Tentoonstelling „Spiegel van de tijd" Zuid-Bevelandse dorpen te kijk Open dag Zeeland College Schaapscheerfeest op de kinderboerderij Bewegende voorstelling van 15e strijkkwartet van Sjostakovitsj Open dag Open Universiteit Een avondje uit via de WV Overzicht van 225 jaar verzamelen door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap Vier excursies KNNV SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JUNI 1994 309 Planetarium Geologie Archeologie Atlas Munten en penningen Voorvaderengalerij MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum aan de Abdij in Middelburg wordt onder de naam „Spiegel van de tijd" van 28 mei tot en met 14 augustus een grote overzichtstentoonstelling gehouden van de ver zamelingen die door het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen in de 225 jaar van zijn bestaan zijn aangelegd. Het Zeeuws Museum is in feite het oudste museum van Nederland, voortgekomen uit het. in 1769 opge richte Genootschap. Om het 225-jarige bestaan te herdenken vindt dit jaar een aantal activiteiten plaats. De belangrijkste daarvan is de tentoonstelling in het Zeeuws Museum. Deze laat niet alleen zien dat de manier van verzamelen en tentoonstellen in de loop van de tijden sterk is veranderd, maar ook dat de te verzamelen objecten aan mode onderhevig waren. Begonnen werd met het samenstellen van zogenaamde rariteitenkabinetten waarin opmerkelij ke en vreemdsoortige zaken werden opgesteld. Later werden collecties op basis van de cultuurhistorische ontwikkeling van Zeeland aangelegd. De tentoonstel ling laat de ontwikkeling zien van rariteitenkabinet tot modem museum. Gelukkig is veel materiaal uit de begintijd van het Genootschap bewaard gebleven, waaruit een uiterst boeiende tentoonstelling kon worden geselecteerd VLISSINGEN - De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) verzorgt de komende weken vier excursies waarbij aandacht wordt be steed aan een aantal zeer uit eenlopende aspecten van de natuuur in Zeeland. De eerste excursie is zaterdag morgen 28 mei en voert naar het strand aan de Veerse Gat- dam. Het is om 10.00 uur ver zamelen op het parkeerterrein van Resto Vrouwenpolder. Henk Remijn gaat de excursie- gangers voor en geeft tekst en uitleg. Vervolgens is er op woensdagavond 8 juni een fietsexcursie over Walcheren onder leiding van Andrea Cla rissa en Hetty Bergheijn. Be langstellenden kunnen zich om 19.00 uur melden bij de imkerij Poppendamme gelegen aan de Poppendamseweg tussen Grijpskerke en Meliskerke. Daarna wordt zaterdag 11 juni de aandacht gericht op plan ten, bloemen en orchideeën in de Schotsman Ruiterplaat. Deelnemers aan deze excursie worden om 14.00 uur door Ka- rel Begeer opgewacht op het parkeerterrein aan de Veerse Gatdam aan de Noordbeve- landse kant van de dam. Tenslotte voert een excursie belangstellenden op zaterdag 25 juni naar de bloementuin van Sipkes in het Voome's duin en naar de Tenellaplas. Wie mee wil, moet zich om 09.30 melden bij Resto Vrou wenpolder; de excursie zelf start om 10.30 uur bij het be zoekerscentrum Tenellaplas en staat onder leiding van Onno van Hest. Van niet-leden van de vereniging wordt een bij drage in de kosten van 1,50 gevraagd. In 1769 werd in Vlissingen het Zeeuws Genootschap der We tenschappen opgericht. Dit Ge nootschap had als doelstelling de beoefening van „nuttige kunsten en wetenschappen". Met de beoefening van „nuttige kunsten" wilde men economi sche en sociale vooruitgang be reiken, bij voorbeeld verbete ring van de scheepsbouw of het stichten van een tehuis voor bejaarde zeelieden. De wetenschapsbeoefening strekte zich over een breed ter rein uit: theologie, geschiede nis, wiskunde, biologie, astro nomie. De resultaten van on derzoek publiceerde men in de Verhandelingen. Een belangrijke activiteit in het kader van deze weten schapsbeoefening was het aan leggen van verzamelingen. In de eerste plaats vormde men een bibliotheek. Daarnaast een „kabinet van zeldzaamheden en naturalia". Dit kabinet is het begin gewor den .van het museum dat nu Zeeuws .Museum heet. Uit de begintijd is nog veel bewaard gebleven: het bureau voor de administratie, drie glazen kas ten voor zeldzaamheden, schel pen en gndere natuurhistori sche voorwerpen, het planeta rium uit 1786, het buffet van schelpen, en tal van kleinere objecten. Later zijn afzonderlijke afde lingen in het museum onstaan: geologie, archeologie, histori sche topografie, munten en penningen, historische voor werpen, schilderijen, volkskun de en volkenkunde. De tentoonstelling geeft naast een reconstructie van het kabi net van zeldzaamheden en na turalia een doorsnede van de voornaamste afdelingen, waar bij zo mogelijk ook een spe ciaal thema is gekozen. Er zijn de volgende afdelingen. Het kabinet van zeldzaamhe den en naturalia vormt het „Museum van het museum". De belangrijkste stukken zijn het planetarium dat in 1786 gebouwd is in opdracht van mr. J.A. van de Perre en het uit schelpen samengestelde buffet door Job Baster, medicus in Zierikzee. Dan zijn er drie ka binetten met natuurhistorische voorwerpen (preparaten op al cohol, schedels, opgezette vo gels) schelpen en koralen; en zeldzaamheden waaronder als topstukje een tafelklokje uit de zilvervloot van Piet Hein, buit gemaakt in 1628. Verder zijn er een Egyptische mummie, medische voorwerpen en portretten. Zeeland is een belangrijke vindplaats van fossiele botten en schelpen. Dat komt doordat de oude aardlagen die in de rest van Nederland zeer diep liggen in Zeeland doorsneden worden door de Schelde-ar- men. Door de stroming komen de fossielen vrijk, komen in de netten van vissers of spoelen aan langs zandbanken en stranden. Het Genootschap heeft in de loop van de tijd veel van dit materiaal verworven. Op de tentoonstelling wordt een voorstelling van de aardla gen met bijbehorende schelpen gegeven en worden de botten van de wolharige neushoorn getoond die van 250.000 - 12.000 jaar geleden hier leefde. Het gebied dat nu onder Zee land valt, was al vroeg be woond: er is materiaal uit de steentijd en de ijzertijd gevon den en in Zeeuws-Vlaanderen waren aan het begin van de jaartelling de Romeinen geves tigd. Bijzonder voor Zeeland is de Nehalennia-verering. Het Genootschap bezit een aantal Nehalennia-altaren die zijn tentoongesteld. Als speciaal onderdeel is een seletie uit de verzameling Hubregtse inge richt met archeologische vond sten van Schouwen-Duiveland van de Romeinse tijd tot de middeleeuwen. De historisch-topografische at las „Zelandia Illustrata" is een verzameling van circa 17.000 kaarten, prenten en tekeningen over Zeeland. De tentoonstel ling geeft een doorsnede van de verschillende afdelingen: kaar ten, historische gebeurtenissen, portretten en topografische ge zichten. Aan het begin een aan tal stukken over de ontstaans geschiedenis en de aankoop in 1863 van de familie Van Cit- ters. Op de tentoonstelling liggen een van de oudste handschrif ten (1275) en het oudste boek van Zeeland (1485). Deze zijn onderdeel van de collectie boe ken en handschriften van het Genootschap die sinds 1769 is opgebouwd. Er zijn vele kost bare werken tentoongesteld: een atlas van Blaeu en reisbe schrijvingen van Zeiller uit de MIDDELBURG In het stu diecentrum van de Open Uni versiteit op de tweede verdie ping van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk wordt op 4 juni tussen 10.00 en 15.00 uur een open dag gehou den. Belangstellenden kunnen het cursusmateriaal inzien, een individueel gesprek met een van de medewerkers voeren of een van de voorlichtingsbijeen komsten over de verschillende studierichtingen bijwonen. De Open Universiteit heeft mo menteel 250 cursussen op WO- en HBO-niveau. Wie een cur sus voltooid heeft, ontvangt een wettelijk erkend certifi caat. Men kan kiezen voor het bestuderen van een beperkt aantal cursussen of voor een meer uitgebreid pakket, even tueel met een diplomaprogram ma. Er zijn ook mogelijheden voor doorstromen van HBO- naar WO-opleidingen. Men kan de cursussen zelfstandig en in eigen tempo bestuderen, maar het is ook mogelijk om deel te nemen aan een studietraject onder leiding van een studiebe geleider. Dit houdt in dat een groep van minimaal vijf stu denten een jaar lang een serie samenhangende cursussen ge zamenlijk en in een vast tempo bestudeert. Tijdens de open dag wordt om 12.00 uur voorlichting ge geven over de studierichtingen cultuurwetenschappen en tech nische wetenschappen (infor matica), om 13.00 uur komen de sociale wetenschappen, de rechtswetenschappen en de na tuurwetenschappen met onder andere milieukunde aan bod aan bod en om 14.00 uur de richtingen economische weten schappen en bedrijfs- en be stuurswetenschappen. Het rariteitenkabinet van het Zeeuwsch Genootschap zeventiende eeuw, prentwerken over de natuur, geïllustreerde plaatwerken van Gustav Doré etcetera. Geld heeft altijd een belangrij ke rol gespeeld. De overheid regelde steeds de aanmaak van geld. Hiervoor werd goud, zil ver en koper gebruikt dat ook de waarde van de munt bepaal de. Aan de munten verwante objecten zijn penningen en stempels. Op de tentoonstelling zijn portretpenningen te zien van allerlei personen en in vele stijlen. Ook is er een vitrine met zegelstempels. In 1880 nam het Genootschap een initiatief tot de inrichting van een zeventiende eeuwse kamer met meubelen, betim meringen en voorwerpen uit Zeelands Gouden Eeuw. Deze kamer is hier nog mooier her bouwd, met een versierde vloer en een beschilderd plafond. Het bijzondere van de Zeeuwse meubelkunst uit deze tijd is de toepassing van edelhout dat werd ingevoerd door de Oost- Indische Compagnie. Alle voor werpen in deze kamer zijn uit de zeventiende eeuw. Vroeger had men een sterk be sef van afstamming en familie relatie. Dat bracht men tot ui ting in reeksen familieportret ten. Het Genootschap heeft veel familieportretten verza meld. Op de tentoonstelling een oudere en een jongere familie: de familie Van Citters en de familie Ackermans. De schilde rijen hangen dicht op elkaar zoals men dat destijds ook deed. Zeeuwen hebben veel over de wereld gezworven: Zeeland was een zeevarende natie. Uit alle hoeken van de wereld zijn daardoor voorwerpen meege bracht, waarvan ook veel bij het Zeeuwse Genootschap te recht is gekomen. Uit alle we relddelen worden voorwerpen getoond. Een boeiende figuur was Meinard Sprenger (1860-1951). Hij wilde niet op een stoffig notariskantoor gaan werken, maar een avontuurlijk leven leiden bij de Zwartvoet- Indianen in Canada. Hij verza melde vele voorwerpen van de Zwartvoeten: jassen, broeken, schoenen met prachtige versie ring. Deze worden voor het eerst in Zeeland tentoonge steld. MIDDELBURG In de serie tentoonstelling 'Dorpen op Zuid-Beveland staan tot en met 9 jidi Krabbendijke, Waarde, Rilland-Bath en Oostdijk centraal. De door het Zeeuws Documentatie centrum samengestelde tentoonstelling bestaat uit tien panelen met foto's, affiches en prentbriefkaarten. Van de dorpen zij nverschillende dorpsgezichten en opanmes van de stormvloed uit 1953 te zien. Daarnaast wordt onder andere aandacht besteed aan de mobilisatie in 1915 in Bath, het bezoek van koningin Juliana op 13 augustus te Rilland, de intocht van de Calgary Highlanders troepen in 1944 in Krabbendijke en molen De Nijverheid in Waarde. Op de foto Oostdijk op 9 juni 1933. De tentoonstelling is te bezichtigen op de tweede verdieping van de bibliotheek aan de Kousteensedijk tijdens de normale openingsuren. FOTO: ZEEUWS DOCUMENTATIECENTR UM. GOES - Het Zeeland College sector DAS is weer gestart met het informeren en/of inschrij ven van cursisten voor het cur susjaar 1994-1995. Heeft u nooit de opleiding van uw keu ze kunnen afmaken of heeft u het begeerde diploma door om standigheden niet kunnen ha len? Zoekt u een opstap naar de arbeidsmarkt en heeft u niet de juiste vooropleiding? De DAS biedt u vele mogelijk heden om uw opleiding MAVO, HAVO VWO, MEAO te starten of te voltooien, in een of twee jaar, afhankelijk van het in stroomniveau. Ook schakelcur sussen behoren tot de moge lijkheden. In de vestigingen Goes, Zierikzee en Vlissingen kunt u weer terecht om vrij blijvend informatie in te win nen over de door ons aangebo den opleidingen. Bij Zeeland College sector DAS kunt u ook per vak studeren, dus hoeveel tijd u voor uw studie vrij kunt/ wilt maken kunt u zelf bepa len. MAVO, HAVO, VWO, MEAO, iedereen kan instappen waar hij/zij vroeger met leren is gestopt. Dat betekent, dat u dus niet van voren af aan moet beginnen. Bovendien geldt voor het MEAO dat de behaalde moduultoetscijfers geldig blij ven, dus ook al stopt u tijdelijk, u kunt later de studie weer oppakken. Het onderwijs is er op gericht mensne zo zelfstan dig mogelijk te laten studeren en zoveel mogelijk duidelijk heid te verschaffen over de stu die, werkwijze en eindtoetsen. Alle MAVO-vakken worden bijvoorbeeld aangeboden in een 2-jarige cursus. De lesstof is verdeeld in blokken en per blok, periode krijgt de cursist een periodeboek, waarin alle te behandelen stof, het huiswerk en de eisen gesteld aan de eind toets staan. Deze werkwijze maakt het gemakkelijk om de studie zelf goed in te delen en ingeval van bijzondere omstan digheden zoals ziekte, de studie toch voort te zetten. Het MEAO in modulen in Zie rikzee, Goes en Vlissingen. De 2-jarige MEAO-opleiding wordt vanaf september 1992 in 8 blokken, modulen, aangebo den. De stof is overzichtelijker geworden en het feit dat elke moduul wordt afgesloten met een moduultoets, betekent dat mensen niet meer hoeven op te zien tegen een eindexamen. De MEAO-cursisten leggen via de moduultoetsen examen af. Aan het eind van het eerste leerjaar kunt u de helft van het certifi caat op zak hebben. De cursisten en docenten zijn enthousiast over deze werkzij- ze. Het succes van deze 2-jarige dagopleiding in Goes heeft er toe geleid, dat u een 2-jarige dagopleiding ook in Zierikzee kunt volgen. De 2-jarige MEAO-opleiding wordt ook 's avonds gegeven in Goes en Vlissingen. 1-jarige MEAO in Goes Wanneer uw vooropleiding vol doende is kunt u de MEAO- dagopleiding ook in 1 jaar vol tooien in Goes. Deelmemers aan dagopleidingen kunnen in aanmerking komen voor stu diefinanciering WSF 18+. NT-2: Neerlands als tweede taal In Vlissigen, Goes en Zierikzee biedt Zeeland College, sector DAS intensieve cursussen Ne derlandse taal aan. De inhoud en het tempo van deze cursus zijn afgestemd op mensen die in hun eigen land al een mid delbare schoolopleiding ge volgd hebben. Cursisten kun nen deelmemen aan de lande lijke NT-2 examens. De cursis ten worden ingedeeld in ni veaugroepen, er is veel oefen materiaal beschikbaar, waar mee zij zelfstandig kunnen oe fenen op de computers. De les sen kunnen zowel 's avonds als overdag gevolgd worden. Cursussen op maat Wanneer u uw kennis weer wilt opfrissen, kunt u een van de schakelcusussen volgen, als op stap naar de arbeidsmarkt of naar een vervolgopleiding. Speciaal voor bedrijven en in stellingen kunnen cursussen samengesteld worden die afge stemd zijn op de wensen van de geïnteresseerde. Tijd, plaats en inhoud kunnen in overleg wor den valstgesteld. Of het nu gaat om administratieve cursussen, zakelijke communicatie, notu leren, boekhouden of opleidin gen op het gebied van compu tergebruik, informeren bij Zee land College sector DAS is al tijd zinvol. Wij tonen u graag onze faciliteiten. Zeeland college sector DAS voor opleidingen met kwaliteit! Veel mensen in Zeeland hebben in de afgelopen jaren met suc ces cursussen gevolgd bij Het Zeeland College, sector DAS. Ieder jaar reiken wij honder den certificaten en tientallen diploma's uit. Wilt u zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden die Zee land college sector DAS biedt voor u of uw personeel dan bent u welkom op onze OPEN INFORMATIE-DAG op don derdag 9 juni van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur in alle vestigingen. U kunt ook informatie inwinnen op deze dag en een afspraak maken voor een persoonlijk ad vies met een van onze mede werkers MIDDELBURG Voor de twaalfde keer is kinderboerde rij de Klepperhoeve op 4 juni het middelpunt van een schaapscheerfeest. Wethouder Van Brummelen vericht om 9.30 uur de opening. Op het terrein van de kinder boerderij zijn een dertigtal kramen ingericht, waar oude ambachten gedemonstreerd worden en activiteiten voor de kinderen gehouden worden. Vanaf 10.00 uur worden met tussenpozen de schapen ge schoren. Om 14.00 uur treedt het Middelburgs Muziekkorps op en er zijn om 14.15 en 15.00 uur demonstraties volksdan sen. Naast het schapen scheren is het Rad van Avontuur een onbetwist hoogtepunt. Er zijn daatbij twee splinternieuwe fietsen te winnen. Het schaap scheerfeest duurt tot 16.30 uur. Bij de WV-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Van ma. tot en met za van 9 to 17 uur kunt u bij het VW een voucher kopen waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangs kaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 11-6 Kassav; 24 t/m 26-6 Mysteryland (house par ty); 9-7 It mega house party (Ener giehal); 20-9 Roxette; AMSTERDAM t/m 28-8 '94 Cy rano; 12-6 Byrds; DIVERSEN 4 t/m 12-6 Conti nental Grass Court Championships, Rosmalen; 19-6 Halfway Amster dam (John Hiatt, Grant Lee Buffa lo); 22-6 Mega Music Rock Expe rience (Aerosmith, Sass Jordan); 11 t/m 26-6 Muziekfestival West Bra bant, Bergen op Zoom; 23-6 Flaco Jimenez, Nijmegen; 2-7 Beachpop, Burghsluis (Radio's, Herman Brood, 2 Unlimited); 6-7 Womad festival (Peter Gabriël, Galliano); 8 t/m 10-7 North Sea Jazz Festival, Den Haag; 15-7 Eros Ramazotti, Eindhoven; 16/17-7 Belgium Rhy thm 'n Blues Festival, Peer; 30-7 Bryan Adams, Nijmegen; 18 t/m 21-8 Flevo Totaal, terrein Walibi- Flevo; 2-9 Pink-Floyd, Werchter België; 3-9 Taptoe Breda (w 13-07); MIDDELBURG Zaterdag 4 juni vindt er in de Vleeshal een bijzonder voorstelling plaats. Drie spelers zorgen dan voor een bewegende voorstelling van het Strijkkwartet no. 15 van Dmitri Sjostakovitsj. De spelers zijn Irene Schaltegger, Wouter Steenbergen, Jaap Flier en Jeanette van Steen die de voorstelling gemaakt heeft. In overeenkomst met de com- postitie van dit strijkkwartet is ook de bewerking ervan heel statisch gehouden. Elk van de spelers heeft een vierkant van 70 bij 70 centimeter ter be schikking. Aanvankelijk zijn ze aan die plek gebonden maar gedurende de voorstelling be geven zij zich toch in de ruim tes tussen de vierkanten in. Hun bewegingen blijven echter altijd gerelateerd aan die vlak ken. Het stuk duurt iets meer dan een half uur. De spelers zijn Irene Schalteg ger, Wouter Steenbergen, Jaap Flier en Jeanette van Steen. Alle vier hebben ze hun sporen in het bewegingstheater ver diend. Het vijftiende strijkkwartet van Sjostakovitsj is een stuk vol gedachten aan de dood, zeer persoonlijk en naar binnen gekeerd. Op het eerste gehoor is er nauwelijks ontwikkeling in het stuk. Het stuk werd omgezet in beweging door Jea nette van Steen die met de bewerking van dit strijkkwar tet wil teruggaan naar de zeg gingskracht van de aanzet van de beweging, naar de reikwijd te van het detail en naar het indringende vermogen van de subtiliteit. Voorafgaand aan de voorstel- 1 Beweging op muziek van Sjostakovitsj. foto: jeroen scheelings ling speelt pianiste Frederique Sjostakovitsj. De voorstelling Lucanet 24 preludes van begint om 13.00 uur.

Scheldebode | 1994 | | pagina 9