Extra voorstelling zuidafrikaanse musical Sikulu O j' Theater van het Oosten speelt Ibsen Lezing over criminaliteit Pubbles klimt twee plaatsen IRMA HEEREN „NA EEN DAG STILZITTEN KUNNEN ZE ME WEL OPVEGEN" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 v' Menens Lekker normaal Vroeg Trainer Marathon a torInproat -w- Wfm &Êr% BAZAR - De handwerkclub van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houdt donderdag 25 november tussen 10.00 en 14.00 uur een najaarsbazar in het pand aan de Herengracht 52 in Middelburg. EXPOSITIES - Anneke Ruimschotel exposeert touw- en staalplastieken in de schouwburg aan het Molenwater in Middelburg. Haar hangende en staande objecten zijn tot de kerstdagen te bezichtigen. Tim Hinterding exposeert tot en met 13 december grafiek en schilderijen in galerie Hannelore Meyaard aan de Hendrikstraat 8 in Vlissingen. KICI - De kledinginzameling in oktober door het KICI heeft ruim 5600 kilo kleding opgeleverd. De opbrengst komt ten bate van Mensen in Nood. LEZINGEN - 'Wat of wie verbindt in een relatie'. Dat is het onderwerp van de lezing die Dory Dekkers geeft op vrijdag 26 november in zaal 1 van de Middelburgse biblio theek. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is georgani seerd door het Centrum voor Zelfbezinning. Entree 7,50 5,00. Woensdag 1 december spreekt drs. Erik Haas over 'psychologie en media'. De lezing wordt gehouden in Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 51 te Middelburg en begint om 19.00 uur. Toegang gratis. SINT NICOLAAS - Sint Nicolaas brengt woensdag 1 december een bezoek aan het Aktiviteiten Centrum Middel burg in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. De Sinter klaasavond begint om 19.00 uur en van de deelnemers wordt verwacht dat zij een pakje ter waarde van vijf gulden meebrengen. Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt woensdag 1 december een sinterklaasmiddag voor kinderen tot 12 jaar. Het begint .om 14.00 uur en de kosten bedragen vijf gulden voor leden en zeven gulden vijftig voor niet leden. Opgeven voor 25 november bij het verenigingsgebouw aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. BINGO - Zaterdag 27 november is er een bingo-avond in De Schuur aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. De aanvang is 20.30 uur en de kaarten kosten een gulden per stuk. Eveneens zaterdag 27 november houden De Doordou wers een bingo-avond in het clubhuis van VTV in VLissingen, om 20.00 uur. COC - Het COC houdt zaterdag 27 november een Surprise Party in het gebouw aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Het feest begint om 21.00 uur en is voor iedereen toeganke lijk. Mensen die geen lid zijn betalen vijf gulden entree. PARAPLU - Buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen houdt vrijdag 26 november een all-inn party voor jongeren. Op de party komen muziekstijlen zoals rap, house, hip hop en bubbling aan bod. De DJ's komen van L.A. Style. De aanvang is 20.00 uur en de entree bedraagt een gulden. ALBANIË - Zaterdag 27 november wordt er in Domburg kleding ingezameld door World Child Care, een christelijke stichting die zich het lot van arme Albaniërs heeft aangetrok ken. Kleding, voor volwassenen en kinderen, schoeisel, dekens, beddegoed en ander textiel kan vanaf negen uur 's morgens binnen de bebouwde kom op de stoep worden gezet. VERKOPING - Zaterdag 27 november vindt er in de Falkstraat in Vlissingen een grote verkoping plaats van artikelen die gemaakt zijn door verstandelijk gehandicapten. GEVONDEN - Bij de politie van Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: pasje tennisver eniging, zwarte helm, nieuwe theedoek en keukendoek, rode paraplu, markeerpen, zilveren ketting en hangertje, sleutels, heuptasje met lucifermapjes, honderien en halsband, drie kleurige handschoen, gouden hangertje, dameshorloge, bro che, medicijncapsule, quartz horloge, portemonnee. Bij de Rijkspolitie werd van de volgende gevonden voorwerpen aangifte gedaan: soort teckel, halsbandje voor kat, twéé damesfietsen en twee herenfietsen, zwarte portemonnee met videotheekpasje en diverse (fiets)sleutels. CONCERT - Albert Brüggen en Anne-Christie van der Valk geven zaterdag 27 november een concert in de muziek kamer van de boerderij (bij de kapel van) Hoogelande. Het concert begint om 14.30 uur, de entree bedraagt 10,7,50. In verband met de beperkte ruimte is het wenselijk telefonisch te reserveren via 01180-27382. POLEN - Bij Joke Sedee in de Sportlaan 18 in Middelburg kunnen kerstpaketten voor Polen afgegeven worden. Voor informatie kunt u haar bellen. Tranen van afzien en vreugde De cast van Sikulu bestaat uit zwarten afkomstig uit vijf verschillende stammen die er trots op zijn een glimp van het nieuwe Zuid-Afrika te laten zien. In de muziek en dans zijn verschillende stijlen geïntegreerd: een mix van traditionele Afrikaanse ritmes, funk en disco. Op 7 december is de musical nog te zien in de stadsschouwburg in Middelburg. Kaarten te bestellen via Uit in Zeeland: 01180-11500. MIDDELBURG - Wethouder Douwes van Sportza ken, had zeer veel lovende woorden voor haar over, ondanks het feit dat hij haar alleen van de televisie kende. Hij complimenteerde haar 'ontzettend' met haar adembenemende prestaties en was er trots op dat ze een inwoonster van Middelburg .was. Irma Heeren, atlete in meerdere disciplines, werd in kleine kring op het stadhuis ontvangen en met de nodige egards behandeld. Ze had dan ook wel wat gepres teerd in het afgelopen jaar: nationale titels veldlopen, run-bike-run en de kwart-triathlon, europees ka- mioene run-bike-run en 2e op het WK run-bike-run. Geen wonder dat Douwes sprak van een zeer inten sieve, spannende operatie om haar vanuit het stad huis te volgen. Irma Heeren wordt in haar woonplaats Middelburg steeds bekender, ondanks het feit dat de sporten die ze beoefend het grote publiek (nog) niet aanspreken. Toen ze na haar zilveren plak op de wereldkampioen schappen run-bike-run in Dallas in de Verenigde Staten terugkeerde naar Middelburg, was de hele straat waar ze woont versierd. Het deed haar zicht baar genoegen. Zoals ze ook de ontvangst op het gemeentehuis, in het bijzijn van haar familie en haar trainer Niek Knol, op waarde wist te schatten. Hoewel ze al langzamerhand begint te wennen aan alle eer betoon. Dat is ook wel logisch als je haar staat van dienst bekijkt van het afgelopen jaar. Amper vier jaar bezig met atle tiek versloeg ze dit jaar een aantal malen de gevestigde or de. Het begon met de nationale titel veldlopen in Harderwijk, waar ze gedoodverfde titelkan didaten Carlies Harms en Christien Toonstra versloeg. Het leverde haar gelijk een tic ket op voor de WK cross in Amorbieta nabij het Spaanse Bilbao. Ze werd er de beste Nederlandse maar reikte toch slechts tot de 52e plaats. Ei genlijk kon ze het niet uitstaan maar voor iemand als Heeren, die niet op het onderdeel veld lopen is gespecialiseerd, was het een prima prestatie. Na de nationale titel veldlopen volgde de nationale titel run- bike-run in Venray, waar de Nederlandse Triathlon Bond had besloten de afstanden te verdubbelen. Dat mondde uit in een slagveld waarin de lijst van uitvallers bijna net zo groot was als de lijst van atle tes die wel de eindstreep haal den na 14 km lopen, 64,2 km fietsen en weer 7 km lopen. Irma Heeren was zo kapot dat ze een banaan met schil en al op at omdat ze de kracht niet meer had om te pellen. Er vloeiden tranen van ellende om het afzien en tranen van vreug de om de winst, hoewel ze onderweg een paar keer had willen afstappen. In het Zuidhollandse Ammer- stol werd ze vervolgens natio naal kampioene op de Olympi sche triathlon. Nu werd het menens. De Europese kam pioenschappen run-bike-run volgden en weer wist ze het complete veld titelkandidaten te verrassen. In het Duitse Ko- nigslutter hield ze de Europese top achter zich. Het laatste grote toernooi in 1993 diende zich aan: het we reldkampioenschap run-bike- run in Dallas, Texas in de vere nigde Staten. Hoewel ze de Europese titel op zak had, kende niemand haar daar. Alle aandacht ging uit naar de Amerikaanse en Cana dese dames, maar al snel liep ze zich in de picture. Na de eerste 5 km lopen was ze vijfde, om na 40 km fietsen op te rukken naar de derde plaats. Het tempo lag hoog, maar ze liep en fietste haar eigen race en haalde in de laatste 5 km nog een deelneemster in. Een zilveren plak dus met 1 minuut 31 achterstand op de onge naakbare Canadese Carol Montgomery. Ze is er absoluut niet door veranderd. Ondanks alle suc cessen blijft ze wie ze is. „Dat is ook het gezondste", zegt ze zelf. „Ik wil lekker normaal blijven doen en niet hoog van de toren blazen. Mijn zelfver trouwen is zo ook wel groot genoeg." Heèren is werkzaam als admi nistratief medewerkster op het politiebureau in Vlissingen. Het lijkt geen baantje voor haar maar al snel verklaart ze dat ze daar niet de hele dag stil hoeft te zitten, want dat zou ze niet kunnen. „Dan kunnen ze me wel opvegen." Wel opvegen na een dag zitten, niet na een uiterst inspannende wedstrijd. Het is Irma Heeren ten voeten uit: Uiterlijk rustig maar innerlijk brandend van energie. Je ziet het al aan het .gebaar waarmee ze tijdens het gesprek constant met een pen netje speelt. „Die onrust heb ik denk ik van mijn vader. Die kan ook niet stilzitten. Dat zit in onze karakters. Laatst was ik begonnen met een cursus Nederlands maar ik kon me zo slecht concentreren dat ik er mee gestopt ben. Het ging het ene oor in en het andere uit. Ik nam niets op en dat is met een boek lezen precies zo. Dat zul je me ook niet snel zien doen. De dag voor de wedstrijd moet ik altijd verplicht rust nemen. Slechts heel licht trainen mag. Ik moet dan gewoon wat doen, de ramen zemen bijvoorbeeld of de auto poetsen. Anders kan ik m'n energie niet kwijt. v Door de week sta ik afhanke lijk van het trainingsschema om 5 uur of om half zes op. Eerst eten en dan twee uur trainen, 's Winters vooral veel lopen, 's zomers veel fietsen. Na het werk en het eten ga ik weer. Daarnaast doe ik aan Irma Heeren zwemmen en krachttraining. Als het in m'n schema past ga ik hardlopend naar m'n werk. Voor de donkere tijden in de winter heb ik zelf een paar rondjes uitgezet die helemaal verlicht zijn." Vakantie heeft ze de laatste twee jaar niet meer gehad. Al haar vrije dagen gaan op aan de wedstrijden, vooral de verre reizen naar het wereldkampi oenschap in de Verenigde Sta ten en dit jaar ook naar wed strijden in China. Hoewel veel mensen-denken dat dat snoep reisjes zijn, geeft Irma anders aan. Ze is daar puur met de sport bezig ook al zijn er na tuurlijk momenten waarop ze geniet, al is het maar vanwege de andere cultuur die er heerst. Zelf geeft ze er niet om dat ze geen vakantie heeft. "Het is m'n eigen keus", zegt ze. "Ik heb geen moeite om me te motiveren of op te laden voor een wedstrijd. Ik zou het liefst alle wedstrijden lopen die er zijn. Natuurlijk gaat dat niet. Ik heb soms wel een rem nodig. Ik kan niet meer alle titels verdedigen die ik dit jaar ge haald heb. Ik moet kiezen en dan kijk ik vaak naar wedstrij den die toch geld opleveren, die prestigieus zijn of die in mijn trainingsschema passen." Als handrem fungeert haar trainer Niek Knol, in Zeeland zeker geen onbekende. Naast een bloeiende praktijk in de fysiotherapie heeft hij de atle tiek club Sporting Walcheren onder zijn hoede, met maar liefst zes nationale kampioe nen. Irma Heeren schuift veel van haar succes af naar de trainer, die met zijn gedoseerde trainingen steeds meer uit het relatief tengere en kleine lichaam van Heeren weet te halen. Knol vindt haar uniek omdat ze zowel zomer- als winterwedstrijden kan doen wegens haar veelzijdigheid als atlete. „Voorlopig wil ik dat zo houden", zegt Irma. Soms zeg gen ze tegen me dat ik me moet specialseren in een bepaalde richting maar dat wil ik niet. Ik wil graag alles doen omdat ik voel dat ik daarmee qua lichaamskracht en -inhoud steeds sterker wordt. Ik ben het lopen tegen de zomer ook wel weer beu, dan ga ik lekker weer fietsen." „Vroeger deed ik maar wat maar sinds Niek mijn trainer is zit er een opbouw in de training. Ik merk dat ik die begeleiding hard nodig heb, ze ker op topniveau. Niek is ie mand die op afstand al aan me ziet wat er in me omgaat. Dat ziet hij aan de houding, hoe ik loop of hoe ik praat. Hij is iemand die niet op de voor grond treedt maar wel een enorme kennis van zaken heeft. Ik hecht veel waarde aan onze band. Als ze aan de trainer komen, komen ze ook aan mij." Irma Heeren zit nog niet aan haar top. Vier jaar geleden be gon ze pas als atlete en triatle te. Over vier jaar, rond haar dertigste, moet ze wel aan de top zitten. „Je moet op tijd stoppen, op het hoogtepunt bij voorbeeld. Zorgen dat je niet door de concurrentie voorbij gedenderd wordt want dan is het te laat. Dat geeft geestelijk te grote klappen. Ik streef wel een aantal hoofddoelen na maar kijk niet te ver vooruit. Ik werk nu toe naar een aantal wedstrijden volgend jaar. In maart verdedig ik de veldloop- titel in Wieringermeer. Op 17 april is de marathon in Rotter dam. Ik heb nog nooit een SIKULU vertelt van Ubhejane, de zoon op zoek naar zijn vader. Een man die jaren geleden zijn dorp verliet om op te komen voor het recht op eigen grond voor de zwarte Zuidafrikanen. Daarna heeft niemand meer wat van hem vernomen. Ubhejane gaat naar Johannesburg en kijkt zijn ogen uit in de grote stad. Bij toeval komt hij er achter dat zijn vader gevangen zit vanwege zijn opruiende ideeën. Een emotionele ontmoeting volgt, waarna de vader hem wegstuurt met de opdracht door te gaan met de strijd. marathon gelopen dus dat vind ik een uitdaging. Ik wil daar een scherpe tijd lopen, 2.35. Carla Beurskens liep de mara thon in 2.29. Eind mei is er een zware run-bike-run in het Zwitserse Zoffingen en eind augustus het nationaal kam pioenschap triathlon in Alme- re. Dan volgt eind '94 de WK run-bike-run in Tasmanie en in FOTO: HARRY DE LANGE Nieuw Zeeland is rond die tijd de WK kwart-triathlon. Mis schien neemik rond die tijd dan wel drie weken vrij. Heb ik tussen de wedstrijden door toch even vakantie." Voorlopig loopt het Zeeuwse meisje voort, onstuitbaar in haar dadendrang, over 's Heren wegen. Of zijn het 's Heeren wegen? MIDDELBURG - Dankzij de knappe overwinning van Pub bles op Jong Ambon klom Pub bles van de zesde naar de vier de plaats in de dameszaalvoet- balcompetitie. In een spannen de en gelijk opgaande wed strijd wisten de dames «van Pubbles hun concurrenten te verslaan. De winnende treffer kwam laat in de wedstrijd door Carien Pannekoek. Karwei 1 klom ook enkele plaatsen dankzij de 9-0 zege op D.V.V. dat puntloos onder aan blijft staan. Koploper Bie- zentrappers had geen enkele moeite met Zeeland Sport, dat met een 9-1 nederlaag naar huis ging. Bijou Lederwaren steeg naar de tweede plaats door Karwei 3 met 4-11 te zaterdag gespeeld. Zoals ver wacht werd wist Karwei 1 met 6-1 van Zeeland Sport te win nen. Ook de overwinning van Kar wei 2 op Karwei 3 was logisch (5-2). Een verrassing mag toch de overwinning van Pubbles op Bijou lederwaren genoemd worden. Met 6-3 wisten de da mes van Pubbles de halve fina le te bereiken. Biezentrappers kwam tegen Jong Ambon in personele problemen. Met het minimum aan speelsters werd dankzij Jos van Dorst, die 6 maal scoorde een 6-1 zege be reikt op Jong Ambon. Ook de tegentreffer kwam van een Bie- zentrapster: Heidie Kallemijn scoorde in eigen doel. verslaan. Uitslagen: D.V.V. - Karwei 1 0-9, Karwei 3 - Bijou Lederwaren 4-11, Zeeland Sport - Biezentrap pers 1-9, Pubbles - Jong Ambon 3-2. Stand Biezentrappers 6 12 Bijou Lederwaren 6 8 Karwei 2 6 7 Pubbles 5 6 Karwei 1 6 6 Jong Ambon 6 6 Zeeland Sport 6 5 Karwei 3 6 2 DW 5 0 De kwartfinales van de dames bekerkompetitie in de zaal zijn MIDDELBURG - Wat gebeurt er wanneer de waarheid in conflict komt met de wil van de meerderheid? Dit is de centrale vraag in 'Een vijand van het volk', een toneelstuk waarvan de auteur, Henrik Ibsen, zelf niet wist of hij het nu een komedie of een tragedie moest noemen. Theater van het Oqs- ten speelt deze neo-klassieker vrijdag 26 november in de Stadsschouwburg (aanvang 20.00 uur), met in de rolbezet ting o.a. Victor Löw, Esgo Heil en Cees Geel. Voor de regie tekent Koos Terpstra. „Een vijand van het volk" speelt zich af in een kleine provinciestad, waar de bevol king de toekomst zonnig tege moet ziet. Door de gunstige ligging ten opzichte van heu vels en waterbronnen was het mogelijk het stadje te ontwik kelen tot een belangrijk kuur oord. Op een dag ontdekt de arts Thomas Stockmann echter dat niet alleen de bronnen en het waterleidingsysteem geïn fecteerd zijn maar dat ook de grond waarop het kuuroord ge bouwd werd ernstig vervuild is. Het kuuroord is een gevaar voor de gasten geworden. Stockmann gelooft dat hij met deze ontdekking de stad een dienst heeft bewezen. Aanvan kelijk willen de redactieleden van de plaatselijke krant dit nieuws publiceren, maar de burgemeester (de broer van de arts) verhindert dit door een politieke zet. Stockmann komt daardoor alleen te staan in zijn strijd en haalt zich de haat op de hals van al diegenen die winst halen uit het kuuroord- projekt; kortom, de gehele stad. Tot zijn grote schrik en erger nis ontdekt dokter Stockmann dat niet alleen de bronnen zijn verpest, maar ook de mentali teit van de bevolking. Hij wordt uiteindelijk de meest ge hate man in de stad, een vijand van het volk wiens huis met stenen wordt bekogeld. Regisseur Koos Terpstra ont wikkelde zich zelfstandig als theatermaker. „Een vijand van het volk" is zijn eerste grote zaalproduktie, een debuut dat lovend werd ontvangen. Kaarten a 22.50 (voor JTK/ MIDDELBURG - "Leerlingen van toen informeren school van nu". Dat is het thema van een lezingenreeks die gehouden wordt ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. J.A. Visser staat donderdag 25 november achter het spreekge stoelte in de aula van de CSW aan de Elzenlaan. Jelle Visser vertrok na zijn eindexamen in 1966 naar Apeldoorn om aan de Politie Academie te stude ren. Vanaf 19.30 uur spreekt hij over het onderwerp crimi naliteit in onze samenleving, op de aspecten van de bestrrij- ding ervan en op de manier waarop we ermee om kunnen gaan. Gratis toeganskaarten zijn ver krijgbaar bij het secretariaat van de school. Een vijand van het volk, links Victor Low, rechts Esgo Heil. Foto: Eduard Coblijn. CJP/Pas 65 18.00) zijn in telefonisch te reserveren via voorverkoop aan het theater en (01180) 11500.

Scheldebode | 1993 | | pagina 11