Regiopolitie Zeeland is een feit Niet voor iedereen is Kerst een feest Kerst ZIJNEN DE SCHELDEBODE Kerstboodschap Bisschop Ernst Gezelligheid voor elk in de Kerst Inn Kerstman brengt verrassingen in centrum Stichting Ouders van Drugverslaafden tijdens de feestdagen extra bereikbaar KERSTKONIJN dames mode Op deze plaats kunt u tegen gunstige tarieven adverteren Informatie: tel. 01184-19910 Reorganisatie gemeente- en rijkspolitie afgerond Winterexcursies op Neeltje Jans Gesprek NÜ 1/2 PRIJZEN Welkom bi j Sportpunt Zeekind Telefoonnummer redactie ESCHELDEBO 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M WOENSDAG V 22 DECEMBER 1993 MIDDELBURG - Het nieuwe politielogo aan de gevel van het hoofdbureau van de regio nale politie werd afgelopen maandag voor het eerst ver licht. Met deze symbolische handeling in bijzijn van de commissaris van de koningin, de hoofdofficier van justitie en tal van burgemeesters kwam een einde aan een reorganisa tieperiode van drie jaar van de politie in Zeeland. De vier ge meentepolitiekorpsen in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen en het Zeeuwse dis trict van het korps Rijkspolitite gaan met ingang van 1 januari op in één nieuwe organisatie: de regionale politie Zeeland. Nederland telt straks 25 regio nale politiekorpsen en een korps landelijke diensten, waar ondermeer de landelijke ver keersdienst en de politie te wa ter onder vallen. Het nieuwe Zeeuwse politie korps bestaat uit drie distric ten; het district Oosterschelde- bekken, dat Noord-en Zuid- Beveland, Schouwen-Duive- land, Tholen en Sint-Philips- land omvat, het district Wal cheren en het district Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast be schikt het korps over een twee ledige regionale eenheid: voor de bestrijding van de regionale criminaliteit en ondersteunen de diensten ten behoeve van de districten. De Zeeuwse politie moest niet alleen reorganiseren, maar ook inkrimpen. De afgelopen jaren is de politie regelmatig in het nieuws geweest met de interne problemen die samenhingen met de reorganisatie. Nu de nieuwe organisatie een feit is, moet volgens korschef A.A. Smeels de kerntaak van de po litie, het waarborgen van de veiligheid van de samenleving, weer centraal komen te staan. Hoe de politiezorg er in 1994 uit gaat zien, schetst de korps chef als volgt: „Méér politie op straat, beter bereikbaar en sneller inzetbaar. Eenmanssur- veillance en surveillance te voet of op de fiets om daarmee de aanspreekbaarheid van de politie voor het publiek te ver beteren. Door attent en snel te reageren zal de politie een bij drage leveren aan de verster king van het veiligheidsgevoel in. Zeeland. Op noodhulpmel dingen zal in de hele provincie binnen 15 minuten worden ge reageerd." De bestrijding van de zware criminaliteit krijgt veel aan dacht. In de districten Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen lo pen projecten om de criminali teit rond drughandel en drug gebruik te reduceren. In het Oosterscheldebekken is een project gaande om woningin braken te verminderen en te adviseren over betere beveili ging van woningen. Overigens kampt de politie in Zeeland met ernstige financiële problemen, die volgens Smeels hun oorzaak vinden in hoge loonkosten, veroorzaakt door de ongunstige leeftijdsopbouw in de regio. Daardoor blijft relatief weinig geld over om materiële uitgaven te financie ren. De oplossing wordt voor alsnog gevonden in het niet invullen van een aantal vacatu res. De korpsbeheerder, de Middelburgse burgemeester mr. C.G.J. Rutten, heeft samen met een aantal beheerders van andere politieregio's waar het zelfde probleem speelt, inmid dels onder de aandacht ge Het nieuwe logo van de regiopolitie FOTO: HARRY DE LANGE bracht van de minister van binnenlandse zaken. Niet alleen het logo van de politie is vernieuwd, ook het uiterlijk van de politiewagens is veranderd. Om dat te illus treren stonden afgelopen maandag bij het hoofdbureau aan de Vrijlandstraat een aan tal politiewagens met nieuwe 'striping' opgesteld. Het enige wat nog ontrbreekt aan de po litie nieuwe-stijl is een nieuw uniform, dat was afgelopen maandag nog niet af. VLISSINGEN - Kerstmis, het feest van licht. Een glanzend versierde kerstboom is dezer dagen bij velen het middelpunt in huis. Kerstmis en de jaarwisseling zijn bij uitstek de gelegenheden, waar families weer eens samenkomen en tijd vinden om aandacht voor elkaar te hebben en dingen samen te doen. Samen praten, samen naar de kerk, met z'n allen genieten van een feestelijk diner. De dagen kunnen ons niet lang genoeg duren. Het kan ook anders. Voor gezinnen waar een kind aan drugs verslaafd is, zijn de kerstdagen de zwartste, zwaarste dagen van het jaar. De gezelligheid in huis is ver te zoeken, de spanningen in het gezin lijken op zulke dagen alleen maar te escaleren, met zorg bereide kerstmaaltijden belanden onaangeroerd in de vuilnisbak. Soms is het kind al tijden weg, en hebben de ouders geen idee waar hij of zij rondzwerft of zelfs nog in leven is. Als ouder leef je in angst, onzekerheid en machteloosheid. Je zou er wel over willen praten, maar je wilt het kerstfeest van anderen niet verstoren. 'Als ik vroeger op de televi sie iets zag over verslaving, dan kon ik me niet voorstellen dat zoiets ons zou overkomen. VEERE - Ook in de maand december verzorgt de Vereni ging Natuurmonumenten ex cursies op het eiland Neeltje Jans. Juist in deze tijd van het jaar met veel wind en hoog water zijn er op het terrein interessante details te ontdek ken. Dinsdag 28 december om 14.00 uur vertrekken de excursielei ders bij het naambord van de organisaties in de hoek van de hoogste parkeerplaats van Del ta Expo aan de Oosterschelde zijde (met zicht op ongebruikte pijler). Aanmelden vooraf is niet nodig. De excursie gaat door het duinlandschap met het duinmeer, de natte valleien en de kleine en de grote slufter. Vanaf de wal kan vanuit de observatiehut ongestoord naar de vogels op het vogeleiland in de Oosterschelde gekeken wor den. Groepen kunnen exursies aan vragen op alle andere dagen bij mevrouw P. Sloof, tel. 01199-5431. Voor de excursies wordt een geringe vergoeding gevraagd. Maar het overkwam ons wel. Onze jongste zoon kreeg te kampen met ernstige versla vingsproblemen en dat kwam voor mij als een donderslag bij heldere hemel. Dat is twaalf jaar geleden, toen was hij een entwintig. Hij is nog steeds verslaafd, al heeft hij goede perioden', schrijft een moeder over haar ervaringen met een aan drugs verslaafd kind in het contactorgaan van de Stichting 'Ouders van Drugverslaafde kinderen' (OVD). Inmiddels werkt zij voor de OVD, zit in een werkgroep over verslaving van de kerk in haar woonplaats en geeft voorlichting op scho len. Zij heeft leren leven met de verslaving van haar zoon, hoe moeilijk dat ook blijft. Schaamte Er zijn in Nederland ongeveer 20.000 drugsverslaafden. De samenleving heeft niet veel met ze op. En eigenlijk ook niet met hun ouders. De ouders voelen dat ook. Zij schamen zich voor de verslaving van hun kind. Ze zien het als hun eigen falen en zo oordeelt hun omgeving er vaak ook over. Wat gezellige kerstdagen zouden moeten zijn, worden lange dagen vol span ningen en ruzie. Verslaafde kinderen die nog thuis wonen, zijn juist in deze tijd extra onrustig. Niemand weet waar om, maar de praktijk leert dat het zo is. De ouders durven tijdens de kerstdagen niet weg, want wie weet wat er tijdens hun afwezigheid gebeurt. Andere ouders weten juist niet waar hun kind uithangt. Ook zij durven het huis niet uit met de kerst. Want misschien komt juist nu dat langverwach te telefoontje of gaat de deur bel. Want niets is zo slopend dan in onzekerheid te leven over het lot van je kind en de angst dat hij zichzelf of ande ren in zijn hang naar drugs iets onherroepelijks aandoet. 'Het is nog beter te weten dat je kind in de gevangenis zit, dan helemaal niets', zegt een ouder, 'dan heb je in ieder geval zelf wat rust.' In deze tijd van het jaar waarin pais en vree hoogtij vieren, wordt er heel wat afgeregeld over wat we zullen eten met die dagen. Is het buiten de deur of maken we zelf wat Wordt het kalkoen, reerug, varkenshaas, konijn, saumon fumee, veldsla met spekjes of doen we niks speciaals? De mogelijkheden zijn legio, zeker vergeleken met zo'n veertig jaar geleden. Wij aten ieder jaar met Kerstmis konijn, dat stond vast. De tijd was hezelfde, de normen waren anders dan nu. Wij hielden ieder jaar een konijn. Dat konijn heette altijd Kees, en dat ging met Kerstmis in de pan. Daar werd niet moeilijk over gedaan. Kees was de voorloper van de bio-bak, want hij kreeg bijna al het groente-afval. Zijn hok werd door vader regelmatig verschoond en Kees zat dan ondertussen in een veilingkist met daarover een jute zak. Ik zie die kist nog naast het kolenhok staan. Soms hadden we twee konijnen maar daar bleef het bij, want het werd nooit bij de konijnen af. Een paar dagen voor 25 december kwam 'd'n ouwe Ko', onder zijn grote pet half kaal en twee enorme zeiloren, stroper in de Vut, en die maakte korte metten met Kees. Dat deed hij voor het konijnevelletje. Wij als kinderen fantaseerden hoe Ko eruit zou zien met het konijnevel op z'n kop en dat met die flaporen, dan gierden we van het lachen. Kees was jarenlang het hoogtepunt van ons kerstdiner. Tegenwoordig zou dat niet meer kunnen. Ik eet geen vlees meer dat ik persoonlijk gekend heb. Maar onder de kerstboom koester ik wel glimlachend de herinnering 'd'n ouwe Ko'. Ik wens U allen gezellige Kerstdagen. CAMELEON <U H3 <V. CS De stichting Ouders van Drugsverslaafden onderkent dat juist de feestdagen moeilij ke dagen zijn voor veel ouders. Daarom is de telefonische hulpdienst in het kerstweekend en met oud en nieuw extra uren bereikbaar. Van 9.00 uur 's ochtends tot 01.00 uur 's nachts zitten de medewerkers -en dat zijn altijd ouders die weten waar het om gaat- klaar voor een gesprek. Wie daar behoefte aan heeft kan de hulpdienst overigens dagelijks bereiken tussen 17.00 en 01.00 uur en in het weekend van 9.00 tot 01.00 uur de volgende och tend. Het 'telefoonnummer is 072-152244. Schrijven kan ook. Het adres van het secreta riaat is Laarstraat 114, 7201 CH Zutphen. Wie meer informatie wil over de stichting OVD kan contact opnemen met de coördinator voor Walcheren en de Bevelan- den Tineke Stechweij, telefoon 01107-1680 ('s avonds en in het weekend). De medewerkers van de Scheldebode wensen alle lezers goede en gezellige kerstdagen MIDDELBURG - De kerstman brengt donderdag 23 december een bezoek aan het centrum van Middelburg. Van 11.00 tot 17.00 uur rijdt hij met zijn paard en wagen door de winkelstraten. Voor de kinderen heeft hij leu ke verrassingen bij zich. Mensen hebben goede en kwade dagen. Het kan zijn wegens persoonlijke omstandigheden. Of vanwege alles wat om ons heen gebeurt, dichtbij of veraf en dat ons raakt. In kwade dagen kan het donker zijn. Er is pijn en leed. We kunnen de moed kwijt zijn en geen uitzicht zien. Een vraag is: hoe wij zijn wanneer het donker geworden is. Er zijn mensen die een lichtpunt blijven zien ook al is het klein en veraf. Zij gaan er niet onderdoor. Zij blijven verwachten dat iets goeds komt en zij handelen daarnaar om het te bereiken. Zij worden - misschien ongeweten - aange dreven door hoop. Kerstmis is een dergelijk licht in het donker. Voor de moeder Maria was er bij de mensen geen plaats, waar het kind kon worden geboren. Het moest gebeuren op een plek, waar de dieren schuilen. Het eerste bezoek dat moeder en kind kregen, was van mensen die in de samenleving van toen niets te verwachten hadden. Hun werk: 's nachts in het veld de wacht houden bij kudden dieren. Ze kregen te verstaan, dat het kind in de voerbak een redder zou worden van mensen. Wie zou dat geloven? Niets leek meer onwaarschijnlijk. Toen de groten der aarde er aan te pas kwamen, werd het kind in zijn leven bedreigd. De ouders moesten vluchten om het kind in veiligheid te brengen. In deze constellatie werd door engelen gezongen, dat er van Godswege genade geschiedde en vrede kwam. In het donker was er ineens een stralend licht. Daarna werd het weer donker en was er alleen een lichtpunt: het kind was inderdaad geboren. Daarnaast was er toekomst. Dat is kerstmis. Ook de toekomst zelf zou afwisseling zijn van licht en donker: het zichtbaar en tastbaar worden van heil voor mensen. Daarna de ondergang door een gewelddadige dood. Tenslotte opstanding en het komen van de Geest, die mensen nieuw maakt. Wanneer wij met kerstmis een moment schuilen waar het veilig is en tegelijk zorg geven aan anderen die dit nodig hebben, dan mogen wij weten, dat er een lichtbaken is dat bij alle ontij blijft schijnen. De stormen zijn niet verdwenen. De wanhoop wel. Er is een licht dat niet vergaat. Wanneer het bij ons binnenkomt, worden wij zelf licht. Kerstmis 1993 H.C.A.Ernst, bisschop 1 VLISSINGEN - De kerstdagen zijn voor veel mensen het top punt van gezelligheid. Lekker eten, mooie kleren en tijd voor elkaar. Maar er zijn ook men sen die geen familie hebben en die tijdens de kerstdagen alleen zitten. Gelukkig is er de Kerst Inn in het Welzijnscentrum Bachten Reede, waar iedereen welkom is om gezellig een kop je koffie te drinken, een spelle tje te doen of een praatje te maken. De Kerst Inn aan de Vredehoflaan is op beide kerst dagen geopend van 10.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Het is al weer voor de vieren twintigste keer dat het Comité Kerst Inn een open huis creëert voor eenzamen, alleenstaan den, ouderen en jongeren. Met een gevarieerd programma aanbod wordt geprobeerd om de bezoekers een zinvolle en aangename kerst te bezorgen. Op eerste kerstdag is er een optreden van Ans en Rini Schilders, die liedjes van vroe ger zingen, en van Igor Pre- sniakov met Russische volks liedjes. Tweede kerstdag is er een optreden van de Folklore- briengers met volksdansen en een klederdrachtenshow, en een bingo-dansant met mede werking van de zusjes Remijn. Tussen de bedrijven door is er tijd om onder het genot van een kopje koffie of thee een gezellig praatje te maken of een spelle tje te doen. 's Middags en 's avonds is er een broodmaaltijd, bestaande uit soep en belegde broodjes. Voor de broodmaaltijd wordt de kostprijs in rekening ge bracht. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een bezoek aan de Kerst Inn te brengen is er een haal- en brengdienst opgezet voor mensen die slecht ter been zijn of om een andere reden niet zelf naar de Vredehoflaan kunnen komen. Mensen die ge bruik willen maken van deze service kunnen zich opgeven op de telefoonnummers 01184-66241, 01184-79025 en 01184-78262. (ADVERTENTIES) st.-jacobspassage 31 - vlissingen Fijne kerstdagen, een sportief en gezond 1994 1e Kerstdag en 1 jan. zijn wij gesloten Zwembadwes 1-5 4463 AB Goes tel. 01100-33388 Kantoor De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, Vlissingen Vanaf 1 december is ons kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag: 's morgens van 10.00-12.00 uur 's middags van 14.00-15.30 uur Rubrieksadvertenties (Mini's/Kleintjes) kunt u ook telefonisch opgeven: tel. 076-236882. De redactie van De Scheldebode is buiten de openingstijden van het kantoor doorgaans rechtstreeks bereikbaar onder l telefoonnummer (01184) 19953

Scheldebode | 1993 | | pagina 1