G-voetbal krijgt meer aandacht in de sport Spannende tentoonstelling in Vleeshal Introdans danst 'Donder Op' als kennismaking Fries mimetheater Suver Nuver Golden Earring in Zeelandhallen Shirts voor volleybalsters BUROVOOR RECHTSHULP Schilderijen in De Stenge Dora van der Groen regisseert "Decadence" Karwei 1 pakt tweede plaats Avanti verwacht veel spanning tijdens het jaarlijks toernooi De kinderalimentatie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 MAART 1994 Dameszaalvoetbal Bevrijding Peepholes 313 MIDDELBURG - Binnen de afdeling Zeeland van de KNVB wordt al enkele jaren aandacht besteed aan het zogenaamde G-voetbal. Activiteiten voorna melijk voor verstandelijk ge handicapten, zoals trainingen, wedstrijden en toernooien, zo wel op het veld als in de zaal. Vooral de Goesenaar Toon Be- verdam was in die zin een grote stimulator. Hij heeft bij zijn vereniging SSV '65 een volledig team geformeerd dat reeds tot goede resultaten kwam. Daar naast waren kinderen van het wens ook doorgedrongen tot de nationale selectie, die zich mo menteel voorbereidt op het we- relkampioenschap dat van 19 augustus tot 2 september in Hoogeveen wordt gehouden. De andere drie jongens van SSV '65 die opgenomen zijn in de districtsselectie Zuid spelen in juni om het Nederlands kampioenschap voor district steams. Tijdens de kennismakingsbij eenkomsten van de afdeling Zeeland in Zierikzee en Axel wordt van half acht tot half negen 's-fravonds getraind on der deskundige leiding. In de kantines van beide clubs wordt dan ook informatie verstrekt aan de deelnemers, hun ouders, andere familieleden en begelei ders. De opzet is om te komen tot wekelijkse trainingen, eventueel het organiseren van toernooien of andere activitei ten. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij Dig Vleugel van de KNVB afdeling Zeeland (01113 1478) of bij Ben Koops van het NSG (01180 28564). MELISKEKRKE Het eerste team van damesvolleybal vereni ging Duo uit Meliskerke heeft nieuwe shirts gekregen van het Kasteel van Batavia in Westkapelle. Staand v.l.n.r. trainer/coach Willem de Brabander, Jo van Rooijen, Gretha Richard, Anne Wisse, Anja Kamerling, Nel de Hoop, sponsor Adri Roelse. Voorste rij: Anneke van Splunder, Suzan Sijsouw, Chantal Stempher, Marit de Pagter en Marianne v.d. Graaf. De zeer eigentijdse, uiterst ge varieerde en kleurrijke voor stelling is afgestemd op de be levingswereld van verschillen de leeftijdsgroepen en vormt voor veel kinderen de eerste kennismaking met dans als uit drukkingsvorm. In 'Donder Op' laten twee swingende Blues Brotherstypes en een oud vrouwtje zien hoe het wel en niet moet. Al dansend natuur lijk en in luchtige, bizarre en vooral pittige scènes. Drie ver schillende choreografen (Con nie Jansen, Philip Taylor en Roel Voorintholt) geven in een theatrale vormgeving hun visie op het begrip 'fatsoen'. Soms lekker brutaal en gedurfd, nog vaker op een gekke en vrolijke wijze. Donder Op is bestemd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. De voorstelling begint om 15.00 Introdans laat kinderen kennismaken met dans als expressie uur en duurt ongeveer 50 mi- kosten 9,00 en zijn in voor- lefonisch te reserveren via nuten, zonder pauze. Kaarten verkoop aan het theater en te- 01180-11500. IIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllillllllllllllllllillIIIIlIIlIllllIlilllllllIllllllllllllllilllllllllllllllllHII MIDDELBURG Badmin tonvereniging Avanti houdt dit weekend haar jaarlijkse toer nooi. Er worden 290 partijen gespeeld, verdeeld over de klassen B, C en D. De organisa tie verwacht een spannend toernooi. Bij de heren in de D-klasse is het een open strijd, bij de da mes worden Maralda Louws en Nicolette Malcorps getipt als kanshebsters. In de C-klasse is geen prognose te maken. De plaatsing van spelers is gedaan op basis van gelijke sterkte en zij zijn dan ook zeker aan el kaar gewaagd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIinilllllli In de B-klasse worden Leon van Ooyen van Backhand 's- Gravenpolder en Jacques Tho massen van Avanti getipt voor de overwinning. Bij de dames in de B-klasse za het gaan tussen Silvie Romeynsen van Avanti en Anuska Ridderikhoff van Backhand. Het toernooi wordt gehouden in sporthal De Kruitmolen in Middelburg Dauwendaele. Za terdag 26 maart begint het toernooi al om 9.30 uur, zon dag wordt de eerste shuttle om 10.00 uur over het net gesla gen. MIDDELBURG De Arn hemse groep Introdans komt zaterdag 26 maart met een jeugddansproduktie naar de Schouwburg. De produktie heet 'Donder Op' en gaat over met je mond dicht eten, netjes op je beurt wachten, beleefd een hand geven en opstaan voor iemand anders. Aan het eind van de gang die een camera obscura werking heeft, hangt "(heel tastbaar en materieel) een schilderij van Kokolia die zijn visie op de ruimte en de beelden geeft. Daarna kan de toeschouwer zich bevrijden van de duisteris en de details en vrij in het platonische licht rondlopen tussen de werkelijke beelden om zich af te vragen wat hij gezien heeft. De tentoonstelling in de Vlees hal is nog te bezichtigen tot en met 10 april. De Vleeshal is voor publiek toegankelijk van dinsdag tot en met zondag van 13 tot 17 uur. Mevrouw Y. bezocht ons spreekuur in Vlissingen met een ietwat zorgelijk gezicht. Twee jaar geleden was ze geschei den. Bij de echtscheiding waren de twee kinderen aan haar toegewezen. De alimentatie voor deze kinderen was altijd aan de Raad voor de Kinderbescherming betaald. Maar ze had uit de kranten begrepen dat de Raad voor de Kinderbe scherming stopt met het incasseren van alimentatie. Me vrouw Y. vroeg zich af of ze voortaan zelf achter de alimentatiegelden aan moest. Vanaf 1 maart 1994 wordt de onderhoudsbijdrage voor kinderen (de kinderalimentatie) niet meer geïnd door de Raden voor de Kinderbescherming, maar wordt de betaling geregeld door de betrokken partijen (de ouders of voogden) zelf. Blijft de alimentatieplichtige in gebreke, dan bestaat de mogelijkheid van inning door het Landelijk Bureau te Gouda. Dit bureau valt voorlopig onder de Raad voor de Kinderbescherming te Den Haag, maar zal in de toekomst zelfstandig worden. Voor de inning van de kinderalimentatie moet worden betaald door de alimentatieplichtig e. De kosten vormen een opslag van 10% op de periodieke betaling van de onder houdsbijdrage met een minimum van 25 gulden per maand. Betaalt men bijvoorbeeld f 275.- per maand aan kinderali mentatie, dan komen er f 27,50 per maand aan kosten bij. Betaalt men f 100.- dan zijn de kosten f 25.- per maand. De kosten van inning zullen tegelijk met de alimentatie worden geïnd. Als een onderhoudsplichtige die in het buitenland woont niet bereid is om op vrijwillige basis te voldoen aan zijn betalings plicht, dan kan ook hier de LBIO worden ingeschakeld. De inning geldt zowel als alimentatie voor partners als voor kinderen. Voorwaarde is wel dat de onderhoudsplichtige woont in een land dat partij is bij het Verdrag van New York van 1956 dat de internationale alimentatieverplichtingen regelt. In eerste instantie zal mevrouw Y. dus met haar ex-man moeten afspreken hoe hij voortaan de kinderalimentatie'zal betalen. Wanneer hij in gebreke blijft, kan mevrouw Y. het LBIO inschakelen. De kosten hiervan zijn voor haar ex-man. Gedurende zes maanden controleert het LBIO of haar ex-man de kinderalimentatie op tijd betaalt (inclusief de kosten). Indien dat het geval is kan de alimentatieplichtige weer gewoon betalen aan mevrouw Y. Is de alimentatieplich tige nogmaals in verzuim en mevrouw Y. wendt zich opnieuw tot het LBIO, dan wordt de controletermijn verdubbeld naar 12 maanden. Eventueel kan deze termijn nogmaals verdub beld worden naar 24 maanden. Let wel: het is de rechter die de hoogte van de kinderalimentatie blijft bepalen. Noch het LBIO noch de Raden voor de Kinderbescherming hebben hier iets mee te maken. De vaststelling van het alimentatiebedrag gebeurt aan de hand van de draagkracht van de alimentatieplichtige ouder en de behoefte van het kind. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons bureau: in Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen: „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 9.00-11.00 uur. gezinsvervangend tehuis aan de Veerse Singel in Middelburg actief. Maar in feite moet de grote doorbraak in Zeeland nog komen. De volgende maand gaat de afdeling Zee land daar wat aan doen. Zo wordt op 6 april een kennisma kingstraining gehouden op het sportpark 'Den Hogen Block' in Zierikzee en op 13 april in Axel op het terrein van AZW. Tot vorig jaar bleven de afde lingsactiviteiten beperkt tot een groot toernooi in Goes waar het team van Toon Bever- dam goed uit de verf kwam. Inmiddels zijn vier jongens van dit team geselecteerd voor de centrale trainingen in het dis trict Zuid van de NSG (Neder landse Sportbond verstandelijk Gehandicapten). De 24-jarige Goesenaar Marco Visse is trou- KAPELLE - Deze week wa ren er drie wedstrijden te spe len in het dameszaalvoetbal. Zeeland Sport verloor de wed strijd tegen Byou Lederwaren met duidelijke cijfers (1-6). Hierdoor houdt Byou Lederwa ren uitzicht op de derde plaats, de tweede plaats is niet haal baar meer, die is vast in han den van Karwei 1. Karwei 1 speelde tegen Jong Ambon bij winst zou de tweede plaats definitief voor Karwei zijn. Karwei won makkelijk met 4-9. De strijd om de derde plaats is nog niet beslist. Byou Lederwaren, Pubbles en Kar wei 2 zijn nog in de race. Karwei 2 lijkt de beste papie ren te hebben. Kampioen de Biezentrappers liet niets heel van tegenstander DVV. Na een ruststand van 13-0 wisten de dames van DVV de score nog beperkt te houden op 29-1. Mede dankzij prima keepers werk van Mariska Verstelle van DW bleef de score onder de dertig treffers. Ook Heidie Kallemein droeg haar steentje bij, zij schoot liefst 11 maal op de paal, waarna de bal weer het veld insprong. De treffer van DW werd gescoord door Anja Willeboordse, de treffers van de Biezentrappers kwamen van Astrid Adriaanse (8x), Jos- sie van Dorst (8x), Ilona Hart- hoorn (6x), Anneke Minee (5x) en Rita Hartman (2x). Woensdag 23 maart zal in sporthal Baskenburg te Vlis singen de bekerfinale van de dames gespeeld worden tussen kampioen de Biezentrappers en V.O.C. Karwei 2, aanvang 19.30 uur. Uitslagen: Jong Ambon - Karwei 1 4-9, Zeeland Sport - Byou Le derwaren 1-6, Biezentrapper/Ger- ka Sport - DW 29-1. Stand Biezentr./Gerka Sport 111115 - 29 Karwei 1 15-22 Byou Lederwaren 15-19 Pubbles 14-17 Karwei 2 12-15 Jong Ambon 12 - 10 Zeeland Sport 14 - 9 Karwei 3 15-5 DVV 14-0 MIDDELBURG De tentoonstelling van Vladimir Kokolia en Arjanne van der Spek in de Vleeshal is in alle opzichten een avontuur te noemen: voor de kunstenaars, de organisatoren en de bezoekers. Nadat Arjanne van der Spek op de laatste Documen- ta in Kassei de schilderijen van Vladimir Kokolia gezien had, schrijft zij hem op grond van een diep gevoelde overeenkomst een brief. De correspondentie die daarop volgt, resulteert in de gezamenlijke wens een tentoonstelling te maken die zou gaan over verwantschap, wisselwerking en reflectie. Hun verzoek een dergelijke tentoonstelling in de Vleeshal te mogen realiseren vondt De Stichting Beeldende Kunst ui terst spannend omdat het een avontuur zou worden voor alle betrokkenen: voor de kunste naars en voor de organisatoren die niet wisten hoe die samen werking tussen een schilder en een beeldhouder uit zou pak ken. Een tentoonstelling die vorm zou krijgen in het proces. Een onderdeel van dat proces was de reis naar Praag om Vladimir Kokolia en zijn werk op te halen. Hij bewaart im mers grote afstand tot het offi ciële tentoonstellingscircuit. In Praag werd het idee van de tentoonstelling concreet: de go tische hal zou door een diago nale donkere tunnel doorboord llltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HEINKENSZAND - In ont moetingscentrum De Stenge worden zaterdag 26 maart van 10.00 tot 17.00 uur ongeveer vijfhonderd doeken van ver schillende Nederlandse en an dere Europese kunstenaars tentoongesteld. De collectie bestaat hoofdzake lijk uit klassieke, herkenbare schilderijen zoals landschap pen, zeegezichten en stillevens, maar er zijn ook abstracte en moderne doeken te zien. Omdat direct van de kunste naars kan worden gekocht ligt de prijs laag. Ervaring leert, dat wanneer schilders doorbre ken, hun werken behoorlijk in prijs kunnen stijgen. De toegang is gratis en ieder een is welkom. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll moeten worden. In de tunnel- wand zouden gaatjes uitzicht geven op de schilderijen van Kokolia en de beelden van Van der Spek. Aan het eind van de tunnel zou zich een kleine ope ning bevinden waar door de toeschouwer het volle licht in zou stappen en oog in oog met beelden en schilderijen zou ko men te staan. Van het beeld van een beeld naar het echte beeld, van de duisternis van de grot naar de wereld van de idee. In Middelburg werd het con cept van de tentoonstelling tij dens het opbouwen aange scherpt. De lange discussies ge ven betekenis en duiding aan de presentatie die de kunste naars anders naar hun eigen werk doet kijken. Voor Vladi mir Kokolia betekent de ten toonstelling een omgekeerde en avontuurlijke benadering van zijn schilderijen: ziet hij ze ge woonlijk als objecten, nu zijn ze, door de nauwe "peepholes" louter beeld geworden en ont daan van elke materialiteit. Voor Arjanne van der Spek houdt de tentoonstelling de be vrijding van een aantal opvat tingen in: ze heeft voor het eerst een beeld ter plekke ge maakt, wat haar anders over het "in situ" werken doet den ken, de kijkgaten focussen de tails scherp en bieden zicht op beelden zonder ruimte (on denkbaar voor een beeldhou wer). De toeschouwer begint zijn avontuur van het kijken en waarnemen als hij de donkere gang instapt. De kleine peep holes zijn de enige lichtbron nen. Het kijken door zo'n gat kost inspanning: het daarach ter bevestigde schilderij of ge- MIDDELBURG Na haar succesvolle regiedebuut "Thyestes" in 1992 en haar opzienbarende enscenering van "Abele Spelen" in 1993, brengt Dora van der Groen nu bij Het Zuidelijk Toneel, een niet min der spraakmakend stuk: "De cadence" van de Britse acteur/ auteur Steven Berkoff. Met in de rolbezetting twee haar zeer vertrouwde acteurs: oudleer ling Peter van den Eede, die zij al regisseerde in „Abele Spe len" en Thyestes" en Elsie de Brouw die in "Thyestes" de onvergetelijke rol van de bode neerzette. "Decadence" een harde, con fronterende comedie voor twee acteurs in dubbelrollen, toont momenten uit de buitenechte lijke verhoudingen van het so- ciety-echtpaar Steve en Sybil. In veertien scènes bestrijden zij elkaar zonder scrupules met woorden, misbruiken hun min naar of minnares en laten zich misbruiken om aan de leegte van het leven te ontkomen. Steve en Sybil hebben alles. Wilde uitspattingen van egoïs tische zinnelijkheid brengen alleen verveling en leegte, die enkel te vergeten zijn door de onverzadigde zintuigen nog meer te prikkelen. Vol verach ting voor alles wat onder hun niveau ligt, trappen ze harte loos om zich een, op zoek naar een vorm van verval die hen nog kan inspireren. Deze men sen kunnen alles verkrijgen, behalve menselijkheid. Ze zijn als man en vrouw verstrengeld in een klamme paringsdans om aan de verveling te ontsnappen en elkaar op niveau te kwetsen. "Decadence" is Berkoffs be kendste werk. Bij de Londense première in 1981 verwerte het een schandaal, vooral door de politieke betekenislaag van het stuk. In "Decadence" herkende het Engelse publiek de uitwas sen van hun eigen klassemaat schappij, waarin rijk en arm zich behaagziek wentelen in haat en minachting voor el kaar. Racisme, seksisme en ma chismo, het zijn thema's die door de auteur op onverbloem de wijze worden geassocieerd met de hogere klasse. Vrijdag 25 maart, Stads schouwburg Middelburg, aan vang 20.00 uur. Kaarten a 22,50 (JTK/CJP/Pas 65 18.-) zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via(01180) 11500. FOTO WIM RIEMENS Beeldhouwer en schilder zorgen voor spanning in de Vleeshal. plaatste beeld laat zich slechts na lang zoeken naar het juiste standpunt slechts in delen in z'n geheel beschouwen. Hier wordt de toeschouwer niet de mogelijkheid geboden vluchtig langs schilderijen heen te lo pen. Hij wordt gedwongen tot aandacht. De beelden en schil derijen gaan op deze wijze in onderdelen verbanden met el kaar aan, wat nog eens ver sterkt wordt door de speciaal voor deze tentoonstelling ge maakte werken. VLISSINGEN Het Friese Suver Nuver speelt samen met drie zwarte auteurs de voor stelling 'negerangst' in het Ar senaaltheater. Al vanaf de eer ste voorstelling, die werd be kroond met de Nederlandse Mimeprijs, is de Friese afkomst van Peer van den Berg, Dette Glashouwer en Henk Zwart een inspiratiebron voor associ atieve, autobiografisch getinte voorstellingen. Opererend on der de naam Suver Nuver le verde het drietal tot op heden een aantal bijzondere mime- theaterprodukties af. Wat begon met het openbreken van de folkloristische - met vooroordelen beladen - weer gave van hun geboortegrond en de Friese cultuur, is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een fascinatie, die zich richt op meer algemene en internatio naal herkenbare cultuurbe grippen als het platteland, de stad, de traditie, het reizen en zovoort. Vanuit een persoonlijk provincialisme heeft Suver Nu ver zich toegelegd op het ma ken van hilarische statements, waarin herkenbare, universele taboes en de vooroordelen die in deze verschillende tradities besloten liggen kwetsbaar ten tonele worden gevoerd. „Negerangst" (of „De schaam te voorbij") is een voorstelling over twee Nederlandse achter landculturen, Friesland en Su riname, en de vele verborgen conflicten of taboes, die naar boven komen wanneer zij te genover elkaar komen te staan. De opzwependheid, elasticiteit, het soulgevoel en andere ver meende kenmerken van de zwarte cultuur worden afgezet tegen de achterdocht, de koel en kilheid van de Fries. De groep wordt voor deze produk tie aangevuld met drie zwarte acteurs. Donderdag 24 maart - Arse naaltheater Vlissingen - Aan vang 20.30 uur. Kaarten kosten 18.50 (voor JTK/CJP en Pas 65 15.00) en zijn in voorverkoop bij de WV Vlissingen, tel. 01184-12345. GOES - Nederlands oudste en populairste rockformatie 'Gol den Earring' geeft zaterdag 26 maart een concert in de Zee landhallen te Goes. In het voorprogramma de nieuwe for matie van eigen bodem 'Chicas Del Rock'. Het concert van Golden Ear ring Het is een jaarlijks terug kerend evenement in de Zee landhallen. Vorig jaar was de Zeelandhal vrijwel uitverkocht en gezien de voorverkoop zal dat ook dit jaar het geval zijn. Het afgelopen jaar had de Gol den Earring een druk bezet programma met veel optredens in binnen- en buitenland. Hoogtepunt was het Beachcon- cert in Scheveningen met meer dan honderdvijftigduizend be zoekers. Tijdens het concert in Goes worden niet alleen de nieuwe numrrters gebracht van de voorlaatste CD 'Bloody Bu- caaneers', maar natuurlijk ook de hits uit het verleden, waar de vele fans naar uitkijken. Het Golden Earring. wordt een spectaculaire show die bijna twee uur duurt. Chicas del Rock is een band van uitsluitend dames. Gwen Eckhous (Zang), Nathalia Fijn- berg (sologitaar), T.V. Friday (Slaggitaar), Bobbie Rossini FOTO BARBARA VAN ITTERSUM (bas) en Marit de Loos (drum). Met hun CD 'Nevemeverland' willen zij dit jaar Nederland gaan veroveren. Golden Earring, 26 maart Zee landhallen. Aanvang 20.15 uur, entree 25,-.

Scheldebode | 1994 | | pagina 13