Speurtocht naar Jan de Prentenknipper Folk, roots, singers songwriters Vlaanderen en de poëzie staan centraal bij SLAZ Vrouwen en politiek: rondetafelgesprekken ZEEUWSE VOLKSKUNST LANGS 'S HEEREN WEGEN Dennis Mesu goede tweede in zomeravondcompetitie Ki SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 Boeiende reeks concerten in Arsenaaltheater JAN DE PRENTENKNIPPER 59.90 delM Raadsel Paardjes Speurtocht Talent Maritieme historie Klassiek concert Jaap van Zweden •js 311 Gabriel Yacoub was mede verantwoordelijk voor de heropleving van de Franse folk. VLISSINGEN - Niemand hoeft de komende winter op te zien tegen een saaie zondagmiddag. In het Arsenaaltheatcr is een concertreeks geprogrammeerd van drie series van vijf concer ten met de thema's folk, roots en singer-songwriters. Muziek die varieert van 'swinging swampmusic', Gaelic balladen, Griekse Rebetika en Middel eeuwse muziek ontdaan van al le stof. De eerste serie in de reeks, Folk, begint op 3 oktober met een optreden van cajunlegende Eddy Lejeune. Cajuns, zoals de Franse kolonisten in de moe rassen van Southern Louisiana genoemd worden, spreken hun eigen soort Frans, hebben hun eigen gerechten en dansen op hun eigen muziek. Hoog, emo tioneel, met af en toe een snik: dat is Cajun soul, zoals Eddy Lejeune het brengt. Verder in deze serie Bright Blue Gorilla (USA) op 21 november,de Iron Horse uit Schotland op 12 de cember, De Keltische groep Orion op 20 februari en de Terse groep Moira op 17 april. Serie twee met het thema Roots zet in met traditionele Hon gaarse boerenmuziek door de groep Teka. De Griekse blues worden bezongen door Ano Kato op 23 januari. In deze serie komen verder aan bod Hassan Erraji Arabesq, de blinde luitspeler die met zijn trio Marokkaanse en Arabische muziek brengt (6 februari), La Rotta met Middeleeuwse mu ziek op eigentijdse wijze ge bracht en de groep Vizontö die op experimentele en gedrufde wijze een nieuwe dimensie toe voegt aan de Hongaarse volks muziek. In de laatste serie Singer-Songwriter, bijt Lee Clayton de spits af op 10 okto ber met countryfolk met een eigenzinnige invulling. Op 24 oktober volgt een optreden van Leon Rosselson, een van de belangrijkste tekstschrijvers uit de muziekwereld. Gabriel Yacoub was mede verantwoor delijk voor de heropleving van de Franse folk. Hij zingt in het Arsenaaltheater op 9 januari. Jim Boyes laat zich bij zijn exclusieve concert op 27 maart vergezellen door enkele van zijn vrienden. Onder hen John Tams die in de Albion Band zong. De befaamde banjospeler Sarah Grey sluit de reeks af met anglo-amerikaanse folk muziek op 15 mei. VLISSINGEN - In de vorige eeuw zwierf een misvormd mannetje langs de deuren. Voor een paar centen verkocht hij zijn zelfgemaakte bijbelprentjes. Zo nu en dan verschafte een landbouwer hem onderdak. Jan sliep dan in de schuur en mocht aan de keukentafel aanschuiven. In ruil maakte hij dan een hofstedeprent, met rondom de boerderij afbeeldingen van het werk op het land. Deze volkskunstenaar heette 'Jan de Prentenknipper'. De historicus J. Vader beschreef destijds hoé zijn grootvader aan Jan de Prentenknipper onderdak verschafte. Hijzelf was toen nog maar drie of vier jaar oud. „Jan was een kort, dik mannetje, met een ietwat wanstaltig figuur. Hij droeg een platte pet van glanzende zijde, jnet lintjes, een klein knoopje en een kl glimmende klep en sprak met een Zuid- Bevelandse tongval." Grootvader ontving hem met de woorden: "Zo Jantje Knip, kom je ook weer is kieke". Anders dan andere marskramers en kooplieden die langs de weg leefden en in het stro mochten slapen, was Jan beleefd en welgemanierd. Maar bleef Jan wat lang hangen, dan zei grootvader tenslotte: „Nou Jantje, da's een dure prent, 'ee?" Jan zwierf op Zuid-Beveland en op Walcheren, door Zeeuws- Vlaanderen en op Tholen. Zijn bijbel- en boerderijprenten worden door particulierënTiög bewaard en een deel vond z'n weg naar musea. Ook het open luchtmuseum in Arnhem kreeg er een aantal in bezit. Conser vator Hil Bottema herkende de kwaliteit ervan. In de Nederlandse volkskunst valt het werk van Jan de Pren- (ADVERTENTIE) VOLKSKUNST LANGS 'S HEEREN WEGEN Joke en Jan Peter Verhave Een zwerver verkocht in Zeeland langs de deuren zijn zelfgemaakte bijbel- en boerderijprenten. Het verhaal over de speurtocht naar het fascinerende levensverhaal van Jan de Prentenknipper. Zijn knipwerk geeft een uniek beeld van het landleven in vroeger tijd. in luxe editie: gebonden, geheel in full color. Nu indeboe^" een uitgave van boekhandel en uitgeverij DE KOPEREN TUIN Gasthuisstraat 12-14 4461 JS Goes 01100-31072 tenknipper op door zijn be koorlijke naïviteit en allure. De prenten zijn kinderlijk eenvou dig maar met een grote zeg gingskracht. In de loop der ja ren heeft menigeen geprobeerd hem in stijl na te bootsen, maar zonder succes; de imitaties zijn herkenbaar als flauwe aftrek sels. Hil Bottema wilde weten wie Jan precies was. Maar een eeuw nadat Jan als een rond reizende zwerver langs 's Hee- ren wegen trok om zijn prenten te slijten, kan men nog slechts gissen naar wie hij werkelijk was. Een gevallen dominee, be weerde de een. Een rietdekker, wist weer een ander. Ondanks alle naspeuringen bleef het on bekend waar hij geboren was, hoe hij heette en wat zijn le vensloop is geweest. De vondst van een kranteknip sel, een overlijdensbericht uit het Volksdagblad Goes van 1870, leidde in 1985 tot de ontknoping van het raadsel. Jan de Prentenknipper was Jan Huiszoon, geboren in Colijns- plaat in 1798 en overleden in Goes in 1870. Na tijdens zijn diensttijd betrokken te zijn ge weest bij een inbraak, werd hij veroordeeld tot twee jaar tuchthuisstraf. Daarna kwam hij terecht in Zeeuws-Vlaande ren, waar hij de Belgische Con- stantia de Pree, een levensge zellin vond. Ze trouwden niet, maar kregen wel acht kinde ren, waarvan de meesten op jonge leeftijd zijn overleden. Deels levend van de bedeling, deels van de magere opbreng sten van Jan's knipkunst, ver keerden ze in bittere armoede. Nog maar 36 jaar oud, overleed in 1841 ook Constantia. Jan trouwde daarna nog driemaal met een weduwe. eerder plotseling overleden aan een ernstige ziekte. Joke en Piet Verhave hadden intussen de zoektocht overgenomen en beschrijven nu in hun boek 'Jan de Prentenknipper' de speurtocht naar de ware iden titeit van de prentenvent, zijn levensloop, zijn werk en de religieuze beleving zoals die uit de prenten spreekt. Daarin lijkt een accent te vallen op de zondigheid van de mens, die moet boeten totdat hij zijn kleinheid erkent en op verlos sing van onrecht door de Heer. Een van de geliefde onderwer pen was de tempel van Salomo en zijn rechtspraak. Veelal is een tekst toegevoegd. Veel voorkomend zijn onder andere: 'O EER LEERT MYN U WE GEN K' ('O Heer leer mij uw wegen kennen') en 'HOOP EN LIEFDE'. Veel prentjes die Jan knipte zijn teruggevonden in oude psalmboeken Hil Bottema mocht de ontkno ping van het raadsel niet meer meemaken. Ze was enige jaren De schrijvers plaatsen Jan de Prentenknipper tegen de roeri ge ontwikkelingen in de her vormde kerk. Ofschoon belij dend lid van deze kerk, spreekt uit het werk een Calvinistische invloed. Ze zien hem in de ban van de sociaal voelende domi nee Budding uit Biggekerke (later grondlegger van de Vrije Evangelische Gemeente in Goes). De prent 'Het Slot Balti- mor' moet haast wel voor de dominee of een van zijn aan hangers zijn gemaakt. Is het toeval dat dominee Budding -ook geteisterd door een licha melijk gebrek- voor kinderen paardjes knipte, of heeft hij het van Jan geleerd?, vragen zij 'Jan de Prentenknipper, Volks kunst langs 's Heeren wegen' geeft een fascinerend beeld van een zwerver met een bijzonder artistiek talent, die -in een zich af. Valt een band niet te bewijzen, op z'n minst is er sprake van affiniteit tussen' wat beide markante personen te vertellen hadden. naïeve stijl- indrukken in krachtige beelden wist te ver talen. Een man, met een gezin, levend aan de zelfkant van de samenleving, maar gesterkt door een eenvoudig geloof. Het boek geeft een beeld van zijn leven en werk, geplaatst in zijn tijd, door schrijvers die de raadselachtige 'Jan de Prenten knipper' als fenomeen pogen te doorgronden. Vanwege de kleurenrijkdom van de pren ten, zijn alle opgenomen in full color, in een luxe gebonden boek. Joke en Peter Verhave, Jan de Prentenknipper, is een uitgave van boekhandel De Koperen Tuin, Gasthuisstraat 14 Goes, telefoon 01100-31072. Prijs 59,90. Verkrijg baar in alle Zeeuwse boekhandels. MIDDELBURG - Het nieuwe culturele winterseizoen staat voor de deur: een winter lang zal SLAZ (Stichting Literaire Activiteiten Zeeland) maande lijks literaire avonden organi seren in de aula van de Zeeuw se bibliotheek. Nu alweer voor het achtste seizoen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk loopt er een thema als een rode draad door de programmering. Was dat vorig jaar het succes volle thema van de biografie, dit jaar is er een dubbel thema: Vlaanderen en de poëzie. De Nederlandse literatuur staat in het buitenland, met name op de Frankfurter Buch- messe in het middelpunt. Veel aandacht zal daarbij Vlaande ren krijgen. Van de nieuwe boeken die dit jaar in Neder land verschijnen gaan er veel over Vlaanderen. De Vlaamse literatuur is in het noorden aan een herwaardering toe. De vraag naar de eenheid en het eigene in de cultuur van Vlaan deren en Nederland zal boven dien nadrukkelijk klinken. In Zeeland valt een toenemen de belangstelling waar te ne men voor wat Vlaanderen doet, zegt en schrijft. We praten over euregio en samenwerking over de grenzen. Genoeg reden om in SLAZ-verband de Vlaamse literatuur te presenteren. Maar niet alleen Vlaanderen, ook de poëzie eist haar plaats. In het voorjaar van 1994 is de dichtkunst in al haar aspecten het thema van de boekenweek. SLAZ loopt daarop vooruit door een seizoen lang hieraan aandacht te schenken. Op 19 oktober vindt de eerste avond plaats. Dan zal „Vlaanderen en de poëzie" samen voluit klin ken. De Vlaamse musicoloog, dichter, neerlandicus en zanger Paul Rans zal met zijn ensem ble een avond lang de Vlaamse poëzie zingen en bespreken. Hij heeft vele cd's gemaakt over het middeleeuwse lied en het moderne. Op 16 november zijn twee schrijvende Vlaamse vrouwen aanwezig: Kristien Hemmerechts praat met Brigit te Raskin en omgekeerd. Kreeg de laatste de AKO-literatuur- prijs, de eerste maakte indruk met haar vorig jaar genomi neerde roman. Op 14 december spreekt prof. Herman Pleij over een Vlaamse schrijfster uit vroeger tijd: An na Bijns en de Antwerpse rede rijkers uit de 15e en 16e eeuw zullen dan ook de revue passe ren. Op 11 januari spreekt de dich ter en schrijver Bemlef over zijn werk. Hij is daarmee de eerste die in de SLAZ-reeks de poëzie van de noordelijke Ne derlanden onder de aandacht brengt. Voor februari staat weer een Vlaamse avond op het pro gramma, en in maart zal het boekenweekthema in volle om vang gepresenteerd worden. Zo zal op 16 maart 1994 een dich- tersavond georganiseerd wor den. Neeltje Maria Min, Anna Enquist en Jan Eykelboom zul len daar o.m. aanwezig zijn. Op 22 maart zal het lichte lied klinken onder leiding van Jac ques Klöters. En in april zal SLAZ uit de schrijvers die dit jaar met een opvallend boek op de markt gekomen zijn een ver rassende keus maken. De Stichting Literaire Activi teiten Zeeland is een samen werkingsverband van Boek handel Fanoy te Middelburg, de Zeeuwsche Bibliotheek, de Hogeschool Zeeland te Vlissin- gen en de lerarenopleiding van de Hogeschool Rotterdam, les plaats Middelburg. MIDDELBURG - Dennis Mesu is tweede geworden bij de A- amateurs in de Goese zomera vond wielercompetitie. Toon Vermeulen uit Kloetinge ging in deze catergorie met de eerste prijs naar huis. Bij de B-ama teurs werd Wim Oosse eerste. De twaalf beste resultaten van elke renner in de verschillende categorieën telden mee voor de eindstand. Dinsdagavond wer den de prijzen uitgereikt in café 'De Pompe' in Goes. De competitie, die gestalte kreeg dank zij de steun van Marlin Sport in Goes, voorziet duidelijk in een behoefte, vol gens coördinator Bert van Gils. Een groot aantal renners, waarvan de trimmers de bo ventoon voerden was telkens van de partij. Gezien de op komst zal de competitie dan ook een vervolg krijgen. Eindstanden in de categorie amateurs-A: 1. Toon Vermeu len (Kloetinge) 234 punten; 2. Dennis Mesu (Middelburg) 213; 3. Michel Rommers (Rilland) 208; 4. Vester Aarts (Kruinin- gen) 203; 5. Marco Wagenaar (Borssele) 172; 6. Glen van Gessel ('s-Heerenhoek) 146; 7. Guillaume de Punder (Ove- zande) 135; 8. Kees Schouwe- naar (Kloetinge) 127; 9. Toine Goense (Lewedorp) 121; 10. Ri chard de Vrieze (Goes) 111. B-amateurs: 1. Wim Oosse (Middelburg) 236; 2. Ko Blok (Wemeldinge) 206; 3. Daan Verhulst (Waarde) 135; 4. Jan Blok (Yerseke) 108; 5. Dirk Houweling (Vlissingen) 103; 6. Frank de Haan (Middelburg) 82; 7. Roald Wielders (Oost- Souburg) 65; 8. John Wiskerke (Kortgene) 60; 9. Stefan Peter (Rilland) 36; 10. Mario van de Berge (Goes) 17. Junioren: 1. Franklin Klaasse (Yerseke) 240; 2. Jacco Luteijn (Kapelle) 221; 3. Vincent Ville- rius (Middelburg) 217; 4. Pa trick Bauer (Yerseke) 167; 5. Eric Joosten (Wolphaartsdijk) 110; 6. Jan Dingemanse (Wolp haartsdijk) 101; 7. Patrick Kraak (Wolphaartsdijk) 72; 8. Chris Vroonland (Kruiningen) 56; 9. Jurgen Gunther (Yerseke) 46; 10. Reinier van der Does (Heinkenszand) 30. Nieuwelingen: 1. Erwin de Dreu ('s-Gravenpolder) 226; 2. Jacques Schuit (Arnemuiden) 215; 3. Stefan Dagevos (We- meldinge) 214; 4. Dennis de Dreu ('s-Gravenpolder) 210; 5. Arjan Klaasse ('s-Graven polder) 175; 6. Rene Kuilen (Hoogerheide) 32; 7. Elco de Schipper (Yerseke) 30. Vrouwen: 1. Wilma Rijk (Kwa- dendamme) 117; 2. Marietta de Koeyer (Yerseke) 100; 3. Ag- neta van den Dries (Oost-Sou burg) 56. Trimmers: 1. Henk de Jong (Goes) 226; 2. Huib Slab- bekoom (Kapelle) 223; 3. Ko Schrier (Kapelle) 182; 4. Edwin Franse (Goes) 177; 5. Sjaak Rommers (Rilland) 163; 6. Har ry Gubbels (Goes) 162; 7. Kees Meijer (Vlissingen) 157; 8. Kees VLISSINGEN - Op welke par tij moet ik stemmen? Ik zou wel in de politiek willen maar hoe kom je daar? Zal ik nou stemmen of niet? Vrouwen die met dit soort vragen rondlopen, doen er goed aan om op 12 oktober naar het stadhuis te gaan. Daar vindt een Rondeta felgesprek plaats, met het oog op de komende gemeenter- MIDDELBURG - Donderdaga vond 30 september houdt de werkgroep Historie en Archeo logie van het Zeeuws Genoot schap een voordracht over een Zeeuws historisch onder zoeksproject. Drs. Van Enthoven, verbonden aan de vakgroep Zeegeschiede nis van de Rijks Universiteit Leiden, zal een lezing houden met als titel 'het Zeeuwse fin- de-siècle: stortte de Zeeuwse handel en scheepvaart aan het eind van de zeventiende eeuw in?'. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen en voor discussie. De bijeen komst vindt plaats in Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlas- markt 51, aanvang 20.00 uur. aardsverkiezingen georgani seerd door het Emancipatiebu reau Zeeland. Vrouwelijke gemeenteraadsle den uit heel Walcheren zetten uiteen waarom meer vrouwen zich in zouden moeten zetten voor de politiek. Er is gelegen heid om vragen te stellen en men kan met de leden van de Rondetafel in debat gaan. Het Rondetafelgesprek begint om 20.00 uur. Beenhakker ('s-Heer Arends- kerke) 135; 9.Jaap Weststrate (Goes) 131; 10. Patrick Tolhoek (Yerseke) 124. Als sluitstuk van de Goese zo meravond wielercompetitie zijn wedstrijden op gewone fietsen gehouden voor de jeugd, die met veel enthousiasme streed om een aantal medailles. Uitslagen: jongens 11/12 jaar: 1. Rob Faasse; 2. Bart Bal; 3. Dennis Koevers; 4. Ferdi de Kok; 5. Ronnie de Bel. Jongens 10 jaar: 1. Sjoerd Sprankel; 2. Bart Dronkers; 3. Thijs Vonk. Meisjes 11/12 jaar: 1. Asta Tax; 2. Sheena Reaves. MIDDELBURG - Jaap van Zweden (viool), Duncan Mc- Tier (contrabas) en het orkest Nieuw Sinfonietta verzorgen maandag 4 okotber een interes sante muziekavond in de Con cert- en Gehoorzaal in de Sin gelstraat. Onder leiding van dirigent Lev Markiz worden werken uitge voerd van Mendelssohn, Botte- sine en Tsjaikowsky. Kaarten voor dit concert kosten twintig gulden en zijn te koop bij de VSB- bank, die ook het concert heeft georganiseerd. De aan vangstijd van het concert is 20.15 uur. W-Ja t V jf BEURZEN - De Middelburgse peuterspeelzaal de Zand- krumels houdt woensdagmiddag 6 oktober van drie tot vier uur een winterkledingbeurs. De beurs wordt gehouden in de peuterspeelzaal aan de IJsselstraat. De kleding kan 's mor gens tussen 9 en 11 uur gebracht worden. Zaterdag 2 oktober is er een kinderwinterkleding- en speelgoedbeurs in peuter speelzaal Hummelhonk aan de Singel in Domburg. Van 10.00 tot ll.30 uur. Donderdag 7 oktober wordt er van 9.30 tot 11.00 uur een kleding- en speelgoedbeurs gehouden in gebouw Irene achter de gereformeerde kerk in de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Kleding en speelgoed kan maandag en dins dag ingeleverd worden, tussen 9.30 en 11.00 uur. De helft van de opbrengst is bestemd voor het Liberiaanse weeshuis Fatima. Peuterspeelzaal De Zandvretertjes te Zoutelande houdt woensdag 6 oktober een kleding- en speelgoedbeurs in de speelzaal aan de Zwinstraat. De verkoop is van 14.00 tot 16.00 uur, de inbreng tussen 10.00 en ll.30 uur. In peuterspeel zaal de Vrolijke Keet in Serooskerke wordt op vrijdag 1 oktober van 15.15 to 16.30 uur een kinderkleding-, speelgoed-, bed-, box- en buggybeurs gehouden. Inleverdata: 28, 29 en 30 september van 10." en ll.30 uur en 1 oktober van 13.30 tot 14.30 uur. De U.V.V. Middelburg houdt op woensdag 6 oktober van 13.30 tot 16.00 uur een beurs voor winterkleding voor heren en kinderen. Inkoop van kleding 's ochtends van 9.30 tot 12.00 uur. Op dinsdag 12 oktober van 13.30 tot 16.M uur wordt dames- winterkleding verkocht. De inkoop is een dag eerder van 9.30 tot 14.00 uur. Het is de 50e najaaarsbeurs van het U.V.V. aan de Herengracht 52. GEVONDEN- Bij de politie van Middelburg werden de volgende artikelen aangegeven: bankpas, buggy, cum- berband, stoffen zakjes met inhoud, 20 pakjes mie, horloges, geruit jack, herenjas, jagershoed, tas met regenpak, nog een regenpak, broodtrommel, portemonnee met rekenmachientje, beverley hills portemonnee, wwf portemonnee, attachékoffer, bril, babyslofje, zilveren halsketting, sleuteletui, diverse sleutels, gestreepte kat en beige hond met groene zakdoek om zijn nek. Zeeman leverde een hele doos met in de winkel gevonden spullen in, o.a. een vest, halsdoek, popje, make-up tasje, cassettebandje en veel sieraden. WELKOMDIENST - In de Welkomdiuenst op 3 oktober in de Hofpleinkerek te Middelburg gaat ds. H.W.J. Faassen uit Serooskerke voor. Hij spreekt over 'zet je voet maar op het water'. Het koor Sjaloom uit Arnemuiden zingt een paar liederen, de samenzang wordt begeleidt door het combo Eddy vd. Akker. Deze feestelijke zangdienst begint om 18.45 uur. HERFSTWANDELTOCHT - MTV '69 houdt zaterdag 2 oktober een herfstwandeltocht voor het hele gezin in Middel burg. De afstanden zijn 5,10,15,25 of 40 kilometer. De start voor de langste afstanden is om 9 uur, de overige lopers starten tussen 10 en 12 uur vanaf de kantine van de Zandkuil aan de Breeweg 94. Daar is ook het startbureau gevestigd. PUZZELRIT - De Motor- en Autoclub De Zeeuwen uit VLissingen houdt zondagmiddag 3 oktober een puzzelrit voor automobilisten en motorrijders. De rit voert over goed. begaanbare Walcherse binnenwegen. Deelname is mogelijk voor leden en niet-leden in de A-klasse (ervaren rijders) of in de B-klasse. Voor deze tocht kan worden ingeschreven bij de Kaasboer in Biggekerke van 13.30 tot 14.30 uur. JAMMEN - Vrijdagavond 1 oktober is er in jongerencen trum Midgard aan de Kuiperspoort in Middelburg een jamsessie. Instrumenten zijn aanwezig, de aanvang is 21.00 uur en de toegang is gratis. ROKEN - De Thuiszorg Wakheren houdt op 18 oktober een informatie-avond over de cursus 'samen stoppen met roken'. Rokers die er mee op willen houden ontmoeten elkaar tijdens acht bijeenkomsten in het gebouw van de Thuiszorg aan de Brouwenaarstraat 4 in Vlissingerj. De gratis informa tie-avond begint om 20.00 uur. VIJFTIGPLUSSERS - Vanaf 7 oktober opent de Open Club Magistraatwijk de deuren op dinsdagmiddag en op donderdagmiddag. Wijkbewoners van vijftig jaar en ouder vinden tussen 13.30 en 16.00 uur een gezellig ontmoetings punt in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middel burg. Zij kunnen er koersballen, kaarten, biljarten, rummi- cubben en handwerken. SACRED DANCE - Op 3 oktober kan er gedanst worden op oude volksmuziek en religieuze en klassieke muziek. Om 13.30 uur in De Vier Elementen aan de Middelburgse Breeweg. Danservaring voor deze beweging en beleving voor lichaam en geest is niet vereist. CURSUS - De Kunstzinnige Vorming Vlissingen start op 12 oktober een cursus Creatief Schrijven. De cursus vindt plaats op dinsdag van 9.30 tot 12.00 uur en omvat vijftien lessen. De cursus vindt plaats in het welzijnscentrum Bach- ten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissingen. COLLECTE - De collecte voor de ZOA-vluchtelingenzorg heeft de volgende bedragen opgebracht: Aagtekerke 913,40; Grijpskerke 812,05; Meliskerke 846,90; Oostkapelle ƒ2168,20; Domburg ƒ836,45; Veere ƒ1012,50; Gapinge 249,Vrouwenpolder 913,15; Serooskerke 1253,95. De opbrengst is bestemd voor de medische zorg in Malawi en Mogambique. CONCERT - Bart van Oort bespeelt zondag 3 oktober de Zierervleugel van het Zeeuws Genootschap die in het Huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg staat. Op het programma staan werken van Beethovën en Mendelsso hn, oa. de Waldsteinsonate en het Rondo Capricioso. Het concert begint om 16.00 uur, de toegangsprijs bedraagt een tientje voor leden van de werkgroep en 12,50 voor niet-le- den. Cabaretier Jaap Oosterling treedt donderdag 30 septem ber op in dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehof laan in Vlissingen. Oosterling, bekend van het theater 'De twee duiven' in Groede zingt vanaf 19.30 uur luisterliedjes en meezingers. Ook vertelt hij leuke anecdotes. Kaarten kosten drie gulden en zijn verkrijgbaar bij de beheerder. Piet Brakman uit Zeeuws Vlaanderen komt met zijn programma 'Grenzeloos' naar het wijkcentrum Open Hof. Op vrijdaga vond 8 oktober om 19.30 uur. Kaarten kosten 7,50 en zijn te koop aan de zaal. Met een concert op het De Ruyterplein (bij slecht weer in repetitielokaal 't Zaaltje) op zondag 3 oktober om sluit de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen het samen- speelweekend voor haar jeugdleden af. VOLKSDANSEN - Op donderdag 30 september wordt er van twee tot vier uur in verenigingsgebouw Herrijst in Westkapelle een volksdansmiddag gehouden. De middag is bestemd voor Westkapelse ouderen en bij voldoende belang stelling wordt er een volksdansgroep opgericht. AUTISME - De regio Zeeland van de Nederlandse Vereni ging voor Autisme houdt donderdagavond 14 oktober om 19.30 uur een thema-avond in de Klimopschool aan de Grevelingenstraat. De homeopathe Moseman geeft dan een lezing over homeopathie en autisme. VRIJGEZELLEN - Alleenstaande 25-plussers kunnen vrij dag 1 oktober uitgaan bij Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen. Vanaf 20.30 uur wordt daar onder het genot van een drankje en een hapje een sfeervolle avond gepresentéerd. Deze avonden worden iedere eerste vrijdag van de maand gehouden. EXPOSTIE - In het Midelburgs Koffiehuis aan de Lange- viele 61 is tot en met 18 november een expositie ingericht met het werk van Piet van Hooydonck en Henk Lichtendahl. Piet toont schilderijen, Henk pentekeningen. LEZING - 'De rol van nieuwkomers in het integratiepro ces'. Dat is de titel van een lezing die H.K. Femandes Mendes geeft op 6 oktober in huize 's-Hertogenbosh in de Vlasmarkt in Middelburg. De lezing begint om 19.30 uur. APPÈLDIENST -'Laat eens iets van u horen' is het thema van de appèldienst op zondag 2 oktober in de St. Jacobskerk in Vlissingen. De dienst begint om 10.°° uur, de samenzang begint tien minuten eerder. Medewerking verleent het flui- tensemble Padovana. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps houdt op zaterdag 2 oktober vanaf 12.00 uur een rommelmarkt aan de Driewegenhof in Middelburg. O.B.S Pieter Louwerse in Oost-Souburg houdt op oktober van 10.00 tot 16.00 uur een fancy fair met ondermeer een rommelmarkt en een play backshow.

Scheldebode | 1993 | | pagina 11