consumenten Kindermode gaat op avontuur Krachtige vrouwen in paardrijbroek De hippies zijn weer terug! Rambo's zijn definitief uit het modebeeld verdwenen Colofon: Mooi en praktisch moet samengaan Nieuwe saloon-stijl sportief, romantisch thema voor meisjes Roklengte daalt tot op de enkel Jonge mode lonkt naar de jaren zestig 313 Schoenen van enkel tot knie Jongens en meisjes zien er deze winter stoer uit. Ze dra gen bergschoenen en kleding die gemaakt zijn van stoere, stevi ge en vooral warme materialen die veel kunnen verdragen en op timale bescherming bieden tegen de winterkou. De kinderkleding is gemaakt van katoen met polyester, canvas, twills, dekenstoffen, denim, cor duroy, fleecestoffen, (imitatie) leer, geruite flannel en gecoate materialen. Er zijn veel ruiten. pioniers-prints en strepen. Ook de multifuncktionele jacks zijn gemaakt van stevige materia len. Opvallend zijn de parkajacks met uitritsbare mouwen en de blousons met een apart vest van dekenstof erover. De grote flanellen houthakkers hemden hebben soms een capu chon of ribcord kraag. Verder voor deze tracking generation warme truien met col en ritssluit- ng Mooie en praktisch moet in de kindermode samengaan. Bellbo- tornbroeken (met wijduitlopen- de pijpen) zijn er voor de mode bewuste hippiemeisjes. De bloe men van de flower power zijn erop geapplikeerd of geborduurd. Een bijpassend gilet maakt de hippie outfit compleet. Ook voor de jongens zijn er gilets en bo dywarmers in stoere uitvoering. Hippiemeisjes Sportieve elementen zijn er vol doende: dekensteken langs truien en vesten, kunstbontranden langs capuchons, warme voeringen bij jacks en overshirts in vrolijke rui ten, stoere fleece materialen, paardrijbroeken en Noorse jac- quardbreisels. Beregoed Voor de kleintjes is de mode ber egoed. Pluche beertjes piepen met hun grappige kopjes over zakran- den, staan geborduurd op de voorkant van vesten en jacks of worden in kleurrijke steken vast gehouden op stevig breiwerk. De breimode heeft een duidelijke handwerkoptiek. Deze stevige breiscls noemt men dan ook 'heavy knit' Kleuren blijven belangrijk in de kindermode. De kinderen zelf worden erdoor gefascineerd en de kindermode speelt daarop in. Donkerblauw, bordeaux, groen en geel geven op verrassende wijze kleur aan shirts, truien, broeken en blazertjes. Saloon-stijl Een leuk thema is de saloonstijl voor meisjes. Een tikkeltje spor tief maar vol romantische details van de Amerikaanse cowboysfeer. Geruite bloesjes met ruches en kantjes, frivole westernjurkjes, royale'sweaters met Nieuw Mexi co motieven. Erbij horen nonchalante jeans- jackjes met leren of imitatieleren details, bodywarmers met veel zakken en corduroy, denim en stretchbroeken. Kinderen houden van kleurige kleding De nieuwe schoenmode gaat de hoogte in. Dat gebeurt via vele centimeters dikke plateauzolen en hoge hakken. Maar behalve het onderwerk wordt ook de schacht hoger. De in veel varianten voorkomende enkellaars en de rijgveterlaars jes reiken al tussen enkel en kuit. Verder zien we de kniehoge klassieke rijlaarzen. Westerninvloeden zijn herkenbaar aan de leestvorm, de nikkelen nieten en kettinkjes, grove sierstiksels en verborgen elastiek. De plateauzolen zijn gemaakt van harde PU (polyurethaan) of soepel rubber en lopen daarom heel wat soepeler dan de plateau zolen die we totnutoe gewend waren. Die zolen uit de jaren zeventig zitten onder pumps en onder getailleerde kuithoge laarsjes met elastiek of rijgveters. Ze hebben een forse brede neus en lijken tamelijk zwaar maar zijn dat niet. De hakken zijn stevig en fors, soms recht zoals de paal- en blokhakken maar ook sierlijkz zoals de barokhak. De pumps die altijd in de collecties aanwezig zijn heeft dit seizoen een aantal varianten. De hakhoogte is comfortabel en stevig tot 4,5 centimeter. Als versiering zien we reptiel, kroko en suède combinaties in hakken en plateaux. Sportieve pumps zijn uitgevoerd met fijne polsterranden, sierstiksels en festonsteken. De grootste hit op het gebied van de mannenschoenen zijn de zogenaamde hikers en trekkers ook wel outdoorschoenen ge noemd. Ze zijn uitgevoerd in gevet leer en gevet nubuck en zijn extra waterafstotend. Ze zijn bovendien voorzien van dikke profielzolen en zachte polsteringen. Bij ruige bergschoenen is de spiegelrand soms geaccentueered met 'handsteken'. Outdoorschoenen en boots zijn er vooral in uni bruin en groen. In de modellering voor kinderschoenen vinden we dit najaar veel veterschoenen, booties en halfhoge en hoge laarzen. Nieuw is de sluiting met houten knopen. Loafers en ballerina's worden vaak voorzien van geborduurde randen, band- en voorfrontapplicaties. Het traditionele beeld dat de vrouwen van mannen hebben is gewijzigd. De harde mannen met stalen spier bundels zijn definitief uit de tijd. Maar op het andere uiterste: man nen in bloemetjes-hemden, tuin broeken en Schotse kilt - een beeld dat de Parijse modeontwer pers presenteerde - zitten de Hol landse dames herlemaal niet te wachten. Feit is wel dat de man nenmode in beweging is. De man houdt steeds minder vast aan geijkte gewoonten en nor men. Persoonlijke smaak en draagcomfort bepalen de keuze van de kleding. Kwalitatief hoog waardige produkten worden daar bij hoog gewaardeerd. De trend van deze winter is het creëren van een eigen stijl binnen de grenzen van de heersende mo- detendenzen. Steeds minder wordt gekozen voor een kant en klaar kostuum. De combinatiemo gelijkheden zijn immers groter met losse colberts en pantalons. Grenzen De grenzen tussen vrijetijdskle- ding en werkkleding vervagen. De tijd dat de mannen door de week keurig in het pak naar hun werk gingen is voorbij. Steeds vaker verschijnen zij in sportieve kle ding op de werkplek. Met het verdwijnen van de macho man is ook het silhouet van de mannenkleding natuurlijker ge worden. Het brede silhouet is weg. Alles zit weer op zijn natuur lijke plaats. De kostuums hebben een drieknoopssluiting, fanta siestiksels en vaak schuine strook- zakken. Behalve veel minidessins is er ook een tendens naar ruiten. De uni- colberts, vaak in sprekende kleu ren, zijn er met één of twee rijen knopen. Modieus zijn de jasjes met bijpassend gilet, 1 Geruite jasjes ideaal om te combineren. In navolging van de trend in de damesmode hebben ook de heren het gilet ontdekt. Dit mouwloze halflange jasje kan gedragen wor den onder een colbert maar staat ook sportief op een pantalon. De bodywarmer is in voorgaande ja ren opnieuw ontdekt en heeft dankzij het draagfeomfort waar schijnlijk voorgoed een plaatsje in het modebeeld veroverd. Houthakker Houthakkershemden zien we de ze winter zowel in de dames- als de herenmode. Deze warme ge ruite flanellen- en twilloverhem- den zijn erg populair. Ze worden deze winter in een dikkere vaak gewatteerde uitvoering ook als buitenjack gedragen. Met enkele lagen kleding eronder hoef je zo geen kou te lijden. Het silhouet van de pantalon is op de voet smaller geworden. De modellen zijn er zowel met als zonder omslag. Bandplooien bij ven modieus waarbij aan details als luxe taillebanden en speciale 'funvoering' van de zakken aan dacht is besteed. Voeringen spe len een steeds grotere rol. Jasjes en jacks worden er mee verleven digd. Knopen zijn niet alleen functioneel maar spelen ook steeds meer een decoratieve rol. Materialen Nieuw deze winter is het gebruik van fleece materialen. Heerlijk warm en zacht. De speciale 'fleecestof is dunner en lichter dan de traditionele sweatstof het geen het draagcomfort verhoogt. Daarnaast is er een groot aanbod geweven en gebreide materialen zoals flanel, vervilte stof, wollen stoffen en dekenstoffen. Kleuren De kleuren zijn aangepast aan het seizoen. Veel roodbruine tinten met daarnaast petrol en veel blauwgroene nuances. Voor pantalons worden vaak de zoge naamde noncolors gekozen. Grijs, bruin, en beige bruin laten zich immers gemakkelijk combi neren. Nieuw zijn de dekenjassen voor de man. Heerlijk warm uitgevoerd in ruit of met een etnisch dessin dat doet denken aan de indianen- motieven. Deze jassen hebben vaak een gefestonneerde afwer king aan de randen en hebben een houtje-touwtjes sluiting. Pullover De tijd dat van een pullover een waar kunstwerk werd gemaakt ligt achter ons. De klassieke effen pullover is weer helemaal terug van weggeweest. Klassiek zijn de lichtgewicht pullovers met ronde hals, de colltrui en de trui met polokraag. Deze modellen kun nen zonder enig probleem onder een colbert gedragen worden. De klassieke stropdas komt weer een beetje in de balangstelling. Steeds meer jongemannen zullen zich tot hun vader moeten wen den om zich de kunst van het strikken eigen te maken. Modieu ze dessins in prachtige kleuren verlevendigen het overhemd. Dc mooie kleuren komen pas goed tot hun recht op een breedte van 9,5 centimeter. Mooie motieven zijn ook terug te vinden op de herensok. Unisex truien voor hem en haar. Dit seizoen geen dwingende voorschriften in de damesmode. Alle ontwerpers brengen een collec tie die hun eigen individuele stijl duidelijk doet uitkomen. Eenvoud siert de vrouw is beslist het credo dat alle confectiehuizen hebben gehanteerd. Maar de recessie „lappen" de ontwerpers letterlijk en figuurlijk aan hun laars want het moet deze winter laag overjaag. Stoffenfabrikanten gaan daardoor gouden tijden tegemoet. Niet op de laatste plaats is de jurk-rok- mantellengte verantwoordelijk voor kilometers stof. Want dames, of je het nu leuk vindt of niet: de roklengtes dalen definitief tot en- kellang. Wie in wil zijn kiest voor lang over kort, kort over lang. Zeker niet saai, want de nodige splitten of knopen zorgen voor de inkijk. Sommige ontwerpers behouden hun zwak voor borsten. Ze wor den omhooggeperst, zacht bena drukt of uitdrukkelijk in de be langstelling geplaatst. De jaren zestig en zeventig revival is daar ook debet aan met doorschijnen de doorkijkblouzes en de aanslui tende korte truitjes. Mannenpak Ook het mannenpak zit weer ste vig in het zadel. Het stijve silhouet krijgt echter meer vrouwelijkheid. De paardijbroek beleeft een ware revival. Heel smal in lycra ver werkt. Of zoals het hoort met leerapplicaties op de knieën en dubbele naden. Hemden met ruches en ietwat getailleerde bla zers, al dan niet versierd met grote knopen completeren deze stijl. Geen fantasietjes, geen op vallende accenten. Maar heel draagbaar. Het wemélt wel af en toe voor je ogen. Ruit over ruit, door elkaar en op elkaar gedragen wordt het helemaal. Chanel borduurde he vig op dit thema door en brengt dan ook fantastische combinaties. Stoffen Het nieuws zit hem duidelijk in de stoffen. Kennelijk wint -kwaliteit het weer van kwantiteit. Want slechte tijden of niet. De consu ment blijft veeleisend. Wol, wol en nog eens wol. Het is natuurlijk zacht en soepel, het ademt en blijft onder alle omstandigheden mooi. Hieruit lange gebreide pull's, tricot rokken en leggings. Heerlijk warm en doordrenkt met comfort. De wintermantels zijn ruim, met grote kragen, om behaaglijk in weg te kruipen. De onovertroffen klasse van wol zie je dus overal. Materialen als gordijnstoffen, bedsprei-stiksels, fluweel en peig- noirstoffen beleven een ware co me-back. Een behaaglijke ietwat romantische look die vooral de komende seizoenen sterk zal doorzetten. Kleuren Aan het kleurengeweld komt abrupt een einde. Alle etalages zijn rustig van kleur, bijna som ber. Alle tinten bruin, alle tinten beige. Dat is de hoofdmoot. Voor wie het echt niet kan laten zijn de vele variaties kerrygeel en papri- kakleuren beslist een goed alter natief. Gilets Ook de gebreide mode heeft veel te bieden: truien in extra korte of extra lange uitvoering, gilets, en twinsets in fraaie uni kleuren, mooie kabels of in traditionele Ierse en Schotse veelkleurige pa tronen. Extra lange en ruime truien hebben voorop soms twee steekzakken en zijn versierd met pompoenen of franjekwastjes aan col of boord. Mouwloze jasjes en enkellange rokken bepalen het modebeeld. Opvallend zijn de vele truien, ves ten en mouwloze hesjes in ajour- ,kant- en haakwerk in vele uni- kleuren van beige tot zwart. Der gelijke luchtige kledingstukken te dragen over slank aansluitende katoenen tops en body's, passen uitstekend bij het aanbod van bijna enkellange rokken en broekrokken in grillige plissé's of voile en Indiase motieven. Het beeld is dus uitermate sober met hier en daar een pittig accent. Op de Parijse catwalk liepen de mannequins scheef van de juwe len, maar daarbuiten werd dit tot het minimum herleid. De tijden van grote oorhangers, overvloe dige kettingen en armbanden zijn Blazer met bijpassend vest. Niet alleen voor heren een klassiekt combinatie. een beetje out of fashion. Het gehele modebeeld is doordrenkt van puurheid, dus de juwelen worden kleiner en minder opval lend. De nieuwe najaarsvrouw is er een met pit en brains. Voor een keertje hebben de ontwerpers geen mode gebracht voor het wel lustige oog van de man, maai draagcomfort voor de veeleisende vrouw. Beslist een stap in de goe de richting. De jonge mode lonkt dit najaar stevig naar de ja ren zestig. Terug naar de flower power en de hippies. Ken merk is een bonte mix aan stoffen en felle kleuren. De noodzakelijk ste ingrediënten zijn patchwork met ruches voor de gerende rok ken, maxihessen en blouses, ge streepte tricot en gobelinstoffen, denim maxi jassen, minirokjes en heup hotpants. Verder ook Afgaans aandoende hesjes net bontversiering, vestjes vol borduursels, schelpen en spie geltjes, korte suède vestjes. Ter completering van dit geheel ket tingen, flaphoed, gehaakte muts jes, omslagdoeken en hippietas met franje. Degenen die het niet al te bont willen maken kiezen soberder Tekst: Lia Hamel en Sarah Pauwels Foto's: Lumberjack, Pepe Jeans, VEM. Intermodis, Clarisse, Amici. Mc Gregor combinaties in lange lagen over elkaar heen. Er zijn leggings, hendjurkjes, T-shirts met over- locknaden, gerende rokken, jur ken en overslagtopjes te over. Combineren is het credo. Bij dat samenvoegen mogen stoffen, vor men en kleuren kontrasteren. Zo gaan voile rokken onder volumi neuze truien. Wollige fleece-mate- rialen in zonnige prints zien we samen met jeans. Grove breisels die met de hand gemaakt lijken te zijn zien we om slankaansluitende stretch leggings. Donkere en lich te tinten vormen een outfit. Ver schillende lengtes duidelijk zicht baar laag over laag gedragen ge nieten de voorkeur. Wintershorts Nieuw deze winter zijn de win tershorts. Ze zijn er in verschillen de uitvoeringen: zwierig wijd en gesneden uit soepele gaberdine of slank aansluitend en dan in stevig wollen plaid of corduroy. Wijde donzig zachte zijden par ka's, sportief van stijl met stevige contraststiksels, laten zien dat er ook in de nieuwe country stijl plaats is voor luxueuzere materia len. Paardrijbroeken zijn ook bij de jongeren favoriet. Ze zijn er in verschillende interpretaties. Naast slanke modellen in stretchmate rialen zijn er uitvoeringen in ste vig katoen waarbij de broekspij pen aan de onderkant worden opgesierd door veter- en nestel sluitingen. Leuk zijn de grote pon cho's en stola's in superszachte wol. Ze zijn groot genoeg om zelfs over een mantel of jack gedragen te worden en comfortabel genoeg om bij niet al te koud weer de jas te vervangen. De omslagdoeken zijn er in uni-uitvoering, in ver schillende uitvergrote weefdessins zoals pied de coq of in romanti sche prints. Jeans In de basis van de jongerenmode nog steeds de blue jeans. Naast de standaard denimkleuren zien we zandkleuren, flessegroen en don kerrood. ook verwassen tinten blijven belangrijk. De nadruk ligt op zware kwaliteiten. De jacks en jeans zijn strakker. De broeken lager op de heup. Het aannbod kent vele wassingen. Sommige broeken zien er bij aankoop al versleten uit. Terugverwijzend naar de jaren zestig en zeventig zijn de broeken met wijde klok kende pijpen, de zogenaamde bellbottoms. De jacks hebben aandacht voor detail als extra knopen, extra die- Denim kleding blijft populair bij jongeren. pc zakken, tunnelstiksels, af te knopen capuchons en uit te ritsen bodywarmers. Sommige jacks zijn aan beide zijden te dragen (rever sible). Stoere geruite shirts worden ge dragen onder gewatteerde gilets en met dekenstof gevoerde denim jacks. Het shirtjack is een grooi warm houthakkersshirt in zware twill flanel met een grote ruit en een gewatteerde voering. Groot vadershirts in zachte licht geruw de katoen past overal bij en on der. t

Scheldebode | 1993 | | pagina 13