Gevangen in het Zeeuwse licht Wolfclan Sister in de Walk-lnn Hogeschool Zeeland beqint avond-HTS Uitvoering door leerlingen Zeeuwse Muziekschool De Scheldestraatpuzzel Maaike de Wilde verzorgt excursie rond het kasteel van Westhove SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUNI 1994 315 Noormannen Heemtuin Geestverschijning Overnachtingen Expositie over de fotografie in Middelburg 'Rondje Overkant' Een wandeling door het verleden OOSTKAPELLE"Westhove is een vermakelijke en aangename plaats waar alles bij uitstek net en sierlijk is. Het huis met zijn fraaie kamers, rijkelijk voorzien van ledikanten, bedden, tin en lijnwaad, omringd met schoone wandelingen. Zeer geschikt om een vorst te ontvangen", schreef de bisschop van Middelburg Nicolaas de Castro in de 16e eeuw over het buitenverblijf Westhove. Hoe weinig hebben zijn woorden aan kracht verloren wanneer men anno 1994 de 'lusthof' Westhove aanschouwt te midden van het groene lover. En voor wie het allemaal eens van dichtbij wil bekijken zijn er deze zomer vijf rondleidingen met een gids die van alles weet te vertellen. Westhove is een plaats waar je in de ban raakt van spookach tige gedaanten, vorstelijke per sonen, vechtende watergeuzen, voorname edelen, machtige ab ten en verbazingwekkende na tuurverschijnselen. Westhove borrelt van geschiedenis maar bruist ook nog immer van le ven. De 'Rondleiding Kasteel West hove en Orangerie' breidt dit heden en verleden op een inte ressante manier aan elkaar. Het blijkt dat Westove inder daad een plaats is voor 'schoone wandelingen'. De ex cursie is een initiatief van het het Zeeuws Biologisch Mu seum, in samenwerking met Staatsbosbeheer en NJHC-her- berg Kasteel Westhove. Hoewel men niet veel verder dan 200 meter van het Kasteel wegdwaalt, is er genoeg stof voor een anderhalf uur duren de wandeling. Zelfs wie het gebied kent wacht enkele we tenswaardige verrassingen. Gids Maaike de Wilde weet het gebied om te toveren tot de zelfde vermakelijke en aange name plaats die het volgens de abt vier eeuwen geleden ook al was. Westhove leent zich er ook voor. Onderdeel van de Manteling tussen Domburg en Vrouwenpolder, geflankeerd door de andere buitens Hoog duin en Berkenbosch, vormt het een natuurlijke beschutting tussen zee en akkers. De Manteling werd ooit aange legd als windsingel tegen het stuifzand of de heftige stormen en om het verschuivende duin zand vast te houden om zo doende een einde te maken aan de regelmatige doorbraken van de zee. Ondertussen is het be schermd "natuurgebied met een unieke combinatie van duinen en loofbossen. De bomen heb ben er door de immer waaiende zoutige wind grillige vormen aangenomen. De eerste schriftelijke bevesti ging van bewoning dateert van 1277, maar getuige de vele op gravingen langs de kust woon den er in de 9e eeuw al mensen. Daarom vermoeden sommigen dat Kasteel Westhove ooit een vesting was tegen de invallen van de Noormannen. Andere bronnen daarentegen zeggen dat er op de plaats van het huidige kasteel een houten boerderij heeft gestaan op een heuvel, die bescherming moest bieden tegen de stormvloeden en een veilige schuilplaats bood tegen de vijand. De rondleiding begint achter de orangerie, dat nu het Zeeuws Biologisch Museum herbergt. Het is het enige natuurhistori sche museum in Zeeland, met zowel vaste als wisselende ten toonstellingen. Voor scholen zijn er uitgebreide educatieve voorzieningen. Achter het mu seum ligt de heemtuin in een nogal verwaarloosde toestand. Volgens Maaike de Wilde is dat binnenkort voorbij. In een ge faseerde aanpak moet de heem tuin uitgroeien tot een nieuwe trekpleister, met diverse ty pisch Zeeuwse landschapsele menten, zoals een mini-vlied berg, met een vlinderprieel met bijbehorende planten en vele inheemse bomen en planten. Het is niet de enige verande ring die het gebied ondergaat. Het museum wordt momenteel verbouwd en aanzienlijk ver groot, de natuur in het hele gebied zal worden hersteld in de Engelse landschapsstijl, de parkeerplaats aan de Duin- vlietweg verdwijnt naar de grote weg en de grachten zul len worden uitgediept. Reden te meer om Westhove nog in zijn huidige gedaante te leren kennen. "Van hieruit", zegt Maaike wanneer we achter het museum zijn aangekomen, "heb je een mooi uitzicht op het gebouw. De toenmalige ei genaar ..van het kasteel, Mr. Johan Adriaan van de Perre liet het als orangerie en tevens als koetshuis en paardestal bouwen. Een orangerie is een overwin teringsplaats voor exotische planten. Die namen de rijke families, waartoe de Van de Perres zeker behoorden, vroe ger uit verre landen mee. Het gebouw lijkt op het Van de> Perre-huis in Middelburg, de huidige rechtbank. Van de Perre was trouwens een zeer interessante figuur, een wetenschapper en kunstlief hebber. Hij richtte zelfs een Natuurkundig gezelschap voor dames op en moet dus zeer geëmancipeerd zijn geweest. Hij was zowel geleerd, gelovig als vooruitstrevend, een voor die tijd ongewone combinatie. Dat boeit mij enorm. Hij heeft veel voor Westhove betekend." Boven de takken steekt de to ren uit van Kasteel Westhove. "Daar", vertelt Maaike, "zweeft morgennacht een witte gedaante rond. Het is de geest verschijning van een slachtof fer van de brand in 879 die in de nacht van 16 op 17 juni van dat jaar Westhove verwoestte. Om middernacht heft zij een zachte klaagzang aan." We lo pen het bos in tegenover het museum en komen bij wat Maaike noemt het Elzerondje, een stukje open grasveld, om zoomd door bomen die precies een ronde vormen. "Vroeger noemden ze dit ook wel het 'gebed zonder einde'. Een toe passelijke naam als je bedenkt dat de monniken hier eeuwen hebben rondgelopen. Tussen de bomen staan brandnetels die de monniken vroeger gebruik ten voor zelfkastijding. De ge broken brandhaartjes scheiden een soort zuur af dat op de huid brandt. Wanneer je naar boven kijkt zie je dat de bomen hier geen toppen hebben. Dat komt om dat in de oorlog de Duitsers van die toppen de zogenaamde Rommelasperges maakten, sta ketsels die in het land werden geplaatst zodat vliegtuigen niet konden landen." Iets verderop ligt het eiland, een door grachten omsloten ge deelte. Ontstaan in de tijd dat een andere bewoner van West hove, de heer Slicher de bui tenplaats omvormde in de En gelse landschapsstijl. Op het eiland staat een oude tamme kastanje met een draaiing in de stam die ontstaat wanneer de boom meer dan 100 jaar wordt. Even verderop staan we bij het Romeinse bruggetje, zo ge noemd omdat het in die stijl nagebouwd is. "Volgens het verhaal", zegt Maaike, "moest het bruggetje zo echt lijken dat het meteen na de bouw is inge stort. In de oorlog werd het verwoest en weer opgebouwd. De huidige scheuren zijn ont staan door uitdroging. Ik wijs de menesen altijd op de gele korstmossen op de' brug, een symbiose tussen schimmel en alg. Vroeger noemde men het 'vuulte'. Tussen de stenen van de brug zitten geglazuurde ste nen, tegenwoordig heel mooi maar een poosje geleden heet ten die nog misbaksels." Via het lindelaantje slenteren we terug naar Kasteel Westho ve. Hier ontstond een tweede legende. Maaike:"De jager die in dienst was van Van de Perre miste elke keer wat van het daar opgetaste brandhout, hoe wel er weinig gestookt werd. Op een nacht hield hij de wacht toen er een witte ge daante aankwam. De jager richtte zijn geweer en riep de gestalte toe. 'Niet schieten', zei deze, 'ik ben de slager van het dorp'. Het raadsel was opgelost maar sindsdien heette het de legende van de Witte Wuven." Kasteel Westhove is momenteel een jeugdherberg. Het heeft niet meer het weelderige interi eur van tin en lijnwaad, maar is nog steeds rijkelijk voorzien van bedden. Westhove kent een roemruchte geschiedenis. Het is een van de weinige kastelen en ridderhofsteden in Zeeland die machtsstrijd, vuurzeeën, woeste winden en ruige golven heeft doorstaan. Het was er in de middeleeuwen al een komen en gaan van mensen, ook vor stelijke personen als Karei de Stoute, Philips de Schone en Keizer Karei V. Ooit was het veel groter dan het nu is. In 1572, na eeuwen in bezit te zijn geweest van de abten van Mid delburg als lusthof, werd het door de watergeuzen o.l.v. de Groningse edelman Barthold Entens van Mentheda op de Spaanse troepen veroverd en in brand gestoken. Om de oorlog te kunnen bekostigen werd het door de Staat weer verkocht aan particuliere eigenaren, die het langzamerhand opknapten. Ook daarna is er nog veel ge beurd. De eeuwenoude lindeboom op het voorplein, naar schatting meer dan 500 jaar oud, heeft het waarschijnlijk allemaal aanschouwd en meegemaakt. Die last was hem te zwaar, zodat de boom door een boom chirurg moest worden opgeka lefaterd. Onder het bladerdak vindt men plaats om de historie Al wandelend door het bos van Westhove kom je langs het Roemeinse bruggetje. foto harry de lange nog eens rustig te overdenken, rentrans van het ten met een bezoek aan het kosten 5,- voor volwassenen en En te genieten van een bijzon- kasteel,vanwaar men een schit- museum. De wandelingen vin- 3,- voor kinderen. Van te voren dere wandeling met gids Maai- terend uitzicht heeft over de den plaats op 22 juni, 13 juli, 3 aanmelden bij het Zeeuws Bio- ke de Wilde, die de liefhebbers omgeving en de zee. en 24 augustus en 14 septem- logisch Museum, telefoonnum- ook nog meetroont naar de to- De rondleiding wordt afgeslo- ber. Aanvang is 14.00 en de mer 01188-2620. MIDDELBURG - Van 17 juni tot en met 13 augustus is in het souterrain van de Zeeuwse Bi bliotheek de tentoonstelling In Zeeuws licht gevangen te zien. In deze expositie wordt de vroege fotografie (1842-1870), met name die in Middelburg, belicht. Bronnenonderzoek heeft aangetoond dat het oudste commerciële foto-ate lier van Nederland in 1842 in Middelburg werd geopend. In dat jaar adverteerde de Mid delburger H.D. Erdegaingh in de Middelburgse Courant met zijn portretstudio aan huis. Hiermee is aangetoond dat de opwinding die in Frankrijk ontstond na het openbaar ma ken in januari 1839 van de principes van de uitvinding van Nièpce uit 1826, die door Daguerre in de jaren dertig verder werden ontwikkeld tot een exploitabel procédé, ook in Nederland werd gevoeld èn ge volgd. Reizende daguerreoty pisten hebben hieraan bijge dragen, ook in de Zeeuwse hoofdstad, waar fotografen van naam regelmatig gelegenheid boden tot het laten maken van portretten. De ontwikkeling naar het ge bruik van glasnegatieven en de afdrukken op papier komen ui teraard in de tentoonstelling ook aan de orde. De daguerréo typie was snel in Middelburg In 1870 maakte fotograaf Verburg deze foto van de kraan op het- Damplein. foto: gemeente archief middelburg ingeburgerd, maar werd uiterst langzaam door de nieuwe tech niek verdrongen. De vooraan staande fotograaf H.H. Roelse bleef zijn clientèle nog lang bedienen van daguerreotype- portretten. Relatief duur, maar de klantenkring kon en wilde het zich permitteren. Rond 1860 breekt ook in Mid delburg de fotografie naar bre dere lagen van de bevolking door. De stereofotografie heeft veel aan deze popularisering bijgedragen. Dit fenomeen maakte het mogelijk driedi mensionale beelden te zien, waar in feite toch van het plat te vlak sprake was. J.C. Poleij begint zelfs een stereofotover- huur: opnamen van andere lan den en steden, alsmede eroti sche plaatjes zijn zeer gewild. Midden jaren zestig openen meerdere ondernemende foto grafen een atelier en zo rond 1870 is de fotografie de kinder schoenen ontgroeid. De tentoonstelling wordt bege leid door een fraai uitgegeven boekje in de reeks Zeeuwse Katernen. Adri Verburg en Jo sephine van Bennekom geven in In Zeeuws licht gevangen een overzicht van de ontwikke ling van de fotografie in de Zeeuwse hoofdstad en verbin den hieraan de conclusie dat in Nederland, anders dan tot he den werd gedacht, wel degelijk werd gereageerd op de ontwik kelingen op fotografie in het buitenland. Een lijst met foto grafen en bijzonderheden over hun werk maakt het boekje tot een boeiend naslagwerk. VLISSINGEN De Hoge school Zeeland start in oktober met een avond HTS voor de studierichtingen Elektrotech niek en Werktuigbouwkunde. Aanleiding voor deze avondop leiding zijn signalen uit het bedrijfsleven. Sectordirecteur Cornelisse rekent dan ook op een behoorlijke belangstelling. Cornelisse verwacht dat vooral mensen die in hun carrière door willen groeien naar een hogere baan waarvoor een in genieurstitel een pre is, van de opleiding gebruik zullen ma ken. De opleidingen wordt op drie avonden per week gegeven. Zo'n lesavond duurt drie uur. Daarnaast moeten de studen- ten nog heel wat uurtjes aan zelfstudie doen. Daarbij wor den ze wel geholpen door do centenbegeleiding via elektro nische post, het teleleren. De avondopleiding kan worden afgerond in drie jaar, een jaar sneller dan de reguliere dagop leiding. Volgens coördinator H. v.d. Coevering is dat mogelijk omdat de voorwaarden om toe gelaten te worden tot de avondopleiding een MBO-op- leiding en een paar jaar erva ring zijn. „Iemand die in zijn huidige functie veel aan ont wikkeling en tekenen heeft ge daan kan voor dat gedeelte van de opleiding wellicht een vrij stelling krijgen. In geval van twijfel nemen we een toets af. Op die manier kan de opleiding in drie jaar afgerond worden, maar een student mag er na tuurlijk ook langer over doen." De opleiding is modulair van opzet. Met iedere student wordt vooraf een studietraject bepaald, toegespitst op zijn er varing. Waar mogelijk wordt gebruikt gemaakt van modules van de Open Universiteit. Dat betekent dat in het oplei dingstraject ook certificaten van de OU behaald kunnen worden. KOUDEKERKE - De Toerclub Walcheren houdt haar jaarlijks 'rondje overkant' op zaterdag 18 juni. Twee fietstochten over afstan-' den van respectievelijk 75 en 100 kilometer. Start en aan komst zijn bij Hof van Walche ren in Koudekerke. Daar kan men inschrijven van. 9.00 tot 11.00 uur. Via de veerboot Vlissingen- Breskens voert de route naar Zeeuws-Vlaanderen, waarna een mooie rit volgt door het Vlaamse land. VLISSINGEN De beken de Zeeuwse band Wolfclan Sis ter geeft vrijdag 17 juni een concert op het podium van de Walk-lnn aan de Leliestraat 4 in Vlissingen. Robin Verhage -gitaar, Michiel van Saagvelt -bas, Pascal Ja- cobsen -zang en Jeroen Polder man -drums, brengen lekkere gitaarrock, variërend van me lodieuze ballads tot pakkende up-tempo nummers. In het voorprogramma speelt een nieuwkomer, namelijk In Sickness And Health uit Vlis singen. Deze band wordt ge vormd door Marco Schier -zang/gitaar, Michel Platteeuw - slaggitaar, Steven van Oosten - drums en Lennard van Liere -gitaar. De jongens spelen nu een half jaar samen, voorname lijk eigen werk in de grunge- sfeer. Het concert in de Walk- lnn begint om 21.00 uur, de zaal gaat een half uur voordien open. Wolfclan Sister MOSKEE - De Interkerkelijke stichting Open Doors houdt op donderdag 23 juni in de Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen een informatieve avond met dia klankbeeld over de kerk in het Midden-Oosten, getiteld In de schaduw van de moskee.De avond begint om 19.30 uur. ZINGEN - Op zaterdag 18 juni is er een koor- en samenzangavond in de Nieuwe Kerk in Middelburg, waaraan het Chr.Gem.Koor Cantate Deo haar medewerking verleent. De avond begint om 19.30 uur. KLEDINGBEURS - De Internationale Organisatie van Zionistische Vrouwen (WIZO) houdt op 21 juni van 9.30 tot 16 uur een kledingbeurs in de Suikerpoort 7 in Middelburg. De opbrengst is bestemd voor kinderhuizen in Israël. ITALIAANS- Het COC houdt op 17 juni een Italiaanse avond met muziek van Eros Ramazzotti en Paolo Conté in het pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Aanvang 21 uur. OPENLUCHTDIENST - Op het grrasveld naast de N.H.- kerk in Serooskerke wordt op 19 juni om 19 uur een openluchtdienst gehouden, waaraan een koor en een muziek groep van het Leger des Heils hun medewerking verlenen. BAZAR - Muziekvereniging 'Oefening na den Arbeid' houdt zaterdag 18 juni vanaf 9 uur een rommelmarkt-bazar. Om 9.30 uur worden waardevolle, antieke spullen bij opbod verkocht. VERZAMELEN - De Zeeuwse afdeling van de Nederland se vereniging De Verzamelaar houdt op 18 juni van 9 tot 16 uur een verzamelbeurs in ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. U vindt er postzegels, munten, bankbiljetten, siarebandjes, boeken, speldjes en brouwerij-artikelen. Entree 2,50 gulden, leden gratis. ZOMERAVONDCONCERT - Muziekvereniging Luctor et Emergo geeft op donderdag 16 juni een zomeravondconcert in de Catharinakerk in Zoutelande. Aanvang 20 uur, toegang 3 gulden. BINGO - De Doordouwers houden op zaterdag i8 juni een bingo en loterij in het clubgebouw van VTV aan het Baskenburgplein in Vlissingen. Aanvang 20 uur. LADIESNIGHT - Stichting Surant belegt een Ladis Night op zaterdag 18 juni in de Willem III kazerne in Vlissingen. Aanvang 22 uur. Dames gratis plus 1 consumptie. ROMMELMARKT - Op zaterdag 18 juni houdt Korfbalve reniging Seolto tusen 10 en 15.30 uur een rommelmarkt bij het speeltuinterrein aan de Zuidbeekseweg te Vlissingen. Zaterdag 25 juni houdt Dorpsvereniging Koudekerke een rommelmarkt van 9 tot 15 uur op het Dorpsplein. BOEKORGELTJE - Op zaterdagmiddag 18 juni treedt Brabantse Wil ter gelegenheid van vaderdag met zijn boekor- geltje Benjamin op in het centrum van Vlissingen. TAFELVOETBAL - Donderdag 16 juni is er in jongeren centrum Midgard een tafelvoetbaltoernooi. Aanvang 20 uur. Inschrijven tot een uur voor het begin 5 gulden per team (2 personen). SHEBORIM - Het interkerkelijk koor Sheborim viert zondag 19 juni haar tienjarig bestaan met een jubileumdienst in de Koorkerk in Middelburg. De viering begint om 16.00 uur. Janus Mondeel en het jongerenkoor Middelburg verlenen hun medewerking. GEVONDEN - Bij het bureau Middelburg van de politie Zeeland werden de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: damesbril in koker, leesbril, nietmachine, blauw regen pak, plastic tas met blauw regenpak, blauw trainingspak, herenportemonnee, leren portemonnee met rits, C&A-tas met inhoud, mountainbike, bruine damesfiets, zwarte kat met wit vlekje onder de kin en een zwarte kat die aan beide ogen blind is. LAVENDEL - Op maandag 20 en 27 juni en 4 en 11 juli hout Gert Verschraegen een workshop 'provencaalse laven delstokjes maken' in Imkerij Poppendamme bij Grijpskerke. WANDELEN -Wandelsportvereniging Willen Is Kunnen uit Vlissingen houdt op 18 juni de jaarlijke Ruytermars, over de afstanden van 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De start is zoals gebruikelijk vanuit het clubgebouw aan de Oranjes traat, vanaf 9 uur. De tocht voert de wandelaars onder andere langs de boulevards. Wandelsportvereniging 't Zand houdt op 25 juni de 'Mars rond het Veerse Meer', een tocht van zestig kilometer over verharde en onverharde wegen en grasdijken. De start is om 9 uur vanaf 't Praetuus, het wijkgebouw aan de Fr. Naereboutstraat in Zanddijk. VAKANTIEWERK - Het FNV is begonnen met een cam pagne over vakantiewerk door jongeren. Op werkdagen kunnen jongeren de speciale Vakantiewerklijn bellen (06-8212147) met vragen en klachten over hun vakantiewerk. Ook kan via dat nummer een uitgebreid informatiepakket besteld worden. CONCERT - Zaterdag 18 juni geven drie harmonieën een concert in het Dijktheater bij het Arsenaal in Vlissingen. De drie deelnemende korpsen zijn Ons Genoegen uit Vlissingen, Euphonia uit Teteringen en Voorwaarts uit Koudekerke. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Het concert wordt herhaald op zondag 19 juni in Dishoek, om 14.30 uur. In The Duke treedt donderdag 16 juni The Union Band op. Vanaf 21.00 uur spelen Adriënne Zoontjes, Tjeu Strous, Wim Boone en Piet Kraan. Het VU-orkestgééft zaterdag 18 juni een concert in de Grote Kerk te Veere. Vanaf 20.15 uur voeren zij de Symfonie nr. 6 van Mahler en het vioolconcert van Prokefjev uit. Kaarten kosten 17,50. Brassband Onda geeft zaterdag 18 juni samen met brassband St.Rochus uit Pey een concert in de Hoeksteen in Middelburg om 19.30 uur. Piet Wiersma geeft dinsdag 21 juni een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg, om 20.00 uur. Hans Duif er treedt zatedag 18 juni op in jongerencentrum De Piek in Vlissingen. De aanvang is 22.00 uur en de entree bedraagt vijftien gulden. MIDDELBURG Vrijdag 17 juni en zaterdag 18 juni wordt in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat door leer lingen uit de klassen algemene muzikale vorming en het kin derkoor van de Zeeuwse Mu ziekschool een uitvoering gege ven. De klassen algemene muzikale vorming (met kinderen uit Middelburg, Oostkapelle, Serooskerke en Koudekerke) presenteren zich met zingen en dansen. Zij begeleiden zich daarbij op een uitgebreid Orff- instrumentarium. Het optreden van deze kinderen kan als af sluiting worden gezien van de tweejarige cursus algemene muzikale vorming. De leiding is in handen van Hetty Mens en Loes van Herwijnen. Het kinderkoor onder leiding van Leny Stokman-de Graaf is te zien en te beluisteren in dë operette-musical De Wonder- stenen. Deze bestaat naast dia logen, uit liedjes op teksten van J. Meulmeester en muziek van S. van Hilst. 'De Wonderste- nen' gaat over een professor die op zoek gaat naar een paar bijzonderen stenen die, wan neer zij bij elkaar worden ge voegd, licht uitstralen. De kos ten van het project worden be taald door Mrs. Blenbell, een rijke Amerikaanse kaugomfa- brikante. Zij huurt een schip om een wereldreis te maken zo aan de wonderstenen te komen. Beide avonden beginnen om 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kaarten zijn tijdens kantooruren ver krijgbaar bij de administratie van de Muziekschool en aande zaal. VLISSINGEN A. Jacobse de stapel goede oplossingen uit Middelburg heeft tien nieu- werd die van Jacobse als win- we haringen gewonnen met de nende getrokken. Jacobse Scheldestraatpuzzel uit de krijgt van vishandel Roel Jas- Scheldebode van 1 juni. pers tien Hollandse nieuwe ha- De oplossingen, zowel de goede ringen. als de foute, stroomden weer De winnaar krijgt binnen bij de Scheldebode. Uit schriftelijk bericht.

Scheldebode | 1994 | | pagina 15