250 jaar samen in lief en leed (iet weten waard Eindelijk een nieuw pand voor Autobedrijf Cevaal Prijsvraag Zomeruniversiteit Avonturen op Neeltje Jans Masseurs bij De Rode Pilaren Eerste doctoraalbul aan Open Universiteit voor Marina Wisse SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 JUNI 1993 305 Open studeren Scriptie HUISARTSEN TANDARTSEN VERLOSKUNDIGEN APOTHEEK DIERENARTSEN KERKDIENSTEN Brilkleuradvies bij Hardy Optiek FASHION AND SHOES I) HET IS VOLOP ZOMER IN DE STAD BIJ DE MEEST COMPLETE MODEZAAK MET DE MEEST COMPLETE MODEMERKEN ZOMER IN VLISSINGEN, IS ZOMER BIJ: LADY'S CASUAL „Morgen ben ik weer gewoon juf" MIDDELBURG - Die middag schreef ze fechiedenis. Moderne .eeuwse geschiedenis wel te verstaan. Marina Wisse uit Middelburg, in het dagelijks leven leer kracht aan de Openbare Basisschool De Burch, werd de eerste student ooit die afstudeerde aan een Zeeuwse universiteit. Zeeland heeft vanwege de excentrische ligging en haar geringe inwoner tal nooit een echte uni versiteit binnen haar provinciegrenzen gehad. Totdat negen jaar gele den de Open Universiteit een studiecentrum in Middelburg kreeg, en daarmee, ondanks het aparte karakter van deze studievorm, een echte universiteit werd. Marina Wisse was in die negen jaar de eerste student die aan de Open Universiteit Zeeland afstudeerde en haar doctoraal bul kreeg. Landelijk gezien was ze tevens de eerste student in haar richting (300 400 studenten) die afstudeerde, en een van de tien studenten in welke richting ook, die aan de Open Universiteit in Nederland afstudeerde. Een niet geringe prestatie die die middag, zo'n twee weken geleden, werd opgeluisterd door de aanwezig heid van de wethouder van onderwijs in Middelburg, mevr. Smitskamp, het hoofd van het studiecentrum in Middelburg, Marina Wisse, rechts, ontvangt haar bul uit handen van prof. drs. Claessen. mevr. De Graaf, en prof. drs. Claessen, hoogleraar Sociale Wetenschappen van de Open Universiteit, die zichtbaar ner veus de doctoraalbul mocht overhandigen aan Marina Wis se. Zij mag zich nu doctoran dus Sociale Wetenschappen richting Onderwijs en Vorming noemen. Zelf houdt ze het lie ver op Onderwijsdeskundige, dat ligt wat beter in de mond. Alle lovende woorden ten spijt bleef Marina (1960) er tamelijk nuchter onder. 'Indrukwek kende woorden' was haar eer ste reactie op alle toespraken, waarna ze vluchtig de map met de officiële bul doorbladerde. Zeven jaar had ze er over gedaan om de doctoraalbul te halen. Nu is ze doctorandus op een basisschool. Is dat niet wat overdreven? „Och", zegt ze, „volgende week ben ik weer gewoon juf. En meer verdienen doe ik er niet mee." Toch heeft ze veel aan haar studie. Naast haar volledige baan in het basisonderwijs, zit ze in de medezeggenschapsraad van haar school en is ze tevens Het echtpaar Cevaal, rechts, met twee van hun medewerksters FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - Ambtelijke molens malen nu eenmaal niet zo snel. In het 'geval' Jasper Cevaal, beter bekend als Auto- rama Walcheren en Automo bielbedrijf Cevaal in Vlissin- gen, duurde het malen op de kop af vijftien jaar. Maar nu verrijst er aan de Laan der Verenigde Naties een fonke lend nieuw automobielbedrijf. Een normaal mens zou er na een Jaar al het bijltje hebben neergegooid bij zoveel burocra- tie, maar Cevaal ging door. Plan na plan verdween in een stoffige burolade, de ene dienst van de gemeente Middelburg adviseerde positief om vervol gens het plan weer een langza me dood te zien sterven omdat een andere dienst het er niet mee eens was. Of een vlotte, meewerkende ambtenaar werd overgeplaatst, ging met pen sioen en diens opvolger maakte het er zijn levenswerk van om erin ieder geval zo lang moge lijk over te doen. En toen ein delijk alles in kannen en krui ken was -twaalf jaar verder dus- bleek de hinderwetver gunning nergens op te slaan, lieten de samenstellers over duidelijk blijken niet te wor den gehinderd door enige ken nis en kon Cevaal uit pure ellende bezwaar aantekenen tegen de aanvraag van zijn ei gen hinderwetvergunning. Pro cedures kosten tijd, iedereen mag, wil en kan al dan niet uit pure bemoeizucht zijn zegje doen en dat alles kost een on dernemende ondernemer han denvol geld en zeeën van tijd. „Tonnen heeft het tot dusver gekost", verzekert Cevaal. En „Als ik alles van te voren had geweten dan had ik me nog wel eens tweemaal bedacht". Het draait allemaal om het pand van Autorama Walcheren aan Klein Vlaanderen in Middel burg. Iedereen kan het zonder meer beamen: een ellendiger stek voor een automobielbe drijf bestaat er niet. Tenminste, niet anno 1993 in een auto-on vriendelijk Middelburg. Parke ren is vrijwel onmogelijk, in- en uitrijden geeft problemen en uitbreiden is al helemaal on mogelijk. Logisch dus dat Jas per Cevaal al rond 1978 plan nen uitbroedde om de hele handel maar te verplaatsen. Op de plaats waar nu Mc Donalds staat zou volgens de plannen van de gemeente een garage straat komen. Automobielbe drijven, alles keurig bij elkaar. Procedure na procedure volgde en uiteindelijk koste de hele santenkraam zoveel tijd dat van alle gegadigden alleen Ce vaal nog maar overbleef. En die had dar natuurlijk als een ling ook weinig trek meer in. Zoals meerdere automobielbe drijven opende Cevaal een be drijf in Vlissingen en Middel burg had weer eens het nakij ken. Nieuwe kansen en nieuwe plannen in Middelburg: de Sandberghlaan. Vijf jaar duur de de papierwinkel, waar amb tenaren over elkaar heen rol den met de ene notitie na de 'andere en het ene advies vro lijk werd getorpedeerd door het andere. Sinds 1990 is Ce vaal nu bezig met een compleet nieuw automobielcentrum aan de Laan der Verenigde Naties. Om te beginnen met een full- servicestation onder de nieuwe Esso-formule: C-store. Een tankstation, waar behalve de gangbare zaken ook de gewone boodschappen kunnen worden gekocht. Of eenvoudiger ge zegd: iets tussen de supermarkt en de 'winkel om de hoek' in. Met aanbiedingen, een vrij vol ledig assortiment, waar een snelle maar smakelijke fast- food-hap- is te verkrijgen en alles gegarandeerd vers is. Voorlopig open van 06 tot 22 uur maar eventueel ook nog eens 24 uur per dag. Het kan allemaal. Qua ligging kan Ce vaal niet beter zitten. Mooi aan de ingang van Middelburg en als de Dammenroute er ooit nog eens komt zit Cevaal in ieder geval op de beste stek van Middelburg. Maar de C-store (Convenient-store) is natuur lijk niet het enige dat op het 3500 vierkante meter grote ter rein aan het verrijzen is. Twee showrooms met Suzuki- en Toyotamodellen in de prijs klasse van 15.000 tot 185.000 gulden. Een compleet nieuw .bedrijf, waarvan op milieuge bied niets valt aan te merken, zelfs vooruit loopt op de dingen die ongetwijfeld nog zullen ko men. Jasper Cevaal heeft er wel grijze haren van gekregen, maar uiteindelijk is het toch gelukt. FOTO: HARRY DE LANGE secretaris van de gemeenschap pelijke medezeggenschapsraad van het totale openbare onder wijs in Middelburg. Sinds anderhalf jaar vindt in Middel burg een zeer ingrijpend schaalvergrotingsproces plaats, waarbij van 13 basisscholen er 5 over mogen blijven. Een gedegen kennis van de materie is daarbij een uitstekende hulp. Marina: „Met de studie heb ik nog geen concrete plannen. Ik heb het naar m'n zin in het onderwijs en met die schaal vergrotingsplannen valt er nog een hoop te doen. Dat is het eerste waar ik me op kan rich ten. Bovendien heb ik nu het 'wereldje' van de onderzoekers een beetje leren kennen. Vooral tijdens mijn studie was> dat nuttig, maar ook enerverend. Het verhoogt de motivatie. In de toekomst zou ik best aan nieuwe onderzoeken mee wil len werken". dat ik het logboek in m'n eigen klas kon uitproberen. Daar naast waren diverse collega's in den lande bereid om mee te werken. Dat leidde vaak tot nuttige tips en aanvullingen. Zodoende heeft het logboek wel vier versies gekend voordat de definitieve versie tot stand kwam. Ondertussen ging ik zelf ook kijken in de klassen om te zien hoe de leerkrachten met het logboek om konden gaan." Die definitieve versie bleek uitermate goed te werken. Hoe wel het invullen van het log boek een arbeidsintensieve taak was, gaf nooit één leer kracht het op. Iedereen bleef meewerken, het invullen ver liep probleemloos. Voor haar eindscriptie kreeg Marina dan ook een uitstekende beoorde ling. Studeren aan de Open Univer siteit: kun je dat nog als je al wat ouder bent en de kunst van het studeren al een tijdje ach ter je ligt? Ook Marina had haar bedenkingen toen ze de basiscursus Sociale Weten schappen had aangevraagd bij het studiecentrum in Middel burg. Maar haar ervaringen met de O.U. en het zgn. afstandsonderwijs waren al snel positief. Vrij ontspannen kabbelde haar studie voort, zonder bovenmatige inspan ning, en zonder in het begin gericht te zijn op het behalen van een diploma. Ze haalde de ene module na de andere, de blokken waarin de cursussen zijn opgedeeld. In 1990 kwam de O.U. met het zgn. Door- stroomprogramma, een moge lijkheid om cursusvrijstelling te krijgen i.v.m. vooropleiding. Ze rondde het propedeusepro gramma af en kwam met de vrijstellingen ineens dichtbij het 'doctoraal halen'. Toen ze dat besefte schroefde ze haar tempo op. Hoe deed ze dat, naast haar volledige baan en alle activiteiten ernaast? Marina: „Dat tempo opschroe ven heb ik vooral de laatste drie jaar gedaan. Dat hield in dat ik zo'n 700 tot 800 uur per kalenderjaar studeerde. Ik was absoluut geen regelmatige stu dent. Meestal studeerde ik tij dens de weekeinden en in de vakanties. Vakantie heb je in het onderwijs natuurlijk rela tief veel en in de weekeinden moest mijn vriend regelmatig werken, zodat ik de rust had om te studeren. Maar je geeft er wel eens wat pleziertjes voor op. Het is vaak een kwestie van goed organiseren en dat is me gelukt." de interesse in haar studie is nooit afgezwakt. Integendeel, ze heeft er altijd veel plezier in gehad. „Die studiemotivatie kwam vooral door de kwaliteit van de cursussen. Die zijn hel der geschreven, goed opge bouwd en, wat heel belangrijk was, ze sloten goed aan bij recente wetenschappelijke uit komsten en bij ontwikkelingen in de praktijk. Dat betekende voor mij ook dat ik ze gelijk kon toetsen aan de dagelijkse onderwijspraktijk. Een O.U.-studie is het afleggen van een individueel traject: zelf tijd vrij maken, plannen en vooral doen. Daarbij was mijn ervaring dat als je hulp nodig had of extra informatie, je die op korte termijn kon krijgen, bijv. via je studiebegeleiders, de administratie, het hoofd van het studiecentrum of van de cursusontwikkelaars in Heer len. De bereikbaarheid was ondanks dit 'afstandsonder wijs' dus zeer groot. Voor mij was het een prachtige studie op maat." Haar eindscriptie had met zo'n onderzoek te maken. Het onderzoek heette: 'Onderwijs, instructie en leerresultaten in combinatieklassen'. Met dat onderzoek wilde men nagaan of er verschil zat in de ontwik keling van leerlingen in combi natieklassen of enkelvoudige klassen. De indruk bestond namelijk dat door het meer individuele onderwijs in com binatieklassen de leerlingen het beter deden. Maar dit moest ook bewezen worden. Om de resultaten te testen ont wikkelde Marina een logboek, dat door de leerkrachten gedu rende twee weken ingevuld moest worden aan het begin en aan het eind van het jaar. „Het logboek", zegt ze, „moest informatie verschaffen over tijdsbesteding van onderwijs gevenden in combinatie- en niet-combinatieklassen. Het onderzoek richtte zich op drie vakken: lezen, taal en rekenen. Ik heb me bezig gehouden met de praktische kant van het log boek. Hoe kon het zo goed mogelijk ingevuld worden, wat voor soort informatie moest er in komen, om de vraag van de onderzoekers zo exact mogelijk te beantwoorden. Bijvoorbeeld, hoeveel tijd besteedt de leer kracht aan instructie, aan her haling, aan oefeningen, op wel ke groep is de les gericht etc. Natuurlijk had ik het voordeel MIDDELBURG - De Zomeru niversiteit Zeeland (ZUZ) besteedt in een tweedaagse stu diebijeenkomst op 23 en 24 augustus aandacht aan het the ma 'Zuinig met zorg in Zee land'. In het kader van deze bijeenkomst schrijft de ZUZ een prijsvraag uit waaraan iedereen in Zeeland, paitënt, politicus of 'gewoon' burger kan meedoen. Het programma van de ZUZ omvat vier-studie bijeenkomsten van twee dagen en vier studiebijeenkomsten van één dag. Verder staan drie avonddebatten op het pro gramma en een literaire avond. De gezondheidszorg moet doel matiger en goedkoper. Een belangrijke voorwaarde is daarbij dat de kwaliteit zoveel mogelijk gehandhaafd blijft. Indien u concréte ideeën heeft om de gezondheidszorg in Zee land zonder kwaliteitsverlies doelmatiger en goedkoper te maken, kunt u uw idee in een tekst van maximaal twee Aa tjes vóór 1 augustus toezenden aan de Zomeruniversiteit Zee land, postbus 8004, 4330 EA Middelburg. U vermeldt daar bij uw naam, adres, postcode en woonplaats, geboortejaar en eventuele functie. Een jury onder leiding van prof.dr. A.J.P. Schrijvers, bestaande uit deskundigen op het terrein van de gezondheidszorg beoordeelt de inzendingen. De zorgverze keraars in de regio stellen voor de beste inzender een prijs beschikbaar van duizend gul den. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens de ZUZ-week. Voor meer inlichtingen over de prijsvraag en het program ma van de zomeruniversiteit kunt u bellen met medeerkers Van Eek of Jaspers van het bureau ZUZ, tel. 01180-30327/30300. Vlissingen - Za W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel. 65498 Zo Van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225 Middelburg - Za. F. Buytendijk. Noordweg 353, tel 39933 Zo. A, Bruynzeel, Heren gracht 68, tel. 39933 Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za C. Wattel, Amstel- straat 55 Oost-Souburg, tel. 01184-61630 Zo J. Ponten, Oude Rijksweg 6 Nieuwland, tel. 01182-1340 Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en Zo G. Rullens en M. Mol, Dorpsstraat2 Oostkapelle, tel. 01188-1276 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en Zo P. Noorlander, Middel burgsestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231 West- en Midden Walcheren - Za en Zo B. Bouwense, Valkenis- seweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 Za en zo R. Oosterhoff, Gerbran dystraat 176, VLissingen, tel. 01184-65326 Middelburg - K Boot tel 01180-39865 Vlissingen - Vr. za. zo. H. Klompe. tel. 01184-71140 Middelburg - Vr 18 juni tot vr 25 juni Apotheek Ringeling, Lange Delft 133 Vlissingen - Vr 18 juni tot vr 25 juni Apotheek Papegaaienburg, Pape gaaienburg 24, tel 66345 Gezelschapsdieren - Za en zo A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61 Middelburg tel 01180-37077. R Roskam Kelder- weg 1 Meliskerke tel 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle Oude Domburgseweg 33a tel 01188-1443. A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118. Vogelopvang Midden Zeeland tel. 01180-28288 Rooms-katholieke kerk. Dishoek, Emmauskerk Zo 10 uur Domburg 1e,3e en 5e Za 19.15 uur Zo 10 uur, Middelburg Petrus en Paulus- kerk Zo 10 uur 2e en 4e Za 19 uur Hoeksteen Zo 11.30 uur Oost-Sou burg Martinuskerk Zo 10 uur Vlis singen Open Hof Zo 11.15 Lieve Vrouwekerk Za 19.00 Zo. 9.30 Zou telande 10 uur, Vrouwenpolder 10 uur, Nederlands hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur Gapinge 10.30 uur. Grijpskerke 10 en 19 uur. Klevers- kerke 9.30 Koudekerke 9.30 uur Middelburg Koorkerk 19 Nieuwland 9 uur Ritthem 10.30 uur, Oostka pelle 10 uur Oost-Souburg Zo 19 uur Serooskerke 10 en 19 uur Veere Vlissingen, St. Jacobskerk 10 uur Johanneskerk 9.30 uur Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 uur Ter Reede 19 uur Vrou wenpolder 11 uur Westkapelle 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren Zo 10 uur Gereformeerde kerk. Koudekerke 9.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 uur Oost-Souburg 9.30 uur Vlissin gen Petruskerk 9.30 uur Gereformeerde gemeente. Vlis singen 9.30 en 16 uur. Gerefor meerde kerk vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissin gen 9.30 en 16.30 uur Christelijke gereformeerde kerk. Middelburg 9.30 en 16.30 uur Vlissingen 9.30 en 16.30 uur Nederlands gerefor meerde kerk Middelburg 9.30 en 17.00 uur Evangeliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10. Leger des Heils Middelburg 10 en 17 uur. Vlissingen 10 en 19 uur Anglicaan se kerk Vlissingen-Oost 10.30 en 19.30 Zevendedagsad ventisten Middelburg za 11 uur Vlissingen za 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Vlissin gen uur Middelburg 11 uur Kristen Zuidmolukse kerk Koude kerke Zo 12 uur, Oost-Souburg Zo 10 uur Pinkstergemeente Middel burg wo 19.30 zo 15.30. Vlissingen wo 19.30 zo 14.30. Pinksterkerk Vlis singen wo 19.30 zo 14.30 Baptis tengemeente Middelburg 10. Nieuw Apostolische kerk West- Souburg wo 20 zo 9.30 en 17 Volle evangeliegemeente Arnemuiden do 20 zo 10 Serooskerke do 19 West-Souburg zo 10 Eglise Wal- lonne Middelburg 10.45 Angli caanse Kerk Vlissingen-Oost Zo. 10.30 en 19.30 uur. De Christen gemeenschap Hoogelande zo VLISSINGEN - Twee masseurs uit Maleisië demonstreren op donderdag 1 en zaterdag 3 juli de toepassingsmogelijkheden van Kampong Manis balsem en olie. Kampong Manis wordt in oos terse landen al meer dan 100 jaar gebruikt in de huisapo theek. De balsem werkt snel bij Kantoor: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, tel. 01184-19910. fax:01184-11446 Openingstijden kantoor: 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Advertentie-exploitatie: Jos Rentmeester Yolanda Krijger tel. privé 01195-5379 tel. privé 01184-11351 Bezorgklachten: Voor bezorgklachten bellen tijdens kantooruren: 01184-19910. Redactie-adres: Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vissingen, tel. 01184-19910. Redacteur: Johanna Brouwer fax: 01184-11446 Correspondenten: Andrien Smeels Jaap Klein Ad Roos Fotograaf: Harry de Lange tel. privé 01180-40113 tel. privé 01180-39719 tel. privé 01180-25185 tel. privé 01182- 2860 tel. privé 01180-25195 blessures, verstuikingen, spier pijn of zonnebrand. Ook bij hardnekkig chronische klach ten, van stress tot reumatische aandoeningen, kan door zelf toe te passen massage met deze balsem en olie een opmerkelij ke verlichting en ontspanning worden bereikt. De masseurs toen hoe de Kampong Manis moet worden toegepast. De be handeling is afgeleid van de Japanse Shiatzu-massage en acupressuur. VEERE - de Vereniging Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap organiseren deze zomer een groot aantal excursies door het boeiende natuurgebied van het nog jonge eiland Neeltje Jans tussen Schouwen en Noord-Beveland. De eerstkomende is zondag 19 juni om 14.00 uur. Vertrekpunt is de zuidoostelijke punt van de (hoogstgelegen) parkeerplaats bij de dependance van Delta Expo. Aanmelden vooraf is niet nodig. De organisaties rekenen een geringe vergoeding voor de excursies. Een wandeling door de nog zeer jonge natuur van Neeltje Jans is een avontuur. Op het eerste gezicht lijkt het of er nog niet zo veel te ontdekken is. Een excursie door het gebied laat echter het tegengestelde zien. Het is ongelooflijk hoe de natuur zich langzaamaan ont wikkelt. Ieder jaar komen er weer andere planten bij. De planten hebben allemaal hun eigen tactiek om te overleven en zich verder te verspreiden over het eiland. Over ieder duin en iedere plant is wat te vertellen. Veel vogels hebben de natuur van Neeltje Jans al ontdekt en er een plek gevon den. VLISSINGEN - Hardy Optiek houdt zaterdag 19 juni een open deur dag. Van 13.°° tot 17.00 uur is er een kleur- en stijladviseuze van brillenfabrikant Silhouette aanwezig om te adviseren over de kleuren van een bril. Voor brildragers zijn vorm en kleur van de bril gezichtsbepalend. De meeste mensen kiezen in tuïtief voor de juiste kleur, maar een goed advies en enige kleuren know-how kunnen hel pen bij het bepalen van het kleurenpalet dat de persoon lijkheid het meest accentueert. (ADVERTENTIE) Hot Leas VEERE - De familie Raas uit 's-Heerenhoek heeft toen het jaar 1968 ten einde was waarschijnlijk een zucht van verlichting geslaakt. In dat jaar trouioden uit het gezin Raas niet minder dan vijf van de tien kinderen. Zo om de twee maanden toog de familie naar gemeentehuis en kerk. In 1993 vieren deze bruidsparen allen hun zilveren huwelijksfeest. Vijf maal twee, maal vijfentwintig, is bij elkaar tweehonderd en vijftig jaar trouw in voor- en tegenspoed. Trouiven deden de broers en zussen niet op dezelfde dag maar hun 25-jarig huwelijksfeest vierden ze wel samen. Zaterdag kwamen 195 feestvierders bijeen in Veere waar de 'Stad Zierikzee' lag afgemeerd. De bruidsparen werden op de Markt opgewacht door het muziekgezelschap 'De Artisjokkers' die hen door een haag van familie, vrienden en kenissen, allen voorzien van vlaggetjes, naar de boot begeleidden. Na het inschepen werd een tocht gemaakt over het Veerse Meer en de Oosterschelde. Onderweg deed de feestende menigte zich te goed aan een koud- en warm buffet en werd er gedanst op de tonen van een fantastische band. Op de foto van links naar rechts de zilveren bruidsparen Paulus Raas en Gerda Knuit ('s-Heerenhoek), Vinus Mathijsse en Margriet Raas (Middelburg), Annelies Raas en Piet de Jonge (Meerssen), Ineke Raas en Ad Tierie (Middelburg) en Annie van de Wee en Jan Raas ('s-Heerenhoek). o Walstraat 120 Vlissingen Walstraat 74 Vlissingen

Scheldebode | 1993 | | pagina 5