Werken aan een tolerante samenleving DE SCHELDEB0DE oyer Sovjetmilitairen en Panjepaardjes Tonderzwammen Si 20-50% KORTING SHOP 54 VUURWERK De Vrijbuiter Vandalisme slaat gat in gemeentekas 0-a FNV-kaderleden ondernemen actie tegen verrechtsing WAAR BLIJFT DE TIJD... Snorkelend het nieuwe jaar in BEL VOOR INFO: 01184-64300 Middelburger graaft in Duitse archieven Breed draagvlak Natuurtip A3 KUNSTGEBITTEN J.P.A. ROSSËL Koop je op een vertrouwd adres - Paspoortstraat 26 Oost-Souburg 01184-62330 Telefoonnummer redactie Voltaweg 5 - Vllssingen 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN. WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE. FC) I ALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR-7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 MIDDELBURG - J.N. Houter man heeft een boek over Sov jetmilitairen en Panjepaardjes in Zeeland tijdens de oorlogs jaren 1943 en 1944 geschreven. Het boek heet 'Osttruppen in westelijk Nederland en handelt over Russische militairen die, eenmaal door de Duitsers krijgsgevangen genomen en door de omstandigheden daar toe gedwongen, dienst namen bij de Duitse YVehrmacht. Deze 'Duitse' Russen werden in de periode 1943-1944 grotendeels ingezet voor kustbewaking langs de Westeuropese kust (Atlantikwall). Dit boek han delt specifiek over de 4 batal jons die verspreid over Zeeland ingezet zijn. Panjepaardjes zijn de typische paardjes die de Russen voor hun wagen hadden gespannen. De paardjes waren ongeveer 1.35 meter hoog en heetten in de volksmond hitten. De Duitsers noemden de paardjes Panjepferde. Na een inleidend betoog over het fenomeen Osttruppen in het algemeen, wordt nader in gegaan op de Russische militai ren in het westen en daarna meer specifiek in Zeeland. Van de inzet van één van de Ost- Bataillone (Ost-Btl. 628) is een dagboekachtig verhaal be waard gebleven van de hand van Hauptmann N. Rebikoff. Het gedeelte betreffende Zee land is integraal in Nederland se vertaling weergegeven, waardoor een duidelijk beeld wordt verkregen van de inzet van zo'n eenheid in Zeeland (Sluis en omstreken in West- Zeeuws-Vlaanderen en Veere/ Vrouwenpolder en omstreken op Walcheren). Na deze deels specifiek militaire beschrijvin gen, komt uitgebreid aan bod hoe de Zeeuwse bevolking de Osttruppen heeft ervaren. Hiervoor zijn tientallen ge sprekken en interviews gehou den met Zeeuwen die de Rus sen in meer of mindere mate hebben meegemaakt. Een apart hoofdstuk wordt ge wijd aan de zoektocht van Hans Koster, die als zoon van een Armeense militair, een ja renlange tocht heeft afgelegd langs allerlei instanties en per sonen om uiteindelijk zijn Ar meense familie terug te vinden. Afgesloten wordt met een be trekkelijk kort overzicht van de overige eenheden Osttrup pen die in Nederland gelegerd zijn geweest. Als losse bijlage is toegevoegd de originele tekst van een in het Duits gesteld document over de inzet en be handeling van Osttruppen. Het geheel wordt opgeluisterd met een veertigtal foto's van Osttruppen aan de Atlantik wall, waarvan slechts een klein gedeelte ook daadwerkelijk uit Zeeland stamt. Verder zijn ver schillende documenten en em blemen van eenheden weerge geven, benevens een tweetal kaarten. De documentatie komt voor wat het militaire gedeelte be- Een rijtocht van Ostmilitairen treft voornamelijk uit Duitse archieven, en voor wat de erva ringen van de burgers betreft van vele tientallen Zeeuwen verspreid over de gehele pro vincie. MIDDELBURG - Laat de politiek ons werkelijk in de steek of lijkt dat alleen maar zo? Steeds meer signalen duiden erop dat de burger het niet meer in de politiek zit zitten. En dat is gevaarlijk want hun stemmen gaan vaak naar de' extreemrechtse hoek, niet zozeer uit ideologische overwegingen maar meer uit balorig stemgedrag. En daar moeten we voor waken. Dat zegt de werkgroep 'Tot vooroordelen veroordeeld', die met het oog op de gemeenteraads verkiezingen begin maart een zestal gespreksavonden in diverse wijken in Middelburg en Vlissingen orga niseert over de gevaren van vooroordelen en discri minatie. Daarbij zal het thema 'Migranten, een bedreiging of een verrijking' met de wijkbewoners worden besproken. De actie gaat uit van drie ka derleden van de FNV-afdelin- gen Vlissingen en Middelburg, Dick Huegen, Hans van Grondel en Peter Dievenbach. Zij zijn nogal geschrokken van reacties van eigen FNV-leden. Onlangs wijdde het weekblad Vrij Nederland nog een groot artikel over de verrechtsing on der FNV-leden. Peter Dievenbach moet dat he laas beamen. "Wij hebben als kaderleden natuurlijk veel bin ding en betrokkenheid met de man en vrouw in de straat. Helaas moet ik eerlijk beken nen dat ook bij de FNV-leden veel vooroordelen leven. Wij merkten dat het niet zomaar om een paar reacties ging, an ders zouden we dit niet doen. Maar als je enkele honderden reacties te verwerken krijgt die ronduit discriminerend of ra cistisch van taal zijn dan weet je dat er iets grondig mis is en dat je daar iets mee moet doen. Zeker met de verkiezingen voor de deur. Er heerst nogal eens de mening dat het slecht gaat in Nederland, vooral door de slechtere economie en de toe nemende werkloosheid. De po litiek heeft daar niet een twee drie een antwoord op dus gaan mensen op zoek naar een zon debok. En wie zijn dat vaak? De buitenlanders, de asielzoe kers en de vluchtelingen. Mi granten dus. Extreemrechtse partijen proberen handig op deze sentimenten in te spelen met als gevolg een verrechtsing van de nederlandse politiek. In de jaren dertig hebben we dat al eens meegemaakt en we weten allemaal waartoe dat ge leid heeft. Ook nu zien we in andere landen als Rusland en Italië, en natuurlijk ook voor malig Joegoeslavië, waar recht se politieke partijen een enor me opmars doormaken, de ge volgen. Wij als werkgroep wil len dat hier voorkomen en daarom hebben we deze avon den georganiseerd. Je ziet dat de politiek op dit moment de verworven rechten met handen en voeten treedt. Vooral de zwakke groepen worden de du pe. Veel mensen zijn het er niet mee eens maar weten niet wat ze kunnen doen. Uit balorig heid stemmen ze dan maar rechts, om de politiek een af straffing te geven. De gevolgen zijn echter desastreus. Maar dat beseft nen niet. De mensen zijn teveel onwetend, niet op de hoogte van de problematiek. Er wordt vergeten dat migranten ook mensen zijn." De werkgroep 'Tot vooroorde len veroordeeld' bestaat inmid dels uit meer dan twintig maatschappelijke organisaties. Dievenbach: "Omdat wij niet uitsluitend als FNV-club wil den werken hebben we aan sluiting gezocht bij verschillen de organisaties, ook al omdat er een breed maatschappelijk draagvlak is voor deze thema tiek. Ons grootste probleem was eigenlijk: Hoe bereiken we de man en de vrouw in de straat, dus de personen bij wie deze vooroordelen leven. We hebben wel tien of twaalf con cepten gemaakt voor we uitein delijk aan de definitieve versie toe waren. Het is moeilijk om een duidelijk verhaal naar de mensen toe te brengen. Je moet eigenlijk in de huid van de man en de vrouw in de straat krui pen en de woorden in hun taal opstellen. We weten ook niet of dat gelukt is, dat kunnen we niet van tevoren voorspellen. Wat voor ons het belangrijkste is, is dat we in discussie gaan met de wijkbewoners over wat hen bezig houdt. Alleen zo kunnen we te weten komen wat Je kan ze overal vinden waar oude bomen zijn; grillige aangroeisels aan dode of verzwakte stammen die het rottingsproces van het hout inluiden. Het zijn houtzwammen, een padde stoelenfamilie die zich onderscheidt door taaie, kurkachtige vruchtlichamen, meestal zonder steel en aan de onderkant een grote hoeveel heid minuscule gaatjes. Heel bekend zijn de elfenbankjes. Die hebben een dunne hoed die slechts zelden een doorsnede van 10 centimeter bereikt. Van de grotere soorten zijn de tonder zwammen het bekendst. Vooral de platte ton- derzwam komt bij ons veel voor. Dat is een kaneelbruine soort, waarvan de rand vaak sneeuwwit gekleurd is. Daarnaast vind je soms ook de nauw verwante dikrand-tonderzwam en de 'echte' tqnderzwam. Binnenin de tonderzwammen zit een laag van zeer fijne vezeltjes waartussen de sporen gevormd worden. Vroeger werden tonderzwammen verzameld om de vezels ervan te drogen en die belandden vervolgens in de tondeldoos. De vezels zijn na het drogen bijzonder brandbaar en daarom werden ze gebruikt voor het maken van vuur. De bovenkant van de tonderzwam is niet zelden bedekt met een laag fijn bruinachtig poeder. Dat zijn de sporen van de paddestoel, die door de wind worden meegevoerd om vervolgens nieuwe bomen te infecteren. Een middelgrote zwam kan ongeveer een miljard sporen produceren, waarvan het overgrote deel het overigens nooit tot nieuwe zwam brengt. Als het wel zo was dan zou binnen de kortste keren iedere boom zijn aangetast. Het is wel zo dat tonderzwammen, net als veel andere soorten die te vinden zijn op dood en kwijnend hout, de laatste decennia een flinke toename vertonen. Dat heeft alles te maken met de achteruitlopende kwaliteit van onze bossen. Het is daarom nog niet zo'n vreemde wens om te hopen dat het de tonderzwam en hun verwanten in 1994 eens wat minder voor de wind mag gaan. Het Oudejaar liep op z'n end en sleet moeizaam de laatste dag van december. Welgemoed, jong en fris was hij in de nieuwjaarsnacht aan zijn taak, hem door Vadertje Tijd opgedragen, begonnen. Nu hij zijn 365ste rondje bijna voltooid had, was hij de gang der dagen moe. Oud en versleten was hij bijna op zijn retour. Voor de laatste maal passeerde hij de datumgrens en schoot met de snelheid van het licht door de onmeetbare kosmische ruimte naar het middelpunt van het heelal waar Vadertje Tijd hem wachtte. In een ondeelbare fractie van een seconde passeerde hij het Nieuwejaar dat op weg was naar aj 1994. Vadertje Tijd zat aan zijn grote tijdtafel en piS bezag dat alles. "Hoe is het gegaan" vroeg hij aan W 1993, „in het 'Jaar van de Ouderen'. „Dat is niet zo erg geslaagd, geloof ik", zei het Oudejaar, „Ik hoop dat het hen in 1994, het jaar van het 'Gezin', beter vergaat". Achter de tafel werd instemmend geknikt. „Waar blijft de tijd?", vroeg het Oudejaar vervol gens. „Achter de wijzers van de klok", antwoordde Vadertje Tijd, en draaide de grote zandloper om en de eerste zandkorrels en seconden van het nieuwejaar gleden voorbij. En het Oudejaar vloog met zijn uren, dagen, maanden als een schaduw heen. Lezers en lezeressen ik wens u een gezond en tevreden Nieuwjaar toe. CAMELEON. A3 CS dat is en er tegelikkertijd pro beren iets aan te veranderen. Het hoofdthema daarbij is of migranten een bedreiging of verrijking vormen voor onze maatschappij." Volgens Dievenbach zijn mi granten wel degelijk een verrij king. Ze nemen hun cultuur mee naar hier en voegen zo iets toe aan onze cultuur. Een sim pel voorbeeld daarvan zijn de vele buitenlandse restaurants. Toch is het probleem echter dat veel mensen weinig van de mi granten afweten, waardoor wel of niet opzettelijk misvattingen en vooroordelen ontstaan. "Er over praten is dan een van de oplossingen. Het brengt begrip bij, zeker als migranten zelf daarbij aanwezig zijn. Het is een broodnodige informatie uitwisseling. Zo creëeren we een open maatschappij, waarin iedereen een kans heeft. Als we een tolerante^ samenleving wil len zijn, moeten we daaraan blijven werken." Tijdens een zestal avonden in de wijken van Middelburg en Vlissingen wil de werkgroep de ADVERTENTIE geen ingevallen gezichten meer! met porseleinen tanden en perfecte pasvorm. Repara ties: klaar terwijl u wacht Tandprotheticus Hobeinstraat 52 - Vlissingen Tel. afspraken 01184-14533 (ook voor part. verzekerden) i bewoners in de wijken de gele genheid geven te praten met elkaar aan de hand van een in die wijk levend onderwerp. Voor elke avond is een deskun dige aangetrokken, echter niet uit de politiek. De uitkomsten van de avonden zullen worden samengevat in een zogenaamd 'wijkboek', dat zal worden aangeboden aan de politiek op de slotmanifestatie op 26 februari. De avonden worden gehouden op: 13 januari in De Schuur in Oost-Souburg (onderwerp:Kerk en vluchte ling, stelling: Politieke vluchte lingen zijn altijd welkom), 18 januari in de Schouwburg in Middelburg (onderwerp: Ar beid, onderwijs en scholing, stelling: Je kunt alles bereiken wat je wilt); 25 januari in Ont moetingscentrum Zuiderbaken in Middelburg (onderwerp: Re latieverbetering, verdraag zaamheid, asielzoekerscentrum en woonruimtetoewijzoing, stelling: Er is ruimte voor ie dereen); 27 januari bij de Joe- goeslavische Vereniging aan de Mijndert Hobbemalaan 3 in Vlissingen (onderwerp en stel ling zelfde als op 25 januari); 31 januari in Wijkcentrum Open Hof (onderwerp en stel ling zelfde als op 18 januari); 1 februari in Ontmoetingskerk Westerscheldestraat (onder werp en stelling zelfde als op 13 januari). Alle avonden be ginnen om 19.30. De slotmani festatie op zatermiddag 26 fe bruari wordt gehouden in Het Arsenaal in Vlissingen. Spre kers zijn onder andere (onder voorbehoud) Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king en landelijk voorzitter van het CNV, dhr. Westerlaken. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen zullen dan het 'wijkboek' in ontvangst nemen. Scheldestraat 54 - Vlissingen 2 Tel. 01184-13325 Blijvend betaalbaar ARNEMUIDEN - Zowel de of ficier van justitie in Middel burg als de districtscomman dant van de Zeeuwse politie hebben in een brief aan alle inwoners van Arnemuiden met klem verzocht de jaarwisseling deze keer eens zonder vanda lisme gepaard te laten gaan. Vorig jaar was de jaarwisseling in het door het vandalisme in middels 'beroemd' geworden stadje goed voor een schade post van bijna 16.000 gulden. In totaal werd er door de jeugd dit jaar een dikke 40.000 gul den vernield. Verder wordt verzocht het gooien met eieren achterwege te laten. Aanlei ding voor de brief is het schrik barend hoog aantal incidenten in Arnemuiden en het lage aan tal aangiften dat uit angst voor represailles achterwege blijft. In de het laatste nummer van Raadhuisklanken, het gemeen telijk informatieblad, is de schade van ruim 43.000 gulden, die de gemeente leed door het vandalisme, nader gespecifi ceerd. Tijdens de jaarwisseling afgelopen jaar vernielde de Ar- nemuidse jeugd voor bijna vijf duizend gulden. Verder werden die nacht brandjes gesticht bij het zwembad, de gymzaal, ba sisschool De Zeester en een bankje aan de haven. De totale bi-andschade bedroeg ruim 11.000 gulden. De schade die ontstond door het verbranden van autoban den bij de gemeenteloods en een brand in de loods afgelo pen juli was ook aanzienlijk: bijna 8.000 gulden. Verder gooiden de jongelui ruiten in bij scholen, de gymzaal en het politiebureau, vernielden open baar groen, afrasteringen en straatmeubilair, zoals prulle- bakken en lantaarnpalen. De schade toegebracht aan particuliere eigendommen en materiaal van PTT en de spoor wegen bleef in het kostenover- zicht in het decembernummer van de informatiekrant buiten beschouwing. In het blad staan ook samen vattingen van de algemene be schouwingen op de begroting voor 1994 van de politieke par tijen in de gemeenteraad. De SGP vraagt daarin met aan drang aandacht voor de open bare orde en veiligheid tijdens week- en jaarwisseling. De RPF heeft zijn twijfels of de politie wel adequaat genoeg optreedt om vandalisme te voorkomen en vandalen op he terdaad te betrappen. De VVD pleit voor uitbreiding van de politie en toename van het aan tal surveillances. Het CDA en de RPF pleiten voor een verza melplek voor de schooljeugd. Het gemeentebestuur stelt el ders in het informatieblad dat voor het geld en de tijd die het gemeentepersoneel in het afge lopen jaar kwijt was aan het herstel van de vernielzucht heel wat voorzieningen getrof fen hadden kunnen worden, ook voor de jeugd. VLISSINGEN - Traditiege trouw houdt het Duikteam Zeeland op Nieuwjaarsdag een snorkeltocht in het koude Wes- terscheldewater. De flinkerds onder ons die over een duik- of surfpak beschikken kunnen dan negenhonderd meter snor kelen langs de Boulevard. Voor wie wat minder bravourachtig is aangelegd blijft het altijd een leuk schouwspel om naar te kijken. Ieder jaar zijn er de meest vreemdsoortige uitmonsterin gen te zien, want bij de nieuw- jaarstocht geldt dat er voor de ludiekste duiker een prijs be schikbaar is. Verder gaat het vooral om de lol, de tocht is geen wedstrijd. De snorkel- tocht begint om 14.00 uur. Daarvoor' kan er vanaf kwart over twaalf uur ingeschreven worden in de kleedaccommo datie bij het Strandhotel. Dat kost een tientje. Kantoor De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, Vlissingen Vanaf 1 december is ons kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag: 's morgens van 10.00-12.00 uur 's middags van 14.00-15.30 uur Rubrieksadvertenties (Mini's/Kleintjes) kunt u ook telefonisch opgeven: tel. 076-236882. De redactie van De Scheldebode is buiten de openingstijden van het kantoor doorgaans rechtstreeks bereikbaar onder telefoonnummer (01184) 19953

Scheldebode | 1993 | | pagina 1