Landbouw, recreatie, natuur en wonen Verwendag voor kunstliefhebbers Zon schuil zich achter de maan ANTWOORD Hoge Brug Kanaalweg afgesloten Sv. V\ .B h Sluiskilse motordagen Oosterschelde College Kunstzinnige Vorming houdt open avond Provinciale nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebieden ter inzage Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse scholieren SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 MEI 1994 Akkerbouw Walcheren Grote Kunstmarkt op zaterdag 21 mei in Oostburg Kassabonactie Midweek Kinderbijslag AOW - pensioen 315 Verzekeringsbank GOES - Aantasting van het platteland is hetzelfde als aantasting van het karakter van Zeeland. Het provinciaal bestuur is zich daarvan bewust. Daarom hebben Gedeputeerde Staten hun voorlopige stand punt over het Zeeuwse platteland vastgelegd in de nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebieden. Op verschillende manieren is naar het grondgebied bui ten de bebouwde kommen gekeken. Landbouw, re creatie, natuur en wonen - dat laatste in bescheiden mate - zijn de elementen die steeds terugkeren. Er is een indeling gemaakt naar landschapstypen en per regio wordt een beschrijving gegeven van de ontwik- ïlii kelingsmogelijkheden. Tot 30 juni ligt de nota ter inzage in het provinciaal infor matiecentrum en in de gemeen tehuizen en openbare biblio theken in Zeeland. Dezelfde tijd kan worden gebruikt om schriftelijke reacties in te zen den op de visie van het dage lijks provinciebestuur. Het is de bedoeling dat provinciale staten in december hun defini tieve standpunt over de plano logische inrichting van het Zeeuwse platteland bepalen. De onzekere situatie in de landbouw en de daarmee ge paard gaande veranderingen nopen tot een flexibele opstel ling. Ontwikkelingen die nu nog niet zijn te voorzien, kun nen dan zonder tijdrovende procedures worden ingepast. Tegelijkertijd moet met ge strengheid worden gewaakt over de belangen van natuur en milieu. Het laat zich raden dat die twee sporen niet altijd pa rallel zullen lopen. Er is geko zen voor het aanwijzen van gebieden, waar natuur en land schap de boventoon voeren, en van gebieden waar de economi sche ontwikkelingen - land bouw en recreatie - voorrang krijgen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen vier ontwikke lingsperspectieven: agrarisch, recreatief, ecologisch en land schappelijk. De landbouw, vooral de akker bouw, neemt de grootste plek in in het landelijke gebied. Het provinciale beleid is erop ge richt volwaardige bedrijven te houden. Om te kunnen inspelen op nieuwe tendensen moeten zulke bedrijven, binnen de grenzen van het milieubeleid, kansen kunnen benutten. Nieu we bebouwing die voor die ont wikkeling nodig is, moet zoveel mogelijk worden geconcen treerd. In de akkerbouw zijn intensi vering en verbreding belangrij ke onderdelen van het beleid. Zij worden voorzien in delen van Schouwen-Duiveland, op heel Tholen en in de hals van Zuid-Beveland. De beschik baarheid van zoet water was sterk bepalend voor die keuze. De fruitteelt concentreert zich, als van oudsher, rond Kapelle op Zuid-Beveland. Bovendien is daar nu ook de centrale veiling gevestigd. Verder oost waarts, in de hals van Zuid- Beveland, is ook ruimte voor fruitteelt beschikbaar. Voor de glastuinbouw is 300 hectare in geruimd, verdeeld over drie lo caties van elk 100 hectare: Rei- merwaal, Kapelle en Borsele. Voor mariene cultures wordt plaats gemaakt aan de zuid westkant van Schouwen-Dui veland. Het proefproject dat daar al gaande is, moet duide lijkheid verschaffen over de haalbaarheid. De ruimte zal al tijd gebonden zijn aan de be schikbaarheid van zout of brak water. Bij de veehouderij zijn de milieuthema's verzuring, vermesting en verstoring lei draad. De melkveehouderij is in Zee land van steeds bescheidener omvang geworden. Nu ontwik kelt zich de tendens dat bedrij ven uit gebieden elders in het land, waar de milieubelasting te groot wordt, zich melden voor vestiging in de provincie. Voorlopig onderzoek wijst uit dat daarvoor weinig ruimte is, gezien de fosfaatbelasting die Zeeland al heeft. Vooral in het gebied direct achter de kust is de recreatie een neventak binnen het agra risch bedrijf. In het onderdeel recreatief ontwikkelingsper spectief van de nota wordt het kamperen bij de boer exclusief bij het agrarisch bedrijf gela ten. Vrij kamperen wordt ner gens toegestaan. Het aantal verblijfseenheden, zoals tenten, caravans en campers, is in het algemeen bepaald op 10 met een uitschieter tot 15 geduren de acht weken tijdens het toe ristenseizoen en een korte pe riode in het voorjaar. Het Walcherse land wordt veelzijdig gebruikt. De recrea tie is geconcentreerd langs de kust, maar over het hele voor malige eiland wordt ook bij de boer gekampeerd. De mini- campings duiden tegelijk het ruime agrarische gebruik. Die vermenging kan in stand blij ven. Langs de kust is het wel be langrijk, dat een goede afstem ming wordt verwezenlijkt tus sen natuur en recreatie. In de binnenduinrand worden daar om bosaanplant en natuuront wikkeling voorgestaan. De bos sen moeten tot stand komen via de ruilverkaveling; de natuur ontwikkeling moet haar beslag krijgen bij Westkapelle-Dom- burg en bij Oranjezon. Gericht peilbeheer moet voorkomen dat de duinen verder verdrogen. Dat geldt vooral voor de Man teling en de duinen bij Vrou wenpolder. Verzuring van de duinen wordt tegengegaan door een strikt ammoniakbe leid te voeren. In de stadsranden, op de kree kruggen en langs het Veerse Meer kan ook beplanting wor 1 Het karakter van het Zeeuwse platteland moet voor de toekomst behouden blijven. den toegpast. Op de kreekrug gen kan op nog nader aan te wijzen plaatsen op beperkte schaal de landgoederenregeling van toepassing worden ver klaard. Verder kan de land bouw op de kreekruggen swor- den geïntensiveerd, op voor waarde dat wordt aangesloten bij de huidige bedrijfsstruc tuur. In een aantal gevallen kan daarbij gebruik worden gemaakt van het zoete water in de ruggen. Het grasland, dat kenmerkend is voor de kom van Walcheren, moet behouden blijven rond de Zandvoortseweg en de Veerse- weg. Het is onderdeel van de ecologische hoofdstructuur. De openheid van het gebied mag niet worden aangetast door op gaande beplanting en bebou wing. Rond het Sloegebied en in de oude stroomgeul van het Sloe moeten kansen voor land schapsontwikkeling en -ver nieuwing worden benut. Het plattelandstoerisme kan op Walcheren goed aan zijn trek ken komen. De eerste aanzet ten zijn er al, zoals de imkerij Poppendamme. Voorwaarde is wel dat een duidelijke schei ding wordt aangebracht tussen het kust- en het plattelandstoe risme. De gemeenten wordt ge vraagd hiervoor een zone te bepalen. Hetzelfde wordt ge vraagd voor de scheiding tus sen recreatie en natuur. De samenvatting van de ontwerp-nota Ruimtelijk Be leid Landelijke Gebieden is gratis verkrijgbaar bij het pro vinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA, Middelburg, telefoon 01180-31400. De nota is er voor 10,—te koop. Wie erover wil praten, krijgt daartoe de gelegenheid tijdens een inspraakbijeenkomst op maandag 13 juni, 20.00 uur, Goes, Hotel Terminus, Sta tionsplein 1. OOSTBURG Op zaterdag 21 mei wordt de Markt van Oost burg omgetoverd tot een ware kunstmarkt. Talloze kunste naars strijken neer met verf, penseel, doek, klei of papier. Belangstellenden kunnen dan de kunstenaars live aan het werk zien. Ook de horeca draagt zijn steentje bij om het publiek te verwennen met spe ciale menu's, drankjes en hap jes. Deze kunstmarkt is toeganke lijk voor alle beeldende kunste naars. Ook amateurs zijn die dag welkom om in het centrum te komen werken of tentoon te stellen. Met name portretteke naars zullen voor de nodige sfeer zorgen. Mensen uit de kleinkunstwereld zijn eveneens van harte welkom. Mime-spe- lers, troubadours, zangers, vio listen enzovoort. Op die manier wordt een echte Parijse Place Du Tertre-sfeer gecreëerd. Voor de kinderen wordt een heus kinderatelier georgani- seert waarin ze zich 'kunstig' kunnen uitleven. Kinderen die er die dag als een poes of een bloem willen uitzien kunnen zich laten schminken. Het win kelend publiek kan er niet om heen. Talloze zaken hebben kunst in de etalage staan. De winkeliers bedachten een verrassing voor hun klanten. Tot en met 21 mei kunnen kassabonnen gedeponeerd wor den in de daarvoor bestemde bussen. Vergeet vooral naam, adres en telefoonnummer niet in te vullen. De winnaars krij gen een kunstwerk mee naar huis. GOES - De zonsverduistering was vorige week ook in Miden-Zeeland goed te zien. Met een stukje beroet glas was de eclips bijna van het begin tot het eind te volgen. Fotgrafen hebben daar filters voor. Peter Huls uit Goes maakte een foto op het moment dat ook een sportvliegtuigje voor zijn telelens kwam en voor een leuk effect zorgde. Lichte nevelslierten die later dikker werden zijn op dit moment nog van weinig betekenis. In Zuid-Nederland keken de liefhebbers naar een ondergaande zon die voor de helft achter de maan schuil ging. In Groningen was dat 46 procent en in Brussel 53 procent. Hoe meer naar het zuiden hoe groter de verduistering. In 1996 vindt de volgende gedeeltelijke zondverduistering plaats. Volgende totale verduistering is vanaf Nederlandse bodem pas in 2135 te zien. Wie toch een keer een totale zonsverduistering wil meemaken, moet in november naar Brazilië vliegen. „Het is ontroerend mooizegt Ineke van de Kar, vrijwilligster van de volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven. „Vorig jaar was ik in Mexico", vertelt ze. „Waanzinnig mooi. De verduistering duurde zes tot zeven minuten. Ik had het nooit geloofd, maar toen heb ik gezien dat de vleermuizen gingen vliegen. De natuur stond op z'n kop. Het heeft iets overweldigends. Een natuurverschijnsel waarop je totaal geen invloed kunt uitoefenen, een oerkracht. Dat maakt je stil. Echt het is prachtig om overdag ineens sterren te zien.Over vijf jaar is een totale zonsverduistering te zien in het zuiden van België, het noorden van Frankrijk en in midden Duitsland. Om precies te zijn op 11 augustus 1999. Sluiskil Zaterdag 21, zondag 22 en maandag 23 mei staat Sluiskil in het teken van de Sluiskilse motordagen. Op za- terag wordt de officieële ope ningshandeling verricht en staat er een Suzuki/Nissan Ka raoke show op het programma gesteund door garage Moret uit Sluiskil. Zondag zijn er diverse demon straties te bewonderen zoals een motorshow, parkeerkijken, een kledingshsow, opstaples, begeleid motorrijden, een pu- zeeltocht, sprintdemonstraties, een Jetski demonstratie en trail demonstraties. Het is slechts een greep uit het gevarieërde aanbod dat de organisatoren het publiek te bieden heeft. Een demonstratie vane en MUG-heli zal zeker bekijks krijgen en Moret verzorgt te vens een demonstratie met ter reinwagens. Het is de tweede editie van de motordagen die georganiseerd worden door een overkoepelende stichting. De stichting is niet plaats- en of streekgebonden. Dit moge lijkheden om samen te werken op allerlei gebied en met aller lei verenigingen of clubs. Het evenement richt zich niet uit sluitend op de motorrijder, maar ook het gezin springt er uit en kan aan z'n trekken komen. Oud- en toekomstige motorrijders worden in Sluiskil voorgelicht en kunnen altijd wat opsteken over de machines of de opleidingen die ervoor nodig zijn. Op zondag en maandag vinden er shows plaats in Het Meulen- gat waaraan de regionale mo torzaken meedoen. Wie de pol der wil induiken met een motor krijgt daar ook de kans voor. Er wordt weer een colonne- tocht gereden. Vorig jaar was dat een enorm succes. De colonnetoertocht is 70 tot 80 kilometer lang en Terneuzen en Axel worden deze keer in het trajekt opgenomen. Op pocket motoren van een kleine meter lang en een zadelhoogte van 40 cm wordt maandag de 2e manche eurocup voor mini- motoren verreden. Een pre miere voor Nederland. Inlichtingen over de motorda gen Sluiskil kunnen vrijblij vend worden ingewonnen bij Nancy Kielman, telefoon 01150-21122 of bij Cees de Vos, telefoon 01154-2005. Wie moe wordt van al dat flaneren kan genieten van de vele terrasjes in Oostburg, en geen Franse sfeer zonder Fran se keuken. Zes horecazaken be dachten dan ook een speciaal menu. De nieuwe eigenaren van de Smickelaer op het Le- delplein brengen een vismenu. Hotel-restaurant-tea-room De Eenhoorn brengt ook een ty pisch Frans gerecht. Restau rant Chez René heeft eveneens vis op het menu staan, terwijl restaurant Bosna vleesspeciali teiten brengt. Hotel restaurant Du Commerce verrast de be zoekers met een grandioze brunch. Voor pittige Oosterse gerechten moet men bij Chi- nees-Kantonees specialiteiten restaurant De lotus zijn. Ook talloze kraampjes hebben heel wat te bieden. Bezoekers kun nen proeven van escargots, Franse kazen en wijnen. Gaat men bij een van boven staande restaurants het menu van de dag eten, dan krijgt men een lot aangeboden. Met dat lot maakt men kans op een volle dig verzorgde trip naar Euro- Disney in Parijs. Deze aktie is geldig van zaterdag 21 mei tot en met maandag 23 mei. Kortom een dag om nooit te vergeten. Belangstellenden die nog willen inschrijven om op de Markt te exposeren kunnen zich nog opgeven bij Jan van Kempen tel. 01170-52814, Jaap van den Branden 01170-53312 of Albert Bezuijen op het tele foonnummer 01170-52820. Vragen aan en antwoorden van de SVB, uitvoerder van de AKW, de AOW en de AWW Onlangs las ik dat wanneer teveel kinderbijslag wordt betaald, door de SVB een onderzoek wordt ingesteld. Als blijkt dat de teveel betaling te wijten is aan de klant dan wordt de kinderbij slag teruggevorderd. Maar wat als de teveelbetaling veroorzaakt wordt door een fout van de SVB? Ook de SVB kan een fout maken die ertoe leidt dat een klant teveel kinder- bijslag, AOW of AWW heeft ontvangen. De SVB stelt dan een onderzoek in om te bepalen of het de klant redelijkerwijs duidelijk is dat door de SVB teveel of ten onrechte wordt uitbetaald. Als dat het geval is dan zal het teveel betaalde worden teruggevorderd. Bij de beoordeling van 'redelijkerwijs duidelijk' kan de betrokkene zich niet beroepen op onwetendheid. Iedere klant ontvangt immers een uitgebreide informatiebrochu re. Vandaar dat het van belang is dat klanten deze brochures aandachtig lezen en bestuderen. Wanneer u twijfelt over de juistheid van de aan u uitbetaalde kinderbijslag, AOW of AWW of wanneer u iets uit de informatie brochure niet begrijpt, is het verstandig dat u contact opneemt met de SVB voor een nadere uitleg (zie onderaan deze rubriek). Ik ontvang momenteel een AWW-uitkering en wordt binnenkort 65 jaar. Moet ik nu toch zelf mijn AOW-pensioen aanvragen, terwijl ik toch ook al een AWW- uitkering ontvang van de SVB? Het AOW-pensioen wordt niet automatisch uitgekeerd. U dient dit in principe zelf aan te vragen. Wanneer u zelf al een AWW - pensioen ontvangt krijgt u van ons uw aanvraagformulier spontaan thuisgestuurd. Ook een persoon waarvan de oudere partner reeds een AOW-pensioen ontvangt, krijgt voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd, spontaan een aanvraagformu lier voor de AOW thuisgestuurd. Binnenkort wordt ik 65. Waarom moet ik mijn aanvraag om een AOW-pensioen zes maanden voor mijn 65ste indienen? Voor het bepalen van het recht op en de hoogte van uw AOW-pensioen moeten heel wat gegevens worden gecontroleerd, opgevraagd en verwerkt. De SVB is, bijvoorbeeld, verplicht de door u verstrekte gegevens over uw verzekerings - opbouw, burgelijke staat, adres, geboortedatum en dergelijke te controle ren met gegevens van de bevolkingsadministratie van de gemeen te. Daarnaast dienen onder meer gegevens te worden bestudeerd die van invloed zijn op de hoogte van uw AOW-pensioen. Heeft u een jongere partner die zelf geen inkomen heeft dan kunt u in aanmerking komen voor een toeslag op uw AOW - pensioen van maximaal 50%. Heeft uw jongere partner wel een inkomen dan wordt onderzocht of dit van invloed is op de hoogte van uw toeslag. Het opvragen, controleren en verwerken van gegevens vergt tijd. Vandaar dat gevraagd wordt de aanvraag voor een AOW-pensioen vanaf zes maanden, doch uiterlijk drie maanden, voor het bereiken van de 65 jarige leeftijd in te dienen. De SVB streeft ernaar dat iedere AOW - gerechtigde in de maand waarin de 65-jarige leeftijd wordt bereikt de eerste betaling ontvangt. Gelukkig lukt dat in gemiddeld 98% van alle aanvragen. Wan neer dat niet lukt heeft dat vrijwel altijd te maken met het te laat aanvragen van het AOW - pensioen. U kunt met uw vragen over de Algemene Kinderbijslagwet (AKW), de Algemene Ouderdomswet (AOW) of de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW), terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is gelegen aan de Seegerssingel 10, te Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St. Maartensdijk, Terneuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer informatie kunt u ons uiteraard ook bellen: (01180)-91100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. GOES - Het Oosterschelde col lege (voorheen het R.E.C.) no digt alle belangstellenden uit om op woensdagavond 25 mei een kijkje te komen nemen op de open avond in de Zuster straat 11 in Goes. Op deze avond wordt het werk. van cursisten van afgelopen seizoen tentoongesteld. Bezoe kers kunnen zo een goede kijk krijgen op de mogelijkheden die het Oosterschelde College biedt en bovenal op wat men sen kunnen presteren op kunst zinnig gebied onder begelei ding van vakbekwame docen ten. De OPEN AVOND is van 19.30 - 21.30 uur. De toegang is gratis evenals de koffie. De avond gaat van start met een originele openingshandeling. De hoeveelheid en verscheiden heid van het werk dat wordt geexposeerd is enorm. Kera miek, beeldhouwwerk, kalli grafie, foto's, etsen, zeefdruk ken, olieverfschilderijen en aquarellen, het is er allemaal. De vele honderden cursisten zijn gevraagd een of twee van hun beste werken in te leveren. Ze hangen„ staan en liggen door het hele gebouw. Ook kan er die avond met docenten vrij blijvend gespro ken worden over de cursussen van volgend seizoen. Wie niet in de gelegenheid is de OPEN AVOND te bezoeken, maar toch vast informatie wil over de cursussen van volgend sei zoen kan bellen of schrijven naar het Oosterschelde College, Zusterstraat 11 in Goes, tele foon: 01100-31170. Half augustus arriveren jonge ren uit Australië, Brazilië, Ca nada, Equador, Italië, Nieuw Zeeland, Verenigde Staten en Zweden in Nederland. Ze blij ven tot begin juli volgend jaar, draaien volledig mee in het dagelijkse leven van gastgezin nen, leren de Nederlandse taal spreken en bezoeken een mid delbare school. Voor de opvang van deze jon gelui (tussen vijftien en acht tien jaar) zijn gastgezinnen no dig. Belangstellende gezinnen, die een stukje van de wereld in huis willen halen, kunnen con tact opnemen met AFS Inter- kulturele Programma's Noord- Brabant en Zeeland. Deze niet- commerciële instantie is dage lijks na 18.00 uur bereikbaar bij Guino Kloet (076-210850) of Corné Huyben (013-678404). MIDDELBURG De voet gangersbrug over de spoorlijn aan de Middelburgse Kanaal- weg is voorlopig afgesloten. De brug verkeert in zo'n deplora bele toestand, dat de veiligheid van de gebruikers in het geding Sinds enige jaren doens zich problemen voor bij het onder houd van de brug, die uit het begin van deze eeuw stamt. De stalen ondersteuningen onder de houten treden verkeren in een dusdanige staat, dat alleen een grondige restauratie soe laas biedt. De dienst stadsont wikkeling van de gemeente ontwikkelt nu een restauratie plan. De gemeenteraad moet besluiten of zij de aanvraag om restauratie van het jonge mo nument honoreert. Om te voor komen dat er schade ontstaat aan de bovenleidingen van de spoorwegen wordt binnenkort een hulpportaal aangebracht, dat tegelijkertijd de leuningen en balustrade van het boven deel van de brug veiligstelt.

Scheldebode | 1994 | | pagina 15