Qlbu Ps- P> LA GARE i ^EE&rem^ARTIJEN] Markies De Sade vertelt nog één keer Opnieuw bekladdingen van Nazi Front Zeeland co Erna Sassen brengt verrassend theater Veel belangstellenden voor open dag Vluchtelingenwerk 'Jttpbjwjjf0 Zeeuws Jongenskoor treedt op in de Verenigde Staten DE RUITER Leesbevorderingsproject moet leesgedrag in positieve zin veranderen Praktisch Zeeuwse Komedie jubileert met speciale produktie Briefwisseling Jeugdmode KINDERBOEKEN WEEK 1993 leesideeën! De Kinder boekenmolen brengt je op de leukste Voorlezen Leesdagboek Literair café Concert sopraan Sylvia Leentvaar Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost Souburg - 01184-78143 i if SCHELDEBODE 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR? 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 W VLISSINGEN - Dit jaar viert toneelgroep 'De Zeeuwse Ko medie' haar 25-jarig bestaan. Als onderdeel van dit jubileum gaat de speciaal voor de gele genheid geschreven produktie 'Sade' op zaterdag 16 oktober in première in het Vestzakthea ter. 'Sade' is gebaseerd op het leven van Donatien Alphonse Francois de Sade (1740-1814), die verguisd en beroemd is ge worden om zijn pornografi sche, sadistische literatuur. Markies de Sade, een tijdge noot van Casanova, maakte een Van de roerigste periodes van Frankrijk mee: de aftakelende monarchie, de Franse Revolutie en de Jonge Republiek. Hij werd uiteindelijk het slachtof fer van zijn opvattiingen en van de tijd waarin hij leefde. Meer dan éénderde van zijn leven zat hij gevangen in in richtingen en gevangenissen, zonder dat hij ooit een behoor lijk proces kreeg. Uiteindelijk stierf hij zo arm als een luis in het gekkenhuis Hópital St. Maurice in Charenton, waar hij tegen betaling door zijn familie werd opgeborgen. De voorstelling is geschreven en geregisseerd door Willem Huijbreghs, die dit seizoen tien jaar verbonden is aan de Zeeuwse Komedie als 'huisre gisseur' en daarmee voor het tweede lustrum zorgt. Eerder tekende hij voor de regie van ondermeer 'Woyzeck', 'de Vrek' en 'Het lied van de moorde naar'. Aan de hand van de briefwisseling tussen Sade en zijn familie, fragmenten uit zijn boeken, een aantal histori sche feiten en de nodige dich terlijke vrijheid is Huijbreghs in deze voorstelling op zoek gegaan naar de man achter de schrijver van onder andere 'Justine', 'De honderdtwintig dagen van Sodom' en 'Aline en Valcour'. De voorstelling toont de laatste levensdagen van De Sa de in de inrichting in Charen ton. Omringd door gekken, vrienden en vijanden krijgt hij de kans zicht nog één keer tot het publiek te richten. Muziek speelt een essentiële rol bij het versterken van beel den. Voor deze produktie schreef componist Dies le Due de muziek. Het is een her nieuwde kennismaking, want eerder componeerde hij de mu ziek voor 'Woyzeck'. Een strijktrio, aangevuld met so praansaxofoon, zorgt voor de uitvoering van de muziek. Na de première zijn er in de maanden oktober tot en met maart nog een tiental avond voorstellingen gepland en twee matineevoorstellingen op 14 november en 27 februari, alle in het Vestzaktheater aan het Bellamypark. De avondvoor stellingen beginnen steeds om u Markies de Sade (Leonard v.d. Berge) in heftige discussie met Coulmier (Ed van Reijmersdal) FOTO: ROELAND VIS 20.30 uur, de matinees om 15.00 uur. Kaarten kosten 12.50 en kunnen gereserveerd worden bj Greetje Bikker, 01184-65624 (tussen 12.00 en 14.00 uur). VLISSINGEN - De open dag van de werkgroep Vluchtelin genwerk Vlissingen is succes vol verlopen. Er bestond veel belangstelling voor de werk zaamheden van begeleiders en 10 bezoekers zijn naar huis gegaan met een informatiepak ket. Zij zullen worden uitgeno digd voor een nadere kennis making. De medewerkers van de werkgroep zijn erg blij met deze belangstelling, omdat hun cliëntenbestand groeiende is en men toch de hulp wil blijven bieden die tot dusverre gebrui kelijk was. De groei bestaat onder andere uit de komst van een groep van 30 uitgenodigde vluchtelingen uit Irak. Zij zullen begin de cember in Vlissingen komen wonen en hebben naast bege leiding ook behoefte aan inven taris voor hun woningen. Hierbij valt te denken aan meubels, bureautjes, keukenin ventaris e.d. Wie overtollige huisraad heeft en dit aan vluchtelingen wil afstaan, kan dit melden bij Vluchtelingenwerk Vlissingen. De spullen kunnen desgewenst op afspraak worden afgehaald. Verder is er dringend behoefte aan winterkleding en als het om grote hoeveelheden gaat, dan kan ook dit worden afge haald. Aanbiedingen en informatie op het kantoor Vluchtelingenwerk Vlissingen in de Bakkersgang 2, tel. 01184-11444. (ADVERTENTIE) St. Jacobspassage 10 - Vlissingen Tel. 01184-11352 g MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zon dag zijn hakenkruizen en ra cistische leuzen, ondertekend met NFZ (Nazi Front Zee land). aangebracht op vier plaatsen op en rond het ab dijplein. De bekladdingen werden aangetroffen bij de ingangen van de Nieuwe Kerk en de Statenzaal, op de hoek van de kruising St. Jo- risstraat/Wagenaarstraat en op het gebouw van het Kan tongerecht op de Balans en het pand ernaast. De politie gaat ervan uit dat het gaat om dezelfde groepe ring, die in september graf stenen op het Joods-Portuge- se kerkhof bekladde, aldus woordvoerder Johan Bodrij. Twee rechercheurs, die ook permanent belast zijn met het onderzoek naar de Nazis tische tekens en teksten op het kerkhof, zijn inmiddels bezig met een buurtonder zoek. De technische recher che heeft foto's van de ha kenkruizen en leuzen ge maakt en de verf onderzocht. Mogelijk kan een vergelij king met eerdere bekladdin gen meer aan het licht bren gen. De politie is ook op zoek naar getuigen. Wie nadere inlichtingen kan verstrek ken, wordt verzocht contact op te nemen met de meldka mer van de politie Walche ren, 01180-32111 of met de politie in zijn woonplaats. Saskia is een vrouw die, zoals dat wordt gezegd, O) middenin het leven staat. Ze heeft een gezin, een huis, een baan, vrienden en hobby's. Soms moet ze wel eens passen en meten om iedereen de aandacht te geven waar ze recht op hebben. In de loop der jaren is ze daar erg handig in geworden, zelden laat fV ze tijd verloren gaan. Als ze wacht tot de aardappe len koken, ruimt ze ondertussen een keukenlaatje 5? op. Ze heeft altijd een voorraad kadootjes in de kast fyy voor onverwachte gebeurtenissen. Zodat ze daar nooit op het laatste moment nog achteraan moet. De wachttijd in de file wordt gebruikt om Italiaanse woordjes te leren met het oog op de kampeervakan- tie van volgend jaar. In de pauze van een vergade ring of bijeenkomst in een rij staan voor koffie vindt a ze vreselijk. Zo'n rij ontmoedigt ook het halen van een tweede bakje. Daar heeft ze het volgende op C-T gevonden: Ze neemt gewoon twee kopjes koffie CV tegelijk en gaat daarmee aan een tafeltje zitten. Zo I hoeft ze maar een keer in de rij te staan en is rust verzekerd. Want met twee kopjes koffie aan een tafeltje lijkt het net of je op iemand wacht en niemand zal vragen: "is deze stoel misschien nog vrij"? Verder moet ze alleen flink doordrinken. Bert de Mol 3 CL a Het leesplezier in de versukkeling MIDDELBURG - Het lezen is niet meer wat het geweest is. Dat begint al met het voorlezen dat in belangrijke mate plaats heeft moeten maken voor Telekids en andere kleuterprogramma's. Op de basis schoolleeftijd zijn er voor kinderen zoveel andere leuke dingen te doen dat het lezen naar het tweede plan is en op de middelbare scholen worden leerlin gen dusdanig met verplichte leeskost om de oren geslagen dat de laatste interesse in lezen, zo die nog aanwezig mocht zijn, ver verdwenen is. Slechts een enkeling leest nog voor zijn plezier een boek. Om daar verandering in te brengen komen er twee leesbevorderingsprojecten. De resultaten van deze projecten moeten later lande lijk worden gebruikt. Zeeland speelt als proefprovin- cie een belangrijke rol: de projecten vinden op zeer beperkte schaal in Nederland plaats. Doel is een halt toeroepen aan de gestage afname van de leestijd onder jongeren en hen weer leren meer plezier in het lezen te beleven. Dat het leesgedrag van jonge ren langzaam verandert in ne gatieve zin, bleek uit een on derzoek onder jongeren tussen 12 en 19 jaar. In de periode 1975-1985 verminderde de leestijd per week met ruim an derhalf uur (van 4,9 uur naar 3,3 uur). De leestijd nam het meest bij boeken af, maar ook bij kranten en tijdschriften. Als men nagaat dat ongeveer de helft van de leestijd aan deze laatste twee wordt besteed kan men wel nagaan dat er niet veel boeken meer worden gele zen. Er zijn een aantal oorzaken voor die afname aan te wijzen. Hannie Bruynooge en Sjannie Mes, resp. projectcoördinato ren van de leesbévorderings- projecten 12-18 jarigen en 7-12 jarigen, wijzen niet alleen de TV aan als hoofdschuldige en het toegenomen aantal andere vrijetijdsbestedingen, maar ook het leesgedrag op de scholen is toe aan een verandering. „Op school wordt wel aandacht besteed aan het formeel leeson derwijs maar te weinig aan de inhoudelijke beleving van de boeken, aan het leesplezier dus. Nederlandse kinderen scoren daarin in vergelijkjng met an dere landen in Europa slecht. In het basisonderwijs blijkt dat lezen voor de kinderen een ta melijk individuele bezigheid is géworden, de kinderen praten niet met elkaar over boeken die ze leuk hebben gevonden, ze krijgen weinig tips, ook niet van leerkrachten, bibliotheek of boekhandel. Ook het belang van voorlezen wordt onder schat. Ouders zijn daarin heel belangrijk maar stoppen er vaak mee als hun kinderen zelf kunnen lezen. Voor het voort gezet onderwijs geldt dat lezen verplicht is. Boeken worden klassikaal gebruikt als leer middelen. Bij het lezen voor de lijst en bij het maken van werkstukken is er sprake van min of meer plichtmatig ge bruik van boeken. Mede daar door houden veel jongeren het lezen na de school voor gezien. Ze hebben er geen aangename herinnering aan." Niet of te weinig lezen is niet best voor de ontwikkeling. Le zen is nodig. U leest als u dit artikel doorneemt. Ook het be grip van wat u leest is belang rijk. Zonder begrip geen in zicht. Hannie Bruynooge en Sjannie Mes: "Het gevolg van niet-lezen is een soort cultureel analfabetisme, een geestelijke verarming. Lezen houdt je in contact met wat er gaande is in de maatschappij, jlezen is een vorm van cultuuroverdracht. Mensen worden mondiger met meer leeskennis, om te stude ren moet je lezen, lezen bevor dert gedragsverandering, lees- motivatie leidt tot meer lezen, wat bijdraagt aan verbeterde leesvaardigheid. Door stimule ren van het leesplezier breng je de jongeren weer in contact met literatuur en informatieve boeken." [ADVERTENTIE) BOEKHANDEL Paul Krugerstraat 55 Vlissingen Tel. 01184-12733 Pincode betalingsmogelijkheid Zie ook onze andere adv. in deze krant. De boekhandelaar heeft een verrassing voor je: de Kinder boekenmolen. Ook dit keer weer met informatie over actuele jeugdboeken, de favorieten van de Kinderjury en de winnaars van de Gouden Griffel en hét Gouden Penseel. Dik: 100 pagina's. En dit jaar g> geheel in kleur Er ligt een exemplaar voor je klaar g Tijdens de zeer gedisciplineer de opleiding leren de jongens al op jonge leeftijd notenschrift, krijgen les in stemvorming en zingen veel. De schoolvakan ties worden vaak benut voor het geven van concerten. Het koor maakt jaarlijks meer dere toemees in Nederland-en in het buitenland. Zo treden zij bijna jaarlijks op in St. Pauls Cathedral in Londen en in' Westminster Cathedral. Even eens worden regelmatig con certen gegeven in Duitsland, Oostenrijk en België. In 1989 was het koor reeds in New York, waar de Koorschool een concert gaf voor Unicef. vmevncJ. MMTjfj. Kinderen bekijken graag plaatjes in een boek, maar of ze later ook echt tot lezen komen is maar de vraag Om dat te bereiken is er nogal wat in gang gezet. Er zijn twee projectplannen opgesteld voor de jaren '93-'95: het leesbevor deringsproject 'Zwerven' voor 7-12 jarigen en het leesbevor deringsproject 'Sirene' voor 12-18 jarigen van Havo en VWO. Dit laatste is omdat voor de andere schooltypes vaak al projecten lopen. Het voordeel van deze t\yee projecten samen is dat alle jongeren zo bereikt worden en dat de leesbevorde ring een doorgaande lijn ver toont. De rode draad door deze projecten is het verhaal van Homerus' Odysseus, enerzijds om de eenheid van beide pro jecten te waarborgen, ander zijds vanwege het waardevolle, inspirerende en boeiende voor beeld van dit Griekse mytholo gische verhaal. De Griekse mythologie wordt altijd nog gezien als een be langrijke bron van onze be schaving, waarin de algemeen- menselijke levenswijsheid naar voren komt, zoals onze overwe gingen, verlangens en emoties. De activiteiten voor de groep 7-12 jarigen bestaan o.a. uit een voorleescursus voor ouders. Ouders moeten weer leren om het voorlezen in hun normale opvoedingspatroon in te passen zodat kinderen zelf een positie ve leeshouding ontwikkelen. Uit een onderzoek bleek dat kinderen prijs stellen op ge sprekken met hun ouders over wat ze lezen. Bovendien heb ben leesbevorderende activitei ten van school en bibliotheek meer zin als ze door de ouders ondersteund worden. Ouders zijn in dit geheel dus zeer be langrijk. Een andere activiteit is de Boe- kenkring, waarin kinderen in groepsverband hun leeserva ringen uit kunnen wisselen, en het Leesdagboek, waarin kin deren hun persoonlijke leesim- pressies vastleggen om weer te gebruiken in de Boekenkring of waar dan ook. De docenten worden met behulp van bro chures. handleidingen en kant en- klare pakketten op de hoogte gebracht van alle moge lijkheden die hen kunnen hel pen het leesplezier bij de kin deren te bevorderen. Voor de projectgroep 12-18 ja rigen van Havo en VWO is de opzet weer iets anders. De acti viteiten gericht op de docenten omvatten o.a. studiedagen voor docenten Nederlands, gericht op leesbevorderingsactivitei ten, een brochure voor docen ten over de produkten en dien sten van bibliotheken, een cur sus Jeugdliteratuur en kant en-klare lespakketten ter on dersteuning van het literatuur onderwijs. Voor bibliothecaris sen wordt een cursus project management opgezet om later zelf activiteiten m.b.t. leesbe vordering te kunnen organise ren. Voor jongeren tenslotte staan er een drietal activiteiten in het vooruitzicht. Het Literair Filmfestival moet aandacht be steden aan de beeldcultuur van jongeren d.m.v. het vergelijken van film en boek, als het kan in het bijzijn van de auteur. Het Literair Café is een lezingency clus van schrijvers waarbij een verband moet worden gelegd tussen lezen voor het plezier en het lezen van literatuur ten behoeve van onderwijskundige doelstellingen. Uit deze activi teiten worden weer de uitein delijke produkten samenge steld die later provinciaal en landelijk kunnen worden ge bruikt. De Zeeuwse Bibliotheek is ver antwoordelijk voor beide pro jecten. Daarnaast is een pro vinciale stuurgroep gevormd bestaande uit de projectcoördi nator, een vertegenwoordiger namens de Zeeuwse biblio theek, voor elk project twee docenten uit het Basisonder wijs of het Voortgezet Onder wijs, en de Stichting LURV. GOES - Tijdens de uitrei king van de Four Freedoms Awards in Hyde Park, New York, op 22 oktober, verzorgt de Zeeuwse Koorschool uit Goes een optreden in St. James Church. Hyde Park is de plaats waar de Roosevelts woonden en waar nu het Franklin D. Roosevelt Institute gevestigd is. Vele beroemheden uit de Vere nigde Staten zijn uitgenodigd voor dit optreden. De jongens van de Zeeuwse Koorschool zingen onder meer de 'Song of the Four Freedoms', gecompo neerd door dirigent Evert Heij- blok. Gedurende het verblijf in de Verenigde Staten verzorgt het koor ook een optreden bij de opening van het Norman Rockwell Museum te Stock bridge. Rockwell, een beroemd illustrator, heeft in een grote collectie schilderijen de Four Freedoms vorm gegeven. Te vens brengt het koor eerr be zoek aan Michigan, een plaats waar vele Zeeuwen zich heb ben gevestigd. De Zeeuwse Koorschool is een koor van jongens in de leeftijd van 5 tot 14 jaar, opgericht in 1954. Na schooltijd komen de jongens elke dag naar de Koor school om huiswerk te maken en te oefenen met het koor. aanleiding van een contactad vertentie voor het eerst ont moeten. Een originele twee spraak waar sketches en liede ren naadloos in elkaar over gaan. Treffend gespeeld, soms pijnlijk herkenbaar, bij vlagen ontroerend, regelmatig humo ristisch, en voorzien van mooie muziek en teksten die iets we zenlijks te zeggen hebben. De voorstelling is zaterdag 16 oktober te zien in de schouw burg aan het Molenwater. De aanvang is 20.30 uur. Kaarten kosten 18,00 14,50) en zijn in voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via 01180-25156. Erna Sassen en Bruun Kuijt MIDDELBURG - Erna Sassen heeft dankzij televisie enige bekendheid gekregen, maar nog steeds heeft zij haar Me disch Centrum West-imago niet van zich af kunnen schud den. Met de voorstelling 'Ik zoek een man voor mijn zus' Foto: Pief Weyman zal daar echter snel verande ring in komen. Erna's tegenspeler is Bruun Kuijt, van het cabaretduo Ech te Mannen. Tijdens de voorstel ling ontrolt zich een ontwape nende dialoog tussen een man en een vrouw die elkaar naar OOSTKAPELLE - De sopraan Sylvia Leentvaar geeft op don derdag 14 oktober om 20.00 uur een concert in de Zions- kerk. Zij is een van de weinige zangeressen die het coloratuur vak in volle omvang benutten. I

Scheldebode | 1993 | | pagina 1