Hf SCHELDEBODE (Zwoelie Troelies in Dijktheater l het weten waard Eurosuper krijgt een slijterij Start nieuw cursusseizoen Pets Place ook in Vlissingen Als het horen minder wordt Voedingspatroon verandert Ulrike en Sabine verruilen hun zaak in centrum van Dusseldorf voor de rust in Zeeland Ziekenhuizen experimenteren met gegarandeerd jaarinkomen voor medische specialisten Basiseducatie houdt open dag Cursus Engels en cursus Frans SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 30ï Trouwingen films HUISARTSEN TANDARTSEN VERLOSKUNDIGEN APOTHEEK DIERENARTSEN KERKDIENSTEN 'De oervormen stralen kracht uit' VEERE - Wie op zoek is naar een exclusieve trouw ring of ander sieraad kan vanaf deze maand terecht in het Goese Ambachtscentrum, gelegen in het re creatiegebied 'De Hollandsche Hoeve'. De gezusters Ulrike en Sabine Zöllner-Krumme, edelsmeden, heb ben zich in Zeeland gevestigd om er de rust voor hun artistieke werk te vinden. Zij maken extravagante, aparte sieraden in verschillenden materialen en prijs categorieën. In het Ambachtscentrum zijn vooral sieraden in zilver gecombineerd met goud te zien. Hun exclusievere werken van goud, platina en palla dium worden bij de kunstenaar Ilona Schmit te Kattendijke getoond. Sabine Zöllner-Krumme heeft is architect, haar zuster Ulrike is Goudsmede-Meister en be haalde haar diploma als desig ner van sieraden bij de akade- mie in Hanau. Twaalf jaar had den zij een winkel op een druk bezocht punt in Düsseldorf, met negen man personeel in dienst. „De winkel in Duits land was te groot", vertelt Ul rike. „Op den duur was ik alleen nog maar met de zakelij ke kant bezig. Ik kwam niet meer toe aan ontwerpen van sieraden en dat is wat ik eigen lijk het liefst doe. Ik hou van dit vak. De rust en het land schap van Zeeland spreken me aan, ik kan hier goed werken. We wonen in Veere en werken in het Ambachtscentrum in Goes." In de periode dat zij in Düssel dorf werkte, had Ulrike ook tentoonstellingen in Darm stadt, München, Regensburg en Rotterdam. Nu maakt zij onder meer oorbellen, broches en rin gen. „We bewerken verschil lende metalen zoals goud, zil ver en palladium (wit goud). We combineren die met bijzon dere stenen als toermalijn, la bradoriet en maansteen. Maar alleen als de kleur van die stenen heel uniek is. Zo heb ik hier een ring met een paraïba, een steen die slechts in één mijn in Brazilië wordt gevon den. We zijn er trots op dat we altijd bijzondere stenen heb ben, die je niet zo gauw in die vorm of kleur ergens anders tegenkomt." Ulrike en Sabine gebruiken voor hun sieraden de geometri sche basisvormen als cirkel, kegel en driehoek. Voor de de coraties kiezen ze symbolen uit de Griekse en Egyptische my thologie of ze gaan op hun intuïtie af. Dat laatste is vooral belangrijk als de klant iets spe ciaals wil. „Ik heb veel trouw ringen gemaakt en laat het van de persoonlijkheid van de dra ger afhangen hoe het resultaat wordt. Dat willen we ook nu weer gaan doen en we denken dat dit nieuw is voor Zeeland. De meeste trouwringen worden Sabine (links) en Ulrike Zöllner-Krumme bezig in hun atelier in het Goese Ambachtscentrum in een fabriek gemaakt en zijn overal hetzelfde. Als een goud smid al iets aparts maakt, gaat hij uit van z'n ratio in plaats Vanaf donderdag zijn in het filmtheater in het Middelburg se Schuttershof de volgende films te zien: II Ladro di Bambini (do vr zo en wo om 20.00 uur, za 22.30); Leolo (vr 22.30, za 20 uur) GOES - De West-Brabantse en Zeeuwse ziekenhuizen starten binnenkort met een experiment waardoor conflicten over de specialistenhonoraria verme den kunnen worden. Binnen kort vergaderen de betrokken partijen over een nadere invul ling van het plan. Uitzoek genoeg in de nieuwe slijterij van EuroSuper foto: harry de lange VLISSINGEN - Voor de bewo ners van de wijk Paauwenburg en natuurlijk ook ver daarbui ten: Vlissingen heeft er een slij terij bij. De slijterij, met een verkoopoppervlakte van een dikke vijftig vierkante meter is een onderdeel van de Eurosu per aan de Paauwenburgweg 63 in de Scheldestad en voldoet volgens bedrijfsleider Ben Kok duidelijk aan een behoefte. „Sinds de dag dat we open zijn loopt de slijterij storm", weet hij. Overigens liep Kok al langer rond met het idee om de super markt uit te breiden met een slijterij, alleen ontbraken de benodigde papieren. Kok volg de de nodige opleidingen en vanaf het moment dat de diplo ma's op zak waren was het slechts een kwestie van tijd om de slijterij daadwerkelijk het levenslicht te doen aanschou wen. „Afgezien van de wens om er een slijterij bij te nemen -er zijn er in Vlissingen en omgeving maar een handvol- hoorde een uitbreiding ook tot onze politiek", zegt Kok. „In onze branche is meegaan met de ontwikkelingen en de wen sen van de consument van we zenlijk belang. Vanuit onze klantenkring kregen we ook steeds meer vraag naar een slijterij en die vraag hebben we dus gelukkig kunnen beant woorden". Het assortiment dat de slijterij biedt is zonder meer compleet te noemen. Een dikke 150 verschillende soorten wijn, talloze merken jenever, whisky, cognac en wie niet weet wat-ie moet drinken, of het verschil tussen de ene en de andere inhoud van de fles wil weten kan probleemloos een beroep doen op Ben Kok of Corrie Bartels, die de scepter over de drankwinkel zwaait. Kantoor: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, tel. 01184-19910. fax:01184-11446 Openingstijden kantoor: 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Rubrieksadvertenties (Mini's): telefonische opgave: 076-236882 Advertentie-exploitatie: Jos Rentmeester Yolanda Krijger Sonja Broeders tel. privé 01195- 5379 tel. privé 01184-11351 tel. privé 01184-79084 Bezorgklachten: Voor bezorgklachten bellen tijdens kantooruren: 01184-19910. Redactie-adres: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vissingen, tel. 01184-19910. fax: 01184-11446 Redacteur: Johanna Brouwer tel. privé 01180-40113 Correspondenten: Andrien Smeels Jaap Klein Ad Roos tel. privé 01180-39719 tel. privé 01180-25185 tel. privé 01182- 2860 Fotograaf: Rarry de Lange co O) tel. privé 01180-25195 1 Volgens staatssecretaris H. Si mons (volksgezondheid) ver richten de specialisten teveel handelingen en overschrijden zij daarmee hun budget. Dat moet volgens Simons afgelopen zijn. De specialisten op hun beurt stellen dat door de voort schrijdende techniek en een groeiend aantal patiënten een toename van de verrichtingen onvermijdelijk is. Uit protest tegen de plannen van Simons hebben de specialisten 'budget- dagen' ingesteld. Is het geld voor een bepaalde periode op, dan wordt er, behoudens ur gente gevallen, niet meer geo pereerd en komen de niet-ur- gente gevallen op een wacht lijst te staan. Volgens het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes kunnen dergelijke conflicten worden vermeden. In het plan, dat vooralsnog als experiment wordt gehanteerd, moeten de ziekenhuizen met de zorgverze keraars afspreken hoeveel spe cialistische handelingen er zul len worden verricht. Dat wordt vertaald in een 'over-all-spe- cialistenbudget' dat moet wor den beheerd door het zieken huis en de staf. Op basis van onderhandelingen en histori sche gegevens wordt per spe cialist een verantwoord jaarin komen vastgesteld dat door het ziekenhuis wordt gegaran deerd. Uiteraard hebben bij stellingen van het budget con sequenties voor de vervolgaf spraken met de specialisten. Volgens P. Bouman, algemeen directeur van het Oosterschel- deziekenhuis heeft dit plan al leen maar voordelen. "Zieken huis en staf krijgen een geza menlijke verantwoordelijkheid voor een beheerste volumeont wikkeling, de specialisten krij gen zekerheid over hun inko men en iedereen, ook de zorg verzekeraar, weet precies waar hij aan toe is. Volgens Bouman hebben zowel de specialisten, de ziekenhuizen, de zorgverze keraars en de staatssecretaris positief gereageerd op het plan en zijn ze bereid om op basis van dit voorstel een experiment aan te gaan. van z'n gevoel. Wij proberen intuïtief iets te ontwerpen dat bij een bepaalde peroonlijkheid past en verwerken ideeën die je nergens anders tegenkomt." De waarde van een sieraad wordt bepaald door de hoog waardigheid van het materiaal, de vorm en de afwerking. Die zijn bij het werk van Sabine en Ulrike perfect. Daarbij komt nog dat hun sieraden modem en toch draagbaar zijn. „Als je van sieraden houdt, wil je ze dagelijks kunnen dragen. Dat kan bij moderne sieraden vaak niet, die zijn dan te groot of te onhandig. Terwijl wat wij doen toch een functionele kunst is. Juist de simpele oervormen stralen kracht uit, ook de dra ger krijgt er een sterk gevoel van." Voor de toekomst zijn de ge zusters Zöllner-Krumme van plan hun woonhuis in Veere in een atelier te veranderen, waar foto: tannie de jonge zij hun eigen werk en dat van andere kunstenaars kunnen to nen. Maar zij zijn heel blij dat zij nu al in het Ambachtscen trum hun werk aan het publiek kunnen laten zien. Belangstel lenden kunnen er terecht tij dens de openingstijden van het centrum. Het exclusieve werk dat bij Ilona Schmidt in Kat tendijke wordt getoond, is op zaterdagmiddag en op afspraak te bezichtigen. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Vlissingen - Za R. Thiadens, Zui- derbaan 23, tel. 64633 Zo Van den Berg, Giessenburg 12,tel. 65253 Middelburg - Za. J. Dominicus, Dam 30, tel 39933 Zo. G. Meijjer, De Krammer 14, tel. 39933 Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za J. Ponten, Oude Rijksweg 6 Nieuwland, tel. 01182-1340 Zo J. Bergen, Kanaal straat 89 Oost-Souburg, tel. 01184-61500 Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en Zo R. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 01181-1271 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle - Za en Zo W. Spekhorst, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271 Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en Zo P. Noorlander, Middelburg sestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231 West- en Midden Walcheren - Za en Zo B. Bouwense, Valkenis- seweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 Za en zo A. de Looft, Badhuisstraat 140. Vlissingen, tel. 01184-13881 Middelburg - Za. zo. en ma. 9 uur J. Drijdijk, tel. 01180-26045 en/of M. de Jonge, tel 01180-16761 Vlissingen - Vr. za. zo. ma. 9 uur A. de Gaay, tel. 01180-23836 Middelburg - Vr 27 augustus tot vr 3 september Apotheek Ringeling. Lange Delft 133 Vlissingen - Vr 27 augustus tot vr 3 september Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30, tel. 12066 Gezelschapsdieren - Za en zo A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61 Middelburg tel 01180-37077. R Roskam Kelder- weg 1 Meliskerke tel 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle Oude Domburgseweg 33a tel 01188-1443. A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118. Vogelopvang Midden Zeeland tel. 01180-28288 Rooms-katholieke kerk. Dishoek, Emmauskerk Zo 10 uur Domburg Za 19 uur Zo 10 uur. Middelburg Petrus en Pauluskerk Zo 10 uur donderdag 11 tot 15 uur Hoek steen Za 19 uur Souburg Martinus- kerk Zo 10 uur Zoute Viever 1 e en 3e za 9 uur Vlissingen Open Hof Zo 11.15 Lieve Vrouwekerk Za 19.00 Zo. 9.30 Ter Reede za 17 uur. Der Boede 2e, 4e, 5e, za 10.30 Zoute lande za 19, zo 10 uur. Vrouwen polder zo 10 uur, Oostkapelle zo 10, za 19 uur Nederlands hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur Gapinge 10.30 uur, Grijpskerke 10 uur. Kleverskerke 9.30 uur Koudekerke 9.30 Middel burg Koorkerk 19 Nieuwland 10.30 uur Ritthem 9 uur, Oostkapelle 10 en 19 uur Oost-Souburg 19 uur Serooskerke 10 en 19 uur Veere 9.30 uur, Sandenburgh 15.30 uur Vlissingen, St. Jacobskerk 10 uur Johanneskerk 9.30 uur Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 uur Ter Reede 19 uur Vrouwenpolder 11 uur Westkapelle 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren Zo 10 uur Gereformeerde kerk. Koudekerke 9.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 uur Oost-Souburg 9.30 uur Vlissin gen Petruskerk 9.30 uur Gereformeerde gemeente. Vlis singen 9.30 en 16 uur. Gerefor meerde kerk vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissin gen 9.30 en 16.30 uur Christelijke gereformeerde kerk. Middelburg 9.30 en 16.30 uur Vlissingen 9.30 en 15 uur Nederlands gerefor meerde kerk Middelburg 9.30 en 17 uur Evangeliegemeente Mid delburg 9.30 Oost-Souburg 10. Le ger des Heils Middelburg 9.20, 10 en 19 uur. Vlissingen 10 en 19 uur Anglicaan se kerk Vlissingen-Oost 10.30 en 19.30 uur Zevende dagsadventisten Middelburg za 11 uur Vlissingen za 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Vlissin gen uur Middelburg uur Kris ten Zuidmolukse kerk Oost-Sou burg 13 uur, Koudekerke 11.45 uur Pinkstergemeente Middelburg wo 19.30 zo 15.30. Vlissingen wo 19.30 zo 14.30. Pinksterkerk Vlis singen wo 19.30 zo 14.30 Baptis tengemeente Middelburg 10. Nieuw Apostolische kerk West- Souburg wo 20 zo 9.30 en 17 Volle evangeliegemeente Arnemuiden do 20 zo 10 Serooskerke do 19 West-Souburg zo 10 Vrije Evange lische Gemeente Westkapelle zo. 9.30 Eglise Wallonne Middelburg 10.45 Anglicaanse Kerk Vlissin- gen-Oost Zo. 10.30 en 19.30 uur. De Christengemeenschap Hoo- gelande zo 10.30 VLISSINGEN - De Zwoelie Troelies treden zondag 29 augustus op in het Dijktheater bij het E Arsenaal. Om 14.00 uur brengen de dames zwoele tonen uit een troebel verleden. De nog goed bij stem zijnde Trees van Galen (56), Agaatha van Someren (59) en Corrie van Dorst tot Dentergems (61) brengen op humoristische wijze liederen van alle tijden en voor alle leeftijden. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir? VLISSINGEN - De basisedu catie houdt vrijdag 27 augustus een open dag in het pand aan de Verlengde Bonedijkestraat, hoek Rooseveltlaan. De open dag is bedoeld voormensen die nieuwsgierig zijn hoe de nieu we school er van binnen uit ziet en voor mensen die zich op willen geven voor een van de cursussen. De Basiseducatie is een school voor volwassenen die hun oude schoolkennis willen verbeteren, bijvoorbeeld omdat ze naar een beroepsopleiding willen. Les- vakken bij de basiseducatie zijn Nederlandse taal, rekenen, kennis van Nederland en Ne derlandse gewoontes,Engels voor beginners en kennismaken met computers. De basiseduca tie kost 120,- per jaar. De open dag is van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 20.30 uur. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) en het Instituut Kunst zinnige Vorming Vlissingen (KW) bieden het komende sei zoen een scala aan creatieve cursussen op het gebied van beeldende vorming, aaudio-vi- suele vorming, ballet, muziek en literatuur. In het gebouw van het MIKV in de Kuiperspoort 18 in Middel burg zijn op donderdag 2 sep tember van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag 4 september van 10.00 tot 12.00 uur infor matie- en inschrijf dagen. Bo vendien is het kantoor van het MIKV van maandag t/m don derdag geopend tussen 9.00 en 12.00 uur. Nieuw op het gebied van dans zijn een drietal work shops, zoals freestyle dance voor kinderen, een workshop afro-braziliaanse gevechts kunst 'Capoeira' en kinderfolk- loredans. Voor het eerst wor den jaarcursussen aquarel en portrettekenen gegeven. Verder staat voor het eerst een cursus creatief schrijven op het pro gramma en in januari een cur sus levensverhalen schrijven. Ook in Vlissingen start een cursus creatief schrijven en zijn er workshops Capoeira en freestyle-dance. In een cursus literatuurbeschouwing komt de Noord-Amerikaanse literatuur aan bod. Het totale cursusaan bod is vermeld in een speciale cursuskrant, die te verkrijgen is de Culturele Raad, Badhuis straat 104 in Vlissingen. GOES - Onder het motto 'Zeeland Koploper Vergrijzing' heeft de Stichting VMC Zee land een rapport uitgebracht. Deze vergrijzing is toch wel een probleem om even bij stil te staan. Als men ouder wordt komen er immers vaker proble men om de hoek kijken. Het lopen gaat moeilijker en het gehoor wordt slechter. Dat laatste is een handicap die vaak optreedt bij het ouder worden. In een zevental korte artikelen met als titel: 'als het horen minder wordt', willen we hierop nader ingaan. Uit de bevolkingsstatistiek blijkt dat ruim 20 procent van de inwoners van Zeeland ouder is dan 60 jaar. Dit komt neer op ongeveer vijfenzeventigdui zend (75.000) personen. Be denkt men dat volgens de me dische gegevens één op de vier van deze groep problemen heeft met het gehoor, dan is het geen wonder dat men regelma tig in gesprekken de vraag: 'wat zeg je te horen krijgt. De slechthorendheid zou in het maatschappelijk verkeer niet zo'n probleem zijn, als de slechthorende uitkwam voor zijn handicap. Hij schaamt zich er echter vaak voor en beseft niet dat er in vele gevallen nog veel aan te doen is. Een hulp middel bij het horen zou net zo populair moeten worden als de bril. Voor een bril schaamt nie mand zich meer. 0 De goedhorenden, die veelal de eersten zijn die een gehooraf- wijking constateren, zouden er aan mee moeten werken de slechthorende over de drempel te halen om iets aan zijn handi cap te doen. En voor de slecht horende is het advies: geeft toe dat uw gehoor minder is ge worden. MIDDELBURG - Eind septem ber starten er in de Getuigenis- kerk aan de A. Lauwereysz- straat cursussen Engels en Frans. Ter kennismaking is er een in troductieavond op dinsdag 28 september. Op deze avond wordt bekeken op welk niveau de cursus wordt gestart en waar de cursisten de meeste behoefte aan hebben. De cur- sisten bepalen zodoende zelf een gedeelte van de inhoud van de cursus. De introductie Frans is van 19.00 tot 20.00 uur, Engels van 20.00 tot 21.00 uur. De cursus omvat vierentwintig lessen. VLISSINGEN - Vorige week donderdag opende Pet's Place aan de Lange Zelke 89b de deuren en volgens Rita Zuidijk, die de zaak leidt liep het al direkt storm. „Een bewijs dat er een duidelijke behoefte aan een dergelijke zaak in het cen trum was", zegt ze glunderend. Overigens valt Rita Zuidijk niet in de categorie starters. In het winkelcentrum Dauwen- daele runt haar man Peter de Middelburgse Pet's Place en daarnaast hebben ze nog een goed florerende trimsalon in Arnemuiden. De keuze om naast Arnemuiden en Middel burg nog een zaak in Vlissin gen te openen lag volgens het echtpaar voor de hand. „Een goed centrum met tal van mo gelijkheden en als ondernemer moet je daar gewoon op inspe len", vinden beiden. Evenals in de Middelburgse vestiging is ook in Pet's Place in Vlissingen vrijwel alles wat het dier aan gaat te verkrijgen. Van speel tjes tot vogelkooien en van drie ons hondevoer tot een compleet aquarium. En dat alles in aan trekkelijke prijsstellingen voor zowel de brede als de iets smal lere beurs. „Vooral het unieke schepsysteem dat Pet's Place hanteert slaat enorm aan", zegt Rita. „De mensen die een klein hondje hebben hoeven niet in eens een grote zak hondevoer te kopen. Ze nemen zelf ge woon wat ze nodig hebben en klaar is Kees. Op die manier heeft de hond (of kat) nooit oude brokken". En is een kind op zoek naar een konijn(tje), cavia, parkiet, nachtegaal of visje voor in de kom? Bij Pet s Place zijn er genoeg. „En na tuurlijk is ook iedereen van harte welkom om een advies over de hond of kat te vragen", besluit Rita. Pet's Place, een franchiseorganisatie, heeft nu verspreid over Nederland 70 van dergelijke zaken. VLISSINGEN - Het voedings patroon is de afgelopen jaren sterk veranderd. Door de groei van de welvaart en de grote toename van het aantal fa brieksmatig bereide produkten zijn de keuzemogelijkheden voor de consument toegeno men. Het onderzoeksbureau Trend box voert jaarlijks een markt onderzoek uit naar de voe dingsgewoontes van de Neder lander. Maar liefst 35 van de ondervraagden erkent dat zijn eetgewoontes zijn veranderd. Mensen vinden het leuk om in de keuken bezig te zijn, doen hun aankopen bewuster en let ten op de ingrediënten en de toevoegingen. Een belangrijke ontwikkeling is het gezond- heidsdenken. Ruim de helft van de ondervraagde gezinnen laat zich bij de aankoop en berei ding van voeding leiden door aspecten van de gezondheid. Andere veranderingen zijn de behoefte aan gemak en het fe nomeen Grazing. Grazing is het consumeren van produkten die de maaltijd vervangen zoals hamburgers, pizza's en derge lijke. De groei van de hambur gertenten en pizzahutten heeft hieraan zeker een bijdrage ge leverd. Ook wordt er meer geë- perimenteerd met buitenlandse gerechten zoals quiches, lasag- na en exotische salades. Zo wordt er meer en meer afgeweken van het traditionele voedingspatroon. Rita Zuidijk en Lianne ten Hacken voor de nieuwe Pet's Place in de Lange Zelke foto: harry de lange

Scheldebode | 1993 | | pagina 5