Hooggespannen verwachtingen Swift Arme vissers en vissersvrouwen Actie voor ambulance is geslaagd |§§SgSSSe KORFBALVERENIGING MAAKT ZICH OP VOOR VERBLIJF IN DE HOOFDKLASSE Natuurtip Gezamenlijke iijfjjr thema-avond waterbeheer Eerste steen voor synagoge Start kinderpostzegelactie Klantvriendelijk tsa Hs Waterschap geeft voorlichting over de komende verkiezingen 3fL a Verkeersinstructie René Brasser (mRBpgÏÏ Koersbalmiddag in Gapinge Jeugdopleiding V. Trainen Sporthal Djuricic Savo gisteren vertrokken KUNSTGEBITTEN J.P.A. ROSSËL voor uw flulo- en Motorrijlessen Ravesteynplein 52 - VLISSINGEN - Telefoon 01184-17464 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Op de scheepjes van de Arne- muidse vissers staat ARM en ze zijn ook arm, heette het vroe ger in de volksmond. Hoe moeilijk het vroeger voor de Arnemuidenaren was om de eindjes aan elkaar te knopen wordt belicht door Willeke Ty- dings-Nab in 'Vissers en vis sersvrouwen van Arnemuiden, 1870-1940', dat vrijdag ver schijnt bij uitgeverij De Kope ren Tuin. Gezinsarbeid was vaak de enige manier om het hoofd boven water te houden. Een leurster herinnert het zich nog goed: "Thuis blijven dee je nooit, zo slecht kon 't niet wezen. Want je had vis en vis bederft. Toen had je nog geen ijs, dus je moest wel, of je wou of niet. Ik ben wat natgere gend. En was je ziek dan liep je toch maar door. Als ik in ver wachting was bleef ik ook maar doorlopen. Ik leurde tot een dag of veertien voor de bevalling en drie weken nader hand ging ik weer.aan de slag". In 1870 was tweederde deel van de Arnemuidse bevolking direct afhankelijk van de visse rij. Er waren schippers en vis sers, mannen die op de scheepswerf werkten, leurders en leursters en arbeid(st) in de visdrogerij. De aanleg van de spoorlijn veranderde het leven in het vissersdorp drastisch. Door de Sloedam verloor Arne muiden haar verbinding met de Zeeuwse stromen. Ook na de aanleg van het Amekanaal was de afstand te groot om vanuit de eigen haven dagvisserij te beoefenen. De vissers kozen voor Veere en Vlissingen als thuishaven. Aan het einde-van de week keerden ze naar Arne muiden terug, om na zondag middernacht weer naar hun schepen te gaan. Vanwege de lage en onregelma tige verdiensten van de vissers waren de vrouwen genood zaakt om yit te zien naar extra inkomsten. Traditionele vrou wenberoepen waren die van landarbeidster, dienstbode, viso leurster en arbeidster in de visverwerkende bedrijven. Ook bestond de mogelijkheid een wasje te doen, mutsen te ma ken, te wassen en te stijven of te gaan venten met melk, fruit of petroleum. Het houden van een winkeltje gebeurde vaak door weduwen. Na de eeuw wisseling kwam daar nog de mogelijkheid bij om garnalen te pellen of erwten te lezen. Daarmee hield in 1911 ruim eenderde van de Arnemuidse bevolking zich bezig. Met het thuiswerk kon men ook de ar beidswetten voor vrouwen en kinderen ontduiken. Willeke Tydings-Nab schetst in haar rijk geïllustreerde boek een beeld van het leven van de Arnemuidse vissers en vissers vrouwen. De schrijnende ar moede loopt als een rode draad Vismanden schoonmaken in het Amekanaal door het boek. De slechte huis vesting in koude vochtige wo ningen, de hoge zuigelingen sterfte en de armenzorg roept bij de ouderen nog steeds on aangename herinneringen op. Toen na 1900 de inkomsten in het gamalenbedrijf begonnen te dalen, kozen steeds meer vissers een ander beroep. Om streeks 1940 waas minder dan de helft van de bevolking nog werkzaam in de visserij. De overstap vergde nogal wat aan passingsvermogen. want zoals de vissers het zelf zeiden: 'Aje as visser gebore bin, dan bluuf je dat' Willeke Tydings-Nab, Vissers en vissersvrouwen van Arnemuiden. Gebonden, 84 pagina's, 49,90. MIDDELBURG - "De ploeg staat er klaar voor". Bij de presentatie van het eerste team van de korfbalver eniging Swift uit Middelburg afgelopen vrijdag, maakten zowel voorzitter Ad van Hoepen als trainer/ coach Floor Schreuders duidelijk dat de rentree op het hoogste niveau van de nationale korfbalcompeti tie verplichtingen schept. Verplichtingen aan spelers, coach, bestuur, supporters en zelfs aan de gemeente Middelburg. De naam Swift is immers onlosmakelijk verbonden aan deze stad en met de verre uitwedstrij den op topniveau doet Swift als het ware vervangend P.R.-werk voor de gemeente. Daar mag de gemeente best wat tegenover stellen zoals bijvoorbeeld uitbrei ding van de tribunes voor de enorme supportersscha- re of meedenken over of meebetalen aan een eigen sporthal. Maar een slimme burgemeester, die beken de nog nooit een wedstrijd van Swift te hebben bezocht maar beloofde dat wel te zullen doen, hield wat dat betreft de boot ver af. ploeg zat er wel klaar voor. De voltallige selectie van Swift 1 had op de presentatieavond plaatsgenomen achter de tafels, in stemmig blauw met rood en wit aangezette trainingspakken van hoofdsponsor Sporthuis Jan Jongepier. Voorzitter Ad van Hoepen opende de avond met de opmerking dat de hoofdklasse korfbal wel verge leken kon worden met de top van de eredivisie maar dan op amateurniveau. Overdreven natuurlijk want waarom dan niet vergeleken met de hoofd klasse amateurvoetbal. Maar het toonde wel de ambitie van de club aan om zich op het hoogste niveau waar te maken. "Onze verwachtingen zijn wel hooggespannen maar niet over spannen. Het streven van de ploeg is om elke wedstrijd voor de winst te gaan. We hopen dan ook geschiedenis te schrij ven door een langer verblijf in de hoofdklasse." De les is dus geleerd. Drié jaar terug was de ploeg al eens gepromoveerd naar de hoofd klasse maar mede door gebrek aan ervaring degradeerde het eerste direct weer terug naar GAPINGE - Wethouder Brou- wer-te Roller gooit dinsdag 23 november de eerste bal over de nieuwe koersbalmat van de Gapingse ouderen. Door mid del van deze startgooi wordt de mat officieel in gebruik geno men. Alle ouderen in Gapinge kun nen die dag van 15.00 tot 16.30 uur kennis komen maken met het koersbalspel in het vereni gingsgebouw. de overgangsklasse, na een dramatische slotwedstrijd. Floor Schreuders, de energiek uitziende 61-jarige trainer/ coach, is aan zijn zesde seizoen bezig. Hij vergelijkt de promo tie toen en nu met elkaar en ziet veel lichtpuntjes. "Toen werden we kampioen zonder ultieme beslissingswedstrijd, we promoveerden omdat de toenmalige leider de laatste wedstrijd verloor en wij won nen. Nu moesten we in de laat ste competitiewedstrijd tegen Die Haghe uit Den Haag, dat met een punt voorstond. In een schitterende apotheose in Den Haag won Swift de wedstrijd met 16-13 mede door de steun van het eigen oranje-legioen. Het verschil tussen toen en nu zit 'm ook in de ervaring. Toen hadden we geen ervaring, nu hebben we drie spelers met ervaring in de hoofdklasse. We hebben nu ook meer geoefend tegen betere tegenstanders en dat bleek ook uit de resultaten. De vraag rijst natuurlijk hoe het nu zal gaan en of het makkelijker zal zijn. Er is wel enige nivellering van de ploegen opgetreden. De toonaangevende ploegen win nen niet meer alles, er is min der verschil tussen boven en onder. Maar voorspellen is al tijd moeilijk. We koesteren in derdaad geen overspannen ver wachtingen maar we staan er wel klaar voor." Dat Swift aan de weg timmert blijkt wel uit het feit dat er flink wordt geïnvesteerd in de jeugdopleidingen. De jongeren die talent tonen krijgen extra trainingen. Bovendien spelen diverse jeugdploegen in de zware Dordtse klasse om ze 1 Het eerste team van Swift aan de vooravond van het hoofdklasse avontuur A3 Er zijn nog van die winkels waar je je als klant te veel voelt. Zo'n winkel waar de koper een ongewens te onderbreking is van het gesprek tussen de verko pers. Maar de concurrentie neemt toe en een baas gaat hogere eisen stellen aan het personeel. De klant moet niet in een zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk geld besteden, nee, de klant moet vooral tevreden worden gesteld. Onder het motto dat men meer vliegen vangt met stroop dan met azijn, worden alle medewerkers onderwezen in klantvrien- deVjkheid. De opgeschoten jongeman, met donzige bovenlip, achter de kassa van de supermarkt heeft duidelijk plezier in z'n werk. Hij heeft z'n les goed geleerd en wenst al op donderdag iedereen een prettig weekend toe. En hoewel ik nog een heleboel werk moet verzetten voor ik van het vrije weekend kan genieten is zo'n vrolijke Frans toch een stuk aangenamer dan iemand die zwijgend je boodschap pen op een band of in een kar kwakt. Een beetje vriendelijk zijn kost niets. Dat moet de kapper ook hebben gedacht. Na het afrekenen zei hij: "tot ziens en veel ple'zier met je haar". Ik kon me niet daarbij niet zoveel voorstelken en liet het bij een eenvoudig goedendag. Bert dc Mol A3 CS voor te bereiden op de korf- baltop. Swift probeert met de ze maatregelen bewust het spelpeil voor de toekomst op te voeren. Toch erkent Floor Schreuders nog wel problemen. "De bevol kingsdichtheid in Zeeland is nu eenmaal niet groot", zegt hij, "dus talent kunnen we altijd gebruiken. Het zou goed zijn als talentvolle spelers van an dere Zeeuwse ploegen de over stap naar Swift vrijwillig zou den maken. Bij ons is meer kans op ontplooiing van de kwaliteiten door het hogere ni veau en er zijn meer trainings faciliteiten. Maar dat is dan ook alles, geld bieden we niet. Dat komt bij ons niet voor." Schreuders verwacht niet dat zijn uitspraken wrevel zullen wekken bij de andere korfbal clubs in Zeeland, hoewel dit drie jaar geleden wel het geval was toen Swift ook al de deu ren voor talentvolle spelers openzette. "De tijd is er nu rijp voor", verwacht hij. Korfbal leeft in Middelburg. Swift telt 340 leden en is daar mee een redelijk grote vereni ging naar Nederlandse begrip pen. Swift werd in de zomer van 1934 opgericht als een fu sieclub van k.v. PZEM en k.v. Sportief van de Christelijke Kweekschool. In de loop der jaren werden spraakmakende successen geboekt zoals in 1964 het Nederlands kampioenschap microkorfbal voor zaterdag clubs. Het huidige Swift 1 komt nu uit in de Hoofdklasse B met gerenommeerde tegen standers als Oost-Arnhem en Deetos uit Dordrecht, dat in januari van dit jaar nog Euro pees kampioen werd. De thuis wedstrijden van Deetos bij voorbeeld worden bezocht door 1000 tot 1200 toeschouwers, een heksenketel dus. Swift wil daar niet voor onder doen en stelde op de presentatieavond Leo de Mascotte voor die het eigen supporterslegioen aan moet sporen tot grootscheepse hulp aan het eerste team. Op een ander niveau lag de presentatie van het program maboekje, dat was samenge steld door de nieuwe pr-mede- werker Marco van den Berge. Het bestuur van Swift achtte het hoognodig zich op topni veau volwaardig te presente ren. De eerste exemplaren wer den uitgereikt aan de voorzit ter en de burgemeester, die hem met het resultaat compli menteerden. Voor Swift staan er verre uit wedstrijden op het programma, o.a. naar Heerenveen, Ensche de en Arnhem, maar de spelers hebben het er graag voor over. Het eerste van Swift is een relatief jonge ploeg, met een gemiddelde leeftijd van rond de 23 jaar. Er is dit seizoen geen speler vertrokken, alleen Claudia Fritz is erbij gekomen. Op verzoek van de spelers gaan ze dit jaar voor het eerst drie keer per week trainen. Vooral aan de tactiek en aan specifie ke punten als het schot zal extra aandacht besteed wor den. Het kan het niveau alleen maar verbeteren. Swift speelt twee competities. Het buitenkorfbal wordt in de overgangsklasse gespeeld van september tot november en van half maart tot juni. De zaal- korfbalcompetitie duurt van november tot half maart. Vol gens Floor is het zaalkorfbal erg aantrekkelijk om te zien. Het gaat sneller dan het bui tenspel, is spectaculairder en is niet weersafhankelijk, zodat ook meer toeschouwers de ban ken bevolken. Floor Schreu ders is in het dagelijks leven directeur van basisschool de Zuidburch, ook al een drukke functie. "Dat is niet erg", zegt hij. "Als ik geen korfbal zou doen, dan zou ik me misschien teveel op het werk richten, want ook daar kun je al je vrije tijd instoppen. De spanning die ik op het werk opdoe kan ik in de sport weer kwijt, dat is Zoals de tijd ook rijp moet zijn voor een eigen sporthal, een vereiste om op topniveau mee te blijven doen. Weliswaar kan het eerste vaak genoeg trainen in de sporthal maar er zijn meer ploegen binnen Swift. Schreuders zou het niet erg vinden om een sporthal te de len met andere verenigingen. "Het kan wel problemen geven maar bij andere ploegen kan het ook dus waarom bij ons dan niet, het is het waard om te onderzoeken", aldus zijn be toog eindigend in een inspire rende opdracht aan het be stuur. Zoals gezegd haakte de burge meester al bij voorbaat af, ten eerste omdat hij de wethouder van sport niet was en ten twee de omdat hij wegens gemeente lijke bezuinigingen geen heil zag in een nieuwe sporthal. Het bestuur zal dus zelf voor de benodigde financien moeten zorgen. VLISSINGEN - Het is gelukt. Met dubbeltjes en kwartjes en af en toe een briefje van hon derd gulden is ruim negen dui zend gulden ingezameld voor een ambulance voor Osmoci in Bosnië. Vorige week ontving de initiatiefnemer voor de actie, Djuricic Savo, de sleuteltjes uit handen van dc heer Murre van de brandweer. Savo startte de actie voor een ambulance na het overlijden van zijn vader. „Als er toen een ambulance in mijn geboorte dorp was geweest, dan leefde mijn vader mischien nu nog. In plaats daarvan werd hij met een tractor naar het ziekenhuis gebracht en die tocht heeft hij niet overleefd". Savo kreeg voor zijn actie hulp van de Vlissingers Clé van We zel en Willem de Nooijer. De actie verliep aanvankelijk stroef, maar na twee maanden was het benodigde bedrag toch bijeengebracht. Van het trai ningscentrum voor de brand weer kon Savo een gebruikte ambulance overnemen. De am bulance is acht jaar oud, maar nog in prima staat. De Brand weer zorgde er niet alleen voor dat de wagen technisch in orde was, hij werd ook compleet ingericht met zuurstof, ver bandspullen, een brancard, la kens, dekens en kleding voor de bemanning. Met het oog op de te verwachten slechte weersomstandigheden in Bosnië werden er ook vast spij kerbanden ingeladen. Gistermorgen is Savo met de ambulance naar Bosnië ver trokken. Hij hoopt morgen in Osmoci aan te komen. ADVERTENTIE nooit meer ingevallen gezichten met porseleinen tanden en perfecte pasvorm. Reparaties: klaar terwij! u wacht Tandprotheticus Hobeinstraat 52 - Vlissingen. Tel. afspraken 01184 -14533 s (ook voor verzekerden) s Ook in Zeeland zijn nogal wat natuurorganisa ties actief, die elk een eigen specifieke doelstel ling nastreven. Voor buitenstaanders lijkt het weieens of er langs elkaar heen gewerkt wordt, maar dat is zeker niet het geval. Er vindt regelmatig overleg plaats en dan wordt afge stemd wie bepaalde zaken als eerste aanpakt. Het komt echter maar één keer per jaar voor dat de organisaties samen naar buiten treden met een gezamenlijke thema-avond. Daarbij wordt een actueel onderwerp belicht door verschillende sprekers. Dit jaar gaat het om het waterbeheer zoals dat gevoerd wordt door de Zeeuwse Waterschappen. De taak van waterschappen is de laatste jaren veel breder geworden, onder meer omdat aan de waterschappen ook het beheer van de waterkwaliteit is toevertrouwd. Hoe gaan de waterschap pen daar mee om en welke knelpunten doen zich voor Onder het motto 'Van waterbeheersing naar waterbeheer' gaan vertegenwoordigers van de waterschappen en de na tuurorganisaties daarop in. Na de pauze volgt er een forum discussie onder leiding van Gedeputeerde De Kok, waarbij het publiek volop gelegenheid krijgt om vragen te stellen en/of kritiek te spuien. Aanstaande donderdag (8 november) wordt de thema-avond om 20.00 uur geopend door voorzitter T.A. Vogel van het Zeeuwse Landschap. De bijeenkomst vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg. De thema-avond is voor iedereen vrij toegankelijk. j^HBi Zeeuw se Milieufederatie HET ZEEUWSE LANDSCHAP MIDDELBURG - Burgemees ter Rutten legt morgen, 17 no vember, de eerste steen voor de restauratie van de synagoge aan de Herenstraat. Verwacht wordt dat de restauratie onge veer een jaar in beslag zal nemen. De financiering van de in de oorlog verwoeste synagoge was lange tijd een moeilijke zaak. Dankzij financiële steun van de Gemeente, verschillende fond sen en de vele honderden dona teurs werd het benodigde be drag tenslotte toch bijeen ge haald. De verwachting is dat de synogoge volgend jaar in gebruik genomen kan worden. De Joodse gemeenschap in Middelburg heeft dan na vijftig jaar weer een eigen plekje in de binnenstad. Rabbijn Jacobs spreekt om 12.00 uur enkele gebeden uit en daarna legt de burgemeester de eerste 'restauratiesteen'. Woensdag 1 december houdt de Stichting Synagoge Middel burg om 20.00 uur een bijeen komst in de aula van de biblio theek. Na de jaarvergadering houdt Mr. Levisson een lezing over de inrichting van een sy nagoge en over het verloop van een synagogedienst. Foto: Piet Davidse beter voor m'n evenwicht. Dat houdt me waarschijnlijk zo jong en fit. De eerste thuiswedstrijd van Swift is aanstaande zaterdag 20 november tegen Naas uit Enschede. De wedstrijd in Sporthal de Voorborch begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het Water schap Walcheren geeft donder dag 18 en dinsdag 23 november voorlichting over de verkiezin gen voor een zetel in het be stuur van het Waterschap. De Waterschapsverkiezingen zijn op 2 maart, tegelijk met de verkiezingen voor de gemeen teraad. Op de voorlichtings avonden wordt informatie ge geven over de samenstelling van het bestuur, over de the ma's die het bestuur de komen de jaren verwacht tegen te ko men en over de praktische gang van zaken rond de kandidaat stelling en de verkiezingen. De twee voorlichtingsavonden hebben hetzelfde programma en worden - gehouden in het waterschapskantoor aan de Groenmarkt. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Be langstellenden kunnen zich te lefonisch aanmelden via 01180-71500. MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - De landelijke actie kinderpostzegels is vandaag begonnen. In het Middel burgse postkantoor kocht mevrouw I. Rutten de eerste zegels van enkele leerlingen van openbare basisschool de Beverburgh, in Vlissingen kocht een medewerker van omroep Zeeland de eerste ze gels in het postkantoor aan de Aagje Dekenstraat. Het thema van de kinderpostze gels is dit jaar 'Kind en me dia'. Het ontwerp van de kinder postzegels is van Ootje Oxe- naar, de nieuwe kaartencol- lectie is ontworpen door Jan- neke Brinkman-Salentijn, Marjolein Bstin, Mieke van Tilburg, Jaap ter Haar en Thea Gouverneur. Met de opbrengst van de kin derpostzegelactie kan jaar lijks een bedrag van onge veer 14 miljoen gulden wor den verdeeld over 1400 pro jecten in binnen- en buiten land. De nadruk ligt daarbij op hulp aan gehandicapte kinderen, straatkinderen en werkende kinderen en activi teiten gericht op integratie van gehandicapte en allocht one kinderen. Veertig pro cent van de fondsen wordt besteed aan buitenlandse projecten, zestig procent gaat naar projecten in Ne derland. Zoals ieder jaar is de ver koop van zegels en kaarten in handen van tientallen vrijwilligers. Zij staan in het postkantoor aan de Lange Noordstraat in Middelburg dagelijks voor u klaar tussen 10.00 en 16.00 uur, in het postkantoor aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen van maandag tot en met don derdag van 9.30 tot 13.00 uur. Bovendien is er van 9 tot en met 15 decmeber een ver koopstand ingericht bij de Maxis in Middelburg en* op koopavonden en zaterdagen bij Albert Hein/Miro in Vlis singen. De kinderpostzegelactie duurt tot eind december. Ootje Oxenaar ontwierp de nieuwe kinderpostzegels en liet zich daarbij inspireren door het thema 'Kind en me dia'

Scheldebode | 1993 | | pagina 1