„Concert voor echte koorliefhebbers" .vé De Neckermann-geul Vrouwen op de vlucht Herdenking bevrijding in Vlissingen en Westkapelle Voordeliger Mini-ondernemingen op Hogeschool Zeeland BEL VOOR INFO: 01184-64300 ft - d Vergadertijgers Brommertje Na 40 jaar weer 'Hohe Messe' van Bach in Goes Gezinsbeurs Voltaweg 5 - Vlissingen ZEELANDHALLEN - GOES E SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR.' 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 HEAO-studenten gaan in zaken VLISSINGEN - De theorie in praktijk brengen. Studenten aan middelbare en hogere beroepsoplei dingen in het hele land staan op dit moment aan de wieg van hun eigen mini-onderneming. Een jaar lang krijgen zij de tijd om van hun project een succes te maken. De ondernemingen functioneren met 'alles erop en eraan': aandeelhouders, produktie, marke ting, verkoop, winst- en verliesrekening. Aan het eind van de rit krijgen alle mini-ondernemingen de kans om zich tijdens een markt in het Haagse winkelcentrum Babyion te presenteren. De winnaar van de nationale competitie mag zich vervolgens meten met de beste ondernemingen uit de andere EEG-landen. Hogeschool Zeeland doet dit jaar voor het eerst mee met zeven mini-ondernemingen; zes van de HEAO en een van de HTS. Eén van die ondernemingen, Prosales, is bezig met het ont wikkelen van twee produkten: tentamenbundels voor de HEAO en stropdassen met graffiti. De officiële oprichting van de verkoopmaatschappij vindt plaats tijdens de eerste aandeelhoudersvergadering op 10 november. Prosales heeft twintig merkne- mers. Iedereen kon zijn voor keur voor een functie kenbaar maken en bij stemming zijn ze verdeeld. Er is een manage mentteam van vijf personen en de anderen vormen de 'werk vloer'. Na een half jaar wordt er van functie gewisseld. Op dit moment is de produktontwik- keling is in volle gang. Een intern marktonderzoek op school heeft uitgewezen dat er grote interesse bestaat voor tentamenbundels voor de eco nomische richtingen van de ho geschool. Daar zit een gat in de markt, denken de jonge onder nemers: "Er zijn 38 HEAO's in Nederland, die bundels moeten te slijten zijn." Om het risico te spreiden wordt ook aan een bijprodukt gewerkt. "We wil den eens met iets anders komen dan bedrukte t-shirts", zegt marketing manager Pieter Noordenbos, "en zo kwamen op het idee om iets met strop dassen te doen. Met graffiti geef je een stropdas een heel nieuw imago." De leden van het management team van de verkoopmaat schappij Prosales zijn, tot hun eigen verbazing, al echte ver gadertijgers geworden. "Je merkt dat het nodig is", zegt algemeen directeur Ilse Joris- sen. "De onderlinge communi catie moet perfect verlopen, anders gaat het heel gauw mis en haken de mensen af.Je moet er soms echt voor knokken om iedereen er bij te houden." Het is een van de zaken waar de kersverse ondernemers tegen aan liepen. In het begin werden alle zaken heel democratisch besproken in een algemene ver gadering, maar dat bleek niet te werken. Nu komt het mana gementteam wekelijks bijel- CO CS CS CS hebben December is een dure maand. Of je nu het hulpje van Sinterklaas of de Kerstman bent, de knip moet vaak getrokken worden. In september en oktober moeten de winkels ruimte maken voor de decemberartikelen. Renprijzen, dolle dagen, prijzencircus; het is beslist de moeite om op koopjesjacht te gaan. Vandaag is alles voordeliger per twee. Twee overhemden, twee schrijfblokken, twee fotorolletjes, tweemaal honderd enveloppen, twee paar sokken, twee tubes tandpasta, twee rollen plakband en twee badlakens. Met armen vol ga ik naar de kassa. De kassière vraagt, uit milieu-overweging, 'Wilt u een tasje of gaat het zo mee?'. Het van huis meegenomen katoenen tasje is lang niet groot genoeg om alle aankopen in te stopen. Twee extra plastic tassen moeten er aan te pas komen. Een blik op m'n horloge vertelt me dat de parkeertijd al ruim is overschreden. Ik haast me naar de auto en ontdek dat de parkeerpolitie geluk kig nog niets heeft gezien. Misschien hebben die vandaag een andere wijk, of zouden ze een dagje vrij om zelf achter koopjes aan te gaan? Van het bespaarde geld hoef ik geen boete te betalen. Bert de Mol kaar, waarna alle MT-leden hun eigen werknemers infor meren. „Toch moet je de men sen soms erg meetrekken", is de ervaring van personeelsma- nager Monique van der Linde. „Het kost soms heel wat moeite om de mensen te motiveren; omdat 'wij-gevoel' te ontwik kelen." De mini-ondernemingen wor den gesponsord door het minis terie van Economische Zaken, de VNO, het KNOV en de ABN-AMRO. Prosales geeft bovendien aandelen uit van vijfentwintig gulden. „We heb ben inmiddels al zo n honderd aandelen verkocht, voorname lijk aan familieleden en vrien den", zegt Sascha Tanghe te vreden. „Het is in het verleden wel eens voorgekomen dat een student met de opbrengst van de aandelen een brommertje kocht en het verder voor gezien hield, maar wij hopen dat we onze aandeelhouders bij de op heffing van het bedrijf een winstje kunnen uitkeren." Het is voor het eerst dat in Zeeland een hogere beroepsop leiding meedoet aan het project Mini-ondernemingen, tot nu toe waren het uitsluitend stu denten van middelbare be roepsopleidingen die aan een onderneming begonnen. Ar- mand Toournois denkt wel dat dat voordelen kan hebben: „De HBO-opleiding is iets minder praktijkgericht, wij leggen meer de nadruk op de strate gie." Het wordt een spannend jaar voor de werknemers van Prosa les. Als ze de nationale compe titie winnen, wacht ze boven dien nog de Europese finale. Waar die plaatsvindt, weten ze nog niet. „Iemand zei België, maar we hopen wel dat dat een grapje was." Maar een belo ning zit er in ieder geval in het verschiet, want deelname aan een mini-onderneming levert hoe dan ook extra studiepun ten op. (ADVERTENTIE) CENTRALE VERWARMINGS INSTALLATIE BOUWPAKKETTEN SERVICE Zie onze fantastische aanbiedingen elders in deze krant GOES - In de Grote of Maria Magdalenakerk vindt zaterdag 30 oktober een uitvoering van de 'Hohe Messe' van J.S. Bach plaats. De Noord-Nederlandse Cantorij en het barokorkest 'Collegium Musicum' uit Gro ningen onder leiding van Jan Hut zijn op deze avond de uitvoerende musici. Het concert wordt georgani seerd onder auspiciën van de Culturele Raad Goes. De 'Hohe Messe' behoort met het beken de 'Weihnachtsoratorium', de 'Johannespassion' en de 'Mat- thauspassion' tot de absolute top van Bachs grote koorwer ken. Het is voor Goes vooral een bijzondere uitvoering, om dat het meer dan 40 jaar gele den is dat dit werk hier ten gehore is gebracht. Het initiatief om de 'Hohe Mes se' naar Goes te halen is uitge gaan van Jan Hut, momenteel regiodirecteur van de Zeeuwse Muziekschool De Bevelanden/ Tholen te Goes. Hut is afkom stig uit Drente en is sinds twee jaar verbonden aan de Muziek school in Goes. Hij is in het land een bekend koordirigent. „Na mijn komst in Goes heb ik me georiënteerd op de muziek wereld in Zeeland," vertelt hij. „Natuurlijk ging mijn belang stelling uit naar wat er in Goes en in de rest van de provincie op koorgebied gebracht wordt. Goes beschikt over een aantal vocale ensembles van kwalita tief goed niveau, zoals het Zeeuws Vocaal Ensemble en Musica Cordis. Goes ontbeert echter de traditie van een groot koorwerk, zoals Aardenburg die kent met de Matthaus Pas sion. Af en toe treedt het Ne derlands Kamerkoor op in Middelburg, maar meer profes sionele kooruitvoeringen zijn er hier niet. Via mijn contacten in de koorwereld en met mede werking van de Culturele Raad Goes proberen we na te gaan of in Goes een dergelijke uitvoe ring regelmatig gerealiseerd kan worden. De keuze is hier bij gevallen op de 'Hohe Mes se', een van de grotere werken van J.S. Bach.' De 'Hohe Messe' valt in Zee land niet vaak te beluisteren. Het is zelfs meer dan 40 jaar geleden dat hiervan een uitvoe ring in Goes was. „Op 8 no vember 1950 is dit werk uitge voerd in de Grote Kerk door het Utrechts Studentenkoor en orkest onder leiding van Hans Brandts-Buys", weet Kees van Eersel, de cantor-organist van de kerk, zich uit de archieven te herinneren. Als uitvoerende musici fungeren nu de Noord- Nederlandse Cantorij en het barokorkest 'Collegium Musi cum' uit Groningen. „De Noord-Nederlandse Can torij is in 1986 samengesteld uit leden van verschillende cantorijen in de regio rond Groningen", legt de zakelijk leider van de cantorij, Peter Venema, uit. „Doel is het pro jectmatig uitvoeren van kerke lijke koormuziek. Onder lei ding van dirigent Jan Hut ver diept de cantorij zich vooral in de kerkmuziek uit de barok. De formule hierbij is eenvoudig: in een relatief klein aantal repeti ties wordt naar het concert toegewerkt. Jan Hut reist ge middeld één keer per maand van Goes naar Groningen om te repeteren met het koor. Van de koorleden wordt inderdaad veel oefening thuis verwacht, ja. We hebben evenwel te ma ken met gedreven koorleden, waardoor je professioneel kan werken", meent Venema. Door de cantorij zijn de afgelo pen jaren al diverse werken van Bach op deze wijze uitge voerd, waaronder de 'Markus- passion', het 'Weihnachtsorato rium' en de 'Johannes Passion'. De NCRV maakte in 1991 een radio-opname van een advent- sprogramma met muziek van Scheidt, Böhm, Pachelbel en Schütz. Voor de begeleiding van de 'Hohe Messe is een beroeps-barokorkest aan de cantorij toegevoegd, 'Collegium Musicum'. Dit orkest werd in 1972 opgericht door klavecinist Johan Brouwer. Het bestaat uit specialisten, die de oude in strumenten uit de barok op deskundige en muzikale wijze bespelen. Deze opzet zal de uitvoering in Goes extra allure Sins vorige week gaat één van de getijdegeulen in Saeftinghe als de Neckermann-geul door het leven. Een forse bijdrage van het gelijknamige postorderbedrijf aan de actie voor de veilig- stelling van Saeftinghe was daarvoor de aan- leiding. De geul werd ingewijd met het ledigen bpy( "«f; van een emmer schoon Scheldewater bij het y J begin van de geul. Daarmee wil het Zeeuwse Lanschap aangeven dat naast de directe bij drage van sponsors aan het behoud van Saef tinghe, ook een bijdrage van het bedrijfsleven gevraagd wordt. Want schoner Scheldewater is voor de schorren en slikken langs de Westerschelde een dringende noodzaak, wil de levensgemeenschap goed functioneren. En het zijn vooral de bedrijven die daaraan hun bijdrage kunnen leveren door het terugdringen van lozingen en milieubewust produceren. Als het goed is snijdt bij de sponsoractie voor Saeftinghe het mes van twee kanten. Enerzijds wordt door een groot aantal bedrijven een financiële bijdrage geleverd om de verwerving en het beheer van Saeftinghe te realiseren. Anderzijds wordt op die manier ook de betrokkenheid van het bedrijfsleven bij het wel en wee van het gebied vergroot. Veel sponsors komen op excursie in Saeftinghe en kunnen daar met eigen ogen zien hoe imposant en waardevol het uitgestrekte getijdenland- schap is. Maar ook welke verwoestingen de verontreiniging van water en slib in de levensgemeenschap kunnen aanrich ten. Zo'n confrontatie werkt meestal beter dan ellenlange theoretische betogen. Het Zeeuwse Landschap hoopt er dan ook op dat de indirecte effecten van de actie net zo veel zoden aan de dijk zetten als de financiële bijdragen. Intussen loopt de actie volop door. Als er nog eens tien bedrijven gevonden worden die met als Neckermann 40.000 gulden bijdragen, dan is het streefdoel bereikt. Maar duizend kleine sponsors is natuurlijk ook prima. Geïnteresseerde bedrijven kunnen terecht bij Publibom in Goes, die namens Het Zeeuwse Landschap de actie coördineert, telefoon 01100-50505. De ondernemende geest van Michiel de Ruyter is een bron van inspiratie voor de werknemers van mini-onderneming Prosales. VLISSINGEN - Maandag worden de landing van de geallieerden op Vlissingen en Westkapelle van 1 november 1944 herdacht. Een kleine delegatie van oud-strijders van de 4e Britse Commando Brigade legt om 10.00 uur een krans bij het oorlogsmo nument op de Commando- weg in Vlissingen en om 11.15 uur legt de delegatie een krans bij het monument op de Dijk in Westkapelle. Woensdag 3 november her denkt Vlissingen het feit dat de stad 49 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse over heersing. Dat gebeurt met een sobere plechtigheid bij, eveneens, de herdenkings steen van de 4e Commando's aan de Commandoweg in Vlissingen. De herdenking begint om 11.00 uur met een hoomsig- naal van het Korps Com mandotroepen uit Roosen daal. Na een minuut stilte legt loco-burgemeester C. de Keijzer samen met wethou der T. Meijers en de gemeen tesecretaris J. van Nassau een krans bij het monument. De Keijzer legt ook een krans uit naam van de Vere niging van Schotse Oud- Strijders, the King's Own Scottish Borders. Daarna kunnen militaire en andere organisaties en parti culieren kransen of bloemen leggen bij de herdenkings steen. Ook twee leden van de Inter Scaldis Pipes and Drums verlenen hun mede werking aan het programma. Er zijn geen toespraken. De Noord-Nederlandse Cantorij onder leiding van Jan Hut geven. In de afgelopen jaren is door het orkest een groot aan tal projecten uitgevoerd, waar onder de 'Messiah' van Handel, de 'Lukas-Passion' van Tele- mann, de 'Grosse Messe' van Mozart en eerdergenoemde werken van Bach. Dirigent Jan Hut is erg enthou siast over de gehanteerde op zet. „De 'Hohe Messe' wordt twee keer in deze bezettiAg uitgevoerd", zegt hij. „Op 16 oktober hebben we in Gronin gen gespeeld en op 30 oktober is de uitvoering in Goes. De belangstelling in het noorden was erg goed. Er zijn ruim achthonderd bezoekers ge weest. We hopen dat er in Goes ook veel publiek zal komen.Ik weet dat er zelfs Groningers naar Zeeland af zullen reizen voor het concert. De echte koorliefhebbers in onze provin cie mogen dit concert eigenlijk niet missen. Op grond van de ervaringen bij deze organisatie zullen we kijken of een jaar lijkse uitvoering mogelijk is. Het moet toch weer geen 40 Vluchtelingenvrouwen hebben een zware taak en zijn vaak extra kwetsbaar jaar duren eer de 'Hohe Messe' in Goes te beluisteren valt", stelt Jan Hut. Als solisten bij deze uitvoering fungeren Djoke Winkler Prins, sopraan, Lucia Meeuwsen, alt, Harry Geraerts, tenor en Tom Sol, bas. Het concert wordt gegeven op zaterdag 30 okto ber en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs op de avond in de kerk bedraagt 25,-. Kaarten zijn in voorverkoop voor 20,- verkrijgbaar bij de VW Goes/ Borsele. VLISSINGEN - De kwetsbare positie van vluchtelingenvrou wen- en meisjes is dit jaar het thema van de W'ereldvluchte- lingenweek. Wereldwijd zijn er 20 miljoen vluchtelingen, van wie twaalf miljoen vrouwen en meisjes. Deze week worden in het hele land inzamelingen ge houden om het werk van de Stichting Vluchteling te steu nen. „Niet alleen omdat zij tweeder de van alle vluchtelingen vor men, maar vooral omdat zij een essentiële rol spelen in elke vluchtelingengemeenschap verduidelijkt drs. K. Keuning, directeur van de Stichting Vluchteling, het thema. „Vrou wen staan voor de taak het vaak gebroken gezin tijdens de vlucht bijeen te houden. Zij zorgen voor eten en drinken, voor onderdak." De stichting Vluchteling geeft noodhulp, zoals voedsel en de kens, en helpt mensen weer op eigen benen te laten staa. Keu ning: „Daarom besteden we veel aandacht aan onderwijs, aan vaccinatieprogramma's en aan werkgelegenheidsprogram- FOTO: R.M. VENEMA (ADVERTENTIE) ma's, zodat vluchtelingen een bescheiden inkomen vererven. Ook is er hulp nodig om vrou wen in oorlogssituatie en na de vlucht beter te beschermen te gen seksueel geweld." Met hulp van meer dan 400 afdelingen van vrouwenorgani saties in het hele land zet Stichting Vluchteling zich dit jaar in voor vluchtelingenvrou wen. Door het hele land doen bovendien bibliotheken en scholen mee aan de actie. In verband met de herfstvakantie gaan de acties op scholen in Zeeland pas volgende week van start.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1