HE SCHELDEBODE Win een dagtrip naar de Zoo in Antwerpen 't Kan verkeren, 't kan vergaan, de Bradrie zal blijven bestaan" Maak gratis een hele dag kennis met dierenarsenaal en natuurschoon van Zoo SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 JULI 1993 Koala's Natuurlijk Succesvol Informatie FRANCISKA KAKAFONIE VAN DE BRADERIE BRADERIE IMPRESSIE 30 BAZAR-ROMMELMARKT - De Hervormde Gemeente in Oostkapelle houdt op donderdag 29 juli een rommelmarkt- bazar, die om 10.°° uur begint met om 19.00 uur een opbodverkoping. De opbrengst is voor hulp aan Roemenië en renovatie van het kerkgebouw. ORGELCONCERT - De Kampense organist Klaas Jan Mulder bespeelt op dinsdag 3 augustus het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. HOT NIGHT - In het kader van het COC Zomerfestival wordt op zaterdag 31 juli in het COC-pand aan de Eigen- haardstrat in Middelburg een 'Hot night' gehouden voor mannen. Niet-COC-leden betalen vijf gulden entree. De avond begint om 21.°° uur. ORGELSPEL - Vanavond geeft organist Bram Beekman om 20.14 een concert in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Daar kunt u op vrijdag 30 juli om 12."° uur bovendien het orgelspel beluisteren van Wim Brands uit Bodegraven. EXPOSITIE - In de consistorie naast de Kapel van Hoogelande in Grijpskerke tonen 26 leden van de Amateur Beeldende Kunstenaars Zeeland hun werk van 5 t/m 18 augustus. FIETSPUZZELTOCHT - Motor- en autoclub Scheldegou- wen houdt op 28 juli een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. Inschrijving en start tussen 18.so en 19.30 in hotel Walcheren te Koudekerke. De tocht van 20 km. voert over de fietspaden en binnenwegen in de gemeente Valkenisse DELTA EXPO - In de koffieshop van Delta Expo, die toegankelijk is voor bezoekers van de Delta Expo, exposeert Piet Visscher uit Kapelle tot eind oktober zijn figuratieve en abstracte schilderijen. BIKERUNBIKE - Op 4 augustus kan iedereen die beschikt over een mountain-bike, een redelijk uithoudings vermogen en een helper die op zijn of haar fiets past, meedoen met een recreatieve strand bike-run-bike bij Vrou wenpolder. Aanmelden tot 4 augustus 17."" uur bij de VW en tot 18." bij de start bij km.paal 5/600, te bereiken via overgang restaurant Duinoord. Aanvang 18.30 uur, kosten 2,50. GEVONDEN -Bij de politie kunnen de volgende gevonden voorwerpen door de eigenaar afgehaald worden. In Middel burg: bril, elleboogkruk, damestas, rijbewijs, wielrenhand- schoenen, regenbroek, portemonnee, zilveren broche, parel ketting, diverse sleutels. Ook werden een oranje/witte poes, een lapjeskat en een witte kat aangegeven. In Serooskerke: twee gelijke brilletjes, yorkshire terrier (Samson), deel fiet- sendrager, kinderfiets, ATB, damesfiets, zwart statief, kinderhorloge,dameshorloge, kinderspijkerjack, trouwring (Nel 1-5-87), zilverkleurige armband, twee OV-studenten- jaarkaarten, 8 eurocheques Landesbank, bankpasje, diverse portemonnees en sleutels. Ook werd aangegeven een dode poes, wit met rode en zwarte vlekken. In Vlissingen: tele foonkaart, kinderfietsje, twee staatsloten, kinderponcho, trui. slavenarmband, twee babyarmbandjes, schakelarmband, tas met overall en wrkschoene, ronde strandtas, sporttas met strandspullen, diverse protemonnees en sleutels. NEPTUNUS - Op vrijdag 30 juli treedt de rockgroep Mother Vandenberg and the Fabulous Four op in strandpa viljoen Neptunus in Zoutelande. Aanvang 21.°" uur, entree vijf gulden. ZOMERAVONDCONCERT - Organist Iman de Zwarte en Rianne de Zwarte op blokfluit verzorgen een zomeravond concert in de Catharinakerk in Zoutelande op 4 augustus. Aanvang 20.°° uur, toegang drie gulden. ook verplicht." Over de natuur gesproken. Kom je in het tijdelijke verblijf van de koala's dan waan je je in een eucalyptuswoud in Au stralië. Het is een tijdelijk on derkomen voor de luie, maar zeer speciale dieren. Tot eind september verblijven zij in de Zoo in het kader van het 150-jarig bestaan. De komst van de twee wijfjes Killara en Mary Quin werd zorgvuldig voorbereid. De airconditioned ruimte kent een constante vochtigheidsgraad. Van den Eijnde: „Zij eten al leen maar eucalyptus en dan nog maar enkele van de vele soorten die er zijn. Dat plantje willen ze graag vers, zodat de Zoo tweemaal per week een charter-vliegtuig moet laten pendelen tussen Portugal, waar dat toevallig op enkele plaat sen groeit, en Brussel. Koala's zijn niet echt bedreigd, maar kennen een verhoogd risico. Meer bedreigd zijn de wouden waarin zij hun voedsel vinden. Met dit project wil de Zoo met Lezers schrijven over de Braderie Hij brengt ons in een prachtige hal met rechts en links kooien. Daar maken we onze eerste fout. „Wij spreken over dieren verblijven", zegt Van den Eijn de. „De tijd van de vrieskist waar de deur vanaf werd ge haald, tralies voor werden ge monteerd en een autoband in werd gehangen, is voorbij. Na genoeg alle dieren zitten in de Zoo in zo natuurlijk mogelijke omstandigheden." We staan inmiddels voor het apenverblijf en twee chimpan sees zeulen met hun jongste telg voorbij. Dat de hal wel heel erg hol klinkt, wordt nog eens extra benadrukt, als er een klas met basisschooljeugd binnenkomt. Mijn vraag hoef ik niet te stellen. „De dieren horen daar niets van. Ze zitten achter geïsoleerd glas", zegt Van den Eijnde. Blijkbaar heb ben ze ook geen last van de opgeschoten jeugd die druk grimassend met een aap pro beert te communiceren. Van den Eijnde: „De dieren zien de bezoekers niet echt. Van de bezoekers hopen we dat ze niet als dwazen op de ramen gaan bonken. Dat maakt de dieren zenuwachtig. Die heb ben hiet hier prima naar hun zin in hun verblijven." plezier deze speciale buideldie ren laten zien en tevens aan dacht vragen voor het pro bleem van de woonomgevin; van de dieren." Evenveel van dieren weten al onze gids lijkt haast onmoge ijk. Jaren werkte hij op d educatieve dienst van de Zoc Als voorlichter heeft hij daa nu veel profijt van. Maar ooi bezoekers kunnen veel te wetei komen. Bij de ingang kan eei cd-i-apparaat gehuurd worden dat informatie en beelden geef over de dieren, hun herkomst hun leefgewoonten, hun popu latie op aarde en ga zo maa door. Een voorproef, in d> vorm van een vaste opstelling is opgesteld in het onderkomei van de vissen. Van den Eijnde wil graag no; even wat over de actie-dag o] 18 september vertellen. „Di Zoo is gemakkelijk te bereikei met auto, er zijn parkeergara ge's in de buurt. Voor mensei die met de trein gaan, is he station naast de deur. Aan di ingang wacht de gasten eer speciale ontvangst. Zij krijger een Zoo-pakket waarin onde andere een plattegrondje, wa informatie over de koala's er een wedstrijdformulier waar mee leuke prijzen te verdiener zijn". VLISSINGEN - In de braderiebijlage van de Schel- debode stond een oproep aan de lezers om mee te doen aan een schrijfwedstrijd. We zochten de drie aardigste eruit. De eerste prijs ging naar Pieter Schoonheim, voor zijn bijdrage 'Franciska'. Hij ont ving het Handwoordenboek Hedendaags Nederlands. De tweede prijs, het Groot Synoniemen Woorden boek, was voor Peter Schouwenaar voor zijn bijdrage 'Kakafonie van de braderie'. De derde prijs ging naar de 72-jarige mevrouw M.P. Boon die de 'Braderie impressie' dichtte. De winnende bijdragen drukken we hierbij af. Dolle dwaze dagen zijn het, die braderie-dagen. Het is net de bezetting, maar dan speels na tuurlijk. Het begint al met die kramen die overal staan: in de Lange Delft, de Langeviele, in al die bekende straten zijn de winkels verstopt achter een rij tijdelijke tenten. Als je de stad door moet, loop je onherroepe lijk vast en fietsen is er hele maal niet bij. Maar wat erger is: je vindt je eigen bakker niet terug, die is ook verstopt. Bij hem voor de deur staat nu een goedogend meisje met badpakken in de aanbieding. En daarnaast staat je eigen broodspecialist met zoete broodjes. „Hebt u wel brood?" vraag ik. „Ja, meneer, binnen hebben we wittebrood". Maar net als je de winkel wilt binnen gaan hoor je omroepen: „De firma Klaassen heeft heer lijk wit brood voor u. Vandaag voor slechts 1.21 in plaats van 1.61. Dus voor wit brood naar bakker Klaassen". Even aarzelik. Ik koop nooit bij Klaassen. Dit is m'n trouwe Hendrikse. Daar ga ik naar binnen voor brood. Zo begint tijdens de bezetting ook het verzet. 's Middags loop ik met m'n dochter van dertien langs de kramen. Het is weer vreselijk druk. Maar zij vindt alles mooi. Geen enkele aanbieding mag me ontgaan. „Kijk eens wat een schattige oorbellen, pap" zegt ze. Even later loopt ze fraai opgetuigd verder. „Geef je me een arm, pap" vraagt ze. En zo gaan we verder. Maar plotseling haakt zij af in het gedrang en is m'n dochter verdwenen. Uit het oog. Ont voerd door een vreemde mo gendheid. Opeens sta ik in m'n dooie eentje op de braderie. Iedereen stroomt langs me heen. Weg gezelligheid. Alle voordelige aanbiedingen ont gaan me. Zelfs de omroeper hoor ik niet meer. Omroeper? Natuurlijk moet ik de omroe per in de arm nemen. Die moet de hele stad laten weten dat ik haar zoek. Na lang vragen in allerlei winkels en zelfs op het bureau van de krant vind ik de omroeper in een gele tent. Ge woon een aardige man! Heel aardig zelfs. Ik leg hem alles uit. „En nou moet ik haar om roepen?" vraagt hij. „Ja alstu blieft" zeg ik. „En moet ik dat gratis doen?" vraagt hij, met een knipoog naar z'n collega. „U zegt het maar, ik hoor de kosten wel". Weer die knipoog naar z'n collega. „Weet u wat", zegt de omroeper, „gaat u nou maar rustig hier buiten zitten, dan ga ik aan het werk voor u". En zo zit ik dan in de buiten lucht, met uitzicht op een po dium. Nou, daar staat een hele band z'n best te doen. Er wordt zelfs bij gedanst. Door net van die meisjes als m'n dochter. Kijk eens dat ene meisje, die 'met een beetje rood haar, die lijkt sprekend op m'n dochter! Nee, Ja! Ze is het zelf! Maar mij ziet ze niet, ze ziet niets. Ze swingt op de muziek en haar oorbellen swingen mee. De om roeper zal ze ook wel niet ho ren. Plotseling stopt de muziek en krijgt ze een prijs. Alle men sen op de markt klappen. „De dertien-jarige Franciska is vandaag de beste" zegt de pre sentator. Ze omhelst die vreemde man en komt naar de rand van het podium. Op dat moment klinkt uit alle luid sprekers: „De dertienjarige Franciska wordt gezocht door haar vader. Wil Franciska naar de Markt komen?" Ze staat tegenover me. Ze lacht en zegt: „Ik ben er toch al, malle?" En ik krijg een zoen. Op dat mo ment breekt de zon, die heerlij ke braderie-zon door. We moe ten allebei lachen. ANTWERPEN - De Zoo in Antwerpen is een monument op het gebied van grote dieren tuinen. Al 150 jaar is de Zoo spraakmakend. Vooral als het gaat om het dierenbestand, maar ook op het vlak van de architectuur, die zelfs een tikje oosters is. Een bezoek aan de Zoo is meer dan de moeite waard. Dat het hierboven ge noemde geen holle frase is, wil len wij aantonen. Dit weekblad nodigt u uit om een hele dag te gast te zijn in de Zoo op zater dag 18 septemmber. De bezoe- De dieren verblijven in de Zoo in een zo natuurlijk mogelijke omgei mg. Dat laatste geldt, volgens Van den Eijnde, voor alle dieren in de Zoo. Met gepaste trots spreekt hij over de fokpro- gramma's. „Graag refereer ik aan het succes dat we hebben met de zeeleeuwen, de olifan- Wie kans wil maken op de vrij-kaartjes voor de actie-dag op 18 september, moet de vragen beantwoorden, de bon verder invullen en deze voor 25 augustus opsturen naar de redactie van dit weekblad onder vermelding van Zoo-actie. Er zijn vijftien keer twee kaarten te winnen. 1) Hoe heten de koala's die momenteel in de Zoo in Antwerpen verblijven? Antwoord: 2) Welk dier is uit Zweden gekomen om mee te fokken? Antwoord: 3) Welke internationale technische vinding doet binnenkort zijn intrede in de Zoo? Antwoord: o Als ik de vragen goed beantwoord wil ik graag op 18 september te gast zijn in de Zoo in Antwerpen. Ik kom op eigen gelegenheid naar de Zoo in Antwerpen. Naam: Adres: Postcode, woonplaats: Telefoonnummer: Pieter Schoonheim (links) en Peter Schouwenaar met hun prijs Foto: Johanna Brouwer Druk, druk, druk, druk. Regel matig associeerde ik me de af gelopen week met dit stukje tekst van Herman Finkers uit zijn vorige week herhaalde show. Toch vonden we zaterdagmor gen gelukkig nog tijd om even naar de braderie te gaan. We, dat waren echtgenote en kroost, zij al met de nodige braderie-ervaring en een goede neus voor koopjes, en ach, ik, consument met een heel kleine c, wandelde gewoon mee. Gezellig werd ik aan de hand van mijn dochtertje meege troond de lange Lange Noord straat door, met het dikkebe- nengevoel nog aanwezig in mijn onderdanen, resultaat van de avond er voor, die een ware aanslag had gepleegd op mijn constitutie. Jaren Gaan Tellen. Op de Grote Markt aangeko men drongen de eerste geluiden van de speakersinstallatie ver mengd met flarden muziek mij de oren in. Spectaculaire schooltasaanbiedingen werden afgewisseld met aangeboden vermiste Duitse jongetjes, ik stond stil. Eventjes wennen. Maar hiervoor werd me geen tijd gegund. Aan de hand werd ik doelgericht langs de kramen geleid. Links en rechts lonkten de meest verleidelijke aanbie dingen om mijn gunsten. Een bonte mengeling van kleu rige en veelvormige artikelen streelden mijn geestesoog, heerlijke geuren zweefden door de straten, mijn ogen trokken naar elke informatiestand (van informatie ben ik consument met een heel grote C). Doch in wandeltempo beland de ik bij een T-shirttent waar de wereldberoemde en vol strekt unieke Micheal Jordan- shirts exclusief werden aange boden. Tenminste volgens mijn tienerzoon. Dampend werd de exclusieve bedrukking op zijn maat geperst. Ik moet toege ven: een uniek shirt. Inmiddels was er meer publiek op de braderie afgekomen. Het zonnetje brak door de wolken en begon warme stralen af te geven in de harten van de mid denstanders. Mooi weer is om zet. Er begonnen zich muziek- gezelschapjes door het publiek te begeven. Nog meer geluiden begonnen zich te mengen. We wandelden van het ene geluid in het andere. Dochterlief paste zeer, zeer veel bootschoentjes. Toch kwam ze tot een welover wogen keuze die haar in hup pelstemming bracht. Het wandelen werd schuifelen. De blik op de stands werd nauwer. Vele gezichten van on ze multiraciale samenleving kwamen op me af en passeer den rakelings, doch de sfeer bleef zonnig en blijmoedig. Tweemaal ben ik zoekgeraakt. In beide gevallen bij een infor matiestand. Gelukkig werd ik tweemaal ook weer terugge vonden zonder hulp van de speakende dame. Gelukkig maar, mijn Duits is niet van dat kaliber dat ik huilende jon getjes in een speakerstand kan troosten. Ik kwam thuis met een boekje, een krant en een presentje voor vaderdag. Niet slecht voor ie mand die niets nodig heeft. Middelburg, die schone stad met al haar pronkjuwelen, Daar wordt ik het nu nimmer zat, 't Is een stad om zo te stelen. En dan die jaarlijkse braderie Mensen, mensen, kom en zie wat daar zoal is te beleven Te veel om hier nu door te geven! Je raakt er nimmer uitgekeken 't zij voor ingewijden èn voor leken Dagen, die men nooit vergeten kan jong en oud, genieten er reus achtig van Een ervaring die je mee moet maken 'k Zou het willen roepen van de daken De braderie is een gebeuren Daar valt niets op af te keuren Ik wil dit schrijven thans be sluiten met mijn dankbaarheid te ui ten aan alle mensen die betrokken zijn bij dit Middelburgs festijn En: 't kan verkeren, 't kan vergaan De braderie zal blijven be staan. De koala is speciaal voor het jubileum overgekomen uit de Verenigde Staten. foto s zoo Antwerpen kers krijgen een speciale ont vangst, kunnen rustig in eigen tempo op verkenning in de die rentuin en worden tot besluit verwacht bij een speciale dol fijnenshow. Natuurlijk beginnen wij niet meteen met het versturen van de gratis uitnodigingen. U, als lezer, moet er wat tegenover zetten. Wij stellen enkele vra gen, u geeft de antwoorden. De antwoorden op de vragen zit ten verpakt in een interview met Peter van den Eijnde. Hij is voorlichter bij de Zoo en nam ons, als voorproefje, mee door de schitterende tuin. Op elke kruising van paden staan prachtige, chique uit ziende en heel herkenbare bor den waarop een stukje geschie denis van de Zoo wordt ver teld. Soms gaat het over een gebouw, dan weer over een diersoort. In een notedop krijgt de bezoeker op het zogenaam de retropad mee wat er in de voorbije jaren allemaal is ge beurd. De informatie is duidelijk, overzichtelijk en toegankelijk. Maar we zijn gekomen voor de dieren, vooral voor de koala's die speciaal voor het 150-jarig bestaan overgevlogen zijn uit San Diego Zoo in Amerika. „Daarover straks meer", zegt onze gids. „We beginnen bij de kleine zoogdieren". nen we precies volgen waar de dieren blijven, wat er voor aan was is en ga ma door." Alles in Zoo is erop gericht de bedreigde diersoorten in stand te houden. Met uitgekiende programma's, uitwisselingen tussen verschillende dierentui nen, geavanceerde computer programma's en een uitsteken de verzorging wordt een be langrijke stap gezet naar be houd van het dierenrijk. Zodat de mensen over vele jaren nog kunnen genieten. Wat nog belangrijker is, is dat die dieren weer teruggezet worden in hun eigen leefomge ving. Van den Eijnde: „Spe ciale programma's in bijvoor beeld Kenia dragen bij aan een soepele overgang voor het dier van tuin naar wild. In het klein wordt daar door ons al aan gewerkt. Zo staat er in de apenverblijven een soort ter mietenheuvels. Van tijd tot tijd zetten we daar termieten in. De apen lepelen ze er met een tak uit. Zoiets zijn ze in de natuur ten, de giraffen, de dolfijn en de grotere apen. Nu is uit Zwe den juist een dwerg-zijdeaapje gearriveerd. Ook daar gaan we mee aan de slag. Verder kun- Ook de architectuur van de Zoo is beroemd.

Scheldebode | 1993 | | pagina 9