Ö2bu A-C) Muzikale actie voor zendingsechtpaar NORMAAL op veldtocht 1993 r Muziek, sociale filosofie en astronomie Cursus voor vrouwelijke waterschapsbestuurders c rc De Zeeuwse rotskust "Ik spaar gratis voor de leukste kado's." Hollywood aan de Schelde HAItt Vlissingse zanger zet zich in voor zendingsechtpaaruit en straatkinderen in Istanbul Kiezen Groei aantal bedrijven in regio Vier bijzondere visies op roem 301 Colleges van Zeeuws Genootschap CD KI Natimriip Inloopcentrum voor de betere mannenmode ZOMERCOLLECTIE NU Vi PRIJS ESCHEL DEBO 90e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN, WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN. DOMBURG MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN M V WOENSDAG 28 JULI 1993 MIDDELBURG - Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft voor de periode van september 1993 tot en met februari 1994 weer Genootschapscolleges op het programma staan. De colle ges die uit drie series hestaan zijn gewijd aan muziek, sociale filosofie en astronomie. In elke serie wordt één thema centraal gesteld. De colleges, die voor iedereen toegankelijk zijn, worden gegeven op vrijdag middag, telkens van 16.45 tot 18.45 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middel burg. De serie van vier colleges over Muziek heeft als thema: 'Aspecten van de muziek in de Nederlanden. Er is zoveel mo gelijk aandacht voor Zeeuwse componisten en muziek uit de Zuidelijke Nederlanden (Zee land en Vlaanderen). College nummer 1 in deze serie wordt gegeven door Prof. dr. W.I.M, Elders en handelt over: Renaissance. 'Over symboliek in de muziek van de oude Ne derlanders'. In nummer 2 van serie 1 is de Zeeuw Daan Man neke de docent. Zijn onder werp is: 'Muziek van Daan Manneke in historisch perspec tief'. Vervolgens neemt op 8 oktober de in Middelburg ge boren musicus Dr. A.A. Cle ment college nummer 3 voor zijn rekening. Tijdens deze le zing die in hoge mate auditief en visueel wordt ondersteund, wordt de: 'Barok en Klassieke Periode' belicht. Het laatste college in deze serie is van Prof. dr. P.M. Op de Coul en handelt voer 'Romantiek'. In deze lezing worden aspecten belicht van de Wagner-recep- tie. De tweede serie, met de colle ges nummer 5 t/m 8 heeft als thema: 'Filosofie van de ge schiedenis'. Deze colleges wor den gegeven door Prof. dr. J.M.M. de Valk, die van 1969 tot 1992 hoogleraar was in de sociologie en sociale filosofie aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Het programma ziet er als volgt uit: 19 novem ber 'Patronen in de geschiede nis'; 26 november 'Eeuwige herhaling of vooruitgang'; 3 december 'Toeval in de ge schiedenis'; 10 december: 'Sa menhang in het historisch ge beuren'. Serie drie 'Bouw van heelal' met de colleges nummer 9 t/m 12 start op 28 januari 1994. Prof. C. de Jager, eerst lector en daarna hoogleraar sterre- kunde en ruimteonderzoek te Utrecht neemt het eerste colle ge in deze serie voor zijn reke ning dat handelt over: 'Het Heelal: Oneindig groot Het Heelal is 15 miljard jaar gele den ontstaan in een 'grote knal' en zet met lichtsnelheid uit. Of het Heelal na deze uitzettings fase op den lange duur weer zal gaan inkrimpen, weet men nog niet. Het tweede college (10) in deze serie, op 4 februari, han delt over 'Het Zonnestelsel' en wordt verzorgt door Prof. dr. J.W. Hovenier. College nummer 11 door Prof. dr. H.J.G.L.M. Lamers heeft als titel 'Ont staan, leven en dood van ster ren'. Het laatste college in deze serie wordt gegeven door Prof. dr. V. Icke op 18 februai met als onderwerp: 'De Oerknal een blauwdruk voor het Heelal'. Het programmaboekje van de Genootschapscolleges 1993/1994, met informatie over inschrijving en kosten is ver krijgbaar bij het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, telefoon 01180-30347. Inschrijven voor serie 1 uiterlijk 22 september. inminimum VLISSINGEN - Vijf jaar werkte het Nederlands/ Amerikaanse echtpaar Jurjevich in Sarajevo. Afgelo pen najaar kwamen ze met verlof naar Nederland. In die tijd kregen ze het bericht dat ze niet meer terug konden keren. Al hun bezittingen zijn verloren gegaan. Het enige wat ze nog hebben zijn de kleren die ze meebrachten. Dat was voor hun Vlissingse vriend Sjaukat van der Muil en enkele leden van de soulgroep Earthquake Rudie aanleiding om wel op een hele bijzondere manier actie te ondernemen. Onlangs namen zij een cassette op met gospelmuziek. Deze muziekcassette, getiteld 'Raise me up', een uitgave van de stichting Cristelijk Centrum Zeeland, wordt op 31 juli om 19.30 uur gepresenteerd in de Willem III kazerne. Robert en Sandrina Jurjevich zijn dan aanwezig om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Het is niet de enige activiteit van de gelegenheids formatie die zich Saints on bikes' noemt. Op 6 augustus vertrekt de groep naar Turkije om daar concerten te geven en op die manier aandacht te vragen voor het lot van de straatkinderen van Istanbul. Het is een van de projecten van stichting De Brug in Gorinchem, waar de stichting Christelijk Centrum Zeeland mee samenwerkt. De -onlangs opgerichte- interkerkelijke stichting Christelijk Cen trum Zeeland wil creatieve uitingen en initiatieven op het gebied van hulpverlening die het evangelie als leidraad hanteren, ondersteunen en stimuleren. Sjau kat van der Muil fungeert als de contactpersoon voor het project in Istanbul. „Ik ken Sandrina Jurjevich al heel lang", zegt Sjaukat van der Muil. „Zij was het buur meisje van mijn tante in Mid delburg. „Toen ik hoorde wat haar en Robert overkomen was, besloot ik hen op mijn manier wat hulp te bieden. Het is na- tuulijk maar een druppel op de gloeiende plaat, maar alle beet jes helpen. Sandrina en haar man Robert werken en wonen nu in Gorinchem, waar zij zich inzetten voor Joegoslavische vluchtelingen. Met hulp van vrienden kunnen ze zich zo'n beetje redden. Een uitkering willen ze niet, dat is tegen hun MIDDELBURG - Maart vol gend jaar worden er, gelijk met de gemeenteraadsverkiezingen, verkiezingen voor de water schappen gehouden. Om bij de ze laatst genoemde verkiezin gen meer vrouwen te betrek ken, en zo mogelijk zich ver kiesbaar te stellen, heeft een werkgroep vanuit het Platform Zeeuwse Vrouwenraad in sa menwerking met de steunfunc- tionarissen emancipatiewerk, een cursus opgezet. De cursus is opgezet door vrou wen die nu een functie vervul len binnen de Zeeuwse Water schappen. Deze vrouwen willen juist andere vrouwen interesse ren voor een bestuursfunctie van een Zeeuws Waterschap en hiermee bereiken, dat zij zich hiervoor verkiesbaar stellen. Iedere vrouw uit Zeeland wordt dan ook van harte uitge nodigd deel te nemen. De cursus bestaat uit twee dag delen en wordt in september gegeven in Goes op dinsdag 7 en 14 september van 19.30-22.00 in het Water schapshuis Noord- en Zuid Be veland aan de Nassaulaan 8. De deelnamekosten bedragen een tientje. In het eerste dag deel komt de doelstelling van de cursus aan de orde en de geschiedenis en het belang van de waterschappen. In het twee de dagdeel staan de taken van het waterschap centraal. Er is een nadere toelichting per taakgebied. Mevrouw N. van Nieuwenhuyze, gezworene van het waterschap Tholen/St. Phi- lipsland houdt een inleiding over de vrouwelijke water schapsbestuurder. Tot slot be kijkt steunfunctionaris me vrouw J. Huijsman met de deelneemsters welke vaardig heden belangrijk zijn voor een vrouwelijke waterschapsbe stuurder. Tijdens beide dagde len is er volop gelegenheid om vragen te stellen. Inlichtingen rondom de cursus, die ook in Terneuzen gehouden wordt, kunnen iedere woensdagmor gen ingewonnen worden op te lefoonnummer 01180-34733 of 01180-33814. Vragen naar me vrouw Huijsman of mevrouw Douwes. Een programma wordt op verzoek toegestuurd. Aanmelden voor de cursus uitl- suitend schriftelijk aan: Steun functie Zeeuwse Vrouwenraad, t.a.v. mevrouw Drs. J. Huijs man, Postbus 429, 4330 AK Middelburg. Bij de redactie komt elke week een grote stapel post binnen. Allerlei organisaties sturen hun informatie met de bedoeling om publiciteit te krijgen. Soms tref je een artikel zoals het volgende aan. Het gaat over een cursus die bedoeld is voor mensen die na de basiseducatie verder willen.. De cursus heet kort maar krachtig 'Ik ga kiezen'. De rest van het verhaal is aanzienlijk minder duidelijk. Er is namelijk een commissie die bezig is met 'een plan van aanpak om doorstroomprogramma's en doorstroombegeleidings- programma's te ontwikkelen'. Bovendien wordt er een snuffel-oriëntatiecursus' opgezet. Het doel van de cursus is dat 'een cursist inzicht heeft in de eigen manier van kiezen en de eigen verantwoordelijkheid beseft in het omgaan met belemmeringen en keuze ruimte. De cursist heeft zicht op mogelijke conse quenties en kan zijn positie bepalen ten opzichte van het gekozen oriëntatieveld.Knap hoor, als je zulke woorden en zinnen uit je pen kan laten vloeien. Ik zou de toekomstige cursisten willen adviseren om eerst een paar 'opfrislessen' begrijpend lezen te volgend voordat ze zich hiervoor inschrijven. Bert de Mol "O CC Het is een algemeen erkend feit dat veel natuur ontstaan is dankzij menselijke activiteiten. Heel veel planten en dieren vestigden zich in onze omgeving door de nieuwe leefmilieus die veelal als onbedoeld nevenprodukt door de mens gemaakt werden. Een prachtig voorbeeld -vormen de zeeweringen. Oude zeedijken heb ben zich ontwikkeld tot bloemdijken waar allerlei bijzondere planten en dieren leven, maar onze moderne zeedijken hebben even goed hun specifieke natuurwaarde. De steenglooiïngen die langs de buitenteen van de zeedijken liggen, zijn een dank baar onderwerp voor een boeiende ontdekkingsreis. We vinden daar een flora en fauna die eigenlijk op rotsachtige kusten thuishoort. Het meest opvallend zijn de wierbegroeiïngen die de steeng looiïngen siert. De alom bekenden 'klappers' springen het meest in het oog, maar als je ven rondkijkt, blijken er allerlei soorten wieren die op andere wieren parasiteren. Als je, gewapend met een goede gids de dijkvoet afzoekt duiken steeds weer nieuwe verrassingen op. Binnen de kortste keren vallen ook allerlei dieren op die tussen het wier leven. Ze vinden er een prima schuilplaats om bij eb niet uit te drogen. Er zijn verschillende steensoorten gebruikt om de dijkvoeten te verharden, opvallend is dat de ene steen veel meer en gevarieerder begroeiing heeft dan de ander. De Vilvoordse zandsteen spant de kroon, terwijl het andere uiterste ge vormd wordt door een asfaltlaag waar praktisch niets te beleven valt. Wie de verschillen goed wil bestuderen zou eens een kijkje moeten nemen op Neeltje Jans. Daar is een dijktuin aange legd waar proefvlakken met verschillende hardingsmateria len naast elkaar liggen. Een ontdekkingstocht langs de dijkvoet is niet helemaal zonder gevaar. De wierbegroeiing kan een spekglad laagje op de stenen vormen en de ondergrond is hard genoeg om er een arm of been op te breken. Gelegenheidsformatie 'Saints on bikes', vlnr. Sander de Gier, Jefta Bakker, Sjaukat van der Mull en Alain Assenburgh foto: harry de lange principes." Het verblijf van het zendingsechtpaar in Sarajevo werd mede mogelijk gemaakt door stichting De Brug. Robert -een Amerikaan met Joegosla vische voorouders- en Sandri na werkten daar onder de Christelijke bevolking, die daar in de minderheid is. Maar ook Islamieten die onderdak en hulp nodig hadden konden bij hen terecht. Robert Jurjevich zet zich sinds zijn terugkomst naar Neder land in voor het straatkinde- renproject van de stichting De Brug. In Istanbul, een metro pool met 11 miljoen inwoners, leven zo'n 15.000 kinderen op straat. Vervuild en ondervoed moeten zij zich zien te redden. Van der Muil heeft Istanbul bezocht en raakte diep ge schokt door wat hij zag. „Meis jes van hooguit 12 jaar die in de prostitutie verzeild zijn ge raakt" noemt hij als voorbeeld. „Wat wij in eerste instantie willen bereiken met het project isdat de mensen daar oog krij gen voor de problematiek en gemotiveerd en geïnspireerd genoeg raken om er wat aan te doen. Dat is de enige manier om het probleem structureel aan te pakken." Het project is dan ook bedoeld een onder steuning te zijn voor plaatselij ke werkers. Er is inmiddels een beleidsplan opgesteld. Van der Muil: „Allereerst wordt gepro beerd contact te leggen met de straatkinderen door hun ver trouwen te winnen met het uit delen van soep en broodjes vanuit een rondrijdende auto. Vervolgens moet er een inloop centrum komen, waar de kin- 'Is 't anders?' Zo heet de 'Veldtocht '93' van de Achterhoekse groep Normaal. Halverwege de inspannende reeks van 120 optredens door Nederland en België weten de vijf muziikanten het antwoord: een volmondig ja! De toemee verloopt boven alle verwachtingen en verbreekt alle oude records. De brouwers van het Normaal Pilsener maken overuren en van de laatste CD 'Buugen of Barsten' zijn al zo'n 30.000 exemplaren verkocht. Onder het motto 'höken op de Zeeuwse klei', strijken Bennie Jolink, Paul Kemper, Willem Terhorst, Fokke de Jong en het jongste en vijfde 'bendelid' Robert Colenbrander op donderdag 29 juli neer in de feesttent naast kasteel Batavia in Westkapelle. In het voorprogramma staan Emmeroyt Blues en de Schotse band 'How should I know'. Het concert begint om 19.20 uur. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij de volgende voorverkoopadressen: het kasteel van Batavia in Westkapelle, Café Entree in Middelburg, Café The Sand in Vlissingen en bij de filialen van X-Ray in Goes en Vlissingen. (ADVERTENTIES) Maxis heeft zo'n énige spaaraktie: de Zomer Carrousel. Bij elk tientje dat je afrekent krijg je een gratis zegeltje. En in de folder staan aanbiedingen met extra zegels. Maxis is voor mij kompleet uniek. Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 deren te allen tijde terecht kunnen. Daarvoor hebben we nog niet alle middelen, maar wel hebben we al hulp toege zegd gekregen van een Vlis singse aannemer. De volgende stap is het aan brengen van douches, het ver beteren van de hygiëne en me dische verzorging. Een arts is bereid gevonden om daarin van advies te dienen. Tenslotte is het de bedoeling om buiten de stad een rehabilitatiecentrum in te richten, waar de kinderen behalve goede verzorging ook scholing kunnen krijgen, zodat ze perspectief krijgen op een menswaardiger bestaan." Sjaukat van der Mull is geen onbekende in de toereld van de gospel- en soulmuziek. Hij heeft in de loop der jaren een eigen stijl ontwikkeld. Jos Rentmeester van de gelijkna mige studio in Ovezande, waar de opnames voor de cassettte Raise me up' gemaakt werden, omschrijft het als volgt: „Sjau kat van der Mull is een goede songwriter en arrangeur. De teksten die hij schrijft zijn be slist niet alledaags. Bovendien heeft hij een bijzonder mooie stem." De muziekcassette kost 12,50 en kan telefonisch besteld wor den: tel. 01184-10696. MIDDELBURG - Het aantal bedrijven dat zich in Midden- en Noord-Zeeland vestigt, groeit al jaren gestaag. In 1992 leverde dat een totale aanwas op van 464 vestigingen, iets minder dan in het topjaar 1991 met 513. Het gaat daarbij om zowel nieuwe bedrijven (star ters) als filialen of dochteron dernemingen. Voor het eerst sinds 1989 groeide het aantal starters. De aanwas is het ver schil tussen het aantal oprich tingen en opheffingen. Dat staat te lezen in Bedrijvendy- namiek 1992, een jaarlijkse uit gave van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland. Tegenover de 1121 nieuw opge richte vestigingen die in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel werden inge schreven, staat de opheffing van 649 bedrijven. Daarmee gingen 1100 arbeidsplaatsen verloren, terwijl de oprichtin gen gezamenlijk goed waren voor 1621 nieuwe arbeidsplaat sen. De natuurlijke aanwas was vorig jaar in alle sectoren posi tief. Zo kwamen er in de sector zakelijke diensten 214 vestigin gen bij, in de sector verzorgen de diensten 81 en bij de groot handel 73. Na de stabilisatie in de bouw- en detailhandel in 1991 was er ook in deze secto ren een lichte groei te constate ren. Hoewel de meeste vestigin gen in de regio Midden- en Noord-Zeeland werden opge richt op Walcheren, werd deze groei weer tenietgedaan door het grote aantal opheffingen. Het aanwascijfer op Walcheren lag met 29 iets lager dan op de Bevelanden met 33. organisatie ingehuurd om er voor te zorgen dat op de laatste dag van Speelstad een echte Hollywoodproduktie op de planken wordt gezet. Hij wordt terzijde gestaan door de (bijna) beroemde acteur Trendy Ran dy. Met behulp van ondermeer karaoke en video kunnen de jeugdige sterren hun talenten nog bijschaven. Op woensdag neemt radio Actief een pro gramma op in Speelstad dat de volgende dag wordt uitgezon den. En dan is er natuurlijk nog de mogelijkheid om een droomvilla te bouwen, gla- mourkleding te maken en tus sendoor popcorn te poffen en stokbrood te bakken. Het is maar een kleine greep uit de activiteiten. Wie nog vragen heeft of zich op wil geven als vrijwilliger kan bellen naar 01184-68099. VLISSINGEN - De 21e editie van het kindervakantie-even- ment Speelstad Vlissingen staat voor de deur. Vanaf maandag 2 augustus om 9.00 uur is het bunkerterrein aan de Lange Leenweg vijf dagen lang het domein van alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar. 'Wordt voor twee piek per dag een ster in de stad waar alles mag'. Dat is de leus die het thema aangeeft: Hollywood. Voor de vier tot zesjarigen is een speciaal programma be dacht met het thema circus. Er rijdt dagelijks een gratis Speel- stadexpress voor kinderen van af zes jaar. Er zijn verschillen de op- en uitstapplaatsen in Vlissingen, Souburg en Rit- them. Ieder kind kan een ster zijn. Talentenontdekker Mister Rickhouse is dan ook door de VLISSINGEN - Vier Zweedse kunstenaars gaven op uitnodi ging van de Nederlandse foto graaf Auke Bergsma hun visie op roem. het resultaat is een bijzondere expositie, 'The Hall of Fame', die in drie accomoda- ties te zien is. In de Waterto ren, centrum voor hedendaagse kunst Vlissingen/Oost-Sou- burg, omvat de tentoonstelling vier etages met zeer uiteenlo pende sferen, in het museum aan het Bellamyparkstaat de roddelpers centraal in een 18e restanten Oude Markt 45 VLISSINGEN Tel. 01184-19337 Maandag v.a. 13.00 uur geopend. 5 eeuwse keuken met daarin de installatie 'Claim to Fame' en de Alhambra bioscoop toont de Hollywoodstars en de aankon diging van een niet bestaande film van de kunstenaar Per Lindgren. Auke Bergsma kwam op het idee voor een project over roem op een van zijn vele reizen door Scandinavië. Daar ontmoette hij de inmiddels 83-jarige foto graaf Karv Lasch, die interna tionale faam verwierf met zijn foto's van beroemdheden als Salvador Dali. Bergsma bena derde een aantal Zweedse kun stenaars en zo ontstond een samenwerkingsproject, waarin niet zonder meer elk werkstuk slechts aan één van de deelne mers kan worden toegeschre ven. Zo maakte Auke Bergsma samen met Per 'Horna' Lind gren 'Chained to Fame'. Daarin wil Lindgren tot uiting bren gen dat wie beroemd is, ook vastgeketend zit aan die roem. Lindgren houdt zich noorna- melijk bezig met muziek en diverse vormen van beeldende kunst. Hij maakte voor de ex positie ook een installatie met via veilingen verzamelde objec ten, afkomstig van diverse be roemdheden. Met Hannelore Rap maakte Bergsma 'The most famous city in town' met een verwijzing naar 'sterrenfa- briek Holywood'. Maria Isakson becommentarieert via vortretten van haar mede-ex posanten de roddelpers in de installatie 'Claim to fame'. De oudste deelnemer van het pro ject is Johan Westin. Hij is op dit moment de meest gevraag de portretfotograaf van Stock holm. Hij fotografeerde de an dere exposanten, terwijl zij elk een foto van hem maakten tij dens die sessies. Op de exposi tie zijn deze portretten te zien op groot formaat transparan ten. Zo werden de kunstenaars op hun eigen expositie als be roemdheden bijgezet. Maar ook de bezoekers kunnen zich op de expositie een moment beroemd wanen, wanneer zij de exposi tie betreden en het lijkt of zij een flitsende bühne opkomen. De tentoonstelling is tot 29 juli te zien in Vlissingen, daar na nog in Vlaardingen/Maas- sluis, in de Zweedse steden Malmö en Stockholm en in De nemarken tijdens de Aarhus Festivalweek 1994.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1