WÊÊËÊ Leerlingen Dansschool Janvier eindigden hoog in wedstrijden Het Normandië van Nederland Een avondje Overzichtstentoonstelling 'En Passant' in Grote Kerk Klassement A-amateurs Gratis koffie met gebak voor vaders op het Scheldeplein Multi-Vlaai in Middelburg Voormalig actieschip maakt tocht langs de Noordzeekust, Wadden en IJsselmeer Jeugd start in wielerwedstrijd Schaak-Snooker SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUNI 1994 Slagerij Verboom Koffiehuis Aan de ketting Andere acties Voorlichting Tentoonstelling over invasie Walcheren Tasje 323 Greenpeaceschip Sirius in Zeeland MIDDELBURG Deze zomer maakt het Green- peace-sterschip Sirius net als vorig jaar een tocht langs de Noordzeekust, het IJsselmeer en de Wadden. Op 21 en 22 juni meert de Sirius af aan de Loskade in Middelburg en van 1 tot en met 4 juli in Vlissingen Tussen 10.00 en 16.30 uur kunnen bezoekers aan boord. Voor acties is de Sirius te oud en zo verwon derlijk is dat niet. Ze werd gebouwd in 1950. De zusterschepen van de Sirius zijn jaren geleden al uit de vaart genomen. Korte tochten kan het schip nog wel aan en daarom heeft het schip nu een voorlich- tersfunctie. Nu is het mogelijk om te zien hoe het leven op een Greenpeaceschip eraan toegaat. De Sirius is voor de meeste Nederlanders geen onbekende, omdat ze tussen alle activitei ten door geregeld haar thuisha ven Amsterdam aandoet. De naam van het schip - die Greenpeace handhaafde, de andere schepen zijn alle her doopt - verwijst naar de Hondsster, de helderste ster van de hemel. Als het eerste Greenpeace schip, de Rainbow Warrior in 1981 naar Newfoundland in Canada, vertrekt voor acties tegen de zeehondenjacht, zoekt Greenpeace een nieuw schip voor het campagnewerk in Eu ropa. Dat wordt de in 1950 gebouwde Sirius, een loodsboot van 46 meter lang en ruim 8 meter breed, die een snelheid van 13 knopen kan ontwikke len. Met behulp van vele vrijwilli gers lukt het de loodsboot in slechts 10 weken te transfor meren tot een echt Green- Bij de VW-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Van ma. tot en met za van 9 to 17 uur kunt u bij het VVV een voucher kopen waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangs kaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 9-7 It mega house party (Energiehal); 20-8 Rave World; 20,21-9 Roxette; 27-9 Joe Cocker; 28-9 Patrick Bruel; 1-10 Santana; 10-10 André Hazes; 2-12 Chris de Burgh; AMSTERDAM t/m 28-8 '94 Cy rano; 12-6 Byrds; DIVERSEN 22-6 Mega Music Rock Experience (Aerosmith, Sass Jordan); 2-7 Beachpop, Burghsluis (Radio's, Herman Brood, 2 Unlimi ted); 6-7 Woiftad festival (Peter Gabriël, Galliano); 8 t/m 10-7 North Sea Jazz Festival, Den Haag; 15-7 Eros Ramazotti, Eindhoven; 16/17-7 Belgium Rhythm 'n Blues Festival, Peer; 30-7 Bryan Adams, Nijmegen; 18 t/m 21-8 Flevo To taal, terrein Walibi-Flevo; 26 t/m 28-8 A campingflight to lowlands paradise, Biddinghuizen; 26 t/m 28-9 Formule I Grand Prix, België; 2-9 Pink Floyd, Werchter België; 3-9 Taptoe Breda (w 13-07); Topslagerij Verboom uit de Scheldestraat in Vlissingen is weer eens in de prijzen geval len. Tijdens wedstrijden in Utrecht kreeg hij een gouden medaille en een beker voor zijn kookworstsoorten, een zilveren medaille voor boerenachter- ham en een zilveren medaille voor berliner. Voor het feit dat hij al meer dan 25 jaar een topslagerij runt kreeg Verboom een gouden speld Het Middelburgs Koffiehuis aan de Langeviele in Middel burg is vanaf Pinksteren ook 's avonds geopend als koffiehuis en restaurant. Bij het Koffie huis kun je ook in de tuin zitten. peace-actieschip. Ook bij latere reparaties en verbeteringen zijn vrijwilligers van onschat bare waarde. In 1985 krijgt de Sirius een nieuwe kraan, die rubberboten snel in en uit het water kan takelen. In 1986 wordt een sa- telietcommunicatiesysteem geïnstalleerd, zodat de beman- nning snel in contact kan ko men met Greenpeace-kantoren overal ter wereld. Het is zomer als de Sirius in 1981 de Amsterdam haven ver laat voor haar eerste campag ne: een actie tegen het Britse dumpschip Gem, dat op weg is om radioactief afval te storten in de Atlantische Oceaan. In de jaren, die volgen, is de Sirius op vele plaatsen in Europa ac tief: in Scandinavië en Frank rijk tegen het transport van atoomafval, in Noorwegen te gen de zeehondenjacht. In 1985 is Greenpeace op de Westerschelde om te proteste ren tegen het dumpen van che misch afval. Na opzienbarende acties tegen de dumpschepen Falco en Wadsy Tanker wordt de Sirius door de eigenaren van de dumpschepen in de haven van Antwerpen aan de ketting gelegd. De rechter beslist dat de acties van Greenpreace vallen onder het recht op vrije meningsui ting. In afwachting van een definitief oordeel van de rech ter over de schadeclaim, die de rederijen van de dumpschepen hebben ingediend, besluit Greenpeace, van alle kanten gesteund, de Sirius te laten ontsnappen. Het schip is im mers onmisbaar bij het cam pagnewerk! Op een vroege zon dagochtend in juni 1985 ont snapt de Sirius na twee maan den uit de Antwerpse haven. Bemanningsleden hebben in het holst van de nacht de mast van het schip afgezaagd, zodat de lage bruggen in het Rijn- Scheldekanaal geen probleem meer zijn. De Belgische minister van volksgezondheid en leefmilieu kondigt aan de lozingen na 1989 te zullen verbieden. Vanaf 1986 bezoekt de Sirius vrijwel elk jaar het Middel landse Zee-gebied, waar ze ac tie voert tegen de chemische vervuiling van 's werelds grootste binnenzee, de overbe- vissing en het gebruik van drijfnetten. Dit zijn zeer lange netten die vlak onder het wa teroppervlak drijven en vrijwel onzichtbaar zijn. Behalve vis, raken jaarlijks onbedoeld vele duizenden zeeschildpadden, dolfijnen en zelfs vogels in deze netten verstrikt en sterven een langzame dood. Ook is de Sirius op de Ierse Zee (de meest radioactieve zee ter wereld) voor een krachtig pro test tegen de beruchte opwer kingsfabriek in het Britse Sel- lafield. Als gevolg van deze acties belanden in 1987 en 1988 twee Nederlandse actie voerders in een Engelse cel. De Sirius is niet alleen een GOES - In de Grote Kerk te Goes is tot en met zaterdag 25 juni de overzichtsexpositie te zien van de vier beeldende kunstenaars die deelnamen aan het project Goes En Passant. Het betreft werken van Ilse van Loo - Remijn, Jack Willemsen, Ronald Debbaut en Margreet Leijdekker. Een deel van de schilderijen en sculpturen van hun hand werden eerder ge toond in diverse etalages in de Goese binnenstad. In de Maria Magdalenakerk zijn ook andere werken van deze kunstenaars te zien. De toegang is vrij en de ope ningstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur; donderdag tot 21.00 uur. "y». T?"' j:-r- m nu Jjjf - Het Greenpeaceschip Srius actieschip: van IJsland tot Ita lië maken duizenden mensen op voorlichtingsdagen kennis met het schip. De tocht, die de Sirius vorig jaar maakte bleek een enorm succes. Ruim 26.000 mensen bezochten het schip en waren enthousiast. Om die re alen heeft Greenpeace besloten het publiek opnieuw in de gele genheid te stellen een bezoek te brengen aan de Sirius. Volgende week dinsdag en woensdag ligt de Sirius aan de Loskade in Middelburg. Van 1 tot 4 juli, tijdens Sail 1994 meert het schip af in de Vlis- singse haven. Van 10.00 tot 16.30 uur kan iedereen een kijkje aan boord van het schip nemen. De toegang is gratis en voor scholieren is er een infor matieve folder over het leven aan boord van de Sirius. GOES - De wielercomitees van Lewedorp, Yerseke, Kwaden- damme, Kruiningen en Kortge- ne hebben ook dit jaar weer een overkoepelend klassement ingesteld voor hun wedstrijden in de categorie amateurs-A. Jo- han van Schaik uit Oost-Sou burg staat daarin op een zesde plaats. Na drie wedstrijden luidt de stand in dit Bevelanden-klas- sement: 1. Peter Mol (Kapelle) 26 punten; 2. Patrick van Pas- sel (Sluiskil) 19; 3. Francois Franse (Kwadendamme) 16; 4. Jos Schipper (Hansweert) en Peter Hoondert (Goes) 14; 6. Johan van Schaik (Oost-Sou burg) 13; 7. Wilfred Geijs (Kwadendamme) 10; 8. Mario van Vlimmeren (Hoeven) en Stuart Bowering (Engeland) 9; 10. Erwin van Loo (Ouwer- kerk) 8. FOTO GREENPEACE/MACLEOD MIDDELBURG Ook dit seizoen zijn leerlingen van dansschool Janvier weer hoog geëindigd bij regionale en lan delijke danswedstrijden. In Bosbad Hoeve werd een regio nale danscompetitie gehouden, de leerlingen van Janvier be haalden de volgende ereplaat- Hoofdklasse ballroom. Ie plaats en kampioen van Zuid- West Nederland André en Dia na Zoetewij (Goes). 5e klasse A ballroom. 2. Ferry de Boer en Lotte Verhoef (Zie- rikzee). 4e klasse A ballroon. 6. Guido van der Elzen en Judith Mulder (Goes). 3e klasse ballroomdansen. 4. Ramon Filius en Tamara de Kraker (Middelburg); 8. Freek van Tiggelen en Wendy Lutz (Middelburg); 11. Corné Snoep en Mandy Lockefeir (Middel burg). 2e klasse A ballroom. 4. Jos Elstgeest en Rebecca Veugelers (Middelburg). 5e klasse A latin. 4. Ferry de Boer en Lotte Verhoef. 4e klasse a latin. 5. Guido van der Elzen en Judith Mulder. 3e klaase B latin. 5. Corné Snoep en Mandy Lockefeir. 3e klaase A latin. 1. Freek Tiggelman en Wendy Lutz; 2. Ramon Filius en Tamara de Kraker. VLISSINGEN De winke liers van het Scheldeplein voe ren actie in verband met Va derdag. Alle vaders van Zeeland wordt een gratis kopje koffie met ge bak aangeboden door de Cof- feeclub, La Boca en Het Hartje van Vlissingen. De actie is gel dig tussen 9 en 11 uur. De moeders kunnen in die tijd voordelig vaderdagkadootjes kopen. Tijdens de zogenaamde 'vroege vogel actie' bieden de winkeliers aan het Schelde plein kun artikelen tegen scherpe prijzen aan. RILLAND - Onder auspiciën van de Brabantse Wielerbond worden op zaterdag 2 juli wie lerwedstrijden gehouden voor de jeugd op een parcours in Rilland-Bath. Voor verdere inlichtingen kan telefonisch contact worden opgenomen met het volgende nummer: 01135-2172. 2e klasse B latin. 2. Jos Eist- geest en Rebecca Vleugelers. Bij de landelijk danswedstrij den die onder auspiciën van de Nederlandse Danssport Orga nisatie in Den Haag werden gehouden eindigden leerlingen van Dansschool Janvier even eens op ereplaatsen. Ballroom Nieuwelingen B klas se. Ie plaats en kampioen van Nederland Laurens Perk en Tamara Zandbergen uit Mid delburg. Ballroom Nieuwelingen A klas-, se. 2. Guido van der Elzen en Judith Mulder. Amateurs 4e klasse. 5. Ferry de Boer en Lotte Verhoef, amateurs 2e klasse. 9. André en Diana Zoeteweij. Latin Nieuwelingen B klasse. 4. Laurens Perk en Tamara Zandbergen. Latin Nieuwelingen A klasse. 2. Guido van der Elzen en Judith Mulder. Amateurs Latin 4e klasse. 4. Ferry de Boer en Lotte Ver hoef. Ook bij de wedstrijden voor volwassenen werd hoog ge scoord. 3e klasse. 1. Jan Zwart en Ma rina van der Werff (Middel burg). Ie klasse. 2. Peter en Christien Janse (Goes). Hoofdklasse en kampioen van Zuid-West Nederland Koos en Ria van den Boogaard (Middel burg); 2. Arjan Harman en Wil- ma van de Kasteele (Zierikzee); 3. Ton en Marjolein van de Luytgaarden (Goes). DONDERDAG 16 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Politieke con sumententest, vragen aan politici over hun vakgebied. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Vragen staat vrij, luisteraars bellen rechtstreeks met deskundigen. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03 Nieuws en actuali teiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35 Zegt u 't maar, luis teraars reageren op een actueel pro gramma. 17.55-18.00 De Agenda. VRIJDAG 17 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Straatrumoer, straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn be stuur. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Uit, uitgaanstips voor het weekeinde. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actuali teit. Vandaag met Joan van Dijk- Sturm, Ria Geluk en Ton Verbree. ZATERDAG 18 JUNI 10.03-18.00 'Dag-Week!' Program ma voor de vrije zaterdag met het het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tips van de chef/kok en muziek. 14.03-18.00 Omroep Zee land Sport, uitslagen, reportages en commentaren. ZONDAG 19 JUNI 10.03-11.00 'Die 's nog van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag: De heer De Hullu uit Retranchement. 11.03-13.00: 'De Schoone Waardin', Cultureel zondagmagazine met een centrale gast, de literaire rubriek van Lo van Driel, Zeeuwen in den vreem de en de klassieke platenkeus van Herman Goetheer. 13.32-14.00; 14.25-14.30; 15.25-15.30; 16.25-16.30; en 17.05-18.00 uur Om roep Zeeland Sport. MAANDAG 20 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie en om 7.25 weekendoverzicht sport. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 De column 'Bob en Co'. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. .12.34 Wegwies. 12.43 Reportage, vraagge sprek. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Sportmeneer, het diepe re wezen van de sport. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal Nieuwsoverzicht. 17.35 De Zeeuwse Tijdmachine. Vandaag: Slaven in Mid delburg. 17.55-18.00 De Agenda. DINSDAG 21 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Actualiteiten- kwis. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provin cie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Gefeliciteerd! Verzoekplaten en ge lukwensen. 17.05 Nieuws en actuali teiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35 Vogels, vissen en Piet Smeerpoets, programma over natuur en milieu. 17.55-18.00 De Agenda. WOENSDAG 22 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Gedane Za ken, over oud nieuws en hoe het afliep. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Zeeuwse Streken, programma over typisch Zeeuwse zaken. 12.55 De Agenda. 16.03 Het Kanaal door Zeeland, over kunst en cultuur in de provincie. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Eutebeute, programma over verhalen in Zeeland. 17.55 De Agen da. MIDDELBURG Een Zeeuwse bolus is een tractatie, maar een Limburgse vlaai valt op z'n tijd ook niet te versma den. Voortaan hoeft u geen lange reis meer te ondernemen om te genieten van deze Lim burgse specialiteit, maar kunt u gewoon even langs Multi- Vlaai aan de Lange Viele 25, die op 16 juni zijn deuren opent. Omdat het van 16 tot en met 18 juni braderie is, zijn er die dagen bovendien feestelijke openingsaanbiedingen. Bij Multi-Vlaai kunt u terecht voor meer dan twintig soorten echte Limburgse vlaaien, die dagelijks ovenvers worden aangeleverd uit Sevenum bij Venlo in het hart van Limburg. Wie een hele vlaai wat veel van het goede vindt, kan een halve vlaai of een vlaaipunt nemen. Ook diabetici kunnen er volop vlaaien naar hun keuze vinden. En viert u een jubileum of is uw club kampioen geworden, dan levert Multi-Vlaai de vlaaien graag bij u thuis, op uw kantoor of bij de vereniging. Tijdens de braderie kunt u bovendien nog meedoen met de wedstrijd 'Raad het gewicht onze Reuzevlaai', waarmee u een geheel verzorgd weekend naar Maastricht kunt winnen. Het is dus alleszins de moeite waard om tussen 16 en 19 juni eens binnen te lopen bij Multi- Vlaai en onder het genot van een kopje koffie of thee een punt vlaai te proberen. OOST-SOUBURG Voor de derde keer vindt op zaterdag 18 juni het Schaak-Snooker Masters toernooi plaats, geor ganiseerd door de Schaakclub Souburg. Naar verwachting doen dit jaar 24 teams mee. Het is een 5-rondig Zwitsers Toernooi, waarbij in elke ronde een half uur geschaaktien een half uur gesnookerd wordt in teams van twee tegert twee. Het toernooi mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. Deden het eerste jaar 12 teams mee, vorig jaar waren dat er 20 en dit jaar verwacht Frank van Boven, een van de organisato ren, dat het maximum van 24 teams gehaald wordt. Onder de deelnemende teams bevinden zich in ieder geval de kampioe nen van vorig jaar, Bart West- strate en Stephan Petemotte uit Krommenie. Waarschijnlijk doen ook een aantal Belgische teams mee. Het Masters toer nooi wordt gehouden in café- brassserie Karolingen Burcht aan de Vlissingsestraat Het toernooi begint om 10.45 uur en duurt tot circa 17.30 uur. ROMMELMARKT SCHELDEGALM - In de muziektuin voor het verenigingsgebouw aan de Boomdijk in Hansweert houdt de muziekvereniging Scheldegalm zaterdag 18 juni tussen 10.00 en 14.00 uur een rommelmarkt. Er zijn kramen met boeken, huishoudelijke spullen en grote artikelen. Op het terras kunnen de bezoekers zich te goed doen aan koffie, frisdrank, een versnapering of iets hartigd van de barbecue. Er worden ook pannekoeken gebakken. Belangstelling voor de overzichtstentoonstelling in de Grote Kerk te Goes. FOTO PETER HULS DOMBURG De herdenking van de invasie van de geallieer den in Normandië, vijftig jaar geleden, is twee weken geleden op grootse wijze herdacht. In middels maakt Walcheren zich op om begin november de vete ranen die Walcheren bevrijd den -velen van hen waren er in Normandië ook bij- een pas send welkom te bereiden. In de luwte van beide herdenkingen is van 17 tot en met 27 juni een tentoonstelling over de invasie op Walcheren te zien in De Parel aan de Babelweg. De intitiatiefnemers, Ron de Bruyne uit Vlissingen en John Daane en kees Sanderse uit Middelburg, hebben elkaar ge vonden in een gemeenschappe- like interesse: het verzamelen van oorlogsmateriaal dat tus sen 1940 en 1946 op Walcheren gebruikt werd. Dat zijn uiter aard wapens en uniformen, maar ook voorwerpen zals veldtelefoons, zandzakken en zelfs een complete veldkeuken. Bij John Daane is de interesse ontstaan tijdens de geschiede nisles op de lagere school. Het begon met het verzamelen van granaten en kogelhuzen, maar inmiddels heeft hij thuis twee kamers vol spullen en maakt hij dankbaar gebruik van op slagruimte bij familie en vrien den. Op een dergelijke wijze verging het De Bruyne en San derse. „Je begint je ervoor te interesseren, je verdiept je erin en je wilt steeds meer te weten komen", zegt Daane. Van het een komt het ander. Voor Daane is het inmiddels de ze vende keer dat hij een tentoon stelling organiseert. De belang stelling is iedere keer overwel digend. Niet alleen Walche- renaren die de oorlog hebben meegemaakt komen er op af, ook veel Duitsers. De organisa toren hebben ontdekt dat de tentoonstellingen bij veel men sen emoties oproepen.. „Oudere mensen herkennen zichelf of familie op foto's en dan komen de herinneringenweer boven. Duitsers, die hier vijfitg jaar geleden gelegerd waren en nu hier op vakantie komen, praten voor het eerst met kinderen en kleinkinderen over hun erva ringen. Het is voor velen zeer schokkend, maar negatieve reacties levert het nooit op." Omdat Walcheren aan het ein de van de oorlog onder water heeft gestaan, is veel materiaal verloren gegaan. Om de verza meling van voorwerpen die op Walcheren gebruikt zijn toch zo compleet mogelijk te maken, reizen Daane en Sanderse re gelmatig naar Frankrijk. „We pluizen archieven na en vinden zo de plaatsen waar een sterke verdediging was. Door de ver stedelijking is er natuurlijk al veel verloren gegaan, maar och zijn er nog heel wat 'vergeten' plaatsen, zoals oude tunnels die als wapendepot hebben ge diend", zegt Sanderse. Daane vult aan: „En je staat er ver baasd over, hoeveel mensen nog bewaard hebben. Ter illustratie laat hij een le- gertasje zien, dat hij eens van mensen uit Dishoek kreeg. „Kijk, op het merkje is nog duidelijk de naam Heinrich Höfel te lezen. Die naam kwam ik vervolgens tegen op een lijst van gesneuvelden bij Dishoek. En hier is een foto van dezelfde Höfel, die kreeg ik weer van mensen waar hij in de oorlog vaak kwam." Zo kreeg hij ook een keer twee complete unifor men. „De boer van wie ik ze kreeg had er meer gehad, maar ,die had hij vlak na de oorlog, toen kleding schaars was, een verf bad je gegeven en zelf afge dragen. De reden waarom deze twee uniformen nog zo keurig in de kast hingen, was dat ze niet in zijn maat waren." Niet alleen Nederlanders leveren materiaal aan, van een Duitse oud-militair kreeg Daane on langs een film met daarop scè nes van Duitse soldaten die zitten te vissen in een tank gracht bij Koudekerke. „Ik kreeg zijn adres van een boer met een mini-camping hier op Walcheren .Daar komt deze Duitser vaak kamperen." Een oorlogsmuseum. Dat is Het leven in een bunker in oorlogstijd in beeld gebracht. de toekomstdroom van de ver zamelaars. De gemeente Valke- nisse ziet wel iets in zo'n mu seum, ook omdat daar een aan tal bunkers, onderdeel van de Atlantikwall, bewaard zijn ge bleven. De Bruyne, Daane en Sanderse zijn ervan overtuigd- dat zo'n museum eens werke lijkheid wordt. Het voordeel is bovendien dat ze zelf weer meer ruimte krijgen om hun verzamelingen uit te breiden. Aan stoppen denken zij nog lang niet, want er ligt nog een schat aan historie op Walche ren.. Kees Sanderse: „Er heeft hiereen hele zware verdedi gingslinie gelegen en er is zwaar gevochten. Er zijn maar twee invasies geweest aan het Westelijk front, die in Norman dië en hier op Walcheren. Daar komt bij dat hier een heel ei land onder water is gezet om de verdediging van de vijand te verzwakken, naar mijn weten is dat nooit ergens anders ge beurd." En lachend: „Zolang ik geld en ruimte heb, ga ik door met mijn hobby." Op de tentoosntelling in de Parel is een bosscène met com mando's te zien, een Duitse veldkeuken en een gedeeltelij ke bunkerinrichting. Er zijn ook foto's te zien uit de collec tie van J. den Hollander en H. Sakkers en van diverse parti culieren. De tentoonstelling is dgelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Volwassenen betalen 2,50 gulden entree en kinderen tot en met 12 jaar 1,50 gulden. i

Scheldebode | 1994 | | pagina 23