Kleerkast van meneer inspireert damesmode Kiezen tussen ruige stappers of platte, geklede schoenen Nieuw voor mannen: het overcolbert Kinderkleding niet kinderachtig M ENIG volwassene zal jaloers zijn bij het zien van de nieuwste najaarsmode voor kinderen. Dat komt ze ker doordat de nieuwe kleu ren aantrekkelijk maar alles behalve kinderachtig zijn. Warm rood, diep blaüw, bruin-, grijs- en natureltin- ten zorgen ervoor dat de jonge mode eruitspringt. Veel aandacht is er dit najaar voor de nieuwe combinatie van lang en kort Bril opvallend modeaccessoire Accessoires in het modebeeld Volop belangstelling voor huispyjama SCHELDEBODE VAN TEMBER 1994 Tailleslip met extra steun voor man met buikje Kunststof Kleuren Tekst: Lia Hamel Remie Epskamp Mooie benen Velours Kleuren Capes Kleuren zorgen voor variatie in mannenmode Doorleefd Robuust Strenge winter Lenzen Flinke trui Kleintjes gekleed als Ot en Sien Ot en Sien' Modieus Stoer Naden Dikke zolen Sportief Accessoires worden belangrijker in het modebeeld. Nu mode-ontwerpers steeds moeilijker grip krijgen op de markt (stijlen worden individueler bepaald, trends volgen elkaar in hoog tempo op) zoeken ze naar andere mogelijkheden het modebeeld te beïnvloeden. Het accessoire lijkt een logisch neventerrein waarop de ontwerper zich kan laten gelden. Accessoires krijgen volop -gelegenheid een (nog) bescheiden rol op de voorgrond te spelen. Sjaals en omslagdoeken zijn groot en warm de komende winter en gemaakt van wollen stoffen en breisels met franjes. Patchwork en materiaalcombianties in mooie dekenruiten, bloemdessins en folklorestrepen, borduursels en jacquarddessins zorgen voor de nodige variatie. Opvallend is de vernieuwde belangstelling voor de klassiekers: huispyjama, nachthemd en kamerjas, gemaakt van mooie, rijke, stoffen in gloedvolle kleuren met veel sfeer. Fluweel, flausch, chintz en wol, maar ook zijde en brokaat. Als dessins zien we wapentjes, dassenmotieven, jachttaferelen, schotse ruiten of barokke rozen. Dessins die we ook terugvinden in ons interieur, zoals in handdoeken en beddespreien. Dit is huismode die doet denken aan tradities, oude kastelen, het open-haardvuur en een laatste glas cognac. Lf E traditionele garderobe van de ouderwetse heer is dit najaar voor modieuze doeleinden op aangename wijze geplunderd. We zien heel wat elementen uit de mannenkierenkast vertaald tot eigentijdse jonge mode. Zo loopt het krijtstreepje nu over fraai getailleerde jasjes, sexy shorts of slanke leggings. Ook het herenvest, thans getrans formeerd tot gilet, is in talloze variaties een belang rijk onderdeel van de combinatiemode van de vrouw. Het verjongde herenvest is verkrijgbaar van heel lang tot heel kort. Nieuw deze winter is het doorgestikte gilet dat te dragen is als een jasje. Het is een teer onderwerp: Mannenondergoed. Vrouwen durven openlijk over hun intiemste kledij te praten maar mannen kampen op dat terrein met wat gêne. En als ze eens wisten wat er voor ontwikkelingen zijn. Juist op het gebied van mannenondergoed gebeurt er momenteel zoveel. In het verleden was de herenslip vaak een eenmaats artikel. Die tijd is voorbij. De moderne herenslip is veel meer ontworpen op de mannelijke anatomie. Wie een lage, goed aansluitende slip wil, kan die vinden. De man die kampt met het begin van een buikje kan een tailleslip kopen met wat extra steun en lichte correctie op die gevoelige zone. Wie liever een slip met pijpjes heeft, vindt die ook. In het nieuwe design wordt rekening gehouden met verschillende lichaamsvormen. De body, die zo mooi zit onder het pak, gaat helemaal mee in de nieuwe ontwikkelingen. Waar meer ruimte nodig is, wordt die ook gecreëerd. Daarmee komt het mannenondergoed dichter op de huid te zitten. Logisch dat daarom ook zeer huidvriendelijk materiaal wordt gebruikt. Katoenen tricots staan bovenaan, in diverse mengingen, dunner of dikker, zacht en soepel. De man die niet eens gaat kijken naar het nieuwe herenonder- en nachtgoed, die doet zichzelf enorm tekort. I f oewel de brillenmode niet zo snel verandert als de mode in kleding, zijn er wel duidelijk trends te signale ren. De bril is anno 1994 opvallender dan de vooraf gaande jaren. De vormen zijn strakker en de kleuren nadrukkelijker aanwezig. Wat betreft het materiaal heeft me taal nog steeds de overhand. Naast de dure edelmetalen zoals goud en plati na, is er keuze uit onder andere: staal, koper, kobalt, titanium, palladium en rodium. Een metaal als titanium is erg populair. Het is allergievrij, corrosiebe- stendig en flexibel. De echte trendsetters kiezen echter voor een kunststof montuur. Kunst stof monturen zijn over het algemeen opvallender en lenen zich meer voor uitgesproken kleuren. Dankzij nieuwe technologieën zijn ook bij dit materi aal de mogelijkheden uitgebreid. Zo zijn er bijvoorbeeld monturen die van cellulose gemaakt zijn. Cellulose is milieuvriendelijk, warmtebestendig en allergievrij. Daarnaast zijn er montu ren gefabriceerd uit katoen of uit polyamiden. De kleuren zijn zowel effen als ge combineerd. Veel gebruikt wordt re genboog, paarlemoer of mozaïekef fecten. Daarnaast zijn er voor 1995 vier kleurgroepen te onderscheiden. De zogenaamde eco-kleuren (wit, ivoor, zand, honing, rook en tabak), de romantische kleuren (azuur, roze,' strogeel en bleekgroen), de zuurtjes- kleuren (dieproze, violet, turquoise en felgeel) en donkere kleuren als mari- De damesmode is vooral een combi natiemode. Dat is niets nieuws. Al vele seizoenen wordt kleding bij el kaar gedragen die wat stijl, kleur en dessin betreft bij elkaar past. De combinatietrend voor de komende herfst en winter gaat nog wat verder. We zien materialen en vormen samen die zo op het eerste gezicht niet bij elkaar horen. Zoals combinaties van dik en dun, van stoer en teer. Con trasten van lichte en zware stoffen. Een mix van materialen zoals een dikke kabeltrui en een ragdunne voile fok. De laagjesmode blijft, maar nieuw is dat ieder laagje van een andere stof is. Kort wordt over lang gedragen, lang over kort. vaak in combinatie met een losvallen- de wijd uitlopende rok of een rechte rok of jurk. De benen mogen weer gezien wor den. Korte rokjes en shorts zijn actu eel. Maar ook de lange wijde door- knooprokken vallen vaak tot op de taille open. Daaronder slankaanslui- tenbde stretch pants, leggings, ski pantalons en paartrijbroeken. Een eer ste vereiste is wel dat de benen onberispelijk zijn en als echte blikvan gers kunnen fungeren. Lange wijde of enkellange rechte rokken zullen com fortabel te dragen zijn hetgeen van de minirokjes niet altijd gezegd kan wor den. De mantels zijn lang en warm. Vaak tot op de enkels met brede revers en grote opgestikte zakken. Verder kan een lange mannenjas in visgraat ook heel chique zijn. De warme behaaglij ke cape is ook weer terug. Voor wie de overgang van mantel naar cape te groot is zijn er korte couture-capes en de cape-coat in een grote verschei denheid aan vormen en kleuren. De capes zijn verkijgbaar in unie, melan ge of geruite wollen kwaliteiten, veel uitgevoerd met capuchons, accenten van bont of een speelse franjeverwer king. Duidelijk is hier de laagjeswoede te zien: jas, over gilet, over blouse. foto mexx Een stof die deze winter veel gebruikt wordt is velours. Vaak voorgewassen voor een gedragen optiek. De soepele stof wordt gebruikt voor ongevoerde jasjes en ruimvallende broeken. Ge weven en gebreide stoffen zien we op een verrassende manier samen. Voortbordurend op de trend van nieuwe combinaties en crossovers zijn er soepele jasjes in zware vervilte jersey, de wol is als het ware voorge- krompen. Wie had ooit kunnen den ken dat truien die in het verleden tot poetslap werden gedegradeerd nu gekrompen en wel in de mode zou den komen. Veel aandacht'is er voor de nieuwe combinatie van lang en kort zoals een lange blouse met een kort truitje of vestje tot in de taille, en van wijd en smal. Het nieuwesilhouet met de smalle schouders vinden we terug in nauwsluitende topjes. Deze zien we Het kleurenpalet van deze herfst be gint met zachte decente herfsttinten zoals in elkaar overgaande kleuren bruin in combinatie met naturelkleu- ren zoals zandkleur, beige, wit en ecru. Grijs is weerhelemaal in de mode en wordt evenals beige vaak met blauw gecombineerd. Tegen de feestdagen zien we dan nog de stem mig chique kleuren zwart en rood terug. Truien zijn er in een ruige optiek. Voor sweaters wordt vaak heerlijk zachte fleece gebruikt. Fijne jacquards en Noorse motieven zijn er voor de coltruien en geruwde kwaliteiten voor de geruite houthakkershemden. Ook het jack doet mee in de laag- overdaag-mode. Een bodywarmer gaat over het jack heen en zit er soms al aan vast. Blazers blijven actueel. Zowel effen als in tweed, een ruitje of visgraat. Op de ellebogen leren, suède of manchester stukken voor een sportief tintje. Afrika was de inspiratiebron voor dit brilontwerp. foto silhouette zen. Ook op het gebied van lenzen zijn er allerlei nieuwe ontwikkelingen: wegwerplenzen, bifocale lenzen en multificale lenzen. Met gekleurde len zen kan de kleur van het oog worden veranderd. Zo hebben de lenzen toch nog invloed op het uiterlijk. De keuze vopr een bril of contactlen zen is heel persoonlijk. Evenals de keuze voor het soort contactlens, montuur of brilleglas. De opticien kan bij al deze individuele keuzes uitste kend adviseren. N het najaar is er echt iets nieuws onder de mode- zon: het overcolbert wordt geïntroduceerd. Een warme jas bij uitstek geschikt om in de auto te dragen. Na de speciale autocoat die aanzien lijk korter was dan de overjas en een ruime enigszins sportieve snit had, is tegemoet gekomen aan de wensen van de man naar meer comfort en meer stijl. Het overcolbert is korter dan zijn voorganger en is te combineren met Trotteurs en pumps lopen in de hoge modellen tot vrij hoog op de voet. Deze modellen worden ook wel shoe- ts genoemd: een combinatie van pumps/trotteurs en enkellaarsjes. De hakken van deze schoenen zijn recht en stevig of in diabololijn met dikke leren of rubberen zolen. Ze zijn versierd met barokke elementen zoals siergespen, gevlochten bandjes en handwerksteken. Handmatige afwerking of onafge werkte naden in gevet leer kom je vooral tegen in de schoenmode voor de jonge vrouw. Concluderend kun je zeggen dat de materiaal-combinaties in trotteurs en pumps vaak onver wacht zijn. Van de heren wordt verwacht dat zij deze winter outdoorboots en boot schoenen aantrekken. Uitgerust met zware profielzolen. De waterproof ho ge modellen vindt je te kust en te keur. Schoenen gemaakt van gevette leersoorten met een doorleefd of ge wassen karakter. Bruin en zwart zijn de overheersende kleuren. De klassieke schoenen kennen veel brogue-effecten en hebben schuin gesneden neuzen. Stiksels zijn zwaar en eenvoudig. Het onderwerk is ste vig. De jeugd neemt volwassenen als voorbeeld. Ook hier stoere boots van gevet nubuck en diverse andere hoogwaardige leersoorten: De boots hebben een ruig karakter en een outdoor-uiterlijk. Robuust jeugd- schoeisel als het ware. De kleuren zijn fris.,Ook aardetinten rukken op in het kinderschoeisel. Belangrijkste kleuren in de schoenen mode voor kinderen zijn zwart, bor deaux en verschillende bruintinten. De kleuren worden nog versterkt door het mooie warme materiaal zoals fleece, flannel, aangeruwde katoen, corduroy, fluweel en wol. Diverse foikloredessins brengen tal van kleu ren samen. Ook de kindermode laat een mix van materialen zien. Indianen- en ruitstof- fen, tweeds, patchwork en ribfluweel worden gecombineerd tot winterse outfits van vele verschillende laagjes. Verzorgde details zoals festonsteken, speelse franje, leren biesjes en lammy dragen bij aan het volwassen imago van de kindermode, In de mode is rekening gehouden met een strenge winter want ouderwetse dekens in van die mooie ruiten en met fraaie festonsteken en franje als afwerking dienden als inspiratiebron. Voor meisjes zijn er lange vesten met speelse franje en sierranden in grove dekensteken. Van dezelfde wollen rui- Contactlenzen worden helemaal on gezien gedragen. Globaal zijn èr twee soorten lenzen: de harde zuur- stofdoorlatende lenzen en zachte len- praktisch alle soorten outfits, van ca sual tot 'formeel. Dit functionele kle dingstuk zal onghetwijfeld populair worden E schoenmode voor deze winter is óf ruig öf gekleed. Zwart en veel tin ten bruin bepalen de toon. Het leer doet vettig aan en heeft een gedragen karak ter. Het leer in deze schoenmo de combineert met crêpe en kunststof zolen. Leest en zooiprofiel zijn van een een voudige snit. Behaaglijke kleding in warme herfsttinten zorgt voor optimaal comfort. foto m s De nieuwe schoenmode voor de win ter 1994/95 is ruig, stoer en functio neel door materialen en afwerking. .De leestvorm is markant. Zool en hakken (dik sandwich-achtig) zijn op gebouwd uit verschillende lagen. Het onderwerk van de winterschoen be staat uit een profielzooi of een crêpe achtige soort. Grijze kinderkleding hoeft door de leuke applicaties niet saai te zijn. foto donaldson .ten zijn ook omslagrokjes gesneden met franje aan de zoom.. De hele kleintjes zien er schattig uit in kledingstukken geïnspireerd op de tijd van Ot en Sien zoals voor kleine meisjes de schattige overgooiertjes met mooie bloesjes en fluwelen baret ten. Tieners tussen 12 en 15 jaar hebben een uitgesproken mening over mode. Zij ontgroeien de kinderachtige) kle ding en richting zich liever op de modieuze trends van de jongvolwas senen. Ook zij combineren op eigen wijze verschillende materialen, kort en lang, wijd en strak. Voor meisjes zijn er lange modieuze krijtstreepjurken en schorten en rok ken in jeans in uiteenlopende lengtes. Suède en (imitatie) lederen jacks, blousons in winterse folklore uitvoe ring en grove truien en vesten met volwassen details maken het veelzijdig beeld compleet. Voor feestelijke gelegenheden kleden de jongedames zich in lange velours- rokken en mooie tops. Jongens zullen het veelal op stoer houden. Basebaljacks en dito petten gecombineerd met sportieve jeans blijven favoriet. Boots hebben naar buiten gestikte naden. In sommige gevallen komt het bont zelfs naar buiten. Ruig schoeisel heeft ruige stiksels. Op de wreef of boven aan de schacht van de schoen vinden we brede of smalle banden met gespsluitingen. Lange veters wor den om de schacht gewikkeld. Het materiaal bestaat uit gevet of gewaxt leer en doet gedragen aan. We zien ook leer met een textiel-ach- tig uiterlijk en glansleer. Naast leer komen we kortharig bont, canvas inzetten en patchwork tegen. De gekledè schoen is plat en op een stevige blok-,en diabolohak gezet. De zolen zijn dik. Nieuw zijn laarsjes voorzien van leren knoopjes en enkel- omsluitend. Naast rijgvetersluitingen van touw,' linten en fluweelveters, zien we ban den met gespsluitingen. Elastiekinzet- ten zien we vooral bij sportieve laars jes. De klassieke, platte yeterschoen kent brogue-gaatjes en komt voor met een forse blokhak van twee tot vier centimeter. Fijne paspoile-ringen vinden we bij schoeisel met een hoog front en enkellaarsjes. De schachthoogte van deze schoenen is met hoger dan 24 centimeter. De fabrikanten en ont werpers kozen voor dit schoeisel uit nerfleer, grain, mat reptiel, leer, suède en 'textiel-achtige materialen. Sportieve outdoorschoenen met hoog loopcömfort. foto rockport neblauw, bruin, dennegroen en zwart. Wie zijn gezicht zo min mogelijk door een montuur wil veranderen, kiest voor een glasbril. Het montuur is hierbij minimaal; de glazen worden rechtstreeks aan de neusbrug en ve ren bevestigd. Overigens kunnen de glazen in vele vormen worden gesle pen. De colberts in flausch, kleurige vis graat of tweed zijn deze winter ruim genoeg om er een flinke trui onder te dragen. En als er geen trui onder de jasjes gaat, dan toch in ieder geval een prachtig gilet in dekenstof of grof breisel. Overigens kent het gilet enkele inte ressante nieuwe versies, zoals het leren gilet en de 'doubleface' een wollen ruit aan de ene kant en katoenen canvas of twill aan de ande re kant. Allebei zijn ze warm en stoer en kunnen ze prima buiten gedragen worden. De man anno 1994 is niet meer de yuppie van een paar jaar geleden. De sportieve kleding krijgt de overhand terwijl blazers en pakken ook een wat vlotter uiterlijk krijgen. Deze lossere sportievere invulling komt vooral tot uiting in de stofkeuze. De tweed-ach- tige pakken zijn er in nieuwe dessins en ruitjes en straalt dankzij het slanke silhouet meer vaart uit. Colberts worden gecombineerd met royaal gesneden bandplooibroeken waar het draagplezier vanaf straalt. Kleuren zorgen al langer voor variatie in de garderobe voor mannen. Voor dit najaar zijn er naast enkele fraaie gedempte herfsttonen dan ook stra lende rood- en oktertinten en intense blauw- en groenvarianten. De kleuren komen goed tot hun recht Sportieve colberts in visgraat en ruitdessin. foto van gils Sportief gekleed het avontuur tege moet. foto matinique in de vele nieuwe kledingstukken die zijn gemaakt van het soepele en sportieve fleece. Dit materiaal waar van de oorsprong ligt in de wereld van de wintersport wordt gebruikt voor hemden en overshirts. Deze laat- sten houden het midden tussen hemd en jasje en kunnen beide rollen ver vullen. In de vrijetijdskleding zien we elemen ten terug van traditionele werkkleding zoals stoere Schotse visserstruien, ge ruite Canadese houthakkershemden en op het leger geïnspireerde kleding stukken met veef zakken en een praktische snelle sluiting. Ook mannenkleding wordt laag over laag gedragen en de vaak aangeruw de stoffen zijn zwaar en stevig. Spe ciale voorwasbehandelingen geven de stoffen de juiste look.

Scheldebode | 1994 | | pagina 13