32bu A-G oyer Feest van eenheid in Molukse wijk Plurk '93 met The Radio's ACM start tiende seizoen 'Jp De atalanta 1 DAimCKOOL JAflViE3£.i hVer^gtuw ^"oftsfeest «<'ZAt0<* WOONGEMEENSCHAP HET BASTION BESTAAT VIJFENTWINTIG JAAR Gratis naar de film Lentelied "1 k spaar gratis voor de leukste kadi D'S." B~3 Slechtweervoorziening Foto van uw baby in de krant?? J.P.A. Rossël tandprotheticus BEL VOOR INFO: 01184-64300 Solidariteit Activiteiten Rugby in de nacht NIEUWE KUNSTGEBITTEN Dansschool DE JONG-VLISSINGEN 01184-13783 Aanvang 23 september l INSCHRIJVEN DAGELIJKS 14.00 - 17.00 UUR 18.30 - 20.30 uur 01100 - 20176 30428 - 01180 - 38370 - 01110 - 15425 '9sen ^alhuur Voltaweg 5 - Vlissingen 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. D&SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 MIDDELBURG - Onder het motto "Mari Bersatu" vindt za terdag 28 augustus een zomer- tentfeest plaats in de Molukse wijk aan de Rijnstraat en de hoek van de IJsselstraat. Het motto Mari Bersatu betekent "laten we een eenheid vormen" en is vernoemd naar een single van de Molukse artiest Daniël Sahuleka. De organisatoren van het feest hebben voor het uitgangspunt 'eenheid' gekozen vanwege het opkomende racis me. Het feest is uiteraard voor iedereen, bruin of blank, toe gankelijk. Na het geslaagde Tweedaagse Gebeuren in 1991 heeft een werkgroep het initiatief geno men om een programma samen te stellen voor een zomertent- feest, een feest met veel mu ziek. Voor de jongste kinderen, van vier tot en met twaalf jaar begint het feest al om tien uur met een fietspuzzeltocht. Voor de tieners van 13 tot en met 17 jaar is er 'smiddags vanaf half drie een volleybaltoernooi op het speelterrein naast de nieu we Molukse kerk. Om half vier barst het muziek festijn los. De Daltons uit Bre da openen het feest met een spetterend optreden. Daltons is een Molukse groep die covers speelt van de Doobie Brothers, Led Zeppelin, Jimi Hendrix en Journey. Daarna (om 17.00 uur) betreedt de Middelburgse formatie Butcher for President (voorheen A no 1) het podium. De getalenteerde rockgroep met de gebroeders Slager en Jeroen Polderman wordt voor de gelegenheid verterkt met de Molukse gitarist Gino Taihuttu uit de formatie Gin on the Rocks. De Willy Manusama Band uit Moordrecht zal vooral bij de ouderen voor ontroering zor gen. Deze band, onder leiding van de zangeres Willy Manusa ma verzorgt de zogenaamde la- gu-lagu songs. Lagu-lagu songs zijn Molukse traditionals, lie deren die vroeger op de eilan den ook al gezongen werden. Het optreden van Willy Ma nusama begint om 18.30 uur. Hooogtepunt van het Mari Ber satu feest is ongetwijfeld het optreden om 20.00 uur van good old Rudy de Queljoe. De Queljoe begon zijn muzikale carrière in de Middelburgse formatie Dragonfly. Daarna speelde hij oa. in Brainbox, Vitesse en Massada. De gele genheidsformatie rond De Queljoe bestaat uitde Molukse vocalisten Jimi Bell-Martin, Jo-Ann Piris en Francis Parr; drummer Ton Dijkman; bassist Michel van Schie; keyboard speler Bobby van de Bergh en percussioniste Sandra Sahupa- la. Naast muziek valt er uiteraard ook te genieten van Molukse hapjes zoals saté en loempia's. Het feest wordt georganiseerd zonder subsidie en aan het be talen van een toegangsprijs valt dan ook niet te ontkomen. Volwassenen betalen 12,50, kinderen 6,25. In de voorver koop kosten de kaarten 10,00 en 6,25. Voorverkoo padressen: Waalstraat 26 in Middelburg en Molenweg 28 in Oost-Souburg. Verbroedering tijdens het volleyballen „Het is hier gewoon goed wonen" MIDDELBURG - Ingeklemd tussen de Nieuwe Oos- tersestraat en het water van de vroegere vesting gracht, op een steenworp afstand van de Koepoort, ligt de woongemeenschap 't Bastion. De rijtjes huizen koesteren zich aangenaam in de warme zon, opge fleurd door de vrolijke oranje zonneschermen. Niets wijst erop dat deze woongemeenschap voor ouderen al 25 jaar bestaat, op een enkel bloemperkje in de weelderige tuin na. De gele bloemenpracht vormt onmiskenbaar de woorden '25 jaar'. Dus toch. Voor de bewoners schijnt er geen beter oord te zijn. Het is er goed wonen. Daarom wordt er morgen, donderdag, een receptie gehouden voor bewoners en genodigden, ter inleiding van een aantal feestelijkheden. Vóór 1968 zag het wijkje er heel anders uit. Het was een oud stukje Middelburg, met kleine arbeidershuisjes. Het straatje Bastion was zo ge noemd naar z'n vorm, het uit springende gedeelte van de vroegere vestingwal. Mevrouw Polderman en mevrouw Pluym, beiden bewoonsters van de woongemeenschap kunnen het zich nog goed herinneren. Zij hebben hun hele leven in de wijk gewoond. Mevrouw Pol derman moest zelfs verhuizen voor de nieuwhouwplannen, hun huis werd onteigend. Nu staan er drie rijen huizen met beneden- en bovenwoningen in de vorm van een vraagteken. Omgeven door bomen en gras met in het midden een grote tuin. Het geheel doet denken aan een nieuwerwets hofje. In de begintijd woonden de ouderen er volledig zelfstandig, men had weinig met elkaar te maken. Later kwam daar ver andering in, toen in '74 de wijkpost werd geopend. Twee woningen werden er voor opge offerd. De wijkpost vormt nu de recreatie- en ontmoetings ruimte voor ouderen uit zowel de woongemeenschap als uit de wijk. De wijkpost wordt ge huurd van het Centrum voor Bejaardenzorg Ter Veste, die de beheerder is van de wonin gen. Huurder is de Stichting Welzijn Ouderen, die een coör dinerende functie vervult bij de activiteiten die in de wijkpost georganiseerd worden. "Een andere belangrijke veran dering had veel invloed op de steeds hechter wordende woon gemeenschap 't Bastion", ver telt Krina Wattel. Zij is secre taris van de Stichting voor Be jaardenzorg Ter Veste. "Zoals bekend willen ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Ook komen er steeds minder bejaardenhuizen en langere wachttijden voor de verzorgingstehuizen, zodat ouderen langer op de eigen wo ning aangewezen zijn. Maar met het ouder worden komen ook de gebreken, zodat meer hulp nodig werd. In de woongemeenschap krijgen de bewoners de hulp van elkaar. Zij houden een oogje in het zeil bij ziekte, doen boodschappen voor elkaar, onderhouden de sociale contacten en stimuleren elkaar zoveel mogelijk. Een be langrijke rol is weggelegd voor het beheerdersechtpaar, dat ook inwoont en dag en nacht bereikbaar is." Het beheerdersechtpaar in kwestie, de heer en mevrouw Van Vrouwerf, doen Jiet werk nu negen jaar met hart en ziel. Zonder morren accepteerden ze de baan zonder vakantie en speciale verlofdagen. Die kwa men er pas kort geleden, zodat ze in ieder geval vervanging op kunnen roepen als ze eens een tijdje er tussenuit willen. "Je moet oppassen dat je niet te veel van de mensen gaat hou den", zegt meneer Van Vrou werf, die zichzelf ook wel be schouwt als het loket voor de bewoners. Bij het beheerdersechtpaar (onlangs heeft men in de sector voor beheerder de term 'zorg- coördinator' bedacht) kunnen de bewoners voor alle dingen terecht waar ze zelf niet meer mee uit de voeten kunnen. Ie dere bewoner is via een alarm systeem met het huis van de beheerders verbonden. Deze zorgen voor directe eerste hulp, voor het waarschuwen van de dokter of ziekenhuis, maar ook voor het onderhouden van de contacten met de verpleeg- en bejaardenzorg. "Een beheerder doet eigenlijk Een fleurige aankondiging in de tuin van Het Bastion De meeste toeristen komen naar Zeeland voor het strand. Een dagje Middelburg is een geliefde slecht weervoorziening. Omdat we deze zomer heel wat slecht weer hebben gehad was het vaak erg druk in l de Zeeuwse hoofdstad, soms was het echt te vol. Speelgoedwinkels en parapluverkopers deden gou- den zaken.. De paardetram, Miniatuur Walcheren, fZ* het Zeeuws Museum en de Lange Jan trokken heel wat meer bezoekers dan voorgaande jaren. Mensen CS die bij deze attracties hun brood verdienen zien nog maar weinig bezoekers met een zonnig gezicht. Er 1 wordt veel geklaagd. De kaartjesverkoper van de Jange Jan trekt zich daar niets van aan. Elke morgen pis beklimt hij de vele treden naar z'n werkplek. Hij >5 scheurt kaartjes af en geeft onverstoorbaar antwoord op steeds weer dezelfde vragen. Als een groepje bezoekers boven aankomt en enigszins buiten adem vraagt: "meneer, kunnen we nog hoger?" zegt hij nee. Bij de opmerking "we zijn al helemaal naar boven geklommen, moeten we nu nog betalen ook?" zegt hij ja. Het antwoord op de derde meest gestelde vraag "is hier een WC" is nee. De torenwachter heeft z'n vakantie nog te goed. Rond die tijd hoopt hij op veel neerslag: sneeuw. Bert de Mol CS CS meer dan van z'n eigenlijke taak verwacht wordt", vertelt Van Vrouwerf. "Vroeger was het alleen de dokter waarschu wen, nu besteed ik veel meer zorg aan andere dingen, zowel voorzorg als nazorg, naar het ziekenhuis brengen, belasting formulieren en aanvraagfor mulieren voor allerlei soorten hulp invullen, zoals het aan vragen van een looprekje of de aanpassing van een woning etc. Gaat er een koelkast kapot en men kan het niet meer betalen dan ga ik naar de Sociale Dienst om hulp te vragen. De regels zijn allemaal ingewik kelder geworden dus is het makkelijk voor de ouderen als er iemand is om ze te helpen. De gemiddelde leeftijd ligt op 81 dus kunt u wel nagaan dat dat nodig is." Gemiddelde leeftijd 81 jaar. De jongste is 58, de oudste 97. In de 43 woningen van de woongemeenschap wonen 48 mensen, waarvan vijf echtpa ren. Het bestuur van ter Veste is verantwoordelijk voor de toelating tot de woongemeen schap. Er bestaat een aardige wachtlijst. Aan de reacties van de bewoners te merken, is dat logisch. De bewoners zijn una niem vol lof over 'hun' woonge meenschap. Onderlinge solida riteit, sociale controle (in de positieve zin van het woord), wederzijds respect en verant woordelijkheid voor elkaar zijn de kernwoorden tijdens het ge sprek. Mevrouw Vader, in Mid delburg geboren, later vertrok ken naar Groningen, maar toch weer teruggekeerd 'naar huis', omschrijft het eenvoudig als 'het is hier gewoon goed wo nen'. Dat blijkt ook wel uit de be langstelling die er bestaat voor de activiteiten van de werk groep, een clubje mensen van acht bewoners van de woonge meenschap en zeven bewoners uit de wijk, die alle activiteiten in de wijkpost organiseert. De werkgroep beslist zelfstandig welke activiteiten gehouden worden, zonder inmenging van de Stichting Welzijn Ouderen, die de wijkpost huurt. De SWO heeft nog een coördinerende en ondersteunende functie en zorgt voor de financiële midde len. Volgens de werkgroep is het onderhouden van veelvul dige contacten met elkaar het belangrijkste voor de bewo ners. Alles mag, niets hoeft en onder dat mom doen vele Bas tion- en wijkbewoners mee aan activiteiten als biljarten, kaar ten, bejaardengym, sjoelen, handwerken, kerkelijke activi teiten en zelfs busreisjes, want ze gaan er graag op uit. Gast vrouwen en gastheren verzor gen de koffie en andere versna peringen en ontvangen even tuele nieuwelingen uit de wijk. Vervoer wordt onderling gere geld en er is geen gebrek aan vrijwilligers. Naast deze werkgroep bestaat er sinds kort ook een bewo nerscommissie, die contacten onderhoudt met het bestuur van Ter Veste wanneer dat no dig is. Dan handelt het meestal om praktische zaken. En last but not least is er de feestcom missie die de festiviteiten voor de bewoners in elkaar gedraaid heeft. Dat begint 26 augustus met een receptie in 't Bastion voor bewoners en genodigden, wordt op 28 augustus vervolgt met een bewonersfeest met o.a. zang, dans en muziek o.l.v. Showprodukties Cokkie van der Tuyn en een koud buffet en eindigt 1 november in het Mi- nitheater met een gezamenlijk feest voor Bastion- en wijkbe woners en een symposium 'Een leven lang in de wijk'. VLISSINGEN - Volgende week woensdag 1 september vindt in het Nollebos het Plurk open luchtfestival plaats. Plurk wordt georganiseerd door de Stichting Studentenpop. Hoofdact van het festival is de Belgische band The Radio's. De Stichting Studentenpop is het gevolg van een fusie tussen de Stichting OSO Overkoepe lend Studenten Overleg) en de Stichting Studentenpop In Op richting. Beide groepen hadden plannen om een popfestival te organiseren als introductie voor alle studenten aan de Ho geschool Zeeland. De belang rijkste doelgroep van de stich ting zijn alle studenten van de Hogeschool Zeeland en alle an dere studenten in Zeeland. Het is de bedoeling dat studenten van verschillende studierichti- gen met elkaar in contact ko men. Tevens ziet de stichting het festival als een promotie van 'Vlissingen Studentenstad'. Het festival wordt gehouden op het parkeerterrein Skandia Sauna bij het Nollebos. De aanvang is 19.00 uur en na afloop is er een 'After-Plurk Party' in Cosmo. Het festival wordt geopend door de Zeeuw- svlaamse band Twilight Zone. Vervolgens is er een dansmode- show door Dance Unlimited en daarna treedt de Belgische groep The Radio's op. Kaarten voor Plurk kosten 12,50 in de voorverkoop bij Frapo's, Herman, de Concur rent en schoolboekhandel De Ruiter in de Hogeschool. MIDDELBURG - Het Activi teiten Centrum Middelburg, de Hayman, de Wijk Nieuw en Sint Joosland, het Jongeren centrum Dauwendaele en de Wijkvereniging Dauwendaele beginnen het nieuwe seizoen met een open middag op 31 augustus in het Ontmoetings gebouw Dauwendaele aan de Vrijlandstraat. Van 13.30 tot 16.30 uur worden de programma's van het nieu we seizoen gepresenteerd en is er een tentoonstelling van din gen die het afgelopen seizoen door deelnemers zijn gemaakt. Het Aktiviteiten Centrum Mid delburg is voor mensen uit Middelburg en omgeving die langdurig werkloos, arbeidson geschikt of lichamelijk gehan dicapt zijn en voor mensen met een lage uitkering en weinig mogelijkheden om in contact te komen met anderen. e»w w fNatuurtip A j-. De atalanta is één van onze bekendste dagvlin ders. Dat blijkt alleen al uit de vele namen die het dier gekregen heeft. De atalanta wordt ook nummervlinder of admiraal genoemd en daar naast heeft het beest nog verschillende streek namen. De atalanta is een trekvlinder die niet tegen de Nederlandse winters bestand is. Ieder jaar opnieuw trekt deze soort vanuit het Middel landse Zeegebied naar het noorden en het is meestal pas in juni dat hier de eerste exempla ren arriveren. Hoewel de aantallen trekkers sterk wisselen is de vlinder ieder jaar weer één van de gewoonste soorten in tuinen en parken. De vlinder is tamelijk schuw en het is niet zo gemakkelijk om van dichtbij de onderkant van de vleugels te bekijken. Als dat wel lukt, zie je dat op de vleugelonderkant het cijfer 98 (soms 78) te ontcijferen valt. Het is daaraan dat het dier de naam nummervlinder te danken heeft. Een gemakkelijke manier om de vlinder goed te bekijken is het smeren van wat met rum vermengde appelstroop tegen de stam van een boom. De vlinders ruiken dat van grote afstand en zeker in het najaar als er weinig bloemen zijn, zijn ze er als de kippen bij om van de stroop te snoepen. Het is wel zaak om de stroop aan de lijzijde te smeren, want vlinders hebben een hekel aan wind. Het zijn trouwens niet alleen atalanta's die op de stroop afkomen. Dat merk je vooral als je nog een keer controleert nadat de avondschemering is ingevallen. Pissebedden, oor wormen, maar soms ook prachtig gekleurde nachtvlinders komen op het brouwsel af. Een prachtige gelegenheid om allerlei beestjes van nabij te bekijken. MIDDELBURG - Het rugby- veld op het Nadorstcomplex is onlangs voorzien van een ver- lichtingstallatie. De installatie wordt op 27 augustus in ge bruik gesteld. Dan speelt rug byclub Oemoemenoe een nacht wedstrijd tegen lands kampioen DIOK uit Leiden ten bate van Amnesty Internatio nal. De entreeprijs bedraagt dit keer een kaars voor Amnesty International. De toeschouwers wordt verzocht met brandende kaars rond het veld te gaan staan. Bij aanvang van de wed strijd om 22.30 uur wordt door het ontsteken van vuurwerk het sein gegeven om de lichtin stallatie in gebruik te stellen. Dit is ook het symbool dat Amnesty International voor zo- velen licht in de duisternis be tekent. MIDDELBURG - De film Len telied wordt dinsdagmiddag 31 augustus vertoond in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. De film duurt van 16.00 tot ongeveer 17.30 uur. Gratis toe gangskaarten kunnen afge haald worden aan de infobalie van de biep. De film Lentelied uit 1936 is gesitueerd op Wal cheren en is vooral zo mooi vanwege de sfeervolle licht beelden van het eiland en het ongekunstelde spel van Ank van der Moer. VLISSINGEN - De Scheldebo- de biedt haar lezers de moge lijkheid om zelfgemaakte ba- byfotoos te publiceren. Heeft u een leuke foto van uw zoon of dochter gemaakt dan kunt u die opsturen. Misschien ziet u dan binnenkort uw spruit in de krant. Fotoos op sturen naar De Scheldebode, Postbus 5051, 4380 KB in Vlis singen. Wilt u uw foto terug, (ADVERTENTIES) Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. REPARATIES: klaar terwijl u f wacht! Informatie GRATIS, s Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52-VLISSINGEN dan een aan uzelf geadresseer de en gefrankeerde enveloppe bijsluiten. Nog even ten over vloede, het moeten zelfge maakte fotoos zijn, dus niet van een (beroeps)fotograaf. Maxis heeft zo'n énige spaaraktie: de Zomer Carrousel. Bij elk tientje dat je afrekent krijg je een gratis zegeltje. En in de folder staan aanbiedingen met extra zegels. Maxis is voor mij SjMSCHO VlJ GOES - MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELHARNIS

Scheldebode | 1993 | | pagina 1