Fietsen langs de mooiste Zeeuwse plekjes Klederdrachtshow in Veere OPRUIMING! NU ALLES VOOR BODEMPRIJZEN! Para's nemeri bezit van vliegveld Onkruid Verkeersles op middelbare school "Ik spaar gratis voor de leukste kado's." flHg) Ook Middelburg start- en finishplaats van 5e Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse Fuchsialiefhebbers ontmoeten elkaar tijdens de 17e open tuinweek van kwekerij Westhof Kosten en baten G Rabo-jeugd-tennistoernooien Domburgse dag Verkeersinsiructie René Brasser Duo-passagier Natuur tip het zeeuwse Zomeravond- beiaardconcert Voor uw Auto- en Motorrijlessen Ravesteynplein 52 VLISSINGEN Telefoon 01184-17464 SCHELDEBODi HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN. DOMBURG. MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE. 47.300 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM-WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. ARNEMUIDEN - Het vliegveld Midden-Zeeland wordt van donderdag 22 tot en met zon dag 25 juli voor het vierde achtereenvolgende jaar de Midden-Zeeland boogie gehou den. Tijdens zo'n 'boogie' ma ken parachutisten daar dage lijks een vrije val van 14.000 voet (bijna) vijf kilometer en vormen daarbij allerlei figuren. Het vliegtuig dat die dagen ter beschikking staat van de ruim 200 para's uit binnen- en bui tenland, is de Pink- Sky-Van, een pimpelpaars gekleurd vliegtuig dat 22 parachutisten tegelijk kan uitspuwen. „Het leuke van zo'n boogie is dat de para's eindelijk eens met meer dan vier man uit een vliegtuig kunnen springen", legt Hans den Otter van het Paracentrum Midden-Zeeland uit. „De mensen die meedoen aan zo'n boogie zijn allemaal ervaren springers met maar één 'typisch geval van jammer' en dat is dat ze eigenlijk te weinig naar hun zin met velen tegelijk uit een vliegtuig kunnen sprin gen. In Nederland zijn er bijna geen parascholen met een vliegtuig dat meer dan acht man kan vervoeren. Door een groter vliegtuig te huren kun nen er meer mensen mee en kunnen er dus ook andere en grotere figuren worden ge vormd in de vrije val. Een boogie is dan ook bij uitstek een gelegenheid om meer erva ring op te doen in het maken van allerlei figuren". Wie de vlinders in zijn of haar buik voelt en ook wel eens zo'n vrije val van ettelijke kilome ters wil maken kan als duo passagier mee met een van de tandem-masters, die speciaal voor deze boogie naar Midden- Zeeland zijn gekomen. Wie met een van die vier specialisten meegaat, wordt overigens niet plompverloren aan de tandem- master gekoppeld. Eerst volgt er een uitleg wat er allemaal gaat gebeuren en wordt er droog geoefend. Onderweg blijft de tanden-master de 'pa tiënt' op zijn gemak stellen. En als de sprong in het diepe een maal daar is zijn alle zenuwen achter de rug en is het een kwestie van genieten, want de enige ervaring die de passagier heeft is te vergelijken met een gelukzalig drijven op een luchtbed. Géén achtbaange- voel, geen maag die omhoog komt en zeker geen gevoel dat het allemaal met een vaart van 180 kilometer per uur gaat. Voor die tandemsprong -alleen op donderdag en vrijdag- moet overigens wel 340 gulden voor worden neergeteld. llllllllllllll •Tijdens een vrije val maken parachutisten de prachtigste figuren iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MIDDELBURG - De Zeeuwse Rijwiel Toervierdaag se komt steeds meer in de belangstelling van fietsers die van een gezellig uitstapje houden en tegelijkertijd willen genieten van het fraaie landschap. Vijf jaar geleden gestart met circa 350 deelnemers is dit aantal inmiddels sterk gegroeid. Vorig jaar waren er ruim 1100 vertrekkers. Reden genoeg voor de organise rende Stichting om behalve Goes tevens te kiezen voor Middelburg als start en finishplaats. Het fiets- evenement wordt dit keer gehouden vanaf dinsdag 27 tot en met vrijdag 30 juli. De vertrektijden zijn vanaf negen uur 's-morgens en de eindcontrole sluit om vijf uur 's- middags. Alle tijd dus om de kleine als zowel de grote tochten binnen de gestelde limiet te volbren gen. Vanuit Goes (vertrekpunt bij Sportpunt Zeeland) kunnen de fietsers routes afleggen van 40, 60 of 120 kilometer. Op Wal cheren wordt slechts één route gereden, waarvan de afstand 40 kilometer is. Vertrek en eindpunt bij sportpark Voor- borch aan de Breeweg. De deelnemers gaan op pad met een route- beschrijving en een programma-boekje waarin on der meer ook toeristische infor matie wordt verstrekt. Omdat er ook vanuit buiten Zeeland genoeg interesse be staat voor dit fietsfestijn zijn er kampeermogelijkheden in Goes (De Hollandsche Hoeve) en in Middelburg op sportpark Voor- borch. Voorinschrijving is mo gelijk tot 30 juni. In Goes is het telefoonnummer 01100- 50355 en in Middelburg 01180-14952. Ook daginschrijving is moge lijk. Men hoeft dus niet vier dagen achtereen mee te doen. Wie in Goes niet te lang in de rij wil staan voor deelname bestaat de mogelijkheid voor inschrijving tevens op maan dag 26 juli in Sportpunt Zee land tussen 14.00 en 17.00 uur. 's-HEER ARENDSKERKE - Kwekerij 'Westhof' aan de Westhofsezandweg te 's-Heer Arendskerke ontvangt op za terdag 24 juli en in de week van 26 tot en met 31 juli lief hebbers van de fuchsia. De eer ste open tuindagen van 'West hof' werden in juli 1977 gehou den, dat betekent dat dit jaar voor de 17e keer in successie de deuren opengaan. Voor de tiende keer presente ren de Zeeuwse Fuchsialief hebbers tijdens de show hun fraaiste exemplaren in een schitterende ambiance. De open tuinweek die in het leven werd geroepen om de fuchsia te promoten, krijgt door de in breng van deze Zeeuwse lief hebbers een extra tintje. „We krijgen ieder jaar meer bezoekers en niet alleen uit eigen streek of eigen land. On ze fuchsiavrienden zijn in de loop der jaren met grote aan tallen toegneomen en komen uit het hele EG gebied", vertelt mevrouw Van 't Westeinde die van het begin af aan een grote inbreng heeft in de organisatie van de fuchsiashow. De fuchsia-verzameling van 'Westhof' bevat elk jaar weer nieuwe soorten. Deze zijn zo wel binnen als buiten in volle bloei te bewonderen. Bij deze 'nieuwelingenk dit jaar ook de 'Delta' fuchsiaserie van de veredelaars Vreeke en van 't Westeinde. Een speciale catalo gus met extra aandacht voor de nieuwe aanwinsten, vermeld achter de naam de kleuren van de diverse onderdelen van de fuchsia-bloem en de groeiwij ze. Er worden duizenden stekken te koop aangeboden, maar ook fraaie solitairplanten en stam- fuchsia's. Ook is er dit jaar weer een leuke hoek met kado- artikelen en veel originele en aparte tuin- en kamerplanten. In de tuinwinkel volop 'hulp middelen' om de fuchsia in een optimale conditie te brengen en ook diverse boeken over de fuchsia. Naast de Zeeuwse Fuchsialief hebbers die de koffie verzor gen, is er op 24 juli ook een stand van de Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde afdeling Goes e.o. en van Forster Parents Plan. 4-> CS "O CS Of zou Op een mooie zomeravond met vrienden op de boulevard een terrasje pikken. Heerlijk vind ik dat. Genieten van een drankje en de zon de in de zee zien zakken. Ondertussen kijken naar schepen en flane rende mensen. Aan het tafeltje naast het onze zijn een man en een vrouw neergestreken. Nadat de serveerster hun bestelling heeft gebracht, ontwikkelt zich een gesprek dat steeds meer op een ruzie gaat lijken. De toon wordt al luider en grimmiger. Zij hebben deze mooie avond kennelijk uitgekozen om elkaar eens goed de waarheid te zeggen. Daarbij worden heel veel oude koeien uit de sloot gehaald. Onze kennis van het Duits is ruim voldoende om het gekrakeel te kunnen volgen. We mogen volop meege nieten van het vakantie plezier. Mij wordt, met een veelbetekenende blik op het kijvende duo, duidelijk gemaakt dat ik nog wel een rondje kan geven. Dit gebeuren kan immers best een aardig stukje opleve ren. Ik wenk de ober en hoop dat de krant dit verhaaltje koopt. Anders moet er geld bij deze week. de kost voor de baat uit gaan De fietsvierdaagse waarvoor de Goese burgemeester Drs. D.J. van der Zaag het startschot lost begint op 27 juli voor de deelnemers aan de 40 en 60 kilometer tochten met mooie route's over Zuid-Beveland, langs of door de Kapelse Moer, Wemeldinge, Wolphaartsdijk en Lewedorp. Op de tweede dag koerst men naar richting Noord-Beveland en de 60 kilo meter fietsers nemen dan ook een stukje van Schouwen-Dui- veland mee. Op donderdag trekt men door de 'Zak van Zuid-Beveland' en op vrijdag tenslotte voert de route voor de 60 kilometer fietsers via Kam perland en Arnemuiden terug naar Goes. De deelnemers aan de 40 kilometer tocht komen dan vooral aan hun trekken op Noord-Beveland. De toch over 120 kilometer, speciaal bedoeld voor geoefen de fietsers strekt zich uit rond Ooster- en Westerschelde. In de route ligt de stormvloedkering en de Zeelandbrug en ook een stukje Tholen wordt meegeno men. Deze tocht werd uitgezet in nauwe samenwerking met de toerafdeling van de ZRTC Theo Middelkamp. Alle deelnemers ontvangen een fietsvaan en een medaille als herinnering en voor degenen die al voor de vijfde keer meedoen aan deze vierdaagse heeft de organisatie een speciaal aandenken in pet to. De tochten op Walcheren die elke dag beperkt blijven tot een afstand van 40 kilometer voeren uiteraard ook langs vele fraaie plekjes die 'de tuin van Zeeland' te bieden heeft. De stichting Zeeuwse rijwiel- toervierdaagse kan bij dit fiets- evenement beschikken over veertig vrijwillige medewer kers en werd een hart onder de riem gestoken door diverse sponsors. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de W Goes-Borsele, telefoon 01100-20577 en bij de VW Middelburg, telefoon 01180-16851. VEERE - In de Grote Kerk van Veere presenteert de stichting 'Het Walcherse Costuum' dinsdag 27 juli een show die om 20.00 uur begint. Kaarten zijn voor vijf gulden verkrijgbaar in de kerk voor aanvang van de show en in voorverkoop tijdens de openingsuren van de exposities. De presentatie van Walcherse klederdrachten is een voortzetting van de costuumshows die door mevrouw Jager-De Pagter uit Domburg werden gepresenteerd. De stichting 'Het Walcherse Costuum' showde de collectie Walcherse klederdrachten vorig jaar voor het eerst in de Grote Kerk van Veere na een afwezigheid van zeven jaar. Originele kostuums en vooral de sieraden worden steeds zeldzamer en kwetsbaarder. Daarom is het in sommige gevallen niet meer verantwoord om originele kledingstukken te dragen tijdens een presentatie. Er wordt dan gebruik gemaakt van goede replica en daarmee wordt een zo getrouw mogelijk beeld gegeven van de ontwikkeling die het kostuum heeft doorgemaakt. Mensen die zich geheel belangeloos en met veel enthousiasme beschikbaar stellen, tonen de kostuums die vanaf ca. 1850 werden gedragen tot wat op heden nog in gebruik is. De show is niet alleen een doorsnede in de tijd, maar gunt de toeschouwer ook een blik op het gebruik en de functie van de kleding in het werk en in de schaarse vrije tijd, in tijden van feest en devotie, voor lichte en zware rouw. Er wordt op deskundige wijze toelichting gegeven in het Nederlands en op verzoek ook in het Engels en Duits. In ruim een uur trekt een bonte stoet van modellen over het looppad midden tussen het publiek door. (Bij de foto: Een gezin rond de eeuwwisseling in klederdracht) FOTO: Archief De Stem Weekbladen LANDSCHAP Onkruid is er dankzij de boer. Het klinkt een beetje badinerend, maar het is een feit dat verreweg de meeste onkruiden slechts gedijen dankzij regelmatige bewerking van de grond. Dat valt pas goed op als eem stuk grond een aantal jaren braak blijft liggen. In het begin is het één en al bloemenweelde op zo'n stukje grond. Het felle geel van de herik wordt afgewisseld met het diepe rood van de klapro zen en de geelwitte bloempjes van de kamille.' Ongehinderd door ploeg en schoffel ontplooit zich een rijkdom aan bloemen, waar zorgvul dig aangelegde en onderhouden parken bij in het niet vallen. Maar zo'n spontaan onstane situatie houdt hooguit een paar jaar stand. Dan worden bloemen verdrongen door grassen, braamstrui ken en ruigteplanten. Weliswaar komen ook daar bloemen in, maar de uitbundigheid van de pioniersfase wordt bij lange na niet meer geëvenaard. Onkruiden zijn in de ongerepte natuur dan ook behoorlijk schaars. Zij moeten het daar hebben van de schaarse plekjes met kale losse grond die door de activiteiten van dieren ontstaan, zoals molshopen, vergraven grond rondom konijne holen en plekken waar brand heeft gewoed. Onkruiden moeten dus in staat zijn om snel nieuwe kansen te benutten en juist daar te verschijnen waar een geschikte groeiplaats ontstaat. Anders zouden ze snel uitsterven. In dat licht bezien is de uitbundige bloei -en dus grote zaadproduktie- noodza kelijk om de soort in stand te houden. En minstens even belangrijk is, dat het zaad wat niet op een geschikte plaats terecht komt niet meteen zijn kiemkracht verliest. Zo is van klaprozen bekend dat het zaad wat in de bodem terecht komt zo'n tachtig jaar kiemkrachtig blijft, wachtend op een kans om te ontkiemen. Zodra de spade weer de grond in gaat, verschijnt daar weer het onkruid. U ziet het: de boer is de belangrijkste bondgenoot van zijn eigen aartsvijand. GOES/VLISSINGEN - Ook deze zomer vinden er weer Ra- bo-jeugd-tennistoernooien plaats op Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. De deelne mende jeugd kan de meedingen naar de titel 'Rabomaster 1993'. Er wordt getennist in de leef tijdscategorieën t/m 10 jaar, t/m 12 jaar, t/m 14 jaar en t/m 16 jaar, zowel voor jongens als meisjes. De toernooien zijn van 2 t/m 8 augustus op Noord-Beveland op de banen van LTC Colijns- plaat, van 9 t/m 15 augustus op de banen van LTC DOS in Vlissingen en van 16 t/m 20 augustus op de banen van De Bongerd in Kloetinge en in Ka- pelle. Van deze drie toernooien gaan de achte besten uit elke leef tijdscategorie (zowel jongens als meisjes) deelnemen aan de RaboMasters die worden ge houden op 25 en 26 september in het Tennis- en Sportcentrum Schelde International aan de Verrijn Stuartweg in Goes. VLISSINGEN - Verkeersles kreeg je lange tijd alleen op de basisschool. Daarna kregen de meeste mensen er pas op hun achttiende weer mee te maken bij het nemen van autorijles. De twaalf-tot achttienjarigen vormden intussen wel een be langrijke risicogroep, zo leer den de ongevallencijfers. Door de invoering van de basisvor ming in het voortgezet onder wijs komt er op de middelbare school nu ook ruimte voor het geven van verkeersles. Het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) grijpt de ze kans aan om het verkeerson- derwijs op de middelbare scho len in Zeeland een duwtje in de rug te geven. Over het algemeen is verkeer- seducatie een beetje een onder geschoven kindje in het onder wijs. Het ROVZ wil daar ver andering in brengen door scho len die serieus aandacht beste den aan verkeerseducatie een premie te geven van vijfhon derd gulden. Er moet dan wel een gericht plan worden ge maakt. Dat kan bijvoorbeeld in Scholieren in de leeftijd van 12 belangrijke risicogroep in het verkeer jaar vormen de vorm van een project over de verkeersproblemen die de scholieren op hun weg vinden van school naar huis. Ook kan verkeerseducatie in verschil lende vakkep geïntegreerd worden. Zo kan de aardrijks kundeleraar ingaan op de vei ligheid in de eigen omgeving, bij natuurkunde valt te denken aan zaken als remweg en dode hoek, bij een vak als techniek kan het repareren van de ver lichting aan de orde komen en biologie en verzorging bieden aanknopingspunten voor het onderwerp slachtofferhulp. Het ROVZ heeft de adviesgroep voor onderwijs en ontwikke ling (Kompaktgroep) in de arm genomen om de zaak van de grond te krijgen. De scholen werden uitgenodigd voor een informatiebijeenkomst met als doel de aanstelling te stimule ren van coördinatoren die erop toezien dat verkeer een plaats krijgt in het onderwijs. Twaalf scholen reageerden hierop po sitief. Ingrid Vreeke van de Kompaktgroep begeleidt het project. Zij probeert de scholen duidelijk te maken dat aan dacht voor verkeereducatie ook in het voordeel van de scholen werkt. Die kunnen daarmee la ten zien dat ze niet alleen een lesfabriek zijn, maar dat de zorg voor de leerling verder gaat. (ADVERTENTIES) Maxis heeft zo'n énige spaaraktie: de Zomer Carrousel. Bij elk tientje dat je afrekent krijg je een gratis zegeltje. En in de folder staan aanbiedingen met extra zegels. Maxis is voor mij kompleet uniek. Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 NIDDELBURG - Van 15 juli tot en met 26 au gustus worden op donder dagavond vanaf de Lange Jan weer beiaardconcerten gegeven. De stadsbeiaardier en vijf gastbeiaardiers strooien op deze avonden beurtelings tussen 19.30 en 20.30 uur de carillonklanken over de stad. De beste luisterplaats is het Abdijplein. 22 juli bespeelt Roel Smit het carillon. Hij is kerk musicus te Doetinchem en stadsbeiaardier van De venter, Doesburg, Doetin chem en Hengelo. Op het programma staan werken van Benoit Franssen, Fer dinand Timmermans, Frank Dellapenna en Ge orge Gershwin. Roel Smit besluit met een improvisa tie: 'Avondstemming'. DOMBURG - Op zaterdag 24 juli is de Hoofdstaat weer het terrein voor een folkloristische dag met ondermeer een am bachtenmarkt, volksdansen, een klederdrachtenshow, Vlaamse volkspelen, een paar- detram en muziek. De dag duurt van 13.00 tot 21.00 uur. Wie met de paardetram tussen 13.00 en 21.00 uur gratis een rondje Domburg wil rijden, moet bij het startpunt bij 't Groentje zijn. En wie zijn ge luk in het spel wil proberen, kan van 16.00 tot 21.00 uur zijn hart ophalen bij Vlaamse volksspelen als krul-, gaai- of pierbollen, het dopspel of trou madame.

Scheldebode | 1993 | | pagina 1