Volière bij Buitenrust Wielertrofee voor Van Gils Oudere Molukkers blijven liefst in eigen wijk Jackpot Een ramp kent geen gemeentegrenzen Twee 'soorten' scholeksters Hommage aan Sonneveld 52 i<f A m Snertluyich Pardoen Zorgbehoefte oudere Molukkers in kaart gebracht Welles/niet(j)jes Wijziging openingstijden POSTCODE Er is maar één Jackpot tot 7 miljoen die gegarandeerd uitkeert! De Jackpot van de Nationale Postcode Loterij Zie elders in dit blad C reperle. KUNSTGEBITTEN J.P.A. ROSSËL 03 Telefoonnummer redactie ESCHELDEBODE ™^^^VERSCHUNT WEKEL|JKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN, WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE rOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR-. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG M V 301 1 DECEMBER 1993 MIDDELBURG - De leden van de Lions Club Walcheren hebben prachtig werk afgeleverd in de vorm van een ruime buitenvolière bij het verzorgingshuis Roggeveen-Buitenrust in de wijk Dauwendaele. Voorzitter P.A. Baayens droeg afgelopen zaterdag de volière officieel over aan voorzitter G.W. Eyssens van de Jacob Roggeveenstichting, de exploitant van het complex Buitenrust. Al enige tijd probeert de stichting het verzorgingshuis en de bijbehorende aanleunwoningen een duidelijke plaats in de wijk te geven en de woonomgeving van de bewoners te verfraaien en te verlevendigen. Regelmatig zijn er kleine exposities in het verzorgingstehuis, waar wijkbewoners ook welkom zijn. Ook worden door het hele complex beeldhouwwerken geplaatst. Het Gilde Walcheren adviseerde bij de bouw van de volière. De vogelverenigingen 'Het Goudhaantje' uit Middelburg en 'Vogelliefhebbers' uit Vlissingen zorgen voor bevolking van de volière. Een aantal bewoners van Buitenrust neemt de zorg voor de vogels op zich. Op de foto vlnr.: de heren Vissenberg (Vogelliefhebbers), De Roos en Baayens (Lions), Kareis (bewoner Buitenrust) en Schipper. Geheel rechts op de foto de directeur van Buitenrust mevrouw De Leeuw. - foto: harry de lange De 'Ko van de Velde Trofee', een onderscheiding die jaar lijks door ZRCT Theo Middel kamp wordt toegekend aan ie mand die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt voor de Zeeuwse wielersport ging dit keer naar Bert van Gils. De Vlissinger is onder andere organisator van de Deltatoer, de wegwedstrijd en de veld- cross in Vlissingen en fungeert tevens als KNWU - jurylid en speaker bij vele wedstrijden in Zeeland. „Jij hebt je sporen ruimschoots verdiend want er gaat grote inspiratie van jou uit op velerlei gebied", zo richtte oud wielrenner Piet Rentmeester zich tot Van Gils. „In feite past dat precies in de geest van de vroegere wieier- bestuurder Ko van de Velde, naar wie deze trofee is ge noemd. Piet Rentmeester maakte sa men met Jo de Roo deel uit van de beoordelingscommissie die uitmaakt wie in aanmerking komt voor genoemde wisseltro fee. Deze werd destijds op ini tiatief van de inmiddels overle den Arjaan de Schipper inge steld tijdens een jaarvergade ring van Theo Middelkamp, waarvan Van de Velde be stuurslid was. Deze overleed in 1971 op 35-jarige leeftijd na een auto-ongeluk. De trofee is reeds drie keer in bezit geweest van Cees Bal, ook bij Jan Raas pronkte hij drie keer in de kamer en twee keer bij Patrick Tolhoek en Henk de Jongh. Zoals de zaken er nu voor staan zal Theo Middelkamp onder andere volgend jaar met een amateurploeg deelnemen aan een vorm van promotie competitie en in 1995 uitkomen in een regionale en landelijke clubcompetitie, zo werd duide lijk op de jaarvergadering. De selectie van de amateurs zal gemaakt worden door een tech nisch kader, in hoofdzaak door de nieuw benoemde trainer/ ploegleider Henry Martens. Deze zal in overleg met de renafdeling ook bepalen welke wedstrijden er worden gereden. Daarnaast zal Martens uiter aard ook aandacht schenken aan de andere amateurs en te vens krijgt hij een coördineren de rol met betrekking tot training en begeleiding van de andere categorieën. Hoewel Theo Middelkamp fi nancieel gesteund wordt door een aantal sponsors is de aan boring van nieuwe geldmidde len toch wenselijk. Daarom is inmiddels opgericht de 'Stich ting Meeting Point Middel kamp', een businessclub waar van deel uitmaken 31 middel grote bedrijven in Zeeland. Men streeft er naar om dit aantal uit te breiden tot veer tig. Deze stichting zal vanaf 1994 nog nader te bepalen faci liteiten voorstellen om de Zeeuwse wielersport te bevor deren en daaraan een bijdrage leveren. Concreet kunnen daar over nog geen mededelingen worden gedaan omdat het stichtingsbestuur alleen nog maar bestaat uit drie bestuurs leden van de wielerclub. Het is de bedoeling dat ook drie za kenmensen deel gaan uitmaken van het stichtingsbesuur. Wel staat reeds vast dat 'Meeting Point Middelkamp' de salaris kosten van de nieuwe trainer Henry Martens gedeeltelijk gaat betalen Nu er nieuwe ontwikkelingen gaande zijn in de Zeeuwse wie lersport, dank zij het Zeeuwse KNWU districtsbestuur, wil Theo Middelkamp goed gaan samenwerken met de WV Zeeuws Vlaanderen. Een werk groep gaat de mogelijkheden bestuderen. (ADVERTENTIE) erojtensoejo rooktuorót boerenbrood boegen boter 7'50 i' rel qerstraat 5 VY)'i ctdefbury OiiQo -ÓS/Sg minimi 111 minimi mmmimmmmimmmummmmimmmimmmmmimmmimini MIDDELBURG - Een oudere Molukker wil als dat nodig is het liefst verzorgd worden door de kinderen. De verzorging op je nemen voor je zorgbehoevende ouders is zelfs een plicht in de traditionele Molukse cultuur. Binnen de geïndividualiseerde samenleving in Nederland levert dit de nodige spanningen op tussen de Molukse generaties. Dit wordt door veel oudere Molukkers zelf onderkend. Ze willen de kinderen niet te zeer belasten. Daarom is voor hen een Moluks woonzorgcomplex in de Molukse wijk een acceptabel alternatief. Men kan dan toch binnen de Molukse gemeenschap blijven wonen. Dit is de belangrijkste conclu- verblijf hier van korte duur zou sie uit het onderzoek 'Oudere Molukkers op Walcheren' dat de Zeeuwse raad voor Volksge zondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur, de stichting VMC Zeeland, hield onder alle Molukse 70-plussers op Walcheren. Van de oudere Molukkers wil 71% zodra dat nodig is het liefst naar een Moluks woonzorgcomplex in de eigen Molukse wijk verhui zen. Een verpleeghuis is voor hen volstrekt onacceptabel. Molukse ouderen op Walche ren maken deel uit van de eerste generatie van de Moluk se gemeenschap in .ons land. Ze zijn naar Nederland gekomen in de veronderstelling dat hun (ADVERTENTIE) geen ingevallen gezichten meer! met porseleinen tanden en perfecte pasvorm. Repara ties: klaar terwijl u wacht Tandprotheticus Hobeinslraat 52 - Vlissingen Tel. afspraken 01184-14533 s (ook voor part. verzekerden) s zijn en hebben hun kinderen vaak in kampen of woonoorden moeten opvoeden; kinderen die veel meer dan zij zelf inte greerden in de Nederlandse sa menleving. Velen voelen heim wee naar hun geboorteland, maar de binding met hun kin deren vormt meestal een te groot obstakel om serieus te rugkeer naar de Molukken te overwegen. Wel komen zij op een leeftijd waarop de gezond heid achteruit gaat, men meer van anderen afhankelijk wordt en het zelfstandig blijven wo nen de nodige problemen op roept. In de traditonele cultuur van de Molukse gemeenschap is de plaats van een oudere een andere dan in de Westerse cul tuur. Men is gewend en ver plicht zijn ouders te verzorgen. Die zorgplicht' lijkt als gevolg van individualisering en de ei gen leefwereld kinderen aan afkalving onderhevig. Boven dien is er het praktische pro bleem dat de kinderen vaak op grote afstand wonen. Aan de andere kant ontstaat bij oudere Molukkers een grotere schroom om de 'zorgplicht' ook daad werkelijk af te dwingen. Niet alleen de jongere generaties zijn gesteld op hun privacy, ook de ouderen hechten hier vaak aan. Zij willen thuis blij- Oudere Molukkers willen in hun eigen wijk blijven, dicht bij de eigen kerk, zoals hier de Kristen Zuidmolukse in Oost-Souburg Vanmorgen nam ik aan mijn bureau de post door en bij de vierde enveloppe was het al mis. Niet de inhoud leverde problemen op maar wel het openen van het poststuk. Bijna ieder envelop is voorzien van een al dan niet zelfklevende sluiting. Een beetje spuug, even lekker 'lekke' en hij zit dicht. De dicht te plakken punt kan zelfs nog naar binnen gevouwen worden, zodat de envelop dicht en toch open is. In £Zh geval van niet plakken helpt een stukje plakband. Allemaal heel eenvoudig. Maar er zijn altijd nog mensen die denken: 'waarom zou ik het makkelijk doen als het moeilijk kan' en gaan op zoek naar een nietmachine. Tussen de nietmachine met die enve- lop. Soms dwars door de inhoud heen en krik - krak met een venijnig koperkleurig nietje: dichtEen nietje, dat geforceerd geplooide stukje metaal, de sloper van nagels, de oorzaak van ontvellingen en bloed aan het witte briefpapier. Ik haat nietjes aan mijn postMet een schaar, nagelvijl of zakmes kan men ze bestrijden. Met licht ingehouden ergernis maak ik de nietjes die het poststuk afsloten onschadelijk en onthoudt de naam van de afzender. Onlangs ontmoette ik zo n 'nieter'. Ik vroeg enigszins sarcastisch hoe het toch met zijn nietmachine was. „Weet jij het verschil tussen een naaimachine en een nietmachine?", vroeg hij. Eer ik kon reageren vervolgde hij: „Een naaimachine naait en een nietmachine niet!!". Welles/Nie(t)jes, (doorhalen wat niet van toepassing is) Kameleon. tsi O) taak ik ven wonen omdat zij op hun beurt op hun eigen manier kunnen blijven leven en zich niet zo sterk hoeven aan te passen aan het leven van hun kinderen. Bovendien zien de ouderen ertegenop om kleiner te gaan wonen, omdat zijn dan niet meer zoals zij gewend wa ren de familie kunnen ontvan gen. Door het velies van het 'familiehuis' zouden zij feite lijk ook hun centrale positie in de familie opgeven. Het probleem is helaas vaak slecht besreekbaar is. Aan de ene kant is duidelijk datveel 'jongeren', vooral als ze buiten de Molukse wijken wonen, niet meer de verplichtingen op zich kunnen nemen die de traditio nele cultuur hen oplegt, hoewel ze zich daarover schamen. Aan de andere kant is er het ver wachtingspatroon van de oude ren die ervan uigaan of hopen dat ze door hun kinderen zul len worden verzorgd, maar ook wel weten dat die kinderen hun eigen leefwereld hebben en de verzorging van de ouders een hoge belasting is. Tegelijkertijd willen ze het liefst in de wijk bijven wonen en hebben ze een duidelijke afkeur van 'Neder landse' oplossingen, zoals het (ADVERTENTIE) Kantoor De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, Vlissingen Vanaf 1 december is ons kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag: 's ochtends van 10.00-12.00 uur 's middags van 14.00-15.30 uur Rubrieksadvertenties (Mini's/Kleintjes) kunt u ook telefonisch opgeven: tel. 076-236882. De redactie van De Scheldebode is buiten de openingstijden van het kantoor doorgaans rechtstreeks bereikbar onder tele-s (01184)19953 foonnummer verzorgingstehuis of de bejaar denwoning. Een bejaardente huis is zelfs een waar schrik beeld. Naast de angst voor het moeten loslaten van speciale Molukse gewoonten is er het feit dat veel oudere Molukkers de Nederlandse taal slecht be heersen. Dat komt omdat deze generatie Molukkers lange tijd geleefd heeft met het perspe- cief dat hun verblijf in Neder land maar tijdelijk zou zijn. Een reële oplossing is profes sionele hulp voor de zelfstan dig wonende oudere Molukker, zoals gezingszorg, wijkverple ging en tafeltje-dek-je. Een deel van de oudere Molukkers krijgt al daadwerkelijk hulp in die vorm en zegt daar zeer tevreden over te zijn. Uit het onderzoek blijkt dat 71% van de ondervraagde ouderen een Moluks woonzorgcomplex als het beste perspectief ziet, voor het geval zelfstandig wonen onmogelijk wordt. Samen met andere Molukkers de oude dag doorbrengen, het liefst in de wijk en zo dicht mogelijk bij de Molukse gemeenschap en dicht bij de Molukse kerk, vinden zij het beste alternatief voor 'als het echt niet meer kan'. De conclusie van het onder zoek luidt dan ook dat een woonzorgcomplex voor Moluk kers in de toekomst zeker ge wenst is. Gezien de omvang van de Molukse gemeenschap op Walcheren kan een dergelij ke woonvorm kleinschalig blij ven. Op grond van het aantal ouderen in Middelburg in ver gelijking met Vlissingen en foto: archief de scheldebode Koudekerke en de uitgespro ken voorkeuren van de onder vraagden lijkt een woonzorg complex in Middelburg het meest voor de hand te liggen. (Het onderzoeksrapport Oude re Molukkers op Walcheren, een onderzoek naar problemen en perspecieven rond 'wonen en zorgen' van ir. B.A.J. van der Wouw is een uitgave van de Stichting VMC Zeeland.) (ADVERTENTIE) NATIONALE \LOTERIJ q> v?' Natuurtip - Aan het begin van deze eeuw was de scholek ster als broedvogel beperkt tot een smalle zone vlak langs de kust; een typische, duinvogel. Sindsdien heeft de soort een forse uitbreiding ondergaan en tegenwoordig is hij als broedvo gel door het hele land verspreid. Er zijn twee typen ontstaan die aan hun uiterlijk goed te W 'm-' onderscheiden zijn. De binnenlandscholeksters y J 'Hd hebben een spitse snavel, waarmee ze makke lijk de grond in kunnen boren om regenwor men en andere prooidieren te bemachtigen. Kustscholeksters hebben een stompe forse snavel, kortweg een hamersnavel om de schelpen van kokkels en andere schelpdieren stuk te slaan, die voor kustscholeksters de voornaamste voedselbron vor men. In het winterhalfjaar verblijven ook de binnenlandscholek sters langs de kust. Het Deltagebied herbergt dan meer dan honderdduizend exemplaren. Die scharrelen hun voedsel op op de slikken in de Deltawateren, die bij laagwater droog vallen. Als het hoogwater wordt zoeken ze een droogblijvend plekje op om te overtijen. Op dergelijke hoogwatervlucht- plaatsen zitten de scholeksters in dichte groepen van soms vele duizenden bij elkaar. Die groepen zijn een prima gelegenheid om eens te speuren naar verschillende typen en de tussenvormen ervan. Tien tegen één dat er ook andere soorten steltlopers op de hoogwatervluchtplaats zitten en het is goed mogelijk om ze te leren onderscheiden. VLISSINGEN - kleinkunstaar Coos Houwing is de eerste die het oeuvre van Wim Sonneveld heeft durven aanraken. De Ha genaar, danser, acteur, ex-fo tomodel en zingende ober heeft een stem die dicht bij die van Sonneveld komt, zonder hem klakkeloos te imiteren. Houwing heeft er de tijd voor genomen om nu met het pro gramma 'Ode aan Wim Son neveld' te komen. Geen confé rences, wel de vaak overbeken de liedjes. Hij wordt daarbij op vakkundige wijze aan de vleu gel begeleid door Jacco lam fers. Na de première was het publiek vol lof en een recensent schreef: 'Houwing is de erfenis van Sonneveld waard'. De kleinkunstsolo van Coos Houwing is op vrijdag 3 de cember te zien in het Vest zaktheater. Aanvang 20.30 uur, kaarten kosten 18,50, pas houders betalen 15,00. De kaarten zijn in de voorverkoop bij de WV. VLISSINGEN - Mocht er zich in de naaste toekomst een ramp of calamiteit van enige omvang voordoen, dan kunnen de Zeeuwen gerust zijn. Alles is geregeld. Washet vorig jaar december dat het regionale rampenplan met enige verve werd gepresenteerd, vorige week werden -na zeker zeven jaar vergaderen, onderhande len en andere vormen van amb telijk overleg- maar liefst twee overeenkomsten plus een con venant ondertekend, die Zee land 'bestuurlijk veilig' moeten verklaren. Niet mis die overeenkomsten: een 'Overeenkomst inzake op vang en verzorging in het ka der van de openbare veiligheid Zeeland', een 'Samenwerkings overeenkomst openbare veilig heid Zeeland' en een 'Conve nant intergemeentelijke be stuurlijke coördinatie bij grootschalige ongevallen en (dreigende) rampen. In simpel Nederlands komt het er op neer, dat bij een ramp alle burgemeesters op één lijn zit ten, een stuurgroep is ingesteld en het Zeeuwse Rode Kruis zorgt voor de opvang en ver zorging bij rampen. De dertig burgemeesters, die de drie overeenkomsten onder het toe ziend oog van minister Dales ondertekenden, hadden het er dus maar druk mee. Waarom een dergelijke bestuursover eenkomst er niet eerder is ge komen werd overigens niet duidelijk. Immers, niet zelden werd er bestuurlijk gebakke leid over de vraag wie er (be stuurlijk) verantwoordelijk was bij een calamiteit, waarbij de calamiteit zelf onderge schikt werd gemaakt. Minister Dales wist het de burgemees ters en andere beleidmakers, die in het Schelde coördinatie centrum de ondertekeningen bijwoonden in klare taal dui delijk te maken waar het al die jaren eigenlijk om ging: „Grote llen trekken zich niets gemeentegrenzen. ongeval aan van Snelheid van optreden is bo vendien essentieel en tijd voor uitgebreid bestuurlijk overleg is er dan niet". En: „Rampen bestrijding is meer dan het sluiten van een aantal bestuur lijke overeenkomsten. We mo gen nu niet achterover leunen met het gevoel van: dat is dan geregeld." En daar was de commissaris van de koningin en tevens voorzitter van de kersverse stuurgroep die alle goede voornemens gestalte moet geven, drs W.T. van Gel der, het roerend mee eens. „We kunnen aan de slag en er is genoeg te doen." Daarbij, dacht hij onder meer aan het opstel len van instructies, het geven van opleidingen en het forme ren van beleidsondersteunende crisisteams. Hoe het allemaal gaat lopen zal de praktijk moeten uitwijzen. Twee weken geleden scoorde de provinciale staf voor ram penbestrijding 'bevredigend' waar het 'onder meer ging om contacten leggen met alle Zeeuwse gemeenten. Morgen neemt Zeeland deel aan een grote oefening die opgezet is vanuit Doel en op 2 februari 1994 staat Zeeland wederom in de startblokken voor een geënsceneerde scheep vaartramp voor de Zeeuwse kust. (ADVERTENTIE) st. jacobspassage 31, vlissingen

Scheldebode | 1993 | | pagina 1