Sterk deelnemersveld Delta Tour Cultuur op Zeelands mooiste locaties Zeven nieuwe programma's bij Oranjezon Zeeland Cultuurmaand in de ban van Mondriaan Veel toppers bij Kanaalrace -BON-BON-BON-BON-BON- -BON-BON-BON-BON-BON- SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 309 Stem Leuke korting voor lezers van De Scheldebode Hoogaars Educatief Toerisme Oranjezon VLISSINGEN - De Delta Tour, een driedaagse wielerronde door Zeeland voor A-amateurs, die verreden wordt op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 september komt goed in de steigers te staan. De grote man achter dit evenement, Bert van Gils uit Vlissingen, verwacht in totaal 138 deelnemers, verdeeld over 23 clubs uit het gehele land. Behalve in kwantiteit krijgt de derde editie van de Delta Tour ook in kwalitatief opzicht een sterke bezetting. Van Gils: „We krijgen diverse prominenten aan de start. Zo als bijvoorbeeld Koos Moeren hout en Rob Sienders, die deel uitmaken van De Hoekse Ren ners, maar ook Wilfried Basti- aanse en Rob Lenting van De Jonge Renner zijn kleppers van formaat." „Ook Delta komt met een ster ke afvaardiging. Voor dit team komen onder andere aan de start Jan Goedendorp, Edward Farenhout en de oud-Zeeuws kampioen Anton van Putten. Verder kan de club Groene- woud uit Nijmegen met in de gelederen Jeroen Hermus, win naar van de Ronde van Mid den-Zeeland in 1993 en Patrick van Dijke, die vorig jarig triomfeerde in het Zeeuws- Vlaams Wieler-weekend, hoge ogen gooien. Hetzelfde geldt voor Wisonol uit Overijssel met Taeke Oppewaal, Peter Rinkel, Henk Tissingh en de Neder landse kampioen puntenkoers op de baan Peter van Ommen. We mogen dan ook stellen dat we nooit eerder een zo sterke bezetting hadden", aldus Bert van Gils. Ook beide Zeeuwse wielerclubs Theo Middelkamp en WV Zeeuws Vlaanderen zijn met een zestal sterke renners van de partij. Hun namen zijn nog niet bekend. De derde Delta Tour, op poten gezet door de Wielerstichting Vlissingen in samenwerking met plaatselijke wielercomités begint met de etappe Renesse- Renesse over een afstand van 139,5 kilometer. Het parcours strekt zich uit over geheel Schouwen-Duiveland. De start vindt plaats op de Hoge Zoom, om 14.30 uur en de aankomst op de Hoge Reke wordt ver wacht om 17.55 uur. De tweede etappe Oost-Souburg- Vlissin gen over 153,5 kilometer op zaterdag voert de karavaan over Walcheren en gedeeltelijk over Noord- en Zuid-Beveland. De neutrale start vindt plaats op de burgemeester Stemer- dinglaan in Oost-Souburg om 13.30 uur en de finish is op de Pauwenburgweg in Vlissingen om 17.25 uur. Op zondag wordt eerst een tijdrit van 11,2 kilo meter afgewerkt in en rondom IJzendijke, met start en finish op de markt, aanvang 9.00 uur. Tenslotte volgt de vierde etap pe Sluiskil - Lamswaarde over 140,9 kilometer. De start is om 14.15 uur op het Min. Lelyplein en de aankomst op de Dreef in Lamswaarde wordt verwacht om 17.33 uur. Als wedstrijdleider fungeert Joop Hartman en speaker is Wim de Vos. Het amateurpeloton koerst over de Zeeuwse wegen FOTO TANNIE DE JONGE MIDDELBURG Het belangrijkste thema in het programma van de zesde Zeeland Cultuurmaand is Piet Mondriaan. Zijn werk, zijn leven en zijn belang stellingen komen allemaal aan bod van tentoonstel lingen, waar zijn werk en dat van zijn tijdgenoten te zien is, concerten waar zijn muziekvoorkeur aan bod komt en natuurlijk de perioden dat hij in. Domburg verbleef, waaraan ondermeer een kunsthistorisch weekend gewijd wordt. In Zeeland Cultuurmaand participeren verder het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, het Kamermuziekfestival Schouwen- Duiveland en Tholen, het Filmfestival Zeeland in Middelburg, Jazz down by the sea Domburg, Forum, cultuurhistorische excursies 'Oranjezon' en het beel dende kunstproject ATOL. De opening van Zeeland Cultuurmaand vond gisteren plaats in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven in het bijzijn van Koningin Beatrix. De Ko ningin, die op werkbezoek was op Schouwen-Duiveland, kreeg vast een voorproefje van het openingsconcert door het Or kest van de Achttiende Eeeuw. Een bijzondere plaats neemt het spektakel van de mu ziektheater het Flup Jube- drijf in, dat zich op zaterdag 10 september afspeelt op en rond de Binnenhaven van Middel burg, vanaf het pasgerestau- reerde sluisje tot aan de Ko- ningsbrug. Het slotconcert van Zeeland Cultuurmaand vindt plaats in de Grote Kerk in Veere, waar het Zeeuws Orkest La Soledad de América Latina van Dirk Brossé ten gehore brengt. Ook het kamermuziekfesti val op Schouwen-Duiveland en Tholen kenmerkt zich door de sfeerrijke locaties waar de con certen gegeven worden, zoals het Zierikzeese stadhuis, de gothische kerk in de N.H.- kerk, slot Haamstede, en de N.H.-kerken in Oud-Vosse- meer en Noordwelle, respectie velijk daterend uit de 15e en 17e eeuw. Het kamermuziek festival duurt van 3 tot en met 10 september. Enkele bekende solisten die optreden zijn pia niste Marianne Boer, die samen met cellist Colin Carr optreedt in het stadhuis' van Zierikzee op 3 september en hoboist Han de Vries. Hij verzorgt samen met organist Albert de Klerk een concert in de ridderzaal van slot Haamstede op 8 sep tember. Het Flup Jubedrijf is geen onbekende in Zeeland Cultuur maand. Vorig jaar verzorgden zij een sprookjesachtig licht en klankspel, waarbij het Ab dijplein in Middelburg een sfeervol decor vormde. Dit jaar kiezen zij de Binnenhaven van Middelburg bij de Zeeuwse bi bliotheek als passende locatie om een oude Zeeuwse sage met zeemonsters en serpenten ver der uit te werken. Van 29 au gustus tot en met 17 september is er bovendien aansluitend een tentoonstelling te zien in de Zeeuwse bibliotheek, die ver der ingaat op de sage van het driekoppige monster Burgh- wels. Piet Mondriaan was een lief hebber van jazz en dans. Een kolfje naar de hand van de programmeurs van de stichting Nieuwe Muziek en het jazzfes-, tival Jazz down by the sea Domburg. Van 16 tot en met 18 september swingt het in de badplaats Domburg, waar Mondriaan van 1912 tot 1916 enkele zomers doorbracht. Streetparades, een jazzkroe- gentocht en concerten door ge renommeerde bands en ensem bles: liefhebbers van New Or leans en Dixieland kunnen vol op aan hun trekken komen. Het slotconcert op zondagmiddag staat in het teken van Mond riaan en zijn tijd en wordt gegeven in het herbouwde Bad hotel. Ook in de reeks najaarsconcer ten van de stichting Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen in Middelburg aandacht voor de muzikale voorkeuren van Mondriaan,- zoals het concert 'Mondriaan en de jazz', het openingsconcert op 3 septem ber door de groep Klezmokum. Op 17 september beginnen twee tentoonstellingen over Mondriaan. In het Zeeuws Mu seum in Middelburg zijn rond om de thema's zeegezichten, duinlandschappen, portretten, torens, molens en bomen, schil derijen en tekeningen van Mondriaan, Toorop en bevrien de kunstenaars gegroepeerd. De meesten van hen hebben rond de eeuwwisseling een tijd op Walcheren gewoond en ge werkt. Het weinig bekende werk van Mondriaan 'De blau we wilg uit 1909' is een van de schilderijen rond het thema boom, een prachtige aanvulling op het recent door het Zeeuws Museum verworven schilderij 'Boom'. De tentoonstelling toont duidelijk aan hoe de kun stenaars volop experimenteer den met kleur, licht, vorm en lijn en elkaar daarbij beïn vloedden. In 1911 lieten de kunste naars die zich in Domburg ver zameld hadden een houten ten toonstellingsgebouwtje neer zetten, waar tot en met 1920 ieder jaar een verkooptentoon stelling werd gehouden. De tentoonstelling in 1912, die in het kader van het Mondriaan- jaar is gereconstrueerd, gaf landelijke bekendheid aan de ontwikkelingen die zich in VLISSINGEN Zondagmid dag, 4 september, wordt in het Kanaal door Walcheren voor de 24e keer de "Kanaal-race" gehouden. Dit is een interna tionale zwemwedstrijd over een afstand van 3000 meter. De start en finish zijn bij het Bo tenhuis van het maritiem Insti tuut "De Ruijter". Het keer punt is net voorbij de brug in Souburg. Er is veel belangstel ling voor deze zwemklassieker, ondanks de concurrentie van een wedstrijd in Amsterdam. Vele toppers geven toch de voorkeur aan Vlissingen. Op het onderdeel schoolslag zijn legio kanshebbers nu bij de mannen Nico Wempe uit Leiden met het langebaan- zwemmen is gestopt. Bij de vrouwen is Karin Stein uit Vlaardingen de grote favoriete op de zege. De Zeeuwen, met Arno van den Berghe, Anton Thoen, Audrey de Booij en In geborg Hamelink uit Koewacht zullen zeker voor goede tegen stand zorgen. In het voorprogramma staan een aantal jeugdnummers op het programma zoals de 400, 800 en 1000 meter vrijeslag. Ook de masters zullen van de partij zijn. Vanaf 15.30 uur zullen de prestatietochten over 250 en 1000 meter worden ge houden. De wedstrijden begin nen om 11.45 uur met de 400 meter vrije slag. Domburg voordeden. Ter gele genheid van beide tentoonstel lingen verscheen de publikatie 'Reünie op 't Duin'. Het boek bestaat uit drie artikelen door Francisca van Vloten, Hester van den Donk en Jaqueline van Paasschen. De laatste doet in haar bijdrage verslag' van haar onderzoek en speurtocht naar de werken van de Domburgse zomertentoonstelling van 1912. Excursies, workshops en symposia in het kader van Zee land Cultuurmaand en het Mondriaanjaar te kust en te keur, zoals een kunsthistorisch weekend Beleef het Domburg van Mondriaan en andere schilders en het symposium De mens Mondriaan. Tijdens dit symposium houdt psycho-ana- lyticus P.J. van den Berg een lezing met de titel 'Mondriaan de blinde ziener', terwijl ook een lezing van Max Dender- monde, schrijver van het boek Mondriaan, de man die de Charleston danste, op het pro gramma staat. De menselijke stem als instru ment is het het thema van het festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren, dat op 10 september zijn openingsconcert beleeft in de Triniteitskerk in Zeeuws- Vlaanderen met het Brabants orkest en als solisten de win naars van het 40e Vocalisten Concours 's Hertogenbosch. Een ander hoogtepunt belooft het optreden van Greetje Bijma te worden in de N.H.-kerk in Biervliet op 16 september. Stichting Forum pakt de oude draad van spraakmaken de kunstmanifestaties op het grensgebied vanverschillende kunstvormen weer op met een manifestatie waaraan ook de stichting Filmfestival Zeeland en de Stichting Nieuwe Muziek meewerken. Daarbij vormt de wisselwerking tussen film en beeldende kunsten een aan sprekend thema. Op de eerste dag van de manifestatie wordt het boek Forum 1977-1987 ge presenteerd. In het filmvestival De Belgische componist Dirk Brossé liet zich voor zijn orkestwerk 'La Soledad de América Latina inspireren door de rede met de gelijknamige titel die de Colombiaanse schrijver Gabriel Garcia Marquez uitsprak toe hij in 1982 de Nobelprijs voor literatuur in ontvangst nam. van 6 tot en met 14 oktober wordt ondermeer het vroege werk van Peter Greenaway centraal. Hij deed veel stof op waaien met zijn films en zijn veelbesproken tentoonstellin gen. In de Zeeland Cultuurmaand is ook plaats ingeruimd voor eigentijdse kunst. Daartoe heeft ATOL, een gezamenlijk initiatief .van Stichting Trech ter 5, de Culturele Raad Vlis singen, Galerie van den Berge in Goes en de Stichting Beel dende Kunst Middelburg, ëen aantal beeldend kunstenaars die in België wonen en werken, uitgenodigd op verschillende plaatsen in Zeeland werk te installeren. Leo Copers en Gery De Smet uit Gent exposeren in de Watertoren in Oost-Sou burg, Anne Boons en de kun stenaarsgroep Trechter 5 plaat sen constructies op het voor malige werkeiland Neeltje Jans, de Antwerpse kunste naarts Rombouts Droste ex poseren in Galerie van den Berge in Goes en in De Cilinder die bij de St. Maartensbrug in Goes wordt neergezet, en in de Vleeshal in Middelburg is een installatie van Eran Schaerf te zien. S5£-r '-: OOSTKAPELLE De Stich ting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon heeft dit jaar zeven nieuwe programma's. Deelnemers worden op een ac tieve manier, al wandelend, va rend of fietsend, bepaald bij de cultuurhistorie van Zeeland, de geschiedenis van de visserij en de ontwikkeling van het land schap. Dinsdag 6 september is er een wandeling naar de klei ne landgoederén en buitens in de Manteling. Donderdag 8 september is er een lezing over de visserij met de hoogaars en zaterdag 10 september is er een vaartocht itiet de hoogaars YE 36. Op dinsdag 13 september staat er een fietstocht door het landschap van Zwin en Wielin gen op het programma. Alle excursies beginnen met een korte inleiding en staan onder deskundige leiding. Lezers van de Scheldebode krijgen bij aanmelding via nevenstaande bon een leuke korting. In de Manteling van Walcheren liggen fraaie kleine buiten plaatsen die beslist de moeite waard zijn. In het bos verscho len ligt Hoogduin, er tegenover het gerestaureerde Duinvliet. Hoogduin doet zijn naam eer aan omdat het aan de zeezijde tegen de wind wordt be schermd door een hoge duinen rij. Het bos zelf is rijk aan stinzenplanten. Tegen Oostka- pelle aan ligt Molenwijk, een fraai buiten met drinkpoelen vol salamanders, bruine kik kers, padden en ijsvogels. Ipe- noord stamt uit het midden van de vorige eeuw en vormt met het bijbehorende grondgebied een oase voor reeën en damher ten. Al deze buitens roepen herinneringen op aan een tijd toen het rijke buitenleven voor sommige geslachten nog ge woon was. De diapresentatie en de excur sie op dinsdag 6 september be ginnen om 13.30 in het studie centrum aan de Schoolstraat met een inleiding door bioloog Richgard Struyk. De YE 36 geeft de lezing over hoogaarzen een extra dimensie. Ook rondom de schilder Mond riaan heeft de stichting Oranje zon verschillende activiteiten georganiseerd. Voor uitgebrei de informatie hierover kan een brochure aangevraagd worden bij de Stichting. Op 8 en 10 september kun je kennismaken met de hoogaars, een klein zeilvaartuig dat vroe ger op de Zeeuwse wateren werd gebruikt voor de visserij. Geschiedenis, bouwwijze en het gebruik van de hoogaars komen aan bod tijdens de le zing op 8 september in de Campveerse Toren in Veere. De lezing begint om 20.00 uur. Zaterdag 10 september kun je EXPOSITIES - Franca Giaquinto en Odile Kinart expose ren tot en met vrijdag 21 oktober in galerie Het Gouden Briefke in de Sint Janstraat 22 in Middelburg. Van Giaquinto zijn er naieven van katten te zien. Kinart exposeert met keramiek. René Böll exposeert schilderijen in olieverf en tempera en aquarellen en Chinese tekeningen in Hannelore M Galerie in de Hendrikstraat 8 in Vlissingen. De expositie wordt zondag 4 september feestelijk geopend door de Duitse consul Winfried Engemann, professor Huygen, een taichi- man en het orkest Didgeridoo. De expositie blijft tot en met 2 oktober. Alexander Rodin en Ludmila Kalmaeva exposeren olieverfschilderijen in het Ramschip De Schorpioen aan de Middelburgse Loskade. De expositie kan tot en met 18 september bezichtigd worden. PEUTERGYM - Elke donderdagmorgen is er van 9.30 tot 10.30 uur in de Van Duyvenvoordesportzaal in Oost-Soubrg peutergym. Onder toezicht van een ouder of een begeleider kunnen kinderen dan naar hartelust klimmen en springen. 55+GYM - In sporthal De Belt in Oost-Souburg kunnen vijfenvijftigplussers op dinsdagmorgen tussen 11.00 en 12.30 uur de spieren soepel en gezond houden en diverse bal- en andere spelen beoefenen. BRADERIE - Sociëteit Ter Gapinge houdt op zaterdag 3 september van 11.00 tot 17.00 uur haar jaarlijkse braderie in de Schotsehoek en de Maria van Reigersbergstraat in Gapin ge. De topattractie van de braderie in een wedstrijd sjeesjes- rijden. HUISVROUWEN - De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt dinsdagavond 6 september de eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen. Tijdens deze bijeenkomst, die plaatsvindt in zaal Rehoboth in Oost-Souburg wordt een consumentenvoorlichting gegeven. De aanvang is 19.30 uur. CONCERTEN - De Delta Band en de Jeugd Delta Band besluiten het zomerseizoen met een muzikale tocht door het winkelcentrum van Vlissingen. Op zaterdag 3 september komen de muzikanten tussen 14.00 en 17.00 uur in actie. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK houdt zaterdag 3 september een rommelmarkt ten bate van het uniform- en instrumentenfonds. De rommelmarkt wordt gehouden vanaf 12.00 uur aan het Driewegenhof in Middel burg. STRAATTHEATER - Lex Maas brengt vrijdag 2 september in het centrum van Vlissingen een keuze uit de acts waar hij de afgelopen jaren succes mee boekte. Winkelende mensen kunnen tussen 14.00 en 17.00 uur 'Joop zoekt Ans', 'de eenmansfanfare' en 'de Scheermachine' tegenkomen. EILANDENTOCHT - Toerclub Walcheren houdt zaterdag 10 september de jaarlijkse eilandentocht over een afstand van 125 kilometer. De start en de aankomst zijn bij Hof van Walcheren in Koudekerke. Daar kan ook ingeschreven wor den tussen 8.30 en 9.30 uur. SCHELDEBUURT - Wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissingen heeft in september de volgende activiteiten op de kalender staan: 1 september soos voor 50-plussers, 10 september prijsklaverjassen, 16 september bingo voor jong en oud, 22 september bingo voor 50-plussers. Op 3, 17 en 24 september zijn er buurtcontact- middagen. DANSEN - Voordat met de nieuwe cursus wordt gestart houdt de North Sea Dancers, een square- en clogging groep uit Vlissingen een open avond op vrijdag 9 september en op vrijdag 16 september om 20.00 uur in de danslokatie Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg 58A in Vlissingen. HEEMSCHUT - De afdeling Zeeland van de Bond Heem schut, vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland, brengt op zaterdag 3 september een bezoek aan Hulst. Deelname staat open voor een ieder die de bond een warm hart toedraagt. Opgave voor 1 september: tel. 01180-23175. Deelname kost 25,00. OUD PAPIER - Zaterdag 10 september houdt de gerefor meerde kerk een oud papieractie op het Miroterrein in Vlissingen. Van 9.00 tot 11.30 uur. ALDEGONDE - In buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen wordt iedere eerste vrijdag van de maand een praat- en dansavond voor vijfentwintig plussers georga niseerd. De avonden beginnen om 20.30 uur en de toegang is gratis. GESTALT - In centrum De Vier Elementen aan de Breeweg in Middelburg komt de Gestaltgroep van Angèle Nederlof iedere twee weken bijeen. De groep heeft tot doel geest en lichaam wakker te maken zodat de deelnemers met meer helderheid en aanwezigheid in het leven komen te staan. Er wordt gewerkt met bio-energetisch lichaamswerk, meditatieve- en gestaltoefeningen. De eerste bijeenkomst is donderdagavond 15 september. NAJAARSREIS - de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Vlissingen maakt op woensdag 21 september een dagtocht naar Gent, Mechelen en Planckendael in België. Leden en niet-leden van de bond kunnen zich op maandag 5 september opgeven voor deze reis. In Bachten Komme in de Badhuisstraat kan van 10.00 tot 12.00 uur ingeschreven worden, in Bachten Reede aan de Vredehoflaan van 14.00 tot 16.00 uur. FORT - Dinsdag 6 september start er in Vlissingen een Fort cursus, de cursus is bedoeld voor vrouwen die willen werken aan hun eigen kracht, zelfontplooiing en emancipa tie. De-cursus bestaat uit dertien wekelijkse bijeenkomsten van 19.30 tot 22.00 uur in wijkcentrum Het Anker aan de Bonedijkestraat. De kosten bedragen twee gulden vijftig per avond. METROPOLIS - Jongerencentrum Midgard verzorgt zon dag 4 september een busreis naar het Metropolisfestival in Rotterdam. Op dit festival treden vijftien bands op zoals Mother Earth en Urban Species. De bus vertrekt om 10.00 uur vanaf het station-te Middelburg. Wie mee wil kan zich tegen betaling van twee tientjes opgeven via 01180-29004. over het Veerse Meer gaan va ren met de hoogaars YE 36. Deze hoogaars is gebouwd in 1900 en luistert naar de naam Andries Jacob. De YE 36 is inmiddels schitterend geres taureerd. De vaartochten duren anderhalf uur en per tocht kunnen er twaalf personen mee. De YE 35 vertrekt om het anderhalve uur vanaf de bui tenstijger. Lezers van de Scheldebode krijgen een aantrekkelijke kor ting op een aantal activiteiten van de Stichting Educatief Toerisme Oranjezon. Daartoe moet deze bon ingevuld en opgestuurd worden naar het studiecentrum. Adres: School-' straat 4, 4356 BX Oostkapelle. Naam Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Meldt zich metpersonen (max twee per bon) aan voor O kleine landgoederen en buitens in de Manteling, 12,50 (normaal 15, O met de hoogaars YE 36 van wal, 14,(normaal 17,50) O Het landschap van Zwin en Wielingen, 32,-- (normaal 39,50). O ontvangt graag de brochure van de stichting met onforma- tie over de Zeeland Cultuurmaand en de activiteiten in het kader van het Mondriaanjaar.

Scheldebode | 1994 | | pagina 9