Nieuwe aanwinst Biologisch Museum TORINPÜOAT Duo Weststrate/Paternotte wint tweede Schaak Snooker Masters Huizenkopers hebben extra geld over voor milieubewust gebouwde woning Rotary zet zich in voor gehandicapten Minder-validen en validen sporten samen in Zeskamp Gehandicapte kunstenaars exposeren in de Grote Kerk De Schipper gaat uitbreiden ZEEVISGROOTHANDEL SCHENKT ACIPENSER STURIO Cantabilé zingt Nieuw wegdek Groenewoud Fietswedstrijden voor de jeugd SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 JUNI1993 Scheldebuurt krijgt 4.900 voor buffet Technika-10 zoekt handige vrouwen Biesbosch 311 OOST-SOUBURG - Op 19 juni werd voor de tweede keer het Schaak Snooker Masters ge houden. In eenn 5-rondig Zwit sers toernooi, waarin 20 deel nemende teams van 2 personen de onderlinge strijd aanbon den, werd elke ronde een half uur geschaakt en een halfuur gesnookerd. Naast de alom bekende Zeeuw se teams, waren er twee teams uit Utrecht en twee teams uit Krommenie aanwezig. Dat de kampioenen van vorig jaar, Rudi de Smit en Erik van Dij- ke, het moeilijk zouden krijgen om hun voormalige prestatie te evenaren was al snel duidelijk. Teams als „Weststratc/Pater- notte", „De Poorte/Mulder", „Dieleman/Van Dijke" en „Boelhouwer/Koolhoven" ble ken al vanaf de eerste ronden geduchte tegenstanders. Uit eindelijk ging de winst naar Bart Weststrate en Stephan Paternotte. In ronde 1 wisten „Boelhou wer/Koolhoven" te winnen van „Van Drie/Snepvangers". Van Drie en Snepvangers hadden voor een typische „schaak/ snooker"-combinatie gekozen, maar legden het op zowel schaak- als snookergebied af tegen deze jeugdige Souburgse combinatie. Een andere opmer kelijke uitslag was de match tussen de teams „Roelse/Nuy- ten" en „Steijn/Van Boven". Nadat „Roelse/Nuyten" het snooker gewonnen hadden, liet Mark Nuyten door een zeer scherpe koningsaanval uit te voeren zijn tegenstander door de knieën gaan, waardoor de eerste matchoverwinning werd binnengehaald. Ronde 2 had als opmerkelijkheid dat de ge broeders De Wolf het team „Boogaard/Boelhouwer" zowel op schaak- als snookergebied versloegen. In ronde 3 deelden de teams „Boelhouwer/Koolho ven" en „De Poorte/Mulder" de matchpunten, doordat het eerstgenoemde team het scha ken en het tweede genoemde team het snookeren won. Voor het team van „Van Dijke/De Smit" ging alles nog voor de wind. Zij wonnen van de ge broeders Meulblok. De succes formule leek weer op te gaan. Maar in ronde 4 ging het mis met „Van Dijke/De Smit". De Smit won wel met schaken, maar de snookermatch werd door hun tegenstanders Bart Weststrate en Stephan Pater notte gewonnen, hetgeen tot verlies van de match leidde (2-6). Wie waren deze heren Weststrate en Paternotte eigen lijk? Een terugblik op hun voorgaande ronden leert ons dat ze een vrij aardig partijtje kunnen snookeren. In ronde 1 wonnen zij het snookeren van „Dieleman/Van Dijke", maar verloren zij het schaken (4-4). In ronde 2 hadden ze geen kind aan de gebroeders Snepvangers (8-0). En in ronde 3 wonnen ze het snooker ruim van de ge broeders De Wolf en won Bart Weststrate met schaken van Johan de Wolf (6-2). Intussen ging het met het duo „Boelhouwer/Koolhoven" zeer goed. Ze stonden na een over winning op „Van Gemert/Van Klooster" op een eerste plaats met 7 match- en 27 rondepun- ten. In de laatste ronde kwa men ze uit tegen het eveneens ongeslagen duo „Weststrate/ Paternotte". Na een zeer span nende snookermatch, waarbij „Boelhouwer/Koolhoven" het eerste frame verloren en het tweede frame voor kwamen te staan (1-3), moest de beslissing voor de eerste plaats op de schaakborden worden beslist. Collin won zijn partij, maar Martin had het zwaarder; hij moest knokken voor een remi se. Uiteindelijk verloor hij, waardoor de match- en toer- nooioverwinning naar Bart Weststrate en Stephan Pater notte ging. Doordat „De Poor te/Mulder" en „Dieleman/Van Dijke" de matchpunten deel den, Peter en Ben wonnen het snooker en Marco en Paul het schaken, behaalden zij resp. de derde en tweede plaats. Eindstand: 1. Bart Weststrate/ Stephan Paternotte, 2. Marco Die- leman/Paul van Dijke, 3. Peter de Poorte/Ben Mulder, 4. Collin Boel houwer/Martin Koolhoven, 5. Ro gier van Gemert/Bas Rouw, 6. Erik van Dijke/Rudi de Smit, 7. Rik van Drie/Ben Snepvangers, 8. Gosse Kamminga/Paul van Rooijen, 9. Jo han de Wolf/Cees de Wolf, 10. Pim Uytdewilligen/Micha Plomp, 11. Comé Boogaard/Marcel Boelhou wer, 12. G. Mantel/M. Hartog, 13. Ronald Steijn/Frank van Boven, 14. Willy Meulblok/Stan Meulblok, 15. Marco Roelse/Mark Nuyten, 16. Tom van Gemmert/Jo van Kloos ter, 17. Hendrik Jan Meijer/Remco Mertens, 18. Ruben Snepvangers/ Bram Snepvangers, 19. Martin de Bock/Simon Sanders, 20. Petra de Boks/Aart Barentsen. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum is een steur rijker. Geen levende maar een geprepareer de. De haaivormige beenvis (Acipenser Sturio), die wel honderd jaar kan worden en een lengte van zes meter kan bereiken, is in onze wateren heel zeldzaam geworden. Nederlandse vissers vangen nog slechts incidenteel een exemplaar, vaak aanleiding genoeg voor een krante-artikel. Bert Luijk van zeevisgroot handel Poppe uit Veere kocht op de veiling van Stellendam zo'n zeldzaam exemplaar, zij het van bescheiden afmetingen. Nadat de steur het zeer complexe en arbeidsintensieve proces van preparatie had ondergaan, kon Bert Luijk het beest overhandi gen aan Wim Phaff van het Zeeuws Biologisch Museum. De steur heeft inmiddels een plaatsje gekre gen bij de andere geprepareerde vissen in het mu seum. Bij ons is de steur misschien wel het meest bekend door de kaviaar uit Rusland, een lek kernij waarvoor hier enorme prijzen worden gevraagd. Ka viaar is het kuit van een steur- wijfje. Het zijn kleverige don kergrauwe eieren. Per keer legt een wijfje 800.00 tot 2.400.000 eitjes, die zich normaal op een diepte van twee tot tien meter aan stenen vasthechten. Dat is een lastige plaats om te oog sten, daarom worden de kuit- rijpe wijfjes echter voor het kuitschieten gevangen. De eier stokken worden voorzichtig uit de vis gesneden en de kuit wordt door middel van een zeef van het slijm ontdaan. Daarna wordt de kuit met zout inge wreven of met pekel behandeld en dan is het kaviaar. VLISSINGEN - Wijkcentrum Scheldebuurt heeft van het Juliana Welzijn Fonds een be drag van 4.900 ontvangen voor de modernisering van het buffet. OOST-SOUBURG - De werk groep technika-10 houdt dins dag 6 juli een informatiemor gen voor vrouwen die na de zomervakantie de club willen begeleiden. Technika-10 is een club waar meisjes met verschillende tech nieken om leren gaan. De meis jes van 10-12 zoeken voor het volgende seizoen nieuwe bege leidsters. Om te vertellen en te laten zien wat Technika-10 precies is, wat de clubs zoal doen en wat er van de bege leidsters verwacht wordt is er een informatiemorgen in De Zwaan aan de Kromwegesin- gel. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Vervolgens gaat het in blikjes of vaatjes naar de betere res taurants of delicatessenwin- kels. Ooit was de steur ook in Ne derland veel gezien en gevan gen, vooral in de vroeger talrij ke getijdemoerassen. Sinds de middeleeuwen zijn deze gelei delijk verdwenen en daarmee oook de steur. De Biesbosch was het laatste geschikte paai- gebied. De steur behoort tot een van de weinige vissoorten die in zee leven maar in zoet water paren. Van april tot juni trekken ze de Europese rivieren op om te paaien. De meeste van de zes entwintig soorten komen nu nog voor in de Russische of Aziatische wateren. In West-Europa zijn de steuren zeldzaam geworden door het verdwijnen van de paaigebie- den, de overbevissing en de waterverontreiniging. De onge looflijke lengte van zes meter bij een leeftijd van honderd jaar en een gewicht van vier honderd kilo bereikt de steur wegens bovengenoemde rede nen waarschijnlijk nooit meer. De gemiddelde lengte ligt nu rond de één tot twee meter. In Boulogne-sur-Mer in Frank rijk worden de steuren overi gens weer gekweekt en uitgezet op de Noordzee. Het is nog niet zeker of de vis het zal redden. In Duitsland en de voormalige Oostbloklanden worden steu ren voor consumptie gekweekt. In Rusland worden de gedroog de en gezouten rugdelen erg gewaardeerd. De naam beenvis dankt het beest aan de vijf rijen grote beenschilden op het lichaam en de beenplaten op de kop. Met z'n spitse snuit woelt de vis wormen los uit de grond. An der voedsel zijn bijvoorbeeld garnalen en weekdieren. Vier baardharen onder de kop spo ren het voedsel op, waarna de tandeloze kleine bek zich als een slurf naar voren steekt. Ook vorig jaar iverd een geïntegreerde sportdag gehouden op 'De Weitjes' GOES - Voor de vierde keer gaan leden van de SVGZ (Sportvereniging Visueel Ge- handicaptem Zeeland) en korf ballers van Blauw Wit samen sporten in een Zeskamp. Op zaterdag 3 juli komen op sport veld 'De Weitjes' aan de Oran- jeweg in Goes een zestal groe pen tegen elkaar in het veld. De groepen worden samenge steld uit leden van beide vere nigingen. De spelen bestaan uit goalbal, korfbal, kruiwagenra ce, rolstoelhindernisbaan, wa- terspel en spel met een lucht kussen. De Zeskamp wordt be geleid door studenten van het CIOS. 's Morgens is er een puzzeltocht. De lunch die wordt verzorgd door de afdeling consumptief van scholengemeenschap Groot Stelle wordt genuttigd in de kantine van Blauw Wit. De dag wordt besloten met een geza menlijke barbecue. Bert Luijk, rechts, overhandigt de steur aan Wim Phaff van het Biologisch Museum FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - De Bouw- winkel Zeeland heeft in op dracht van de Provincie een marktonderzoek Milieubewust Bouwen uitgevoerd. Het onder zoek is het eerste openbare on derzoek naar de behoefte aan milieubewust gebouwde wo ningen. Uit het rapport blijkt dat er een markt is voor derge lijke woningen. In Zeeland zou het gaan om tweehonderd wo ningen per jaar. Het onderzoek bestond uit twee delen: een telefonische peiling onder vijftien make laars en een schriftelijke en quête onder 321 kopers van een vrije sector woning. De make- laars krijgen steeds vaker vra gen over milieu aspecten van woningbouw, zoals isolatie en gebruikte materialen. Toch is dat voor hen geen reden om projecten milieubewust bou wen te ontwikkelen, omdat de makelaars van gedachte zijn dat de consument nauwelijks extra geld over heeft voor mi lieu aspecten. Uit de kopersenquête bleek dat de makelaars hun markt op milieugebied onvoldoende ken nen. Als er maar meer keuze mogelijkheden waren zou 93% van de aspirant kopers in prin cipe een milieubewust gebouw de woning kiezen. De helft van de kopers heeft daar gemiddeld twintigduizen gulden voor over. Dat geld moet dan be steed worden aan onder andere een grotere tuin voor voedsel- produktie, energie- en water besparende voorzieningen, mi lieuvriendelijke materialen en grondstoffen en extra ruimte voor gescheiden afvalinzame ling. Omgeslagen over de gebouwde aantallen vrije sectorwoningen in Zeeland zou er behoefte zijn aan tweehonderd milieubewust gebouwde woningen per jaar. Om de te verwachten concur rentie van buiten de provincie voor te blijven is het rïoodzake- lijk om in de Zeeuwse bouw wereld projecten milieubewust bouwen te ontwikkelen. VEERE - De Nationale rond reizende tentoonstelling „Het Gezicht", is van 2 juli t/m 31 augustus te zien zijn in de Grote Kerk te Veere. De expo sitie stelt de bezoekers in staat kennis te nemen van ongeveer honderdvijfig kunstwerken, vervaardigd door individuele (gehandicapte) Nederlandse kunstenaars. Het zijn kunst werken van mensen die meestal geen kunstopleiding gevolgd hebben, maar die een grote autonome gedrevenheid in ar tistieke begaafdheid laten zien in hun beeldend werk. Deze boeiende tentoonstelling wordt donderdag 1 juli offici eel geopend door de Commissa ris der Koningin drs W.T. van Gelder. De opening wordt mu- ARNEMUIDEN - De Schipper Wonen wil haar meubel showroom aan dt Van Citters- weg uitbreiden. De huidige showroom is niet meer groot DOMBURG - De Koninklijke zangvereniging Cantabilé uit Breda komt zondag zingen in de gemeente Domburg. Om 10 uur in de gereformeerde kerk in Oostkapelle en om 16.45 uur in De Parel in Domburg. Het koor Cantabilé bestaat uit 90 vocalisten en treedt in ver schillende formaties op, zowel a capella als samen met piano, orgel of orkest. Het repertoire omvat werken uit vrijwel alle stijlperioden. Tijdens de kerk dienst zingt het koor onder andere het Kyrië en Gloria uit de Krönungsmesse van Mozart, het Laudate Dominum van Mo zart, Rejoice van Rathbone en werken van Mendelssohn en Handel. Tijdens het concert in de Parel brengt Cantabilé vro lijke en bekende liederen ten gehore, zoals Hey Jude, het Chiantilied en Singing in the rain. Maar ook het Slavenkoor en het Zigeunerkoor van Verdi. genoeg voor een rendabele ex ploitatie. De Schipper Wonen heeft ves tigingen in Nieuwdorp en Ar- nemuiden. Om de hele collectie te tonen is een vloeroppervlak te van 2000 m2 nodig. De showroom aan de van Citters- weg is met 900 vierkante meter veel te klein. Van de dertien vaste medewer kers werkt het merendeel in Arnemuiden, vandaar dat de uitbreiding daar wordt ge zocht. Ver hoeft De Schipper trou wens niet te zoeken, want tuin centrum De Klimop dat naast de showroom een onderkomen heeft, wil het vloeroppervlak juist inkrimpen. De Schipper wil een deel van de verkoop ruimte van De Klimop overne men. Er komt dan een gemeen schappelijke ingang waardoor het meubelhuis en het tuincen trum min of meer in elkaar overlopen. Beide ondernemers verwachten daardoor een toe name van de zogenaamde im pulsaankopen. B&W van Arnemuiden hebben inmiddels besloten om hun goedkeuring aan de plannen te geven. Om de plannen daad werkelijk te realiseren moet nog wel het bestemmingsplan gewijzigd worden. zikaal ondersteund door het huisorkest „de Tamboerijnen" van Vijvervreugd; het centrum voor geestelijk gehandicapten te Middelburg. De expositie is een initiatief van de stichting Very Special Arts te Doorn, die zich bezig houdt met kunst van gehandi capten. De Nederlandse afde ling werd negen jaar geleden opgericht. Het is oorspronke lijk een initiatief van mevrouw J. Kennedy, een zuster van de Amerikaanse president Kenne dy- Uit een aanbod van 3000 kun stenaars is een selectie uit het werk van 52 deelnemers ge maakt. Het enige criterium voor deelname was kwaliteit. Het niveau is zeer hoog. Op velerlei wijze geven mensen op indringende wijze in sprekende emotioneel geladen kleuren en vormen uiting aan hun gevoe lens en belevingen, die door middel van deze tentoonstel ling gedeeld kunnen worden met belangstellenden. Het is voor hen zonder speciale on dersteuning bijna onmogelijk MIDDELBURG - Een gedeelte van het Groenewoud, tussn de Schroebrug en de Poelendae- lesingel, krijgt op maandag 5 en dinsdag 6 juli nieuwe asfalt- lagen. De weg wordt daartoe gedeeltelijk afgeloten. Het Groenewoud staat bekend als een 'bottleneck' voor het Middelburgse verkeer. Door de tijdelijke vernauwing zal het verkeer zeker stagnatie onder vinden. Doorgaand verkeer wordt daarom zoveel mogelijk om de stad heen geleid. om in het echte galerie-circuit binnen te komen. Toch lukt dat nu aan sommigen. De deelnemers komen uit het hele land. Zeeland wordt verte genwoordigd door Martha Branten uit Vijvervreugd. 1 S-sè KUNSTENAARSDAG - Zeeuwse kunstenaars krijgen ruim baan in Middelburg. Op zaterdag 3 juli demonstreren zij op verschillende plaatsen in de binnenstad hun kunnen. ROMMELMARKT -Het Middelburgs Muziekkorps houdt op zaterdag 3 juli vanaf 12.00 uur aan de Driewegenhof in Middelburg een rommelmarkt ten behoeve van het uniform en instrumentenfonds. KINDERLOOS - 'Samen Ongewild Kinderloos' (S.O.K.) houdt op zaterdag 3 juli een contactmiddag voor (echt)paren die ongewild kinderloos zijn in buurthuis De Schuur in Oost-Souburg. VLAAMSE SPELEN - Het Aktiviteiten Centrum Middel burg voor langdurig werklozen en arbeidsongeschikten sluit het seizoen af met een spelmiddag met Vlaamse spelen in ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg op donder dag 1 juli om 13.30 uur. Het nieuwe seizoen start met een open middag op 31 augustus. BORSTVOEDING - La Leche League houdt op woensda gochtend 7 juli een informatiebijeenkomst aan de Braamhof 12 in Koudekerke voor (aanstaande) moeders met het thema: Borstvoeding geven in een vervuilde wereld. Moeders met hun baby's en/of peuters zijn welkom. Aanvang 9.30 uur. CONCERT - Het jeugdorkest van het Middelburgs Muziek korps geeft op zondag 4 juli om 11.30 uur een concert in de muziektent aan het Molenwater in Middelburg. Brassband Onda treedt zaterdag 3 juli op in de muziektent in de Dorpsstraat in Ritthem, om 19.30 uur. In de grote kerk van Veere geeft de Johan Willem Friso Kapel een concert op dinsdag 6 juli, om 20.00 uur. Gratis kaarten kunnen van tevoren in de kerk afgehaald worden. GEVONDEN - Op het bureau Serooskerke van de politie Zeeland liggen de volgende gevonden voorwerpen en dieren te wachten op hun rechtmatige eigenaar: opvouwbare dames- bril, zwart-witte collie, gebitsbeugel, tentamenboek HEAO hogeschool Zeeland, walkman, verrekijker, damesfoiets, overhemd, regenpak, twee portemonnees, twee portefeuilles, broche, enkele sleutelbossen, twee damestassen, schoudertas, campingpas en papiergeld. Bij de politie in Middelburg werden aangegeven: bankbiljetten, pasfoto, broderie valletje, naaldensetje, zweepje, drie portemonnees, sleutels, knuffel konijn, twee pukkels met kleding, een fox terriër en een zwarte hond met witte poten en een wit/bruine kop. EXPOSITIE - In de aula van de Dag- en Avondschool (DAS), Verlengde Bonedeijkestraat in Vlissingen is tot 11 juli de expositie van de Vlissingse tekenares Monika Jakobi te bezichtigen. Annemieke Visser-van de Woestijne exposeert' tot en met 6 augustus aquarellen en olieverfschilderijen in het kantoor van notaris Sauer in de Badhuisstraat in Vlissingen. In Galerie Het Gouden Briefke, in de Sint Janstrat 2 in Middelburg is tot en met 28 augustus een expositie van Kees Slager, Liesbethe Mullemeister, Barbara van der Waal en Coot je Kenemans te zien. Het gaat om glazen schalen, keramiek en kleding en stoffen van zijde. In het gemeentehuis in Meliskerke wordt een expositie gehou den van foto's van R. van der Meer. Het thema van de tentoonstelling is 'tuindetails, het jaar rond' en omvat foto's die in verschillende seizoenen zijn genomen in zijn eigen sier en moestuin. De expositie is te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur in de periode van 12 juli tot en met 3 september. ORGELCONCERT - Organist Bram Beekman bespeelt op dinsdag 6 juli het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. DUIN- EN STRANDTOCHT - WSV De Vrolijke Tippe laars houdt op 3 juli eem duin- en strandtocht over de afstanden 5, 10, 15, 20 en 30 km; Het startbureau is bij de kanovijver aan de Burg. van Woelderenlaan in Vlissingen. De 30 km-lopers kunnen starten tussen 9.00 en 11.00 uu, wie een van de andere afstanden kiest, kan starten tussen 9.00 en 13.00 uur. SNUFFELMARKT - In en om de hervormde kerk van Veere wordt zaterdag 3 juli een activiteiten- en snuffelmarkt gehouden. Van 10 tot 16.30 uur zijn er een snuffelmarkt, spelletjes, rad van avontuur, hoger/lager en een orgelestafet te. KRUININGEN - Voor leerlin gen van groep 6, 7 en 8 van Zeeuwse basisscholen en voor leerlingen van het voortgezet onderwijs in Zeeland worden fietswedstrijden gehouden in Kruiningen op zaterdag 3 juli. De organisatie daarvan had de ZRTC 'Theo Middelkamp' in samenwerking met de Zeeuwse Sportraad en het wielercomité 'Rentoc' in Kruiningen. Er wordt gestart in verschillen de leeftijdscategorieën. De wedstrijden mogen worden ge reden op gewone fietsen, mountain-bikes en city-bikes. Het dragen van een valhelm is verplicht. Deze wordt door de organisatie beschikbaar ge steld. Deelnemers kunnen zich tot voor de aanvang van de wed strijden (14.00 uur) melden en laten inschrijven in het Dorps huis te Kruiningen. Inschrijven vooraf is mogelijk bij J. Slab- bekoorn, Stormzandeweg 39 in Wemeldinge, tèlefoön: 01192-13735. Contactpersonen voor deze scholieren-wedstrij den zijn verder: H. de Jong, van de ZRTC 'Theo Middelkamp', telefoon 01100- 20890 en P. Vader van de Zeeuwse Sport raad, telefoon 01182-3534. ARNEMUIDEN - De Rotary Club Walcheren wil een bedrag van twintigduizend gulden bij een brengen om de gehandi captensport in Zeeland te on dersteunen. Dat gebeurt door middel van een fondswervings actie op het Zilveren Schor, op vrijdag 2 juli. De Rotary Walcheren heeft het initiatief genomen om de ge handicaptensport te ondersteu nen. De club heeft inmiddels alle Zeeuwse serviceclubs op geroepen om zich achter het initiatief te stellen. Om tot con crete daden te komen heeft de Rotary besloten geld in te za melen voor het Zilveren Schor, omdat dit centrum de moge lijkheden biedt aan mensen met een handicap of chronische ziekte om in de praktijk kennis te maken mat een veelheid van sport- en spelvormen. Het programma van vrijdag bestaat uit een roeirace van Zeeuwse profs en een roeiwed- strijd voor Rotaryleden. Burge meester Rutten van Middel burg heeft voor het goede doel een sculptuur vervaardigd dat de sympatie van de Rotary voor het Schor symboliseert. De Rotary verwacht aan de actie een bedrag tussen de 20 en 25 duizend gulden over te houden 1 Chris Rutten met zijn sculptuur Folo: Chiel Fondse

Scheldebode | 1993 | | pagina 11