Stoeltjeslift voor Scheldebuurt nW de sport Kerstpuzzel: Win de Van Dale HE SCHELDEBODE snn O O O O O O O c O 0 O O O O Folkloristische kerstmusical voor hele gezin coc Zeeland is opgeheven BURO VOOR RECHTSHULP Topfit blijven in Sportpunt Zeeland VSB sponsort Olympus Campagne tegen alcohol in het verkeer van ROVZ Demonstratie valkeniers Overlijden van de huurder Interculturele buurtavond in De Paraplu Zeeland Praise SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 311 Cursus over gemeentepolitiek Kerstacties COC Waterspelen, disco, voetbal en vele andere sporten ZWEEDSE PUZZELS EXCLUSIEF PUZZELTIJDSCHRIFTEN MIDDELBURG - Het Folkoris- tisch Danstheater is ieder sei zoen present binnen de Zeeuw se theaterprogrammering en weet met hun oog- en oorstre- lende produkties vol zwierige dames en live muziek het pu bliek steeds weer te verrukken. Voor het eerst dit seizoen brengt het ensemble nu in de kerstperiode ook een speciaal familieprogramma op de plan ken. „Thijs de Ganzenhoeder" is een gedanst en gezongen Hongaars volkssprookje. Choreograaf Fe- renc Novak - vertrouwd met Het Folkloristisch Danstheater - bewerkte het voor zijn Hon gaarse ensemble tot musical. De Nederlandse versie, in een vrije bewerking van Ernst van Altena, staat eveneens onder regie van Novak. Tussen 'Er was eens. en 'Ze leefden nog lang en gelukkig' ontrolt zich het avontuur van de arme boerenjongen Thijs, die als enige bezit een paar ganzen heeft. Op een dag neemt hij zijn lievelingsgans mee naar de markt, waar deze hem ontroofd wordt door de soldaten van de boosaardige graaf. Thijs verzet zich en krijgt een pak slaag. De dappere ganzenhoeder laat de graaf weten dat hij binnen drie jaar zoveel slaag in ruil zal ontvangen. En Thijs is voor geen kleintje vervaard: hij ziet kans zich te bekwamen als bouwmeester, arts en prijs- MIDDELBURG - Het COC Zeeland is opgeheven. Daar voor in de plaats zijn er nu twee afdelingen in Zeeland. Dat is besloten op het COC- congres in Leiden dat onlangs gehouden werd. Het COC Zeeland kende eerst twee regionale afdelingen: de regio Midden Zeeland en de regio Zeeuws Vlaanderen. Om dat beide afdelingen voldoende leden hebben om als zelfsran- dige afdeling te kunnen func tioneren is er in Leiden beslo ten om twee nieuwe Zeeuwse afdelingen op te richten: een afdeling Midden Zeeland en een afdeling Zeeuws Vlaande ren. Het voordeel van de twee nieuwe zelfstandige afdelingen is dat er nu sneller beslissingen genomen kunnen worden. Scène op het kasteel. vechter. In die drie kwaliteiten bezoekt hij de graaf, die hij via een list dan steevast op een flink pak rammel trakteert. Uiteindelijk krijgt hij ook zijn lievelingsgans weer te pakken die nog steeds in leven is, om dat de gravin niet van gans op het menu houdt. En zo komt alles toch nog goed. OOSTKAPELLE - Valke niers van de Valkerij Jacoba van Beieren geven maandag 27 december demonstraties met valken en haviken in de tuin achter het Zeeuws Bio logisch Museum. De demonstratie hangt sa men met de tentoonstelling Valkerij die op dit moment in het Museum te bezichtigen is. Een valkenier en een valk geven een demonstratie met een loer. Dit is een kunst prooi. De valk heeft voordat de loer 'gedraaid' wordt een leren hoofdkapje op en bel len aan de poten. Zodra de huif verwijderd wordt, ver toont de valk zijn jachtlust door het opzetten van de ve ren. De valkenier heeft de valk met veel geduld geleerd om te luisteren. Daarom komt de valk steeds terug naar de valkenier. De demonstratie ïn de tuin van het museum begint om 14.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier. Als het slecht weer is wordt er uitgeweken naar woensdag 29 december. "Ik weet niet hoe ik moet beginnen, maar ik zal het zo kort mogelijk houden" begon de heer A. zijn verhaal op ons spreekuur. Vorige maand is mijn vader overleden. Ik woonde al 12 jaar bij hem in huis en we deelden de kosten van de huishouding. Het huurcontract stond op mijn vaders naam. Toen ik vorige week bij de woningbouwvereniging kwam om te vragen of ik het contract kon overnemen, deelde zij mij mede dat ik hiervoor geen toestemming kreeg. Het huis zou voor mij alleen veel te groot zijn. Ze hadden wel een flatje voor mij, maar eigenlijk heb ik daar niet zo'n zin in. "Is er nou niet iets aan te doen? Art. 1623i lid BW geeft een bescherming aan de samenwoner die geen medehuurder is, maar wel in de woonruimte zijn hoofdverblijf heeft en met de overleden huurder een duurza me gemeenschappelijke huishouding had. Deze samenwoner zet de huurovereenkomst in elk geval gedurende 6 maanden na het overlijden van de huurder voort. Daarna blijft de samenwoner alleen huurder als de kantonrechter dit bepaalt. De samenwoner moet de vordering hiertoe binnen 6 maanden na het overlijden van de huurder instellen. Er zijn een paar criteria waaraan de kantonrechter in Zeeland de vordering moet toetsen: 1. De samenwoner moet zijn hoofdverblijf hebben in de gehuurde woning en met de overleden huurder een duurzame gemeenschappelijke huishouding hebben gehad. De inhoud van de begrippen hoofdverblijf en duurzame gemeenschappe lijke huishouding is wat men daar in het normale spraakge bruik onder verstaat. Iemands hoofdverblijf wordt gevormd door de woning waar hij daadwerkelijk woont. Dat kan daar zijn waar hij ingeschreven staat, maar dat hoeft niet. Een duurzame gemeenschappelijke huishouding is een huis houding die feitelijk niet wezenlijk verschilt van een gezinssi tuatie. Een van de kenmerken daarvan is dat de kosten van het gezamenlijk levensonderhoud zoveel mogelijk door ieder van de samenwonenden naar vermogen wordt gedragen. Aan de samenwoning hoeft geen liefdesrelatie ten grondslag te liggen. Een samenwoning is duurzaam als dit de bedoeling is van de samenwoners. De tijdsduur van de samenwoning kan daarbij van belang zijn, maar hoeft niet doorslaggevend te zijn. Er is in elk geval geen sprake van een duurzame gemeen schappelijke huishouding als het vanaf de aanvang van de samenwoning de bedoeling is dat de huurder en de samenwo ner op enig moment hun eigen weg zullen gaan. Kinderen van de overledenen huurder zullen dus in beginsel geen beroep op deze bepaling kunnen doen, omdat de samenwoning tussen kinderen en ouders meestal een aflopend karakter heeft. Dit ligt anders als het karakter van de samenleving wijzigt, bij voorbeeld als het kind nadat het meerderjarig is geworden besluit bij zijn ouders te blijven wonen of definitief in de ouderlijke woning terugkeert. Ook kan in de ouder-kindrela- tie van een duurzame gemeenschappelijke huishouding ge sproken worden als het kind bij voorbeeld vanwege een handicap is aangewezen op de voortdurende verzorging door zijn ouders. 2. De samenwoner moet, gelet op zijn financiële situatie, in staat zijn de verplichtingen uit de huurovereenkomst, zoals het betalen van de huurprijs, na te komen. Als de samenwoner niet aan (een van) de hierboven genoemde vereisten voldoet, moet de kantonrechter de vordering afwij zen. De door de wet gestelde vereisten zijn limitatief. Dit betekent dat de vordering van de samenwoner niet op andere gronden mag worden afgewezen. Zo kan het verweer van de verhuurder dat het huis voor hem alleen te groot is, niet slagen. Voor de heer A. was het bovenstaande een hele geruststelling. Naast het verdriet om het overlijden van zijn vader kon hij de extra zorgen over woonruimte missen als kiespijn. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen, A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. w „Thijs de Ganzenhoeder" is een folkloristische 'kerstmusical' voor iedereen van 8 tot 80 jaar, een kleurrijke familievoorstel ling waarbij de kinderen vurig kunnen meeleven met het avontuurlijke verhaal, terwijl de ouderen zullen genieten van het raffinement van muziek en dans. FOTO: PETER KORNISS. Woensdag 29 december - Stadsschouwburg Middelburg - aanvang 19.30 uur. Kaarten kosten 26.00, voor JTK/CJP/ Pas 65 ƒ21,00 en voor jeugd t/m 12 jaar 13,00. Voorver koop aan het theater en telefo nisch te reserveren via (01180)11500. VLISSINGEN - De Stichting Basiseducatie geeft in januari een cursus over de plaatselijke politiek. De cursus is bedoeld voor stemgerechtigde buiten landers. Het doel van de cursus is om mensen te informeren waar door ze en verantwoorde stern- keuze kunnen maken. Er is informatie over de politiek in Vlissingen en de organisatie van het gemeentebestuur. De cursus wordt gegeven op drie maandagavonden van 19.30 tot 22.00 uur. De cursus kost een tientje en deelnemers kunnen zich opgeven bij de Basisedu catie: 01184-17819. VLISSINGEN - Vrijdag 24 de cember is er buurthuis De Pa raplu aan de Alexander Gogel weg een interculturele buurta vond met een exotisch buffet en een kerstbingo. Vanaf 15.00 uur kan iedereen in het buurthuis terecht om te zien hoe maaltijden in andere culturen bereid worden. Daar na kan er tegen betaling gege ten worden en als dat achter de rug is komt de bingo uit de kast. GOES - Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) houdt van 6 de cember 1993 tot 15 januari 1994 een campagne die gericht is op de problematiek van alco holgebruik in het verkeer. Bij 25 procent van ernstige ver keersongevallen in Nederland speelt alcohol een rol. Het doel van de campagne is dan ook het rijden onder in vloed terug te dringen om zo doende het aantal verkeersdo den en gewonden te verminde ren. Meer dan zeventig bedrijven en instanties doen mee aan deze campagne. Met folders, straf- MIDDELBURG - Het COC or ganiseert extra activiteiten rondom kerst. De bijeenkom sten in hetpand aan de Eigen- haardstraat zijn voor iedereen toegankelijk. Vrijdag 24 december is er een kerstcafé vanaf 21.00 uur, za terdag 25 december is er om dezelfde tijd een kerstbal en zondag 26 december is er op nieuw een kerstcafé, nu om 20.00 uur. VLISSINGEN - Vrijdaga vond 24 november wordt er om 22.00 uur een speciale Zeeland Praiseavond gehouden in de Johanneskerk aan de de Bone- dijkestraat. Uiteraard wordt er in de nach telijke uren aandacht besteed aan de komst van Jezus Christus in deze wereld. Daar naast wordt er veel gezongen onder leiding van een uitge breide muziekgroep GOES - Tijdens de kerstva kantie staat Sportpunt Zeeland bol van de activiteiten. Op het programma staan attracties voor jong en oud. In het zwem bad is er elke dag een water- spel. Iedereen kan meedoen aan di verse spelen, zoals een vlotten- race, sponzenspel, water schietspel, schatduiken, ober- parcours en nog veel meer. Meedoen aan de spelen kost niets extra's, terwijl er ook nog leuke prijzen zijn te winnen. Als klap op de vuurpijl wordt op 31 december (oudejaarsdag) iedere bezoeker getracteerd op een oliebol. Op 7 januari wordt de vakantie afgesloten met een spetterende disco in het zwem bad. Iedereen tot en met 12 jaar mag ook meedoen met de kerstkleurwedstrijd, waar leu ke prijzen mee te winnen zijn. Er zijn twee leeftijdscategorie- en: tot en met 6 jaar en van 7 tot en met 12 jaar. Kleurplaten kunnen worden afgehaald aan de kassa van Sportpunt Zee land. Inleveren van de kleur platen kan tot 3 januari. De prijsuitreiking is op 7 janauari. Maar er is nog meer te beleven in Sportpunt Zeeland Vanaf 26 december tot en met 7 januari kan men bijvoorbeeld squashen voor een tientje, tus sen 10.00 en 17.00 uur. In de hoofdhal houdt de voet balvereniging 's-Heer Arends- kerke op 2e Kerstdag van 9.00 tot 16.00 uur een soccer toer nooi waaraan wordt deelgeno men door vele Zeeuwse voet balclubs. Op dinsdag 28 de cember begint het jaarlijkse kerstzaalvoetbaltoemooi voor de jeugd. Dat duurt voort tot en met 31 december. Er wordt gespeeld in drie hallen tussen 8.00 en 18.00 uur. Alle jeugd- categorieen vanaf F-pupillen tot A-irjunioren komen in actie. De deelnemende teams komen uit Goes en omstreken. In Lewedorp wordt op 28 en 29 december een trainingsstage voor jeugdige voetballers ver zorgd door de Zeeuwse profs Peter van Vossen en Danny Blind. Ook dit heeft misschien nog wel iets te maken met Sportpunt Zeeland. Bij slecht VLISSINGEN - De verbou wingswerkzaamheden in het buurthuis Scheldebuurt aan de Verk. Quakkelaarstraat 95 zijn klaar. Het buurthuis ziet er nu weer tiptop uit en -wat belang rijker is- het is nu ook beter toegankelijk voor mensen die niet zo goed ter been zijn. Er is een aangepast toilet gekomen en de stijle trap naar boven is niet langer een hindernis dank zij de stoeltjeslift. Zo'n verbouwing van een buurthuis kost uiteraard een smak geld. Geld dat buurthui zen door de bank genomen niet bezitten. Gelukkig stelden het Juliana Welzijnsfonds, brou werij Gulpener, de gemeente Vlissingen en de Stichting Moerman Promotie Vlissingen financiële middelen ter be schikking. Met behulp van vele vrijwilligers en bouwbedrijf Joziasse werd de klus tenslotte in twee maanden geklaard. De entree werd verfraaid en er kwam een aangepaste WC voor oudere mensen. Het buffet werd helemaal opgeknapt en kreeg een heuse tap. Maar het pronkstuk van de verbouwing is ongetwijfeld de stoeltjeslift. Daardoor kunnen ook minder valide mensen nu gebruik ma ken van het héle gebouw. Het buurthuis Scheldebuurt biedt activiteiten voor jong en oud, zoals klaverjassen, bingo, koersballen, kinderclub, Tech- nica-10 en conctactmiddagen. fenkaarten, de ROVZ-informa- tiewand etcetera geven zij al lerlei informatie over alcohol en verkeer aan hun werkne mers. In het campagnemateriaal wordt er nadrukkelijk op ge wezen dat de politie tegen woordig over apparatuur be schikt waarmee zij direct het exacte ademalcohalgehalte kan bepalen. Met deze apparatuur kan de politie op elk gewenst moment zowel grote als kleine controles uitvoeren. Wanneer het bloedalcoholgehalte meer bedraagt dan 1,30 promille neemt de poltie ter plekke het rijbewijs in. VLISSINGEN - De VSB bank heeft met handbalvereniging Olympus een sponsorcontract van drie jaar afgesloten. Op de foto v.l.n.r. achterste rij: VSB directeur Griep, Saskia Bhugwandass, Janine v.d. Ketterij, Nel Schroevers, Alice Crawford, Margitta Roose, Laura Buteijn, Vera Dupon, Marijke van Duyn van de VSB en Cees de Ridder, de voorzitter van Olympus. Zittend v.l.n.r. Nora de Priester, Ineke Wever, Ina Minderhout, Monique Reijnders, Emily Meerman. Foto: foto Back weer wordt de trainingsstage namelijk verplaatst naar hal 3 van Sportpunt Zeeland. Daar zijn dus een scala aan activitei ten tijdens de kerstvakantie. Maar ook na de vakantie is iedereen daar uiteraard van harte welkom. In de zwembas sins staan bijvoorbeeld thema avonden gepland die aantrek kelijk zijn. Op maandagavond kan men meedoen aan bewegen op muziek, op dinsdagavond staat: zwem u fit, op het pro gramma, op woensdag kan bij candellight zwemmen, op don derdag is er gereduceerd tarief en op vrijdag kan de jeugd zich swingend uitleven op passende muziek. Natuurlijk blijft ook het wed- strijdbad beschikbaar voor on der andere banenzwemmen en andere conditie-verbeterende activiteiten zoals aqua-jogging en hydro-fit. Zwemmen is een tak van sport die zonder de gewrichten te belasten alle spieren aan bod laat komen. Erg belangrijk dus. En genoeg activiteiten in Sportpunt Zee land voor iedereen die top-fit wil blijven of dat worden wil. Ook dit jaar heeft de redactie van deze krant voor een flinke kerst puzzel gezorgd. Onder de goede inzen ders verloten we drie schitterende prijzen: de Dikke Van Dale in drie delen, het Handwoor denboek Hedendaags Nederlands en het Groot Woordenboek Hedendaags Nederlands. Stuur de oplossing vóór 3 januari naar de redac tie van dit blad. Redactie Scheldebode Postbus 5051 4380 KB Vlissingen Toelichting Los de puzzel op en plaats de omcirkelde letters in onderstaan de vakjes. Het zo gevormde woord is de oplossing. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dankzij de stoeltjeslift kunnen mijnheer en mevrouw Zuidema nu ook naar de verdieping van het buurthuis Scheldebuurt FOTO: HARRY DE LANGE gereed 4 water- doorla 4 soort schaatsen 4- voorzet sel -> 4 boom lekkernij tend werkelijk diere- geluid nakome ling 7 4 sport artikel -► sierde- ken deel van een schip -► koppel verfris sing 7 opper- wezen ivoor -+ voor- kleding insekten- eter neerslag -► 4 knaag dier 4 de onbe kende voorbij zeevis duivel 4 honingbij 4 ter inzage voor zetsel 4 gast centrum vrucht pers. vnw. 4 oude leng temaat soort vuurwerk en andere bedrijfs vorm r> V_ 1 jaar getijde 4 Europese taal harde val zwakke plek in het ijs man van adel kinder vriend hemel geest muziek noot soort gebak 4 verbod hinderen cilinder 7 4 4 4 disc- jockey grasland numero -► loflied r* pijn ijshut groot vader 4 kleding stuk ijzerhou dende grond 4 4 lengte maat winter- voertuig gezet kerst boomver siering 4 7 papegaai -► maan stand

Scheldebode | 1993 | | pagina 11