Middelburgs Kamerkoor 40 jaar Als je haar maar goed zit EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Creatief met kurk Voorlichtingsavond Open Universiteit Borduurstudio sponsort tennissers Van de Klooster in gele leiderstrui Concert in de Hofpleinkerk Laatste recital Van der Meule Literaire avond met Breyten Breytenbach en Van Woerden Concert in de Engelse kerk Twee eenakters in Minitheater Gym-uitvoering in Kruitmolen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 APRIL 1994 313 MIDDELBURG Op 21 april van 19.00 tot 20.15 uur is er in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek een voor lichtingsavond van de Open Universiteit. De avond is be stemd voor degenen die over wegen om een studie op hoger of universitair niveau te gaan volgen, maar niet de gelegen heid hebben om deel te nemen aan het reguliere dagonderwijs. De Open universiteit biedt hen de mogelijkheid om door mid del van - merendeels schrifte lijke - cursussen toch hoger en universitair onderwijs te vol gen. MIDDELBURG Rob van der Meule en Frank Hermans geven zondag 24 april een lie- derenrecital in de Kloveniers doelen in Middelburg. Het is voor deze bas-baritons de eer ste try-out voorrespectievelijk het eindexamen en overgangs examen solozang aan het Bra bants Conservatorium. Op het programma staan wer ken van o.a. Wolf, Fauré, Pou- lenc en Andriessen. De begelei dende pianist Ben-Martin Bij de Open universiteit kan men geheel zelfstandig, thuis en in eigen tempo studeren. Voor vragen over de inhoud van de cursussen neemt men telefonisch contact op met de studiebegeleider. Voor veel cursisten is dat een heel plezie rige en efficiënte aanpak. An deren werken liever in een meer gestructureerd kader. De Open universiteit heeft op grond van onderzoeken en er varingen besloten om aan de wensen van deze laatste groep meer tegemoet te komen door het aanbieden van zogenoemde studietrajecten. Een studietra- Weyand brengt ook nog enkele werken solo ten gehore. Voor Van der Meule is het voorlopig de laatste keer dat hij in Zee land zingt want vanaf juni is hij verbonden aan de musical 'The Phantom of the Opera'. De recital begint om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. Kaarten zijn verkrijg baar aan de zaal en kunnen telefonisch gereserveerd wor den bij Rob van der Meule (01184-71854) of bij Frank Hermans (013-683840). jact is een vastgesteld pakket van met elkaar samenhangende cursussen, waarvoor men zich in één keer inschrijft. Zo'n tra ject wordt in één jaar afgerond. In die periode studeert men in een vast tempo - variërend van tien tot vijftien uur per week - en volgens vaste tentamendata. Het meeste werk wordt nog steeds thuis gedaan, maar men volgt regelmatig begeleidings bijeenkomsten met een vaste groep medestudenten. De bege leiding en het samenwerken met medestudenten versterken de motivatie en vormen een steuntje in de rug of zo men wil een stok achter de deur. Men geeft wat vrijheid op, maar krijgt er houvast voor in de plaats. De meeste studietrajec ten starten in september. De voorlichtingsavond begint om 19.00 uur in de aula van de ZB met een algemene inleiding over studeren bij de OU. Daar na geven de studiebegeleiders een uiteenzetting over de stu diemogelijkheden van hun ei gen faculteit. Tijdens de avond bestaat ook gelegenheid om in het studiecentrum op de twee de verdieping van de biblio theek het cursusmateriaal in te zien. MIDDELBURG Dit jaar bestaat het Middelburgs Kamerkoor veertig jaar en dat wordt gevierd met drie concerten: op 24 april in de Grote Kerk te Veere, op 25 juni in de Concert- en Gehoorzaal en op 19 november in de koorkerk. In 1954 werd er bekendgemaakt dat de naam Middelburgs Vocaal Dubbelkwartet werd gewijzigd in Middelburgs Kamerkoor en daarmee was de oprichting een feit. In de afgelopen vier decennia is het oorspronkelijke dubbelkwartet uitgegroeid tot een kamerkoor met ongeveer twintig leden. Het repertoire omvat zowel geestelijke als wereldlijke muziek uit vrijwel alle stijlperioden. De meeste werken worden a cappella uitgevoerd. Bij bijzondere gelegenheden werkt het koor met diverse instrumentale ensembles. MIDDELBURG Het jeugdteam van tennisvereniging Dauwendaele dat in de woensdagmiddag competitie speelt wordt gesponsord door Borduurstudio Middelburg. Op de foto v.l.n.r. Grace Hilgers, Annemarie Schelfhorst, Linda Kamstra, like Meertens, Stanley bish en mevrouw Meertens van Borduurstudio Middelburg. Hulst - Na de wedstrijden in Graauw, in maart en tijdens het voorbije weekend leidt Jo hn van de Klooster uit 's-Heer Arendskerke in het klassement van de Super Prestigewedstrij- den. Hij heeft zeven punten voorsprong op Honkie Pieters uit Heikant en acht op Hans Moens uit Vogelwaarde. De volgende koers die meetelt is de Omloop van Zeeuws Vlaan deren. Tijdens de feestavond van de Omloop krijgt John van de Klooster, eerste gele trui drager, het kleinood uitgereikt door Cees van Deijk uit Hulst. De tussenstand in het Van De- ijk/V K/Vanm Landeghem/ De Stemkiassement luidt als volgt: 1. J. van de Klooster ('s-Heer Arendskerke) 25 pnt, 2. H. Pieters (Heikant) 18 pnt, 3. H. Moens (Vogelwaarde) en R. Tolhoek (Zierikzee) 17, 5. M. Gaever (Koewacht) 16, 6. H. Harinck ('s-Heer Abtskerke) 15, 7. J. Westrate (Goes) en G. van Antwerpen (Driewegen) 14, 9. R. Smits (Clinge) 13, 10. C. Verplanke (Biervliet) 12, 11. R. de Jonge (Middelburg) 11, 12. H. Slabbekoom (Kapelle) 10, 13. K. Veerhoek (Wemel- dinge) 9, 14. H. Gijsel (Hulst) 7, 15. een groep met o.a. K. Blok (Kruiningen), M. Boelens (Bel gië), M. Boelens (Oostburg), H. Dekker (Zaamslag), S. Beun (Biervliet), J. Jeremiasse (We- meldinge), F. Martens (Koe wacht), N. van Iwaarden (We- meldinge), S. Rommers (Ril land), K. Tolhoek (Yerseke), S. Dhoore (België), P. Lampaert (Eede), M. Gunst (Yerseke), M. Kerkhoff (Raamsdonkveer), L. Stofmeel (Raamsdonkveer), C. Delzenne (Philippine), R. van Etten (Hulst), allen 5 punten. MIDDELBURG De Stich ting Literaire Activiteiten Zee land houdt zaterdag 23 april een literaire avond met de schrijver-schilders Henk van Woerden en Breyten Breyten bach. De bijeenkomst vindt plaats om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan Kousteensedijk. 7 te Mid delburg. De avond heeft het karakter van een gesprek, afgewisseld met het lezen van fragmenten. Het gesprek met de schrijvers zal onder leiding staan van Kees Schaepman, journalist bij Vrij Nederland, waarbij van zelfsprekend aan de vooravond van de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika de politiek en de geschiedenis niet buiten be schouwing worden gelaten. Dit jaar presenteert SLAZ Henk van Woerden op grond van zijn boek over zijn jeugd in Zuid-Afrika: Moenie Kyk Nie (uitgave Nijgh Van Ditmar). Van Woerden (46) vertrok op 19 januari 1957 met zijn moe der, twee broertjes en zusje naar de Kaapprovincie, waar heen zijn vader reeds eerder uit Nederland was vertrokken. Moenie Kyk Nie gaat over de opgroeiende jeugd van een Ne derlandse emigrantenjongen in het Zuid-Afrika van de apart heid- In Zuid-Afrika werd Van Woerden opgeleid tot beeldend kunstenaar. Op zijn twintigste verliet hij het land, sindsdien woont en werkt Henk van Woerden als schrijver en schil der in Nederland. Moenie Kyk Nie is zijn eerste boek. Het kreeg onlangs de Lubberhui- zenprijs voor het beste debuut. Breyten Breytenbach werd in 1939 geboren in de Kaappro vincie. Op zijn twintigste brak hij zijn opleiding tot beeldend kunstenaar af en vestigde hij zich na een reis door Europa (in 1961) als vrijwillig balling in Parijs. Een aantal tentoonstellingen van schilderijen en tekeningen maakte hem tot een bekend schilder. Ook als schrijver en dichter trok hij de aandacht. Hij debuteerde met Katastrofes (1964) en de dichtbundel Die ysterkoei moet sweet, waarvoor hij in Zuid-Afrika een belang rijke prijs kreeg. Getrouwd met een Vietnamese kon hij in het land van de apartheid de prijs niet in ontvangst nemen. Het vervolg is bekend: reizen naar Zuid-Afrika, gevangenschap en veel publikaties. De kunste naar afgesneden van zijn land en zijn taal is uiteindelijk op zoek naar zijn identiteit. Kaarten kosten 12,50 en zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek en bij boekhandel Fanoy. MIDDELBURG Marjanne Kweksilber en Leen de Broe- kert geven vrijdag 22 april een concert in de Engelse Kerk. Sopraan Kweksilber en pianist de Broekert spelen werken van Haydn, Beethoven, Schumann en Mendelssohn. Het concert begint om 20 uur, de toegangs prijs bedraagt vijftien gulden. MIDDELBURG Zaterdag 23 april vindt in het minithea- ter aan de Verwerijstraat de premiere plaats van twee een akters. 'Picknick op het slag veld' en 'De afrekening' wor den gespeeld door het Middel burgs Theater. De afrekening wordt gespeeld door Mieke de Steur en Joke Baaijens. Zij zetten twee vrou wen van begin veertig neer die ooit vriendinnen waren en die elkaar opnieuw tegenkomen. Beiden zijn gescheiden en heb ben kinderen. Ze herkennen de overeenkomsten, maar het blijft een feit dat ze uit ver schillende milieus komen. Zijn de verschillen overbrugbaar? Zij confronteren elkaar met de vooroordelen van de ander tot dat de definitieve afrekening volgt. Picknick op het slagveld is een eenakter die in 1952 door Arra- bal werd geschreven en heeft aspecten van het latere Arra- baltheater zoals het gruwelijke van het leven van alledag en de strijd voor de onderdrukten. Pciknick op het slagveld wordt gespeeld door Mario Witte, Leon van Es, Carla Roghair en Leo Ras. De voorstelling in het Mi nitheater begint om 20.30 uur. Toegangskaarten kosten 9,- (passen 7,-) en zijn verkrijg baar bij Bruna op de Nieuw Burg en het VW. Na de pre miere op 23 april wordt de voorstelling nog herhaald op 7,14, 21 en 28 mei. MIDDELBURG De Christe lijke Gymnastiekvereniging Veldo geeft op zaterdag 23 april een uitvoering in de Kruitmolen in Middelburg. Om 14.30 uur geven de jeugdle den een uitvoering, om 19.30 uur de oudere leden met gym nastiek, jazzballet en acro- gym- MIDDELBURG Zaterdag 23 april geven Bram de Wolf en het strijkersensemble .van de Muziekschool een concert in de Hofpleinkerk in Middelburg. Het concert begint om 20.00 uur. Bram de Wolf is de vaste orga nist van de Hofpleinkerk. Het orgel van de Hofpleinkerk werd gebouwd in 1985 en vorig jaar opnieuw geïntoneerd en uitgebreid. Doordat het orgel voor in de kerk staat is het prima mogelijk om samen te spelen met een orkest. Voor dit samenspel is de keus gevallen op een van de concerten voor orgel en orkest van Handel. Deze concerten zijn in deze vorm zelden te beluisteren. Bram de Wolf laat ook een orgelsolo van Buxtehude ho ren. Het strijkersensemble is te beluisteren in het Andante Fes- tivo van Sibelius, het Lyrisch Andante van Reger, Air uit de derde suite van Bach, de Aria uit Bachianas Brasileiras no.5 van Villa Lobos en het Concer to Grosso van Vivaldi. In deze opus 3 zijn drie talentvolle jeugdleden van het ensemble te horen: Frouke Mooij en Maar ten den Hollander op viool en Femmie Klassen op cello. Maar weinigen van ons hebben van nature dat haar, die ogen of die huid die ze graag willen hebben. Toch wil iedereen er zo mooi mogelijk uitzien. Voor zich zelf, voor een ander, om zich te onderscheiden of om juist niet op te vallen. Helaas zijn wij geen dieren die tevreden zijn met hoe ze er uitzien en, eerlijk is eerlijk, onze veren tooi is ook wel erg minimaal. Maar wij hebben cosmetica waarmee we onszelf kunnen verfraaiien. WAT ER IS Kosmetica is grofweg onder te verdelen in elf groepen waaronder bijvoorbeeld haarverzorging, decoratieve kosmetica, babyver zorging en luxe toilet- en badzeep. Je koopt het in de supermarkt, bij de drogist of in de speciaalzaak. In 1987 werd er in Nederland voor meer dan 700 miljoen gulden aan uitgegeven. Kosmetica is dus een enorme industrie. IETSJE MINDER, IETSJE ANDERS Uit onderzoek is dat niet alle cosmetica even gezond is voor onszelf en het milieu. De gekste en engste stoffen worden gebruikt om het produkt te maken. Er wor den daardoor nog al eens stoffen gebruikt die huidirritaties veroor zaken of die erg slecht voor ons milieu zijn. Helaas is het voor de consument met zijn jeugdpuistjes, kraaiepootjes en kloofjes moeilijk om goede informatie over een pro dukt te verkrijgen. Wat wel kan, is proberen wat minder te gebruiken en op zoek te gaan naar prod uk ten die minder belastend zijn voor het milieu. En let bijvoorbeeld op de hoeveelheid verpakkingen: som mige produkten zijn wel heel uit gebreid verpakt. Er zijn ook win kels die intussen een prima sys teem hebben om de hoeveelheid verpakkingen terug te dringen. Daar kunnen flesjes en potjes na gebruik opnieuw gevuld worden. Op een verjaardagsfeestje worden al gauw een paar flessen wijn opengetrokken. De volgen de ochtend liggen de kurken vaak her en der verspreid in de kamer. Soms maken kinderen er poppetjes van, maar meestal verdwijnen de kurken in de vuilnisemmer. Vanaf nu is dat niet meer nodig. Er is een nieu we toepassing gevonden voor al die kurken. GRONDSTOF Kurk is het ondoordringbare weefsel dat de buitenbekleding van veel houtachtige gewassen vormt. Het dikste is die laag bij de kurkeik. De kurkeik, afkomstig uit Zuid-Europa en Afrika, heeft er ongeveer 25 jaar voor nodig voor dat hij voor het eerst geschild kan worden. Na dat schillen duurt het weer tien jaar alvorens de boom op nieuw zover is dat de kurk voor de tweede keer geoogst kan worden. Als douchematje, wand- en vloer bekleding of in een terrarium is de toepassing zeer duurzaam. Als af sluiter voor flessen ligt dat echter anders. Je kunt natuurlijk actief mee gaan doen aan het TV-pro- gramma 'Creatief met kurk'. Maar dat is niet de enige mogelijkheid! VOETBEDDEN Een bedrijf uit Losser in Over ijssel vond het wel erg zonde om al die dure kurkjes (een kurk kost ongeveer zestig cent) zomaar weg te gooien en vond een nieuwe toe passing. Kurk blijkt als grondstof voor voetbedden van gezondheids sandalen ideaal te zijn. Daarom startte het bedrijf een actie. Bij 280 schoenspeciaalzaken in Ne derland kunnen kinken ingeleverd worden. Deze kurken gaan naar een leverancier van gezondheids sandalen in Duitsland. Daar wor den ze weer gebruikt bij de pro- duktie van nieuwe sandalen. Per voctbcdje zijn er ongeveer 35 no dig. Een actie die in korte tijd toch al ruim een miljoen kurken heeft opgeleverd. Over de hele wereld lopen bij voorbeeld enorme vervoersstro men om alles in de winkels te krij gen waar de klanten hun kleding kopen. Thuis wordt er gewassen, gedroogd en gestreken met pro dukten die niet altijd milieuvrien delijk zijn. Het is de bedoeling dat er snel steeds meer milieuvriendelijk ge produceerde kleding in de winkel komt te hangen. Een van de ma nieren om dit te bereiken is de in stelling van een Milieukeur. Dit keurmerk mag alleen op produkten afgebeeld worden, die tot de minst milieubelastende bin nen een propduktgroep behoren. Producenten krijgen het keurmerk pas nadat nauwkeurig onderzocht is of het kledingstuk voldoet aan alle gestelde eisen op milieuge- Mode en milieu worden steeds grotere vrienden HET BEGIN VAN DE OPLOSSING Net zoals een gezond milieu hebben we ook kleding nodig om te overleven. Geen van beide kun nen we missen. Dat besef begint de laatste lijd ook steeds verder door te dringen bij een aantal gro tere modebedrijven. Hier en daar zie je Ecolijnen in de winkels han gen die milieuvriendelijker zijn dan andere kledingstukken. Op dit moment houdt dit nog in dat een deel van de chemische behande lingsmethode achterwege is gela ten. Dat kan door gebruik te ma ken van ongebleekte katoen, zijde, wol en andere natuurlijke materia len in naturel tinten. bied. Helaas is het op dit moment nog niet zover dat je als klant kunt zien hoe milieuvriendelijk een produkt is maar de verwachting is dat in het najaar de eerste keur merken op de kleding zullen han gen. WAT KUN JE NOG MEER DOEN? Wie nu al wat verder wil gaan, kan in de winkel eens vragen hoe het zit met de milieu-aspecten van kleding. Of ga eens kijken in de zogenaamde natuurtextielwinkels. E. is steeds meer vlotte en aparte kleding te koop in prachtige natu- relkleuren: Eko is in deze zomer! En wat kun je doen met al die kleding, die al lang in de kast ligt en die niet meer gedragen wordt? Misschien is het een goed idee om de kledingkast eens op te ruimen, nu het weer lente wordt! Het is zonde om oud textiel in de gewo ne vuilnisbak te doen. Met oude kleding, die eigenlijk nog wel goed is, kunnen misschien fami lieleden of bekenden verblijd wor den. Of denk eens aan een tweede handswinkel of aan goede doelen. Tegenwoordig vinden we het belangrijk dat onze kleding kleur rijk, draagbaar en beschermend is. Dat is niet altijd zo geweest We zijn begonnen met een vijgeblad. Later ontdeden we allerlei dieren van hun jas en leerden we planten kennen die de grond stoffen gaven voor de bescherming van ons blote velletje. Van de dieren en planten leerden we ook dat het leuk is om je te onder scheiden door middel van kleuren en vormen. Kleding is daar voor bij uitstek geschikt VAN GRONDSTOF TOT VUILVERBRANDING. Op dit moment is er kleding te koop in alle mogelijke materialen, kleuren, vormen en voor elk denk bare toepassing. Helaas gaat dit nogal eens ten koste van het milieu. De materialen die gebruikt worden zijn óf geheel van kunst vezels óf ze worden gemaakt van natuurlijke materialen die allerlei chemische behandelingen hebben ondergaan of uit een combinatie van deze materialen. Uit onder zoek is gebleken dat bijvoorbeeld voor de produktie van een gewoon katoenen t-shirt ook chemische stoffen nodig zijn. Deze chemi sche stoffen worden gebruikt in alle fases van de produktie. De ka toenplantjes worden vele malen bespoten met ondermeer insektici- den voordat ze geplukt kunnen worden. Daarna zijn er een aantal chemische behandelingen nodig om de katoenbolletjes te kunnen spinnen tot een draad en te weven tot een lap stof. Dan wordt er nog geverfd of ge bleekt, motvrij gemaakt, brandwe rend, isolerend of ademend, krimp- vrij of juist gekreukt Allemaal pro cessen alleen ter vervaardiging van de stof, het basismateriaal van het kledingstuk. Het milieu wordt daarmee zwaar belast. Voordat het kledingstuk uiteindelijk in de vuil verbrandingsoven te-recht komt zijn er nog meer stappen gezet die slecht voor het milieu zijn.

Scheldebode | 1994 | | pagina 13