i LA GARE HE SCHELDEBODE van de hel in de 'Ik ben hemel gekomen' Expositie foto's bezettingstijd 3-z^v P.a Een levend schilderij dat nooit verveelt Ganzen kijken <u Amnesty houdt fakkelwake Voorlichting peilbesluit Blijf van mijn Lijfhuis Zeeland bestaat 15 jaar Winderig sa FEESTEN EN PARTIJEN Spannend Wijziging openingstijden Telefoonnummer redactie VLISSINGEN - Het Blijf van m'n lijfhuis, een geheim opvangadres voor mishandelde vrouwen en hun kinderen, bestaat 15 jaar. In die jaren bood het opvanghuis tijdelijk onderdak aan 1179 vrouwen en 1484 kinderen. Twintig ex-bewoonsters vertelden over hun ervaringen in het 'Blijf-huis' in verhalen, gedichten, tekeningen en interviews, die werden gebundeld in de uitgave Een vrouw, een kind en een vuilniszak. Wethouder L.C. Poppe-de Looff neemt op 18 december het eerste exemplaar in ontvangst. De opening van het eerste Blijf van m'n lijfhuis in Amsterdam in 1974 maakte voor het eerst zichtbaar hoe gruwelijk het geweld tegen vrouwen kan zijn, dat zich achter gesloten deuren afspeelt. Het bleek een ernstiger probleem dan tot dan toe vermoed was. Inmiddels zijn er 20 'Blijfhuizen' opgericht, verspreid over het hele land. Zelfstandig Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 \^/nnr, HE SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 MIDDELBURG - Een kom met goudvissen, een bak guppies of een weckfles vol wriemelende donderkopjes. Wie is er niet eens in zijn jeugd de trotse eigenaar geweest van een der gelijke menagerie. Voor som migen is het 't begin van een levenslange hobby: het houden van een aquarium. Je kunt daar natuurlijk thuis mee bezig zijn, maar wie echt enthousiast is wil natuurlijk zijn kennis en ervaring ook uitwisselen. Dat kan iedere dinsdag- en donder dagavond bij aquariumvereni ging Barbus Conchonius aan de Herengracht 52. Niet alleen aquariumhouders komen daar aan hun trekken, ook vijver liefhebbers kunnen er hun hart ophalen. „We merken we dat de belang stelling voor aquaria steeds meer toeneemt", zegt de secre taris van Barbus Conchonius, Jo Westrate. „Niet alleen de jeugd, maar bijvoorbeeld ook veel mensen die met de VUT gaan en wat meer tijd om han den krijgen, beginnen aan een aquarium. Wie kunnen dan ad viseren over de mogelijkheden. Het gezelschapsaquarium, een tropisch zoetwateraquarium waarbij de beplanting minstens zo belangrijk is als het vissen- bestand, is het meest geliefd. Maar natuurlijk kun je ook kiezen voor een zeewateraqua rium of een palludarium. Dat is gedeeltelijk water, gedeeltelijk moeras. En de laatste jaren richten we ons ook op de in richting van vijvers. Daar is een groeiende belangstelling voor." Zelf is Westrate het hele jaar bezig om zijn aquarium piekfijn in orde te maken voor de jaarlijkse huiskeuring. Het gaat dan niet alleen om de vissen, maar ook om de beplan ting en inrichting van de bak. Een speciaal opgeleide bonds- keurmeester komt het aqua rium thuis bekijken en de win naar kan meedoen met de lan delijke keuring. Behalve de wekelijkse avonden organiseert de aquariumver eniging regelmatig lezingen en excursies en eens in de twee jaar, in samenwerking met an dere verenigingen de tentoon stelling 'Vivoka', waar behalve vissen ook vogels en cactussen te bewonderen zijn. Vorig jaar werd in eigen beheer het club lokaal aangepakt. Met een sub sidie van de gemeente knapten de leden zelf de zaak grondig op. Het resultaat is ernaar. In een in lichte tinten geschilder de ruimte staan op opverzich- telijke wijze een groot aantal aquaria opgesteld. Voor de jeugd is een aparte hoek gere serveerd, waar zij zelf een aquarium kunnen bouwen. Voor voorziiter Nella den Hol lander is het niet verbazing wekkend, dat de vereniging zo veel jeugdleden heeft. „Een kind vindt het heerlijk om iets van zichzelf te hebben, wat je bovendien kunt verzorgen. Met een aquarium kun je ook nog een beetje experimenteren, dat maakt het juist spannend. En zelfs een kind dat allergisch is, kan zonder problemen vissen houden." Wat zij jammer vindt is dat het voornamelijk jongens zijn, die lid worden. „Waarom het nou een mannenhobby moet zijn is mij een raadsel. Terwijl een vrouw vaak beter ziet hoe je een aquarium goed moet inrichten." Een stelling die Jo Westrate onderschrijft: „Ik ben het hele jaar bezig met de inrichting van mijn bak om dat ik graag meedoe met de huiskeuring. Mijn vrouw geeft me dan wel eens een advies om planten in een bepaalde combi natie neer te zetten. En ze heeft altijd gelijk, dan ziet het er opeens veel beter uit. Een aquarium kan niet al leen spannend zijn, uit weten schappelijk onderzoek is geble ken dat het ook een rustgeven de werking kan hebben. Een probaat middel tegen stress. Een kantoorgebouw waar bij de inrichting ook aan een aquarium wordt gedacht, hoort dan ook niet meer tot de uit zondering. „Wij adviseren graag in zo'n geval", zegt me vrouw Den Hollander. „Op dat gebied hebben we meer erva ring. We hebben bijvoorbeeld aquaria helpen inrichten in Vijvervreugd, in het kantoor van de stichting Welzijn Oude ren in de Molstraat en in be jaardentehuis Nieuw-Sanden- burgh in Veere. Je kunt een aquarium eigenlijk zien als een levend schilderij, het blijft al tijd boeien." En om deze uit spraak te bekrachtigen: „als ik moest kiezen tussen mijn tele visie en mijn aquarium, dan ging de eerste eruit, zonder twijfel." Een modem aquarium met een goede waterzuiveringsinstallatie heeft niet veel onderhoud nodig foto: harry de lange Het bestuderen van wilde ganzen is één van de leukste natuur-aktiviteiten die je in de winter kunt ondernemen. Van ganzen is erg veel bekend over gedrag, voorkomen, en velerlei ïjh<Y»V andere zaken, maar dat wil niet zeggen dat er "S. -ty-? niets meer te ontdekken valt. Het is eerder zo dat elke keer dat iets ontdekt wordt er weer nieuwe vraagtekens opdoemen. Een boeiend schouwspel bieden altijd weer de dagelijkse heen-en-weer vluchten naar de ovemachtingsplaats. Ganzen blijven 's nachts niet op hun fourageergebeid, maar zoeken rustig gelegen ovemachtingsgebieden op. Dat zijn bijvoorbeeld zandplaten of ondiep water in de Deltawateren. Het is leuk om uit te zoeken waar de ganzen die in een bepaald gebied voedsel zoeken, 's avonds naar toe trekken. In de regel gaat dat dagelijks over vaste routes. In de schaarse gevallen dat ganzen wel overnachten op de plaats waar ze voedsel zoeken, is dat te zien aan de uitwerpselen. Verspreid liggende keutels wijzen op de aanwe zigheid van grazende ganzen, maar hoopjes keutels zijn afkomstig van dieren die ter plekke slapen. De hoeveelheid uitwerpselen per vierkantemeter geven de mogelijkheid om uit te rekenen hoeveel gansdagen er in een terrein worden doorgebracht en aan de hand daarvan kan de invloed van allerlei verstoringsbronnen, zoals beplanting, enz. worden uitgerekend. Een heel andere maar niet minder boeiende tak van 'ganzenkunde' is het speuren met de telescoop voor leeftijdstellingen, ringonderzoek en het opsporen van bijzon dere soorten. Daarover de volgende keer. ook bezig zijn met een schei ding, daar praat je met elkaar over. Daar kan je zelf van leren, zo kan ik het ook doen of zo juist niet.' Als de vrouwen eenmaal hun nieuwe leven hebben opgepakt, MIDDELBURG - De Commis saris van de Koningin in Zee land, W van Gelder, opent don derdag 9 december om 15.30 uur een foto-tentoonstelling in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg over Nederland tij dens de bezetting. De expositie toont beeldmateriaal van pers fotografen tot amateurs en van vaklui tot illegale fotografen. De onderwerpen bevatten be halve kenmerkende oorlogsom standigheden ook alledaagse zaken. Daarnaast is er een gro te montagefoto die een goed beeld geeft van de verwoestin gen van Middelburg na het bombardement van 17 mei 1940. De tentoonstelling met de naam 'Fotografie Geschiedenis Beeldvorming. Nederland en de Tweede Wereldoorlog', is tot stand gekomen onder auspiciën van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en sa mengesteld door Erik somers, René Kok en Herman Schier. Zij hebben geprobeerd vooral onbekende en verrassende fo to's, afkomstig uit verschillen de archiefinstellingen, onder de aandacht te brengen. Er zijn bijvoorbeeld afdrukken van dia's afkomstig uit het oor logsarchief in Brussel over de meidagen 1940 in Nederland, die pas kortgeleden boven wa ter zijn gekomen. Naast de algemene tentoonstel- (ADVERTENTIE) Kantoor De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, Vlissingen Vanaf 1 december is ons kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag: 's morgens van 10.00-12.00 uur 's middags van 14.00-15.30 uur Rubrieksadvertenties (Mini's/Kleintjes) kunt u ook telefonisch opgeven: tel. 076-236882. De redactie van De Scheldebode is buiten de openingstijden van het kantoor doorgaans rechtstreeks bereikbaar onder telefoonnummer (01184) 19953 Niet alleen de opvang van mishandelde vrouwen, ook acties om vrouwenmishandeling te voorkomen en tegen te gaan, behoren tot de werkzaamheden van de medewerkers van 'Blijf van m'n lijf' foto: archief de stem weekbladen woners. Het samenwonen met andere vrouwen en kinderen in een overvol huis zorgt aan de ene kant voor spanningen, aan de andere kant ondervinden de vrouwen ook veel steun aan elkaar. Ze hebben veelal het zelfde meegemaakt en kunnen elkaar daardoor goed aanvoe len. 'Doordat er veel vrouwen hebben ze er geen spijt van. Het zelfstandig denken en le ven bevalt ze goed. Ze zijn er trots op dat ze het redden, ook al is het financieel vaak niet makkelijk. Een vrouw zegt het zo: 'Als ik het vergelijk: m'n leven voor Blijf en na Blijf? Van de hel in de hemel geko men. In het jaarverslag over 1991 en 1992 van Blijf van m'n lijf Zeeland constateren de opstel lers dat de positie van de mis handelde vrouwen en haar kin deren er in de loop der jaren niet beter op is geworden. Nog steeds ondervindt 21% van de vrouwen in een relatie met man of vriend geestelijk of lichame lijk geweld. Voorlopig kunnen de Blijfhuizen niet dicht en blijft het noodzakelijk voort durend de aandacht te vestigen op de strijd tegen vrouwenmis handeling en de gevolgen daar van. Vlissingen, Schuitvaartgracht op 1 juni 1942 foto: zeeuws documentatiecentrum middelburg ling is er een dertigtal foto's over de oorlog in Walcheren te zien. De foto's vormen een deel van een schenking van ruim 300 negatieven aan het Zeeuws Documentatiecentrum. De fo to's tonen de verwoestingen, de inundatie, afvoer van krijgsge vangenen en het bevrijdings feest. De tentoonstelling januari volgend jaai de expostieruimte op grond van de Zeeuw theek in Middelburg. De vrouwen die in een Blijfhuis komen voelen zich ellendig, angstig, gespannen en verward. Aan de andere kant zijn er gevoelens van opluchting en veiligheid. Meestal weten ze weinig tot niets van het op vanghuis. Ze komen terecht in een overweldigende drukte en bedrijvigheid. Ee ex-bewoon- ster: 'Toen ik de eerste dag binnenkwam, zag ik iedereen zitten. Ik dacht, ik moet hier weg. Ik moest heel erg wennen, aan de mensen. Naderhand wende het wel'. Zo vergaat het de meeste vrouwen. Als ze een beetje tot rust gekomen zijn, verzamelen ze weer moed, voe len zich bevrijd en veilig en staan sterker op hun benen. Ze kunnen weer aan hun toekomst gaan werken. Voor de meeste vrouwen is het een hele zelfoverwinning om uit de bestaande situatie te stappen, maar zijn ze eenmaal zover, dan willen ze alles ook goed regelen. 'Ik ben achttien jaar bij mijn man geweest, waarvan ik tweeëntwintig keer op straat ben gezet. Nu zet niemand mij meer op straat', zo verwoordt een andere ex-be woonster het. De meeste vrou wen weten bij binnenkomst al dat ze zelfstandig willen gaan wonen. In het Blijfhuis worden de bewoners niet als 'cliënten' behandeld, maar als zelfstandi ge personen, die zelf hun zaken regelen, zoals hun inkomen, scholen voor de kinderen, de advocaat, entueel aangifte bij de politie en inschrijving bij een woningbouwvereniging. De medewerksters zijn er ter on dersteuning; voor een gesprek en voor het verstrekken van informatie. Het 'voor jezelf op leren komen' wordt door de ex-bewoonsters vrijwel zonder uitzondering als positief erva ren: 'Ik laat me niet op hrijn kop zitten. Voor mezelf opko men heb ik in Blijf geleerd. Overal achterheen gaan, naar de woningbouw toe, hier en daar naar toe. Ik ga nu overal op af, dat voelt ook prima'. De bewoners zorgen voor hun eigen huishouding en zijn samen verantwoordelijk voor de gang van zaken in het huis en de opvang van nieuwe be- Een paar weken geleden konden we op zondag weer eens kennis maken met de wind, zeg maar gerust met een storm in al zijn kracht. 'De krunen van de bomen gebogen vanuit het westen' zingt de West- f) vlaamse troubadour Willem Vermandere. Als hier in deze streken weer de westenwinden heersen, dan moet er veel buigen en soms barsten voor het 75 ontketend geweld. Met een niet te temmen kracht raast zo'n storm over de lage landen bij de zee. In de CS oudheid zwierf de Griek Odysseus jarenlang rond over zee, omdat hij de wind niet onder controle hield. Van Aeolus, de god der winden, had hij de j leren zak die alle winden bijeen hield, in bewaring gekregen. Met zijn thuishaven Ithaca in zicht opende hij de zak, de winden kwamen vrij en de 'Odyssee' begon. De mens tracht zich soms met zijn paraplu tegen dit losgebarsten natuurgeweld te weren. IJdele hoop. 1*2 Jan de Wind is dan veel te sterk blaast die regen schermen in een harde vlaag total - loss. De elemen ten eisen hun tol en de paraplu vliegt door de lucht als een achteloos wegzeilend bierviltje. Of wordt binnenste buiten geblazen. Als kleine monumenten, als een eerbetoon aan deze ongrijpbare natuurkracht kom je ze na zo'n stormdag overal tegen. De gemeentereiniging zorgt dat ze worden afgevoerd. Dan zal niemand er zich meer een (wind)buil aan vallen. Kameleon MIDDELBURG - Het water schap houdt op 9 december een voorlichtingsavond over het peilbesluit. In dit besluit wor den de streefpeilen van de Wal- cherse oppervlaktewateren re- gelementair vastgesteld. Er wordt in woord en beeld informatie gegeven over de re latie met het ruilverkavelings plan, de uitgangspunten, de conseuenties en de procedure. Er is gelegenheid om vragen te stellen. De avond wordt gehou den in de Getuigeniskerk aan de Lauweryszstraat in Middel burg en begint om 20.00 uur. Op 14 december vindt een der- gelijke voorlichtingsavond plaats in Amicitia in Aagteker- ke om 19.30 uur. Deze avond is bedoeld voor leden van de landbouworganisaties. Wie specifieke vragen heeft kan terecht op de hoormidda- gen die het waterschap belegt op 15, 16 en 17 december. Dit is alleen mogelijk na telefoni sche afspraak, het telefoon nummer 0118-71527/71528. een petitie die ondertekend kan worden en die wordt opge stuurd naar de regering van dit Afrikaanse land. In Vlissingen staat op vrijdagavond en zater dag een kraam van Amnesty op de hoek Lange Zelke/Wal- straat, in Middelburg is op 11 december een kraam ingericht op de Lange Delft. Ook kan het publiek een 'boodschap' op hangen in een speciaal voor dat doel neergezette kerstboom. Mensenrechtenactiviste Mo nique Mujawamalia uit Ruan da was op 20 oktober in Vlis singen om het Amnestyrapport Politieke moorden en verdwij ningen aan te bieden aan bur gemeester J.C.Th, van der Doef. Volgens schattingen van Amnesty International zijn de afgelopen tien jaar meer dan een miljoen mensen het slacht offer geworden van deze schen dingen tegen de mensenrech ten. Amnesty International heeft voor haar campagne een 14-puntenprogramma voorge legd aan alle regeringen en in ternationale organisaties. De Nederlandse Amnestygroepen richt zich op 12 geselecteerde regeringen, waaronder Ruanda. VLISSINGEN - Op 10 decem ber is het 45 jaar geleden dat de Verenigde Naties de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens aannamen. Daar om wordt die dag tijdens de koopavond door de afdelingen Vlissingen en Middelburg in de binnenstad een fakkelwake ge houden. De internationale Am nesty campagne tegen politieke moorden en verdwijningen krijgt daarbij extra aandacht. De internationale campagne ging in oktober van start. Elke regio in Nederland besteedt aandacht aan een specifiek land. In Zeeland staat Ruanda, en met name de politieke moord op de familie Karambi- zi, centraal. Zij werden op 4 oktober 1990 door soldaten van de regering in koelen bloede doodgeschoten, waarschijnlijk omdat een naast familielid er van verdacht werd de opstan delingen van het Ruandees Pa triottisch front te steunen. Am nesty International vraagt de regering van Ruanda de daders op te sporen en te bestraffen. In kraampjes van Amnesty in Vlissingen en Middelburg ligt

Scheldebode | 1993 | | pagina 1