oktober verschijnen prachtige woonbladen en vele woonbijlagen en specials van kranten en "tijdschriften. Het is ook de maand van de woonbeurzen; veel mensen proberen juist dat ene lampje, vaasje of stoeltje te vinden om de kamer echt knus te maken. De woninginrichter geeft tips en adviezen op maat. In oktober zijn in de woonwinkels de nieuwste collecties te bewonderen. Voor het elfde achtereenvolgende jaar is de maand oktober omgedoopt tot Nationale Woonmaand Oktober. Het interieur in al zijn facetten wordt in deze maand extra belicht via de media en'de woninginrichters. In het hele land zijn interieurzaken die mee doen aan de activiteiten van de Nationale Woonmaand Oktober. De deelnemende woninginrichter heeft in oktober de naam: 'Nationale Woonmaand Winkel'. Deze woonwinkels zijn te herkennen aan de vrolijke vlaggen, de kleurrijke streamers en de stickers op raam of deur. Alles met het rood-wit-blauwe logo in de vorm van een huis. Bij de Nationale Woonmaand Winkel is het in oktober groot feest. De deelnemende winkels hebben extra activiteiten georganiseerd zoals de Nationale Woonwedstrijd. Op het deelnameformulier staat een slogan die op een origihele manier afgemaakt moet worden. Er zijn in totaal twaalf prijzen te winnen, in elke provincie één. De prijzen bestaan uit een wooncheque ter waarde van 999 gulden en 750 gulden aan groene planten. JODERNE elektronika is niet meer weg te denken uit ons interieur. Televisie, video en audio-apparatuur hebben zich een vaste plek verworven. Ook de verza meling cd's en videobanden heeft inmiddels respectabe le vormen aangenomen. Om dat alles overzichtelijk op te kunnen bergen, zijn er de laatste jaren tal van gespe cialiseerde bergmeubeltjes op de markt gebracht. Of ze nu televisietafel, hifi- of stereo meubel heten: allemaal hebben ze speciale voorzieningen voor bekabe ling en accessoires. Het meest uitgebreid zijn de kastjes met schappen voor de 'hardware', tv, video, audio en diverse rekjes of laatjes voor de 'software' zoals cd's, cassettes en videobanden. Ook de afstandsbediening(en) en omroepgids krijgen er een vaste plek. Audio-video meubelen krijgen met de dag vrijere vormen. Naast de normale blokvormi ge kastjes - al dan niet met afsluitbare deurtjes - zijn er nu ook wandpanelen met rekken en lage consoles, soms zelfs voorzien van een draaibaar t.v.- plateau. Halverwege de jaren tachtig stak de trend 'cocooning' de kop op: je terugtrekken in het eigen huis en een interieur creëren waarin je je helemaal op je gemak voelt. Het huis moest vooral gezellig zijn. Dat gold voor de slaapkamer, de woonkamer en natuurlijk ook de badkamer. Nu in de jaren negentig telt ook het comfort mee. Mooie luxe materialen, fraaie vormen, per fecte afwerking en oog voor detail zijn nu belangrijk. Waterbesparing is een hot-item binnen de badkamer en met name onder de douche. Oplos singen daarvoor zijn er onder meer in de vorm van praktische en comfortverhogende thermo- statische mengkranen en tal van slimnme waterbesparende douchekoppen. De moderne badkuip is ergono misch gevormd en uit te rusten met de meest geavanceerde bubbelsystemen. Luxueuze privé- stoombaden zijn de nieuwste (kostbare) trend voor de moder ne badkamer. Wie meer informatie over badka mers wil weten kan de nieuwe 'WELKE' gids BADKAMERS ko pen. Het blad staat vol prakti sche tips en informatie over vrij-' wel ieder onderwerp op badka- mergebied en is compleet met veel produkt- en prijsoverzich- ten. Verkrijgbaar in de tijdschriften winkel en op lectuurafdelingen van supermarkten en warenhui zen. Het zal niemand ontgaan zijn: cd- rekken zijn een echte rage gewor den. Behalve functioneel, zijn ze vooral ook bedoeld als sieraad voor het interieur. Ze zijn er in alle mogelijke stijlen: van houten tem peltjes, via swingende metalen vormen tot aan strakke (plexigla zen uitvoeringen. Bij aankoop moet erop gelet worden dat het model ook ruimte heeft voor dubbel-cd's, dat is wel zo praktisch. Leuk zijn ook de cd-rekken op wieltjes en de nieuwe cd-ladenkasten, vaak in de vorm van een torentje met kleine vierkante laatjes. Naast de staande modellen zien we de laatste tijd ook steeds meer wand- systemen verschijnen. Een noviteit zijn de klapkasten die we in een grotere uitvoering ook kennen als schoenen- kast. Simpel, maar bijzonder decoratief is een gevouwen metalen V-vorm die als een planchet tegen de muur ge schroefd wordt. De cd-tjes worden er schuin ingelegd en kunnen dan heel gemakkelijk worden doorgebladerd. ÏET klassieke interieur vraagt om duurzame pro- dukten waar ambachtelijk vakmanschap van af straalt. De consument wordt kriti scher en kiest bewust voor kwaliteit die lang mee gaat. Comfort wordt hierbij niet uit het oog verloren. Waar het in deze interieurs vooral om draait is wooncomfort en kwaliteit. Mooi wordt gekoppeld aan traditie; vak manschap van toen aan de ontwerpkwaliteit van nu. De interieurs hebben onmiskenbaar iets sjieks. De maatverhoudingen zijn mooi, de kleuren warm en de details subtiel. Perfect afgewerkt hout, uitge sproken kunstzinnige woonaccessoi res en ingetogen, haast klassieke stof fen zorgen voor raffinement. Comfor tabele banken zijp vaak de spil van het interieur. De zachte, sierlijke belij ningen en elegante vormen doen vrouvyelijk aan. Een heel nieuwe trend zijn de meu beltjes op zwenkwielen. Soms zijn die trolleys met meer dan een simpel frame met verstelbare plateaus. Deze verrijdbare standaards ogen licht en luchtig en worden veelal gepresen teerd als multifunctionele service units. Ze zijn heel flexibel en daarom geschikt voor allerhande toepassin gen. In plaats van de audiovisuele apparatuur, van miniset tot breed beeld tv, kan ook de computer erop worden geïnstalleerd. Al die hedendaagse elektronika kan natuurlijk best in een vaste kasten- wand worden gezet. Maar zo'n ver rijdbaar meubeltje heeft wél als extra voordeel dat het gemakkelijk ver plaatst kan worden. Ook 's avonds biedt zo'n trolley uit komst. Niemand hoeft een ander meer lastig te vallen. Rij de trolley naar een comfortabel hoekje, zet een koptelefoon op en de rest van het gezin kan ongestoord z'n gang gaan. LAKKE vloeren zijn populair, zeker bij jonge ge zinnen. Het onderhoud is immers supergemakkelijk. Kinderen en huisdieren kun nen zorgeloos ravotten. De keuze in materialen en kleu ren is de laatste jaren enorm toegenomen. Een heel nieuwe uitdaging is het leggen van patronen. Parket, laminaat, kurk, lino leum of vinyl krijgt er een dimensie bij. Het wohen is de laatste paar jaar heel wat decoratiever geworden. Strak moderp heeft plaats gemaakt voor een vleugje nostalgie. Oude elemen ten en technieken worden weer op gepakt. Dat geldt voor het houten meubel, voor bijzondere schildertech nieken zoals marmeren, maar even goed voor de vloerafwerking. Klassiek parket en terrazzo worden weer. op waarde geschat. Dit jaar hebben de producenten van vlakke vloeren zich duidelijk laten inspireren door deze hernieuwde be langstelling voor oude motieven. De nieuwste programma's staan bol van de creatieve voorbeelden. Verschillen de structuren en kleuren worden ge combineerd tot speelse patronen. Linoleum is een klassieker onder de vloeren, en is in vele dessins en kleu ren te koop. Ook kant-en-klare figuren en randde coraties bieden ongekende moqelijk- heden. Parketteurs zijn van oudsher meesters in het leggen van fraaie patroonvloe- ren. Denk maar aan het klassieke visgraat met bandenbies. Massief, ambachtelijk gelegd parket is aan de prijs. Daar staat tegenover dat zo'n vloer een leven lang mee gaat. Wie een kleiner budget heeft, zal ook met kantenklaar lamelparket een goede keuze doen. Het wordt geleverd in stroken, blok-, vlecht- of visgraatmo tief, maar ook in prachtige Renaissan- ce-mozaieken. Een heel nieuwe va riant is het Saimaparket dat opge bouwd is uit verticaal geperste fineer- laagjes. Het ribbelpatroon oogt heel spectaculair, vooral in het meer trendy interieur. Laminaat is in korte tijd razend popu lair geworden. Vooral jonge gezinnen hebben de voordelen van laminaat ontdekt. De vloer is heel gemakkelijk schoon te houden, heeft een aantrek kelijke prijs/kwaliteit verhouding en is geschikt voor vloerverwarming. De betere laminaatsoorten met een kern- laag van mdf zijn bovendien goed bestand tegen spatwater. Alleen voor uitgesproken natte ruimtes zoals de badkamer wordt laminaat afgeraden. Naast het onderhoudsgemak, is het grote pluspunt van laminaatnatuurlijk het enorme scala aan dessins. Van modieus kersen tot stijlvol graniet. Vroeger werden alle lamellen in de lengterichting gedecoreerd. Sinds kort zijn ook eiken visgraaten blokpatro nen in laminaat leverbaar. Wie bang is dat een vlakke vloer hard voor de oren zal zijn, kan overstappen op kurk. Kurk bestaat namelijk voor de helft uit lucht en is daardoor extra veerkrachtig en geluidsisolerend. Dankzij de nieuwe kleur en effectlak- ken is kurk ook inhet moderne interi eur weer helemaal op z'n plaats. Alle denkbare kleurtjes zijn beschik baar van parelmoerwit tot zwart,van modieus grijs tot trendy oker. Behalve het bruin is ook de typische kurkstruc- tuur naar de achtergrond gedrongen. Er is tegenwoordig zelfs kurk dat de indruk wekt van graniet of marmer. Linoleum: zo'n honderd jaar oud, maar nog steeds up-to-date. Hele generaties zijn opgegroeid op dit pro dukt. Lijnolie, harsen, houtmeel, kurk, gemalen kalksteen en kleurpigmenten zijn de voornaamste ingrediënten. Het aantal kleurnuances is eindeloos. Naast de bekende gemarmerde des sins zijn er ook effen varianten. Lino leum leent zich perfect voor creatieve vloerontwerpen. Ingewikkelde patro nen worden tegenwoordig via de computer ontworpen en haarfijn uit gesneden. Maar het kan ook gemak kelijker. Zelfs een simpele gekleurde laslijn kan al wonderen doen. Daarnaast is linoleum ook in tegelfor maat verkrijgbaar waarmee fraaie blokpatronen gelegdkunnen worden. Een recente noviteit zijn de kantenkla re motieven. Voor de kinderkamer zijn er ronde inlays met'speelse figuurtjes, voor de woonkamer een collectie decoratieve randmotieven. Aan de imagoverbetering van vinyl is de laatste jaren met succes gewerkt. De dessins zijn duidelijk eigentijdser geworden. De traditionele imitaties van hout, plavuizen, natuursteen of granito hebben concurrentie gekre gen van hightechdessins met inge- strooide vinylchips of glinsterende ij zerdeeltjes. De meeste vinyls zijn inmiddels op standaardbreedtes van 200, 300 en 400 centimeter leverbaar. Ook milieubewuste consumenten kunnen tevreden zijn: het eerste chloorvrije (project)vinyl is inmiddels een feit. Een veelbelovende stap op weg naar een nieuwe toekomst voor deze comfortabele, praktische vloer bedekking. Variatie in patroon en kleurverloop. Er zijn interieurs waarin woonaccessoires minstens zo belangrijk zijn als de meubels zelf. Alles kan en mag, zolang het resultaat maar opvalt. We zien dan ook zowel traditionele en klassieke elementen als trendy design en (zelfgemaakte) kunst. Het mixen van allerlei stijlen blijkt een onuitputtelijke inspiratiebron: een Mondriaan in een kitscherige krullenlijst, een kroonluchter met flikkerende nep-kaarsjes. Of naast een piano een authentieke juke-box, een gebloemd lampekapje op een chromen voet. Leuk zijn de knallende klokjes die onder de naam Ancient Times bij Trendhopper verkrijgbaar zijn. Meer informatie over deze bijzondere uurwerken is verkrijgbaar via telefoonnummer 033-944944. Rotan, tapijten, warme kleuren en decoratieve planten zorgen voor een oosterse sfeer. Deze interieurs, met een duidelijke voorliefde voor ambachtelijk vakman schap, ogen doorleefd. Stoffen zijn sfeerbepalend. We zien overtrekken, hoezen over zitmeubels, opwaaiende voiles, borduurwerk, warme quilts en jaquardstoffen in renaissanceachtige herfstkleuren. Vloeren worden gelegd met oud hout, wollen boudés of karpetten met glanzende garens. De muren zijn klassiek gedecoreerd met streepbe- hang of jacquardwandbekledmg. Het beddegoed is voorzien van broderie, compleet met pyjamaknoopjes. Ook de stoffen zelf zijn doorleefd:, stempelprints op ongebleekt katoen of linnen geven een verkleurd, ver weerd ofverschoten beeld. Materiaal structuren zijn belangrijker dan kleu ren. De dessins zijn veelal handge schilderd. Geweven stoffen zijn voor zien van een mix van strepen, ruiten en stippen. Veel stoffen zijn zacht en aaibaar zoals velours, alcantara, nu- buck, chenille of zijde; andere zijn stug en tegendraads zoals linnen en linnenmixen. Wat de kleuren betreft overheerst het naturelgevoel: ingetogen wit, ecru, zandtinten, levergrijs en lavendel voe ren de boventoon. Daarnaast is er ook veel geel en rood wat in combinatie met bruin en beige die typisch klassie ke touch geeft. Woonkamer uit de Palette Rusti- quecollectie (Euretco). iTEEDS meer Nederlan ders gaan op vakantie naar verre streken en komen in aanraking met andere cultu ren, gewoontes en produk- ten. De spullen die we mee nemen, krijgen thuis een ereplaatsje: de dhurrie uit India, de waterpijp uit Egyp te, de koffiekan uit Turkije. Het zijn vaak produkten die met direct in een bepaalde stijl thuishoren; alles draait dan ook om de emotie die ervan uitgaat. In het interieur zien we een duidelijke cultuurmix. De invloeden komen van ver: India-zijde, Chinese stoffen, dhurries, Perzische tapijten en tafelpo ten in de vorm van Turkse torentjes roepen direct de mysterieuze sfeer op van de Oriënt. Ook folkloristische elementen uit bijvoorbeeld Latijns- Amerika zijn aanwezig. Antiek uit verre landen is bijzonder geliefd. Het handwerk is authentiek en onvolmaakt. De meubels zijn door gaans royaal bemeten en vloeiend van lijn. Accenten worden gezet door glanzende oppervlakken bekleed met bladgoud. Het zal niemand verbazen dat hout, rotan en raffia toonaange vende materialen zijn; kunststoffen horen in dit thema niet thuis. De kleuren zijn intens en sensueel, violet, oranje, rose, magenta en bor deaux, gecombineerd met saffraan, curry en diepblauwe schakeringen. Stoffen doen veelal 'rijk' aan: taftzij- de, ribfluweel en brokaat. Wat de dessins betreft zijn florale patronen en stiksels overheersend; veelal met glanzende goud en lurex- draden. Kalligrafie en symbolen dra gen bij aan het spirituele karakter van deze Asia-rage. De planten in het oosters getinte interieur zijn vooral planten met weel derig blad en planten met exotische bloemen. Bamboe is zo'n plant die de sfeer van oosterse mystiek in het Hollandse interieur brengt. Van natu re combineert hij prachtig met de meubels van hout en rotan en de rijke stoffen uit 'de oriënt. Het frisgroene blad maakt de bamboe voor kamer cultuur zo mooi. De Cyprus papyrus die van'oorsprong uit Egypte komt, heeft dezelfde exoti sche uitstraling als bamboe. Even lichtgroen en even opvallend is de kamerlinde (Sparmannia). Er hoeft maar één exemplaar in de kamer te staan om een effect van veel groen te creëren. Wie ooit in het tropisch regenwoud rondwandelde heeft gezien, dat de gatenplant (Monstera) tot aan de hemel reikt. In huis groeit hij tot aan het plafond. Hij brengt dat weelderi ge, groene accent in het interieur dat zo eigen is aan het Verre Oosten. Hetzelfde geldt voor de philodendron, die zich langs muren en stammetjes van mos laat leiden en de vele grote en kleine palmen uit alle delen van de wereld. En dan zijn er natuurlijk de oosterse juweeltjes: exotische orchideeën met schitterende bloemen op lange stelen, die vaak na de bloei nog even mooi zijn met hun imposante groene toe ven. mmm i

Scheldebode | 1994 | | pagina 13