Straatfestival leuker en langer dan ooit Varend de natuur in Tennissers Remato weer succesvol in Duisburg Loodsenkoor zingt windjammers uit INTERNATIONALE KWALITEIT IN EEN SFEERVOLLE BUITENAMBIANCE Zomerconcerten Koorschool Badronde van Domburg Veulens van Haflingers in het natuurgebied de Middelplaten Wielerronde en stratenloop SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 JULI 1993 309 Nieuw en klassiek Veulens Felbegeerde Rheinfels Cup nu in Middelburg Kolonies Shetlanders VLISSINGEN - De stad maakt zich op voor de zomer en voor het jaarlijkse Straatfestival. In de kantoorruimten boven het Vestzaktheater aan het Bel- lamypark gonst het van bedrijvigheid. Een fax uit New York volgt op een bericht uit Parijs, terwijl een Belgische artiest aan de lijn is eji de volgende al onder de knop zit. Grote vellen met schema's groeien in hoog tempo vol met fantasierijke en soms bizarre namen: voorbode van een keur aan acts die het komende Straatfestival weer tot een onvergetelijke ervaring zullen maken. Het Straatfestival Vlissingen heeft sinds 1979, toen het voor het eerst begon, een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. En dan hebben we het niet over die keer dat er bijna een circustent wegwaaide, want meestal is het weer net zo goed geregeld als de programmering. Van een klein evenement met bescheiden faciliteiten en een paar dozijn artiesten is het festival uitgegroeid tot één van de grotere culturele zomerspektakels van Nederland, dat ook in het Europese aanbod een gewaardeerde plaats heeft verworven. In bijna honderd acts toont een veelvoud aan artiesten dat kunst en publiek elkaar kunnen vinden: het bezoekersaantal van het Straatfestival overschrijdt vandaag de dag de honderd duizend. De opzet was al snel: interna tionale kwaliteit brengen in een sfeervolle buitenambiance. Het straattheater, waaraan het festival zijn naam ontleent, is daarvan nog steeds het bewijs. Groepen uit alle landen van Europa, uit Azië, Australië en de Verenigde Staten staan in Vlissingen om daar $e toon aangevende ontwikkelingen in het straattheater neer te zetten. Daarbij wordt inventief ge bruik gemaakt van wat de his torische architectuur aan mo gelijkheden biedt. Maar ook de recente stadsver nieuwing, het winkelgebied met de passages, blijkt voor heel wat gezelschappen een ideaal decor. Met de recent gerealiseerde bebouwing van het Arsenaalgebied zijn de mo gelijkheden nog toegenomen! Op 31 juli, de straattheaterdag, zullen zo'n 20 acts ruim 50 voorstellingen presenteren en de stad omtoveren tot een brui send podium. De locatieprojec ten vormen al jaren een be langrijke poot van het festival. Mime, dans, toneel en beelden de kunst smelten samen tot unieke vormen van theater, waarin het publiek wordt mee gesleept naar een wereld vol fantasie, die een nieuw uitzicht biedt op de werkelijkheid van alledag. Dit jaar worden de locatiepro jecten verzorgd door gezel schappen uit Frankrijk, Au stralië, de Verenigde Staten en eigen land. Twee voorbeelden: het Australische Stalker Stilt Theatre combineert dans, mi me, toneel en muziek met stelt lopen en confronteert het pu bliek met een onthullende visie op het leven van engelen. P^sce Crudo komt uit Frankrijk en brengt een reusachtige zwarte doos mee: de Negrabox. Daarin gebeurt van alles; dat wordt zichtbaar doordat overal luik jes openklappen of schuiven. Vreemdsoortige wezens duiden op en scheppen subtiele beel den die elke voorbijganger aan de doos kluisteren. In 1989 waren voor het eerst klassieke concerten te vinden op het programma van het Straatfestival Vlissingen. In middels zijn zij niet meer weg te denken. De Sint Jacobskerk blijkt een uitstekende plek met een goede akoestiek, waar ka mer- en koormuziek van kwali teit een enthousiast onthaal krijgt. Dat zal ook dit jaar het geval zijn: ensembles uit Italië, Engeland, Rusland en Litou wen staan borg voor musiceren op niveau en selecteerden een aansprekend repertoire. En dan de hedendaagse mu ziek! Negen dagen lang ver mengt het geluid van de bran ding zich met uiteenlopende klanken en ritmes. Pop-, jazz- en wereldmuziek gebracht dbor gedreven artiesten: veelbelo vende en oudgedienden. Na tuurlijk is de programmering avontuurlijk. Dat levert stee vast verrassingen op. Wat te denken van Abana Ba Nasery uit Kenia of Ghorwane uit Mo zambique. Rainer, Townes van Zandt, Brendan Croker, Kevin Coyne, Mathilde Santing (o.v.b.), Long John Baldry en The Watchman zijn te zien en te horen in de reeks 'singer/ songwriter'. Ook de grote namen en "upco ming artists" ontbreken niet: Mau Mau, The Walter Trout Band, Johannes Kerkorrel Band, Calvin Owens, The Com sat Angels, Snowy White Shadow Indians en Hillbilly Voodoo. Met hen spelen tal van anderen op het festival. Twee elementen zijn dit jaar beeldbepalend voor het Straat festival Vlissingen: het festival duurt langer en speelt zfCh-af op méér locaties dan ooit. Meer dan twintig horecazaken leve ren hieraan een belangrijke bijdrage. Het al genoemde hoofdpodium staat op het Bel- lamypark. Daar staat ook de schitterende Spiegeltent, waar de kaart een uitnemende selec tie bieren en andere verfrissin gen vermeldt en heerlijk kan worden gegeten. De kans is bovendien groot dat de Mint Juleps de Spiegeltent aandoen. De optredens van deze zes- vrouws capella-formatie uit Londen zijn voor de vaste be zoekers van het festival een hernieuwde ontmoeting, want in 1985 waren de dames ook al in Vlissingen. Muziek klinkt daarnaast vanaf podia op de Zeilmarkt en het Beursplein. Alle openluchtcon certen staan gepland van 31 juli tot en met 8 augustus, elke dag tussen 17.00 en 24.00 uur. Enze zijn gratis toeganke lijk. Het vernieuwde Arsenaal- gebied met het dijktheater kan dit jaar voor het eerst in de festivalsfeer delen. De straattheaterdag zal zich ook daór afspelen, terwijl het dijktheater als podium fun geert voor diverse buitenvoor stellingen en locatieprojecten. Ook de Boulevard is weer in ere hersteld als permanente speelplek. Van 28 juli tot en met 10 augustus staat er een grote circustent. Frank Groot hof brengt daar - in zijn eentje! - zijn veelgeprezen bewerkin gen van Mozarts "Idomeneo" en "De Toverfluit". Jong en oud wordt door Groothof mee gesleept in een muzikaal thea- terevenfement van bijzondere klasse. Beide voorstellingen zijn tijdens het Straatfestival voor het eerst in Zeeland te zien. De buitenvoorstelllingen en de locatieprodukten zijn tussen 31 juli en 5 augustus geprogram meerd, behalve The American Native Pow Wow, een minifes- tival met onder meer authen tieke Indiaanse dans. Dat kunt u pas op 20 augustus meema ken. Alle voorstellingen en concer ten zijn met uitzondering van de concerten Klassieke Muziek en de theatervoorstellingen van MIDDELBURG - De jongens van de Zeeuwse Koorschool ge ven in de maanden juli en au gustus wekelijks toeristencon certen in Goes en Middelburg. Deze concerten zijn op dinsdag van 13 juli tot en met 17 augsutus in Goes in de R.K. Maria Magdalenakerk. In Mid delburg concerteren de jongens in de Koorkerk (onder de Lan ge Jan) van donderdag 25 juli tot en met donderdag 19 au gustus. De concerten beginnen om 11.00 uur en duren tot 12.00 uur. Tijdens de concerten wordt muziek uit verschillende eeu wen ten gehore gebracht. Een keuzeprogramma staat iedere week garant voor een afwisse lend en nieuw concert waarin gregoriaanse muziek, oude po- lyphonie, muziek uit de mid deleeuwen, uit de barok, roco co en romantiek wordt gezon gen, maar waarbij ook folks ongs uit de hele wereld klin ken. De presentatie wordt door de jongens van het koor ver zorgd en de toegang is gratis. De toeristenconcerten zijn voor de Zeeuwse Koorschool een be langrijke voorbereiding voor de muzikale prestaties die gele verd gaan worden in de USA. In oktober gaan de jongens de uitreiking van de Roosevelt Awards opluisteren met de 'Song op the Four Freedoms'. Dit lied dat door dirigent/di recteur Evert Heyblok is ge- schreven, zal ook tijdens de toeristenconcerten wekelijks te horen zijn. DOMBURG - Voor de 21e keer komen de mannen op de snelle wieltjes in actie in Dom burg, waar op donderdag 15 juli de zogenaamde 'Badronde' wordt verreden. In deze wieler wedstrijd voor A-amateurs gaan de renners om 19.00 uur op pad om een afstand af te leggen van 85 kilometer. Zoals gewoonlijk heeft een sterk deelnemersveld zich ge meld. Diverse sterke Zeeuwen zijn van de partij zoals Peter Mol, Davy Dubbeldam, Jean- Paul van de Ameele, Patrick van Passel, Vester Aarts, Toon Vermeulen, Franfois Franse, Kees Schouwenaar, Marcel Re- mijn en de streekfavorieten Dennis Mesu en Johan van Schaik. Hun voornaamste con currenten komen uit Brabant. We noemen onder andere: Peter Heeren, John Leijs, Bob Rasenberg, Eric en John de Crom, Wilfried Bastiaanse en Ludo van Overveld. De vele toeschouwers, die er ongetwij feld weer zullen zijn, kunnen naar wordt verwacht genieten van een boeiende koers. Walter Trout is een van de smaakmakers op het Straatfestival Foto: Paul Bergen Frank Groothof gratis te be zoeken. Kaarten voor de voor stellingen zijn nu al verkrijg baar bij het VW. In de Schel- debode komen voorafgaand vijftig per concert of voorstel aan de voorstellingen kortings- ling met entree. De bon kan bonnen. De bon geeft recht op worden ingeleverd bij het VVV een korting van twee gulden of bij de kassa aan de zaal. GOES - De kudde Haflin- ger-paarden in natuurgebied de Middelplaten langs het Veerse Meer is dit jaar weer uitgebreid met zeven veulens. De trotse eigenaar, de Vereni ging Natuurmonumenten, ver moedt dat er nog meer zullen komen. De paarden helpen de vereni ging bij het beheer van de Middelplaten. Ze houden de platen open en zorgen voor allerlei kleine verschillen in het terrein, daardoor is er voor heel veel planten een geschikte plek. die platen trekken op hun beurt weer veel vlinder en an dere insekten aan. De kudde bruine paarden met blonde manen bestaat voor het grootste deel van het jaar uit merries. Een aantal weken per jaar loopt er echter een hengst mee. Ongeveer elf maanden la ter kunnen dan de veulentjes verwacht worden. Hoeveel pre cies is altijd een verrassing. Over het algemeen worden ze zonder hulp en zonder proble men geboren. Dit jaar is echter helaas een veulentje dood ter wereld gekomen. Op dit mo ment lopen er vier hengst-veu- lentjes en drie merrie-veulens te dartelen in de buurt van moeder. Eind augustus worden de jonge hengsten verkocht. Behalve de Haflingers graast er ook een grote groep Shetlan- ARNEMUIDEN - De Vereni ging Natuurmonumenten heeft voor de maand juli twee vaar- excursies gepland langs haar natuurgebied de Middelplaten in het Veerse Meer. Tijdens de excursie wordt ook een wande ling gemaakt over een eiland. De Middelplaten zijn een ge liefde pleisterplaats voor vo gels. Ook veel planten hebben er hun plek gevonden. Langs MIDDELBURG - Negen jeugdspelers van tennisschool Remato, in leeftijd variërend van 15 tot en met 17 jaar, hebben in het Duitse Duisburg de Rheinfels Cup in de wacht gesleept. Omdat het al voor de derde achtereenvolgende keer was dat de Middelburgers wonnen in Duisburg mochten ze dit jaar de wisselbeker mee naar huis nemen. Het succesvolle kampioens team van Remato nam onder de vlag van de Middelburgse tennisvereniging MLTC deel aan het sterk bezette twee daagse toernooi voor club teams. Voor dit toernooi wor den elk jaar vijf clubteams uit genodigd. Remato is de enige Nederlandse team dat jaarlijks wordt geïnviteerd. Onder bege leiding van trainers en coaches Remco Maandag en Marcel van Sabben werden 22 van de 24 partijen op overtuigende wijze in winst omgezet. Op de foto: de kampioensploeg met de Rheinfels Cup. Staand v.l.n.r. Remco Maandag, Ar mando Probert, Nathalie Vin- De kampioensploeg met de Rheinfels Cup koert, Marcel van Sabben, Eva Labrujère, Aart-Jan de Looff en Jeroen de Kam. Voorgrond: Jelle Wisse, Jantien Delfsma, Foto: Pro Wnte Communications Femke Jonkers, Jaccb Filius en Rogier van Housselt. de rand van de platen vaak zoutminnende soorten als zee- bies, zeeandijvie en melde. Meer in het midden staan de 'zoete' soorten als orchideeën, kleverige ogentroost en haviks- kruid. Kluten, tureluurs, kievitten en visdiefjes hebben op de platen gebroed. In deze tijd worden de jongen 'opgevoed'. Aalschol vers en zeemeeuwen hebben er kolonies gevormd. Ze wonen met z'n allen op een kluitje. Vis is volop in de buurt, en daar leven ze van. Tijdens de excur sie is dat te zien. Om het landschap op de platen, die aan het vaste land grenzen, open en afwisselend te houden, heeft Natuurmonumenten de hulp van koeien en paarden. Hoe zij precies bijdragen aan de natuurbescherming zal de excursieleider uitleggen. Aan boord zijn consumpties te koop. Er is veel te zién, veel te leren en veel te genieten tijdens deze vaarexcursie. Wie mee wil moet zich tijdig aanmelden en niet vergeten een verrekijken en fototoestel mee te nemen. De excursies worden gemaakt op zaterdag 31 juli om 10.00 en 14.00 uur. Gezien de beperking van de groepsgrootte is het noodzakelijk zich van te voren aan te melden. Dat kan bij de familie Wink op werkdagen tussen 10.00 en 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur via telefoonnummer 01195-5983. Niet-leden van Natuurmonu menten betalen 15,-, leden krijgen 2,50 korting, kinde ren tot 12 jaar 5,-. De boot vertrekt bij Haven De Piet (kanoverhuur) aan de Muiden- weg tussen Arnemuiden en Wolphaartsdijk. der-ponies op de Middelplaten. De paarden grazen de hele dag door op de Middelplaten, 's Zomers hebben ze gezelschap van ongeveer tachtig 'blonde' koeien met hun kalfjes. Die zijn van een boer in de omge ving en 'helpen' de paarden bij het graaswerk. Met z'n allen hebben ze een gebied van 130 hectare ter beschikking, waar ze altijd genoeg voedsel kun nen vinden. In het westelijk deel van het terrein staan drinkbakken met zoet water, dat ze nodig hebben omdat het water langs het terrein brak (een beetje zout) is. TENTOONSTELLINGEN - Op de jeugdafdeling van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is tot en met 17 juli een tentoonstelling te bezichtigen van werk van de leerlingen van de Beverburch, de school die ontstond na de fusie van de drie basisscholen Breeburch, Sandenburch en Westburch. De tentoonstelling bestaat uit maquettes en drieluiken en heeft als thema de Beverburch. EXPOSITIES - In atelier Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg zijn tot en met 29 augustus vijftien foto's te zien van de fotograaf Martin Kers. Het betreft een selectie van foto's uit zijn laatst verschenen boek 'Europese Kunsten'. In het Middelburgs Koffiehuis aan de Langeviele is van 19 juli tot en met 18 september een expositie te zien van fossielen van Bert Roodenburg. In Museum de Schotse Huizen in Veere is vanaf zondag 18 juli tot en met zondag 29 augustus een expositie ingericht met tekeningen en schilderijen van Lea D'Huyvetter, Corry Moll en Hennie Rijken-Manuel. STREETPARADE - Zaterdag 17 juli musiceert het jazzor kest The Jawaris in het centrum van Middelburg, van één tot vijf uur. GEVONDEN - Bij de politie in Vlissingen werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: twee brillen, etui met shag, bijbel, zwemvinnen, rugzak, sweatshirt, porte monnee, babygymschoen, kinderschoentje, sleutels en diverse sieraden. Bij het bureau Serooskerke werden de volgende spullen binnengebracht: Huskie poolvos, aüsweis Stockmann, etui Mast, wite opoefiets, twee dameshorloges, donkerblauw sportjack, zwarte portemonnee, blauwe huissleutel, elf sleu tels in etui, achterdeursleutel, vier sleutels, nagelknijper, strandtassen met inhoud, rugzakje met softwareboek, nylon tas met badlaken, twee zonnebrillen, Benneton horloge, Rabopasje de Jong. De agenten van het bureau Middelburg konden de volgende zaken aan de voorraad gevonden voor werpen toevoegen: giropas, bankpas, bankbiljet, zonnebril, boek A. van Dis, lltr algendoder, fototoestel, aqua gold damesjas, diverse portemonnees, zilveren medaillon, bede- larmbandje, diverse sleutels, ienie mienie muis, canvas rugtas met keyboard, herenpolstas met papieren. ROMMELMARKT - Zangvereniging Nut en Genoegen houdt zaterdag 17 juli een rommelmarkt en bazar op het Dorpsplein in Aagtekerke. De aanvang is 9.00 uur. Er is een kop van Jut, een verloting, een-en-twintigen, schiettent, grabbelton en touwtjetrekken. Op het kerkplein van Bigge- kerke vindt zaterdag 24 juli een bazar en rommelmarkt plaats. Van 9.°® tot 17.00 te koop en te doen, zoals een rad van avontuur, schieten, sjoelen, verkoop bij opbod (11 uur) en grabbelton. Uiteraard zijn er allerlei versnaperingen te koop. BORSTVOEDING - La Leche Laegue houdt woensdag 21 juli een voorlichtingsbijeenkomst in het pand aan de Veerse- weg 153 in Middelburg, van 20 tot 22 uur. Het onderwerp is 'kun je in onze vervuilde wereld nog wel verantwoord kiezen voor borstvoeding'. BINGO - De Doordouwers houden zaterdag 17 juli een bingo in het clubgebouw van VTV, achter het zwembad in Vlissingen. De balletjes rollen vanaf 20.00 uur. ORGELCONCERT - Elly Kleij-Kleinveld verzorgt vrijdag 16 juli het marktconcert in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Vanaf' 12.®° uur speelt zij werken van Bach, Larranaga, Franck en Mendelssohn. Jaap Kroonenburg geeft dinsdag 20 juli om 20.°° uur een concert op het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Kroonenburg speelt werken van F. Asma, W. Boyce, J.S. Bach, J. Bonset, A. Guilmant en G. Young. PASSE-PARTOUT - Dansorkest Passe Partout treedt donderdag 15 juli op in Camping Dishoek in Koudekerke, om 20.°° uur en zaterdagavond 17 juli in strandpaviljoen Schel- dezicht te Westkapelle, om 21.00 uur. WESTKAPELLE - De be langstelling voor de acht tiende wielerronde van Westkapelle die woensdag 21 juli wordt verreden, valt een beetje tegen bij de organisa tie, desondanks lost burge meester Van Maldegem 19.45 uur het startschot. Kan Ludo van Overveld de overwinning die hij behaalde in de ronde van 1992 ook dit jaar evenaren In ieder geval krijgt hij te maken met de mannen uit de streek Vester Aarts, Glenn van Gessel, Mi chel Rommers, Raymond Tolhoek en Fran?ois Franse. Daarnaast kunnen ook de Brabanders Mario van Vlim- meren, Marco Luijten, Eric de Crom en Peter Heeren het Van Overveld naar verwach ting flink lastig maken. De A- en B-amateurs starten om 19.45 uur voor een koers over 55 ronden van 1450 me ter, bijna 80 kilometer in totaal. Naast de wielerkoers zijn er ook nog twee stratenlopen in het dijkdorp. De lopers ver trekken om 18.30 en 19.15 uur. Vorig jaar trad het Schelde Loodsenkoor op in Boston in de Verenigde Staten, tijdens het Columbusjaar. Hier staan ze voor de ingang van de bekende pub Cheers Foto: Ger Zeegers VLISSINGEN - Het Schelde Loodsenkoor is gisteren ver trokken naar Newcastle upon Tyne in Engeland. Daar geeft het koor muzikale glans aan de officiële start van de Cutty Sark Tall Ships Race, een zeil wedstrijd voor windjammers, schoeners en barken. Deze race voert de schepen via Bergen en Larvik in Noorwegen, Esbjerg in Denemarken naar Antwer pen in België, waar de schepen op 14 augustus aankomen. Het Schelde Loodsenkoor ver zorgt tijdens de start van de race meerdere optredens op de kade en aan boord van de sche pen. Ook zijn er optredens ge pland voor de Lord Mayer's Reception for Captains en voor de staf van de Northumbrian Technical University, waar het koor gehuisvest is. Het koor blijft tot 17 juli in Newcastle. Zaterdag 14 augustus staan ze bij de finish van de Tall Ships Race in Antwerpen. Een van de schepen die mee doen aan de Tall Ships Race is de driemasterschoener 'Een dracht', Nederlands grootste zeilschip. Dit schip wordt be mand door 39 jeugdige opva renden tussen 15 en 26 jaar die elke 14 dagen worden afgelost door nieuwe groepen, zodat er een maximaal aantal jeugdigen aan dit evenement kan deelne men. Tijdens het laatste traject tussen Esbjerg en Antwerpen vindt er een bemanningswisse ling plaats tussen de interna tionale zeilschepen, zodat men elkaar beter leert kennen.

Scheldebode | 1993 | | pagina 9