TWOORD Identificatieplicht geldt voortaan ook op het werk ID 2 Enthousiaste ondernemers openen Restaurant Mondriaan in Domburg België - Nederland Belg brengt bijzondere installatie met videobeelden van zijn moeder Omgaan met de magnetron Meeting Point klassement Veel gestelde vragen over de nieuwe wet Situaties waarin u naar een ID-bewijs gevraagd kan worden SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JUNI 1994 313 WERKNEMERS MOETEN BIJ CONTROLE EEN ID-BEWIJS TONEN Wanneer is welk ID-bewijs toegestaan? MEER WETEN OVER DE IDENTIFICATIEPLICHT? DOMBURG Martijn van der Krogt en Ronald Vonk zijn in Domburg een nieuw restau rant begonnen. Het restaurant luistert naar de naam Mon driaan en staat in de Ooststraat op nummer 6. Het pand, waar voorheen een modezaak geves tigd was, is helemaal ver bouwd. Restaurant Mondriaan is een Frans/Italiaans restaurant met een open keuken als middel punt. Zo- kunnen de gasten makkelijk zien hoe er op hoog niveau gekookt wordt met dag verse regionale produkten. Gastheer in Mondriaan Ronald Vonk, gastvrouw is Annette van Veen. In de keuken zwaait, chefkok Marijn van der Krogt de scep ter. Marijn leerde de fijne kneepjes van het vak in restau rant Juliana in Valkenburg, Corona in Den Haag en het Pomphuis in Ede. Het seizoen speelt bij het samenstellen van het assortiment een belangrijke rol. De menukaart wisselt per maand en stelt de bezoeker in staat om een drie- of viergan genmenu samen te stellen. Daarnaast wordt iedere week het speciale vijfgangenmenu 'Mondriaan' geserveerd. De gast wordt, naar Italiaans gebruik, verwelkomd met naar eigen recept gebakken brood. Daarvoor hoeft niet apart be taald te worden, zoals in Italië het geval is. Ook staat er ijswa- ter en 'mondvermaakjes' op de tafel klaar. KLOETINGE - Voetballers uit het Belgische Veurne en van de voetbalvereniging Kloetinge ontmoeten elkaar zaterdag 4 juni op het Wesselopark in Kloetinge in het kader van een uitwisseling. De gasten uit Veurne zijn voor nemens om met 110 personen af te reizen naar Zeeland. De wedstrijden in Kloetinge be ginnen rond 16.00 uur. Er wordt een aantal wedstrijden tussen jeugdteams van de V.V. Kloetinge en de V.V. Veurne gespeeld en vervolgens komen de twee jeugdbesturen tegen elkaar in het veld. Na afloop is er een barbecue voor de Bel gische gasten. De mensen uit Veurne arrive ren in de loop van de ochtend in Goes. Ze gaan eerst de stad bezichtigen en brengen een be zoek aan het recreatiegebied De Hollandsche Hoeve alvo rens de sportvelden in het Wes selopark te betreden. OOSTKAPELLE Even wat opwarmen voor de laatkomers, een beker melk opwarmen of gauw een boterham ontdooien. Het gemak van de magnetron hierbij is langzamerhand wel bekend. Veel magnetron bezit ters laten andere mogelijkhe den onbenut. Jammer, want koken in de magnetron is in veel gevallen makkelijk, snel en gezond. In studiecentrum Oranjezon aan de Schoolstraat wordt op 13 en 20 juni de basiscursus 'Gebruik van de (combi)magnetron' gegeven. Voor de magnetrongebruikers, die niet alle mogelijkheden we ten te benutten en voor hen, die de aanschaf van een magnetron overwegen. De cursus geeft u inzicht in de mogelijkheden van het appa raat'. Ook ontdekt u welke type magnetron het beste bij u past: een combi- of een gewone magnetron. De basiscursus be staat uit twee lessen van 2lA uur. Een vervolgcursus is ook mogelijk: Oranjezon beschikt over een modern geoutilleerde lesruimte. Per les maakt u di verse gerechten klaar. De kos ten van de cursus zijn 62,50, ingrediënten inbegrepen. Groe pen van 20 personen krijgen 10% korting. Voor nadere in formatie en opgave kunt u con tact opnemen met Oranjezon: tel. 01188-1507. Ronald Vonk (links), Annette van Veen en Martijn van der Krost voor restaurant Mondriaan. FOTO HARRY DE LANGE VLISSINGEN In het Zeeuws/Meeting Point Middel kamp klassement, waarvoor al le wielercriteriums in Zeeland meetellen is Peter Mol lijstaan voerder gebleven na de laatste wedstrijd op 24 mei in Axel. Johan van Schaik uit Oost- Souburg staat op een gedeelde zevende plek. De eerstvolgende wedstrijd wordt op zaterdag 4 juni verre den in Sluis. Stand van de eerste tien: 1. Peter Mol (Kapelle) 49 punten; 2. Francois Franse (Kwaden- damme) 38; 3. Wilfred Geijs (Kwadendamme) 29; 4. Patrick van Passel (Sluiskil) 28; 5. Peter Hoondert (Goes) 24; 6. Jos Schipper (Hansweert) 22; 7. Vital Timmermans (Yerseke) en Johan van Schaik (Oost-Sou burg) 21; 9. Mario van Vlimme- ren (Hoeven) 18; 10. Kees Schouwenaar (Kloetinge) 17. MIDDELBURG De hier nog onbekende Belgische kunstenaar Philip Huyghe (1959 leper) heeft een instal latie ingericht in De Vleeshal. De titel van de installatie is 'Als ik mijn leven opnieuw zou mogen beginnen'. In de verduisterde Vleeshal staan vijf vleesplanken van meer dan twee meter hoog met daarop videoprojectoren. Daarop is in wisselende inter vallen het beeld van Philip Huyghes moeder te zien. Zij kijkt de toeschouwert ont spannen aan en spreekt, alsof het een alledaagse medede ling is, de volgende tekst uit: 'Als ik mijn leven opnieuw zou mogen beginnen - dan zou ik niet tróuwen- en ik zou varkens nemen in plaats van kinderen - dan kon ik ze op het einde opeten. Als zij uitgesproken is ver- dwijnt het beeld en komt een ander beeld te voorschijn: een gestileerde weergave van de ingewanden en het spijsverte ringskanaal, een verderfelijke vleesetende plant die de ogenschijnlijke grappigheid van het gezegde ontkent maar die door zijn cleane gesti leerdheid de verschrikking weer neutraliseert tot een da gelijkse mededeling. Rond de vleesplanken staan krukjes die als bedriegertjes verleiden om een intieme, ge zellige gezinsvoorstelling bij te wonen. Maar wie zich rond d> moeder als het midelpunt va de warmte heeft ge sel lard, komt van een koude kei lis thuis. Dit pel met dubbelzinnighe den is het kenmerk van Huyghes werk. Hij trekt daarmee de werkelijkheid uit elkaar in het verlangen de verborgen eenheid en com pleetheid in beeld te krijgen. De installatie in de Vleeshal is nog tot 26 juni te bezichti gen, van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. s -VI Svi VA B S o c i\l e V $r zekoringsbank ZEELAND Vragen aan en antwoorden van de SVB, uitvoerder van de AKW, de AOW en de AWW Er bereiken ons veel vragen van ouders met studerende kinderen die om welke reden dan ook stoppen met hun studie. Er bestaat dan geen recht meer op studiefinanciering. Deze ouders vragen zich af of er voor hun zoon of dochter recht bestaat op kinderbijslag. Kinderen die stoppen met studeren en 16 jaar of ouder doch jonger dan 21 zijn, kunnen recht hebben op kinderbijslag op grond van werkloosheid. Voorwaarde hiervoor is dat uw kind zich binnen een maand na het werkloos worden laat inschrijven bij het arbeidsbureau en deze inschrijving tijdig laat verlengen. Dit recht op kinderbijslag bestaat in principe voor de duur van twee kwartalen. Kinderen tot 21 jaar krijgen daarna in principe een baan aangeboden via een organisatie die het jeugdwerkgarantieplan uitvoert. Kinderen ouder dan 18 jaar doch jonger dan 21 jaar, die géén baan aangeboden krijgen via een J.W.G.-organisatie kun nen na zes maanden werkloosheid in aanmerking komen voor een R.W.W.-uitkering. Kinderen van 16 jaar en ouder doch jonger dan 18 jaar, die géén baan aangeboden krijgen via een J.W.G.-organisatie kunnen na zes maanden werkloosheid in aanmerking komen voor een verlenging van het recht op kinder bijslag met maximaal twee kwartalen. Voor kinderen van 21 jaar en ouder bestaat geen recht op kinderbijslag op grond van werkloosheid. Voor het recht op kinderbijslag dient een kind tenminste in belangrijke mate onderhouden te worden door de aanvrager (onderhoudsbijdrage bedraagt tenminste ƒ56,- per week). Mijn zoon van 18 is gestopt met zijn studie en ontvangt kinderbijslag. Vanaf juni gaat hij werken bij een bank. Heeft dit consequenties voor de kinderbijslag in dit kwartaal? Bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag wordt uitgegaan van de situatie op de eerste dag van het kwartaal. Als uw zoon dan werkloos is en ingeschreven staat bij het arbeidsbureau bestaat recht op kinderbijslag op grond van werkloosheid. Als uw zoon in het betreffende kwartaal gaat werken dan is de hoogte van zijn inkomen in dat kwartaal bepalend voor het recht op kinderbijslag. Na afloop van een kwartaal wordt onderzocht of de inkomsten van uw zoon van invloed zijn op de toe te kennen kinderbijslag. Ook hier is een minimale bijdrage in het onderhoud vereist van ƒ56,- per week. Mijn dochter stopt op 1 mei met haar studie. Over de maand april ontvangt zij nog studiefinanciering. Heeft zij over dat kwartaal dan nog recht op kinderbijslag? Vanaf 1 januari is hierin een verandering opgetreden. Als uw dochter zich binnen een maand na het beëindigen van haar studie in laat schrijven bij het arbeidsbureau als werkzoekende kan er over dat kwartaal recht bestaan op kinderbijslag. Bij de bepaling, van de hoogte van het recht op kinderbijslag over het betreffende kwartaal wordt wèl rekéning gehouden met de inkomsten in dat kwartaal (dus ook met de uitbetaalde studiefinanciering in dat kwartaal) en de minimale onderhoudseis van 56, - per week. Mijn dochter van 18 gaat een andere studie volgen waarvoor zij geen recht heeft op studiefinanciering. Tot en met de eerste maand van het kwartaal ontvangt zij nog wel studiefinanciering. Vanaf wanneer bestaat er nu weer recht op kinderbijslag? Over het kwartaal waarin over de eerste maand nog studiefinan ciering wordt betaald bestaat geen recht op kinderbijslag. Over het daarop volgende kwartaal, waarin geen studiefinanciering meer wordt betaald kan pas weer recht op kinderbijslag bestaan. U kunt met uw vragen over kinderbijslag tijdens kantooruren terecht bij de SVB. Zorg dat u uw registratienummer bij de hand heeft of mee neemt bij een bezoek aan het districtskantoor. Dit bevordert een snelle beantwoording van uw vragen. U kunt met uw vragen over de Algemene Kinderbijslagwet (AKW), de Algemene Ouderdomswet (AOW) of de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW), terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is gelegen aan de Seegerssingel 10, te Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St. Maartensdijk, Terneuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer informatie kunt u ons uiteraard ook bellen: (01180) 91100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. DONDERDAG 2 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Politieke con sumententest, vragen aan politici over hun vakgebied. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Vragen staat vrij, luisteraars bellen rechtstreeks met deskundigen. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03 Nieuws en actuali teiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35 Zegt u 't maar, luis teraars reageren op een actueel pro gramma. 17.55-18.00 De Agenda. VRIJDAG 3 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Straatrumoer, straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn be stuur. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Uit, uitgaanstips voor het weekeinde. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actuali teit. Vandaag met Lenny Geluk- Poortvliet, Nel Ginjaar-Maas en Tjeu Strous. ZATERDAG 28 MEI 10.03-18.00 'Dag-Week!' Program ma voor de vrije zaterdag met het het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tips van de chef/kok en muziek. 14.03-18.00 Omroep Zee land Sport, uitslagen, reportages en commentaren. ZONDAG 5 JUNI •10.03-11.00 'Die 's nog van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag: Jo de Hollan der uit Middelburg. 11.03-13.00: 'Dei Schoone Waardin', Cultureel zondag magazine met een centrale gast, de literaire rubriek van Lo van Driel, Zeeuwen in den vreemde en de klas sieke platenkeus van Herman Goetheer. 13.32-14.00; 14.25-14.30; 15.25-15.30; 16.25-16.30; en 17.05-18.00 uur Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 30 MEI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie en om 7.25 weekendoverzicht sport. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och- tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 De column 'Bob en Co'. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.34 Wegwies. 12.43 Reportage, vraagge sprek. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Sportmeneer, het diepe re wezen van de sport. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal Nieuwsoverzicht. 17.35 De Zeeuwse Tijdmachine. Vandaag: Het oudste huis van Zeeland staat in Alphen a.d. Rijn. 17.55-18.00 De Agenda. DINSDAG 7 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Actualiteiten- kwis. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provin cie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Gefeliciteerd! Verzoekplaten en ge lukwensen. 17.05 Nieuws en actuali teiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35 Vogels, vissen en Piet Smeerpoets, programma over natuur en milieu. 17.55-18.00 De Agenda. WOENSDAG 8 JUNI 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuwsoverzicht. 7.45 Overzicht och tendbladen. 7.50 Agenda. 8.32 Nieuwsoverzicht. 8.45 Gedane Za ken, over oud nieuws en hoe het afliep. 8.50 Agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Zeeuwse Streken, programma over typisch Zeeuwse zaken. 12.55 De Agenda. 16.03 Het Kanaal door Zeeland, over kunst en cultuur in de provincie. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Eutebeute, programma over verhalen in Zeeland. 17.55 De Agen da. "Goedemorgen, ik ben contro leur van de bedrijfsvereniging. Zou ik uw identiteitsbewijs mogen zien?" Als u een baan hebt en u bevindt zich op uw werkplek, bijvoorbeeld de fabriekshal, het kantoor of de bouwplaats, dan kan het sinds kort gebeuren dat deze vraag aan u gesteld wordt. Op 1 juni 1994 is namelijk de Wet op de identificatieplicht van kracht geworden. Dit betekent dat iedereen in Nederland vanaf 12 jaar zich in een aantal situa ties moet kunnen identifice ren. Eén van die situaties is de werkplekcontrole door contro leurs van bijvoorbeeld de be drijfsvereniging. Behalve de bedrijfsvereniging zijn er meer instanties die regelmatig de administratie van bedrijven controleren. De bedrijfsvere niging en de Belastingdienst controleren of de premies voor de werknemersver zekeringen en de loonbelasting zijn afgedra gen. De Dienst voor inspectie en informatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (l-SZW, voorheen DIA) controleert of de werkgever een tewerk stellingsvergunning voor zijn buitenlandse werknemers heeft. Het feit dat er door deze instanties wordt gecontroleerd is niets nieuws. Nieuw is wel dat deze instanties aan iedereen op de werkplek mogen vragen om zich te identificeren. Dit kan handig zijn om bijvoorbeeld na te gaan of er in het bedrijf zwart of zonder tewerkstellingsvergunning gewerkt wordt. Wat is er veranderd? Wat is er veranderd voor u sinds 1 juni 1994? Als u in loondienst werkt, moet u zich kun nen identificeren bij een dergelijke controle. U moet dan, als u op uw werk bent, een identiteitsbewijs (ID-bewijs) kunnen laten zien. Dit kan zijn: een Nederlands paspoort, een toeristenkaart, een gemeentelijke iden titeitskaart of een verblijfsdocument voor in Nederland verblijvende vreemdelingen. Bij een controle door de bedrijfsvereniging of de Belastingdienst kunt u zich ook identifice ren met een Nederlands rijbewijs. Voor alle genoemde ID-bewijzen geldt dat de geldigheidsduur niet verstreken mag zijn. ID-bewijs in de ktuis Behalve de invoering van deze 'dagelijkse' plicht op het werk verandert er nog meer. Zo Na invoering van de Wet op de identificatieplicht kan men onder andere bij indiensttreding naar een geldig ID-bewijs gevraagd worden. FOTO: PERRY H0KKE VISUALS zal uw werkgever u binnenkort vragen bij de afdeling personeelszaken langs te gaan met uw ID-bewijs. Uw werkgever is namelijk ver plicht de identiteit van zijn werknemers vast te stellen. Hiervoor moet de werkgever een kopie van een ID-bewijs maken en deze bewaren bij de loonadministratie. Als u na 1 juni een nieuwe baan vindt, dan zal uw nieuwe werkgever u bij indiensttreding vra gen een ID-bewijs mee te nemen. Ook dan moet er een kopie van worden gemaakt om bij de loonadministratie te bewaren. In deze gevallen kunt u geen gebruik maken van het Nederlands rijbewijs. Wel toegestaan zijn het Nederlands paspoort, de toeristenkaart, de gemeentelijke identiteitskaart en een verblijfsdocument. Het kan zijn dat het on mogelijk is bij de uitoefening van uw beroep een ID-bewijs op zak te hebben, bijvoor beeld als u badmeester bent of acrobaat in het circus. U mag dan ook uw ID-bewijs opbergen in een bureaula, een kluis of an dere veilige plek in de buurt van uw werk plek. Kopie Uw werkgever heeft deze regel niet zelf gemaakt. Hij is wettelijk verplicht een kopie van uw ID-bewijs te maken. Doet hij dit niet, dan is hij strafbaar en kan hij een boete krijgen. Als u weigert een ID-bewijs te tonen wanneer daar om gevraagd wordt door de controleur, dan bent u strafbaar. U riskeert dan een boete en u kunt in het uiterste geval zelfs worden meegenomen naar het politie bureau. Uw identiteit wordt daar dan vast gesteld. Beperkte controle Deze regels lijken nogal ingrijpend. De identificatieplicht op het werk is vooral be doeld om zwartwerken, belastingfraude en illegale tewerkstelling te bestrijden. Nu ko men zwartwerken en illegale tewerkstelling in bepaalde bedrijfstakken meer voor dan in andere. De toepassing van de identificatieplicht bij een werkplekcontrole zal daarom afhangen van de situatie van het bedrijf. Als er verder in het bedrijf niets mis is, zal een controleur iemand die vergeten is om zijn ID-bewijs mee te nemen, niet snel laten meenemen naar het politiebureau. Ook in de beginperiode, direct na 1 juni, zal de controleur het meestal laten bij een waar schuwing. Als er echter in de administratie van de werkgever van alles niet klopt en u kunt zich bovendien niet identificeren, dan kunnen de controlerende instanties wel har der optreden. Rijbewijs Overige ID-bewijzen Bij geldzaken ja Ja Bij de notaris Ja Ja Bij de aanvraag van een SoFi-nummer Neen Ja Bij het arbeidsbureau Neen Ja Bij indiensttreding Neen Ja Op het werk (bij controle door de )a Ja bedrijfsvereniging of de Belastingdienst) Bij het aanvragen van een uitkering Neen Ja Bij binnenlands vreemdelingentoezicht Neen Ja Als u zwart rijdt in het openbaar vervoer Ja Ja Bij het bezoeken van een voetbalwedstrijd Ja Ja paspoort, toeristenkaart, gemeentelijke identiteitskaart, verblijfsdocument van de vreemdelingendienst, vluchtelingenpaspoort, vreemdelingenpaspoort, niet- Nederlands paspoort (zonodig voorzien van een verblijfsaantekening), elektro nisch W-document. De Wet op de identificatieplicht houdt in dat iedereen in Neder land vanaf 12 jaar verplicht is zich in bepaalde situaties te identi ficeren. In welke situaties moet u een ID-bewijs laten zien? Op hekymrk r Op het werk kunnen controles worden uit gevoerd, bijvoorbeeld door de bedrijfsvere niging of de Belastingdienst. Aan hen moet u dan een geldig ID-bewijs laten zien. Ook als u met een nieuwe baan begint, zal uw werkgever u vragen een ID-bewijs mee te nemen en daar een kopie van maken. Ook als u een uitkering aanvraagt of als u zich laat inschrijven bij het arbeidsbureau, moet u sinds 1 juni 1994 eerst een geldig ID-bewijs laten zien. Zwartrijden Iemand die geen geldig vervoerbewijs kan laten zien in de bus, tram, trein of metro en geen kaartje kan of wil kopen, moet later toch het bedrag van het kaartje betalen, verhoogd met een boete. De controleur mag dan vragen naar een geldig ID-bewijs om de gegevens die zo iemand opgeeft te controleren. Als er rellen dreigen te ontstaan voor tijdens of na een wedstrijd in het betaald voetbal, mag een politieagent u naar uw ID-bewijs vragen. Dat mag de politie ook doen tijdens supportersvervoer. Vreemdelingentoezicht De politie kan een duidelijke aanwijzing krijgen dat zich ergens één of meerdere personen bevinden die niet in Nederland mogen zijn. Als de politie zo'n aanwijzing heeft en vervolgens een onderzoek instelt, bent u verplicht uw identiteit en nationaliteit aan te tonen. Deze verplichting geldt zowel voor Nederlanders, als voor mensen met een niet-Nederlandse nationaliteit. Ook moet u een ID-bewijs laten zien bij bepaalde transacties bij financiële instelling en, als u een akte laat opmaken bij de notaris en als u een SoFi-nummer aanvraagt bij de Belastingdienst. Geen ID-bewijs Wat gebeurt er als u geen ID-bewijs kunt of wilt tonen? Dan krijgt u niet wat u wilt hebben, bijvoorbeeld de akte bij de notaris of een rekening bij de bank. In een aantal gevallen bent u strafbaar, als u geen geldig ID-bewijs kunt laten zien. U kunt dan wor den meegenomen naar het politiebureau, zodat de politie uw identiteit kan achterha len. U riskeert bovendien ook nog een boete. Welke documenten kunt u nu gebruiken als ID-bewijs? Voor Nederlanders zijn dat het paspoort, de (jeugd)toeristenkaart, de ge meentelijke identiteitskaart en in een aantal gevallen het Nederlandse rijbewijs. Niet- Nederlanders kunnen hun verblijfsdocument gebruiken als ID-bewijs! Komt er nu een nieuwe ID-pas? Nee, er komt geen nieuwe pas. Bestaande documenten, zoals het Nederlands pas poort, de gemeentelijke identiteitskaart, de toeristenkaart en een verblijfsdocument voor in Nederland verblijvende vreemdelingen, kunnen worden gebruikt als identiteitsbe wijs. In sommige gevallen is het Nederlands rijbewijs ook te gebruiken. In het schema hiernaast kunt u zien wanneer u het rijbe wijs kunt gebruiken als ID-bewijs. Waarom is het rijbewijs niet In alle situaties als ID-bewijs toegestaan? Op het rijbewijs staat geen nationaliteit vermeld. In veel gevallen is het belangrijk om dit wel te weten, bijvoorbeeld wanneer iemand met een nieuwe baan begint. De werkgever moet op de hoogte zijn van iemands nationaliteit, zodat hij eventueel een tewerkstellingsvergunning kan aanvra gen. Om het voldoen aan de identificatie plicht voor iedereen zo gemakkelijk moge lijk te maken, is het in een aantal gevallen toegestaan om het Nederlands rijbewijs als ID-bewijs te gebruiken. Het rijbewijs heeft namelijk een handzaam formaat en veel mensen hebben het toch al dagelijks op zak. Wat moet ik doen als mijn gemeente geen gemeentelijke identiteitskaart verstrekt? Sommige gemeenten hebben besloten de gemeentelijke identiteitskaart niet te ver strekken, omdat per 1 januari 1995 de uit gifte ervan zal stoppen. Omdat u alleen maar een gemeentelijke identiteitskaart kunt kopen in de gemeente waar u staat inge schreven, zijn de inwoners van die gemeen ten genoodzaakt een paspoort of een toeristenkaart te kopen. Als u verwacht de komende maanden niet in één van de situa ties terecht te komen waarin om een ID- bewijs gevraagd kan worden, dan kunt u ook wachten tot 1 januari 1995. Dan komt namelijk de Europese identiteitskaart. Wat is dat precies, een Europese iden titeitskaart? Deze kaart komt in plaats van de toeristen kaart en de gemeentelijke identiteitskaart. De nieuwe kaart is te gebruiken als identi teitsbewijs en u kunt er ook de grens mee over, maar alleen naar de meeste landen in Europa en naar de Nederlandse Antillen en Aruba. De prijs van de Europese identiteits kaart zal maximaal 35 gulden zijn. Is het verplicht voor kinderen vanaf 12 jaar om een eigen ID-bewijs aan te schaffen? Het is geen wettelijke verplichting om een ID-bewijs te hebben. Het is een verplichting om in bepaalde situaties een ID-bewijs te laten zien. Als uw kind nog niet in die situaties terecht komt, bijvoorbeeld geen baantje heeft en niet zonder kaartje met de trein reist, dan zal niemand uw kind naar een ID-bewijs vragen en is het dus ook (nog) niet nodig er één aan te schaffen. Geldt de wet ook voor niet-Nederlan- ders? jazeker, de wet geldt ook voor mensen die een andere nationaliteit hebben dan de Nederlandse. Vóór 1 juni was het zo dat alle niet-Nederlanders altijd een verblijfs document op zak moesten hebben. Na 1 juni is dat niet meer zo. Net als Nederlan ders moeten niet-Nederlanders dan alleen in bepaalde situaties een ID-bewijs kunnen laten zien. Is het verplicht altijd een ID-bewijs bij je te dragen? Dat is niet verplicht, maar wel handig, want zo zal je niet voor verrassingen komen te staan. Zoals veel voorlichtings campagnes van de overheid, eindigt de radio- en TV-spot over de identificatieplicht met de zin: "Haal de bro chure bij postkantoor of bi bliotheek". De brochure'Al les over de identificatie plicht' kunt u daar afhalen. Deze brochure geeft alge mene informatie over de identificatieplicht en is te vens vertaald In het Turks, Marokkaans, Engels, Frans en Duits. Sinds begin juni is er een nieuwe spot op de buis. Hierin komt de identificatieplicht op het werk aan de orde. Wat de gevolgen zijn van de identificatieplicht voor werkgevers en werknemers kunt u nalezen in de brochure: 'Uw bedrijf en de identificatie plicht. Wat moet u weten?' Deze brochure is verstuurd naar alle werkgevers in Nederland. Als u de brochure nog niet heeft ont vangen kunt u die aanvragen bij het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid, Post bus 90801, 2509 LV Den Haag. De brochure 'Identificatie bij fi nanciële dienstverlening' kunt u aanvragen bij het ministerie van Financiën, Postbus 20201, 2500 EE Den Haag. Als u de vertalingen van de brochure 'Al les over de identificatieplicht' wilt aanvragen dan kunt u te recht bij het ministerie van jus titie, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag.

Scheldebode | 1994 | | pagina 13