ZOAB: veiliger asfalt en minder lawaai qnóof Zeeuwse popdagen in Midgard Informatie-avond Beschermd Wonen in de sport Lief en leed in een doorzonwoning De Meeuwen in het nieuw Beaujolais Primeur met La Fine Fleur Ik I Bright Blue Gorilla brengt moderne folk Ï2* Jf 4b» Nederland krijgt nationale Doe Het Zelf Cadeaubon Erwin Groen op 5e plaats NS verkoopt treinkaartjes uit automaat 1 m-1 I in Ho cnn Sidderhals, witkop en hangoor SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 313 Twinlay Remweg Geluidvermindering Informatie Automobilisten in Nederland zal het wel eens zijn opgevallen: je rijdt over de snelweg en plotseling maakt je auto minder lawaai. Oorzaak? Het nieuw geasfalteerde wegvak dat bedekt is met Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB). Als het regent merk je boven dien dat een ZOAB-wegdek ook veiliger is: het voert het regenwater door het wegdek af, zodat spat- en stuifwater aanzienlijk vermindert. Het beruchte 're gengordijn', dat het zicht belemmert, behoort tot het verleden. Kortom, een ZOAB-wegdek combineert een lager lawaainiveau met een grotere veiligheid op de weg. ger wordt. Gelukkig blijkt deze eigenschap van tijdelijke aard. Want als het ZOAB drie of vier maanden is 'ingereden', is het net zo stroef als gewoon asfalt. Een groot voordeel van ZOAB is dat het bij regenachtig weer stroef blijft, in tegenstelling tot 'gewoon' glad asfalt. Voor omwonenden van een snelweg is de herrie van langs rijdend autoverkeer een voort durende bron van overlast. Een auto bevat verschillende 'ge luidsbronnen', waarvan de be langrijkste de motor is en de banden die over de weg rollen. Het geluid plant zich niet al leen rechtstreeks voort, maar wordt ook weerkaatst door het wegdek, met als gevolg een verhoging van het geluidsni veau. In tegenstelling tot het gewone, 'gesloten' asfalt, zitten in ZOAB poriën. Deze poriën nemen geluidsgolven gedeelte lijk op, wat een geluidreductie tot gevolg heeft. Een ander voordeel van ZOAB is dat er geen lucht meer in het profiel van de autobanden wordt sa mengeperst, wat het hoge, sis sende geluid veroorzaakt op snelwegen. Dit 'airpumping-ef- fect' is een tweede belangrijke oorzaak van de geluidsoverlast. De lucht onder de banden kan bij ZOAB wegstromen in de poriën; er wordt daarom min der geluid geproduceerd. Het geluidniveau dat het totale ver keer op snelwegen met ZOAB produceert, ligt ongeveer 2 dB(A) lager dan bij gewone snelwegen. Rijkswaterstaat, die het onder houd verzorgt aan de Neder landse snelwegen, is van plan het ZOAB voor het jaar 2005 op alle snelwegen aan te bren gen. Rond dat jaar ligt er naar verwachting ongeveer 2500 ki lometer snelweg in Nederland met een totale oppervlakte van 65 km2. Tot nu toe is 11,6 km2 daarvan bedekt met ZOAB. Het eerste proefvak met ZOAB is al in de jaren zeventig ge legd. Het idee voor een derge lijk soort wegdek is ontwikkeld jn de Verenigde Staten, waar al de nodige ervaring met ZOAB was opgedaan. De geluids- en veiligheidseigenschappen van ZOAB zijn aanzienlijk beter dan die van gesloten asfalt. Oorspronkelijk is het ontwik keld met het oog op een verbe terde verkeersveiligheid. Het in werking treden met de Wet Geluidhinder in de jaren tach tig was een grote stimulans de geluiddempende eigenschap pen van ZOAB verder te ont wikkelen. ZOAB is aanvanke lijk iets minder stroef dan ge woon asfalt, waardoor de rem weg van de voertuigen iets lan- Na enkele experimenten met verschillende vormen van ZO AB werd twee jaar geleden in Breda een proefvak gelegd met 'Twinlay'. Dit bestaat uit twee lagen open asfalt: een onder laag van grove korrels met gro te poriën en een dunne boven laag van kleinere korrels en dus fijnere openingen. Voor deel van twinlay is dat het zowel op snelwegen als in de bebouwde kom kan worden ge bruikt. Het gewone ZOAB blijkt binnen de bebouwde kom sneller dicht te slibben dan op de snelweg. De boven ste laag werkt als het ware als een filter dat het vuil tegen houdt. De poriën in dit 'filter' zijn gemakkelijk weer schoon te maken. Het proefvak werd in Breda gelegd omdat de ge meenteraad had besloten dat het gemeentelijk wegennet ge reconstrueerd moest worden. Minder auto's in de binnenstad en - dus - meer auto's over de ringwegen. Volgens de Wet ge luidhinder mocht deze recon structie niet leiden tot geluid toename op de wegen die meer auto's kregen te verwerken. Er werd gezocht naar een wegdek dat de geluidtoename kon com penseren. Twinlay bleek aan deze eisen te kunnen voldoen. Speciaal voor dit soort asfalt werd een nieuwe constructie- goot ontwikkeld, die onder de stoeprand ligt. De resultaten van het dubbel- lagige open asfalt zijn opmer kelijk. Had ZOAB van de tot nu toe gebruikelijke samenstel ling voornamelijk effect bij ho gere snelheden, Twinlay geeft ook bij lagere snelheden ge luidreducties. In de bebouwde kom, waar een maximale snel heid van 50 kilometer per uur is toegestaan, bedraagt de ge luidvermindering 3 dB(A). Een dergelijke verlaging van het geluidsniveau komt overeen met een halvering van de ver keersintensiteit. Tests wijzen uit dat op snelwegen, waar veel ZIERIKZEE - In het Hervormd kerkcentrum 'Achter de Beuze' te Zierikzee wordt donderdag 25 november om 20.00 uur een informatieavond gehouden over beschermde woonvormen. De avond is bestemd voor per sonen die geïnformeerd willen worden over de functie van dergelijke woonvormen in Mid den- en Noord-Zeeland. Voor wie ze bestemd zijn, wie wel en wie niet in aanmerking komen, enz. Het gaat om een tussen voorziening tussen behandeling in psychiatrische ziekenhuizen en hulpverlening thuis. Er bestaan beschermde woon vormen in onze regio in 's-Hee- renhoek en Zierikzee en in Tholen is er een in oprichting. De avond wordt gehouden op initiatief van 'In Perspektief', een proviciale interkerkelijke werkgroep voor familieleden van (ex-)psychisch zieken. Zij willen elkaar ondersteunen. In leider van deze avond is A.J. de Jonge, regiohoofd van be schermde woonvormen in Mid den en Noord-Zeeland. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw Knol-Van Dijk, tel. 01117-1443; mevrouw Van Mourik, tel. 01110-17250; ds. A. Gootjes, tel. 01113-1888. ZOUTELANDE - John van der Voort van Kustlicht Bungalow Verhuur heeft het vierde elftal van voetbalvereniging De Meeu wen in het nieuw gestoken. Op de foto staand v.l.n.r. Wim Brouwer, Henk Melis, Kees de Visser, Tonny Francke, Adrie Verhage, Jan Janse, John van de Voort en echtgenote Jos, leider Daaf Francke. Zittend v.l.n.r. Timo van Raamsdonk,Johan Bijl, Richard Francke, Michel Melis, Otto van Winkelhof, Jan-Willem Wisse en Piet Pattenier. harder wordt gereden, de ge luidvermindering zelfs op kan lopen tot 5 dB(A). Bijkomend voordeel is dat Twinlay net zo stroef is als 'gesloten' asfalt en net zo'n lange levensduur heeft. Na een proefperiode van twee jaar heeft de Bredase ge meente besloten het gebruik van Twinlay uit te breiden. De bij de proef betrokken perso nen zijn ervan overtuigd dat Twinlay op den duur overal in Nederland gebruikt gaat wor den. Bewoners die in de buurt van de proefvakken met Twin lay wonen, reageren enthou siast. Ze klampen zelfs de wet houders op straat aan om te vertellen hoe goed het geluid dempende effect ervan is. Twinlay is met een speciale reinigingswagen goed schoon te houden. MIDDELBURG - Vrijdag 19 november en zaterdag 20 november worden in jongerencentrum Midgard de Zeeuwse Popdagen gehouden. Een jaarlijks terugkerend popfestival waar Zeeuwse bands die net komen kijken een kans krijgen. Van negen uur 's avonds tot één uur 's nachts treden twee keer vier bands op. Vrijdag zijn dat Sure as Heil, Proton Morbit Force, One Drop en Brainless. Zaterdag: C.G.P. Art 461, Van Westen, Mind Link en Spo-Dee-O-Dee. De toegangskaarten kosten een tientje per avond. Op de foto: Mind Link, een band uit Temeuzen. Op de lange termijn is Twinlay net zo duur als gesloten asfalt, of zelfs goedkoper. In sommige gevallen kunnen door toepas sing van Twinlay de kosten voor geluidswallen en geluids schermen worden uitgespaard. De investeringskosten liggen iets hoger, met name door de speciale regengoten die nodig zijn. Het ministerie van VROM heeft de experimenten met de ze nieuwe vorm van asfalt ge subsidieerd. De Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) is voorstander van het leggen van geluidarm asfalt, niet al leen in situaties waar voldaan moet worden aan de wettelijke geluidnormen, maar juist ook daar waar geluidswallen en -schermen niet noodzakelijk zijn. Voldoen aan de wettelijke normen betekent namelijk niet dat het wegverkeer geen hinder veroorzaakt. Minder herrie waardeert iedereen. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder (NSG) probeert ge luidhinder in Nederland zoveel mogelijk tegen te gaan. De NSG beschikt over veel kennis op het gebied van geluid en geluidhinder en adviseert van daaruit zowel particulieren, als de overheid en het bedrijfsle ven. De NSG geeft brochures uit met informatie, o.a. ook over wegverkeerslawaai. Hier in wordt aandacht besteed aan de regelgeving, de rol van de overheid, het akoestisch onder zoek e.d. Belangstellenden kunnen bellen of schrijven naar: NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft, telefoonnummer 015 - 562723 DONDERDAG 18 NOVEMBER 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om -7.15 het weer in de provincie. 7.30 ANP. 7.32 Regionaal nieuwsover zicht. 7.40 De dag van 7.45 Over zicht ochtendbladen. 7.50-8.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualitei ten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP. 12.32 Regio naal nieuwsoverzicht. 12.35 Vragen staat vrij, luisteraars bellen recht streeks met deskundigen. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.00 ANP. 17.03 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP. 17.32 Regionaal nieuwsover zicht. 17.35 Zegt u 't maar, luisteraars reageren op een actueel programma. 17.55-18.00 De Agenda. VRIJDAG 19 NOVEMBER 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie. 7.30 ANP. 7.32 Regionaal nieuwsover zicht. 7.40 De dag van 7.45 Over zicht ochtendbladen. 7.50-8.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualitei ten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP. 12.32 Regio naal nieuwsoverzicht. 12.35 Het Fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03 Uit, uitgaanstips voor het weekeinde. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP. 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteit. Vandaag met: Alie Wisse, Ruud de Blij, en Wies Saman. ZATERDAG 20 NOVEMBER leder heel uur ANP-bulletin. 10.03-13.00 'Dag-Week!' Program ma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de hobby van..., het museumspel, boek bespreking, culinaire tips van de chef/kok en muziek. 14.03-18.00 Omroep Zeeland Sport, uitslagen, re portages en commentaren. 16.30 en 17.30 ANP. ZONDAG 21 NOVEMBER leder heel uur ANP-bulletin. 10.03-11.00 'Die 's nog van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag: de heer Geuze uit 's-Heer Arendskerke. 11.03-13.00: 'De Schoone Waardin', Cultureel zon dagmagazine met een centrale gast, de literaire rubriek van Lo van Driel, Zeeuwen in den vreemde en de klas sieke platenkeus van Herman Goetheer. 13.32-14.00 Omroep Zee land Sport. 14.25-14.30 Omroep Zee land Sport. 15.25-15.30 Omroep Zee land Sport. 16.25-16.30 Omroep Zee land Sport. 17.05-18.00 Omroep Zee land Sport. 17.30 ANP. MAANDAG 22 NOVEMBER 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie en om 7.25 weekendoverzicht sport. 7.30 ANP. 7.32 Regionaal nieuwsover zicht. 7.40 De dag van 7.45 Over zicht ochtendbladen. 7.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualitei ten, met om 12.15 het weer in de provincie. 12.30 ANP. 12.32 Regio naal nieuwsoverzicht. 12.34 Weg- wies. 12.43 Reportage, vraagge sprek. 12.55-13.00 De Agenda. 16.03-17.00 Sportmeneer, het diepe re wezen van de sport. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP. 17.32 Regionaal Nieuwsoverzicht. 17.35 De Zeeuwse Tijdmachine. Van daag: Kerk van Kapelle. 17.55-18.00 De Agenda. DINSDAG 23 NOVEMBER 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 het weer in de provincie 7.30 ANP. 7.32 Regionaal nieuwsover zicht. 7.40 De dag van 7.45 Over zicht ochtendbladen. 7.50-08.00 De Agenda. 12.05 Nieuws en actualitei ten, met om 12.15 weer in de provincie. 12.30 ANP. ,2.32 Regio naal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De Agen da. 16.03-17.00 Gefeliciteerd! Ver zoekplaten en gelukwensen. 17.05 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 het weer in de provincie. 17.30 ANP. 17.32 Regionaal nieuwsover zicht. 17.35 Vogels, vissen en Piet Smeerpoets, programma over natuur en milieu. 17.55-18.00 De Agenda. MIDDELBURG - Het duo La Fine Fleur geeft zaterdag 20 november een concert in de stadsschouwburg. Uit een gezamenlijke liefde voor het Franse chanson, vormden zangeres Annelies Stinesen en pianiste Lydia Blom eind 1991 het duo La Fine Fleur. Enkele maanden later vielen zij al meteen in de prijzen op het negende Con cours de la Chanson, dat de Alliance Frangaise elk jaar in De Kleine Komedie te Amster dam organiseert. Met haar warme kontra-alt brengt Annelies Stinesen dan ook prachtige, doorleefde in terpretaties van diverse chan sons ten gehore. Dit leidde tot enthousiaste reacties van de pers: "Begeleid door de pianis te, die de Franse harmonieën aantrok als een tweede huis, zong Stinesen de Crème de la crème van dit genre, met een hoge dosis muzikaliteit". La Fine Fleur maakt tijdens een intiem concert in de bene- denfoyer van de Stadsschouw burg een gevarieerde keuze uit t Annelies Stinesen (rechts) en Lydia Blom wereldberoemde chansons van o.a. Jacques Brei, Barbara, Ge orge Moustaki, Edith Piaf en Jacques Prévert. En omdat dit optreden in een nadrukkelijk Franse ambiance plaatsvindt in de week dat de Beaujolais Pri meur wordt gepresenteerd, Bright Blue Gorilla VLISSINGEN - In de reeks Folk Rootsconcerten op de zondagmiddag treden dit weekend Robyn Rosenkrantz en Michel Glover op in het Foto: Ellen van Kooten Arsenaaltheater. Het duo ope reert onder de artiestennaam Bright Blue Gorilla. Bright Blue Gorilla is het le vende bewijs dat niet alleen Noodiveer laat een veelheid aan stijlen zien Foto: Petra Appelhof doet Uit in Zeeland er deze avond ook nog een gratis glas wijn bij. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 19.00 (voor JTK/CJP/Pas 65 15.50) in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reser veren via (01180) 11500. gepermanente glamrockers in te strakke broeken de dienst uitmaken in Los Angeles. De muzikale levenspartners Mi chael en Robyn bespelen bei den de akoestische gitaar, vul len de gaatjes op met melodica, fluit en percussie-toefjes en blinken uit in fraaie vocale harmonieën, waarbij voor de kraakheldere zang van Robyn, die waar nodig een hartstoch telijke snik in haar stem weet te leggen, een prominente rol is weggelegd. Een enkele cover van Simon GArfunkel steekt schril af tegen het frisse com positorische vakmanschap dat het stel zelf in huis heeft. Het concert begint om 16.00 uur. Kaarten kosten 15,00 12,en 5,en zijn in voorverkoop bij VW Vlissin- gen, tel. 01184-12345. zijn debuut als toneelauteur. De hoofdpersonages van Nood weer zijn een ambitieuze, maar niet erg geslaagde toneelschrij ver, en zijn echtgenote, een ex-studente binnenhuisarchi tectuur met een schoonmaakfo- bie. 'Noodweer' behandelt de eindfase van de guerilla-oorlog die huwelijk heet. Een strijd die met niets en niemand ont ziende middelen wordt uitge vochten. Schoonouders worden als torpedo's op elkaar afge vuurd. willekeurige buiten staanders worden verleid het strijdperk te betreden en wan delen zonder het in de gaten te hebben het mijnenveld in. Zelfs de kat wordt gedwongen partij te kiezen. Dorrestijn combineert in 'Noodweer' de oervorm van het Nederlandse cabaret, de confé rence. met de logica van het absurdistisch theater en de dramaturgische structuur van de klassieke tragedie. 'Nood weer' is een cabareteske trage die voor de liefhebbers van een spannende toneelavond. De voorstelling in de schouw burg begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 25,00 20,00) in de voorverkoop. Telefonisch reserveren via 01180-11500. MIDDELBURG - Sjoerd Pleij- sier, Anne-Mieke Ruytcn, Ca milla Braaskma en Filip Bol- luyt brengen samen 'Noodweer' op de planken. Hans Dorrestijn maakt met dit bijzondere stuk ?25 r De Nationale Doe Het Zelf Bon VLISSINGEN - In navolging van de alom bekende boeken- bonnen, platenbonnen, en vvv- bonnen is er nu ook een Natio nale Doe Het Zelf Bon. Deze cadeaubon kan aangeschaft en ingewisseld worden bij bouw markten, DHZ-zaken, tuincen tra en ijzerwaren en gereed- schappenwinkels. De bonnen zijn er vanaf een tientje. Om een passend cadeautje te geven aan een doe-het-zelver is niet altijd even eenvoudig. Meestal wordt het een envelop met inhoud. Ook prettig om te krijgen natuurlijk, maar dik wijls gaat zq'n geldbedrag 'op de grote hoop' en verdwijnt stilaan. Een cadeaubon houd je echt apart om in te wisselen voor een cadeau. De deelne mende zaken zijn herkenbaar aan een speciaal vignet. MIDDELBURG - Met een re cord aantal van 1450 rasdieren door 200 inzenders viert de Stichting Deltashow haar zil veren jubileum. De Deltashow is een tentoonstelling van klei ne radieren, zoals fazanten, ganzen, eenden, hoenders, sier- duiven, konijnen en cavia's. De Delta-show vindt plaats in evenementenhal De Kruitmo- len in Dauwendaele. Wethou der G.B. Schoenmakers opent de tentoonstelling op vrijdag november om 20.°* uur. De ten toonstelling duurt tot en met zondag 21 november. Voor de opening van de ten toonstelling worden de inge zonden dieren beoordeeld door een deskundige jury. Verder staat het jubileum in teken van hulp aan de met uitsterving bedreigde hokkohoenders. Ver schillende soorten hokkohoen ders komen voor in Guatemala, Brazilië en Peru. Tijdens de show zijn enkele van deze hoenderen te bewonderen. Verder op de tentoonstelling ondermeer keizerganzen, man darijneenden, de meeuwsoor ten Stargarder sidderhals en Thüringer witkop en konijne rassen als de Vlaamse reus, de angora, de kleurdwerg en het hangoortje. De tentoonstelling is zater dag geopend van 10.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3,50, kinderen tot 12 jaar betalen 2,00. JOHANNESBURG - Erwin Groen, eigenaar van het Bow ling Centrum Goes is als vijfde geëindigd in de strijd om de AMF World Cup in Johannesburg. Groen behaalde eerder in zijn carrière al vier FIQ-medailles en stond vanaf het begin van het toernooi hoog genoteerd en plaatste zich dan ook voor de finale die zondag werd gespeeld. De volgorde van plaatsing voor de knock-downfi- nale was: 1. Thomas Leandersson (Zweden) 9935 pins; 2. Rainer Pulsis (Duitsland) 9803 pins; 3. Paeng Nepomecemo (Filipijnen) 9744 pins; 4. Erwin Groen (Nederland) 9666 pins; 5. Jack Guay (Canada) 9658 pins. In de knock-downfinale ging de Zeeuwse international onderuit tegen Jack Guay. Groen scoorde 207, Guay kwam met twee trikes meer tot een fraaie 237. Winaar werd Rainer Pulsis, hij versloeg in de finale Thomas Leandersson met 258-184. VLISSINGEN - Op de NS sta tions in Vlissingen, Goes en Middelburg kunnen de reizi gers treinkaartjes kopen via een automaat. De loketten blij ven gewoon bemand. De NS wil met de komst van de auto maten de wachttijden bij de loketten verkorten. De kaartjesautomaten bevatten enkele reizen, dagretours, 5 re- touren kaarten en strippen kaarten. Ook kunnen er kaart jes zonder datum gekocht wor den. Op de dag van gebruik kan het kaartje geldig gemaakt worden door het af te stempe len in een stempelautomaat. De automaat accepteert muntgeld en passen met pincode. Op de automaat staat een over zicht van alle bestemmingen die de automaat kan leveren, plus de bijbehorende code. Die code moet ingetoetst worden, evenals de keuze voor het tarief en het soort biljet. Daarna ver schijnt op het display de prijs van het gewenste kaartje. 11 m mmfm i Mi 1 In weer en wind een kaartje kopen op het perron FOTO: HARRY DE LANGE

Scheldebode | 1993 | | pagina 13