Guatemala tentoonstelling UNICEF Sponsor voor Jong Ambon A1 Kijk op dorpen in Zeeland Zeeuwse sporters krijgen sportpas Nieuw interieur bij De Arend Tien jaar Secondhand Rose Middelburgs muziekseizoen opent met werk Tsjaikovsky Een avondje uit via de VW Nieuw seizoen De Hayman Campagne over deeltijdwerk Foto's en voorwerpen uit het dagelijks leven 8 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 Nobelprijswinnaar Krottenwijken 319 MIDDELBURG - Van 20 september tot 1 oktober houdt het Regionaal Unicef Comité Walcheren een tentoonstelling over Guatemala. Deze tentoonstelling vindt plaats in de Wandelkerk bij het Abdijcomplex. Centraal bij deze tentoonstelling staat het thema onderwijs voor vrouwen en meisjes. Ook krijgt de problematiek rond de opvang van straatkinderen aandacht. De natuur en cultuur van dit boeiende Middenamerikaanse land komen aan bod aan de hand van foto's. Verder worden voorwerpen uit het dagelijks leven tentoongesteld. Deze tentoonstelling, die inge richt is door Unicef Nederland heeft in Middelburg haar pri meur. Doelgroep zijn school kinderen en belangstellenden voor het werk van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De officiële opening in Middelburg op dinsdag 21 sep tember geschiedt door de echt genote van de commissaris van de koningin, mevrouw drs. M. van Gelder-Wiggers. Aansluitend zal dr. C. Boertien, oud-bestuursvoorzitter van Unicef Nederland, de eerste Unicef-wenskaart verkopen aan mevrouw S.J. Corné, voor malig secretaresse van de oud commissaris der Koningin. Vanaf dat moment zal de ver koop ter hand worden genomen door leerlingen van Schelde- mond, Oranje-Nassau Mavo en Delta College, die de najaar- aactie verzorgen. Tijdens de openingsmiddag zal de bijeen komst muzikaal worden opge luisterd door een meespeelcon cert van de Stichting Victor Jara, die muziek van Guatema la ten gehore zal brengen. Dezelfde tentoonstelling wordt herhaald in het stadhuis van Vlissingen van 4 tot 15 oktober. De Guatemala tentoonstelling zal in groepsverband bezocht worden door de schooljeugd. De tentoonstelling staat open voor iedere belanghebbende, die op werkdagen terecht kan van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur. in Middel uur begint in de Wandelkerk, is vrij toe gankelijk voor het publiek. De openingsmiddag ir burg, die om 14.00 u Guatemala is een land in Mid- den-Amerika dat driemaal zo groot is als Nederland en 10 miljoen inwoners telt. De hoofdstad is Guatemala Stad, een stad met moderne flatge bouwen, druk verkeer, hotels en restaurants, luxe winkels en disco's. Kortom, een stad die ingespeeld is op de moderne toerist. In schril contrast tot de rijkdom van de buitenlandse toerist staat de armoede van het overgrote deel van de eigen bewoners. Armoe en onder drukking komen veel voor. Dit laatste geldt met name voor de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, van het eens welva rende Maya-rijk, die erg heb ben te lijden onder de systema tische onderdrukking. Veel inwoners zijn gevlucht naar het aangrenzend Mexico. Daar wooont ook Rigoberta Menchü, die in 1992 de Nobel prijs voor de Vrede ontving. De 34-jarige Rigoberta behoort tot combineren met zorgtaken. Deeltijdwerkers hebben vaak een slechtere rechtspositie in hun bedrijf of instelling. Ook zijn werkgevers lang niet altijd bereid hun werknemers de mo gelijkheid te geven in deeltijd te gaan werken of na een perio de van korter werken juist weer langer. De avond wordt gehouden in hotel Ameville aan de Buiten ruststraat en begint om 19.30 uur. Het beeld van het traditionaele mannelijke kostwinner met voltijdbaan is dringend aan herziening toe volgens het FNV. Dit omdat steeds meer mensen betaald werk willen Hans Wassink met de nieuwe herfstcollectie MIDDELBURG - Schoenen kopen een crime? Hoeft niet. Tenminste, als het schoenen passen en daarna kopen in een sfeervolle ambiance gebeurt, het personeel laat blijken echt alle tijd voor je te hebben en het hen niets uitmaakt of de klant nu met een paar sloffen van een tientje of met een paar dure -maar goede- schoenen de deur uit wandelt. Hans Wassink, eigenaar van 'De Arend' aan de Nieuwe Burg 18 in Middelburg heeft dat goed in de gaten gehad. Na zijn eerste grondige verbou wing, zes jaar geleden, begon hij al na te denken hoe het in de toekomst verder moest, want nog eens verbouwen lag in het verschiet. Moest het in terieur modern worden, nostal gisch, rekken vol en zoek maar uit? Uiteindelijk lag de oplos sing voor de hand: vooral ge zellig. En daar is Wassink, die onlangs zijn totaal vernieuwde schoenenzaak opende volledig in geslaagd. Een drempelverla gende pui, een uitgekiende pre- foto: harry de lange sentatie van zowel de heren als damesschoenen en een inte rieur in zachte groene en brui ne tinten. Plus natuurlijk een grotere verkoopruimte, doordat een deel van het magazijn bij de winkel is getrokken. Het publiek heeft al positief gerea geerd en volgens Hans zijn er al heel wat mensen zomaar binnen komen stappen om te zeggen dat ze het een 'aan winst' voor het Zeeuwse schoe- nenwinkeliersbestand vinden. De merken die De Arend ver koopt staan garant voor 'goede schoenen'. Zomaar wat mer ken: Van Bommel, Clarks, Avang en Mephisto voor de heren en voor de dames de toppers uit de Italiaanse schoenmakerij, Gabor en La Polina, een Nederlands fabri kaat dat het beste vergeleken kan worden met de 'Bommels'. „Klantenbinding, bediening en vooral gezelligheid staat bij ons voorop", verzekert Was sink. „Het kopen van schoenen moet een gezellige bezigheid zijn. En bovendien: de voeten verdienen goede schoenen". Het knusse winkeltje aan de Kousteensedijk foto: harry de lange MIDDELBURG - Uit twee FN V-onderzoeken is gebleken dat steeds meer mensen in deeltijd willen gaan werken. De voor- en nadelen van deel tijdwerk worden op 28 septem ber tijdens een forumavond op een rijtje gezet. Daarbij wor den ook de plannen voor de komende campagne over deel tijdarbeid 'Kiezen en delen' uit de doeken gedaan. intensief contact onderhouden om vriendschap, ideeën en kle ding uit te wisselen. In de winkel, die door Corrie Olij beschouwd wordt als een uit de hand gelopen hobby van een paar dames, is het altijd een komen en gaan van mensen die kleding in komen brengen of komen kijken of er iets van hun gading bij is. De receptie op zaterdag duurt van 14.00 tot 17.00 uur en wordt opgeluisterd door de aanwezig heid van het amusementsorkest The Old Timers. Een textielproject van Unicef stelt vrouwen in staat om wat extra inkomsten te vergaren. de stam van de Quiché India nen uit Guatemala. De regering van Guatemala heeft haar ver boden in haar eigen land te wonen, omdat ze voorvechtster is van gelijke rechten. Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft in Gu atemala verschillende projec ten, zowel in de hoofdstad als op het platteland. Unicef helpt de straatkinderen in Guatema la Stad. Zo zijn er opvangcen tra, waar de kinderen gratis maaltijden en medische hulp krijgen. Rond Guatemala Stad liggen veel krottenwijken. Daar wo nen tienduizenden mensen. Die zijn van het platteland naar de stad gekomen in de hoop een beter bestaan te vinden. Het zijn meestal boerenfamilies, die niet meer van de opbrengst van hun landje konden leven. Maar in de stad is geen werk voor hen, dus ook geen huis. Daar om zijn ze in de sloppen terecht gekomen. De meeste huisjes in deze wijken zijn gemaakt van karton en plastic. Er is geen water en vaak ook geen elektri citeit. Unicef helpt met voor lichting en onderwijs. Het ge volg is dat de mensen mondiger worden. Zij bepalen zelf wat er in hun wijk moeten gebeuren, bij voorbeeld de levering van drinkwater of de aanleg van elektriciteit. Unicef vindt het in Guatemala belangrijk dat er minder men sen naar de stad trekken, om dat ze daar meestal slechter af zijn dan op het platteland. Dat kun je het beste voorkomen door het leven in de dorpen te foto: unicef/sean sprague verbeteren. Probleem op het platteland is de gezondheids zorg. Unicef zorgde in de eerste plaats voor veilig water en een gezondheidscentra. Moeders kunnen hier hun baby's laten inenten en wegen. Zo wordt ondervoeding tijdig ontdekt. Op het platteland helpt Unicef verder de boeren hun voedsel- produktie te verbeteren. Er wordt geadviseerd om bij voor beeld gemeenschappelijk een maïsmolen aan te schaffen. Nu hoeven de vrouwen niet meer elke dag maïs te malen voor de tortilla's. In het nieuwe seizoen 1993/'94 heeft Uit in Zeeland een groot aantal muziek-, muziekthea ter- en dansprodukties uit Oost-Europa geprogrammeerd; een rechtstreeks gevolg van het feit dat De Muur geslecht is. Zeer binnenkort (op woensdag 13 oktober) is bij voorbeeld de Opera van Krakau in de Stads schouwburg te verwachten met Bizet's befaamde meesterwerk 'Carmen'. Ook de opening van het Middelburgse muzieksei zoen valt ten deel aan een gerenommeerd gezelschap van achter het voormalige IJzeren Gordijn: Het Litouws Staats Symfonie Orkest. Het LSSO werd in 1988 opge richt door de jonge dirigent Gintaras Rinkevicius. De beste Litouwse musici werden aan getrokken voor dit orkest, waaronder bekende docenten van het Litouwse conservato rium, jonge, veelbelovende stu denten, winnaars van interna tionale concoursen en solisten met veel concertervaring. Het LSSO heeft in zijn korte be- staansperiode in binnen- en buitenland meer dan 150 con certen gegeven met ruim 60 verschillende programma's. Het concert in Middelburg is het eerste van een beperkte Nederlandse tournee die slechts vijf grote muziekpodia zal aandoen. Het programma is geheel gewijd aan werken van Tsjaikovsky. Uitgevoerd wor den: delen uit de Notenkraker Suite, de Zesde Symfonie („Pa- thétique") en de Rococo Varia ties. In het laatste werk soleert Iwan Monighetti (cello). Woensdag 29 september - Con certzaal Middelburg - aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 37.50 en zijn in voorverkoop aan de kassa van de stadsschouwburg Mid delburg en telefonisch te reser veren via(01180) 11500. MIDDELBURG - Van 13 sep tember tot en met 23 oktober 1993 is in het souterrain van de Zeeuwse bibliotheek een expo sitie te zien van het werk van Tien Heestermans. De kunste nares woont en werkt in Noordgouwe (Schouwen Dui- veland). De expositie bestaat uit voorstudies en houten drie luiken waarin gestalte wordt gegeven aan begrippen als eeu wigheid en vergankelijkheid. Een bijna loodzware thematiek die ook door de keuze van het materiaal wordt bevestigd. In de reliëfs nemen lood en zink een intrigerende plaats in, stof fen die voorbeschikt lijken om het noodlot aan te duiden. Voor de uitstraling van het werk vormt die dramatiek beslist geen handicap: het is direct op de man af en overbodige ele menten zal men in het werk niet aantreffen. Wat te zien is blijft mede daardoor geheim zinnig. Ook de aanknopings punten met de zichtbare wer kelijkheid confronteren de toe schouwer wellicht binnen in de oneindigheid van de nachthe mel „Voyage nocturne", titel MIDDELBURG - SKW De Hayman begint in de week vam 20 tot en met 24 september weer met de kinderclubs voor kinderen uit Middelburg-zuid. Deze week is de toegang tot alle clubs gratis, daarna kost het een gulden per keer. Ook start op 20 september de foto club. In het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat is op woens dagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur een instuif voor kinderen van 4-8 jaar. Woensdagavond begint om 19.00 uur de club voor 9 tot 12-jarigen. In ontmoetingscentrum Dau- wendaele begint op maandaga vond de kookclub 9-12 jaar om 19.00 uur. Dinsdagmiddag tus sen 16.00 en 17.00 uur kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar volksdansen. Op woensdag middag is er voor de kinderen van 4 tot 8 jaar een instuif die om 14.00 begint en op donder dagavond zijn de kinderen van 9 tot 12 jaar welkom om 19.00 uur. De fotoclub, die op 20 septem ber start om 19.30 uur in het Zuiderbaken, geeft aan nieuwe leden de gelegenheid deel te nemen aan een introductiecur sus. Ook mensen die de basis vaardigheden onder de knie hebben zijn welkom. Voor in lichtingen en informatie kunt u ook bellen naar het kantoor van skw De Hayman: 01180-29004. Bericht in blauw; een van de houten drieluiken van Heestermans van één van de drieluiken, wijst in die richting. De kunstwerken onthullen niets, maar prikkelen de men selijke nieuwsgierigheid. In de meeste werken maakt Heester mans gebruik van tekst: losse woorden of flarden van een gedicht zijn in het lood of zink gekrast. Het geschreven beeld is niet of nauwelijks leesbaar, maar juist daardoor wordt de toeschouwer zich bewust van de intimiteit van het werk. Door het gebruik van tekst en verwijzingen naar de literatuur is deze expositie in de biblio theek zeer op zijn plaats. Bij het VVV-kantoor aan d« Nieuwendijk in Vlissingen en de Duinweg in Oostkapelle en is het mogelijk kaarten te re serveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstel lingen in het hele land. Tussen 9 en 16 uur (zaterdags tot 13 uur) kunt u bij het VVV een voucher kopen waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaart kunt ophalen. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorverkoop zijn. ROTTERDAM 2-10 UB 40; 17-10 Alice in Chains en Claw- finger; 19-10 Scorpions; 24-10 Blues '93, Dordrecht; 6-11 Fats Domino; 11-11 Lenny Kravitz (extra concert); 12-11 BB King; 13-11 BZN; 27/28-11 Bruids- modefestijn; jan.'94 Duo Opera (Cavalerica Rusticana en Pali- cia) DEN HAAG t/m 31-8-94 Phantom of the Opera; 9 t/m 14-10 Bubbling Brown Sugar (Leading Lady Vivian Reed); 15-10 Harry Belafonte; 22-10 Julien Clerc; 30-10 Patricia Kaas; 18-11 en 3-12 The Chip- pendales;26-2 Rob de Nijs; 10-3 De Zigeunerbaron (ope rette) 8-4 Carmen (opera) MIDDELBURG - De huren van sportaccommodaties gaan om hoog, overheid en bedrijfsleven staan ook al niet meer te trap pelen om de sportverenigingen financieel te steunen en dus zijn de meeste sportverenigin gen immer op zoek naar moge lijkheden om extra geld in het laatje te krijgen. Nieuw is dan ook de Zeeuwse Sportpas, die de sportvereniging wat meer financiële speelruimte moet ge ven. De Sportpas -de naam gaat MIDDELBURG - De voetballers van Jong Ambon Al worden gesponsord door Bistro De Vergeten Balk uit VLissingen. Op de foto staand v.l.n.r. Romano Waisapy, Mike Titiheru, Jemez Pattianina, Sander Laisina, Joram Wannee, Steven Kartodikromo, Mario Lawalata, Didi Parinussa, Sander Slofer. Zittend v.l.n.r. trainer Bert Pentury, Marley Mual, Brian Tumey, Tjaimi Lekatompessy, Dean-Marvin de Fretes, Bendja Ririhena, Misja Oilira, Rivi Pentury, leider Jim Pentury. binnenkort overigens anders luiden- is een couponboekje, waarin opgenomen ruim dertig kortingsbonnen van onder meer sportwinkels, restaurants, sportevenementen en attrac ties. Naast deze kortingsbon nen is in het boekje ook infor matie opgenomen over sportor ganisaties in Zeeland, inter views en een fotowedstrijd. De sportpas kan door de sportver eniging worden verkocht voor 7,50 gulden en daarvan vliegt direkt 5 gulden in de vereni gingskas. De sportpas is één jaar geldig. De sportpas wordt in een aantal provincies inge voerd, maar Zeeland beleeft op woensdag 10 november de pri meur in het Sportcentrum Sportpunt in Goes, waar sport - gedeputeerde G. de Kok de eerste pas overhandigt aan het tweede kamerlid J. Lilipally. De 'primeur' wordt omlijst met het bekend maken van de meest succesvolle trainer of trainster en de verkiezing van de man of vrouw die zich bij zonder heeft ingezet voor de verbreding en verdieping bij een sportorganisatie en dan in het bijzonder met betrekking tot sportstimulering. MIDDELBURG - In het kader van de Zeeland Cultuurmaand vindt in de Grote Kerk in Goes op vrijdag 24 september de opening plaats van het ten toonstellingsproject 'Kijk op dorpen in Zeeland'. De ruim honderd dorpen die Zeeland nog steeds telt zijn in grote mate bepalend voor het Zeeuwse platteland. Over dor pen en het leven in de dorpen biedt het tentoonstellingspro ject veel informatie. Het pro ject omvat een zevental ten toonstellingen, een brochure, een boek en drie workshops georganiseerd door de Stich ting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon. De eerste dorpssamenlevingen in Zeeland ontstonden in de negende en tiende eeuw. In de vijftiende en zestiende eeuw- kwamen de meeste van de hui dige dorpen in ontwikkeling, eerst voornamelijk in houten of lemen behuizingen met rieten daken. De 'verstening' van de huizen voltrok zich geleidelijk tot in de 19e eeuw. Voor het traditionele dorp zijn de kerk, het kerkhof, de vate en het kasteel de beeldbepalende ele menten in het dorp. Dorpen worden ondermeer onderscheiden naar de platte grond. Het ringdorp is de be kendste plattegrondsvorm in Zeeland. De ring wordt ge vormd door een straat, die het daarbinnen gelegen kerkhof met kerk omsluit. Een van de meest gave ringdorpen is Dreischor. Verder kent Zeeland voorstraatdorpen, wegdorpen, dijkdorpen en vestingdorpen. In de Grote Kerk in Goes is een centrale tentoonstelling inge richt, waar het thema vanuit verschillende invalshoeken wordt belicht. In zeven plaat sen in Zeeland zijn deelten- toonstellingen ingericht, die de dorpen in de omliggende omge ving introduceren. In het Zeeuws Biologisch museum in Oostkapelle is in dit kader van 25 september tot en met 31 oktober de tentoonstelling 'Kijk op dorpen in Walcheren' te bezichtigen. De workshops staan onder leiding van de historisch-geo- graaf drs. A.P. de Klerk en hebben als titel 'Dorpen als monumenten' (2 oktober), 'Dorpen als archiefstukken' (9 oktober) en 'Dorpen en het wa ter' (14 oktober). Voor informa tie en opgave kunt u zich wen den tot studiecentrum Oranje zon, tel. 01188-1507. MIDDELBURG - De tweede hands boutique Secondhand Rose aan de Kousteensedijk viert deze week het tienjarig bestaan. Zaterdag 25 septem ber is er een receptie en de hele week staat er een drankje klaar voor de bezoekers. In september 1983 startte Cor rie Olij-Steemers een klein winkeltje met bemiddeling voor de inbreng en verkoop van kwalitatief zeer goede dames kleding. Inmiddels zijn er in (Nederland tien boutiques Se condhand Rose, die onderling

Scheldebode | 1993 | | pagina 19