sfflfflBK.ïSS&ïëJ' De tramlijn op Walcheren Spoorwegtalud wordt eldorado voor vlinders co van Marquez in adembenemende toneelversie Op de grens van duin en schor II Als het kindje komt... ft- li Werkgroep landschapsverzorging en vlinderwerkgroep starten gezamenlijk project Sinterklaas bij Zonnebloem Vriendenboek Kinder telefoon groot succes Kinderen turen in het duister Verkeersinsiructie René Brasser 301 M V OOST-SOUBURG - De pas-opgerichte Vlinderwerk groep Midden-Zeeland en de Werkgroep Land schapsverzorging Walcheren gaan samenwerken. Het gaat om een project onderlangs de spoordijk bij Groot Abeele, waar in de komende vier jaar door het maaien van het gras volgens een bepaald schema een ideale biotoop voor verschillende vlindersoorten moet ontstaan. Door een meer gevarieerde vegetatie kunnen de vlinders zich beter oriënteren, is er voldoende nectar aanwezig en is er bovendien plaats waar eitjes, rupsen en poppen in alle rust tot ontwikkeling kunnen komen. Maaischema Vlinderatlas csï A3 A3 CS Cte lekkerste pnnoekoeken eet Je oj io.u. V) tost; zo'n \eLl<er stol< broodje, 'n kop soep oj salade. p.s. hm™.,., oppelge/ook uit eigen keuken. Natuurtip MOTORRIJLES Voor uw Auto- en Motorrijlessen Ravesteynplein 52 VLISSINGEN Telefoon 01184-17464 ESCHELDEBODE 90e JAARGANG, VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 VLISSINGEN - Lang geleden ontstond er wegens het steeds drukker wordend verkeer tus sen Vlissingen en Middelburg behoefte aan een verharde weg. De n^et keien verharde weg kwam gereed in 1545 en geldt als de oudste straatweg van Nederland. Nog later kwam er een plan om een tramverbindig tussen de twee belangrijkste steden op Walcheren aan te leggen. Het eerste plan, voor een paardespoorweg, ging niet door, maar het resultaat van het plan was wel dat er in 1881 een stoomtramverbinding kwam. De tram, die in 1910 op elektriciteit ging rijden heeft tot 1944 dienst gedaan. Toen maakt de inundatie een einde aan het tramtijdperk op Wal cheren. Over de tramlijn Mid- delburg-Vlissingen is onlangs een fotoboek verschenen dat een beeld geeft van de periode 1900 tot net na de Tweede Wereldoorlog. Het is het tweede fotoboek dat verschijnt over de tram op Walcheren. Wat onmiddellijk opvalt bij het doorbladeren is het geringe verkeersaanbod in die dagen. Behalve voetgan gers, een paar fietsers en een enkele kar-met-paard is er geen verkeer op straat. Dat er ondanks de geringe drukte toch nog regelmatig ongelukken ge beurden is op de foto's goed te zien. In de Langeviele werd eens een kind overreden en sinds die tijd moest er vóór de tram uit een man lopen. Om te voorkomen dat het tempo van de man en het tempo van de tram niet gelijk op zouden gaan werd er aan de tram een stok bevestigd die de 'stok lo per' aan het andere eind. vast hield. Zo leek het net alsof Karei Brouwer de tram vooruit trok. In Middelburg kreeg Ka- rel al snel de bijnaam 'de tram- ezel'. Het ergste ongeluk in de histo rie van de tram gebeurde in 1927, in de nacht van tweede kerstdag. In een zware sneeuw storm reden twee trams boven op elkaar. Door de hoge snel heid en de massa van de tien wagens was de ravage enorm. De meeste wagens vlogen uit de rails. Gelukkig waren en slechts twee gewonden. Vlak na het ongeluk sukkelde er een bus van de Stoomtram Walche ren langs de plek des onheils. Die werd aangehouden om de gewonden naar het ziekenhuis te brengen. Een verzoek waar de chauffeur in eerste instantie niet zo erg voor te porren was want hij was zonder medewe ten van zijn baas met de bus op pad! In oktober 1944 bombardeer den de geallieerden de dijken van Walcheren. Toen het lucht alarm weerklonk werd zoals gebruikelijk de stroom van de bovenleiding gehaald en kwam de volle tram die uit Middel- 1 Het eindpunt van de lijn bij het station in Vlissingen in 1924 burg was vertrokken bij de staan en dit betekende het ein- ijsbaan bij Abeele tot stilstand, de van de tramdienst op de lijn De tram kwam in het water te Vlissingen-Middelburg. De slo- lll'IIH■IlllllllllllllllllllliaiIMIHIIIIlllllllllllllMlllllIllllllllllllmillIllllllllllllllllllllllIllIll1111111IlltlIllllllIllllllllllllIMHIIIIIIIMil per onfermde zich later over het meeste materieel en de sou venir-jagers deden de rest. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door Andrien Smeels Anton Baaijens houdt zich al wijl hij er dit jaar tijdens een jaren bezig met het tellen van vlinders. Hij ontdekte dat het talud aan de spoordijk bij Groot Abeele door de beschutte ligging tegen westelijke winden en de gunstige bezonning een ideaal micro-klimaat was voor vlinders. Dit jaar signaleerden de medewerkers van de vlin derwerkgroep er graslandvlin ders als het zwartsprietdikkop- je, het grootdikkopje, het hooi- beéstje, de argusvlinder, ver schillende soorten zaandoogjes, het icarusblauwtje en de kleine vuurvlinder. De laatste jaren is de spoordijk echter aan het ■verruigen'. Het gras gaat neer slaan, de vegetatie verstikt en kruiden krijgen nauwelijks meer een kans. Dat is van in vloed op de vlinderstand ter plekke, want de graslandvlin ders kunnen daardoor niet meer in hun nectarbehoefte voorzien. Zo telde Baaijens in 1991 op één dag nog 41 exem plaren van het hooibeestje, ter- VLISSINGEN - Net als voor gaande jaren organiseert de vereniging De Zonnebloem een vrolijke Sint Nicolaasmiddag voor zieken, ouderen en gehan dicapten. De sint Nicolaasmid dag wordt gehouden op zater dag 27 november in de grote zaal van de MTS aan de Mar- coniweg. Het feest begint om half twee en voor het vervoer van en naar de zaal rijden er bussen. Kaarten kosten zes gulden en kunnen op dinsdag 26 oktober afgehaald worden bij de vol gende adressen: Speeltuin de Oude Stad aan de Paarden straat 68; President Roosevelt- laan 196; Zeewijksingel 11 in Oost-Souburg; Weststraat 29 Koudekerke. dagtelling nog maar 4 kon no teren. Baaijens vroeg advies aan de Vlinderstichting in Wagenin- gen, die hem aanraadde een gefaseerd maaischema op te stellen. Sommige delen van het talud zouden twee maal per jaar gemaaid moeten worden, andere delen eens per jaar en verder resteerden een aantal stroken van vijf meter breed, waar eens in de twee jaar de zeis overheen moet. Daardoor ontstaat een variatie in vegeta tie, waar zowel eitjes, rupsen als poppen kunnen overwinte ren. Bovendien zijn er dan van het voorjaar tot in de herfst voldoende bloeiende kruiden aanwezig waar de vlinders zich aan kunnen laven. Het enige minpunt van het advies was, dat het voor Anton Baaijens onmogelijk was om het in zijn eentje uit te voeren. Zo kwam hij bij de Werkgroep Landschapsverzorging terecht. Deze werkgroep heeft in over leg met het wegschap Walche ren al verschillende wegber men en dijkjes onder haar hoe de genomen om door maaien en vooral het weghalen van het maaisel een verschraling van de grond te bewerkstelligen die kruiden aanspoort de kop weer op te steken. Het vlinderproject sprak de werkgroep erg aan, vertelt woordvoerder Luud Persijn. "Zo n maaiproject past goed in onze agenda. We heb ben de enthousiaste vlinder man dan ook onze volledige medewerking toegezegd." De vlinderwerkgroep Walche ren werd in juni opgericht en stelt zich als doel de vlinder stand te behouden en te verbe- •Het oranjezandoogje, een vlindersoort die vrijwel alleen in Zeeland voorkomt, werd afgelopen zomer op één dag 140 maal geteld FOTO: ANTON BAAIJENS teren. Het maaiproject is daar een sprekend voorbeeld van. Onderzoekstaken zoals tellin gen en het bundelen en inven tariseren van gegevens horen er ook bij. In de toekomst wil de werkgroep een vlinderatlas uit geven. De werkgroep wil bo vendien fungeren als meldpunt voor het publiek. Initiatiefne mers Henk Wagenaar en Anton Baaijens werden verrast door de talrijke reacties op hun aan kondiging om een vlindergroep op te richten. Binnenkort ver schijnt het eerste nummer van 'De Zeeuwse Prikkebeen', een nieuwsbrief die in de toekomst vier keer per jaar uitkomt. Wie de activiteiten van de vlinder werkgroep wil ondersteunen en de nieuwsbrief wil ontvangen, kan voor minimaal twintig gul den per jaar donateur worden. Secretaris Anton Baaijens, Grote Abeele 40 in Oost-Sou burg, verschaft verdere infor matie. 2 Hoera, opa de Bruin gaat met de VUT, omdat we zoveel van hem houen, mag hij nu de zolder verbou wen. Kees en Annet zijn een koperen paar dus zet de koffie maar vast klaar. Dit soort rijmelarij, met als afzender 'de kinderen' of 'je weet wel wie', verschij nen dagelijks in een speciale rubriek van menig regionaal dagblad. Iedereen kan er in lezen wie Abraham heeft gezien en voor wie het oppassen geblazen is vanwege de eerste autorijles. Een andere verrassing voor een jarige of jubilaris is het liber amicorum of vriendenboek. Familie en vrienden van het feestvarken worden daarvoor benaderd. Hen wordt gevraagd één of meerdere pagina's te vullen met foto's, anecdotes of wat dan ook. Men wordt verzocht om zijn bijdrage ruim voor de heuglijke dag in te zenden zodat de feestcommissie van alle losse bladzijden een mooi boek kan maken. Om mee te werken aan zo'n boek moet je een duik in het verleden nemen. Echter niet alle herinneringen kun nen opgeschreven worden. Het kennismakingsbe zoek van je, toen nog aanstaande, zwager kan er prima mee door. Hoe hij stijf van de zenuwen z'n koekje in de koffie liet vallen en as morstte op het tafelkleed. Zijn geweldige koopjes van tweedehands auto's kunnen maar beter niet in het vriendenboek vermeld worden. Bert de Mol V. MIDDELBURG - Het Vlaamse toneelgezelschap Ivonne Lex brengt dinsdag 26 oktober een bewerking van het boek 'Kro niek van een aangekondigde dood'. De vijftien acteurs en actrices vap Ivonne Lex maken er een totaalspektakel van waarin woord en beeld een adembenemend geheel vormen. De novelle 'Kroniek van een aangekondigde dood' werd ge schreven door Gabriël Garcia Mórquez en verscheen in 1981 in Colombia. Het boek veroor zaakte daar een sensatie: bin nen een paar dagen waren er anderhalf miljoen exemplaren verkocht. Een jaar later ont ving Mórquez de Nobelprijs voor literatuur. In zijn onna volgbare schrijfstijl schildert Mórquez het verhaal van de wraak. In een dorpje wordt een bruiloftsfeest gevierd, maar nog geen vier uur na de huwe lijksvoltrekking wordt de bruid terug naar huis gestuurd, om dat haar man geconstateerd heeft dat zij geen maagd meer is. Onder druk van haar moe der noemt het meisje een jon gen uit het dorp als de vermoe delijke dader. Haar broers slij pen hun messen en bazuinen rond dat ze de schanddaad zul len wreken door de jongen te vermoorden. Geen mens in het dorp gelooft dat ze hun voorne men werkelijk ten uitvoer zul len brengen. Het noodlot blijkt echter onafwendbaar. Het Vlaamse gezelschap Ivonne Lex verwierf als eerste de rech ten om het boek voor toneel te VLISSINGEN - De kinderte lefoon is een groot succes. Sinds de invoering van het gratis telefoonnummer is het aantal gesprekken met 66 gestegen. Het afgelopen jaar steeg het aantal gesprekken van 2100 naar 3500. Het gratis nummer van de Kindertelefoon is nu één jaar in gebruik. Kinderen en jon geren van acht tot achttien jaar kunnen kosteloos bellen voor steun, advies of gewoon een praatje. Hoewel het aan tal telefoontjes enorm is toe genomen is de aard van de gesprekken weinig veran derd. Kinderen en jongeren bellen nog steeds over onder werpen als sexualiteti, mis handeling, relaties en hun thuissituaties. De kindertele foon is dagelijks te bereiken van 14.00 tot 20.00 uur onder nummer 06-0432. Theater Ivonne Lex speelt 'Kroniek van een aangekondigde door' Foto: Alain Giebens bewerken. Voorafgaand aan de voorstelling houdt regisseuze Catrien Hermans een inleiding over het tot stand komen van deze produktie. De voorstelling vindt plaats op dinsdag 26 oktober in de schouwburg. Kaarten kosten 22,50 (passen 18,en zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via 01180-11500. (ADVERTENTIE) Op ?'n Jraos bij Crê-perie ..Pordoes* reïCjerstroat 3. middelburg uanc^ V,50 HET ZEEUWSE V> LANDSCHAP In de vorige natuurtip is beschreven dat schor- ren en duinen -afgezien van sluftergebieden- in de regel niet vlak naast elkaar voorkomen. Het zand waaruit de duinen worden gevormd, wordt vooral afgezet langs de dynamische kust van de Noordzee; terwijl de (veel lichtere) slibdeeltjes in het luwere milieu van de Delta wateren bezinken, waar dan vervolgens schor ren ontstaan. Dat houdt tegelijkertijd in dat er ergens een overgangsgebied moet zijn tussen de beide typen kustland, waar de dynamiek het midden houdt tussen beide uitersten. Daar onstaa't een zandig type schor, met hier en daar kleine duintjes. In de Zeeuwse situatie kwam dit landschap voor in de mondingsgebieden van de zee-armen. Het Veerse Meer had voor de afsluiting prachtige voorbeelden van zandig schor en langs de Wester - schelde was de Kaloot en het Sloe befaamd om de rijke afwisseling. Helaas zijn landschappen met afwisselend schor en duin vrijwel helemaal verdwenen. Door de afsluiting van het Veerse Meer en de industrialisatie in het Sloe zijn heel veel natuurwaarden verloren gegaan. Het gebeurde in een tijd dat men nog nauwelijks oog had voor het unieke karakter van het Deltagebied. Omdat in het mondingsgebied van de Oosterschelde nauwelijks schorren te vinden zijn moeten we voor goed ontwikkelde zandige schorren naar het Waddengebied of naar één van onze sluftergebieden, waar de overgang op kleine schaal nog te bewonderen is. Maar het blijft jammer dat juist het overgangsgebied tussen duin en schor het zwaartst getroffen is door grootschalige ingrepen in het landschap. En het maakt duidelijk waarom de natuurbe scherming (met succes zo'n verbeten strijd geleverd heeft om het laatste stukje schor bij Rammekens intact te houden. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt in de herfstvakantie de traditionele jeugdmuseumdagen. Kinderen van de basisschool kunnen dan meedoen aan het museumpro gramma "Turen in het duister". Dinsdag 26 en donderdag 28 oktober krijgen vooral uilen volop de andacht. De kinderen gaan een spannende tocht door het bos maken, een film bekij ken, knutselen en een speurspel maken in de tentoonstelling 'De kerkuil in Nederland'. Ver der is er nog een verrassingsac tiviteit. Aan de jeugdmuseum dagen wordt medewerking ver leend door De Mikke en de kerkuil en vogelwerkgroep in Zeeland. Aan de jeugdmuseumdagen kunnen maximaal honderdvijf tig kinderen meedoen. Zij kun nen zich van te voren aanmel den bij de balie van het mu seum aan de Duinvlietweg. De activiteiten duren van tien tot drie uur. MIDDELBURG - Afgelopen zaterdag ging het komische stuk 'Bébé entrée' van de Franse blijspelauteur André Roussin, gespeeld door leden van het Middelburgs Theater, in premiè re. Wat verandert er in een gezin op leeftijd als opeens blijkt dat één van de gezinsleden in verwachting is? Dat is het gegeven waar regisseur Peter Kramer en de enthousiaste toneelspelers mee aan de slag gingen. Het resultaat is een avondje puur amusement, waar het publiek zonder al te veel geestelijke inspanning lekker kan lachen. Er zijn nog avond voorstellingen op 22, 23 en 30 oktober en op 6, 13, 20 en 27 november en matineevoorstellingen op 24 oktober en 21 november. De aanvangstijden zijn respectievelijk 20.30 en 14.30 uur. Kaarten kosten een tientje (voor pashouders acht gulden) en zijn verkrijgbaar bij Loeks Boekhandel aan de Nieuwe Burg en de WV Middelburg. Alle voorstellingen vinden plaats in het Minitheater aan de Verwerijstraat. t

Scheldebode | 1993 | | pagina 1