Zakenflitsjes Topsy Baits sponsort visteam HE SCHELDEBODE Korte oriëntatiecursus voor vrouwen Excursies op Neeltje Jans SPORTINSTITUUT SMID EERSTE RIJ STEPMARATHON VSB sponsort Zeeuws voetbal Maritiem Trainingscentrum op Maasvlakte in Rotterdam SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JUNI 1994 30£ HUISARTSEN KERKDIENSTEN Gelukkig Sjak Zwier Gitaarbouw Arion hotGl KwalitGitkrokGt TANDARTSEN VERLOSKUNDIGEN APOTHEEK DIERENARTSEN THUISZORG POLITIE Oranjekriebels Snookercentrum Busdienst Telefooncellen Kwik-Fit Concert in r.k. kerk Engelse kerkmuziek Directeur van Maritiem Trainingscentrum BV (MTC) Rudy Rijckaert Jlinks) en Miel Ferket, die de afdeling bevordering van de veiligheid in de steigerbouw voor zijn rekening neemt. foto jaap wolterbeek. van deze omvang. Verplicht ge steld door overheid en alle be langrijke maatschappijen waarmee we werken. Daarom betreur ik het, dat hoewel dit ISO 9002-certificaat verplicht gesteld wordt, er toch maatschappijen zijn die zich inlaten met 'beunhazen' in on ze bedrijfstak. Dat kan en mag de bedoeling niet zijn. We heb ben hier op de Maasvlakte ka pitalen geïnvesteerd om zo op timaal mogelijk veiligheid strainingen te kunnen aanbie den. Ik zou er daarom voor willen pleiten 'beunhazen' bui ten de deur te houden in de toekomst. Dat is tenslotte in ons aller belang," besluit Rijckaert. toriteiten in het Zeeuwse land waar nogal wat bureaucratisch gewerkt wordt. Op de Maasvlakte hebben we op dit moment twaalf docenten in vaste dienst. Stuk voor stuk goed opgeleide instructeurs. Het theoretische gedeelte van de cursussen wordt verzorgd vanuit modern ingerichte klas lokalen. Het praktische deel vindt plaats vanaf een speciaal voor dit doel omgebouwd en uitgerust trainingsponton, het trainingsschip 'Boreas' ge naamd, een breed scala mob- boten, capsules van verschil lende merken, een volledig uit geruste vrije val-reddings- bootlanceerinstallatie, een Sky Scape-systeem en de befaamde Maritime Realistic. Training Unit, die onlangs op de Maas vlakte in gebruik werd geno men. De Maritime Realistic Training Unit is een drijvend waterbas sin van 40 x 16 meter. We kunnen hier onder uiterst rea listische omstandigheden trai nen op overlevingstechnieken. De unit met een diepte van vier meter is voorzien van een golf bewegingsinstallatie, een re gen- en windinstallatie en een nachtsimulatie. Cursisten wor den hier bij MTC gegarandeerd getracteerd op slecht weer. Het betekent, zo is in de aanloop periode wel gebleken, een enorme opwaardering van de kwaliteit van de opleiding. In het stalen bassin kunnen golven worden gecreëerd van één meter hoogte en kan wind kracht acht worden gesimu leerd. Verder is het bad gevuld met zoet water, dat niet bene den de 15 graden mag zijn. Voorheen trainden we in het buitenwater, maar daar waren we afhankelijk Van de natuure lementen. Nu hebben we die elementen zelf in de hand. De cursisten kunnen nu het hele jaar door leren wat het is te overleven onder de meest barre weersomstandigheden. Gelukkig zijn we eveneens met het ISO 9002-certificóat dat MTC tijdens de opening van het centrum op de Maasvlakte kreeg uitgereikt. We voldoen nu werkelijk aan alle kwali teitseisen die gesteld mogen worden aan een onderneming StGÏgGTS VLISSINGEN Voor Wal- cherse, Bevelandse en Schouw- se meisjes en vrouwen die (weer) aan het werk willen or ganiseert Vrouw en Werk Zee land vanaf maandag 6 juni in Goes een 3-weekse oriëntatie cursus van 2 dagen per week. Deelnemers kunnen dan kennis maken met de technische be roepen van assistent-onder- houds-vakvrouw, draaier, las ser en procesoperator. Vrouw en Werk begeleidt vrou wen bij het zoeken naar een geschikte baan of opleiding en organiseert deze oriëntatiecur sus omdat er vanaf september speciaal voor meisjes en vrou wen een aantal opleidingen starten. In korte tijd worden zij dan opgeleid voor deze beroe pen. Uit de praktijk is inmiddels gebleken dat technische vak vrouwen het goed doen op de werkvloer! Toch is het voor vele vrouwen en meisjes niet zo vanzelfsprekend om te kiezen voor een technisch beroep. Vaak hebben zij wel belang stelling, maar weten niet wat die beroepen precies inhouden en of zij ervoor geschikt zijn. Er zijn ook vrouwen die den ken dat techniek niets voor hen is. Terwijl zij in de praktijk op veel gebieden heel handig blij ken te zijn en snel allerlei za ken oppikk.en. Wie geïntereseerd is en eens vrijblijvend wil bekijken wat het werken in deze beroepen inhoudt is welkom op deze oriëntatiecursus. Er wordt uit gebreid informatie gegeven over de opleidingen, over het werken in deze beroepen, over de werkomstandigheden en over hoe het is om als vrouw in een technisch beroep te wer ken. Er wordt ook nagegaan of het werk bij de deelneemster past en of zij er geschikt voor is. De cursus bestaat uit voor lichting, kleine huiswerkop drachten, video's, excursies naar bedrijven en gesprekken met vrouwen die al in deze beroepen werkzaam zijn. Wie aan het eind van deze cursus aan één van de opleidin gen wil beginnen, krijgt voor rang bij plaatsing. Er wordt namelijk nauw samengewerkt met de Janneke Dierxschool en het Centrum Vakopleiding, die gezamenlijk de opleidingen verzorgen. De oriëntatiecursus wordt ge houden in het kantoor van Vrouw en Werk aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat 54 in Goes van 6 tot en met 23 juni, op maandag en donderdag van 9.30 tot 14.00 uur. Er zijn geen kosten aan de cursus verbon den en er is een vergoeding mogelijk voor de kosten van kinderopvang en openbaar ver voer. Aan de cursus gaat een gesprek vooraf. Voor informa tie of aanmelding kan contact opgenomen worden met Vrouw en Werk, Joke van der Meulen, 01100-20329 of Ineke Hop mans, 01180-37555. Gitaarbouwer Zjak Zwier heeft zijn winkel en atelier in de Nederstraat 10 in Middelburg uitgebreid en opnieuw ingericht. Daarom houdt hij op 2, 3'en 4 juni en op 9, 10 en 11 juni open dagen en geeft hij tien procent korting. Tijdens de open dagen doet Zjak Zwier voor hoe je een klassieke gitaar moet bouwen. Naast gitaren bouwt Zwier ook mandolines en ukelele's. Aan de Boulevard Bankert in Vlissingen staat sinds kort het fonkelnieuwe viersterrenhotel Arion. Directeur van Arion is Ben van Damhie die in Middelburg hotel Arneville exploiteert. Hotel Arion heeft 64 luxe kamers en royale suites, een restaurant en gezellige terrassen. Ook een sauna, solarium, fitness- en massage ruimte hebben onderdak in het hotel. Voor bijeenkomsten en feesten beschikt Arion over zaalruimte waar voor maximaal duizend personen plaats is. De Erkende Cafetaria's in Nederland, de zogenaamde Kwalita- ria's, hebben hun assortiment uitgebreid met een rundvleeskroket met meer smaak en extra veel rundvlees. Rijckaert ontdekte een aantal jaren geleden een nieuw 'gat in de markt'. Tijdens werkzaam heden vóór Shell in Maleisië werd hij geconfronteerd met veiligheidseisen in de steiger bouw. Het resulteerde in de oprichting van een nieuwe tak van zijn bedrijf, Scaffolding Training Europe BV' „Toen ik daarmee geconfronteerd werd bij Shell in Maleisië ben ik naarstig op zoek gegaan naar een school of instituut dat zich bezighield met het bevorderen van de veiligheid in de steiger bouw. Dat bleek geen eenvou dige zaak. Er was eigenlijk niets op dat gebied. Iedereen deed dat maar op eigen houtje. Dat leidde tot de oprichting van Scaffolding Training Euro pe BV. Een bedrijf dat zich nu sinds 1988 onder leiding van de uit Koewacht afkomstige wo nende Miel Ferket bezighoudt met het bevorderen van de vei ligheid en het vakmanschap binnen alle sectoren van de bedrijfstak steigerbouw. Scaffolding Training Europe BV verzorgt een compleet trai nings- en scholingspropgram- ma, zowel theoretisch als prak tisch voor alle partijen die rechtstreeks of zijdelings be trokken zijn bij het fenomeen steigerbouw. Vlissingen - Za G. de Greef, Wil lem Klooslaan 1tel. 68021Zo W. Osterman, De Kempenaarstraat 2, tel. 79791. Middelburg - Za C. Albers, Bellinkplein 3, tel. 01180-39933. Zo R. Lankhorst, Seisweg 29, tel. 01180-39933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za. N. Kapteijn, Lekstraat 6 Oost-Souburg, tel. 01184-61630 Zo. H. Meijer, Ka- naaalstraat 70 Oost-Souburg, tel. 01184-61212 Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Vr en Za R. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 01181-1271 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en Zo F. van Eede, de Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel 01187-1234 West- en Midden Walcheren - Za en Zo A. Stutterheim, Sivert- straat 40, Meliskerke. tel. 01186-1760 Za en zo M. Smallegange, Ger- brandystraat 176, Vlissingen, tel. 01184-65326. Spreekuur van 11 tot 12 uur. Vlissingen - Vr 9 uur tot ma 9 uur H. Hament, tel. 79678. Middelburg - Vr 3 juni tot vr 10 juni Apotheek Welsinge, JW Thibaut- straat 45 Vlissingen - Vr 3 juni tot vr 10 juni Apotheek Papegaaienburg, Pape gaaienburg 24, tel 66345 Gezelschapsdieren - R Roskam Kelderweg 1 Meliskerke tel 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle Oude Domburgseweg 33a tel 01188-1443. E. v.d. Akker, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel 01184-60860. Vogelopvang Mid den Zeeland, tel. 01180-28288. Gezinsverzorging 01184-14444 (pieper 168). Kruiswerk 01184-11877. Algemeen Maat- chappelijk Werk 01184-86400. Noodhulp, als elke seconde telt: 06-11Overige assistentie aanvra gen 01180-33333. Voor alle andere aangelegenheden zijn de bureaus' in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. Rooms-katholieke kerk. Dom burg 1ste, 3de en 5de za 19.15 uur. Koudekerke Dishoek zo 10 uur. Middelburg Petrus en Paulus- kerk 2e en 4e zaterdag 19 uur, zo 10 uur. Hoeksteen Zo 11.30 uur St. Willibrord vr 9.45 Souburg Marti- nuskerk zo 10 uur Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur Vlissingen Open Hof zo 11.15 Lieve Vrouwekerk za 19 uur, zo 9.30 Ter Reede za 17 uur, Der Boede 2e, 4e, 5e za 10.30 uur. Nederlands hervormde kerk. Aagtekerke zo 10 en 19 uur. Dom burg zo 10 en 19 uur Gapinge zo 10, Grijpskerke 19 uur Kleversker- ke zo 9 uur Koudekerke zo 9.30 uur, Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 uur Nieuwland zo 10.30 uur Ritthem zo 9 uur. Oostkapelle zo 10 uur. Oost-Souburg zo 9.30 en 19 uur Zoute Viever zo 19 uur, Serooskerke zo 10 uur, Veere 9.30 Vlissingen, St. Jacobskerk zo 10 uur. Johanneskerk zo 9.30 uur Open Hof zo 9.30 uur. Schaaps kooi zo 9.30 uur Ter Reede zo 19 uur Vrouwenpolder zo 10 uur Westkapelle zo 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren Zo 10 uur Gereformeerde kerk. Gapinge uur, Koudekerke zo 9.30 uur Melis kerke 10 en 14.30 uur. Oost-Sou burg zo 9.30, Serooskerke 19 uur, Vlissingen Petruskerk zo 9.30 uur Veere zo uur. Gereformeerde Gemeente. Vlis singen zo 9.30 en 16 uur. Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg zo 9.30 en 16.30 uur Vlissingen zo 9.30 en 16.30 uur. Christelijk Gereformeerde Kerk. Vlissingen 9.30 en 16.30 uur. Mid delburg Nederlands Gerefor meerde Kerk Middelburg 9.30 en 17 uur. Evangeliegemeente Mid delburg 9.30 Oost-Souburg 10. Le ger des Heils Middelburg zo 10 en 19 uur. Vlissingen zo 10 uur Anglicaanse kerk Vlissingen-Oost zo. 10.30 en 19.30 uur Zevende dagsadventisten Middelburg za 11 uur Vlissingen za 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middel burg zo 10 uur, Vlissingen 9.30 uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost- Souburg zo 13 uur, Koudekerke zo 12 uur Pinkstergemeente Middel burg wo 19.30 zo 15.30. Vlissingen e.o. 15.00 uur. Christelijk Centrum Zeeland Vlissingen 14.30. Evan gelische Baptistengemeente Middelburg zo 10 uur. Nieuw Apostolische kerk West-Souburg wo 20 zo 9.30 en 17 Volle evange liegemeente Arnemuiden do 20 zo 10 Serooskerke do 19 West-Souburg zo 10 Vrije Evange lische Gemeente Westkapelle zo. 9.30 Eglise Wallonne Middelburg uur Rafaël gemeenschap Eleos Olmenlaan 8 Midelburg 9.30 uur. De Christengemeenschap Hoo- gelande zo 10.30 uur HEINKENSZAND De Ver eniging Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap houden wekelijks meerdere excursies op het eiland Neeltje Jans. Een wandeling daar door de zeer jonge natuur is een bijzonder avontuur. Op het eerste gezicht lijkt het of er niet zoveel te ontdekken is, maar een excursie laat het tegengestelde zien. Het is bij zonder te zien hoe de natuur zich langzaamaan ontwikkelt. Ieder jaar komen er weer ande re planten bij. Ze hebben alle maal hun eigen tactiek om te overleven en zich verder te ver spreiden over het eiland. Over ieder duin en iedere plant is wat te vertellen. Veel vogels hebben al een plekje in de natuur van Neeltje Jans gevon den en ook voor de mens is dit natuurgebied het ontdekken waard. In de maand juni zijn er iedere dinsdagmorgen om 10.00 uur en iedere vrijdaga vond om 19.00 uur excursies. Groepen kunnen excursies aanvragen op vrijwel elk ge wenst moment en in diverse talen. Het vertrekpunt is het bord van Natuurmonumenten en Het Zeeuws Landschap in de zuidwesthoek van de boven ste parkeerplaats bij Delta Ex po, aan de kant van het na tuurgebied. De excursies kos ten 7,50 per persoon. Dona teurs betalen 5 gulden en kin deren tot en met 12 jaar 2,50 gulden. Mensen die hun Oranjegevoel thuis niet voldoende tot uiting kunnen brengen en die ook al geen ticket voor Amerika hebben kunnen tegen betaling van vijfentwintig gulden in sporthal Baskensburg in Vlissingen op een feestelijke manier naar het WK voetbal kijken. Op een groot videoscherm 30 nv) kunnen de verrichtingen van het Nederlands elftal gadegeslagen worden in een passende ambiance van confetti, slingers, petjes, vlaggen en een dweilband. Uiteraard wordt er ook voor een natje en een droogje gezorgd. Snookercentrum Cue Action heeft per 1 juli een andere eigenaar. Pim Baars wil het wat rustiger aan gaan doen en doet zijn zaak over aan Rene en Anita Lems die samen met een broer van Rene de zaak gaan runnen. Cue Action is gevestigd aan de Walensingel 63 in Middelburg. Met ingang van 29 mei heeft de ZWN een nieuwe dienstregeling. Voornaamste verandering voor Walcheren is het vervallen van de halfuursdienst tussen Vlissingen en Middelburg lijn 56, 57 en 58) tijdens de avonduren en op zondag. Lijn 26, van 's-Heerenhoek naar Middelburg rijdt in Arnemuiden niet meer via het station van de NS. In de telefooncellen langs de kust kan vanaf 2 juni alleen nog met telefoonkaarten gebeld worden. De PTT hoopt dat de telefooncel len daardoor minder vaak het doelwit van krakers zijn en dat storingen (door vastzittende munten) tot het verleden behoren. De zaken van Kwik-Fit beschikken sinds kort over een handboek waarin strenge voorschriften met betrekking tot het scheiden en recyclen van afval staan. Kwik-Fit loopt hiermee voor op een nog te presenteren wet. WILHELMINADORP - Topsy Baits, de grootste zeeaaskwekerij in ons land, sponsort het Veronica Fishing Team. Topsy Baits is gevestigd in Wilhelminadorp en is gespecialiseerd in het kweken van de zogenaamde kweekzagers. Het bedrijf levert grote hoeveelheden zeeaas door heel Nederland maar ook in het buitenland zijn de kweekzagers een geivild aas om mee te vissen. Zo ivorden er onder meer kweekzagers geëxporteerd naar Japan. Het Veronica Fishing Team dat zich in binnen- en buitenland laat zien op internationale kustviswedstrijden, weet zich door deze sponsoring verzekerd van verse zeeaas tijdens de viswedstrijden. Op de foto het Veronica Fishing Team met vanaf links: Rob Smit (Vlissingen), Leo de Pree (Driewegen), Ko Goeree (Driewegen), Jan de Looff (Kortgene), Harm Kuiper (Souburg) en Eli Bimbaum directeur van Topsy Baits; ook Leen de Nood (Kapelle) maakt deel uit van het fishingteam. foto tannie de jonge (ADVERTENTIE) Alphen aan de Rijn - De drie instrukteurs van Sportinstituut Smid zijn zaterdag in Alphen aan de Rijn geweest om bij een vier uur lange stepmarathon de eerste prijs weg te slepen. Muziek en ritme zweepten de tweehonderd deelnemers op tot zware inspanningen en veel zweten. De topinstrukteurs Jan Roggeveen en Gerard Visser die de leiding over het geheel hadden wisselden elkaar af om de deelnemers maar geen moment rust te gunnen. Met deze eerste prijs wonnen zij een driedaagse reis naar Parijs en Euro Disney. MIDDELBURG Het Zeeuws KNVB-elftal wordt ook de ko mende twee seizoenen gesponsord door de VSB Bank. De samenwerking is de afgelopen jaren tot volle tevredenheid van beide partijen verlopen. De bank heeft het sponsorbedrag flink verhoogd. Damaast geeft de VSB Bank in voorkomende gevallen de gelegenheid eens een ander Zeeuws vertegenwoordigend elftal 'aan te kleden', zodat ook het Zeeuwse Jeugdvoetbal op die manier kan meeprofiteren. Het tweejarig contract tussen KNVB en VSB werd afgelopen week in het kantoor van de KNVB ondertekend door afdelingsvoorzitter Kees Blomaard (l) en VSB- directeur regio Zeeland Peter van de Steenoven. uitgave van: De Stem Weekbladen/Uitgeversmaatschappij De Stem BV 99e jaargang verschijnt wekelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren in een oplage van 47.300 exemplaren kantooradres Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen tel. 01184-19910 fax 01184-11446 openingstijden: ma t/m vr 10.00-12.00 uur en 14.00-15.30 uur advertentieverkoop tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Jos Rentmeester tel. privé 01195-5379 Yolanda Krijger tel. privé 01184-11351 Sonja Broeders tel. privé 01184-79084 Mini's (kleine advertenties) kunt u zonder administratiekosten opgeven via tel. 076-236882 redactie tijdens kantooruren tel. 01184-19953 Johanna Brouwer tel. privé 01180-40113 correspondenten Andrien Smeels tel. 01180-39719 Jaap Klein tel. 01180-25185 Ad Roos tel. 01180-2860 fotografen Harry de Lange tel. 01180-25195 Piet David.se tel. 01180-23594 bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 01184-19910 5 Trainen op overlevingstechnieken BIGGEKERKE Rudy Rijckaert is een succesvol ondernemer. De 51-jarige Rijckaert richtte in 1981 zijn Maritiem Trainingscentrum, kortweg MTC, op en streek met zijn hoofdkantoor neer in het Walcherse Koudekerke. Onlangs werd op de Maasvlakte in Rotterdam het geheel nieuwe oefencomplex van Mar- tiem Trainingscentrum geopend en kreeg het bedrijf namens Det Norske Veritas het fel begeerde ISO 9002-certificaat uitgereikt. Een mijlpaal in het be staan van het snel groeiende bedrijf. MTC-directeur Rudy Rijckaert: „Ik heb in 1981 het initiatief genomen tot oprichting van het Maritiem Trainingscentrum als antwoord op de vraag vanuit de offshore-industrie naar vei ligheids- en overlevingstrainin- gen. Aanvankelijk was het een Onderdeel van de Zeevaart school in Vlissingen, maar in het kader van de privatisering begon ik met MTC voor mezelf in 1985. We zijn gestart in de Vlissingse buitenhaven met drie instructeurs en een onder- houdsman. In de prille beginfa se verzorgden we alleen basis cursussen voor overleven op zee, EHBO, brandbestrijding en adembescherming, maar na dat we een Noors trainingscen trum hadden overgenomen, kon het aantal cursussen met een flink worden opgeschroefd. We hebben de wind in de be ginjaren duidelijk mee gehad. De Noordzeelanden stelden GOES - In de r.k. Maria Magdale- nakerk te Goes wordt donderdag 2 juni om 19.30 uur een concert gegeven door het koor van de Kathedral van Brentwood. Het jongens- en mannenkoor staat on der leiding van Adrew Wright. De toegang is vrij. Voor de liefhebbers van koorzang belooft dit een bijzondere avond te worden. Het koor zingt werken van Byrd, Elgar, Parry en Ho- wells. Adrew Wright, de koor- meester, is een goede bekende van Zeeuwse Koorschool. echter steeds strengere trai- ningseisen aan de offshore-me dewerkers, hetgeen tot gevolg had dat steeds meer bedrijven van onze diensten gebruik gin gen maken. Op dit moment werken we met zo'n 4000 cur sisten uit met name Noorwegen en Engeland en wereldwijd met een aantal van rond de 16.000 cursisten, want MTC heeft eveneens vestigingen in Brunei en Maleisië. Ook op andere continenten worden activitei ten ontplooid. Om aan de groeiende vraag vanuit de markt te kunnen vol doen waren we genoodzaakt te zoeken naar uitbreiding van onze capaciteit. In 1988 resul teerde dat in een samenwer kingsverband met RISC Edu cation Training, een van de best geoutileerde centra op het gebied van brand- en rampen bestrijding, gelegen op de Maasvlakte bij het Rotterdam se Europoort. Voor MTC is dat besluit van vitaal belang ge weest. Economisch gezien heeft die samenwerking ons veel sterker gemaakt. We hebben het cursusaanbod van overlevingstechnieken en brandbestrijding opnieuw sterk kunnen uitbreiden en de trainingslocatie op de Maas vlakte is ideaal te noemen. Ik ben bijzonder gelukkig met de volledige medewerking die ik van allerlei instanties gekregen heb om deze faciliteiten te kunnen realiseren. Rotterdam toonde wat dat betreft meer initiatief en begrip dan de au-

Scheldebode | 1994 | | pagina 5