Zeeuws orkest richt blik op de toekomst Wij zijn niet tolerant maar onverschillig Zakenflitsj es het weten waard ZATERDAG 6 en ZONDAG 7 NOVEMBER Hongaarse boerenmuziek in Arsenaaltheater Reeks jubileumconcerten van 105 jaar oude Zeeuws Orkest Rectificatie Probleemloos compost maken Etalagewedstrijd Nieuwe Burg Gebruik treintaxi kan nu met achteraf kopen van treinkaartje de SNUFFELMARKTde gezelligste rommelmarkt van Nederland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 VLISSINGEN - Het Zeeuws Orkest viert dit jaar haar 105-jarig bestaan. Wellicht is het een van de oudste orkesten in Nederland, zeker in de categorie niet beroepsmusici. Een orkest waar de leden jaren lang gewerkt hebben om de kwaliteit op te schroeven en dat op het publiek overkomt als zeer vitaal. Voorzitter Frits Tavenier, zelf al van 1946 lid van het orkest, zegt het treffend: „De waardering van het publiek, pers, overheden, sponsoren en misschien wel in de eerste plaats de "Vrienden van het orkest' maakt, dat het Zeeuws Orkest een vaste plaats in de Zeeuwse samenleving heeft. Onze blik is op de toekomst gericht." Deze toekomst houdt twee zaken in: het leveren van kwaliteitsconcerten met toegankelijke muziek en ook de wereld van de muziek dichter bij de jeugd brengen. In dit opzicht heeft het orkest al een contract getekend met het Festival van Zeeuws- Vlaanderen. In september/oktober 1994 werkt het orkest samen met verteller Edwin Rutten en speelt onder andere 'The Young person guide to the or chestra' van Britten. Rutten vertelt dan op zijn eigen specifieke wijze over het werk dat alle instrumenten belicht. Volgens Tavenier is muziek een van de beste communicatiemiddelen en het orkest wil dat in de reeks jubileumconcerten laten horen. Solisten Studentenliederen VLISSINGEN - Nog maar enkele jaren geleden vond de provincie een anti-discriminatieburo in Zeeland niet nodig. 'Hier wordt niet gediscrimineerd', was het argument. Inmiddels zijn de Zeeuwen met de aanwe zigheid van de Centrum Democraten, een Nazi-Front Zeeland, CP'86 een Nationaal Jongerenfront op de werkelijkheid gedrukt. Het protest tegen het racisme was een stille tocht waar tweeduizend Zeeuwen in onmacht laten zien dat ze tegen racisme zijn. Het moet worden bestreden, vindt iedereen. Alleen: de ultra-rechtsen opereren in het geniep en donker en de tegenstanders daarvan doen hun werk in het dag licht. Dat is het verschil. HANDDOEKRADIATOR 589.- Voedingsbodem Pinguïns Reis gewonnen Bak-kern Actie cd plank Verzorgde reizen Nieuwbouw hoveniersbedrijf HUISARTSEN TANDARTSEN VERLOSKUNDIGEN APOTHEEK DIERENARTSEN KERKDIENSTEN TWEE DAGEN SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES 309 Het orkest wordt geleid door de jonge talentvolle, Neder landse dirigent Lawrence Re- nes. Het komt niet vaak voor dat een musicus op 23-jarige leeftijd afstudeert. Renes sloot zijn studie in juli van dit jaar zelfs cum laude af. Maar voor hij zijn einddiploma behaalde stond hij al voor verschillende orkesten in en buiten Neder land. Hij was finalist in het internationaal concours voor dirigenten en kreeg daarna vele contracten aangboden als gast- dirigent. Hij was al te zien in Japan, Zagreb en Ierland en nu dus ook in Zeeland. Jaap van Zweden hoeft niet voorgesteld te worden. Naast zijn gedeelde concertmeester plaats met Viktor Liberman in het koninklijk Concertge bouworkest, heeft hij een inter nationale solistische carrière opgebouwd en treedt hij ook vaak op met zijn eigen strijker sensemble: Combattimento Consort. Hij maakte een hele serie CD's en is nu begonnen aan de opname van de Beetho ven sonates voor viool en piano samen met Misha Dichter. Har- ro Ruijsenaars was tot 1989 lid van het Concertgebouworkest, maar nam toen ontslag om zich meer te kunnen wijden aan zijn solo-carrière en pedagogische werkzaamheden aan de conser vatoria in Gothenburg en Aar- hus. Hij heeft een breed reper toire als solist, maar ook op het gebied van kamermuziekver- tolkingen. De laatste jaren is hij bovendien actief als diri gent en treedt hij regelmatig op met kamerorkesten en ensem bles. Beide musici soleren in het concerto voor viool, cello en orkest van Brahms. Een dub belconcert dat Brahms in 1887 schreef als een soort muzikaal vredesgedrag met zijn vriend de violist Joachim, een toena dering na een periode van ver troebeling van de vriendschap. Het is geen gemakkelijk con cert en de dialoog tussen de beide solo-instrumenten is bij zonder belangrijk. Het orkest opent het concert met de Akademische Festou- verture van Brahms. Brahms schreef twee ouvertures: deze en de Tragische-, Zelf zei hij dat de ene huilt en de ander lacht. De Akademische Festou- verture schreef hij nadat hij een eredoctoraat had gekregen van de universiteit van Bre- slau. Hij verwerkte in de com positie enkele bekende studen tenliederen en in het slot zit een verwijzing naar het corps lied van academici Gaudeamus Igitur. De slagwerksectie heeft zijjn handen vol met dit stuk. Tenslotte wordt de achtste symfonie van Dvorak vertolkt, het werk met vele contraste rende thema's. In het eerste deel een pastoraal karakter, melancholie in het tweede deel, afgewisseld door lyrische the ma's en een slotdeel waaraan de thema's met het eerste deel verwant zijn. De openbare concerten vinden plaats in Vlissingen (donderdag 4 november in het Schelde- kwartier), Goes (vrijdag 5 no vember in de Grote Kerk) en Middelburg (zaterdag 6 novem ber het gala-concert in de Con cert- en Gehoorzaal). Alle con certen beginnen om 20.00 uur. De toegangskaarten kosten op 4 en 5 november 26 gulden, het gal'aconcert (inclusief drank en hapje) 36 gulden. De houders van een CJP/PAS65 krijgen re ductie. De voorverkoop is in: Vlissingen het VW en Bikker Boekhandel, Goes VW en Mu ziekcentrum in Korte Kerk straat en Middelburg VW en boekhandel Fanoy. Op de avond van de concerten kun nen kaarten gekocht worden aan de ingang van de zaal. Voor Franca Pisanu van het Anti-Discriminatie Buro Zee land kwamen de activiteiten van de ultra-rechtse groeperin gen niet als een donderslag bij heldere hemel. „Het zat er alle maal aan te komen", zegt ze. „Vorig jaar waren het losse en vooral loze kreten. Nu lijkt het erop of alles wat meer struc tuur gaat krijgen. Vergelijk het maar met Duitsland en andere delen van Nederland. Het be gint als los zand, komt bij elkaar tot er een soort organi satie is en dan waaiert het uiteen om elders weer georga niseerd op te duiken". Dat het moet worden bestreden staat voor haar als een paal boven water. „Doodknuppelen, zoals wel wordt voorgesteld helpt niet en lost niets op. Waar het om gaat is voorlichting, voor lichting en voorlichting. Maak de mensen duidelijk dat we echt barsten van de vooroorde len, die overlopen in discrimi natie. Déar moeten we vanaf. Gewoon eens ophouden met die Turken-, Joden- en Negermop pen. Meenemen in de opvoe ding". Informatiemateriaal voor basisscholen dus. Déér ligt de toekomst en als de kin deren een beter begrip voor allochtone klasgenoten kunnen opbrengen moet discriminatie een generatie later dus verle den tijd zijn. Mis dus. Van alle scholen die werden benaderd reageerden er slechts een be perkt aantal positief. Het gros was niet genteresseerd in anti discriminatiemateriaal omdat er op de betreffende school geen allochtone kinderen za ten (ADVERTENTIE) Abusievelijk is er een foutieve prijs vermeld in onze advertentie CENTRALE VERWARMINGS INSTALLATIE BOUWPAKKETTEN SERVICE Voor Harry Been van SU- RANT (Surinamers, Antillia- nen en Arubanen) in Middel burg is bestrijding van het ra cisme alleen niet genoeg. Het is achter de feiten aanhollen om dat de voedingsbodem voor al veel eerder is gelegd. In de optiek van Been moet het fun damenteel anders. „We claimen tolerant te zijn maar in diepste wezen is het niets meer dan onverschilligheid. Haal maar binnen en laat ze maar aan tobben. O, wat zijn we tolerant. Het eerste wat we moeten doen -en dat is een taak van de overheid- zorgen dat de al- lochtonen die Nederland in ko men binnen de kortste keren de taal leren en de kans krijgen op een goede opleiding. Daar heb ben we jarenlang weinig tot niets aan gedaan. Communica tie is de basis van alles. Kan je je niet verstaanbaar maken, dan wil de eerste keer nog wel met handen en voeten, maar de derde keer ben je achterlijk. Spreek je de taal goed, dan kun je en heb je iets te zeggen, je wordt onafhankelijk. Zolang iemand afhankelijk is, zit-ie in een rotpositie. Komt-ie terecht in een wijk met goedkope hui zen, is er beperkt werk op de markt voor ongeschoolden en ga zo maar door. En we moeten eens de moeite nemen om ons te verplaatsen in hun cultuur. We moeten ons eens realiseren dat de meesten zich inderdaad hebben aangepast met maar Kantoor: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, tel. 01184-19910. fax:01184-11446 Openingstijden kantoor: 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Rubrieksadvertenties (Mini's): telefonische opgave: 076-236882 Advertentie-exploitatie: Jos Rentmeester Yolanda Krijger Sonja Broeders tel. privé 01195- 5379 tel. privé 01184-11351 tel. privé 01184-79084 Bezorgklachten: Voor bezorgklachten bellen tijdens kantooruren: 01184-19910. Redactie-adres: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vissingen, tel. 01184-19910. Redacteur: Johanna Brouwer fax: 01184-11446 Correspondenten: Andrien Smeels Jaap Klein Ad Roos Fotograaf: Harry de Lange tel. privé 01180-40113 tel. privé 01180-39719 tel. privé 01180-25185 tel. privé 01182- 2860 tel. privé 01180-25195 groep die luistert naar het ge bral van iemand met een goed kope oplossing. We mogen blij zijn dat een figuur als Janmaat geen representatief uiterlijk heeft. Als de man er gesoig neerd en intelligent had uitge zien en ook nog eens een vlotte babbel in huis had gehad was het erger geweest". •Franca Pisanu van het Anti-Discriminatie Buro Zeeland één uitzondering en dat is dat ze hun huidskleur niet hebben veranderd. Alleen, alles kost tijd, veel tijd. De Molukkers hebben hetzelfde probleem ge had. Die zijn hier al volledig ingeburgerd en als we het heb ben over racisme horen de Mo lukkers daar al niet meer bij. Die zijn geaccepteerd. Gewoon een kwestie van tijd". Dat het racisme zich nu ook manifesteert in ultra-rechtse groeperingen in het Zeeuwse is FOTO: JAAP WOLTERBEEK voor Been niet meer dan de opstanding van een stel idio ten. „Dat begint al met het kraaien van het gaat niet goed met dit en het gaat niet goed met dat. Er wordt een zonde bok gezocht en er is altijd een Tenslotte nog de provinciaal consulent minderheden H. Ak dag. Wat Janmaat betreft is hij het roerend met zijn SURANT- collega eens en ook wat betreft het bestrijden van racisme, in welke vorm dan ook. En de allochtonen moeten éérst Ne derlands leren. Verplicht, want anders blijven ze kansloos. Ook bij hem is communicatie de sleutel tot het anti-racisme. Al leen mag er in Europees ver band wel eens structureler worden gewerkt. „Iedereen maar naar Nederland laten ko men is geen oplossing, als er verder niets met die mensen gebeurt", vindt Akdag. „Om te beginnen moeten we de asiel zoekers die om louter economi sche motieven naar de Wester se landen 'vluchten' niet meer toelaten. Maar dat moet een Europese regel worden. En er moet meer economische steun aan de derde wereld landen komen". En de oplossing 'Alle buitenlanders eruit en terug naar het land van herkomst', zoals de extreem rechtsen als oplossing aandragen? Akdag lachend: „Oh, maar dan wel konsekwent: Amerika weer voor de Indianen, Azië voor de .Aziaten, Australië voor de Aboriginals, de Zuidpool weer voor de pinguïns en Zuid-Afri- ka weer voor de zwarten. En Nederland natuurlijk weer on der water. Probleem racisme opgelost". Drie Zeeuwse families wonnen een reis naar Sheffield, één van de grootste winkelcentra in Europa. De reis wordt gemaakt met North Sea Ferries. Er zijn twee overnachtingen in de reis inbegrepen, een vijfgangendi ner en een Engels ontbijt. Me vrouw Mailen uit Vlissingen, de familie Van den Ouden uit Middelburg en de heer Hol- lestelle uit Goes. Zij bedachten een originele slagzin. De wed strijd werd georganiseerd in samenwerking met een aantal reisorganisaties, waaronder AMZ reisburo's. Bakkerij A. Mostert aan de Seisweg 55 in Middelburg heeft samen met andere kwaliteits- bakkers uit heel Nederland een nieuwe club opgericht, te her kennen aan het BAK-KERN- logo. Alleen bakkers die het beste produkt en de beste ser vice leveren en over het vrien delijkst en best geïnformeerde personeel beschikken kunnen lid worden van deze organisa tie. CD-retail-organisatie Disque SEROOSKERKE - Het com- posteren van keuken-, tuin- en ander organisch afval vermin dert niet alleen de afvalberg, het compost is bovendien uit stekend te gebruiken als mest voor de tuin. Naast nog andere voordelen van het composte- ren, zijn er ook twee nadelen: het duurt lang en je moet er iets voor doen. Om deze nade len te ondervangen zijn er te genwoordig machines op de markt die het composteren ver snellen. Cramer is een van de fabrikan ten die machines heeft ontwik keld die het afval verkleinen, zodat het verrottingsproces met 90 procent wordt versneld. Deze machines zijn in verschil lende maten te koop. Er zijn machines die alleen geschikt zijn voor klein keukenafval. Maar er worden ook zoge naamde hakselaars gemaakt, die moeiteloos snoeihout, plan ten en bloemenafval verwer ken. Cramer-dealer Groenleer in Serooskerke geeft gratis rele vante informatie over de com- posteermachines van de Duitse fabrikant Cramer en levert de machine die het best bij de behoefte van de klant past uit voorraad. 88 gaat in haar winkelketens 'All Wave CD shop', 'Sounds' en 'MusicHouse' cd's innemen. Tot twaalf gulden wordt bij inlevering van een 'used cd' in korting gebracht op de prijs van een nieuwe cd. Deze 'actie CD plank' wil de consumenten afhelpen van de cd's die hij niet meer draait en hem tevens een flinke bonus op een nieuwe cd toegeven. De used cd's' worden in een later stadium in een aantal van de genoemde winkels weer verkocht. Ook de Middelburgse vestiging van MusicHouse aan de Lange Gee- re 5 doet mee aan de actie. Reisburo Budget Air aan de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen (in het postkantoor) ver zorgt voor een schappelijke prijs ook een geheel verzorgde vakantie, dit in tegenstelling tot een eerder bericht in de Scheldebode van vorige week. Claudia Braet, Loes de Wolff en Rudi Jonkman adviseren u niet alleen snel en vakkundig bij het reserveren van een tic ket of het huren van een cam per, ook voor volledig verzorg de reizen bent u bij hen in goede handen. In 1991 begon Hoveniersbedrijf Middelburg met twee compag nons en nu al telt het beddrjf meer dan 10 werknemers. Dat vraagt om grotere huisvesting. Daarom verrijst er aan de Her- culesweg-Electraweg een nieuw bedrijvencomplex en worden nieuwe modeltuinen aangelegd. MIDDELBURG - 'De Nieuwe Burg, de Nieuwe Burg, daar maken ze iets van'. Dat is de titel van het Nieuwe Burglied en tevens de oplossing van de etalagewedstrijd die gehouden werd in de herfstfeestweek van deze bruisende winkelstraat. De prijwinnaars zijn de heer J. Verlinde in Vlissingen (eerste prijs), mevrouw Z. Poppe uit Oostkapelle (tweede prijs) en mevrouw R. Louws uit Oostka pelle (derde prijs). De prijswin naars ontvingen een waarde bon van respectievelijk hon derd, vijftig en vijfentwintig gulden die zij kunnen besteden in winkels op de Nieuwe Burg. Vlissingen - Za B. Bosch, Bad huisstraat 81, tel. 12233 Zo A. van de Griek, Badhuisstraat 46, tel. 12950 Middelburg - Za. A. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. 39933 Zo. J. Dominicus, Dam 30 Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Amemuiden en Nieuwland - Za H. Meijer, Ka- naaalstraat 70 Oost-Souburg, tel. 01184-61212 Zo J. Visser, Wacht toren 19 Middelburg, tel 01180- 37431 Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en Zo R. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 01181-1271 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle .Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en Zo F. van Eede, de Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel 01187-1234 West- en Midden Walcheren - Za en Zo A. Stutterheim, Sivert- straat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760 Za en Zo J. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg/tel. 01180-12882 Middelburg - Za. zo. en ma. 9 uur M. de Jonge, tel. 01180-16761 Vlissingen - Vr. za. zo. ma. 9 uur H. Hament, tel. 01184-79678 Middelburg - Vr 5 nov tot vr 12 nov Apotheek L. v.d. Boogert, Vrij landstraat 79 Vlissingen - Vr 5 nov tot vr 12 nov Apotheek Van de Sande, Badhuis straat 30, tel. 12066 Gezelschapsdieren - Za en zo A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61 Middelburg tel 01180-37077. R Roskam Kelder- weg 1 Meliskerke tel 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle Oude Domburgseweg 33a tel 01188-1443. Mw. Driehuis, Ger- brandystraat 151 Vlissingen, tel. 01184-66548. Vogelopvang Mid den Zeeland tel. 01180-28288 Rooms-katholieke kerk. Dom burg 1ste, 3de en 5de za 19.15 uur Middelburg Petrus en Pauluskerk Zo 10 uur tweede en vierde zater dag 19 uur Hoeksteen Zo 11.30 uur Souburg Martinuskerk Zo 10 uur Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur Vlissingen Open Hof Zo 11.15 Lie ve Vrouwekerk Za 19.00 Zo. 9.30 uur Ter Reede za 17 uur, Der Boede 2e, 4e, 5e, za 10.30 uur, Nederlands hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur Gapinge 9 uur, Grijps kerke uur. Kleverskerke 9.30 uur Koudekerke 10 uur Middelburg Koorkerk 19 Nieuwland 11 uur Rit- them 9.30 uur, Oostkapelle 10 uur Oost-Souburg 9.30 en 19 uur Zou te Viever 19 uur, Serooskerke 19 uur Veere 11 uur Nieuw Sanden- burg 15.30 Vlissingen, St. Ja- cobskerk 10 uur Johanneskerk 9.30 uur Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 uur Ter Reede 19 uur Vrouwenpolder 9.30 uur Westkapelle 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren Zo 10 uur Gereformeerde kerk. Koudekerke 9.30 en 17 uur Meliskerke 10 en 14.30 uur Oost-Souburg 9.30 uur Vlissingen Petruskerk 9.30 uur Gereformeerde gemeente. Vlis singen 9.30 en 16 uur. Gerefor meerde kerk vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissin gen 9.30 en 16.30 uur Christelijke gereformeerde kerk. Middelburg 9.30 en 16.30 uur Vlissingen 9.30 en 16.30 uur Nederlands gerefor meerde kerk Middelburg 9.30 en 17 uur Evangeliegemeente Mid delburg 9.30 Oost-Souburg 10. Le ger des Heils Middelburg 9.20, 10 en 17 uur. Vlissingen 10 en 17 uur Anglicaan se kerk Viissingen-Oost 10.30 en 19.30 uur Zevende dagsadventisten Middelburg za 11 uur Vlissingen za 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Vlissin gen 9.30 uur Middelburg uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost- Souburg 13 uur, Koudekerke 11.45 uur Pinkstergemeente Middelburg wo 19.30 zo 15.30. Vlissingen e.o. Zo 15.00 uur. Christelijk Centrum Zeeland Vlissingen wo 19.30 zo 14.15. Baptistengemeente Mid delburg 10. Nieuw Apostolische kerk West-Souburg wo 20 zo 9.30 en 17 Volle evangeliegemeente Amemuiden do 20 zo 10 Seroos kerke do 19 West-Souburg zo 10 Vrije Evange lische Gemeente Westkapelle zo. 9.30 Eglise Wallonne Middelburg 10.45 Anglicaanse Kerk Vlissin- gen-Oost Zo. 10.30 en 19.30 uur. De Christengemeenschap Hoo- gelande zo Rafaël gemeen schap Eleos Olmenlaan 8 Midel- burg 9.30 uur. De treintaxi MIDDELBURG - De treintaxi biedt reizigers die naar het sta tion Middelburg willen en nog niet in het bezit zijn van een treintaxi-biljet een extra servi ce. Ze kunnen bij de taxi-chaf- feur voor 20 gulden een trein taxi-rit met een aanbetaling op de treinreis kopen. De reiziger krijgt voor die 20 gulden een treinkadobon voor 15 gulden, die aan het loket kan worden gebruikt om een treinkaartje van te kopen. Het is niet mogelijk een treintaxi te bestellen zonder een trein kaartje of een treinkadobon. De treintaxi brengt mensen voor 5 gulden van het station naar bestemmingen in Middel burg, Amemuiden, Brigdam- me, Gapinge, Grijpskerke, Nieuw en St. Joosland, Seroos kerke, St. Laurens, Veere en Zanddijk. De taxi haalt ook mensen op uit die plaatsen. De treintaxi staat van maan dag tot en met zaterdag van 7.00 uur (zon- en feestdagen vanaf 8.00 uur) tot binnen komst van de laatste trein klaar voor het station. Een rit naar het station moet en half uur voor de vertrektijd van de trein worden aangevraagd. Wie 's ochtends vroeg vertrekt, kan dit ook de avond van te voren doen. In de treintaxi gaan meerdere personen tegelijk mee. Wacht en omrijtijd horen dus bij het gebruik van de treintaxi. In de praktijk kost een rit met de treintaxi maximaal 15 minuten meer tijd dan het gebruik van een gewone taxi. Het telefoonnummer van de Trein-taxi-centrale is 01180-39645. VLISSINGEN - In de reeks Folk Roots-conserten op de zondagmiddag betreedt zondag 7 november dê Hongaarse groep Téka het podium van het Vlissingse Arsenaaltheater. Het kwintet behoort tot de meest (ADVERTENTIE) Openingstijden; ZA 9-17 uur en ZO 10-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 toonaangevende ensembles uit de nieuwe stroming volksmuzi kanten en brengt traditionele boerenmuziek. Naast de zangstem van Beatrix Tamoki bestaat het instrumen tarium uit viool, viola, contra bas, doedelzak, cimbaal en draailier. Hiermee wordt volksmuziek vertolkt uit alle Hongaars sprekende delen van Oost-Europa. Het concert begint om 16.00 uur. Kaarten a 15 gulden (met kortingspassen 12 gulden, voor de jeugd tot twaalf jaar 5 gul den), kunnen besteld worden bij het VW in Vlissingen op telefoonnummer 01184-12345.

Scheldebode | 1993 | | pagina 9