W A Y A' SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 321 im van Gelder commissaris van de koningin Middelburg 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? De herdenking van de Waters noodramp van 1953 op Schou- wen-Duiveland. De uitreiking van de Four Freedoms Awardonder andere aan Arthur Miller, in New York door de Roosevelt Foundation. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? De schippersactie in Terneuzen. In het bijzonder de weigering van de schippers om met lokale en regionale bestuurders overleg te voeren. Communicatie was niet meer mogelijk. Dit in schrille te genstelling tot het overleg met de actievoerders van de landbouwde- monstraties. Het continueren van de mensont erende strijd in het voormalige Joegoeslavië. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? Ik erger me niet snel. Als dingen niet goed gaan, zie ik er de komi sche kant van in. Ergernis zet ik vaak om, al dan niet geslaagd, in een grap. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering gekregen? Franklin Roosevelt. Vooral het gcdachtengoed van de Ameri kaanse president, die Zeeuwse voorouders had (Oud-Vosse- meer). In januari 1941 moedigde hij het Amerikaanse Congres aan om deel te nemen aan de Tweede Wereldoorlog. Algemeen bekend was dat Roosevelt vele mensen stimuleerde en een open relatie onderhield met de pers. Zijn freedom of speech, freedom of religion, freedom from fear en freedom from want zijn bondig samengevat, de essentie van het overheidshandelen. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk op u gemaakt? De vele vrijwilligers die zich voor uiteenlopende maatschappelijke FOTO RENE MANDERS activiteiten inzetten. De mate van 'vrijwilligerschap' in de provincie Zeeland is hoog. En de Zeeuwse ringrijders. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? Ik kijk zelden televisie. Als ik toch een progamma moet noe men, gaat mijn voorkeur uit naar Nova. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: Het Fassbinder-reUospecüef. Ik ga wekelijks naar de bioscoop, naar het Schuttershoftheater (mijn meest bezochte culturele voorzie ning in Middelburg). Ik hoop dat het gemeentebestuur van Middel burg deze filmvoorziening in de toekomst financieel zal ondersteu nen. Boek: The New York Trilogy van Paul Auster, G van John Burger, (uitstekend vertaald door Jacques Commandeur) en Hel verkoolde alfabet van Paul de Wispelaere. Muziek: De opening van de Zeeuwse Cultuurmaand. De con certen in Aardenburg, Carmina Burana. Matthaus Passion en De 13e van Sjostakovitsj en het Festi val Nieuwe Muziek. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? In mijn functie eet ik veel in restaurants. Het liefst eet ik ech ter thuis. Ik geniet vooral van Italiaanse pastagerechten. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993. Zeeland Cultuurmaand (Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen) en het Festival Nieuwe Muziek. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1994? Een positieve beslissing over de WOV. Dat men het als een na tuurverschijnsel accepteert dat men een uur moet wachten voor een overtocht. Ik hoop dat de geest van samenwerking, die zich manifesteert bij de havenschap pen, de waterschappen en de Ka mers van Koophandel, zich verder uitspreidt over de Zeeuwse sa menleving. Daarnaast een tele foonboek voor heel Zeeland en een mooi Mondriaanjaar. mold Smeels korpschef van de politie in Zee land Middelburg 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? De reorganisatie van de politie heeft in 1993 veel aandacht en energie gevraagd om haar in goe- c)e banen te leiden en op tijd te kunnen afronden. Hoewel ik dat liever al in 1992 had gedaan geeft de afronding ervan in dit jaar in ieder geval wel een voldaan ge voel. Het biedt voor 1994 immers het vooruitzicht en de zekerheid dat de politie haar aandacht weer helemaal kan gaan richten op haar eigenlijke taak en niet meer zal worden afgeleid door interne reorganisatieperikelen. Voor het eerst zonder kinderen op vakantie (protest!!!). Die va kantie was in dit jaar een aange name onderbreking van de druk te. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? Zeeland is niet gevrijwaard geble ven van openlijke uitingen van rassenhaat, antisemitisme, neo-na- zisme en van gewelddadigheden tegen vreemdelingen. Het weer. Drie keer gestopt met roken. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? De reorganisatie van de Zeeuwse politie heeft in 1993 veel aandacht in de pers gekregen, ook voor zover deze consequenties heeft voor Zeeuwse politiemensen. Wat mij nogal eens in die berichtge ving heeft gestoord, is dat de ontevredenheid van enkelen ken nelijk een grotere nieuwswaarde heeft dan alle en vele positieve effecten die de reorganisatie voor veel meer politiemensen heeft. De achterstelling van vrouwen binnen de SGP. In de parkeerhavens in de straat waar ik woon, staan de bomen zo dicht op elkaar geplant dat daar met goed fatsoen geen auto tussen past. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering? Ik doe niet aan persoonsverheer lijking. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk op u gemaakt. Zie vraag 4. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? Kreatief met kurk. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist. Film: Ik ben in 1993 niet naar de bioscoop geweest. Boek: fictie: De ontdekking van de hemel van Harry Mulisch; non-fic tie: De logica van het gevoel van Arnold Cornelis. Muziek: Misa Flamenco uitge voerd door Paco Pena en het koor van Saint Martin in the Fields. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? (als reclame mag...) In Mexicaans restaurant Zapata, Koorkerk straat 1 in Middelburg, waar onze kinderen ons ter gelegenheid van onze trouwdag trakteerden op een 'verrassingsdineetje voor twee'. Wat ik gegeten heb, ben ik vergeten. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993? De herdenking van de Waters noodramp was de gebeurtenis die de meeste indruk op mij heeft gemaakt. Aan de bijeenkomst waarin de Zeeuwse Rijkspolitie zichzelf vooruitlopend op de fusie met de gemeentepolitie tot de vol tooid verleden tijd verklaarde, be waar ik de warmste herinnerin gen. omdat het een bijzonder waardige en tegelijkertijd ont spannen bijeenkomst was. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1994? Ik hoop en verwacht dat de Zeeuwse politie gereorgani seerd en wel door meer zicht baar op straat aanwezig te zijn in nauw en goed contact met de Zeeuwse samenleving, een wezen lijke bijdrage zal leveren aan de veiligheid en de veiligheidsgevoe lens van de inwoners van deze provincie en haar gasten. olanda Mergler directrice van het Zuidlandthea- ter Terneuzen Bekende Zeeuwen E iet Louwerse notarisklerk en organisator Ron de van Midden-Zeeland Goes blikken terug 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? In alle eenzaamheid schaatsen over het zwarte ijs van de Loosd- rechtse Plassen. Het zoeken en inrichten van een woning in Zeeuws-Vlaanderen. Het bijwo nen van theater-, muziek- of bal letvoorstellingen die een gevoel van euforie geven. Maar het absolute hoogtepunt voor mij persoonlijk was het Fes tival van ZeeuwschoVlaanderen, mijn vuurdoop. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? Ik ervaar niet zoveel dieptepun ten, of het moet die zomer van 1993 zijn geweest. U weet wel, toen het begon te regenen op de eerste vakantiedag en het pas stopte toen we allen weer aan het werk togen. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? Aan de gemeente Axel, die met onjuiste argumenten de subsidie stopt aan het Festival van Zeeuw sch-Vlaanderen, voorbijgaande aan de waarde van dit evenement. Verder kan ik me mateloos erge ren aan de achteloze manier waar op men met de natuur omgaat. Overheid, industrie en particulie ren zijn verantwoordelijk, maar iedereen schuift het af op een ander. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering gekregen? Een 'held' heb ik in 1993 eigenlijk niet gevonden. Ik bewonder wel bepaalde eigenschappen van men sen, zoals het geheugen van Hilla ry Clinton, het redeneervermogen van Hedy d'Ancona of het acteer talent van Linda van Dyck (dat het allen vrouwen zijn is toeval?), maar adoreren doe ik niemand. Daarvoor ben ik te nuchter. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk gemaakt? De Zeeuwsvlamingen. Kon ook niet anders, het was ons kennis makingsjaar. Daarnaast Kees Slager met zijn boek over de watersnood. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? Krasse Knarren. Van Kooten en De Bie staan op eenzame hoog ten. hoewel De Leeuw hun op de hielen zit. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: The Piano van Jane Cam pion. Boek: Het beste boek van 1993 heb ik niet gelezen, want ik heb dit jaar maar eens mijn oude boe ken uit de boekenkast gehaald. In de naam van de roos van Umberto Eco. Muziek: Het beste concert heb ik in november gehoord in Porgy en Bess in Terneuzen. Een open haard-concert met twee vleugels, bespeeld door Ellen Corver en Sepp Grotenhuis. Muziek van on der anderen Ravel en Sjostako vitsj. Vuurwerk! FOTO WIM KOOYMAN 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Bij de Chinees op de markt in Terneuzen. Ik at daar een gerecht met gebakken groente, varkens vlees en zeewier. Maar mijn eigen zuurkoolschotel met gehakt, ana nas en zure room is ook niet mis. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993? Het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1994? Ik verwacht dat we zullen moeten vechten om de cultuur te laten overleven met al die bezuinigin gen. Ik verwacht dat dit zal luk ken, want veel mensen zien er de waarde van in voor ons leefkli maat. En: Ik hoop op een warme zomer. Aan het eind van december wordt in de media regelmatig teruggeblikt op gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Hoogtepunten en dieptepun ten worden voor de lezer, de luisteraar en de toeschouwer nog eens in herinnering gebracht. De redactie van De Stern-Weekbladen, uitgeefster van de huis-aan-huisbladen Ons Eiland, het Nieuwsblad voor de Bevelanden, de Scheldebode en de Zeeuwsvlaamse Koe rier liet zes bekende Zeeuwen aan het woord die elk tien vragen hebben beantwoord. De terugblik op 1993 leverde verrassende antwoorden op. Doordat iedereen reageerde vanuit zijn of haar maat schappelijke positie ontstond een kleurrijk en veelzijdig beeld van het afgelopen jaar. Opvallend bij de beantwoor ding van de vragen was de herdenking van de watersnood ramp van 1953, die als een indrukwekkende gebeurtenis werd beschouwd. 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? De in de maand oktober doorge brachte vakantie in Indonesië; met name Samosir-eiland, Kali- mantan en Sulawesi waren in drukwekkend. Ook het doorgaan van de Ronde van Midden-Zeeland in 1993 zou ik als een van de hoogtepunten willen noemen. Door het wegval len van de ZHV als hoofdsponsor en de economische down-stemming bleef dit te lang een vraagteken; en dat doet den mens niet goed. Vandaar. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? Weinig of geen; althans niet diep genoeg om te vermelden. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? ack Asselbergs burgemeester Zierikzee 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? De herdenking van de Waters noodramp op 1 februari. Zowel bij de plaatselijke herdenking in Zierikzee als de nationale herden king, in aanwezigheid van de ko ningin, bleek wederom hoe diep die fatale gebeurtenis nog bij tal loze inwoners leeft. Een ander hoogtepunt was zeker het feit dat de Zeelandbrug 1 januari tolvrij is gemaakt. Na de enorme druk vanuit de bevolking en de gemeenten op Schouwen- Duiveland op de provincie lukte het dan (jaren te laat). Eerdere toezeggingen en verwachtingen werden eindelijk ingelost. Een persoonlijk hoogtepunt - let terlijk en figuurlijk - was mijn 'elastieksprong' (als eerste burge meester in Zeeland en België) op de Zierikzeese Havendag vanaf een hoogte van 55 meter. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? De aanhoudende politieke on macht van de Europese landen- om de oorlog in het voormalige Joegoeslavië te beëindigen, c.q. in de hand te houden. Verder de toenenemende blijken van intolerantie in onze samenle ving en vooral de uitingen van neo-fascisme, het plaatsen van ha kenkruizen, enzovoort. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? Aan de enorme afstand die blijkt te bestaan en is bevestigd in de laatste pauselijke encycliek tussen Rome en de praktijk waarmee de katholiek heeft te maken. Opvat tingen over de rol van de vrouw in de kerk, homofilie, geboortebe perking, enzovoort, brengen veel katholieken eerder in gewetens nood en dwingen hen afscheid te nemen van een kerk waar zij zich toch mee verbonden voelen. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering gekregen? FOTO MARIJKE FOLKERTSMA De organisatie Artsen zonder Grenzen, in het bijzonder hun boegbeeld Jacques de Milliano. Hij vertolkt voor mij ons aller geweten voor ons tekortschieten in hulpverlening daar waar nodig. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk op u gemaakt? Uiteraard Zierikzeeënaar Peter van Vossen. Dankzij hem gaat Nederland naar Amerika. Hij maakte een aantal beslissende doelpunten. En het blijft een zeer correcte en bescheiden man. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? De NOS/VARA-rubriek Nova schiet er voor mij zonder meer uit vanwege de uitstekend verzorgde achtergrondinformatie op maat schappelijk gebied en op natio naal en internationaal politiek ter rein. Het wordt bovendien uitge zonden op een voor mij gunstig tijdstip. Ik kijk overigens weinig televisie in verband met verplich tingen 's avonds. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist. Film: Indecent Proposal met on der andere Robert Redford; een zeer onderhoudende, spannende en geestige rolprent. Boek: Overvloed en onbehagen van de historicus Simon Schama. Dit boek geeft een indringend beeld van Nederland in de Gou den Eeuw - een land van kooplie den en dominees - en het ver klaart veel van onze volksaard en onze naam in de wereld Concert: Ik ben een enorme ope raliefhebber, vooral Puccini, Ver di, Wagner. Ik verzamel veel cd's op dat gebied. Hoogtepunt was voor mij een opera in de arena van Verona, waar 22.000 enthou siaste mensen genoten van perfec te opera. Tentoonstelling: de Gerrit Riet veld-expositie in Utrecht en de triptiekententoonstelling Retabels in Antwerpen. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Ik ben een visliefhebber en heb een voorkeur voor schaal- en schelpdieren. Ik mis enorm de zogenaamde plateaux fruits de mer, zoals je die aan de Bretonse of Normandische kust ziet. Abso luut perfect heb ik gegeten in Inter Scaldis in Kruiningen waar ik lamsvlees at zoals ik het nog nooit had geproefd en oesters zo vers als maar mogelijk is. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993. Het Beachpop-festival in Burgh- Sluis. Een enorm succes, met veel publiek, voor een zeer goed doel: het Aids-fonds. Verder bewonder ik dat de biljart vereniging TMW (Tegen Moeders Wil) in Sluis nog steeds interna tionale biljartwedstrijden naar Sluis haalt, zoals in augustus het Neckermann-triathlon-toernooi. 10. Wat hoopt/vcrwacht u in 1994? Recept voor 1994: 'Men neme 12 maanden, ontdoet deze van bitterheid, jaloezie, kleingeestigheid en rancune; snij iedere maand in 30 of 31 dagen; iedere dag wordt afzonderlijk be reid uit 1 deel arbeid en 2 delen blijmoedigheid en humor; men voegt 3 eetlepels optimisme toe, 1 theelepel verdraagzaam heid, 1 korreltje ironie en 1 snuifje takt; vervolgens wordt deze massa met liefde overgoten; het gerecht wordt iedere dag op gediend met plezier!' ly Wisse landbouwster Colijnsplaat 1. Wat waren voor u de hoogtepunten van 1993? Een gelukkig en gezond gezin. Met plezier op het land en bij de dieren, de legkippen kunnen wer ken. Zaaien en oogsten. Het meehelpen organiseren van een feest voor zevenhonderd mensen. Steeds weer de hele klei ne beetjes succes van de belan genbehartiging waar je voor staat, proberen boven water te krijgen. 2. Welke gebeurtenissen wa ren voor u de dieptepunten in 1993? Veel minder dan het minimum loon hebben verdiend, terwijl we er samen, man en vrouw, hard voor hebben gewerkt. Weer geen dag vakantie hebben gehad, door onder meer te veel werk. Gesprek met staatssecretaris Van Rooy. Met mijn argumenten kon ik haar niet overtuigen dat de landbouwparagraaf uit de Gatt moet. Het behoud van een leef baar platteland is daardoor weer een stap verder weg. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd? Aan de ongefundeerde campagne van Milieudefensie over de gifpie per. Hierdoor moesten wij onze aardappelen voor twee cent per kilo verkopen, terwijl deze niet meer bespoten waren. Dus het zomaar kapotmaken van een markt, de consument leugens ver kopen om jezelf te profileren. Het verhaal dat je aan asbest kapot- gaat ook als je er incidenteel mee werkt. Ook leugens. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering gekregen? Koningin Beatrix. Ik heb het idee dat ze de problematiek van de landbouw goed doorziet en er met haar beperkte mogelijkheden wat aan probeert te doen. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk op u gemaakt? Jopie Dingemanse, - land bouwster en campinghoudster op Zoutelande -, omdat ze ondanks haar drukke boerinnenleven toch contact heeft gezocht met Milieu defensie. om de grote leugens zo als met de aardappelen te voorko men. Adrie van Maldegem uit Kortge- ne, omdat ze vanuit het boerenbe- lang steeds weer vecht voor een betere toekomst voor de akker bouw. Ze doet dit steeds vanuit een achtergrondpositie, maar staat altijd klaar om te helpen. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? Vesuvius van de IKON. Hier kwam een eerlijk beeld van het platteland naar voren. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Boek: Boerenbelang van Herman Verbeek en De weeën van de Macht van Anja van Servellen. Muziek: Wat me aanspreekt is Zuidamerikaanse muziek. Wat ik best graag zou willen hebben is de FOTO DICK DE BOER nieuwste cd van Peter Dieleman Hrenslinden. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Thuis, courgetteschotel. Ik eet ei genlijk altijd eenvoudig, lekker en gezond. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993? De ZLM-manifestatie in juni in Kapelle. Ondanks de slechte land bouwprijzen straalde er een stuk kracht en saamhorigheid uit. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1994? Gezondheid, vrijheid (dus minder regels) en hopelijk een herstel van de landbouweconomie, zodat er eens een fors inkomen uit het bedrijf komt. Loon naar risico, investering en werken. Dat veel politici hun gezond ver stand gaan gebruiken en de een voud in de samenleving terug la ten keren, zodat we niet meer van de wieg tot het graf een controle ambtenaar achter ons hebben lo pen. FOTO TANNIE DE JONGE Je ergeren aan iets kan enkel maar erger worden en lost niets op. Maar goed, er zijn natuurlijk altijd bepaalde zaken die ergernis wekken; beslissingen die genomen worden en die afwijken van je eigen denkpatroon. Heeft het zin je te ergeren aan bijvvoorbeeld het asielzoekersbeleid, het sluiten van bejaarden/verzorgingstehui zen en het bezuinigen op de ge zondheidszorg? Zo weten u en ik nog wel een paar ergerlijke zaken op te noemen, maar: mens erger je niet. 4. Voor welke persoonlijk heid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1993 grote bewon dering gekregen? Dick Advocaat. Hij verdient met Oranje mee te gaan naar de WK in Amerika. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (hebben) in 1993 de meeste in druk gemaakt? Over Zeeuwse politici en stich tingsbestuurders is al genoeg pu bliciteit geweest; trouwens over profvoetbal in Zeeland eveneens. Bewondering heb ik voor die groep mensen, die tot op heden nog steeds trachten profvoetbal in Zeeland van de grond te krijgen. Zij hebben indruk op mij gemaakt en voor hen en vele anderen hoop ik dat de laatste krachtsinspannin gen nog de nodige vruchten zullen afwerpen. 6. Wat vond u het beste tele visieprogramma van 1993? Goede voetbalwedstrijden en Stu dio Sport. Actuele programma's hebben overigens mijn voorkeur en verder Ook dat nog. 7. Wat was de beste film, het beste boek en welke muziek (con cert/cd of lp) vond u het mooist? Film: Te weinig tijd helaas om films te bezoeken. Boek: De tijd vliegt van BilL Cos by. Het boek heeft enigszins met mijn leeftijd te maken. Cosby be schrijft zijn belevenissen als 50-plusser op zo'n amusante en interessante wijze alsof het voor je eigen lijf geschreven is. Muziek: Het Nieuwjaarsconcert. Daar blijf ik voor thuis. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? In een. geheel van bamboe ge maakt, restaurant in Sulawesi. Pompoenensoep. zwarte rijst met papilion (dit is kip en groente in bamboe klaar en gaar gemaakt) en gegrilde garnalen. 9. Welk evenement in Zee land vond u het meest geslaagd in 1993? Wat dacht je? Natuurlijk...de Ronde van Midden-Zeeland. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1994? Verwachten is eigenlijk hopen. Bij iedere jaarwisseling wensen en hopen wij allen dat het goed mag gaan met de gezondheid, vrede alom enzovoort. Hopelijk wordt deze verwachting voor iedereen bewaarheid. Met een flinke rugge steun voor de economie erbij zul len wij ook in 1994 blijven hopen en...verwachten. f

Scheldebode | 1993 | | pagina 13