Engel Boogaard een sociaal voelend mens Second Chance goed op weg TORÈNPROAT 'Books around the world' „Hulp voor Roemenië is nog steeds broodnodig" Eremedaille in zilver in Orde van Oranje Nassau voor scheidende ouderling Ter Valcke Vuurwerkoverlast aan banden SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 315 Mail-art in Zeeuwse bibliotheek Loopgraaf Offertje Personeel Help Roemenië' verzorgt 5e transport GOES - Volgende week is het 85 jaar geleden, dat Engel Boogaard in Goes geboren werd. Hij heeft zich sinds die tijd verdienstelijk gemaakt voor het vader land, de maatschappij en nog wel het meest voor de zieke en behoeftige medemens. Zijn vader was schoenmaker, drager bij begrafenissen en 's zondags klokkeluider van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Engel was zijn tweede zoon en hij ging graag met vader mee. Schoenen bezorgen, aan de klokke- touwen trekken en nog vele klusjes meer. Van jongsaf heeft hij zo geleerd wat werken is en werd hem zo van huis uit sociaal gevoel bijgebracht. Van beroep werd Boogaard drukker en bleef dat tot zijn 61ste jaar. Voor zijn lange staat van dienst werd hem de Orde van Oranje Nassau in brons toegekend. Naast zijn gewone werk en zijn gezin was Engel Boogaard altijd bereid om iets voor een ander te doen. Vooral voor de kerk en speciaal voor de noodlijdenden en zieken. De Hervormde Gemeente stelde Boogaard in 1965 aan tot ouderling voor het Protestants Ziekenhuis Bergzicht en een jaar later ook voor het zojuist gebouwde verpleeghuis Ter Valcke. Na 27 jaar verdienste voor de lijdende mens ontving Engel Boogaard op zondag 5 december bij zijn afscheid als ouderling de eremedaille in zilver in de Oranje Nassau. De heer en mevrouw Boogaard wonen in de Bankertstraat in Goes en verwachten ons geze ten bij de gezellig brandende gashaard. De geur van vers, gezette koffie komt ons tege moet. Over de karweitjes in zijn jeugd vertelt Engel: „De stadsklok werd indertijd met drie man geluid. Voor mijn va der was het een soort ambtena- renbaantje. Als er geluid moest worden, dan ging hij de sleutel op het politie bureau op de Grote Markt halen." „Vader was ook drager bij be grafenissen drager. Dat ging heel anders dan nu want de mensen werden thuis opge baard, in deze tijd wordt de dood weggeschoven. Maar in die tijd werd de overledene naar de kerk en het kerhof gedragen. Als er begrafenissen buiten Goes waren, dan kwam er een lijkkoets met paarden aan te pas. Ik weet nog dat er een begrafenis in 's - Heer Arendskerke was en dat ging dan stapvoets en de dragers liepen ernaast. Deze droegen een hoge hoed, een tun'oed, noemden we die. Eens per jaar, eind december, werd door de begrafenisvereniging met de dragers afgerekend. Als vader donderdag 9 december 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuws en actualiteiten. 7.35 De dag van 7.40 Overzicht ochtendbladen. 7.45 Agendatip en agenda. 7.50 Re gionaal nieuwsoverzicht. 8.08-8.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke en internationale actualiteiten. 8.35-9.00 Nieuws en Actualiteiten 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Vragen staat vrij, luisteraars bellen rechtstreeks met deskundigen. 12.55-13.00 De Agenda. 13.08-13.30 Radio Nieuw Centrale met landelijke en internationale actualiteiten. 16.03 Een vak apart, programma over ge wone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel programma. 17.55-18.00 De Agenda. vrijdag 10 december 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Nieuws en nieuwsoverzicht. 7.35 De dag van 7.40 Overzicht ochtend bladen. 7.45 Agendatip en agenda 7.50 Regionaal nieuwsoverzicht. 8.08-8.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke in internationale atualitei- ten. 8.35-9.00 Nieuws en actualitei ten. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provin cie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn be stuur. 12.55-13.00 De Agenda. 13.08-13.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke en internationale actu aliteiten. 16.03 Uit, uitgaanstips voor het weekeinde. 17.05 Nieuws en ac tualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteit. Vandaag met: Ria Geluk, Leen van Dijk en Jan Scheffers. Zaterdag 11 december 10.03-13.00 'Dag-Week!' Program ma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de hobby van..., het museumspel, boek bespreking, culinaire tips van de chef/kok en muziek. 14.03-18.00 Omroep Zeeland Sport, uitslagen, re portages en commentaren. zondag 12 december 10.03-11.00 'Die 's nog van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag: De heer v.d. Sande uit Westkapelle.11.03-13.00: 'De Schoone Waardin', Cultureel zon dagmagazine met een centrale gast, de literaire rubriek van Lo van Driel, Zeeuwen in den vreemde en de klas sieke platenkeus van Herman Goetheer. 13.32-14.00 Omroep Zee land Sport. 14.25-14.30 Omroep Zee land Sport. 15.25-15.30 Omroep Zee land Sport. 16.25-16.30 Omroep Zee land Sport. 17.05-18.00 Omroep Zee land Sport. maandag 13 december 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie en om 7.25 weekendoverzicht sport. 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 7.35 De dag van 7.40 Overzicht ochtend bladen. 7.45 Agenda en agendatip. 7.45 Regionaal nieuwsoverzicht 8.08-8.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke en internationale activitei ten 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provin cie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.34 Wegwies. 12.43 Reportage, vraaggesprek. 12.55-13.00 De Agen da. 13.08-13.30 Radion Nieuws Cen trale met landelijke en internationale actualiteiten. 16.03-17.00 Sportme- neer, het diepere wezen van de sport. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal Nieuwsoverzicht. 17.35 De Zeeuwse Tijdmachine. Van daag: beloning voor restauratie in Zierikzee.17.55-18.00 De Agenda. dinsdag 14 december 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 7.35 De dag van 7.40 Overzicht ochtend bladen. 7.45 Agenda en agendatip. 7.50 Regionaal nieuwsoverzicht. 8.08-8.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke en internationale actualitei ten. 8.35-9.00 Nieuws en Actualitei ten 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provin cie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De Agenda. 13.08-13.30 Radio Nieuws centrale met landelijke en internationale actibiteiten 16.03-17.00 Gefeliciteerd! Verzoek platen en gelukwensen. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Vo gels, vissen en Piet Smeerpoets, pro gramma over natuur en milieu. 17.55-18.00 De Agenda. woensdag 15 december 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 7.35 De dag van 7.40 Overzicht ochtend bladen. 7.45 Agenda en agendatip. 7.50 Regionaal nieuwsoverzicht 8.08-8.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke in internationale actualitei ten. 8.35-9.00 ANP-bulletin 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Zeeuwse Streken, programma over typisch Zeeuwse zaken. 12.55 De Agenda. 13.08-13.30 Radio Nieuws Centrale met landelijke en internatio nale actualiteiten 16.03 Het Kanaal door Zeeland, over kunst en cultuur in de provincie. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Eutebeute, programma over verhalen in Zeeland. 17.55 De Agenda. MIDDELBURG - Op de eerste verdieping van de Zeenwse bi bliotheek in Middelburg is tot 30 december de reizende ten toonstelling 'Books around the World' te zien. In deze tentoon stelling is postkunst te zien, die door kunstenaars uit de hele wereld werd opgestuurd naar Carole van der Heyden, de ini tiatiefneemster voor de exposi tie. Van der Heyden studeerde aan de Rijksuniversiteit in Leiden af op het onderwerp mail-art, oftewel postkunst. Dit is een vorm van kunst die in de jaren zestig is onstaan en nog steeds veel wordt toegepast. Van der Heyden besloot het contact dat zij door haar onderzoek met mail-art-kunstenaars had te gebruiken voor een tentoon stelling met als thema het boek. Ze vroeg 170 kunstenaars om een kunstwerk op te sturen. Reslutaat is een internationale verzameling van uitbundig be stempelde enveloppen, soms beplakt met eigen ontworpen postzegels met een inhoud die varieert van unieke boekjes tot collages en ansichtkaarten. In de expositie is werk opgeno men van de kunstenaars Jürgen O. Olbrich uit Duitsland, Hans Waanders, Corrie van den Ven del en Hayo van Geverden uit Nederland, Clemente padin uit Uruguay en Carlos Urbina uit Spanje. In een begeleidende catalogus staan een gedegen inleiding over mail-art, afbeeldingen van de kunstwerken en vermelding van de deelnemende kunste naars. Engel Boogaard daarvan thuiskwam, dan was moeder 'vee blieje'." Na de lagere school ging Engel op veertienjarige leeftijd wer ken bij Oosterbaan, uitgeverij en drukkerij, die onder meer het Dagblad de Zeeuw druk ten. Op 21-jarige leeftijd was Boogaard een bekwaam druk ker en ging bij de firma De Lange in de Lombardstraat achter het postkantoor werken. In de meidagen van 1940 lag hij aan het front in Zeeland in de Zanddijkstelling bij Krui- ningen.. Engel herinnert zich: „Ik was voor mijn nummer in dienst en we lagen daar op Hoeve 'Kaasgat' in de buurt van Oostdijk. Mijn onderdeel was het 38ste Regiment Infan terie en ik was er sergeant. Dat was een vreselijke ervaring want de granaatinslagen waren zo dichtbij, dat de wanden van de loopgraaf waarin ik stond schudden en beefden. Ze zijn met man en macht tegengehou den om instorten te voorko men, verder kon je tijdens zo'n granaatbeschieting toch niets doen. Het was zo'n geweld, dat ik er door de luchtdruk en het lawaai een slecht gehoor en duizelingen aan heb overge houden. Bovendien heb ik er een vriend verloren, sergeant Westdijk. Na de overgave wer den wij krijgsgevangen ge maakt en moesten wij te voet van Zeeland naar de Veemarkthallen in Den Bosch onder bewaking van Duitse mi litairen". In 1966 werd Boogaard nadat hij al ouderling van de Her vormde Gemeente was voor het ziekenhuis Bergzicht, ook aan gesteld als ouderling voor de bewoners van het verpleeghuis Ter Valcke. Al spoedig werd hij getroffen door het verdriet van hen die in het vepleeghuis wa ren opgenomen. Hij kwam niet alleen bij de kerkdiensten op zondag, maar al snel ook op de ochtenden in de week. En het duurde niet lang, of je kon broeder Boogaard iedere mor gen bezig zien in huis, om aan de zieken een woordje van troost en bemoediging te bren gen. Engel vertelt hiervan: „Als ik 's morgens op Ter Valcke kom, dan ga ik eerst naar de jarigen als die er zijn. De overige tijd is voor de mensen die langdurig ziek of alleen zijn. Behalve vrijdags, want die ochtend is voor mijn vrouw. Door al die activiteiten is het moeilijk om eens samen met mijn vrouw naar de kerk te gaan." „Dat is dan. mijn offertje", zegt me vrouw Boogaard, „ik vind het belangrijk dat er naar andere mensen omgekeken wordt en hij heeft zo'n goed contact met de mensen. Het zal een hele verandering geven als hij m'n man geen ouderling meer is. Maar de mensen bezoeken, dat blijf ik doen." „Ja", vervolgt Boogaard, „Sommigen willen van gods dienst niets weten, maar ze willen graag dat je komt voor een praatje. Soms zitten men sen in de put of ze huilen. „Waarom zo'n verdriet", vraag ik dan, „het is maar een klein gebaar, een kleine troost maar het wordt gewaardeerd. Het gebeurt ook wel, dat ik op de gang bezoek tegenkom dat ver drietig naar huis gaat. Ook die mensen probeer ik een opbeu rend woord mee te geven." „Ik vind het dankbaar werk, je krijgt zeker zoveel terug als dat je geeft. Wat ik doe, dat doe ik niet alleen, ik heb altijd ontzet tend veel steun gehad van de directie en het personeel van Ter Valcke.- Ik hoef maar een zuster aan te schieten en er wordt aan gewerkt. Ook de directeur, meneer Schraven, heeft veel voor mij gedaan. Ik heb nooit akelige dingen mee gemaakt, als ik daar ben, dan ben ik volledig geaccepteerd. Dokter Vinke zei eens tegen mij: 'hoort bij het personeel, maar wel onbezoldigd.' Ik voel me er net zo thuis als hier in de Bankertstraat. Ze wisten" op foto: peter huls Ter Valcke ook altijd waar ik te vinden was en konden mij indien nodig bereiken. We heb ben boven zelfs een tweede telefoon aan laten leggen voor 's nachts, want wij kunnen zo snel de trap niet meer af. Mijmerend over vroeger komt het Oude Manhuis in de Zus terstraat in Goes ter sprake. Engel Boogaard weet daar nog een en ander van af: „In mijn jeugd woonden daar 'de ouden van dagen', zoals dat toen ge noemd werd. Achter ieder raampje een kamertje met een bewoner of bewoonster. Breekt er nu voor Engel Boog aard een periode van rust aan? „Nee", haast hij zich te zeggen, „ik laat dit werk echt niet in de steek. Het is misschien zoals een familielid van een bewoner van Ter Valcke eens tegen mij zei: „Wat u geeft, daar kun je niet voor leren en dat kun je niet kopen. Het zit in je". CHANSONS - In Razzmatazz in Oost-Souburg treedt op 11 december het Quartette Chantage op, dat het Franse chanson vertolkt. Aanvang 21.00 uur, entree 12,50. Reserve ren: 01184-30168. COMPUTERS - Computerclub Het megaflopje houdt op 11 december een open dag in De Schuur in Oost-Souburg van 13.00 tot 17.00 uur. MIDGARD - Vrijdagavond 10 december treden twee Zeeuwse bands op in jongerencentrum Midgard in de Kui perspoort in Middelburg. Het zij de Vlissingse band 'Wolf- clan-sister' en de Goese band 'Kam je Haar'. Aanvang 21.30 uur, entree 6,-. Het thema van de muziekavond op zaterdag 11 is Thriller. Aanvang 21.°° uur, entree 1,-. KERSTCONCERT - In de Ger.kerk in St. Laurens wordt op 11 december een kerstconcert gegeven, waaraan drie koren meewerken. Ook verlenen een groot aantal solisten hun muzikale medewerking, alsmede een strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool. Aanvang 19.30 uur. GOES - De Zeeuwse politie gaat de overlast van vuurwerk gericht aanpakken. De politie houdt controles op de verkoop, het bezit en het afsteken van vuurwerk. Vuurwerk mag uit sluitend verkocht worden van 29 tot en met 31 december en afgestoken op van 31 december om 10.00 uur tot 1 januari om 14.00 uur. Dit jaar is een nieuw vuur- werkbesluit in werking getre den, dat voor het hele land geldt. Behalve de periode, waarop vuurwerk verkocht en afgestoken mag worden, is in deze regeling ook opgenomen dat een vuurwerkverkoper niet. meer dan 2 kilo vuurwerk per keer mag afleveren en dit uit sluitend aan personen van 16 jaar en ouder. Door de nieuwe regelgeving kunnen de straffen anzienlijk hoger uitvallen dan in het verleden. De politie krijgt ieder jaar veel klachten over de overlast, veroorzaakt door vuurwerk dat afgestoken wordt buiten de toegestane periode. Op deze klachten wil de politie zoveel mogelijk direct reageren. Tij dens de surveillances wordt extra aandacht besteed aan het bij zich hebben en afsteken van vuurwerk. Leden van de werkgroep heb ben in september een bezoek gebracht aan Roemenië. Daar uit bleek volgens de werkgroep dat vooral op het gebied van de gezondheidszorg nog heel wat hulp gewenst is. De werkgroep heeft contact met de Roemeen se vrijwilligerorganisatie Spe- ranta die zich inzet voor ge handicapten. Gehandicapten worden in Roemenë nog steeds als tweedehands burgers be handeld. MIDDELBURG - Roemenië kan nog steeds alle hulp ge bruiken, meent de werkgroep 'Help Roemië', die bestaat uit leden van de Hongarije-werk- groep Oost-Souburg en van de kerken uit Middelburg. Maan dag 13 december vertrekt van uit Oost-souburg het vijfde transport met hulpgoederen van de werkgroep richting Roemenië. VLISSINGEN - Na het succes van de eerste demo 'We are on the run', presnteert de Zeeuwse rockband 'Second Chance' op zaterdag 11 december in 'De Piek' aan de Hellebardierstraat haar nieuwe demo 'I'm om my way'. De groep zingt zelfgeschreven nummers, maar ook covers van Bryan Adams, Rolling Stones, U2, ZZ Top en Powerplay. 'Second Chance' staat bekend om haar vrolijke en gezellige podiumpresentatie. De avond begint om 22.00 uur, de entree is vijf gulden. Op advies van Speranta brengt de Zeeuwse werkgroep hulp middelen als rolstoelen en loopkrukken naar Roemenië. Het gevraagde personenbusje ligt buiten het bereik van de werkgroep. Een Middelburgse school is inmiddels een project begonnen voor speelgoed, kleurpotloden en papier. Daarnaast gaan voor een vere nigingsgebouw van een dorpje in Hongarije glas en overgor dijnen met het transport mee. Voor Roemenië zijn voedsel en kleding ingezameld. Goed voedsel is er nog steeds schaars, schoenen zijn onbe taalbaar. Kleding is er genoeg, maar koelkasten, wasmachines, kookplaten, matrassen, dekens enzovoort zijn nog welkom. Daarnaast is de werkgroep be gonnen met een project om te helpen bij de gasvoorziening. Gasmeters heeft de werkgroep al, maar zij zoekt nog een cen trale regelateur en 170 gasrege- lateurs. De werkgroep kan ook financieel gesteund worden. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Adri of Tannie Gideonse op telefoonnummer 01184-68219 of met Ineke Wijkhuis op tele foonnummer 01184-60648. ARTSEN ZONDER GRENZEN - De landelijke organisatie Artsen zonder grenzen houdt vrijdag 10 december vanaf 20.00 uur een informatie-avond over noodhulp in de wereld in Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Attie Hammer geeft een lezing en toont dia's. Zij werkte als verpleegster in onder andere Liberia en Oeganda. Daarnaast wordt die avond een film over het werk van Artsen zonder grenzen getoond. SENIOREN STUDIEKRING - Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen houdt dinsdag 14 december een informatie-mid dag over een Senioren Studiekring die de stichting in 1994 wil beginnen. De informatie-middag wordt gehouden in de Britannia Watertoren in Vlissingen en begint om 14.00 uur. De studiekring is bedoeld voor 50-plussers. Tijdens de bijeenkomsten worden gezamenlijk gekozen onderwerpen, als gemeentepolitiek, psychologie of wonen, verder uitgediept onder deskundige begeleiding. LEZING HERMAN PLEIJ - Jaap Pleij, hoogleraar Histori sche Nederlandse Letterkunde, geeft dinsdag 14 december om 20.00 uur een lezing in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Pleij houdt zich voornamelijk bezig met de letterkunde van de late middeleeuwen in cultuurhistrisch verband. De komende lezing gaat over de 16e eeuwse schrijfster Anna Bijns en de Antwerpse rederijkers. Toe gangskaarten a vijf gulden zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Fanoy en in de Zeeuwse bibliotheek. GREGORIAANSE ZANG IN OOSTKERK - Schola Canto rum Amsterdam zingt zaterdag 11 december onder leiding van Eugeen Liven d'Abelardo Gregoriaanse liederen in de Oostkerk in Middelburg. Tussen de gezangen van het Am sterdamse koor speelt de Zeeuwse Jos Verpoorten werken van Bach Daquin, Titlouze en De Grigny op het orgel. Het optreden begint om 16.00 uur. Toegangskaarten kosten vijftien gulden. De organisatie is in handen van Stichting Incanto (telefoonnummer 01180-26014/28204). VERKOOP VOOR KRAAMKLINIEK - In het jeugdgebouw van de Petruskerk in Vlissingen worden zaterdag 11 decem ber van 10.00 tot 16.00 uur handgemaakte artikelen verkocht. De opbrengst is voor een noodlijdende kraamkliniek in Albanië. De Dorkaswerkgroep Walcheren organiseert de 'verkoping in kerstsfeer' en geeft die dag tevens informatie over hulp de Dorkas Hulp Internationaal biedt aan landen in nood. GYMNASTIEKKAMPIOENSCHAPPEN - De christelijke gymnastiekvereniging Veldo uit Middelburg houdt zaterdag 11 december haar jaarlijkse clubkampioenschappen in de twee sportzalen van het Delta-College in Middelburg. De kampioenschappen beginnen om 10.00 uur. Rond 15.00 uur worden de kampioenen bekend gemaakt. LEZING VOGELASIEL - Coby Louwerse, beheerster van het vogelopvangcentrum 'de Mikke' houdt vrijdag 10 decem ber een lezing over de vier seizoenen in het vogelseizoen, in het MEC aan de Korenbloemlaan in Vlissingen. Aan de hand van dia's legt zij uit hoe de verschillende jaargetijden van invloed zijn op de omvang en de aard van de populatie in het vogelasiel. Aanvang 20.M, entree 2,00, voor leden KNW gratis. KERSTZANGAVOND - In de Nieuw Apostolische kerk in West-Souburg wordt vrijdag 10 december vanaf 20.00 uur een kerstzangavond. Thema van de avond: 'De naderende komst'. PVDA-BIJEENKOMST - De afdeling Middelburg van de PvdA houdt in verband met de campagne voor de verkiezin gen van de gemeenteraad donderdag 9 december een openba re bijeenkomst waar ingegaan wordt op de vraag: 'Sociale vernieuwing: wat is dat?' Aanvang 20.00 uur in wijkcentrum Dauwendaele. KRISTAL - Labradoriet, jade, lapis en kwartskristal, maar ook een versteend bot van een dinosaurus. Het is allemaal te bewonderen op de expositie 'Kunst uit de aarde' in het Zee-Strandhotel aan de Boulevard Evertsen op zondag 12 december van 10.30 tot 17.30 uur. Er is ook informatie aanwezig over de geneeskrachtige werking van stenen. BAL - Op zaterdag 11 december is er van 10.°° tot 16.00 uur een rommelmarkt in het pand van het COC aan de Eigen- haardstraat in Middelburg. Om 21.00 uur begint het populair ste feest van het jaar het 'bal masgay'. Voor de origneelst verklede man of vrouw is er een prijs. COC-leden hebben gratis toegang, niet-leden betalen 5,00. BRIDGEDRIVE - Op vrijdag 17 december wordt in wijkcentrum De Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen een kerst-bridgedrive gehouden. Aanvang 19.30 uur. Opgave tot 16 december (iet op 10 dec) tussen 8 en 12, bij de beheerder. WINTERSERIE - Wsv Willen is Kunnen houdt op 11 december de eerste wanceltocht in de winterserie. De start voor 25 en 40 km. is tussen 9.°° en 10.°° uur, voor de afstanden 5, 10 en 15 tussen 10.30 en 13.30 uur. Startbureau is het clublokaal in de vm Willem III kazerne aan de Oranjestraat in Vlissingen. ROMMENLMARKT - Tafeltennisvereniging 't Zand in Middelburg houdt op 11 december een rommelmarkt van 9.00 tot 14.M uur in sportcomplex De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. LANDBOUW - De werkgroep Landbouw en Levensbe schouwing en Zeeland Studiecentrum hebben de Norber- tijner monnik Luc Vankrunkelsven uit Averbode uitgenodigd voor een themabijeenkomst 'consumenten-milieu-landbouw' op donderdag 9 december om 19.30 uur in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Voor opgave 01177-2293/01180-15353. KLANKDIASERIE - De Belgische klankdiaclub 'Close Up' geeft een voorstelling in De Open Hof, A. Gogelweg in Vlissingen op vrijdag 10 december. Entree ƒ5,00, aanvang 19.30 uur. KERSTCONCERT - Muziekvereniging EMM en Zangver eniging Één in geest en streven geven op donderdag 16 december een kerstconcert in de N.H.-kerk in Serooskerke. Aanvang 20.00 uur. VRIJE SCHOOL - In de Vrije School aan de W. Arondeus- straat in Middelburg wordt op maandag 13 december een informatie-avond gehouden over deze vorm van onderwijs. Aanvang 20.°® uur. ADVENTSCONCERT - Het Middelburgs Mannenkoor geeft op zaterdag 11 december een adyentsconcert in de Koorkerk in Middelbur. Aanvang 20.°° uur, entree 15,00. BINGO - Bingoliefhebbers kunnen donderdag 9 december hun hart ophalen bij Speeltuinvereniging de Oude Stad aan de Paardestraat in Vlissingen. Aanvang 20.°° uur. JAZZ - The New Orleans Second Line Jazzband treedt op uitnodiging van J.A.S.Z. op zaterdag 18 december op in de Stadsschouwburg in Middelburg. Aanvang 21.°° uur, entree 12,50, voor donateurs 5,00, voor pashouders 7,50. SCHAAPSKOOI - Zondag 12 december is er van 13.37 tot 17."° uur een open middag in de Schaapskooi, Kanariesprenk in Vlissingen. Er vindt een kerstcencert door musicerende leden van de federatieve wijkgemeente Lammerenburg. Er is gelegenheid voor ontmoeting, ontspanning en gesprek en het schrijven van brieven voor politieke gevangenen. LECHE - La Leche League houdt een informatie-avond over borstvoeding op woensdag 15 december om 20.°° uur aan de Veerseweg 153 in Middelburg. SOEFI - In de Vier Elementen, Breeweg in Middelburg wordt op zondag 12 december om 10.30 een universele eredienst gehouden van de Soefibeweging, om 13.30 uur in er Sacred Dance. SPOORWEGEN - De NVBS houdt op vrijdag 10 d-_. omber een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg, waar hr. Broos uit Roosendaal een dialezing verzorgt over de ontwikkelingen bij de NS in de jaren 90. Spoor- en Tramlief hebbers zijn welkom. KERSTBINGO - De activiteitencommissie van Bachten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissingen houdt op woens dag 15 december om 14.00 uur een kerstbingo m.m.v. Oude- renkoor Zanglust. Entree 3,00.

Scheldebode | 1993 | | pagina 15