Midgard sluit seizoen af met Bonecrushin De roze invasie, GFT en natuurtuinen Expositie Ludmila Kalmaeva in de Zeeuwse bibliotheek GGD wil meer vis op de dis Willem II traint in Westkapelle SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 JUNI 1994 31' Zeeduin Herten Overduin Oranjebos Natuurouders Een wandeling door de Manteling Walcheren heeft een rijke historie. Daarvan getuigen de landgoederen die er nog zijn en de namen van de talrijke buitenplaatsen, die inmiddels allang verdwe nen zijn. Er strekten zich op Walcheren twee rijen landgoederen uit, een van Veere naar Koudekerke- Vlissingen en een langs de binnenduinrand van het noorden van Walcheren, de Manteling genaamd. Naar deze laatste keten organiseert de Stichting Educatief Toerisme Walcheren samen met het VVV Oostkapelle een uitgebreide excursie. De landgoede ren Zeeduin en Overduin krijgen hierbij de meeste aandacht. Wie een oude landkaart uit 1753 bekijkt, komt tot de con clusie dat zich in genoemd ge bied diverse buitenplaatsen be vonden. De ingang tot de Ne derlands hervormde kerk te Oostkapelle wordt gesierd door een hardstenen poort, voorzien van twee leeuwtjes. Deze dra gen het wapen van de Am bachtsheerlijkheid Oostkapel le. Deze heerlijkheid moet ge zocht worden bij de vijvers van de Halve Maan, die deels res tanten zijn van de oude gracht rondom het huis. Als buiten plaats zijn verder verdwenen: Hof Kranensteyn, Rijnsburg en Ter Mee. Gebleven zijn Ipe- noord, gelegen aan de Noordweg, en Molenwijk, waar tegnewoordig het fossielenmu seum is gevestigd. Aan de oude Domburgseweg liggen Magno lia, uit het begin van deze eeuw, en er tegenover het oudere Schoonoord uit 1839. Ook het Huis. ten Duine, aan het eind van de Eikenlaan is nu een verbouwde boerderij, maar heeft vroeger grootse allure ge had. Wie van Oostkapelle de bin nenduinrand naar Vrouwen polder volgt passeert achter eenvolgens de beide landgoede ren Zeeduin met bijbehorende gebouwen en boerderij en ver volgens Overduin. Het laatste is ook vanaf de Munnikweg in de verte te zien, blinkend in het licht van de zon. Hoewel reeds in 1697 Zeeduin met name wordt genoemd zal het toch nog niet de buitenplaats zijn geweest van nu. Vermoedelijk is dat eerst het geval in 1735. Geleidelijk aan neemt het bezit in omvang toe door aankoop van grond. Sinds 1830 vallen ook de landerijen van de voor malige buitenplaats Duno on der Zeeduin. De Dunoweg vormt nog altijd een grens tus sen beide buitens. Merkwaardigerwijs heeft Zee duin de andere buitenplaats geheel overvleugeld, hoewel Duno aanvankelijk groter was. Vanuit de villa had men een fraai zicht op de duinen via de zogenaamde zichtas. Deze is prachtig te zien wanneer men over de Vroonweg richting Vrouwenpolder fietst. Opval lend daarbij is het gebrek aan uitzicht op de duinen. Aan het eind van de zichtas bevindt zich het waterwinge bied 'Oranjezon'. De duinen zijn ter plaatse vrijwel geheel dichtgegroeid en bieden geen uitzicht meer. Wie door het bos loopt kan het haast niet ontgaan, dat er een groot leeftijdsverschil bestaat tussen het merendeel van de houtopstanden, met name die aan de zuidkant van het ter rein. Tijdens de inundatie van het eiland in 1944-'45 heeft een groot gedeelte van het land goed onder water gestaan. De meeste bomen hebben het zou te water niet overleefd. Na de oorlog is op grote schaal inge plant met veel snel-groeiende houtsoorten als es, els, iep, wilg en populier. Veel van deze bo men hebben inmiddels het veld moeten ruimen voor eiken, een enkele beuk en berken. De on dergroei bestaat in hoofdzaak uit vlier, aangezien het een vochtig bos betreft op voedsel rijke kleigrond. Bij de villa bevond zich vroeger een hertenkamp. Bij de komst van het water kregen zij de vrijheid en trokken zich terug in de hoger gelegen duinen. Daar vermenigvuldigden ze zich zelfs en zo kan het gebeu ren, dat de wandelaar plotse ling oog in oog staat met ver baasd kijkende (dam)herten. Naast de bekende damkleurige dieren zijn er verscheidene donkerbruin van kleur, waar door ze minder opvallen. Sinds 1965 leven er ook reeën. Bij het beheer van het bos wordt teruggegrepen op het verleden. Hout werd met name gebruikt in de bakkerijen. Daartoe werd om de 5 tot 7 jaar gekapt, waarbij de stron ken bleven staan om opnieuw uit te lopen. Wie door het bos wandelt herkent deze cultuur onmiddelijk. Op de oude stron ken groeien diverse planten als robertskruid, brandnetel, kleefkruid en hondsdraf. Hoe oud Overduin precies is zal wel nooit te achterhalen zijn. Zeker is wel, dat het land goed in 1701 in staat van failli- sement verkeerde. Het huis werd enkele malen gesloopt, in 1717 en in 1797, ten tijde van de Franse revolutie. Steeds werd opnieuw gebouwd, het laatst in 1839. Het geheel kreeg toen de huidige vorm. Het zal wel in goede staat hebben ver keerd, want in 1862 kwam nie mand minder dan Koning Wil lem III er op bezoek. Het was toen feest op Overduin en velen uit de burgerij werden in de gelegenheid gesteld op het an ders verboden landgoed rond te dwalen. Een gedenkwaardige dag was 6 september 1872, toen een groot letterkundig gezelschap de bui tenplaats bezocht. Niemand minder dan de dominee-dichter Nicolaas Beets stal de show door het volgende gedicht uit te spreken: „Dat de Overduin- sche bloemhof bloei, zijn boom gaard rijke vrucht toe plukken, het kunstrezoor er overvloei, van altijd nieuwe meesterstuk ken, zijn eigenaar aan 't zilvren haar, op 't hoofd zoo ongebo gen, nog lang den gloed van 't leven paar, dat tintelt in zijn oogen." Aan de noordkant van de Vroonweg bevinden zich de toegangshekken tot Oranjebos. Eens was het een park met vijvers en lanen maar nu heeft Het landgoed Zeeduin. het meer het karakter van een oerbos. Zeer oude populieren en wilgen staan er, alsmede draai-eiken, een enkele beuk, veel esdoorns en iepen met kaarsrechte stammen. Het be heer kenmerkt zich door niets doen en dat heeft ook zijn bekoring. In tegenstelling tot de land goederen ten westen van Oost kapelle worden Zeeduin en Overduin niet door SBB onder houden en beheerd. Wat de toekomst gaat brengen is onze ker want het onderhoud van landgoederen is een kostbare zaak. n FOTO HARRY DE LANGE De excursie vindt plaats op 5 juli vanaf 13.30 uur. Kaarten kosten vijftien gulden en zijn verkrijgbaar bij het VW in Domburg en Oostkapelle en bij het Studiecentrum Oranjezon. GOES In het juninummer van Wantij veel aandacht voor de dreiging van de intensieve veehouderijen uit Brabant die zich in Zeeland willen vestigen ofwel 'de roze invasie'. In sep tember gaat in Zeeland de ge scheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) van start. De Zeeuwse Milieufederatie gaat de komen de tijd voorlichtingsavonden verzorgen over het scheiden van afval en thuis-composte- ren. Steeds meer tuinliefheb- bers kiezen voor een natuurlij ke tuin. Een goede ontwikke ling, want natuurlijke tuinen zijn een reservaat voor het overleven van plant- en dier soorten. Een vouwblad in het Wantijnummer helpt de tuin- liefhebber op weg. Tweehonderdduizend varkens naar Zeeland? De golf van aan vragen voor het vestigen van grote nieuwe intensieve vee houderijen in Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen en West- Brabant roept weerstand op. Verscheidene milieugroepen voeren samen met politieke partijen en locale landbouwers een front tegen de .Oostbra bantse 'roze invasie'. De be treffende gemeenten hebben sterk verouderde bestemmings plannen voor het buitengebied, die geen regels tegen forse uit breiding van de veehouderij bevatten. Nu moeten die ge meenten hals over kop een nieuw bestemmingsplan bui tengebied opstellen. Dat is een langdurige procedure. Door het nemen van een voorbereidings- besluit hoeven vergunnings aanvragen een jaar lang niet in behandeling genomen te wor den, op korte termijn de enige manier om de varkensinvasie voorlopig tegen te houden. Ge meenten die niet van plan zijn enige serieuze actie te onderne men, kunnen rekenen op het verzet van de actiegroepen GRAM en RBVI. GRAM staat voor Grenzen Aan De Mest en is in Brabant en België actief. RBVI (Regionale Bestrijding Varkens Invasie) roert zich in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij vol gen de ontwikkelingen op de voet en zullen samen met de brabantse en Zeeuwse Milieu federatie bezwaren indienen bij gemeenten die vergunnin gen willen verlenen. Op Tholen is de Planologiewerkgroep Tholen, onderdeel van de plaatselijke Natuurvereniging, in het geweer gekomen. Daar zijn de varkensbedrijven waar schijnlijk niet meer tegen te houden, maar het streven van de werkgroep is dat aan de bedrijven de hoogste milieu normen worden opgelegd. De gemeenten in Zeeland ko men met een grote voorlich tingscampagne om de mensen in te lichten wat van hen wordt verwacht met het scheiden van afval. Al die aandacht voor Houd het apart. afval biedt een kans voor edu catieve projecten. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), het Zeeuws Biologisch Museum en het Consulentschap Natuur- en Milieuw Educatie (NME) bie den basisscholen binnenkort een cursus over afval aan. De scholen kunnen gebruik maken van werkkisten, proefjes en lesmateriaal. Ook is er een cur sus voor leerkrachten en 'na tuurouders'. Het Consulent schap NME organiseert al ja ren cursussen voor ouders, die het buitenwerk dat onlosmake lijk bij goed natuuronderwijs hoort, begeleiden. Veel scholen zijn enthousiast over de opge leide 'natuurouders'. Voor buurt- en clubhuiswerk bieden de ZMF en NME voorlichtings avonden aan over thuis-com- posteren. Het vouwblad in Wantij geeft veel informatie over na tuurlijk tuinieren met tips voor het nestelen van huiszwalu wen, op natuurlijke wijze mol len verjagen en het verant woord bijvoeren van egels. Aan het woord komt Hetty Beg- heyn-Brinkman. Zij richtte in 1993 de Kring Ecologisch Tui nieren op met het doel met andere tuinbezitters ideeën uit te wisselen over natuurlijk tui nieren en planten. Een tuin hoeft niet groot te zijn om insekten te trekken. Wel van belang zijn beschutting en ge schikte planten. Planten die veel nectar geven zijn aantrek kelijk voor vlinders, bijen en andere insekten. Een tuin met veel afwisseling en een paar grote volgroeide bomen trekt bovendien veel verschillende vogels zoals mezen, merels en lijsters. Een rustig hoekje in de tuin met dicht struikgewas is ideaal voor heggemus, winter koninkje en roodborstje. Verder in de nieuwe Wantij aandacht voor hooilanden, na tuurbescherming, provinciaal milieubeleidsplan, waterbespa ring, het milieustrafrecht, de vervuiling van het Kanaal Gent-Terneuzen, nieuw ver schenen boeken en de zomera- genda. Losse nummers van Wantij zijn verkrijgbaar bij boekhan del 'De Koperen Tuin' of bij het kantoor van de ZMF. Het blad kost 2,50 gulden. MIDDELBURG Vrijdaga vond 1 juli sluit open jongeren centrum Midgard het concert seizoen af met een optreden van Bonecrushin. Deze band, waarvan de leden afkomstig zijn uit Amsterdam en Rotterdam brengt op rap gebaseerde dansmuziek met een breed spectrum zoals hip hop, noiserock en funk. De re freinen worden gezongen. De band bestaat uit Dogman Dog -raps, Mack -raps, MegaDon -bass/gitar/vocals, DJ Mos -scratches/cuts/vocals, Kaka- tunga -drums/percussion, Redski -keyboards/samples/vo- cals en Morbid Norbert -Backup. Tijdens het optreden hebben de bandleden gele regenpakken aan zodat het zweet soms let terlijk van het podium spat. Bonecrushin werd in 1991 op gericht en bracht in januari van dit jaar de eerste single Come Home uit, gevolgd door een tweede Go Dutch in april. Inmiddels ligt er ook een CD in de winkel. De jongens verzorgden vorig jaar een optreden op de Noor derslag in Groningen en in de Ancienne Belgique in Brussel. Naar aanleiding van deze op tredens kan voorzichtig ge sproken worden van een veel belovende vooruitstrevende popband. Het optreden van Bonecrushin begint om 22.00 uur en de entree bedraagt 7,50. MIDDELBURG Van 27 juni tot en met 6 augustus is in de expositieruimte van de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk werk te zien van Ludmila Michailovna Kal maeva. Onder de titel Memory exposeert zij schilderijen, gra fiek en ikonen. Ludmila is geboren in Minsk in Wit Rusland en woont sinds anderhalf jaar in Nederland. Na een studie bij Sergei Kat- kov studeerde zij af in Minsk in vier richtingen van het textiel- ontwerpen. Daarna studeerde zij grafische kunst in Tallinn, aan de Estlandse Kunst Acade mie. Ludmila houdt zich voor namelijk bezig met tekenen, schilderen en textiel ontwer pen. Het bekendste is zij echter van het ontwerpen van posters, die internationale erkenning kregen. De afgelopen twintig jaar heeft zij ongeveer hon derdvijftig filmposters ge maakt. Ludmila heeft al aan veel ex posities deelgenomen en ont ving in 1986 de Medaille van Verdienst van de USSR. EXPOSITIE - In de consistorie van de Kapel van Hooge- lande isvan 7 tot en met 20 juli een expositie te zien van collages van Loes Bredius. In de hal van de Zeeuwse bibliotheek is tot en met 14 juli een tentoonstelling te zien over vrouwen in technische beroepen. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door het Centrum Vakopleiding voor technische en administratieve beroepen in samenwerking met het Zeeuws Netwerk Vrouwen en Meisjes in Techniek. Bij de tentoonstelling wordt ook informatie gegeven over opleidin gen in de techniek. Aan de wanden van het restaurant van de Middelburgse bibliotheek is tot en met 13 augustus werk te zien van Marijke van der Windt uit Roosendaal. Het zijn grote, vanuit het gevoel geschilderde acrylschilderijen op doek. In Atelier Gapinge is tot en met 2 juli werk te zien van amateurkunstenaars. Atelier Gapinge bevindt zich in de Nederlands hervormde kerk aan de Schotsehoek in Gapinge. In Jazz Eetcafe Desafinado aan de Koorkerkstraat in Middel burg is vanaf 1 juli een foto-expositie over diverse jazzmusici ingericht. De foto's zijn gemaakt tijdens het North Sea Jazz Festival en tijdens optredens in Terneuzen en Middelburg. CONCERT - In de Catharinakerk te Zoutelande wordt donderdag 30 juni een zomeravondconcert gegeven door strijkkwartet Het Nehalennia Kwartet. Het kwartet bestaat uit Elly Kopmels -viool, Ellen van Willigen -viool, Jopie van der Ven -cello en Hedda Oosterhout -altviool. Frans Berens -contrabas en Jos Vogel -orgel verlenen ook hun medewer king aan het concert. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Elly kleij-Kleinveld ver zorgt vrijdag 1 juli het middagpauzeconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Vanaf 12.00 uur speelt zij werken van Bach, Couperin, Sweelinck en Mendelssohn. Charles J. de Wolff geeft dinsdag 5 juli een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De Wolff stelde voor dit concert een geheel Frans programma samen. Vanaf 20.00 uur speelt hij werken van Frank, Messiaan, Duruflé en Alain. Van de laatste speelt hij Litanies. JULIANA - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Vrijwilligersplatform in de Maatschappelijke Dienstverlening in Vlissingen een bijdrage gegeven van 2.500,- voor de aanschaf van kantoorinventaris voor het project praktische thuishulp. PRAAT- EN DANSAVOND - Vrijdag 1 juli is er^ in buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen een gezellige praat- en dansavond voor 25-plussers. De bijeen komst begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Buurtver eniging Van Duyvenvoorde verzorgt zaterdag 2 juli een country westemavond in buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Souburg. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt 7,50 (leden 5,-). COC- Dit weekend zijn er in het COC-gebouw aan de Eigenhaardstraat in Middelburg twee activiteiten. Vrijdag 1 juli is er een jongerenavond met muziek en informatie over homosexualiteit. Deze gratis toegankelijke avond begint om 21.00 uur. Zondag is er om 20.00 uur een informatieavond voor nieuwe bargroepvrijwilligers. CARTOUCHE - De band Cartouche treedt vrijdag 8 juli op in danstheater Cosmo in Vlissingen. Cartouche speelt die avond, samen met de twee zangeressen Claudia en Mary, swingende dance-classics. Het optreden begint om 22.00 uur ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps houdt zaterdag 2 juli een rommelmarkt aan Driewegenhof in Middelburg. Vanaf 12 uur zijn er allerhande spulletjes te koop. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan het uniform- en instrumentenfonds. GEVONDEN - Bij het bureau Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, gele zonne- klep, bruine kinderzonnebril, goudkleurige zonnebril, bruine dameszonnebril, rood brille-etui, geel shagetui, lichtblauwe babyslof, lichtblauw damesvest, goudkleurige zonnebril, zwarte oorwarmers, rode bromfietshelm, plastic tasje met twee kindertrainingsjasjes, meetapparatuur, zwarte heren portemonnee, gouden damesring met drie briljantjes, diverse sleutels, leren bal, doublé broche model panter, roodwang schildpad. ACM-SLOTMIDDAG - Het Aktiviteiten Centrum Middel burg sluit donderdag 30 juni het seizoen af met een gezellig heidsmiddag met spel, bingo en de uitreiking van bekers van het biljarten en sjoelen. De bijeenkomst vindt plaats in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat 51 in Middelburg. De aanvang is 13.30. OUDERENZEGELS - De Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg heeft vorige week vrijdag van het comité Zomerze- gels/Ouderzegels een gift ontvangen van 325,-. Het geld komt ten goede aan de klussendienst voor ouderen. TRAMP - De Amerikaanse Soulgroep The Tramps treedt op vrijdag 1 juli op in danstheater Cosmo aan de Voltaweg in Vlissingen. Dit optreden zou eerder plaats vinden op 24 juni, maar kon toen niet doorgaan. Daarom is nu de entree gratis. MINICONCERT - Op donderdag 30 juni vindt in het kader van het Lange Janproject een miniconcert plaatsin de Wandelkerk door Brass Kwintet Onda Middelburg. Aanvang 15.30 uur. COLLECTE - De Joegoslavische club 'Edvard Kardelij' in Vlissingen houdt van 3 tot 6 juli een huis-aan-huis collecte voor de duizenden kinderen in het voormalig Joegoslavië die door het oorlogsgeweld hun familie verloren en dakloos werden. TENNISTOERNOOI - Op tennispark De Veste in Middel burg vindt op de woensdagen 6, 13 en 27 juli en op 3, 10 en 24 augustus het jaarlijkse Arneville-City Runnertoernooi plaats. Het is een open toernooi, ook voor toeristen en recreanten. Deelnamekosten 7,50 p.p. De wedstrijden beginnen steeds om 10.00 uur. BIKE RUN - Op woensdag 6 juli wordt om 19.00 uur de eerste strand en boulevard bike-run gehouden. De start is bij strandpaviljoen Oase. Benodigdheden: fiets en helper om de fiets te bewaken. Kosten 2,50, te betalen voor de start. De Amsterdams/Rotterdamse band Bonecrushin. VLISSINGEN In het kader van een viscampagne van de gezamenlijke gemeentelijke ge zondheidsdiensten (GGD's) in Zeeland en Noord-Brabant vindt op 2 juli op de Oude Markt van 11.30 tot 16.00 uur een ludieke manifestatie plaats. De GGD vindt dat er er meer vis op de dis moet komen, dat is goed voor hart en bloed vaten. Visdetaillisten Janssen, Jaspers en De Muijnck werken mee aan de manifestatie. De opening wordt verricht door provinciaal gedeputeerde Brui- nooge, GGD-direeteur Slenter en de mascotte van de manifes tatie, Lau de Kabeljauw. In een marktkraam wordt het hele assortiment noordzeevis uitgestald, waarbij een keur meester van de visafslag uit IJmuiden uitleg geeft en het fileren van vis gedemonstreerd wordt. Ook kunnen de bezoe kers informatie krijgen over voedingsgewoonten en vetge- bruik. Een diëtiste is aanwezig om vragen te beantwoorden. Verder wordt aan het bereiden van vis aandacht besteed. Speciaal voor de campagne is een elektronisch visspel ont wikkeld, waarbij de deelne mers hun kennis over de ver schillende soorten vis in de fct Noordzee kunnen testen. Voor jongere kinderen is er een hen- gelspel. En hoewel het met vis niet veel te maken heeft - zij het dat de oorsprong ligt in de visetende natie Japan - is er voor zangliefhebbers de moge lijkheid om zich uit te leven bij een karaokeshow. In de binnenhaven ligt de 'Koningin Juliana', het oplei dingsschip voor de visserij. Wie het schip bezoekt, kan kennis maken met allerlei soorten vis tuig. WESTKAPELLE - De eredivi sieclub Willem II uit Tilburg met technisch directeur Jan Reker, komt van 6 tot en met 13 juli naar Westkapelle op trainingskamp. Op donderdag 7 juli speelt Wil lem II een oefenwedstrijd tegen het Nederlands Uefa Elftal op het sportterrein van Noorman nen. Aanvang 19.00 uur. Het Nederlands Uefa Elftal bereidt zich voor op de Europese Kam pioenschappen.

Scheldebode | 1994 | | pagina 11