Huppelend ten strijde tegen de draak fff SCHELDEBODE oyer Eindelijk begin restauratie synagoge Café-chantant bij Windkracht Acht 's-Gravenhoek LAVA breidt activiteiten uit met jongerenmiddag JARIGE VERENIGING LOESJE KOMT NAAR MIDDELBURG ■-'jr z Excursie KNNV dingen nu eenmaal zo zijn en Handen af van Sint Wijziging openingstijden Foto van uw baby in de krant?? Nieuw gebouw Poortershove BËTVOOR INFO: 01184-64300 Tentoonstelling tropische vogels in 't Zwaantje Verkiezingen o>£._ 3 2- P-B Verz I u 0r9t uw b^°ftsfeest y A tot 7 Voltaweg 5 - Vlissingen nE SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN. DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR,.7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG M V 24 NOVEMBER 1993 MIDDELBURG - Burgemees ter C. Rutten heeft vorige week woensdag de eerste steen ge legd voor de restauratie van de synagoge aan de Herenstraat. De restauratie gaat ongeveer een jaar duren. En dan heeft de Joodse gemeenschap in Mid delburg eindelijk weer een ei gen plekje. Van de uit 1705 daterende sy nagoge, de eerste die in Neder land buiten Amsterdam werd gebouwd rest sinds de tweede wereldoorlog niet meer dan een ruïne. In 1986 werden de eerste plannen voor restauratie ge maakt, maar vooral het geld, ruim zeven ton bleek een pro bleem en ook in de plannen tot wederopbouw ging er van alles mis. Eerst 'vergat' monumen tenzorg de restanten van de synagoge in de monumenten- gids op te nemen en toen in 1989 de synagoge alsnog als monument werd erkend kwam er geen geld voor restauratie los omdat in de erkenning werd gesproken over 'ruïne' en niet over synagoge. Enkele honder den donateurs en sympatisan- ten brachten in de loop der jaren 280.000 gulden bijeen, de gemeente Middelburg zegde een bedrag van 225.000 gulden toe, en het resterende bedrag van 280.000 komt alsnog van monumentensubsidies. Maar nu is dat geld bij elkaar ge bracht en kan met de herbouw worden begonnen. Onder grote belangstelling - ook van de politie- werden woensdag en kele toespraken en gebeden ge houden. Een enkeling pinkte bij het horen van het Lied van de Hoop een traan weg en velen konden hun emoties nau welijks de baas. Voor de Joodse gemeenschap in Zeeland bete kende de herbouw dan ook be duidend méér dan een onder komen voor hun diensten. En in een emotionele toespraak maakte mevrouw A. Bliek, lid van de Joodse gemeenschap, iedereen nog eens duidelijk dat oorlogen niet alleen bestaan uit bommen en granaten, maar be ginnen met haat en fanatisme. Rabbijn Jacobs stond nog even stil bij de betekenis van de 'eerste steen' (Matzewa), die Jacob als hoofdkussen had ge diend en die de eerste steen werd van de synagoge in Jeru zalem. Maar ook Matzewa als gedenksteen, als grafzerk. De Joodse gemeenschap in Zee land krijgt na een dikke vijftig jaar eindelijk weer een synago ge. Naar verwachting is de nieuwe synagoge volgend jaar gereed en zijn de leden van de Joodse gemeenschap niet meer aangewezen op synagoges in Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam. Burgemeester Rutten metselt de gedenksteen Foto: Jaap Wottettoeek minimi ti milium ui MIDDELBURG - Loesje bestaat tien jaar. Loesje? Loesje wie? Nee niet Loesje wie, maar Loesje wat, want achter de naam Loesje gaat een landelijke actiegroep schuil die het Nederlandse straatbeeld opfleurt met affiches met min of meer verrassende teksten. Dat Loesje is tien jaar geworden en dat wordt gevierd met een rondreis door het land. Morgen, donderdag 25 november staat de Loesje karavaan van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds in de Lange Delft. In een kraam die tentoonstelling'en winkel tegelijk is, is te zien waar het Loesje nu eigenlijk om gaat. naar het ideale'. Het oppeppen van vastgeroeste mensen en in- gesukkelde actiegroepen. m I „Mensen denken dat sommige W l_ 1* f dus altijd zo zullen blijven. Een En het gaat Loesje vooral om het 'ombekommerd streven VALKENISSE - De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging KNNV verzorgt dinsdagmiddag 30 november een excursie waarbij de duinen en het strand van Valkenisse centraal staan. Belangstellenden kunnen zich om twee uur 's middags melden op het parkeerterrein aan het eind van Strandweg. Henk Mandemaker leidt de excursie en verzorgt tekst en uitleg. OOST-SOUBURG - Vogelver eniging de Cultuurvogel houdt het aanstaande weekend een regionale vogeltentoonstelling in de Zwaan aan de Kromwe- gesingel. Er zijn 460 vogels te bewonderen. De voorzitter van het district Zeeland, de heer T.J. Udo uit Kapelle opent de tentoontstelling. De vogels zijn afkomstig van de leden van de vogelvereni gingen uit Oost-Souburg, Vlis singen, Kortgene, Amemuiden en Domburg. Op de tentoon stelling is een grote verschei denheid aan kanaries te zien, zoals valkparkieten, graspar kieten, koningsparkieten, rood- vleugelparkieten en agapor- nisparkieten. Ook zijn er exem plaren te zien van de rijstvo- gels, Gouldamadines, diamant- vinken en spitsstaartamadines. De tentoonstelling is te bezoe ken op donderdag 25 november van 20.00 tot 22.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. met de oude hit van de Ram blers, zoals hier en daar wel eens gesuggereerd wordt. De teksten op de posters zijn vaak kritisch, soms relative rend, af en toe flauw, maar altijd met een humoristische ondertoon. Na een paar jaar komen er in de omgeving van Arnhem meer groepjes die Loesje-affiches gaan maken. Om de zaak landelijke bekend heid te geven gaat Loesje mee doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. In 1986 weet Loesje 12.833 stemmen te vergaren, niet genoeg voor een zetel, maar wel ruim voldoende om extra aandacht te krijgen. Binnen een half jaar heeft Ne derland bijna honderd afdelin gen. Loesje in plotseling een bekende Nederlander gewor den. koe is een koe en een paard is een paard en wie voor een dubbeltje geboren is zal nooit een kwartje verwerven. Wie zo denkt is zich niet bewust van de eigen mogelijkheden om dingen te veranderen, want ie dereen heeft een scheppend vermogen" zeggen Jan en Sas- kia, twee leden van Loesje van het eerste uur. Loesje wil met haar teksten de mensen aan het nadenken zet ten om ze "huppelend ten strij de te laten trekken om de draak te doden van de dage lijkse mismoedigheid". En om ze vrolijk te maken, zonder ze te kwetsen. Dat laatste lukt niet altijd. In 1989 werden in StlJTS6lkW3St Arnhem affiches met de tekst 'vergeleken bij de Joodse fun damentalisten is Khomeiny een mak schaap' verwijderd door, het meldpunt discriminatie. Ook een kattenbrokjesfabri- kant trok aan de bel toen er affiches verschenen met de tekst 'Felix...oeh, dat smaakt! Het PVDA-hondje van Loesje'. De fabrikant was bang dat ko pers van de kattenbrokjes het merk zouden associëren met Felix Rottenberg of de PVDA, maar hij kreeg uiteindelijk geen gelijk van de rechter. Loesje is in het klein begonnen. In Arnhem begint in 1983 een kleine groep mensen met het maken en ophangen van affi ches met de mysterieuze hand tekening Loesje. De opzet was om nu eens positief te reageren op bepaalde gebeurtenissen en niet alleen te roepen 'Dode- waard moet dicht'. De naam werd bedacht aan de keukenta fel en staat volkomen op zich zelf. Er is dus geen connectie Per jaar is Loesje een bedrag van tweehonderdduizend gul den kwijt aan posters, emmers stijfsel en lijmkwasten. De le den van Loesje zorgen gedeel telijk voor de inkomsten, die nog aangevuld worden met de vérkoop van boekjes en kalen ders. Het eerste Loesjeboekje dat in 1983 uitkomt is inmid dels al tien keer herdrukt. Ook van overheidswege komen er wel eens bedragen binnen. Die zijn dan vooral bedoeld om pakkende teksten te leveren voor posters en berichten. ^■■1 Vroeger was de decembermaand al een feestelijke maand van verwachtingsvolle flonkerende lichtjes in het donker. Zo rond half november begon dat al op Aj te borrelen met de intocht van Sint Nicolaas in een Mfs passend decor van Sinterklaas etalages. Was de WJ Goedheiligman na zijn verjaardag op 6 december weer naar Spanje vertrokken, dan werden die etala- 4 ges in Kerstsfeer getooid. De verdeling der taken was simpel, Sinterklaasavond allen gezellig samen thuis met kadootjes, Kerstmis allen gezellig samen thuis bij kerstboom en het stalletje van Bethlehem. «■6 Met Sinterklaas zong je voor de schoorsteen je longen uit je lijf, totdat een zwart gehandschoende QJ hand lekkers naar binnen strooide. De pepemoten *T*1 ritselden over het zeil en een enkel verdwaald suikerbeest smolt op de kolenkachel. Met Kertmis: C 'Stille Nacht, Heilige Nacht', kerkbezoek en zang ter ere van het 'Kindeke teer' in de kribbe. Thuis een royaal Kerstontbijt en later op de dag het Kerstdi- ner. Tegenwoordig verschuift dat. In september koop je al pepernoten en eind oktober zijn de kerstspullen in de winkel. Vroeger reed de Kerstman ergens bescheiden in het kielzog van Sinterklaas. Tegenwoordig werpt de kerstboom zijn schaduw zover vooruit, dat Sint daar uit vandaan moet zien te komen. Maar er is nog hoop voor de toekomst. In een jong gezin was op 20 november de verjaardag van pa gevierd. De vraag rees, wie er nu aan de beurt was om jarig te zijn. De tweejarige Jan-Paul wist het antwoord: „Papa niet, Sinterklaas wel", riep hij met rotsvast vertrouwen. Kom makkers, staakt U wild geraas, anders horen we noch de zachte paardevoetjes, noch de bellen van de arreslee. Kameleon Een sterk punt van Loesje is het inspelen op de actualiteit. Als in 1989 het ijzeren gordijn opengaat is Loesje er als de kippen bij. In een busje reist ze zes weken door Oost-Europa om met mensen te praten en om affiches te plakken. Het resultaat is dat er nu ook in het buitenland Loesjegroepen zijn ontstaan. In Zweden en in Slo venië sieren de Loesjeteksten de muren. Een opmerkelijke activiteit van Loesje was 'het gedicht van Nederland'. Iedereen die daar aan mee wilde doen kon vorig jaar een dichtregel inleveren. Ongeveer tienduizend mensen deden dat daadwerkelijk en dat had een flinke dichtbundel tot gevolg. Loesje heeft in het hele land De plakgroep in actie afdelingen. Ook in Middelburg is zo'n afdeling. De leden zijn jong, zo rond de achttien jaar. De belangrijkste activiteit van de afdeling is het plakken van de affiches. De reacties die de plakkers krijgen lopen uiteen van "Loesje is veel te kritisch" tot "jullie zijn veel te slap". De meeste affiches krijgt de afde ling toegestuurd vanuit het hoofdkantoor in Arnhem en hebben een algemeen karakter, maar er zijn ook wel eens leu zen met een heel plaatselijke strekking zoals "Middelburg een hoofdstad, maar niet eens een bioscoop". Naast het plakken zijn er de bijeenkomsten van de afdeling. „En die zijn heel gezellig", zegt Marloes Schoonheim van de af deling Middelburg. „We probe ren dan zelf teksten te verzin nen en we denken na over andere teksten. Want dat is het MIDDELBURG - Het folktrio Windkracht Acht treedt zon dag op in de Schouwburg. Ge pekelde muziek met sterke ver halen, dat schaft de pot bij een optreden van Windkracht Acht. In 1978 richtten Bert Aalbers, Peer van der Burgh en Jos Koning (van huis uit respectie velijk historicus, volleybal-in ternational en muziekdocent) het volksmuziektrio Wind kracht Acht op. Na 15 jaar is de bezetting ongewijzigd en is de groep uitgegroeid tot een professioneel ensemble met een bijzonder repertoire. Het drietal voert de luisteraar mee naar de tijd van de klip perschepen met hun taaie be manningen, afkomstig uit alle windstreken, en de internatio nale havenwijken waar 's nachts de matrozen hun zuurverdiende geld in korte tijd verteerden. Werkliederen (zogenaamde 'shanties'), vrolijke èn melan- cholieke vrijetijdsliederen en energieke zeemansdansen vor men de muzikale ingrediënten van dit levendige zondagmid dagconcert in de serie 'Café- Chantant'. De daarbij gehan teerde muziekinstrumenten zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de vroegere scheepvaartwe reld: viool, accordeon, harmo nica, Engelse concertina, tin- whistle en mondharmonica. Tussen de muziek door vertel len de groepsleden verhalen over het zeemansleven van weleer: soms komisch, soms wrang, maar altijd boeiend. Een intiem gebeuren dat, zoals alle café-chantant-voorstelllin- gen in de Middelburgse schouwburg, plaatsvindt in de benedenfoyèr waar u - onder het genot van een kopje koffie of nippend aan uw glas - gezel lig aan een tafeltje kunt genie- Windkracht Acht. ten van dit informele muzie- koptreden. Zondag 28 november - Bene- denfoyer Stadsschouwburg Middelburg - aanvang 15.30 uur. Kaarten kosten 18.00 voor JTK/CJP Pas 65 ƒ14,50 en voor jeugd t/m 12 jaar 9,00. Voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via (01180)11500. Nat mirt ip Weinig natuurgebieden in Zeeland zijn zo vogelrijk als de inlagen langs de Oosterschel- dekust. Vanouds zijn de inlagen langs de zuidkust van Schouwen om hun vogelrijkdom bekend. Minder bekend zijn de Noordbeve- landse inlagen. Die zijn in zijn algemeenheid ook wat minder vogelrijk, maar daarop is één grote uitzondering: de inlaag 's-Gravenhoek. Deze inlaag is nog jong; het ontstaan ervan is te danken aan de dijkverzwaringen langs de üosterschelde in 1980. Daarbij werd de 's-Gravenhoek, die in de dertiger jaren als gevolg van een dijkval ondergelopen was, opnieuw ingedijkt. Na de indijking is het water geleide lijker wat zoeter geworden en de plas van enkele tientallen hectare is begroeid geraakt met enrome velden waterplanten. Tusseii de waterplanten leven grote scholen kleine visjes (vooral stekelbaarzen) en die vormen een belangrijke voedsel bron voor allerlei vogels. In de zomer zijn er de visdiefjes, die op een speciaal aangelegd vogeleiland een fikse broedkolonie gevormd hebben. Dit jaar hadden zij gezelschap van een kleine kolonie futen, ook een viseter, die in Zeeland als broedvogel tot de uitgesproken zeldzaamheden behoort. In deze tijd van het jaar zijn het vooral de grote aantallen eenden die bij een bezoek aan de inlaag in het oog springen. Veelal verblijven in de 's-Gravenhoek meer dan tien verschil lende eendensoorten, naast allerlei andere watervogels en steltlopers. Het vrij toegankelijke pad onderlangs de dijk biedt uitstekende mogelijkheden om de watervogels te bekij ken. Het is wel zaak om langs de teen van de dijk te lopen, want een sterk afstekend silhouet bovenop de dijk geeft enorm veel verstoring. En het hoeft hopelijk ook geen betoog, dat eventuele honden aangelijnd moeten blijven. Jawel, ook dat hele brave onschuldige beest van u. Dat zijn de noodzake lijke spelregels om te zorgen dat de vogels zich in de inlaag veilig voelen en dat het gebied zo interessant blijft als dat het nu is. Kantoor De Scheldebode, Scheldestraat 7-9, Vlissingen Vanaf 1 december is ons kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag: 's ochtends van 10.00-12.00 uur 's middags van 14.00-15.30 uur Si Rubrieksadvertenties (Mini's/Kleintjes) kunt u ook telefonisch i opgeven: tel. 076-236882. 8 Foto: Wim Kooijman leuke van Loesje, we proberen mensen door middel van de teksten na te laten denken over allerlei zaken, maar je hebt er zelf ook iets aan". Over de toekomstplannen van Loesje hult Marloes zich in nevelen. „Het succes van Loes je is vooral gebaseerd op ver bluffende acties, daarom doen, we nog geen mededelingen over de activiteiten". VLISSINGEN - De afgelopen maanden heeft u in de Schelde bode regelmatig 'de baby van de maand' kunnen bewonde ren. We zijn nu langzamerhand door onze voorraad recente fo to's heen en we doen bij deze dan ook een omroep om op nieuw zelfgemaakte foto's in te sturen. Dus heeft u een leuke recente foto gemaakt van uw (klein)zoon of -dochter dan kunt u die opsturen naar de Scheldebode, Postbus 5051, 4380 KB in Vlissingen. Mis schien ziet u dan uw spruit na een tijdje terug in de krant en wint u ook nog een leuk prijsje. Wilt u uw foto terug dan dient u een aan uzelf geadresseerde en gefrankeerde envelop bij te sluiten. Wellicht nog even ten overvloe de: het moeten eigengemaakte foto's zijn, dus niet van een beroepsfotograaf. MIDDELBURG - Gebouw Poortershove wordt gesloopt. In plaats daarvan komt er een nieuw semi-permanent gebouw- dat als ontmoetingspunt voor de jeugd in de wijk moet gaan dienen. Het huidige Poortershove werd in 1965 als tijdelijk huisvesting voor een kleuterschool neerge zet. De kleuters hebben inmid dels plaats gemaakt voor tie ners die in het gebouw als jeugdhonk gebruiken. En in middels is het gebouw ook ver sleten. De gebreken zijn dusda nig dat het onverantwoord is om het gebouw nog op te knap pen. Omdat er voor de jeugd toch een ontmoetingspunt moet zijn komt er een nieuw .semi permanent gebouw. MIDDELBURG - De vereni ging LAVA (Lesbische en Andere Vrouwen Aktivitei- ten) gaat zich wat meer rich ten op meiden en jonge vrou wen in Zeeland. De eerste activiteit vindt plaats op zondagmiddag 28 november en gaat over homosexuali- teit. De bijeenkomst is bedoeld voor meisjes en vrouwen die vragen hebben met betrekk- king tot homosexualiteit. En dat kan ook over de ho- mosexuele geaardheid van iemand anders gaan, een moeder, een vriendin of een kennis. Speciaal voor jongeren wordt de film 'Homeo en Juliette' vertoond. De bijeen komst wordt gehouden in jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort en be gint om 14.00 uur. De entree bedraagt 2,50. I

Scheldebode | 1993 | | pagina 1