E De armoede zo eerlijk mogelijk verdelen Puzzel met BOOT voor Tanzania P BOOT ondersteunt duurzame projecten Tanzania een van de armste landen in de wereld Ontwikkeling van hechte dorpsgemeenschappen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 DECfcMöfcH 317 venals voorgaande jaren houdt de Borselse Werk- groep BOOT (Borsele Ondersteunt Ontwikkeling Tanza nia) een kerstpuzzelactie. Hier voor zijn belangeloos mooie prij zen beschikbaar gesteld. De op brengst van de puzzel komt ten goede aan een nieuw projekt in het kader van duurzame land bouwontwikkeling in Tanzania. Iedere Nederlander heeft wel eens van de NOVIB gehoord. De letters staan voor: Nederlandse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking. Het is een van de grote organisaties in Nederland die op internationaal gebied diverse ontwikkelingspro- jekten ondersteunt. Ook adviseert de NOVIB de overheid bij het te formuleren ontwikkelingsbeleid met betrekking tot de Derde We reldlanden. De organisatie ont vangt geld van de overheid en via de werkgroepen van georgani seerde acties. De Novib wil de Nederlandse be volking bewust maken van de noodzaak van ontwikkelingssa menwerking en daadwerkelijke ondersteuning bieden aan projec ten en organisaties die werkzaam zijn in ontwikkelingslanden, door geld beschikbaar te stellen en voor deskundige begeleiding en advisering te zorgen. De Borselse werkgroep BOOT is één van de Nederlandse werk groepen die samenwerkt met de Novib. In de gemeente Borsele worden diverse activiteiten op touw gezet om geld bijeen te brengen waarmee in samenwer king met de Novib een ontwikke lingsproject in Tanzania kan wor den ondersteunt. In de afgelopen jaren heeft BOOT in Heinkenszand diverse activiteiten ontplooid waaronder: een manifestatie duurzame ont wikkeling, concerten cultureel ge kleurd, de Sahelcampagne (samen met scholen), leskisten voor scho len, informatie-avonden en regel matige publikaties. Bovendien werd geld ingezameld via: vreem de muntenactie, sponsorloop/ fietstocht, Novib collecte, produk- tenverkoop, kerstkaartenactie en de kerstpuzzel die u op deze pagi na aantreft. Van de gemeente Borsele ont vangt BOOT jaarlijks een bedrag 10.000,- ten behoeve van het geadopteerde project. Daarnaast komt er geld binnen via donaties. In zijn totaliteit komt jaarlijks 25.000,- ter ondersteuning van het project in Tanzania beschik baar. De traditionele manier van water halen. Tanzania, in het oosten van Afrika is een vrij bekend land, vooral vanwege de unieke manier waarop het land Socialisme, wereld, 'eerlijk' mogelijk te verdelen. aan de eigen opbouw werkt; het Afrikaans Het is het op vier na armste land van de maar er wordt naar gestreefd die armoede zo Tanzania is 28 keer zo groot als Nederland en heeft een kustlijn van 800 km. Langs de kust en in het noorden heerst een tropisch klimaat. De temperatuur van juni tot september ligt tussen de 24 en 27°c en van december tot maart is het er gemiddeld 27 tot 30°c. De regentijd valt tot mei. Er zijn 28 miljoen Tanzanianen, die gesplitst zijn in ongeveer 120 etnische groepen. De officiële taal in het Swahili maar er wordt ook veel Engels gesproken en andere loka le Afrikaanse dialecten. In de hoofdstad Dar es Salaam wonen bijna anderhalf miljoen mensen. Export artikelen zijn koffie en katoen. Enkele jaren geleden werd er voor 348 miljoen dollar geëxporteerd en bedroeg de im port 4.84 miljard dollar. Het land is door de eeuwen heen door vele volken en stammen overheerst geweest. Aan het eind van de 19e eeuw koloniseerde Duitsland een groot deel van Oost-Afrika, waaronder het hui dige Tanzania. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Duitsland ge dwongen een groot deel van dit gebied af te staan aan de Engel sen. Dit gebied werd Tanganyika genoemd. Zoals gebruikelijk werd het land door Engeland zoveel mogelijk 'benut'. Er werden plan tages opgezet om exportgewassen als thee, sisal, katoen, etc. te ver bouwen ten koste van de eigen voedselproduktie. De bevolking kwam tegen dit be leid in opstand en er ontstond een brede opositiebeweging, de TA- NU. Deze beweging verwierf in 1958 alle voor de Afrikanen be schikbare zetels (50% van het totale aantal zetels). Op 9 decem ber 1961 werd Tanganyika onaf hankelijk. Met grote meerderheid werd Julius Nyerere, leider van de TANU, gekozen tot president. Toen in 1962 ook Zanzibar, een eiland voor de kust van Tanganyi ka, onafhankelijk werd, besloten de twee landen samen de Vere nigde Republiek Tanzania te vor men. Ujamaa Onder president Nyerere werd de ontwikkeling van Tanzania ener giek ter hand genomen. Eén be grip stond hierin centraal: Uja maa. Dat is een Swahili-woord. Het betekend zoiets als familie verband en staat voor drie prici- pes: •respect voor elkaar en voor ie ders rol in de samenleving •alle eerste levensbehoeften zoals voedsel, huisvesting, vee en land zijn gemeenschappelijk bezit •iedereen is verplicht om te wer ken Het is kortweg gezegd een Afri kaanse variant op het socialisme. juzzel mee voor de Novib. Wie de juiste oplossing meent gevonden te heb ben en deze opstuurt, maakt niet alleen kans op een van de prij zen, maar helpt ook de dorpelin gen in Tanzania. De bedragen die binnenkomen via bank of giro komen volledig ten goede aan het project, omdat de prij zen gratis ter beschikking wer den gesteld. U kunt uiteraard zo vaak mee doen als u wilt. De inzendingen moeten voor 8 januari 1994 bin nen zijn. De uitslag wordt bekend gemaakt in de Scheldebode van 26 januari. U lost de kruiswoordpuzzel op en vervolgens zet u de letter die in het hokje met het betreffende cijfer staat in de balk onder de puzzel. De gevonden spreuk zet u dan op uw bank- of girostrook en met overmaking van mini maal 2,50 onder vermelding van 'Kerstpuzzel BOOT' dingt u mee naar de mooie prijzen. Het gironummer van de werkgroep BOOT is: 3450997 t.n.v. Werk groep BOOT te Heinkenszand; het speciale banknummer is: 3460.166.30 van Rabobank Hein kenszand. Bij de ruimte voor betalingsmededeling zet u dan de oplossing. Alleen volledig in gevulde oplossingen doen mee bij de trekking. Er mogen meer dere oplossingen worden inge stuurd. De winnaars krijgen be richt thuis en dienen hun prijs zelf op te halen in het gemeente huis te Heinkenszand voor 1 maart 1994. Prijzen De volgende prijzen zijn ter be schikking gesteld van de Kerst puzzel BOOT 1993: le prijs: honderd gulden van de Rabo bank Heinkenszand; 2e prijs: vijftig gulden van de ABN/AM- RO Heinkenszand; 3e prijs: Mik- ro Electro Goes; 4e prijs: bood- schappenbon Attent supermarkt Goense Ovezande; 5e prijs: boodschappenbon Attent super markt Verbeek Kwadendamme; 6e prijs: drogisterij Marijke Heinkenszand; 7e prijs: Etos Heinkenszand; 8e prijs: Elma Heinkenszand; 9e prijs: een boe- kenbon van Hoogendoorn boek handel Heinkenszand; 10e en 11e prijs: een taart van Echte Bakker Jan Rijk Heinkenszand; 12e prijs: een plantenbond van Bloemisterij Wisse Heinkens zand; 13e t/m 15e prijs: een No- vib-kalender; 17e prijs: een taart van bakker C. Remijn uit Ove zande. Nadat de kruiswoordpuzzel is opgelost, de letters de corres ponderen met de genummer de vakjes in de balk plaatsen. De zin die er dan staat is de oplossing die u kunt insturen. HORIZONTAAL 1 Bergruimte 3 Metaal 7 Lekkernij 10 Bevestiging 12 Vreemde munt 14 Ooorspronkelijke bewo ners van Amerika 16 Vervoermiddel 17 Voetbalterm 19 Eenling 21 Lidwoord 22 Arbeidstijdverkorting (afk) 24 Boom 25 Knevel 27 Modeverschijnsel 29 Europeaan 31 Plaaggeest 33 Eveneens 35 Wees Gegroet (Lat.) 36 Glooiend 37 Politieke Partij (afk) 38 Oude vochtmaat 39 Lichaamsdeel 41 Kelner 43 Aardnoot 46 Scheepswerkplaats 49 Deel van de mond 51 Gravure 52 Ruim 53 Van randaarde voorzien 56 Volgende 58 Lidwoord 59 Tot zich nemen 62 Europeaan 63 Maanstand (afk) 64 Grondstof voor linnen 65 Steenmassa 66 United States (afk) VERTICAAL 1 Bloem 2 Papegaai 4 Zoutachtig 5 Een zekere 6 Eerwaarde Heer (Lat.afk) 7 Voorzetsel 8 Organisatie van Afr. Staten (afk) 9 Wildebeest 10 Saus 11 Bloem 13 Weerkaatsing 15 Tussenkomst 16 Overleden Zuidafrikaanse activist 18 Vrucht 20 Gevaarlijk 22 Slee 23 Verenigde Naties (afk) 26 Org. voor ontwikkelings samenwerking 27 Zeeheld 28 Meisjesnaam 30 Opdracht 32 Oosters heerser 34 Lofdicht 38 Zangstuk 40 Verloren 41 Muziekinstrument 42 Geestdrift 44 Hij 45 Dominee (afk) 47 Nobel 48 Vaal 50 Jong 52 Handschoen 54 Einkeschors 55 Genetisch materiaal 56 Jongensnaam 57 Mannelijk dier 60 Nederlandse Spoorwegen (afk) 61 Titel Li 3 n lb 3° W' '1 93 U 9 9 Lx ZL 2 *3 9 3S 'V n Water halen bij een centrale tapplaats in het dorp. Het Ujamaa-ideaal moest uitein delijk leiden tot het gemeenschap pelijk beheren en bewerken van al het land en het gemeenschappe lijk delen van al de opbrengsten. De uit Ujamaa voortgekomen op bouw van een sociale infrastuc- tuur heeft haar vruchten afgewor pen. De kindersterfte daaldeaan- zienlijk. De alfabetisering steeg met tientallen procenten en goed drinkwater werd voor meer dan de helft van de Tanzanianen toe gankelijk. Gemeenschappelijk be heer van de gronden en commu nale verbouw van gewassen bleek op de langere termijn niet succes vol. De opbrengsten van de ge meenschappelijke gronden waren uiterst gering om allerlei redenen, waaronder een gebrek aan moit- vatie bij de plaatselijke bevolking. Industrie kent Tanzania praktisch niet. Vierennegentig procent van de bevolking woont op het platte land en is voor het grootste deel actief in de landbouw. Belangrijke gewassen zijn: katoen, koffie^ thee, sisal, cashewnoten en kruid nagelen voor de export "en maïs, cassave, rijst, bonen en sorghum voor eigen gebruik. Tanzaniaanse vrouwen moeten net als in andere Afrikaanse lan den hard werken. Zij hebben niet Het nieuw gekozen land bouwproject van de werkgroep BOOT be treft een zestal dorpen in Luega- ward, gelegen in het Songeadis- trict. Er wordt speciaal aandacht be steed aan duurzame ontwikkeling van het betreffende gebied. Pro blemen die zich voordoen worden in zijn totaliteit aangepakt. Hier mee wordt voorkomen dat na tuurlijke bronnen te snel uitgeput raken. Het milieu wordt zoveel mogelijk ontzien. Een zeer belangrijke organisatie die bijdraagt aan de ontwikkeling van Tanzania is het CDTF (Com munity Development Trust Fund). Deze richt zich op het ondersteunen van de ontwikke ling van hechte dorpsgemeen schappen op het platteland van Tanzania. Hierbij worden ideeën en initiatieven van de plaatselijke bevolking omgezet in kleinschali ge projecten. Een en ander wordt Door het oplossen van de puz zel steunt u het werk van BOOT in Tanzania. door de CDTF gecoördineerd. De benodigde fondsen voor het wer kelijk ontwikkelen van de projec ten krijgt de Tanzaniaanse organi satie uit binnen- en vooral ook uit buitenland. Een van de belangrijkste dona teurs is de Novib. CDTF en Novib beoordelen samen het gezamen lijk het aangemelde inifiatief op kosten, haalbaarheid, etc. Vervol gens wordt tussen beide ontwik kelingsorganisaties een contract afgesloten. Hierdoor wordt de Novib tevens partner in het pro ject. Door het oplossen en insturen van de kerstpuzzel steunt u het werk van BOOT en daardoor het No vib project in Tanzania. De werkgroep BOOT hoopt op uw inzet en wenst u succes bij het oplossen van deze kerstpuzzel. alleen de zorg voor het gezin en huishouden, maar brengen ook vele uren door met werken op het land. Maar ondanks de grote rol die zij spelen in het ontwikke lingsproces, hebben zij ten opzich te van de man een ondergeschikte positie. Toch verandert er lang zaam iets. Vrouwenprojecten krij gen in de meerjarenprogramma's van het CDTF steeds meer aan dacht. In steeds meer dorpen wor den vrouwengroepen opgericht. In Msindo, een dorp in het Son- gea disrict. werd onlangs de eerste steen gelegd voor een vrouwen centrum. Het geld daarvoor is door de vrouwen zelf bijeen ge bracht. Zij bewerken nu niet al leen de dorpsgrond, maar ook de grond van het vrouwencentrum, circa vijf ha. Maïs, tomaten en- uien zijn enkele gewassen die op dit stuk land worden verbouwd. Ze worden verkocht aan de land bouwcoöperatie of op de markt. De vrouwen beheren ook een winkeltje waar ze voedselwaren verkopen, een naai-atelier waar ze kleren voor de dorpsbewoners maken en een dorpskliniek waar de vrouwen tijdens hun bevalling verblijven. De vrouwen zijn zeer gemoti veerd, omdat ze met het werk een eigen inkomen verdienen. Daar door ontstaat er een meer gelijk waardige relatie tussen man en vrouw. Het CDTF heeft geld be schikbaar gesteld voor het opzet ten van deze activiteiten en geeft de vrouwen training. Opslag Daar waar nog steeds een groot deel van de oogsten verloren gaat door vraat en schimmels, is een voorraadschuur dringend nodig. Maar ook voor de verkoop van produkten is een vooraadschuur een noodzaak. In Tanzania zijn de staatsbedrijven niet genegen de oogst op te kopen indien die niet doeltreffend is opgeslagen. Is er toekomst voor deze jeugd? In 1992 is in het dorp Mbimbi (3000 inwoners) gewerkt aan de verbetering en vergroting van de drinkwatervoorziening. Zoals be kend is het verbeteren van het drinkwater van levensbelang voor de mens maar ook voor het ver groten van de opbrengst van het land. Het water wordt afgetapt van een riviertje dat 8 kilometer buiten het dorp door een hoger gelegen gebied stroomt. Door de bewoners is een geul van het ri viertje naar het dorp gegraven waar een pijp in gelegd is. De bron ligt op dusdanige hoogte, dat het water nog niet vervuild is. Vroeger werd sterk vervuild wa ter gebruikt, dat uiteraard ziekten tot gevolg had. Een ziekte als dysentrie die levensbedreigend kan zijn komt sinds de nieuwe waterleiding in gebruik werd ge nomen veel minder voor. Ook de komst van een graanmo len betekende een grote stap voorwaarts. Vroeger moesten vrouwen acht kilometer lopen om hun graan te laten malen of ze moesten het met de hand doen wat veel tijd in beslag nam. De molen kon worden aangeschaft na een lening van het DCTF. De molen heeft zich bedrijfszeker ge toond. Ook de levering van benzi ne bleek geen probleem: in een naburig dorp is een missiepost, waar brandstof voorradig is. Tanzania is 28 keer zo groot als Nederland en heeft een kustlijn van 800 km. Langs de kust en in het noorden heerst een tropisch klimaat. Er zijn 28 miljoen Tanza nianen, die gesplitst zijn in onge veer 120 etnische groepen.

Scheldebode | 1993 | | pagina 17