BIJ IEDERE TANKBEURT KRIJGT U EEN GRATIS SHELL-LOT Don't worry, be happy Hoofdprijs 1000,- aan brandstof Eerste prijs 500,- aan brandstof Tweede prijs 250,- aan brandstof STEUN HET PRINSES BEATRIX FONDS In de komende weken maakt u bij uw Shell-station kans op ƒ1000,- gratis brandstof! Iedere keer dat u in deze periode komt tanken krijgt u een gratis Shell-lot, waarmee u kans maakt op verschillende prijzen. Er zijn drie rondes van elk twee weken. Aan het einde van iedere ronde worden op de deelnemende stations de winnende nummers gepubliceerd. Winnaars kunnen tot uiterlijk 4 weken na afloop van elke ronde hun prijs in ontvangst nemen. DEELNEMENDE SHELL-STATIONS IN: Arnemuiden, Axel, Bergen op Zoom, Burgh Haamstede, Dinteloord, Domburg, Goes, 's-Heer Arendskerke, Koudekerke, Kruiningen, Middelburg, Oostburg, Ossendrecht, Renesse, Steenbergen, Tholen en Vlissingen. Notaris Mr. J. 8. van Nieuwland gevestigd te Rotterdam heeft vooraf de trekking verricht Wilt u meer doen? Wordt donateur van het Prinses Beatrix Fonds! Donateur worden? GIRO 969 BANK 70.70.70.325 DEN HAAG WIN ƒ1000 GRATIS BRANDSTO WAT IS HET PRINSES BEATRIX FONDS? Net Prinses Beatrix Fonds is er voor de meer dan 80.000 mensen in Nederland die te kampen hebben met de gevolgen van aan doeningen van het centrale zenuwstelsel of de spieren. Oorzaken zijn polio, spierziekten, de ziekte van Huntington, de ziekte van Parkinson, spasticiteit en multiple sclerose. Ziekten die vaak ernstige handicaps met zich meebrengen. Het Prinses Beatrix Fonds helpt deze mensen nu al zevenendertig jaar om zo goed en zelfstandig mogelijk te leven. Vorig jaar schrok Nederland op van berichten over nieuwe poliogevallen. Enkele deskundigen hanteerden zelfs het begrip 'epidemie'. Deze schrik reactie duidt erop dat wij in Nederland geen rekening meer houden met polio. De medische wetenschap vond im mers een vaccin tegen deze ziekte. Eind jaren vijftig kwam een massale inenting op gang. De voornaamste doelstelling van het Fonds, het voorkomen van polio, werd dus vrij snel gehaald. Maar er zijn in Nederland 11.000 mensen die leven met de gevolgen van vroegere polio-epidemieën. Bovendien steunt het Prinses Beatrix Fonds ook dege nen die lijden aan een spierziekte, de ziekte van Huntington, de ziekte van Parkinson, spasticiteit of multiple sclerose. Ziekten die ernstige handi caps veroorzaken. Het Prinses Beatrix Fonds is dus nog steeds hard nodig. Het Prinses Beatrix Fonds probeert het leven van gehandicapten met motorische problemen op vele ma nieren aangenamer te maken. Zo geeft het Fonds financiële ondersteuning aan individuele patiënten bij de aan schaf van hulpmiddelen en voorzie ningen in huis of voor studie en scholing. Ook geeft het Prinses Beatrix Fonds bijdragen aan projecten die de levens kwaliteit van gehandicapten in onze samenleving verbeteren. Omdat er nog zoveel ziekten zijn waarover weinig bekend is, financiert het Fonds medisch wetenschappelijk onderzoek. In de strijd tegen polio is al succes geboekt. Verder weten we dat spasticiteit ontstaat door compli caties voor, tijdens of na de geboorte. De ziekte van Huntington en vele spierziekten zijn erfelijk. Maar van de ziekte van Parkinson en multiple sclerose, ziekten die ons allemaal kunnnen treffen, is helaas nog maar weinig bekend. Door onderzoek komen we steeds meer over deze ziek ten te weten. Ook beschikt het Fonds over negen vakantiebungalows die speciaal zijn aangepast aan zwaar gehandicapten. Deze bungalows worden gedurende het hele jaar tegen een lage vergoe ding verhuurd aan patiënten die vallen onder de doelstelling van het Prinses Beatrix Fonds. Helaas moet het Fonds sommige mensen teleurstellen omdat, vooral in het hoogseizoen, de belang stelling erg groot is. Het Fonds wil graag het aantal vakantiebungalows uitbreiden. Het Prinses Beatrix Fonds werkt nauw samen met een vijftal Patiënten Belangen Verenigingen. Dat zijn: Vereniging Spierziekten Nederland (VSN), Vereninging van Huntington, Parkinson Patiënten Vereniging, BOSK (Vereniging van Motorisch Gehandicapten en hun ouders) en de Multiple Sclerose Vereniging Neder land. DE NATIONALE COLLECTE Deze week is de nationale collecteweek voor het Prinses Beatrix Fonds. Ruim vijftigduizend vrijwillige collectanten gaan op pad om geld in te zamelen voor het Fonds. Er is een grote kans dat een van de collectanten ook bij u aan de deur komt. En anders vindt u in uw brievenbus een combola. Dit is een combinatie van een fol der en een actie-acceptgiro. Helpt u mee? Uw gift is hard nodig in de collectebus van het Prin ses Beatrix Fonds of op giro 969. Het Prinses Beatrix Fonds helpt men sen die gehandicapt zijn door de gevolgen van polio, een spierziekte, de ziekte van Huntington, de ziekte van Parkinson, spasticiteit of multiple sclerose. Maar daar is geld voor nodig. Veel geld. Het Prinses Beatrix Fonds ontvangt geen subsidie van de overheid. De nationale collecte is daarom van groot belang om de noodzakelijke activitei ten te kunnen voortzetten. Zonder uw steun kan het Prinses Beatrix Fonds niet verder. Tijdens de nationale collecteweek zijn er, behalve de collectanten, nog veel meer mensen die zich inzetten voor het Prinses Beatrix Fonds. Sportscho len hebben de krachten gebundeld in een unieke actie, waarbij sportliefheb bers wordt gevraagd mee te sparen voor een aangepaste vakantiebunga low. Socutera zendt een televisiespot uit waarin de sterkste man van de wereld, Ted van der Parre, zich sterk maakt voor het Prinses Beatrix Fonds. De omroepen zullen op radio en televisie aandacht vragen voor de meer dan 80.000 mensen die dagelijks hebben te kampen met vaak zware motorische handicaps. Behalve via de collecte ontvangt het Fonds ook geld door middel van gif ten, legaten en erfstellingen. Giften aan het Prinses Beatrix Fonds kunnen voor de belasting aftrekbaar zijn. Tevens organiseren verenigingen, stichtingen en particulieren activitei ten waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Fonds. De nationale collecte is echter zonder twijfel de grootste bron van inkom sten voor het Fonds. U kunt veel men sen helpen door gul te geven aan de collectant van het Prinses Beatrix Fonds. U kunt natuurlijk ook een gift overmaken op giro 969 of bankreke ning 70.70.70.325. Uw gift is hard nodig. Wanneer u een gift aan het Prinses Beatrix Fonds wilt overmaken, kunt u gebruik maken van de actie-acceptgi ro die u in uw brievenbus hebt gevon den. Die kunt u ook bij het postkan toor halen. Helaas berekent de Postbank fl. 1,40 voor elke actie acceptgiro die verwerkt moet worden. Wilt u ervoor zorgen dat uw hele gift aan het Fonds ten goede komt, maakt u dan gebruik van uw eigen over schrijvingsformulier. Voor u een kleine moeite, voor het Fonds een groot verschil! Wilt u meer informatie, neemt u dan contact op met de afdeling Voorlich ting van het Prinses Beatrix Fonds, telefoon: 03430- 15547 Samen met de honderdduizenden andere donateurs maakt u dan deel uit van een hele belangrijke groep Neder landers die er voor zorgt dat het Prinses Beatrix Fonds door kan gaan met haar activiteiten. Activiteiten die hulp bieden aan de meer dan 80.000 mensen in Nederland die kampen met een motorische handicap als gevolg van polio, een spierziekte, de ziekte van Huntington, de ziekte van Parkin son, spasticiteit of multiple sclerose. Deze mensen rekenen op het Prinses Beatrix Fonds. Met uw donateurschap geeft u ze meer zekerheid. Alle donateurs van het Prinses Beatrix Fonds zullen regelmatig op de hoogte worden gebracht van relevante medi sche ontwikkelingen. Bovendien zult u als donateur informatie ontvangen over de activiteiten van het Prinses Beatrix Fonds. Het bedrag waarvoor u donateur wordt, bepaalt u zelf. U krijgt een acceptgiro thuisgestuurd waarop u zelf een bedrag kunt invullen. I 4 Stuur dan een kaartje met uw naanl en adres naar: Prinses Beatrix Fonds Postbus 30470 2500 GL 's-Gravenhage Schrijft er dan even bij dat u donateur wilt worden. U kunt natuurlijk ook bellen. Telefoon: 070 - 350 35 35 Dick Cochius leeft volgens het princi pe "Don't worry, be happy". 'Je moet gewoon uit het leven halen wat er in zit', zegt hij. 'Natuurlijk zijn er wel eens tegenslagen, maar daar moet je niet moeilijk over doen.' Dick is 25 jaar en heeft sinds zijn geboorte een spierziekte die Spinale Musculaire Atrofie heet. Concreet betekent dit dat hij in een rolstoel zit. 'Door mijn ziekte ben ik afhankelijk van mensen en apparaten. Als ik bij voorbeeld een papier moet hebben dat op de grond is gevallen, moet ik iemand anders vragen dat voor me op te rapen.' Omdat Dick al sinds zijn geboorte gehandicapt is, heeft hij nooit een pro ces hoeven doormaken om zijn ziekte te accepteren. Toch heeft ook hij het moeilijk gehad met zijn handicap. 'Maar dat was tij dens mijn puberteit. Iedere puber is wel eens stom en vervelend. Bij mij werd dat nog versterkt door mijn han dicap. Ik had nergens meer zin in. Nu is dat wel over en leef ik gewoon van dag tot dag. Ik maak me niet meer druk over de dingen die nog kunnen gebeuren. Want wat je vandaag hebt gehad, pakken ze je morgen niet af.' En er is veel wat Dick niet.meer af gepakt kan worden. 'Ik heb de afgelo pen jaren meer van de wereld gezien en meer mensen ontmoet dan menig ander!' Door zijn activiteiten voor verschillende verenigingen voor ge handicapten staat Dick Cochius mid den in het leven. Hij is onder meer bestuurslid van de Vereniging Spierziekten Nederland (VSN) en is actief binnen de Europe an Alliance for Muscular Dystrophy Associations. Voor deze organisatie, een overkoepelend orgaan van alle Europese verenigingen van spierziek ten. heeft hij een jeugdafdeling opge zet. 'Wij behartigen de belangen van jonge gehandicapten in Europa en proberen ze actief te houden. Bijvoor beeld door seminars en workshops te organiseren.' Verder speelt Dick een actieve rol in een Rolstoel Hockey club in Arnhem, de "Stick Drivers". Zo is hij in juni naar Italië geweest om trainingen te verzorgen voor het Ita liaanse nationale team. Zijn hockey team doet ook mee aan toernooien in ^het buitenland. Dick Cochius (rechts met Frank Kramer tijdens de Zwatumwen Jeugd Aktie eer der dit jaar. Meer dan bij reguliere sportverenigin gen vormen de financiën een pro bleem bij het organiseren van derge lijke activiteiten. 'Als wij bij een andere vereniging een wedstrijd moe ten spelen, moeten wij aangepaste bussen huren. De huur van zo'n bus is 1200 gulden per dag. Jaarlijks hebben we alleen al voor vervoerskosten ongeveer 20.000 gulden nodig.' Ook in zijn privéleven zijn veel din gen duurder dan voor iemand die niet gehandicapt is. Vanwege zijn handi cap kan Dick bijvoorbeeld niet alleen op vakantie^ 'Ik vraag dan iemand mee, maar kan moeilijk verwachten dat degene die mee is om mij te verzorgen, voor zijn eigen kosten opdraait.' Ook vallen hotelkosten altijd hoog uit omdat gehandicapten vaak zijn aange wezen op hotels die toegankelijk zijn voor mensen in rolstoel. En dat zijn meestal dure hotels. 'Voor een aantal dingen kan ik subsidies van fondsen aanvragen en verder kan ik gewoon niet al te gekke dingen doen. Maar ik maak daar niet zo'n probleem van. Je moet niet altijd overal over zeuren. Ik denk dat het belangrijk is om niet in zak en as te zitten maar juist een actief' leven te leiden. Je moet gewoon pro beren te doen wat je wilt.'

Scheldebode | 1993 | | pagina 14