KNWU organiseert vijf veldritten Twee sponsors voor Jong Ambon 1 Première Middelburgse symfonieën Duurloper Jan van der Weijde liep in Al mere ruim 180 kilometer in een etmaal Bitterzoete en azijnzure liedjes Herkansing voor voetbalinstuif Tien organisaties doen mee aan Roefeldag in Middelburg Open huis Werkplaatsen Walcheren O Jaap Aap bezoekt Middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Kalender Bar Open middag voor (groot)ouders van overleden kinderen 313 MIDDELBURG - Vijf wed strijden staan dit jaar op het programma in de Zeeuwse veldritcompetitie, die georga niseerd is door het KNWU-dis- trict Zeeland in samenwerking met de wielercomités en de stichting Trimbelangen Mid den-Zeeland. De competitie begint op zater dag 27 november in Vlissingen en eindigt op Oudejaarsdag in Kruiningen waar ook de prijs uitreiking plaats vindt. Tevens wordt op zaterdag 20 november in het recreatiege bied 'De Braakman' het eerste regiokampioenschap veldrijden voor Zeeland, Brabant en Lim burg gehouden. Daarin komen alle categorieën aan het ver trek. De organisatie heeft Wie- lerpromotion Temeuzen. Het wielercomité Wemeldinge dat gerekend had op de organisatie van deze titelstrijd voelde zich gepasseerd door het Zeeuwse districtsbestuur en haakte om die redenen af in de Zeeuwse veldritcompetitie. Wemeldinge houdt nu zelfstandig drie inter- club veldritten op 30 oktober, 6 november en 13 november. Tijdens een bijeenkomst van het Zeeuwse districtsbestuur in het kantoor van de VSB-Bank in Middelburg (hoofdsponsor van de Zeeuwse veldritcompe titie) liet districtsvoorzitter Rien Westveer weten dat er nog steeds behoorlijke belangstel ling bestaat voor het veldrijden in Zeeland. „Vorig seizoen wa ren er per wedstrijd vijftig tot zestig deelnemers." De competitie wordt dit keer opgesplitst in twee groepen. In tegenstelling tot voorgaande jaren is er nu een aparte cate gorie voor ATB-ers. „Wij moe ten inspelen op de ontwikke lingen in de wielersport", merkte consul Henk Remijnsen op. De ATB-ers vertrekken samen met junioren, nieuwelingen en vrouwen. Deze groep komt tel kens het eerst in actie, meestal vanaf 14.00 uur. Een uur later vertrekken gezamenlijk ama teurs, profs, veteranen, recre anten en trimmers. Het in schrijfgeld bedraagt 5,- per wedstrijd. Door recreanten, trimmers, veteranen en ATB- ers dient tevens een dagkaart te worden aangeschaft. De prijs daarvan is 2,50. Voor het eindklassement zijn vijftien prijzen beschikbaar met een totaalbedrag van 1950,-. Dat is bijna de helft meer dan vorig jaar. Als pun tentelling per wedstrijd levert een eerste plaats 15 punten op en vervolgens aflopend tot 1 punt voor een vijftiende stek. Wie aan alle wedstrijden deel neemt incasseert tevens per wedstrijd twee bonuspunten. Het dagprijzenschema bestaat uit tien prijzen. Wedstrijdkalender Zeeuwse veldritcompetitie met daarbij tussen haakjes vermeldt de te- Het sponsorcontract voor de Zeeuwse veldritcompetitie wordt ondertekend door Marijke van Duijn namen de VSB en Rien Westveer van KNWU district Zeeland. lefoonnummers van de betref fende organisaties. Zaterdag 27 november: Vlissin gen (01184 - 18360); zaterdag 4 december: Overslag (01156 - 8592); zaterdag 11 december: (01140 - 11130); december: (01130 - 82458); december: (01130 -81870). Hulst zaterdag 18 Hansweert vrijdag 31 Kruiningen „Op de tanden bijten en afzien" KAPELLE - Er werd al rekening mee gehouden dat Jan van der Weijde in staat zou zijn de 24-uursloop van Almere te voltooien. Want 'opgeven' komt niet voor in het woordenboek van de 48-jarige prestatie loper uit Kapelle. Maar dat de voor zichzelf keiharde Zeeuw winnaar zou worden van deze bijzondere krachtmeting over de lange adem, ja, daar stond hij persoonlijk ook wel even van te kijken. „Het verraste me", geeft Jan toe, „want vergeet niet dat ik voor 't eerst deelnam aan zo'n slopende race. Voorheen was honderd kilometer de langste afstand die ik had afgelegd. In Almere kwam ik na een etmaal uit op ruim honderd een en tachtig kilometer. Je ziet dus dat een mens zo af en toe ver kt 'De Playworld 24 uur van Al mere' waarin Jan van der Weij de furore maakte en die gehou den werd op 1 en 2 oktober is een Sponsorloop over diverse afstanden ten bate van de Ne derlandse Multiple Sclerose Stichting. Voor een zeer goed doel dus. In Nederland leven ruim 15.000 mensen met deze aandoening van het centraal zenuwstelsel, dat bij een deel van de patiënten tot gedeelte lijke en bij anderen tot algehele invaliditeit leidt. In tegenstelling tot wedstrijd atleten, die bij een goed resul taat een vaak niet te versma den prijs incasseren, of zelfs .startgeld kunnen vragen, moes ten de deelnemers aan boven genoemde prestatieloop 'wat meebrengen' om zich te verze keren van een startbewijs. Voor 24-uurslopers, deel uitmakend van een estafette-team bedroeg dit per ploeg duizend gulden en voor individuelen, zoals Jan van der Weijde vijfhonderd gulden. De Kapellenaar kon in Almere het mooie bedrag van 1375,- afdragen. Spontaan bijeengebracht door midden standers en particulieren, want Jan geniet in zijn dorp maar ook daarbuiten sympathie en populariteit. Een paar voor beelden: het showkorps 'Jonge Kracht' uit Kapelle, waarvan Jan lid is bracht 300,- bij elkaar en schoolkinderen uit Roosendaal waar Van der We- ijde's vrouw Janneke les geeft, zorgden voor een bedrag van 125,-. „Kijk, dat alles stak me een hart onder de riem", verklaart Jan. „Ik nam me dan ook voor om al deze sponsors niet teleur te stellen en in Almere alles te geven." Dat deed hij dan ook en werd uiteindelijk als triom fator bejubeld na een tocht die gedeeltelijk moest worden vol bracht onder barre weersom standigheden. Van der Weijde: „We zijn op vrijdagmiddag om vijf uur vertrokken. Een paar uur later begon het te regenen en dat duurde tot 's nachts een uur. Bovendien was het koud. Ik was dan ook de enige die in korte broek liep." Laconiek laat hij er op volgen: „Maar dat gezwabber langs mijn benen kan ik niet hebben, trouwens een doorweekte lange broek weegt immers ook zwaarder. Natuurlijk heeft Jan toch flink afgezien. „Ja, ik heb op mijn tanden moeten bijten maar dat weet je bij voorbaat. Ik was trouwens niet de enige want van de zestien deelnemers zijn er maar drie aangekomen." Rondom het parcours, dat 1450 meter lang was, heeft Jan veel steun gehad van zijn zoon Jo- hno ny en zijn dorpsgenoot Kees Toorenaar. Zij zorgden voor de ravitaillering (drinken en vloeibare voeding) en hielden ook een draaiboek bij van de uitputtingsslag. Op zaterdag morgen, rond de klok van tien uur werd in dat boek vermeldt: de mentale uitputting nadert schijnbaar bij Jan. Maar een uur later luidde het commen taar: Jan heeft inmiddels voor de 45e keer gedronken en oogt weer wat frisser. De accu was inderdaad nog niet leeg bij Jan van der Weijde, die in de reste rende tijd overeind bleef en om vijf uur die zaterdagmiddag dolgelukkig in de armen viel van zijn vrouw Janneke. Hij had het geklaard en toen be kend werd dat hij tevens de grootste afstand had afgelegd stamelde Jan: „Dat is werkelijk het mooiste wat ik tot nu toe heb meegemaakt." De duurloper uit Kapelle heeft sinds 1981, toen hij met deze tan gaan. carrière begon, al heel wat ki lometers met de benenwagen afgelegd. Deed mee aan vele grote prestatielopen in Europa (Barcelona, Boedapest, Istan- boel, Moskou, Berlijn) en was acht jaar geleden ook present bij de befaamde Mid-City loop in New York. Jan van der Weijde, die lid is van SV Aloy in Graauw is eigenlijk nooit prestatiegericht bezig geweest, deed dan ook niet aan wedstrijdsport. „Wat ik doe is pure hobby", venti leert hij. „Maar ik wil wel laten zien dat je ook zonder de harde hand van een trainer of wie dan ook toch iets kunt berei ken, bijvoorbeeld een overwin ning op jezelf behalen via uit houdingsvermogen. Daarom zoek ik het in hoofdzaak op de lange afstanden. Pas na vijftien kilometer kom ik bijvoorbeeld lekker in mijn ritme. Moet het vooral van mijn kracht hebben. Want souplesse bezit ik hele maal niet. Maar vechten tegen mezelf geeft me wel de grootste voldoening. Zonder me overi gens te forceren. Starten en Jan van der Weijden tijdens een trainingsronde langs de Westerschelde gezond aankomen, heeft Remy Magnus, de voorzitter van mijn club SV Aloy me altijd voorge houden en dat devies heb ik nooit in de wind geslagen." Zijn ijzersterke wilskracht en doorzettingsvermogen heeft Jan van der Weijde zich eigen gemaakt in de twee jaar dat hij de wapenrok droeg bij het Korps Mariniers. „Daar is mijn karakter gevormd, heb op mijn tanden leren bijten en leren afzien. Een erfenis waar ik nog steeds dankbaar voor ben en nu profijt van trek." Illlllllllllllllllllli llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MIDDELBURG - De cabare tier Joop Visser komt vrijdag 22 oktober naar de Schouw burg. Joop Visser is voor de kenners van de betere cabarettekst geen onbekende. Zijn onmiskenbare zang- en gitaarstijl en zijn bit terzoete, soms azijnzure liedjes hebben een groot effect op de toehoorders. Joop Visser zingt over liefde, hoop, de media, het platteland, de stad, de politiek en alles wat daartussen ligt. Het optreden van Visser in de schouwburg begint om 20.30 uur. Kaarten kosten ƒ20,(passen 16.— en zijn in de voorverkoop aan het theater. 1 Joop Visser MIDDELBURG - Muziekhandel Van Damme en Impuls Kado sponsoren het eerste elftal van Jong Ambon 1. Op de foto stand: v.l.n.r. verzorger Hendrik Ririhena, verzorger Ed Lewerissa, Rivo de Fretes, Wilfred Vreeke, Ricky Sohilait, Simeon Taniwel, Joy Telussa, Romano Pattiasina, Peter Wessel van Muziekhandel Van Damme, trainer Daan Patty, leider Dolf Lekawaël. Zittend: Dout Wannee, Marsal Ririhena, Arie Pentury, Jongker Huwaë, Frank Tuankotta, Jimmy Pentury, Jonah Latumeten, Eldridge Pentury. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MIDDELBURG - Zaterdag 23 oktober vindt de première plaats van drie Middelburgse symfonieën die Christian Graf componeerde tijdens zijn verblijf in Middeiburg van 1750 tot 1758. Het con cert wordt gegeven door 'Ple zier in muziek Choir' in sa menwerking met studenten van het Haagse conservato rium. De uit Duitsland afkomstige violist en componist Christian Ernst Graf kwam na een dienstverband aan het hof van Rudolfstadt, in 1762 bij Prins Willem van Oranje te Den Haag in dienst als hofka- pelmeester. Op 30 september 1765 dirigeerde hij aldaar een concert waarbij de jonge Wolfgang Amadeus Mozart en zijn zusje Nannerl optra den. Een jaar later publiceer de Mozart een serie pianova riaties (KV 24) gebaseerd op Grafs 'Laat ons juichen Bata vieren', dat werd gecompo neerd voor de inauguratie van de prins. Graf woonde en werkte van ongeveer 1750 tot 1758 in Middelburg. Hier componeerde hij zijn 6 Sinfo- nieën opus 1, opgedragen aan het Middelburgs Collegium Musicum dat onder zijn lei ding stond. Deze werken wer den door de Middelburgse uitgever Mandelgreen gepu bliceerd. Graf wordt gere kend tot één van de toonaan gevende componisten in Ne derland aan het eind van de achttiende eeuw. De stijl van zijn muziek toont verwant schap met de zogeheten ga lante stijl van de muziek van de jongste zonen van J.S. Bach. Op het programma staan daarnaast werken voor koor, solisten en orkest van Leopold Mozart (1719-1787), W.A. Mozart (1756-1791), F. Durante (1684-1755) en Uni- co van Wassenaar (1692-1766). Het concert in de Koorkerk begint om 20.30 uur. Kaarten kosten 12.50 gulden. GOES- De zelfhulporganisatie 'ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 6 november een open middag in het Sociaal Centrum aan de Frans den Hollanderlaan 25. Dat is vlak bij het station. De organisatoren willen op de ze middag ouders die een kind hebben verloren kennis laten maken met de organisatie en met elkaar. Ouders en grootou ders kunnen hun ervaringen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind met elkaar delen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. MIDDELBURG - De KNVB hield de afgelopen weken een aantal voetbalinstuiven voor jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar. Door de overvloedige regenval gingen de activiteiten op een aantal plaatsen niet door. Daarom probeert de bond het in de herfstvakantie nog eens. In Serooskerke moesten 120 kinderen al vroeg stoppen en in Vogelwaarde ging het feest he lemaal niet door. Alleen in We meldinge werd de voetbalin stuif in z'n geheel afgewerkt. De herkansing vindt plaats op 25 oktober in Vogelwaarde, 26 oktober in Wolphaartsdijk, 27 oktober in Serooskerke en op 28 oktober in Zierikzee. Vanaf tien uur 's morgens wor den vier-tegen-vier wedstrij den gespeeld en aansluitend een aantal partijen van zeven- tegen-zeven. Naast afde lingstrainer Jan van Loon wer ken een aantal andere trainers mee waaronder Bert Pentury. De activiteiten zijn helemaal gratis, of de kinderen nu wel of geen lid zijn van een voetbal vereniging. Patrick Vermeulen van het Bondsbureau in Mid delburg weet er alles van. Tel. 01180-14353. MIDDELBURG - Zaterdag 23 oktober verzorgt Scouting De Gouden Cirkelgroep uit Mid delburg de Nationale Roefel dag. Kinderen die bij een be drijf willen 'roefelen' kunnen zich vanaf 10 uur aanmelden bij de Gouden Cirkel aan de Nassaulaan. Roefelen is een Vlaams woord en het betekent 'snuffelen aan het onbekende'. Kinderen van zes tot twaalf kunnen op de Jantje Beton Roefeldag kennis maken met de grote mensenwe reld. In Middelburg hebben de volgende bedrijven hun mede werking toegezegd aan de Roe feldag: de Brandweer, het Die renasiel, het Waterschap, Ra dio Maximaal, Kaasboerderij Schellach, Hotel Arneville, de Rechtbank, Dansschool Joke Louwerse, Staatsbosbeheer, en de Gouden Cirkel. Bij de laat ste krijgen de kinderen een starterskaart waarmee ze de bedrijven kunnen bezoeken. MIDDELBURG - Wie belang stelling heeft voor de sociale werkvoorziening kan op 6 no vember tussen 9.00 en 13.00 uur een kijkje nemen bij de Werkplaatsen Walcheren aan de Grevelingenstraat. De hoveniers, de bouwploeg en de medewerkers van de kweke rij zijn aanwezig in de kleine kantine, waar een vacature bank is ingeicht. THEATERORGEL - De Engelse organiste Doreen Chad- wick bespeelt op vrijdag 22 oktober het Compton theateror gel in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Kaarten kosten 10,00 in de voorverkoop bij Muziekcentrum Middel burg aan de Lange Delft, aan de zaal 12,50. Aanvang 20.00 uur. KLEDING- EN SPEELGOEDBEURS - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt een kleding-, speelgoedbeurs en kindermarkt in buurthuis De Schuur in Oost-Souburg op zaterdag 23 oktober van 10.30 ttot 15.00 uur. Een tafel voor de verkoop kost 3,00, kinderen kunnen een gratis plaatsje krijgen voor de verkoop van hun eigen spulletjes. Voor inschrijving 01184-71977/60361/71119. DROOGBLOEMEN - Op 1 en 2 nobember starten bij imkerij Poppendamme in Grijpskerke begin- en vervolgcur sussen werken met droogbloemen'. Inlichtingen: 01189-1948 BUBBLING PARTY - In buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen werken de vrouwelijk d.j.'s van de L.A. Style mee aan een bubbling and houseparty op zaterdag 23 oktober. Aanvang 20.00 uur, entree 1,50. GEVONDEN - Bij de politie in Vlissingen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: trouwkaart met inhoud, herenbril, twee brillen, inhalator met medicijnen, trouwring, verschil lende sleutelbossen. Bij het dierenasiel kwamen binnen: een zwart/witte kat, een lapjeskat en een zwart/witte poes. De Rijkspolitie kreeg gezelschap van een rood katertje. Verder werden daar aangegeven: vier autovelgen, een lappen pop, twee fietsen, herenhorloge, twee portemonnees, vier sleu telbossen), lege blauwe damestas, rijbewijs, paspoort. In Middelburg werd aangegeven: bankbiljetten, horloge Q Q, bruin portemonneetje, gouden oorbelletje, diverse sleutels, regenbroek, regenpak, meisjesjack, portemonne Becker, lin ker trimschoen maat 40. NAJAARSFEEST - Mannen en vrouwen, jong en oud, zijn welkom op het jaarllijkse najaarsfeest van de COC op zaterdag 23 oktober. Het 'herfstig aangeklede' paand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg is die avond open vanaf 21.00 uur, niet COC-leden betalen vijf gulden entree. BINGO - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde belegt een bingo-avond op zaterdag 23 oktober in De Schuur, Middel burgsestraat in Oost-Souburg. Aanvang 20.30 uur, entree gratis, bingo kaarten een gulden. Speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen houdt donder dag 21 oktober een bingo-avond. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. VERKEERSOPFRISCURSUS - Onder auspiciën van Veilig verkeer Nederland vindt in het politiebureau aan de Vrij landstraat in Middelburg een verkeersopfriscursus plaats van vijf avonden, te beginnen op 1 november. De kosten bedragen 25,00. Aanmelden vooraf is noodzakelijk: 01180-14496/26149. Opgave voor de cursus Veilig Caravan- nen, die volgend voorjaar gegeven wordt, is ook al mogelijk. CONCERT - Het Christelijk Nationaal Koor o.l.v. Bert Moll en concertpianist Klaas Jan Mulder geeft op zaterdag 6 november samen met de Chr. gem. zangvereniging De Lofstem uit Sint Laurens een concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aanvang 19.30 uur, toegang vijf gulden, kinde ren een rijksdaalder. F rDOOSIE - Theatergroep Potdoosie speelt woensdag 27 oko <er twee theatervoorstelling voor kinderen van vier tot twa. f jaar. Om 10.00 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg en om 14.00 uur in het Zuider baken, ook in Middelburg. De kosten bedragen een gulden. CURSUS - In het nieuwe gebouw van speeltuin De Lammerenburg in Vlissingen wordt een cursus Frans gege ven. De cursus is voor beginners en gevorderden en kost 198,voor 24 lessen van een uur. De nadruk ligt op het leren spreken en verstaan. De ZVU organiseert een cursus opera. In tien dinsdagavonden worden alle stemmen behan deld. Daarnaast is er veel muziek te horen, van recente CD's tot opnames uit het eind van de vorige eeuw. De cursus kost 190,- 150,-). Op 2 november houdt de ZVU een kennis makingsbijeenkomst voor de cursus Inleiding in Geologie- Aardwetenschappen, in de CSW aan de Elzenlaan in Middel burg. Deze cursus van twaalf avonden kost 190,- 160,-). Donderdag 28 oktober start er in de speeltuinzaal aan de Paardenstraat in Vlissingen een cursus bloemschikken. Welzijn Ouderen Middelburg geeft dinsdag 2 november om 14.00 uur een gratis proefles voor de cursus 'Stijldansen voor vijftigplussers'. De proefles wordt gegeven in de Molstraat 13. VRIJGEZELLIG - Zondag 24 oktober om 14.00 uur wordt in Het pand aan de Kerksteeg te Middelburg een nieuw programma samengesteld voor de club Vrij-Gezellig. De activiteiten voor en door alleenstaanden worden gehouden op zondagmiddag en variëren van wandelen, fietsen en zwem men tot bowlen en eten. LEZING - Dhr. L.Q. Phemambucq van de Stichting Thuiszorg Walcheren houdt donderdag 21 oktober een lezing in het verenigingsgebouw te Vrouwenpolder. Vanaf 14.00 urn- geeft hij informatie over alles wat de Thuiszorg voor inwoners van Vrouwenpolder kan betekenen. De voetgan gersvereniging VBV presenteert zich maandag 1 november in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen in de-Mol straat in Middelburg. Doel van de presentatie is om de luisteraars er op te wijzen dat lopen leuk en gezond is, maar dat het de voetgangers niet altijd even gemakkelijk wordt gemaakt. De presentatie begint om 14.00 uur met lichtbeel den en is vrij toegangkelijk voor 50-plussers. Het Rozenkrui sers Genootschap verzorgt maandag 25 oktober een lezing in de Middelburgse bibliotheek, om acht uur 's avonds. De titel van de lezing is 'de brug tussen natuurmens en de geest-ziele- mens'. De oktober-lezing van de Heemkundige Kring Wal cheren heeft als titel 'kunstenaars in Domburg'. De lezing vindt plaats in Hotel Walcheren in Koudekerke, op woensdag 27 oktober om 20.00 uur. ORIGAMI - Maandag 1 november wordt er een Origami vouwavond gehouden in Hotel Walcheren in Koudekerke. Vanaf 20.00 uur. Om mee te kunnen vouwen is wel enige kennis van de basisvormen van de Japanse vouwkunst vereist. Dat geldt ook voor de techniek van Papier-Architec tuur en Borduren op papier. VOGELS- Vogelvereniging 'De Vogelliefhebbers' houdt zaterdag 30 oktober een vogelruil- en verkoopbeurs in de bovenzaal van sporthal Baskensburg aan de president Roose- veltlaan in Vlissingen. De beurs duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Opkopers zijn aanwezig. Voorafgaand aan de beurs is er donderdag 28 oktober een gratis toegankelijke filmavond in dezelfde zaal. Om 19.30 wordt de film 'Van ei tot vogel' vertoond. MIDDELBURG - De bekende televisiefiguur Jaap Aap wil niet langer alleen in de beslo tenheid van de televisiestudio zijn werk doen. De leukste aap van Nederland maakt dit sei zoen dan ook de overstap van cte televisie naar het theater met de Jaap Aap Jeugdshow, een vrolijk lachspektakel voor kinderen van alle leeftijden. Vóór de pauze brengen Peter Grooney en Tonny Wilsen een opeenvolging van slapstick, va riété en sketches. Na de pauze betreedt Jaap Aap het podium in een door André van Duin bedachte show boordevol gek ke fratsen en spelletjes. Spelle tjes waarmee de kinderen leuke prijzen kunnen winnen, zoals Jaap Aap horloges en t-shirts. De Jaap Aap Jeugdshow komt zaterdag 23 oktober in de schouwburg, om 14.00 uur. Kaarten kosten een tientje voor kinderen, volwassenen betalen het dubbele.

Scheldebode | 1993 | | pagina 13