Expositie 'Schipperen op de Schelde' Hongaarse muziek van Vizöntö Negen winnaars kleurwedstrijd Keeperspromotiedag voor jonge Zeeuwse doelverdedigers in Veere Bevrijdingsdag in Middelburg Bluesweekend in De Piek Meer meldingen kindermishandelingen Middelburgs theater krijgt bezoek van gastvereniging Honderdvijftig jaar Maritieme geschiedenis op de Westerchelde Politie alert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 MEI 1994 317 Vaarwater Loodswezen VEERE - De zaterdagvoetbal club Veere houdt op dinsdag 10 mei van 10.00 tot 16.00 uur een keeperspromotiedag op haar terrein aan de Bieweg. Daar aan kunnen meedoen doelver dedigers (jongens en meisjes) vanaf 8 jaar, met een maxi mum aantal van honderd. De keeperspromotiedag is vooral gericht op de jeugd en is geor ganiseerd door de jeugdafde ling van de W Veere. Op het programma staan onder andere wedstrijden om de titel 'Beste keeper van Zeeland'. De winnaars in de categorieën C- en D-junioren mogen aan het eind van het seizoen mee strij den om de titel 'Beste keeper van Nederland'. Als gast doelman zal de enige Zeeuwse keeper in de eredivie John Karelse van NAC een de monstratie verzorgen samen met de keeperstrainer van Ajax Frans Hoek. Daarna kunnen aan beiden vragen gesteld wor den. Frans Hoek is de drijvende kracht achter alles wat met doelverdedigen te maken heeft. Hij heeft een methode ontwik keld die voor alle keepers zeer succesvol is. Hoek schreef en kele boeken over het doelver dedigen, maakte videobanden en ontwikkelde cursussen voor keeperstrainers. Ook in Zee land zijn er oefenmeesters die een dergelijke cursus hebben gevolgd. Hoek organiseert jaar-, lijks ook keeperskampen en wordt over de gehele wereld uitgenodigd om zijn visie op het doelverdedigen te geven. De erkenning door vele bon den, waaronder de KNVB, geeft aan dat de 'Frans Hoek keeperpromotion' een profes sionele en betrouwbare organi satie is. De Zeeuwse voetbaljeugd kan dan ook in Veere heel wat opsteken. De dag bestaat uit twee veldtrainingen, waarbij veel aandacht wordt besteed aan technische en tactische as pecten, keepersspel en wed- strijdvormen. Attractief zal ze ker ook zijn de training met de 'Frans Hoek-tjoeks' (voetbal kanonnen en snelheidsmeters). Ook begeleiders van de jeugd, trainers, bestuurders, ouders en andere geïnteresseerden zijn van harte welkom op deze dag. Voor de deelnemers bedragen de kosten 25,-, inclusief lunchpakket, drinken en een fraaie poster. Omdat er niet meer dan hon derd keepers kunnen meedoen is snel aanmelden belangrijk. Dat kan gebeuren bij R. Koop man, Graaf Jansdijk A 116 4554 AJ in Westdorpe, telefoon 01158-53819 of bij A. Franke, Van Bourgondilaan 13 4351 NT in Veere, telefoon 01181-1672. John Karelse, keeper van de eredivisieclub NAC geeft een demonsttratie in Veere. VLISSINGEN Van 29 april tot en met 14 augus tus is in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark de expositie te zien „Schipperen op de Schelde"; 150 jaar Scheldereglement. Het Scheldereglement speelde de afgelopen 150 jaar een overheersend element op de Westerschelde. Belgische en Nederlandse loodsen streden tegen elkaar om als eerste hun diensten aan een potentiële klant aan te bieden, Belgische loodsen in Vlissingen en Nederlandse in Antwerpen, België een lichtschip, dan Nederland ook, regeringen die beslissen over het uitdiepen van het vaarwater en lang overleg over wie wat zal betalen. Dit alles is terug te vinden op schilderijen, aquarellen, rivier- kaarten en modellen van loodsschepen, tonnen, boeien en bakens. Kortom 150 jaar maritieme ge schiedenis op de Westerschelde. De expositie vormt een onderdeel van Sail Vlissingen. Ruim 150 jaar geleden werd een regeling getroffen om Bel gische havens als Gent en Ant werpen toegankelijk te houden voor de scheepvaart. Deze ha vens zijn alleen bereikbaar via het Nederlands deel van de Schelde. Als gevolg van het reglement kwamen op de Schelde Belgische en Neder landse loodsen die elkaar be concurreerden. Het leggen van tonnen en boeien om het vaar water te markeren moest in nauw overleg tussen de twee landen gebeuren en zelfs voor het opmeten van de diepte van de rivier werden specifieke af spraken gemaakt. Die afspra ken werden vastgelegd in het Schelderegelement. De expositie is ondergebracht in twee ruimtes waarin de vormgever de rivier de Schelde een belangrijke rol laat spelen. In de presentatie is een driede ling aangebracht. Allereerst wordt onder de titel „De Schel de een internationaal vaarwa ter" het politieke aspect be licht. In dit gedeelte komt het ontstaan van het Schelderegle ment aan de orde. De vaart op steden als Antwerpen en Gent was sinds de Tachtigjarige Oorlog sterk belemmerd. In de praktijk was de Schelde afge sloten door eskaders. Dit wordt onder andere op een schilderij verbeeld. In 1795 wordt onder Franse druk de Schelde weer geopend, waarna Antwerpen weer tot bloei kan komen. Een bloei die abrupt eindigt in 1830. In dat jaar komen de Zuidelijke Ne derlanden in opstand. De Noordelijke Nederlanden hou den de Schelde negen jaar ge sloten, waarbij de Belgen re gelmatig proberen de blokkade te breken. Bij een van de vele acties loopt de kanonneerboot van Van Speijck vast en deze blaast het schip op om te voor komen dat het in handen van de vijand valt. In 1839 sluiten Nederland en het nieuwe België uiteindelijk vrede. In een scheidingsver drag, dat ook op de expositie getoond wordt, worden onder ling afspraken gemaakt. Een van de onderdelen is een af spraak over de toegankelijk heid van de Schelde, het onder deel waaruit het Schelderegle ment zou ontstaan. Het tweede deel „De Schelde een moeilijk vaarwater" be licht het ander aspect waarin de Schelde als vaarwater af wijkt. Niet alleen politiek le vert de Schelde problemen op. Het is ook letterlijk moeilijk vaarwater. Regelmatig verlegt de rivier de vaargeul. Deze ver anderingen worden uitgebeeld door twee maquettes van het gebied. De maquettes tonen de hedendaagse situatie en de si tuatie van 150 jaar geleden. In één oogopslag vallen de grote veranderingen op van de afge lopen 150 jaar. Veranderingen die ook plaats hebben gehad bij de scheepvaart. Modellen van een vrachtschip uit .1840 en een hedendaags schip tonen meer diepgang en grotere ton nage. Deze schaalvergroting le vert extra problemen op voor de scheepvaart, die via de nau we vaargeul Antwerpen moet bereiken. In dit gedeelte van de expositie wordt ingegaan op deze elementen, met onder an dere de eerste opmeettekenin- gen van de rivier de Schelde en het resultaat in vaak schitte rend ingekleurde kaarten. In het derde en laatste deel wordt aangegeven welke tech nische oplossingen de afgelo pen 150 jaar de begeleiding van de scheepvaart mogelijk heb ben gemaakt. In dit deel wordt het loodswezen belicht, met aandacht voor het „om positie varen", de wijze waarop de loods herkenbaar was. De be- VLISSINGEN De uit vier professionele musici bestaande groep Vizöntö is zondag 8 mei te zien en te horen in het Arsenaaltheater. Om 16.00 uur spelen zij akoestische muziek die niet zo makkelijk in een hokje in te delen is. Zij spelen hedendaagse muziek voor de man van vandaag dat wil zeggen, een mix van Hongaarse volksmelodieën, klassieke muziek en jazz. Zelf omschrijven zij hun muziek als eigentijdse folk. MIDDELBURG Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zaak van Sprint Photo aan de Markt werd een kleurwedstrijd gehouden. Uit de 814 inzendingen werden uiteindelijk de volgende prijzen toegekend. In de leeftijdsgroep tot 5 jaar: 1. Anne van Maaren, 2 Stella Prins, 3. Tymen Coppoolse. In de leeftijdsgroep tot 8 jaar: 1. Sander Lotier, 2. Kevin de Nooijer, 3. Jorick Vos. In de leeftijdsgroep tot 12 jaar:l. Antoinette Pool, 2. Chantal Smits, 3. Rosalie Buyzer. De prijzen, bestaande uit tekenpakketten, spellen en dinosaurussen hebbben de kinderen op 21 april in ontvangst genomen tijdens een gezellige bijeenkomst in de nieuwe zaak. Uiteraard gingen de winnaars op de foto. tonning en bebakening wordt vooral getoond in de vorm van negentiende eeuwse modellen van boeien en tonnen en ver lichtingselementen. Tot slot wordt ook aandacht besteed aan het uitdiepen van het vaar water en aan de walradarke- ten. Via radarinstallaties langs de gehele rivier en grote delen van de Vlaamse en Walcherse kust kunnen de schepen vanaf MIDDELBURG - Het aantal meldingen van vermoedelijke kindermishandeling nam in 1993 sterk toe met 37% meer contacten dan in 1992. In onge veer 20% was de situatie zoda nig dat een maatregel van de kinderbescherming gevraagd moest worden. Volgens de Zeeuwse Raad van de Kinder bescherming is de stijging van het aantal meldingen toe te schrijven aan een intensieve voorlichtingscampagne en de veranderde werkwijze van de raad De landelijke voorlichtings- campage heeft ertoe geleid dat mensen sneller bereid zijn ver moedens van kindermishande ling te melden. Uit de jaarcij fers van de Raad blijkt dat met name een toename te zien was van meldingen door mensen MIDDELBURG Tijdens de bevrijdingsdag zijn er op de Markt en het Damplein ver schillende activiteiten voor jong en oud. Voor het stadhuis staan een tiental wagens opgesteld van Keep them Rolling, die de her inneringen oproepen aan de dagen van de bevrijding. Dat zullen zeker ook de Zweedse wittebroden doen die in een kraam voor het Stadhuis te koop zijn. Voor de kinderen zorgt Clown Ome Ko met zijn grappen en grollen voor ver tier. En op het Damplein is er een kinderrommelmarkt vanaf 9 uur. Op het podium op het Damplein speelt het duo Eric Holm en peter Adriaanse. Zij spelen om 10 uur 'De muis en de leeuw met het hondje van Michiel de Ruyter' en een uur latenr een gevarieerd program ma voor oudere kinderen. Di vers jeugdmuziekkorpsen zor gen voor muzikaal vertier op het podium. In de Graanbeurs voeren kinderen van het Insti tuut voor kunstzinnige vor ming dansen uit en 's middags spelen de popgroep Gringo en Robert Berger eigen werk. Er is ook nog een fotowedstrijd waarvoor deelnameformulieren in een kraam voor het Stadhuis afgehaald kunnen worden. VLISSINGEN De Ameri kaan Monti Amundson is een van de artiesten die dit week end optreden in jongerencen trum De Piek. Daar wordt op 6 en 7 mei een bluesweekend gehouden. Normaliter staat blues niet bo venaan de programma's van De Piek. Omdat het optreden van de Monti Amundson Band van vorig tot concert van het jaar was uitgeroepen is er besloten om Monti nogmaals naar de Hellebaardierstraat te halen. Monti Amundson is een in Seattle geboren zanger/gitarist. Later verhuist hij naar de staat Oregon waar traditiegetrouw veel blues gespeeld wordt. Monti speelt er als sessiemuzi kant bij de Red Hot Chili Pep- pers en de Robert Cray Band. Een verzoek van Cray om bij hem in de band te komen wijst Monti af omdat hij liever een eigen band wil hebben. Op de Cd 'The mean 18' is de Monti Amundson Band te horen. Monti is nu in Europa voor promotie optredens. Vrijdag 6 mei is hij in de Piek voor een concert dat om 22.00 uur be gint. De entree bedraagt 12,50. Zaterdag 7 mei treden de Em- meroyts op, een Walcherse bluesband die net als Monti Amundson een nieuwe CD aan het promoten is. Het optreden van de Emeroyts begint om 22.00 uur, entree 7,50. de Noordzee tot in de havens van Antwerpen gevolgd wor den. Hierdoor kunnen de sche pen begeleid worden en de loodsen van betere informatie worden voorzien. rondom de huiselijke situatie van het kind, zoals familie en kennissen. Ook was er sprake van een duidelijke stijging van meldingen vanuit de medische sector, van scholen en hulpver leners. De Zeeuwse Raad voor de Kinderbescherming heeft haar werkwijze veranderd: niet af wachten tot de situatie zo ern stig is dat directe uithuisplaat sing van het kind onvermijde lijk is, maar stimuleren dat in een vroegtijdig stadium zo nodig anoniemover kinder mishandeling of een vermoeden daarvan consult wordt ge vraagd. VLISSINGEN - De politie op Walcheren gaat er van 1 mei tot 1 oktober streng op toezien of de natuurbeschermingswet ten niet overtreden worden. Er wordt speciaal gelet op ver gunningen en aktes, nachtvis serij, de gebruikte middeln, loslopende en jagende honden, het vangen van vogels, eieren zoeken en het betreden van verboden plaatsen. Monti Amundson -ie a torênpIoat 'J** ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK houdt zaterdag 7 mei vanaf 12.00 uur een rommelmarkt aan de Driewegenhof te Middelburg. De Werkgroep Werelddiako- naat houdt zaterdag 7 mei een rommelmarkt en fancy fair in de Sint Jacobskerk. Er zijn diverse verkoopstands met zelfgemaakte artikelen, bloemen en planten, boeken, spelle tjes voor groot en klein, een verloting en versnaperingen. De opbrengt is bestemd voor de watervoorziening van het Kamoto-ziekenhuis in Zambia. KINDERFILM - Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen op woensdag 11 mei naar de tekenfilm 'Inspecteur Ed' gaan kijken. De film draait om 10.00 uur in ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg en om 14.00 uur in wijkgebouw Het Zuiderbaken in Middelburg. Entree 1 gulden. MOEDERDAGCONCERT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK geeft zondag 8 mei om 11.30 uur een 'moederdagcon cert' in de muziektent aan het Molenwater in Middelburg. MUNTENRUILBEURS - Op donderdag 5 mei houdt de Numismatische Kring Zeeland in de Schakel, Bachtensteene in Middelburg, een ruilavond van munten, penningen en bankbiljetten. Aanvang 19.00 uur. RAP-JAM - In jongerencentrum Midgard aan de Kuiper spoort in Middelburg kunnen muzikanten en vooral rappers zich uitleven tijdens een rap-jamsessie op 6 mei, aanvang 21.00 uur. ZINGEN -Zaterdag 14 mei is er een koor- en samenzanga- vond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Vanaf 19.30 tot 20.45 uur zingen het Marnixkoor en de Jonge Zangers. De organis ten Jos Vogel, Jan Wisse en Kees de Kraker verzorgen de muziek en ds. Janse verzorgt de meditatie. Vrijdag 6 mei is er een koor- en samenzangavond in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. Deze begint om 20.00 uur en medewerking wordt verleend door de koren Internos, kinder koor De Lofstem, Jubilate en Zanglust. Organist is Piet Feij. De opbrengst van de zangavond is voor de vereniging Bartimeus uit Doom. BLOEMENHULDE - Omdat het zondag moederdag is worden er zaterdag in de Vlissingse binnenstad rozen uitge reikt aan het winkelend publiek. Deze uitreiking vindt plaats tussen 13 en 16 uur op initiatief van de Evenementen Commissie Winkelcentrum Vlissingen. RIEN POORTVLIET - De ouderenbond ANBO organiseert een halve dagreis naar het Rien Poortvlietmuseum in Middel- hamis op woensdag 25 mei. De geheel verzorgde middagtocht kost 36,en dat is inclusief een koffietafel onderweg. Het vertrek is gepland om 12.45 uur, de thuiskomst om 20.30 uur. Belangstellenden kunnen zich op 9 mei van 10 tot 12 inschrijven bij Bachten Komme en van 14 tot 16 uur bij Bachten Reede in Vlissingen. HUISVROUWEN - Tuinieren in het voorjaar. Over dit onderwerp gaat mevrouw D. de Bliek op dinsdag 10 mei iets vertellen tijdens de koffiemorgen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen die dinsdag 10 mei in het Rode Kruisgebouw in Souburg wordt gehouden. DANSEN - Vrijdag 6 mei is er weer een gezellige dans- en praatavond voor 25 plussers in wijkgebouw Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is gratis. KINDERLOOS - De stichting Samen Ongewenst Kinder loos (SOK) houdt zaterdag 7 mei een contactmiddag in De Schuur aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. De bijeenkomst begint om 13.15 uur. GEVONDEN - Bij het bureau Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: lensdop, visa card, bank biljetten, zwarte hond, jong katje, NW pas, CZ-pas, giropas, herenhandschoen, zwarte col, ABN/AMRO-pas, verzekering plaatje, 2 bromfietsen, herenfiets, portemonnee, kinderring met beertje, schakelarmband, sleutels en een velletje postze gels. KWARTET - Zaterdag 14 mei wordt de Middelburgse binnenstad opgesierd door historische en hedendaagse kle derdrachten, met muziek en zang van het Westkapels Kwar tet. Op twee bolderkarren wordt een boerengezin naar de Lange Delft vervoerd waar om kwart over twee een kleder drachtenshow plaatsvindt. Een uur later wordt de show herhaald in de Langeviele. DRUKPERS - In de Middelburgse bibliotheek wordt dinsdag 10 mei een demonstratie verzorgd met de Ammoniet pers. Gerard Post van der Molen staat van 11 tot 16 uur achter de pers die in de hal van de biep staat. FIOM - De nieuwe vakantiegids voor éénoudergezinnen is uit. Deze gids is verkrijgbaar bij de FIOM in de Bellinkstraat in Middelburg, het boekje kost 1,75. De gids bevat moge lijkheden voor vakanties voor éénoudergezinnen in binnen- en in buitenland. PUZZELTOCHT -MAC Scheldegouwen houdt op 12 mei een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De inschrijving en de start zijn bij Hotel Walcheren in Koudekerke, van 13 tot 14 uur. De lengte van de tocht is 22 kilometer en kan via een eenvoudige routebeschrijving gereden worden. EXPOSITIE - In de Kapel van Hoogelande is van 12 tot en met 21 mei een expositie te zien van schilderijen van Brian Bosch en beeldhouwwerken van Steijn Eijsbroek. De exposi tie kan dagelijks bezocht worden van 13 tot 18 uur. In de galerie van Delta Nutsbedrijven is tot en met 30 juni werk te zien van Jac.Smolders. In veelkleurige zeefdrukken wekt Smolders een dierenwereld tot leven die het ene moment aandoenlijk en vertederend is en het andere moment hard en agressief. De leden van het Walchers Artsen Senioren Con vent exposeren ten behoeve van Artsen Zonder Grenzen in de hal van de Middelburgse bibliotheek. Tot 28 mei is er werk te zien en te koop van onder andere Jan Rijken, Hannie Pel, Berto Roegholt en Clari Uyterlinde. SING-IN - Zaterdag 14 mei wordt er in zaal Rehoboth in Oost-Souburg een Sing-Inn gehouden. Onder begeleiding van de groep Verticaal worden er van 19.30 tot 21.30 uur christelijke liederen gezongen. CONCERT - Cappella Breda verzorgt donderdag 5 mei het Koorkerkconcert in Middelburg. Vanaf 20.30 uur zingt het koor onder leiding van Daan Manneke psalmen en motetten uit de 17e eeuw. Toegangskaarten kosten 12,50. KWALITARIA - Kwalitaria Bon Appetit uit DOmburg laat de maaltijden en snacks op zondag 8 mei vergezeld gaan van een leuke attentie voor moederdag. MIDDELBURG Het Mid delburgs Theater speelt de ko mende zaterdagen twee eenac- ters. Elke speelavond wordt aangevuld met een eenakter van een gastvereniging. Zaterdag 7 mei komt de Zeeuwse Komedie uit Vlissin gen op bezoek. Deze vereniging zet de eenakter 'Russische Rou lette' op de planken. In deze eenakter laten vier Russische officiersvrouwen zien dat zij één ding gemeen hebben, na melijk dat ze het slachtoffer zijn van het spel van hun man nen. In droefheid vereend ko men ze samen om iets te bewij zen, maar wat?. Zaterdag 14 is het de beurt aan Intermezzo uit Goes/Zierikzee om de eenakter 'Schaakstuk' te spelen. Hierin gaat het over 'winnen'. Toneelvereniging 't Zand speelt zaterdag 21 mei de eenakter 'de wachtkamer'. In de wacht kamer van dokter Beckett ko men willekeurige mensen sa men, ieder met een eigen ver haal en een eigen achtergrond. Maar waar wachten ze eigen-, lijk op? 'Even rusten' is de titel van de eenakter die Tejater Marrein uit West Zeeuws-Vlaanderen op de planken zet. Op 28 mei staat deze vereniging stil bij geluk, rijkdom en geborgen heid. Het Middelburgs Theater speelt zelf de eenakters 'De afrekening, en 'Picknick op het slagveld'. Alle eenakteravon den beginnen om 20.30 uur en worden gehouden in het Mi- nitheater aan de Verwe- rijstraat. Kaarten kosten 9,00 (passen 7,00) en zijn in voor verkoop bij het VVV en Bruna op de Nieuwe Burg.

Scheldebode | 1994 | | pagina 17