Nederlandstalig weekend in De Piek Toneelbeest vindt 'Eigen Weg' Drie kinderdagverblijven officieel open Westkapelle omnium Ligeia in Piek §s Willie Bömer stopt na twintig jaar met wedstrijdvoetbal Cactus- en vetplantenkwekers laten hun verzameling zien SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JUNI 1994 Naschoolse opvang loopt nog wat stroef Regenkapjes Hoofdklasse Bikkelen Afscheid Osdorp Posse en BI0f spelen in jongerencentrum 31 VLISSINGEN Aanstaande vrijdag worden in Vlissingen drie kinderdagverblijven offi cieel geopend. Het gaat om kinderdagverblijf Puck aan de Molenweg in Souburg; kinder dagverblijf de Paddestoel aan de Van Ginkelstraat, ook in Souburg; kinderdagverblijf Be rend Botje en de naschoolse opvang Ons Speelhuis aan Westerzicht 66. De afgelopen vijf jaar heeft de kinderopvang in Vlissingen een gestage groei doorgemaakt. Eind '87 werd er voorzichtig gestart met de halvedagop- vang, inmiddels zijn er zes groepen operationeel. De Stichting Kindercentra Vlissingen streeft ernaar om meerdere vormen van kinder opvang in een gebouw onder te brengen. De groepen zijn ondergebracht in gebouwen die de afgelopen jaren grondig zijn verbouwd en compleet ingericht. Die inspan ning wordt vrijdag bekroond met een officieel tintje. Om half vier vertrekt er een bus met genodigden vanaf kinder dagverblijf Lotje en peuter speelzaal de Ukkies naar kin derdagverblijf Puck en peuter speelzaal de Paddestoel waar wethouder Poppe de openings handeling verricht. Daarna rijdt de bus naar kdv Berend Botje en de naschoolse opvang Ons Speelhuis. Als dat ook of ficieel geopend is door de wet houder rijdt de bus terug naar Lotje en De Ukkies. Ook die accommodatie wordt door me vrouw Poppe officieel geopend. De jongste loot aan de kinder- opvangboom, de naschoolse opvang, loopt nog niet zo den derend. In Ons Speelhuis, het onderkomen van de naschoolse opvang, hebben drie kinderen na schooltijd en in de vakantie onderdak. Joke Geers van de Kindercentra Vlissingen wijt dit vooral aan de onbekendheid van deze vorm van opvang. „En daar komt natuurlijk nog bij dat je oudere kinderen makkelijker ergens onder kunt brengen dan baby's en peu ters". Desondanks wil de Stichting Kindercentra Vlissin gen op termijn in de Juliana- laan (bij Lotje en De Ukkies) met naschoolse opvang starten. Voor naschoolse opvang gelden de zelfde afspraken als voor de kinderdagverblijven. De ouder bijdrage wordt naar draag kracht berekend en werkgevers kunnen aan de voorziening meebetalen. Ondanks de oplopende werk loosheid loopt de belangstel ling voor kinderopvang niet te rug. „Wanneer er natuurlijk bij een groot bedrijf veel ontslagen vallen, waaronder mensen die een kind op het kinderdagver blijf hebben, dan heb je wei eens dat zo'n ouder geen ge bruik meer van de opvang kan maken. Maar ik denk eerder dat de toenemende werkloos heid de kinderopvang in de kaart speelt. Vrouwen die een baan hebben zijn niet meer bereid om die op te geven als ze een kind krijgen. Want het is nog maar de vraag of ze na een Kinderdagverblijf Otje geopend worden. aantal jaren weer kunnen her intreden. Natuurlijk is dat accommodaties die vrijdag officieel maar een van de reden waarom mensen voor kinderopvang kie- FOTO HARRY DE LANGE zen maar het is toch wel iets dat op dit moment meespeelt." Met knikkende knietjes het veld af VLISSINGEN Persoonlijk had ze een bloemetje wel leuk genoeg gevonden, maar het bestuur van de voetbalvereniging Vlissingen dacht daar anders over. Het afscheid van Willie Bömer-Siereveld van het wedstrijd voet val werd gevierd met een speciale af- scheidswedstrijd met veel oudgedienden en een re ceptie in het clubhuis. Het komt dan ook niet dagelijks voor dat iemand ruim twintig jaar actief is in het eerste team. Helemaal stoppen met voetballen is er voor Willie niet bij. Ze blijft bij de club betrokken als leidster van het eerste team en de rechterhand van de trainer. Eigenlijk zat het er altijd al in dat Willie zou gaan voetballen. Willie, nu 37, groeide op in een gezin van 11 en was als kind altijd te vinden op de speel plaats aan de Bloemenlaan. „Als ik uit school kwam ging ik snel andere kleren aan doen en dan naar het pleintje om te voetballen met de jongens. Soms hadden we niet eens een voetbal, dan deden we het maar met een blikje of een steen". Het straatvoetbal vormde dus de basis voor de latere succes sen. Altijd tussen de jongens leerde Willie de kneepjes van het spel. „Maar jongens hebben wel altijd het voordeel van hun lichaamsbouw, ze kunnen ho ger springen en harder schop pen". Toen ze zestien jaar was nam haar broer Ad Siereveld Willie mee naar de trainingen en de wedstrijden en dat klikte met een. In 1973 beschikte Vlissin gen over twee damesteams en Willie begon meteen in het eer ste als spits, omdat ze klein en snel was. En omdat ze veel doelpunten maakte. Ooit scoor de ze elf goals in een wedstrijd. „In het begin keek ik heel erg op tegen de ouderen in de groep. Vrouwen van een jaar of dertig durfde ik in het begin nauwelijks aanspreken. Ik had ook het idee dat de afstand tussen jongeren en ouderen toen groter was dan nu". La chend herinnert Willie zich dat er in de beginjaren ook altijd vrouwen waren die vrijdags naar de kapper geweest waren en dan zaterdags met watergolf op het veld verschenen. „Die konden natuurlijk niet koppen, want dan ging hun kapsel uit het model. En ik weet nog dat het een keer regende tijdens de wedstrijd en toen waren er die met een regenkapje op speel den, ook vanwege het kapsel". Vlissingen 1 speelde jarenlang in de eerste klas interregionaal en vorig jaar lukte het de da mes om te promoveren naar de hoofdklasse. Helaas was het verblijf in de hoofdklasse van korte duur. Het lukte niet om telkens met de sterkste opstel ling te komen, door blessures en afzeggingen, en mede daar door degradeerden de Vlissin- gers dit jaar weer naar de eer ste klas. Vanaf het begin speelde Willie ook mee in het Zeeuws Elftal. Ook werd ze gekozen voor het districtelftal en van daaruit kwam ze in het Nederlands Elftal terecht. Vijf jaar lang verdedigde ze de nationale kleuren tijdens wedstrijden in Zwitserland, Denemarken en Italië. „Vooral de Denen en de Italianen hadden goede teams, maar ja, die worden er dan ook voor betaald. In de tijd dat ik in het Nederlands elftal speel de kregen we alleen een reis kostenvergoeding en vijf gul den zakgeld per dag als we voor wedstrijden naar het bui tenland moesten. Maar het is mij dan ook nooit om geld te doen geweest, maar altijd om de eer." Toch is het vreemd dat dames voetbal zo anders gewaar- deeerd wordt dan mannenvoet- bal. „Want er wordt best goed gevoetbald en er zijn heus wel leuke wedstrijden te zien" merkt Erik Barten van de feestcommissie op. „En als de scheids even de andere kant opkijkt wordt er ook bij de dames behoorlijk gebikkeld" vervolgt Willie. „Zeker in de klas waarin we nu gespeeld Aan het eind van de wedstrijd kreeg Willie een publiekswissel. Dochter Bianca overhandigde Willie een groot boeket bloemen. FOTO HARRY DE LANGE hebben wordt echt alles in dé strijd geworpen". Ook binnen de vereniging wordt het damesvoetbal nog altijd stiefmoederlijk behan deld. Zo moesten de dames er zelf achter aan om sponsors te zoeken om de verre uitwed strijden te betalen. Barten heeft het idee dat bij de vereni ging toch nog sterk de gedach te leeft 'ach het is maar dames voetbal'. „Terwijl een bekerfi nale tegen Kloetinge toch hon- dérdvijftig man publiek trekt. Dat is een aantal waar nog veel eerste teams in Zeeland van dromen". Het plan om te stoppen kwam vorig jaar bij Willie op. „Ik vond vorig jaar al dat het mooi geweest was, maar ik wilde nog zo graag dit jaar in de hoofd klasse spelen daarom heb ik het besluit nog even uitgesteld. Maar nu stop ik er echt mee. Ik word een dagje ouder en ik kan goed merken dat de herstelpe riode na een training en een wedstrijd steeds langer gaat duren. Ik train op dinsdag en donderdag en speel een wed strijd op zondag. Ik ben dan iedere keer nèt hersteld van de vorige inspanning en in feite loop je een hele week met pijn lijke spieren". De afscheidswedstrijd van vrij dag werd een complete reünie. Oud speelsters van Vlissingen zoals Jacqueline van Assen, Wil Meerman, Ineke Corré, Ineke van Eenennaam en Syl via Dingemanse vormden een team dat het tegen het eerste elftal van Vlissingen opnam. Willie genoot volop van de wedstrijd. „Ze doen het toch maar voor je. Alle meiden die gebeld waren waren ook geko men. Sommige op te kleine voetbalschoenen, anderen in te grote shirts omdat ze nooit meer spelen. Ze zullen wel spierpijn gehad hebben en dat hebben ze allemaal voor me over gehad, fantastisch".' Het verlaten van het veld was voor Willie toch een emotionele gebeurtenis. „Ik ging echt met knikkende knietjes het veld af en toen ik m'n dochter daar zag staan met een bos bloemen schoot ik helemaal vol". De receptie na de wedstrijd, die overigens door het eerste gewonnen werd, werd door heel veel mensen bezocht. Het huis van Willie staat nu nog vol met bloemen. Bang voor het zwarte gat is Willie niet. „Ik moet nu als leidster van alles gaan regelen met het bestuur dus ik hoef me niet te vervelen". Willie begon destijds als spitsspeler maar verlegde later haar kwaliteiten naar het middenveld, waar ze als spelverdeler en aangever fungeerde. Dat spelinzicht zal haar straks goed van pas ko men als begeleidster van het eerste team. „Want vanaf de kant lijkt het altijd zo makke lijk. 'Waarom deed je niet dit of dat' roepen trainers dan achteraf, maar als je op het veld staat ziet een spelsituatie er dikwijls heel anders uit dan vanaf de zijlijn". VLISSINGEN Het week end van vrijdag 10 en zaterdag 11 juni staat jongerencentrum De Piek in de Hellebaardier straat jn het teken van de Ne derlandstalige muziek. Vrijdag 10 juni treedt de Amsterdamse rapformatie Osdorp Posse op en zaterdag 11 juni is er een optreden van de Zeeuwse band B10f. Beide optredens begin nen om 22.00 uur. In de Piek werden de afgelopen maanden al hardrock- reggae, funk en bluesweekenden ge houden. Nu is het de beurt aan de Nederlandstalige muziek. De Amsterdamse groep Osdorp Posse is al sinds 1988 bijeen. De eerste demo kwam uit in 1989 er werd al direct bekend door het televisieprogramma Onrust van de VPRO. Hierna volgde als snel de deelname aan het Rhyth Rhyme project en vestigde Osdorp Posse naam met de hit 'Moordenaars'. Hun eerste CD werd uitgebracht op het DJAX label en het gevolg was dat Nederlandstalige rap groepen als paddestoelen uit de grond schoten. Osdorp Possse nam daarna de CD Vlijmscherp op die onder andere een num mer bevat met de deathmetal- groep Nembrionic Hammer- daeth. Osdorp Posse bestaat uit WESTKAPELLE De ker- miswielerronde in Westkapelle op woensdag 20 juli krijgt dit keer een apart tintje. De ama teurs zullen elkaar namelijk bestrijden in een omnium. Een omnium is een wedstrijd waar- Osdorp Posse Seda, King, IJsblok en Def P. Toegangskaarten voor het op treden kosten een tientje. De Zeeuwse band B10f is opge richt door bassist Peter Slager. Hij vroeg drummer Henk Tjoonk en zanger Paskal Ja- kobsen om mee te doen met een Nederlandstalige band nadat ze de band Trouble Every Day hadden ontbonden. In pianist Jan Kennis werd een vierde lid gevonden. Met de demo 'De laatste ronde' gaven e zo'n goed visitekaartje af dat ze gelij kgevraagd werden voor optreden op mosselrock, het bevrijdingsfestival en het voor programma van De Dijk. Kaarten voor het optreden van B10f kosten vijf gulden. VLISSINGEN Zaterdag 4 juni treedt de uit Goes afkom stige band Ligeia op in de Piek aan de Hellabaardiersteaat. De aanvang is 22.00 uur en de entree bedraagt vijf gulden. Het zit erin dat het optreden in De Piek de zwanezang van Li geia inluidt. Op de agenda van de band staat nog één optre den, tijdens het Vrijbuiterfesti val. Het gaat namelijk helemaal niet goed met de Goese band die al vanaf de oprichting ach tervolgd wordt door tegenslag. Medeoprichter Dick v.d. Heijde kreeg een herseninfarct, drum mer Peter Heyt is langdurig geblesseerd en zanger Roel Westdorp zegt na het concert in de Piek dè band vaarwel. De overgebleven leden beraden zich nu over de te varen koers. Of kiezen voor een nieuwe naam of een hele nieuwe band oprichten. Wie dus nog eens de totaal show van Ligeia wil zien, met muziek, dans, licht, rook en vuurwerk kome zaterdag naar de Piek. in verschillende takken van het wielrennen aan bod komen. Op het 1130 meter lange par cours wordt een klassements wedstrijd verreden over vijf tien ronden, een afvalwed- strijd, eveneens over vijftien ronden en tenslotte volgt een rit in lijn over vijfentwintig ronden. tr TORÊNPROAT VJ VRIJGEZELLIG - Op zondag 4 juni wordt in verenigings gebouw Het Pand, Kerksteeg 5 in Middelburg, het nieuwe activiteitenprogramma van Vrij-Gezellig, een club voor al leenstaanden, besproken. Aanvang 14.00 uur. DECLAMATIE - In wijkpost Het Bastion, Nieuwe Ooster- sestraat in Middelburg, wordt op dinsdag 7 juni een declama tiemiddag voor ouderen gehouden, waar iedereen welkom is, met of zonder gedicht of verhaal. De middag duurt van 14.30 tot 16.00 uur. ROMMELMARKT - Bij obs De Eendragtsburch, Vro- moldsland 67 in Middelburg, wordt op zaterdag 4 juni van 10.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt gehouden. I.v.m. de aanstaande fusie doen ook de Rosenburch en de Oosterburch mee. Een deel van de opbrengst van de markt gaat dit jaar naar een dorpsschooltje in Roemenië. GEVONDEN - Bij de politie in Middelburg zijn de volgende voorwerpen aangegeven: gouden schakelarmband, Rabopassen, diverse portemonnees met inhoud, witte envelop met foto's zwartwitte poedel, grijsbruingestreepte poes, zwarte poes met wiite pootjes, identiteitsbewijs, regenpak,sjaal, kinder-, dames- en herenfietsen, PTT post pakket, trouwring, babyslofje, kinderschoene, diverse sleu tels, attachékoffer, etui met pennen, tas met babykleding, handtas met inhoud, bloedgroepkaart. VROUWENFIETSTOCHT - Op zondag 5 juni houdt LAVA een fietstocht voor vrouwen over Walcheren. Vertrek om 13.00 uur vanaf het dorplein in Koudekerke. DE kosten, inclusief routebeschrijving en picknik, bedragen 6 gulden. Aanmelding 01180-16391/01189-3095. ZOMERFEEST - Ter afsluiting van het schooljaar wordt op vrijdag 3 juni van 17.00 tot 21.00 uur in en om de Van Duyvenvoordeschool aan de Dongestraat in Oost-Souburg een zomerfeest gehouden. De helft van de opbrengst is voor de Stichting Europa Kinderhulp. TOERTOCHT - De Hoechst Toerclub houdt op zaterdag-11 juni haar jaarlijkse toertocht over 75 of 120 km. De start en finish zijn op het bedrijfsterrein van Hoechst in Vlissingen- Oost (havennummer 9890). De start is om 10.00 uur, het inschrijfgeld bedraagt 7,50. NACHTTOCHT- Wandelsportvereniging De Vrolijke Tip pelaars houdt op zaterdag 4 juni de nachttocht Bergen op Zoom-Hansweert-Vlissingen. Start vanaf Bergen op Zoom (75 km) om 24.00 uur vanaf café De Raayberg, Antwerp sestraat. Start vanaf Hansweert (45 km) om 5.30 uur vanaf café Zeelandia, Kanaalstraat. ORGELCONCERT - Onder auspiciën van de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM) geeft organiste Margreeth de Jong orti 3 juni een orgelconcert in de Lutherse kerk in Middelburg. Aanvang 20.30 uur, toegang 8,00 of 6,00. Jaco van Leeuwen geeft dinsdag 7 juni een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. VERKOOPDAG - Bij de Regenboogschool aan de Gen. Hakewill Sthithlaan 3 wordt op zaterdag 4 juni van 10.00 tot 16.00 uur een grote verkoopdag gehouden. De opbrengst is voor een goederentransport naar de Karpaten. VRIJMARKT - De personeelsvereniging van de gemeente Vlissingen houdt op zaterdag 4 juni van 9.00 tot 16.00 uur op het binnenplein van het stadhuis een vrijmarkt. CONCERT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK geeft op zaterdag 4 juni samen met muziekvereniging Voorne en Putten uit Hellevoetsluis een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Het Trio Manchini geeft zondag 5 juni een koffieconcert in de Grote Kerk te Veere. Het concert claveeimbel, blokfluit en contrabas) begint om 11.30 en de toegangsprijs bedraagt een tientje. EXPOSITIE - In Galerie Hannelore Meyaard aan de Hendrikstraat 8 in Vlissingen zijn van 5 juni tot en met 2 juli schilderijen te zien van Frank Hauser en Walter Weidner. In Galerie Artico aan de Noordweg 5 in Middelburg is werk te zien van Vera de Deurwaerdere, Co van Driel en Sia Braakman. Het gaat om portretten, landschappen, bronzen en keramiek. Bij de Kunstuitleen in Vlissingen is een tentoonstelling van de beeldend kunstenaaar W.G. Stock te zien. De tentoonstelling die te bezichtigen is tot en met 15 juli omvat twee presentaties 2D 3D Bilder. AVONDVIERDAAGSE - MTV'69 houdt van 6 tot en met 9 juni de jaarlijkse avondvierdaagse. De wandelaars starten maandagavond om 18.30 uur bij sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. Het défilé begint donderdagavond om vijf voor acht voor het stadhuis op de Markt. VEILIG VRIJEN - Het COC houdt zondagavond eert thema-avond over veilig vrijen, HIV en AIDS. De gratis toegankelijke avond wordt gehouden in het pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg en begint om 19.30 uur. POLENACTIE - Op het schoolplein van basisschool De Lichtstraal in Westkapelle wordt zaterdag 4 juni een actiege houden ten bate van Poolse kankerpatiëntjes. Er is een kraam met tweedehands boeken, een verloting, ponyrijden en een kindermarkt. Verder zijn er nog activiteiten zoals be schilderen van tasjes en de verkoop van koffie en gebak. MIDDELBURG - Succulenta, -de Nederlands/Belgische vere niging van liefhebbers van cac tussen en vetplanten viert in 1994 haar 75-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zijn er op zaterdag 4 juni een groot aan tal succulentenliefhebbers die hun kassen en tuinen openstel len voor belangstellenden. Ook op Walcheren zijn er een aantal leden van Succulenta die zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur open tuin houden. Bezoekers kunnen niet alleen de cactussen en vetplanten be wonderen maar kunnen ook in formatie krijgen over de ver zorging van deze planten. Er kan een kijkje worden geno men in de kas van: D. Antheu- nisse, Mamixplein 17 in Vlis singen; P. Dekker, Noordweg 476, Middelburg; J. Mesu, Nachtegaalstraat 12 in Middel burg, T. de Rijke, Noordweg 444, Middelburg; en R. Won- dergem, Dorpsstraat 38, Bigge- kerke. MIDDELBURG Motus Pa paya zet deze maand de eerste produktie op de planken. De produktie heet 'Eigen weg' en gaat over mensen die proberen te overleven in de massa en brengt mooie theaterbeelden over sporadische momenten in het leven. Motus Papaya (vrucht van de beweging) is een amateurto neelgroep die zonder gebruik making van een regisseur of iemand anders van buitenaf aan de slag is gegaan. Jos de Jonge heeft met een thema en een verhaallijn in z'n borstzak je de aftrap gegeven om een team te vormen. Bram Geene, Saskia Koopman, Jikke Post- huma, Conny Slot en Iris Stier man sloten zich hierbij aan. Alle spelers proberen hun eigen vaardigheden, variërend van muziek tot dans over te bren gen op de anderen. De produktie is niet zonder slag of stoot tot stand geko- Motus Papaya men. Een verhaallijn werd ge volgd en weer verworpen met behoud van de goede dingen die weer onderdeel werden van de volgende verhaallijn. De be wegingen werden ingestudeerd en weer veranderd, kortom, de vrije tijd werd nuttig besteed. De eerste theatervrucht Eigen Weg is te zien op zaterdag-4 jun in de Vroone in Kapelle en vrijdag 10 juni in het Vest zaktheater in Vlissingen. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur. De kaarten kosten een tientje. i

Scheldebode | 1994 | | pagina 11