LA GARE Canadese folkmuziek U StraatBEELD maakt kunst toegankelijk TECHNIKA 10 NAARSTIG OPZOEK NAAR VRIJWILLIGSTERS VOOR DE CLUBS cj Gildemiddag in Westkapelle tenzij... Seniorendag voor junioren Verloren voetbal MIDDELBURG - Op 1 oktober kreeg het Landelijk Steunpunt Technika 10 in Utrecht de eerste Prins Bemhard Fonds prijs voor Culturele Vorming. Een prijs bestaande uit een bedrag van 100.000 gulden. Technika 10 is een technische club voor meisjes van 10 tot 13 jaar waarin ze op een speelse manier kennis maken met techniek, materialen en gereedschappen. De clubs bevorderen de positieve houding van meis jes ten opzichte van techniek waardoor meisjes later eerder voor technische vakken zullen kiezen. De jury van het Prins Bemhard Fonds prees in haar rapport de directe en indirecte resultaten van het werk van Technika 10. Zeeland telt 12 van deze clubs in verschillende plaatsen. De coördinatie is in handen van Gerda van Leeuwen. Gerda is projectcoördinator bij Impuls Zeeland waarvan Technika 10 een onder deel is. Zij vertelt meer over deze clubs. PvdA-bijeenkomst CV CT3 Moraal Gastcolleges Natuurtip Met films over Middelburgs verleden Wij verzorgen al uw ^EESTE^enparti^NI Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 ij QE SCHELDEBODE 4 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG M V 10 NOVEMBER 1993 MIDDELBURG - Heeft u zich ook al eens afgevraagt wat het kunstwerk op het plein 1940 voorstelt en door wie het ge maakt is? En wat is toch de achtergrond van al die stukken steen die her en der door de binnenstad verspreid liggen?. Door voor nog geen tientje het boek StraatBEELD te kopen krijgt u een antwoord op al dat soort vragen. StraatBeeld werd maandag officieel gepresen teerd in het Roosevelt Studie Centrum en is te koop in de boekhandel en bij het VV\. Het boek was aanvankelijk be doeld als afstudeeronderwerp voor Maria Grims. Zij volgde de HBO opleiding Vrije-Tijds- kunde en liep stage bij het VW-Walcheren. „De opzet was om een boek uit te brengen en om daarover een scriptie te schrijven." Daarin is Maria goed geslaagd. Het boek ligt in de winkels en voor haar scrip tie kreeg ze een acht. Inmiddels heeft ze een vaste baan als promotie medewerker bij de streek VW-Walcheren. De eerste aanzet voor het boek werd vorig jaar gegeven. Maria richtte de Stichting Straat BEELD op, samen met Wim Hofman en Ko de Jonge. Doel was om een inventarisatie te maken van de beeldende kunst op Walcheren en om zowel de inwoners als de toeristen met deze kunst kennis te laten ma ken. Ruden Riemens maakte foto's van alle beelden die in aanmerking kwamen voor plaatsing en Nico Out schreef de teksten op de van hem be kende vlotte wijze. Ook voor mensen die geen enkel benul van kunst hebben wordt het zo leuk om iets over kunst te le zen. Wat Nico Out betreft wordt StraatBEELD verplichte kost voor gemeenteraadsleden op Walcheren. Want "sommi- genzullen dan merken dat hun gemeente niet in het boek voor komt omdat er geen heden daags beeld staat dat kwaliteit heeft. Of ze zien dat er maar eentje aanwezig is. Het zou mooi zijn als die constatering leidt tot een tweede beeld. Langs de verschillende kunst werken zijn routes uitgezet. De eerste route voert door Middel burg, de tweede door Vlissin- gen en de derde over Walche ren. Op de Middelburgse route kom je op het Plein 1940 het kusnt- werk 'Windmobile' tegen. Het is gemaakt door Dick Box uit Noord-Holland. De twee open rechthoeken die door de wind bewegen werken als een soort richtingswijzers om de over gang van het oude centrum naar het Geeregebied aan te geven. De bedoeling van de kunstenaar was vooral om door de bewegende delen de aan dacht van het publiek voor het vierwielige blik op het par keerterrein af te leiden. En al die ouwe stukken steen in de binnenstad? Dat zijn overblijfselen van de Provin ciale Bibliotheek die tijdens het bombardement van mei '40 sneuvelde. De waardevolle res tanten werden jarenlang ver sjouwd en onzorgvuldig be waard tot duidelijk werd dat er echt geen plan en geen geld voor wederopbouw beschik baar was. De kunstenaar Ko de Jonge bedacht toen 'Explosie' en metselde op veertien plaat sen in de stad restanten van de voormalige bibliotheek in. De plaatsen markeren het gebied van het bombardement. Het Koopvaardijmonument van Wessel Couzijn op de Boulevard in Vlissingen wordt ook in StraatBEELD beschreven Foto: Ruden Riemens Techniek kan heel eenvoudig zijn „Technika 10 telt momenteel 12 clubs in Zeeland, onder an dere in Goes, Tholen, Zierik- zee, Oostburg, Sas van gent, Yerseke, Oudelande, Nisse, Vlissingen en St. Maartensdijk. Landelijk gezien zijn er meer dan 300 clubs met 6300 deelne mers, verspreid over 90 plaat sen. Dat is dus heel wat en het is nog steeds groeiende, ook in Zeeland. Het probleem waar wij in Zeeland tegenaan hikken MIDDELBURG - Is Middel burg een stad om trots op te zijn Dat is de vraag die centraal staat op de thema avond die de Partij van de Arbeid woensdag belegt in ge bouw De Schakel aan het Bachtensteene. Wethouder Schoenmakers houdt eerst een lezing waarin hij aangeeft waarom Middel burg een stad is om trots op te zijn. Daarna reageren drie bur gers op de stelling van Schoen makers. Het zijn Marlou Boer booms, van de Woningbouw vereniging, Guus van Bebber van de Bons van Nederlandse architecten en de heer M.C. Verburg, oud lid van de Raad van State. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie is dat er te weinig vrijwillig sters zijn om de clubs te leiden. Daar zijn we naarstig naar op zoek. Met meer vrijwilligsters zouden we veel meer clubs op kunnen richten want meiden melden zich in grote getale aan. Daar hebben we zelfs wachtlijsten voor." Op de vraag waarom de Tech nika 10 clubs alleen voor meis jes zijn en dan nog van 10 tot 13 jaar, antwoordt Gerda dat daarvoor expres is gekozen omdat meisjes in die leeftijd het best beïnvloedbaar zijn. "Als ze jonger zijn zijn ze over al in voor en als ze ouder zijn is het vaak te laat omdat hun beeld van techniek dan nega tief is beïnvloed", zegt Gerda. "Meisjes in de puberteit, en die begint gemiddeld rond hun elf de, laten zich snel intimideren door de jongens. Ze zijn onze ker over zichzelf, hebben angst om uitgelachen te worden door de jongens en laten zich door hen in flair en experimenteer- lust overbluffen. Hun interesse en nieuwsgierigheid naar tech nische zaken valt weg. De beeldvorming wordt negatief: Techniek is vies en alleen voor jongens, techniek heeft geen vrouwelijke uitstraling, enzo voorts. Op die leeftijd tussen 10 en 13 zijn ze dus ook positief beïn vloedbaar, vandaar dat wij ze op die leeftijd benaderen met Je eigen fietslicht weer aan de praat krijgen leer je bij Technika 10 <XL De als feestelijk aangekondigde promotie-Zkennis- makingsavond van de Werkgroep Betaald Voetbal in Zeeland heeft niet gebracht wat er van verwacht werd. Degenen onder de ruim driehonderd aanwezi- gen in de Vlissingse discotheek Cosmo die hadden gedacht iets wijzer te worden moesten zonder infor- matie naar huis. Ongetwijfeld zijn ze ondertussen tot Cde conclusie zijn gekomen dat de realisering van een nieuw te formeren profclub onder de naam FC H3 Zeeland nog steeds aan een zijden draad hangt. Presentator Van Damme trachtte nog wat stemming te kweken onder de bezoekers maar slaagde daarin ft J nauwelijks. Plotseling werd Van Damme tijdens zijn conversatie onderbroken door de hoofdtrainer van PSV Aad de Mos die als gastspreker was uitgeno- Cdigd. Maar ook deze kon in de tien minuten dat hij aan het woord was niets zinnigs vertellen. Nadat De Mos ijlings huiswaarts was gekeerd, om zich men taal voor te bereiden op de wedstrijd tegen VW, het orkest voor veel lawaai had gezorgd, en Ben van Damme de trekking had verricht van de verloting, dropen de eerste bezoekers reeds af rond de klok van tien uur. Hun commentaar op het gebodene loog er niet om. Kreten als 'een flop' en 'waardeloos' vingen we onder andere op. Misschien nog het meest kenmerkend van deze rommelige bijeenkomst was de opmerking van de man die er uit flapte: "Voor mij was dit een verloren avond. Bert de Mol voor hun aanprekelijke experi menten. En dat er geen jongens bij mogen is alleen maar omdat die dan toch weer de boel zou den beïnvloeden. Om dezelfde reden laten we ook geen man nen toe als begeleiders. Wan neer vrouwen in techniek les geven, heeft dit voor de meisjes veel meer uitstraling. Die vrou wen zijn als het ware een voor beeld voor ze. De vrouwen die aan de clubs leiding geven zijn vaak huisvrouwen en moeders of vrouwen die al een technisch beroep hebben of hebben ge had. Iedereen krijgt eerst zelf een uitgebreide cursus, de een om veel over de techniek te leren, de ander veel meer om didactische kennis op te doen. Voor veel vrouwen is het zelf een openbaring om met tech niek te leren omgaan en met verbazing constateren ze dan dat het allemaal wel meevalt qua moeilijkheid. Een ander bijkomend voordeel is dat we gemerkt hebben dat vrouwen zich in meerdere technische richtingen gaan ontwikkelen, hun interesse wordt breder. Dat heeft er al toe geleid dat werkloze vrouwen weer een nieuwe baan vonden." Nederlandse vrouwen lopen nogal achter in hun technische ontwikkeling ten opzichte van de vrouwen in de ons omrin gende landen. Daar is het veel normaler dat een vrouw een technisch beroep kiest dan bij ons. Volgens Gerda van Leeu wen is dat historisch zo ge groeid. Tijdens de industriële revolutie in de 19e eeuw werd het normaal dat vrouwen werkten, ook in technische be roepen. Later veranderde dat beeld toen de middenklasse vrouwen het recht verwierven niet meer te hoeven werken. Dat is heel lang zo gebleven. De burgerlijke moraal hield in dat de vrouw thuishoorde. Pas in onze tijd verandert dat. Maar nog steeds kiezen schrik barend weinig meisjes voor techniek.' Het voorbereidend technisch onderwijs telt maar zes meisjes en in het middel baar en hoger technisch be roepsonderwijs komt dit per centage niet boven de dertien "Terwijl er toch veel meer werk in te vinden is dan in de nu voor vrouwen traditionele beroepen", zegt Gerda van Leeuwen. In de zorgsector wordt namelijk steeds meer be zuinigd. Daarom organiseert Technika 10 de technische clubs om meisjes door middel van activiteiten met technisch gepuzzel en mogelijke oplos singen bezig te laten zijn en hun plezier erin vast te laten houden en te vergroten. Uit onderzoek blijkt dat meisjes die deze clubs bezoeken aan toonbaar meer plezier en inte resse in techniek ontwikklen dan meisjes die nooit een Tech nika 10 cursus hebben gevolgd. Hun zelfwerkzaamheid en zelf standigheid neemt sterk toe en daarmee hun zelfvertrouwen. Technika 10 meisjes overwegen serieuzer om later voor een technische opleiding of beroep te kiezen zonder dat wij ze daartoe dwingen. Die resulta ten zijn het sterkst bij meisjes uit lagere sociaal-economische milieus en bij Turkse en Ma rokkaanse meisjes. Dat is een bijkomend voordeel dat ook in het juryrapport van het Prins Bemhard Fonds als zeer posi tief punt naar voren kwam." De Technika 10 clubs zijn ge zellige clubjes waarin de 'mei den' van alles kunnen leren. Vaak gebeurt dit in buurthui zen, maar ook in de basisschool of in de lokalen van technische scholen. De tijden liggen bui ten de schooltijd om van maan dag tot en met zaterdag. De techniek wordt in blokken aan gereikt. Een blok behandelt een soort basistechniek tege lijk, bijvoorbeeld elektriciteit, hout, metaal, constructie of computer. Het lesmateriaal is speciaal voor meisjes herschre ven. Het is leuk en herkenbaar materiaal, zeer praktijkgericht. Zo mogen ze hun eigenfiets mee naar binnen nemen, hun band leksteken om vervolgens zelf te maken. De technieken worden onder andere aange leerd door stripverhalen. De nadruk ligt op de technische vaardigheden, niet op het pro- WESTKAPELLE - De Stich ting Gilde Walcheren houdt za terdag 13 november een gilde- middag in het verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst aan de Markt. Van 13.30 tot 17.00 uur kunnen inwoners van Wal cheren kennis maken met de activiteiten van het Gilde Wal cheren. De Stichting Gilde Walcheren is een organisatie van oudere vrijwilligers die hun kennis en ervaring ter beschikking willen stellen aan alle inwoners van Walcheren. Het gaat hierbij om adviezen en niet om het daad werkelijk uitvoeren van werk zaamheden. Tijdens de gildemiddag over handigt de voorzitter van het gilde het eerste exemplaar van de najaarsgildekrant aan bur gemeerster Van Maldegem. In deze krant wordt een overzicht gegeven van de activiteiten van het gilde. De krant wordt op Walcheren huis-aan-huis ver spreid. Foto: Pister Honhoff dukt, hoewel de produkten die toch vervaardigd worden mee naar huis genomen kunnen worden om daar te laten zien en om er zelf nog wat mee te kunnen doen. Ook milieube wustheid wordt direct aange leerd. Hoe ga je vriendelijk om met materialen en stoffen, wat is slecht of wat is goed voor het milieu, hergebruik van materi alen. Een ander onderdeel van de clubs vormen de 'gastcolle ges' van technische vrouwen. Om de zoveel tijd worden vrou wen met een technisch beroep in de club uitgenodigd om te vertellen over hun vak en hun ervaringen. Ook staan er regel matig excursies naar bedrijven en technische opleidingen op het programma. Zodoende probeert Technika 10 de techniek zo dicht moge lijk bij de meisjes te brengen. "Want", zegt Gerda van Leeu wen, "techniek is niet meer uit onze samenleving weg te den ken. Denk maar aan de vele technische apparaten waar wij mee werken, van antwoordap paraten tot beeldschermban kieren. En wat belangrijk is, techniek kan heel eenvoudig zijn als je het maar goed aan biedt Met het oog op de toekomst zoekt Technika 10 nieuwe we gen om zoveel mogelijk meisjes te bereiken. "Daartoe zoeken we tegenwoordig steeds meer samenwerking met het basis onderwijs, want juist daar kunnen we alle meisjes berei ken. Techniek wordt binnen het onderwijs steeds belangrij ker en voor Technika 10 is daar een ondersteunende rol wegge legd, vooral door onze prak tijkkennis. We kunnen bijvoor beeld gastlessen geven op de scholen. In het onderwijs is nog ruimte en Technika 10 kan daarvan profiteren." Wie meer wil weten over Tech nika 10 kan contact opnemen met Impuls Zeeland, telefoon nummer 01180-23475. Bij het beheer van natuurgebieden is het niet altijd mogelijk om een gebied open te stellen voor publiek. Wel streven wij ernaar om waar het maar even kan het publiek te laten genie ten van wat groeit en bloeit in de reservaten. Het motto luidt: Openstelling moet, tenzij... Dat tenzij staat voor de keren dat we niet om de afsluiting heen kunnen. Dat is het geval in gebieden waar dieren leven die zo schuw zijn dat ze zouden verdwijnen als er regelmatig menselijk bezoek kwam. In kolonies van sterns bijvoorbeeld, of op plaatsen waar schuwe roofvogels hun nest gebouwd hebben. Want hoe graag we het publiek ook verwelkomen, het behoud van de natuur blijft in een natuurgebied uiteraard voorop staan. Afsluiting betekent overigens niet dat het publiek aan zo"n gebied niks meer zou hebben. De vlinder lichte vlucht van vissende sterns en het majestueze silhouet van een vliegende roofvogel is in ons land nog te bewonderen dankzij het bestaan van die afgesloten gebieden waar de dieren zich kunnen terugtrekken in de broedtijd of in een andere periode dat ze kwetsbaar zijn voor verstoring. Verder is het zo, dat gebieden die onbeperkt belopen worden, niet zelden al hun natuurwaarden verliezen. Ga maar kijken in de kleine stukjes duin die nog vrij toegankelijk zijn. Ze worden zo intensief belopen dat alle plantengroei -en natuurlijk ook de dieren- er verdwenen zijn. Daarom is het afsluiten van natuurgebieden in de regel geen zaak van wel of niet. Slechts weinig gebieden zijn zo kwetsbaar dat je er helemaal nooit iemand kunt toelaten. Maar het komt evenmin voor dat iedereen er zo maar zijn gang kan gaan. Voor de beheerder blijft het een kwestie van voortdurend wikken en wegen. En wij ervaren het zeker niet als negatief dat er vanuit het publiek meer vraag komt naar openstelling van onze gebie den. Bij meer interesse voor de natuur kunnen onze reserva ten alleen maar wel varen. MIDDELBURG - Zowel oude ren als jongeren kunnen zater dag 13 november naar het 'Se niorenfestival voor jong en oud' dat in de schouwburg ge houden wordt van half tien tot vijf uur. Behalve filmvoorstel lingen en veel optredens met dans, muziek en cabaret is er de hele dag een informatie markt met demonstraties, ge zondheidstests en videofilms. Wethouder Douwes opent het festival om 10 uur. De filmvoorstellingen hebben betrekking op het verleden, zo als een Middelburgse marktdag in 1938, onthulling van het standbeeld van koningin Em ma in 1938, ringrijden in 1955, Middelburg in puin in de oor log en een Amerikaanse film over Walcheren. Voor de muzikale omlijsting zorgt het ouderenkoor 'Zang houdt jong' en het kamermu- ziekensemble van het Middel burgs Muziekkorps. De vrolijke noot komt van de cabaretgroep 'Handje Pepermuntje' en van 'De Smarties'. Mevrouw E. v.d. Waals en meneer M. de Haan zingen liedjes van vroeger, evenals de heren Holm en Adriaanse. De verschillende dansende ge neraties ontmoeten elkaar in de benedenfoyer. Daar treden achtereenvolgens de kinder dansgroep van het MIKV en de Volksdansgroep voor ouderen op. Het festival is gratis toeganke lijk. Voor ouderen is er vanaf 9 uur gratis vervoer geregeld door de Taxicentrale (01180-12600). Franse kolonisten brachten in de 16e en 17e eeuw hun eigen muziek en dans mee naar Canada. Daar kwam de invloed van de Britse volksmuziek bij en het uiteindelijke resultaat is het typische Frans-Canadese 'Quebec'-geluid, waarbij het pittige ritme vaak bepaald wordt door 'tapping'. De Quebec Dance Band brengt deze Canadese folkmuziek ten gehore in Razz matazz aan de Middelburgseweg in Oost-Souburg op zater dag 13 november om 21.00 uur. Kaarten kosten f 1 2,50.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1