'Ouderen zijn niet van gisteren' Elf dorpen en negen molens op één dag De fascinatie van het circus Maakbare natuur "Ik spaar gratis voor de leukste kado's." S2bü Fietsen langs de bloemdijken v.. f d )k The Dubliners Lekker makkelijk 3 Veronica Concours Hippique Voorstellingen Frank Groothof afgelast ÊÊÊÊÊÊÊÊBMI Vele manifestaties in Europees jaar van de Ouderen vA V ïr JA fr i vInL ji HET GROOTSTE VERHUURPROGRAMMA VAN ZEELAND KWALITEITSGEREEDSCHAP en MACHINES Vlissingen - 01184-15351 Goes 01106-1298 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 MIDDELBURG - Europa krijgt steeds meer ouderen. Dat heeft gevolgen voor de hele samenleving. Voor het wonen, voor de gezond heidszorg, voor de verdeling van werk en geld. Het is duide lijk dat ouderen niet zonder de steun en betrokkenheid van jongeren kunnen, maar anders om kunnen deze evenmin zon der de kennis en kracht van de ouderen. Tot nu toe was de aandacht voor de vergrijzing vooral gericht op de medische aspecten; naar de sociale kan ten was nog nauwelijks geke ken. In het kader van het 'Eu ropees jaar voor de ouderen en solidariteit tussen generaties' is dit jaar de aanzet gegeven voor tal van studies en projecten die daarin verandering moeten brengen en de barrières tussen jong en oud(er) moeten slech ten. In de Zeeuwse bibliotheek is van 9 augustus tot en met 1 september een fototentoonstel ling ingericht die als onder werp 'ouderen en educatie' heeft. Dat sluit goed aan op de slagzin die het Ouderenjaar be geleidt: 'Ouderen zijn niet van gisteren'. De fotopanelen op de tentoon stelling worden aangevuld met informatie over cursussen, gepsreksgroepen en studiekrin gen. Meer dan twintig regiona le organisaties maken van de gelegenheid gebruik om hun aanbod te presenteren. In het programma zijn verschillende proeflessen en andere activitei ten opgenomen. Op 24 augus tus wordt om 10.30, om 14.30 en om 19.30 een half uur du rende kennismakingsbijeen komst geheugentraining door Ans Leek van de stichting Ba siseducatie Middelburg gege ven. Op 25 augustus is er gele genheid om, na een inleiding om 13.30 en 16.00 uur, mee te doen aan een excursie onder leiding van natuurgidsen van de stichting het Zeeuwse land schap. Op 26 augustus geeft coservator naturalia van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen J.M. Moraal een lezing met dia's met de titel 'Sporen van de ijstijd in Zeeland'. Op 31 au gustus spreekt drs. W.F.T. van Houten het Zeeland Studiecen trum over Leerwerkplaats Oudereneducatie en 's middags om 16.00 uur wordt de Zeeuw se speelfilm 'Lentelied' uit 1936 vertoond. Op 1 september tenslotte is er de mogelijkheid een proefles hatha yoga te vol gen om 10.00 uur en een proefles engels om 11.00 uur, georganiseerd door de Zeeuwse Volksuniversiteit. De tentoonstelling wordt af gesloten met een optreden van het Seniorenorkest om 14.30 uur. Alle activiteiten vinden plaats in de Zeeuwse biblio theek, waar ook kaartjes afge haald kunnen worden voor de film 'Lentelied' en het optreden van het Seniorenorkest. In het hele land zijn of worden dit jaar manifestaties belegd. Een greep uit de ach terliggende activiteiten: een studiedag vrijwilligers Stich ting Alzheimer, congressen over 'arbeid en leeftijd', 'sport en vergrijzing' en 'geriatrie', twee EG-rapporten over leef tijdsdiscriminatie en het Euro pees sociaal beleid voor oude ren, een filmfestival en compe- tites muziek, fotografie, koken, Leeftijd hoeft geen beletsel te zijn om actief te blijven FOTO: INE BLOEMEN modeontwerp en architectuur, de Dag van de Ouderen op 1 wedstrijden, waar jong en oud Eén van de hoogtepunten in oktober, waar tijdens een gala- aan mee kunnen doen, worden het programma is ongetwijfeld bijeenkomst, de prijzen van de uitgereikt. MIDDELBURG - Fietsen voor je plezier en voor een goed doel. Fietsen en een dagje uit zijn. Het zit 'm waarschijnlijk in de combinatie van factoren, die de Walcherse 11-dorpentocht zo populair maakt. Vanaf de allereerste keer, nu acht jaar geleden, is de belangstelling voor de de tocht groot. Vorig jaar waren er meer dan 2500 deelnemers, jong en oud, uit het hele land. Dit jaar rekent de organisatie op minimaal 3.000 deelnemers, maar ze kijkt er niet gek van op als dat er 5.000 worden. Omdat het ook Walcherse Molendag is, zijn in de route een negental molens opgenomen. Bij andere afstappunten als het Historama en het ramchip Schorpioen in Middelburg en het Poppen- en klederdrachtmuseum in Zoutelan- de, krijgen bezoekers op vertoon van hun routeboekje korting op de toegangsprijs of, zoals bij reptielenzoo Iguana in Vlissingen, een gratis consumptie. De opbrengst van de tocht is, zoals ieder jaar, bestemd voor een project van Terre des Hommes. Deze keer is dat de uitbreiding van een internaat voor kinderen van arme boerenfamilies in het plaats je Nangrong, in het noordoosten van Thailand. De kinderen krijgen onderdak, voeding, kleding en een middelbare schoolopleiding waarbij hen wordt ge leerd in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Daarnaast is er een groeiende belangstelling van boeren uit de regio die ook graag training en voorlichting willen krijgen. Daarom wil men het internaat uitbreiden met een eenvoudig gebouw dat gebruikt zal worden voor het geven van vakopleidin gen, voorlichtingsbijeenkomsten en vergaderingen. Vorig jaar bracht de 11-dorpentocht negenduizend gulden op, dat bestemd was voor het project 'Home for streetchildren' in Tagum op de Filippijnen. „Vanaf het eerste moment is de 11-dorpentocht goed aangesla gen", zegt Bouke Bouwman, één van de organisatoren van het eerste uur. „Vóór die tijd organiseerden wij een avond- fietsvierdaagse, maar toen de belangstelling daarvoor afnam, zijn we naar een andere vorm gaan uitkijken. Zo kwamen we, analoog aan de Elfstedentocht op de schaats, op dit idee te recht. Dat was een schot in de roos. Inmiddels heeft de tocht landelijke bekendheid. We hebben hier wel deelnemers ge had, die ervan hadden gehoord tijdens de fietsvierdaagse in Drente. Veel mensen komen speciaal voor de tocht met de trein naar Middelburg en hu ren dan een fiets om mee te doen. Het is geen tocht voor de mensen met de snelle fietsjes, maar echt voor de recreatieve fietser, wij krijgen bijvoorbeeld veel gezinnen, die er echt een dagje uit van maken. Derde wereldorganisaties Er zijn dan ook voldoende mo gelijkheden om even af te stap pen. De meeste molens die in de route opgenomen zijn, kun nen bezichtigd worden. In de grondzeiler uit 1835 in Bigge- kerke worden molenkoekjes verkocht en molenbrood. Bij stellingmolen 'De Lelie' (1872) in Koudekerke zijn diverse ac tiviteiten en bij de grondzeiler 'Buiten Verwachting', die in 1874 werd gebouwd, wordt het molensteen scherpen gedemon streerd. In molen 'De Hoop' in Serooskerke, een achtkantige grondzeiler uit 1835 is een ta veerne en in de molen in Melis- kerke (1801) worden Zeeuwse Natuurbouw is 'in'. Het aanleggen van nieuwe natuurgebieden, als compensatie voor de enor me schade die de moderne maatschappij aan de natuur heeft aangericht, raakt steeds meer in zwang. Dat is ook noodzakelijk als we athans nog iets willen behouden van onze inheemse flora en fauna. Maar zoals het zo vaak gaat met modieuze trends, ontkomt ook het verschijnsel natuurontwikkeling niet aan al te hoog gespannen verwachtingen. Soms ontstaat er een beeld alsof enkel en alleen in die nieuwe natuurgebieden nog kansen voor de natuur liggen. En daarin schuilt meteen een levensgroot gevaar. Want hoe licht kan niet de gedachte rijzen dat we ongehinderd door kun nen gaan met het opofferen van bestaande natuurgebieden, als we maar zorgen dat er elders weer nieuwe worden aangelegd. Daarom kan niet genoeg benadrukt worden dat natuuront wikkeling een kwestie is van de lange adem. Een levensge meenschap wordt rijker naarmate zij ouder wordt. Het duurt decennia voordat een moerasgebied zover ontwikkeld is dat alles erop en eraan zit. En voor het ontstaan van een volwaardig natuurbos moet je in eeuwen rekenen. Het is juist de voortdurende wisselwerking tussen de verschillende soor ten planten en dieren, die er voor zorgt dat op de lange duur een evenwicht ontstaat met een optimale rijkdom aan flora en fauna. Een nieuw aangelegd gebied moet verschillende pioniersstadia doorlopen voorat alle mogelijkheden en kan sen benut worden. Dat is beslist geen reden om dan maar van de aanleg van nieuwe gebieden af te zien. Maar wel blijft het zaak om datgene wat ze nog aan volwassen natuurgebieden bezitten met grote zorgvuldigheid te beheren. De natuurge bieden die wij maken zijn in de eerste plaats van belang voor onze (klein)kinderen. *4 'AV «V r Yv aPl-jfH V 1 tjM |M - fffjlff fAi kj i .-!• Ift C ifl £1i- De Elfdorpentocht leent zich uitstekend voor een dagje uit met het hele gezin FOTO: ARCHIEF DE STEM WEEKBLADEN VLISSINGEN - De Vereniging Natuurmonumenten houdt op zaterdag 7 augustus een fietsexcursie langs de bloem dijken in de Zak van Zuid-Be veland. De tocht begint om 10.00 uur bij de schaapskooi in Nisse. Als sinds jaar den dag wordt Zeeland beschermd met dijken. Door opslibbing ontstond in de loop der eeuwen steeds nieuw buitendijks land, dat door vroegere bewoners van de pro vincie werd ingedijkt om hun land verder uit te breiden. Het resultaat is een bont patroon van kilometers dijk, als linten kronkelend door het land schap. De waterkerende func tie van deze dijkjes is inmid dels verdwenen, maar nu ver tellen zij als cultuurhistorische monumenten de geschiedenis van de streek. Op de dijken heerst een spe ciaal klimaat. De ene kant kan warm en zonnig zijn, de andere kant koel en schaduwrijk. Ho ger is het vaak droger en zo zijn er nog meer verschillen. Plantesoorten die zich in het glooiende Limburse land thuis- voelen, gedijen ook prima op Zeeuwse dijken. Wilde marjo lein, ruige anjer, wollige distel en wilde kaardebol; het vormt een ware kleurenpracht waar weer weer allerlei vlinders en insecten op afkomen. Al met al een fietstochtje zeker waard. Vooraf aanmelden voor de fietsexcursie is noodzakelijk: 01195-5983. Natuurmonumen ten vraagt een kleine vergoe ding voor de tocht. HEINKENSZAND - The Du bliners geven zaterdag 9 okto ber een concert in De Stenge in Heinkenszand. De Ieren spelen veel nieuw re pertoire, afkomstig van de nieuwe CD. De voorverkoop begint op 2 augustus in Mid delburg bij Music House in de Lange Geere en The Duke aan de Vlasmarkt. babbelaars gemaakt en het snijden van mesheften en het beschilderen van schelpen ge demonstreerd. De stempelposten worden dit jaar bemand door medewerkers van Derde Wereldorganisaties, die van de gelegenheid gebruik maken om'aandacht te vragen voor hun werk. Het is mogelijk vanaf iedere stempelpost te starten. De stempelposten zijn ondergebracht in de molens in Zoutelande, Biggekerke, Kou dekerke, Meliskerke, Vlissin gen en Nieuw- en St. Joosland, in de NH-kerken in Gapinge en Serooskerke, bij imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke, bij vogelasiel 'De Mikke' in Mid delburg, in de Wereldwinkel in Oost-Souburg en bij het Asiel zoekerscentrum in Middelburg. Daar is ook een landententoon- stelling ingericht. Deelnemende organisaties zijn de Wereldwinkels, ILNIA- Zeeland Vluchtelingenhulp, de Werkgroep Zuidelijk Afrika, de NOVIB, de fietsersbond enfb en natuurlijk Terre des Hom mes. De tocht is ruim 60 km; het inschrjfgeld bedraagt zes gulden, voor kinderen tot 12 jaar en voor 65-plussers drie gulden. Voor informatie en voorverkoop van de routeboek jes kunt u terecht bij alle VVV- kantoren. Cü Cü Ze zijn er nog, de mensen die denken dat melk uit een pak of fles komt en eieren uit een doos. Ze hebben er geen idee van dat daar ook een koe of een kip voor nodig zijn geweest. Onze gasten van vanavond lijken ook tot die soort mensen te behoren. Op tafel prijkt een keur aan verse groenten en gerechten met kruiden uit eigen tuin. De opmerking: 'lekker makkelijk dat zomaar alles voor de pak hebt', doet geen recht aan de vele uren noeste arbeid. Het enige wat namelijk spontaan groeit in een tuin is onkruid en helaas is dat niet eetbaar. Niemand ziet je op je knietjes kruipen tussen de rijen aardbeiplan- ten om de oogst binnen te halen. Vervolgens is het nog een heel karwei om ze van hun kroontjes te ontdoen en er jam van te koken. Wij weten maar al te goed dat sperciebonen niet uit de diepvries komen, maar eerst moeten groeien daarna geplukt, afgehaald, gebroken, geblancheerd, verpakt en inge vroren. Helaas geloven wij niet in sprookjes. De hulp van kaboutertjes zou wel welkom zijn in deze oogstmaand. Bert de Mol O) VLISSINGEN - De paarde- sport is populairder dan ooit, wat niet in het minst te danken is aan de successen van de Nederlandse equipe op de Olympische Spelen in Barcelo na: goud en tweemaal zilver. Dichterbij huis is er op het gebied van paardensportevene menten ook voldoende te bele ven. Zo wordt op 6 en 7 augus tus weer het jaarlijkse Veroni ca Concours verreden inpark VVestduin, dat met zijn glooien de grashellingen een sfeervolle achtergrond biedt fraai schouwspel. voor een Op 6 augustus betreden de po ny's en de B-paarden het strijdperk, terwijl op 7 augus- stus de spring- en dressuurrij- ders aan bod komen. Parcours- bouwer A. Wattel draagt daar het zijne toe bij. Vooral zijn jachtparcoursen zijn ongeëve naard. In plaats van bekers kunnen de winnaars dit naar huis terugkeren met een Vero nica paardedeken. De wedstrij den beginnen dagelijks om 9.00 uur. VLISSINGEN - Frank Groot hof, de acteur die komende week tijdens het Straatfestival zijn bewerking van Mozarts opera 'De Toverfluit' zou op voeren, is afgelopen maandag onverwacht opgenomen in het ziekenhuis. Daardoor komen de voorstel lingen, die gepland waren van 4 tot en met 10 augustus, te vervallen. Kaarten kunnen in gewisseld bij de VW-kantoren waar ze gekocht zijn. (ADVERTENTIE) Maxis heeft zo'n énige spaaraktie: de Zomer Carrousel. Bij elk tientje dat je afrekent krijg je een gratis zègeltje. En in de folder staan aanbiedingen met extra zegels. Maxis is voor mij kompleet uniek. Maxis Middelburg, Pottenbakherssingel 2 MIDDELBURG/VLISSINGEN - De geur van zaagsel, de adembenemende acts in de trapeze, de wervelende gang van de paarden. Het is kortom, de fascinatie van het circus. Zolang er kinderen zijn en volwassenen die op z'n tijd terugverlangen naar de romantiek van hun jeugd, zal het circus blijven bestaan. Het circus Renz Uit Berlijn is een familiecircus met een roemrijk verleden. De huidige circusdirecteur alweer de achtste generatie van de grondlegger Ersnt Jacob Renz. Het circus is vermaard om zijn paardennummers. Maar ook andere dieren spelen een belangrijke rol, zoals de vier Indische olifanten. Van 14 t/m 17 augustus heeft circus Renz zijn tenten opgeslagen op het terrein bij de MIRO in Vlissingen. Van 18 t/m 20 augustus staat de blauw/geel-gestreepte circustent op de Hof van Tange in Middelburg. De voorstellingen beginnen steeds om 15.00 en/of 19.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1