Een goede manier om te integreren Gezondheids Meerman sponsort dames WA Nieuwe cursussen bij het MIKV 'Sweeney Todd', een bloedstollende musical ACTIE ZUINIG STOKEN Een avondje uit via de VW Aantal leerlingen Zeeuwse basisscholen stabiliseert Glaucoom: een oogziekte Jonge asielzoekers en Nederlandse jongeren woonden een week onder één dak SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 Sporttasje Hamburgers Nieuwjaarscross Vrouwengroep COC opgeheven 311 Door Roel van den Eijnde. ARNEMUIDEN - In de herfstvakantie organiseerde het Jeugd Rode Kruis in Amemuiden een experimen tele avonturenweek. Jonge asielzoekers en Neder landse jongeren tussen de 10 en de 14 jaar woonden een week onder één dak samen. En was het op zaterdag nog "zwart bij zwart en wit bij wit", op dinsdag liep alles en iedereen door elkaar heen. Bregje en Fardosa, Miranda en Abdue-Kadir, Jasna en Peter. GGD-Zeeland DoKAnlnn Olitfnrm 7anU«ri GGD-Zeeland Patiënten Platform Zeeland Prov Ver het Zeeuwse Kruis Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid ZCAD Het is een drukte van jewelste in het "Zilveren Schor" in Ar- nemuiden. Een puinhoop wel haast. Kan ook niet anders, want er worden circusnummers ingestudeerd. En bijna veertig jongeren die jongleren, fietsen, duikelen en springen, dat móet een puinhoop worden. Hele maal als die jongeren uit So malië, Ethiopië, Zaïre, Bosnië, Sri Lanka en Nederland komen en er een eigenaardig soort taaltje wordt gesproken dat het midden houdt tussen Engels, Nederlands en hun eigen taal. Zo kan het gebeuren dat de stand bij het tafeltennissen vier-one is. De circusnummers die worden ingestudeerd zijn bedoeld voor "Circus Flapper- wap", dat op de vrijdagavond, de avond voor het vertrek, wordt gehouden. Het instuderen van de verschil lende nummers loopt als een rode draad door de avonturen week in Arnemuiden. "We zochten naar een manier waar op de jongeren elkaar snel en ongedwongen konden leren kennen", vertelt Ivonne Dolle man, die samen met Ger Reyn- ders voor de coördinatie zorgt. "Ze merken dat ze ergens goed in zijn en vormen dan een klein groepje. Dat groepje gaat een nummer instuderen dat op vrij dag wordt opgevoerd. Het is een heel goede manier om te integreren. Gisteren was hier iemand die echt in een circus werkt. Hij gaf een uur lang les. Het was doodstil, iedereen zat met open mond te kijken. Ge weldig vonden ze het." De avonturenvakanties voor jongeren zijn niet meer weg te denken bij het Rode Kruis. In tegratie, daar gaat het tijdens deze weken om. Samen eten, samen lachen (en huilen als het moet), samen activiteiten on dernemen, dingen doen. Een week waar asielzoekers en Ne derlandse jongeren actief met elkaar optrekken is nog niet eerder georganiseerd en mag best uniek worden genoemd. De asielzoekers zijn meisjes en jongens tussen de 10 en de 14 jaar. Ze zijn hun land ont vlucht, omdat het er oorlog is, of omdat ze thuis om wat voor een reden dan ook worden ver volgd. Zonder familie, vrienden of kennissen en met een sport tasje als enige bagage zijn ze naar Nederlai%d gekomen en daar opgevangen door de Stichting COA (Centrum Op vang Asielzoekers). COA verzorgt vervolgens een plekje in een opvanghuis er gens in Nederland. Het meren deel van de jongeren woont tijdelijk in "Valentijn" in Nunspeet. Daar blijven ze in de regel zes maanden. Ze maken intensief kennis met de Neder landse samenleving en de Ne derlandse taal, praten over hun toekomst en gaan na zes maan den naar een gastgezin of krij gen een andere vorm van op vang. Het Jeugd Rode Kruis vindt dat jonge asielzoekers ook Tabel voor de week van: 19-12-1993 t/m 25-12-1994 Week 8 Bijeen jaarverbruik van: Hoorteen Hraof Aftirink SuwTVCfonjIK voor óe algelopen week van: En een totaal streeherbruik sinds 31 oktober 1993 van: 800 27 212 1000 34 265 1200 41 318 1400 47 371 1600 54 424 1800 61 476 2000 68 529 2200 75 582 2400 81 635 2600 88 688 2800 95 741 3000 102 794 3250 110 860 3500 119 928 3750 127 993 4000 135 1059 4250 144 1125 4500 152 1191 4750 161 1257 5000 169 1324 5250 178 1390 5500 186 1456 5750 195 1522 s, 6000 203 1588 Het werkelijk streefverbruik wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaal- temperatuur en enkele andere gegevens. recht hebben op een leuke herfstvakantie, net als Neder lands jongeren. En omdat inte gratie tijdens een avonturen week centraal staat, werden er twintig jongeren van het Jeugd Rode Kruis uit heel Nederland uitgenodigd om ook naar Arne muiden te komen. Voor een week vol avontuur, sport en spel. Alles wordt samen ge daan, "want door intensief met elkaar om te gaan leren jonge ren elkaar kennen", zegt Ivon ne Dolleman. Volgens Ivonne gaat de inte gratie heel snel. Was het op zaterdag nog wit bij wit en zwart bij zwart ("om het zo maar te zeggen"), op dinsdag liep alles en iedereen door el kaar heen. Somalische jongens leerden Nederlandse meisjes hoe ze het beste een bord draaiende konden houden op een stokje. En de twee jonge meisjes uit Bosnië oogstten ap plaus toen ze zich zonder oefe ning staande konden houden op een rood gekleurde bal. Het programma is druk en vol. Op dinsdag is er een piraten- tocht georganiseerd waarbij de jongeren uiteraard op zoek moeten naar een verborgen schat. Voor ze die schat heb ben, moeten ze wel allerlei moeilijke en vooral gevaarlijke opdrachten uitvoeren. Met een roeiboot naar een onbewoond eiland varen bijvoorbeeld. Daar hangt ergens in een boom een belangrijke aanwijzing. Al le aanwijzingen te zamen vor men een landkaart en met die landkaart wordt het duidelijk Jongeren van verschillende nationaliteiten hadden samen een leuke vakantie Foto: Roel van den Eijnde waar de schat ligt. De buit bestaat, zo verklapt Dolleman, uit tamme kastanjes en marshmallows die 's avonds bij een kampvuur aan een stok worden geregen. Bewust worden er ook elke dag momenten ingebouwd dat er even rust is en iedereen samen kan zijn. "De maaltijden wor den altijd samen gebruikt en de jongeren blijven aan tafel tot -iedereen klaar is. We letten er streng op dat er geen gekke dingen gebeuren. Gooien met eten wordt absoluut niet geto lereerd. Een stukje opvoeding moet er zeker inzitten." Kok Gerard van de Pol houdt er rekening mee dat een aantal jongeren vanwege hun geloof geen varkensvlees mag eten. "We hoeven ook niet per se iedere dag Nederlandse pot te eten. Vanavond eten we chili con came en morgen is er een Amerikaanse dag met hambur gers." Over de karnemelk zijn alle jongeren het iedere dag weer unaniem eens: "Vies man!" Bron: Nederlandse Rode Kruis ARNEMUIDEN - Garage Meerman sponsort de dames van Voetbal Vereniging Amemuiden. V.l.n.r. Esmiralda Marteijn, Kristel de Nooijer, MArleen van Rijswijk, Angie de Nooijer, trainerIcoach Saai van Belzen, Willeke Steketee-Meerman, Marjan de Rijke-Meerman, Esther Hamelink, Maria de Rijke, Nathalie Schroevers, Anita Kusse, Danielle Marijs, Diana Schuit, Erna van Belzen, Ineke Poortvliet. MIDDELBURG - Het Middel burgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming heeft naast jaar- VLISSINGEN - Sportief het nieuwe jaar in. Dat kan op zondag 2 januari, dan houden de scheidrechtersvereniging COVS, de Atletiekunie en Atle- tica voor de negende keer een nieuwjaarscross. Aan deze wedstrijd kan iedereen mee doen. De cross gaat over een afwis- seldend parcours van 7800 of 4000 meter. De start is öm 11.00 uur bij de Kanovijver aan de Van Woelderenlaan. De in schrijving staat open vanaf 10.15 uur en het inschrijfgeld bedraagt, afhankelijk van een herinnering, 3,50 of 2,50. cursussen ook een wisselend kort aanbod. Zo starten er in januari een flink aantal nieuwe cursussen. Een primeur voor Middelburg en voor het instituut is de op richting van een afdeling lite raire vorming. Daaronder val len cursussen zoals: - creatief schrijven, - proza en poëzie, - mozaiek en taal. Vrijdagmor gen 14 januari start er een cursus "dagboekschrijven voor vrouwen". Er is een aparte fol der over beschikbaar. Voor 50+-ers start er een kennisma kingscursus met kunst, de cur sus: kijken en doen. Ook hierin zitten lessen literaire vorming. Nieuw in het hele cursuspakket van het M.I.K.V. is een cursus tekenen/schilderen op zater- Bij de VW-kantoren aan de Nieuwendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelan- de is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstel lingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) kunt u bij het VVV een voucher kopen waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM januari Duo Opera (Cavalerica Rusticana en Palicia); 4 t/m 22-1 Little Voi ce, (comedie m.m.v. Jules Deel- der en Vera Mann); 5-2 Frank Boeyen; 17-4 Garth Brooks; 12-4 bee Gees; 4-4 Meat Loaf; 21-4 Barry Manilow; 17-5 Billy Joel; AMSTERDAM 30-1 Dionne Warwick (Gala of the Year); 13-2 Randy Crawford; 15-3 t/m 28-8 '94 Cyrano; DEN HAAG 7,8-1 Seth Gaaikema; DIVERSEN 23-1 Golden Earring, Utrecht; 25,26,27-1 Hessel, Utrecht; 27-1 Jerry Lee Lewis, Arnhem; 3-2 Kim Wil de, Utrecht; 21-2 Texas, Til- burg; 31-3 Marillion, Utrecht; 16-4 BZN, Vlissingen; dagmorgen. De Middelburgse kunstenaar/docent Cees de Valk tekent voor de begelei ding. Maar ook op andere da gen starten teken- en schilder cursussen. Dansen. Naast het gewone aan bod vallen een aantal bijzonde re dansvormen op: Capoeira is nieuw, voor moderne dans is er een nieuwe docente aangetrok ken. Kinderfolkloredans voor 6-10 jarigen, maar ook peuter- dans en spel voor de kleinsten staan voor het eerst op het programma. In 1993 sloot een eerste groep cursisten de 3-jarige weefoplei- ding van het M.I.K.V. af. In januari is er gelegenheid voor nieuwe geïnteresseerden om aan het weven te beginnen. Per half jaar wordt er ingeschre ven. Voor gevorderde wevers/ weefsters staat er een nieuwe activiteit op stapel: 8-schachts weefsels. De start van deze 11 lessen is op maandag 10 janua ri. Kunstbeschouwing. Een cursus voor iedereen die met Nico Out meer over kunst te weten wil komen en het bekijken en be grijpen van kunst wil leren. Het M.I.K.V. biedt dit geva rieerde aanbod in januari aan, aan iedereen die geïnteresseerd is in kunst op beginners- of gevorderden niveau en voor ie dere leeftijd. Het M.I.K.V. vindt u in de "culturele hoek" van Middelburg, de Kuiper spoort nr. 18. U kunt er altijd tussen 9.00 en 12.00 uur te recht. Maar ook kunt u voor meer informatie of folders bel len. M.I.K.V.: tel. 01180-34711. MIDDELBURG - Van de 287 basisscholen die Zeeland in ja nuari van dit jaar telde, zaten 64 scholen (22%) onder de op heffingsnorm. Zij haalden niet het door het Ministerie van O. en W. voorgeschreven mini mum aantal leerlingen en wor den in principe met opheffing MIDDELBURG - De vrouwen groep van het COC Midden Zeeland wordt per 1 januari 1994 opgeheven. Dat is beslo ten tijdens de ledenvergade ring. De vrouwen vinden dat zij zich voldoende kunnen vin den in de gemengde groep van het COC Midden Zeeland. Toch blijft het COC wel aparte activiteiten voor vrouwen ont wikkelen zoals gespreksgroe pen en thema-avonden. De vrouwen die in het algemeen bestuur zitten zullen erop toe zien dat er binnen het COC voldoende rekening gehouden wordt met vrouwen. bedreigd. Door leerlingtoena me of door allerlei schaalver grotingsmaatregelen zoals be stuurlijke fusies of het verder gaan als nevenvestiging van een andere school is mogelijk het voortbestaan van een aan tal bedreigde scholen na 1995 enigszins veilig te stellen. Lukt dit niet, dan zal men in 1996 de poorten moeten sluiten. Meer dan de helft van deze met op heffing bedreigde scholen is een openbare school. Van deze 'te kleine' scholen is ongeveer driekwart gelegen in één van de grote steden Middelburg, Vlissingen, Goes of Terneuzen. Dit blijkt uit het door de Stich ting VMC-Zeeland uitgebrach te rapport 'Basisonderwijs in Zeeland 1993', waarin enige statistische overzichten worden gepresenteerd over het basis onderwijs in de periode 1989-1993. Uit het rapport blijkt dat het aantal leerlingen op de Zeeuw se basisscholen de afgelopen jaren vrij stabiel is gebleven. Sinds 1989 is het leerlingen aantal per saldo met ongeveer Glaucoom is een sluipende oogziekte die bijna ongemerkt tot blindheid kan leiden. Bijna ongemerkt, omdat iemand vaak te laat merkt dat hij niet meer goed kan zien. Het is mogelijk glaucoom in een vroeg stadium op te sporen waardoor slecht ziendheid of blindheid voorkomen kan worden. Glaucoom kan worden stopgezet, maar het kan niet worden genezen. Eenmaal onstane schade kan nooit meer worden hersteld. Het is dus van groot belang de ziekte tijdig op te sporen. De meest voorkomende oorzaak van glaucoom is een verhoogde oogdruk. Door te hoge druk in het oog wordt de toevoer van bloed naar de oogzenuw belemmerd. De oogzenuw sterft daardoor geleidelijk af. Dit heeft een verminderd gezichtsveld tot gevolg. Het gezichtsveld neemt eerst aan de randen af. Zo ziet iemand bijvoorbeeld bij recht vooruit kijken niet meer wat er links of rechts gebeurt. Het zicht recht vooruit blijft normaal. Als die persoon daarbij geen pijn voelt, komt hij vaak pas laat tot de ontdekking dat hij glaucoom heeft. Glaucoom kan worden voorkomen of stopgezet door de hoge oogdruk te behandelen. In de meeste gevallen bestaat deze behandeling uit het indruppelen van de ogen. Dit gebeurt een aantal malen per dag. Als dit niet voldoende helpt, kan worden overgegaan op een laserbehandeling of een operatie. De kans om glaucoom te krijgen neemt toe met het stijgen van de leeftijd. Bij vergrijzing van de bevolking lopen in de toekomst steeds meer mensen het risico dat zij last van deze oogziekte krijgen. Het aantal glaucoompatienten waarbij de ziekte is vastgesteld, wordt voor Nederland geschat tussen 80.000 en 100.000 personen. Daarnaast zijn er nog de personen die de ziekte wel hebben, maar bij wie dit nog niet is vastgesteld. Ook zijn de mensen met een verhoogde oogdruk of een erfelijke aanleg voor glaucoom hier niet bij geteld. Er is in Nederland een vereniging voor mensen met glaucoom. Deze Nederlandse Vereniging voor glaucoompatienten wil het wetenschappelijk onderzoek bevorderen dat gericht is op opspo ring en behandeling van glaucoom. Verder is de vereniging actief op het gebied van begeleiding, voorlichting en advisering aan glaucoom-patinten. Ook verspreidt de Glaucoomvereniging infor matie aan algemeen publiek om deze ziekte grotere bekendheid te geven. Hierdoor kan de ziekte zoveel mogelijk voorkomen worden of de schade ervan beperkt worden. Wilt U meer weten over glaucoom of de Glaucoomvereniging dan kunt U schrijven naar de regionaal coordinator voor Zeeland: H. Roosma, Bergstraat 19, 4421 EP Kapelle of naar het secreta riaat van de Glaucoomvereniging, Postbus 2395, 1000 CJ Amster dam. 0,3% verminderd tot 35.192 in januari van dit jaar. Uit de publicatie blijkt verder dat het gemiddeld aantal leer lingen per school de afgelopen vijf jaar is gestegen van 121 naar 123. Als wordt onder scheiden naar de richting van de scholen blijkt dat de school grootte nogal uiteenloopt. Zo telt de gemiddelde openbare school 108 leerlingen. Het ge middeld aantal leerlingen dat een overig bijzondere school of een reformatorische school be zoekt ligt met respectievelijk 140 en 176 leerlingen daarente gen duidelijk hoger. De gemid delde schoolgrootte van de pro testants-christelijke en rooms- katholieke scholen wijkt wei nig af van het totaal-gemiddel de. Op 1 oktober 1992 bedroeg het aantal allochtone leerlingen 1759, ongeveer vijf procent van het totaal aantal basisschool leerlingen. Ruim de helft van hen treft men aan op Walche ren. Voor geheel Zeeland is er de afgelopen twee jaar sprake geweest van een lichte terug gang van het aantal basis schoolleerlingen met een al lochtone afkomst. In de regio's Tholen/St. Philipsland en de Bevelanden is daarentegen sprake van een stijgende ten dens. Uit het rapport blijkt tenslotte dat uit bevolkingprognoses valt af te leiden dat ook de komen de 3 a 4 jaar met een stabilisa tie van het leerlingenaantal re kening moet worden gehouden. Vanaf 1995 of 1996 wordt een lichte stijging voorzien. MIDDELBURG - Zelden werd in de recente Nederlandse theatergeschiedenis een relatief onbekende musical zo enthou siast ontvangen als 'Sweeney Todd', het uit 1979 daterende werk van Stephen Sondheim, de man die ooit ook tekende voor de schitterende teksten van de musical 'West Side Sto ry'. Vertaald door Koen van Dijk, bekend als tekstschrijver van de musical 'Cyrano', begon deze 'horror-opera' onlangs een ware zegetocht door ons land. 'Sweeney Todd' speelt zich af in de 19e eeuw. Een barbier, op onterechte gronden verbannen naar Australië, keert na 15 jaar terug naar Londen met het voornemen zich op iedereen te wreken die hem onrecht heeft aangedaan. Hij sluit daartoe een verbond met de pasteien bakster Nellie Lovett. Sweeney moordt er lustig op los, bloed vloeit over het toneel en de lijken verdwijnen in hoog tem po. Maar wat is nu precies het geheim achter de pasteivullin gen van mevrouw Lovett. 'Sweeney Todd' is een aanste kelijk stuk muziektheater, waarin komedie en thriller op intrigerende wijze versmelten. Gieren van de lach en gillen van de spanning liggen daarbij heel dicht naast elkaar. Een ijzersterk plot zorgt er boven dien voor dat het publiek tot het laatste moment op het puntje van zijn stoel wordt ge houden. Maar boven alles is dit een musical met heel veel humor. De rol van de hartverwarmen de Nellie Lovett kan alleen gespeeld worden door rascomé dienne Simone Kleinsma. Voor de rol van Sweeney Todd is een zwaargewicht nodig, een ro buuste kerel met een hart van goud en een stem als een klok. Ernst Daniël Smid was na zijn rol als Javert in 'Les Miséra- bles', de aangewezen persoon. Een cast van 12 personen en een live-orkest completeert het geheel. Een greep uit de vele juichende persreacties: 'Bizar, verras send, bloedstollend en meesle pend. Smid en Kleinsma per fect span (Telegraaf); „Nie- Simone Kleinsma als mevrouw Lovett, Rolf Koster als Tobias mand mag deze intrigerende en spannende musical aan zich voorbij laten gaan. Smid en Kleinsma koningskoppel' (Volkskrant); 'Virtuoze, lenige vertaling. Een produktie waarin alles op scherp staat' (NRC); 'Sweeney Todd, anders en interessant. cast verdient een pluim' (Trouw); 'Superbe versie' (Parool). Woensdag 5 en donderdag 6 Foto: Pan Sok. januari - Stadsschouwburg Middelburg - 20.00 uur. Kaar ten a 57,50 zijn in voorver koop aan het theater en telefo nisch te reserveren via (01180) 11500. I

Scheldebode | 1993 | | pagina 11